p mm-**Pijn in Pijnlijke de ledematen, spierpijn, en verkoudheid sen vorm. V. Een uitgeput zyn van alle bedrijfs- standen, handel, nijverheid en landbouw wegens de politieke en oeconomische on zekerheid op het oogenblik en in de toe komst, een op een ramp uitloopende ver scherping van de moeilijkheden met onze voeding. VI. Een verdubbeling van het ambte- naarsleger en daarmee van de staatsuit gaven. Een reusachtige vermorsing van het staatsvermogen. VII. Een het algemeene welzijn bedrei gende hebzucht van breede lagen des volks naar anderer bezit en daarmee een verer gering van de rechtsonzekerheid voor goed en leven. VIII. Het gevaar voor staatsbankroet. IX. De waarschijnlijkheid van bezetting door den vijand. Nu Wilson Europa nadert, wordt al meer gesproken over zijn »14e punt* de volken bond. De bedoeling daarvan is dat alle volken der wereld een groot verbond zullen sluiten om de onderlinge verhouding te be palen en eiken oorlog te voorkomen. Die volkerenbond moet er voor waken, dat geen enkel land zich vergrijpe aan de rechten van een ander. Het gevolg hiervan zou zyn dat allerwege de legers zouden kunnen worden afgeschaft. Het zou dan worden in waarheid »Vrede op aarde*. Toekomstmuziek Wij vreezen. Zoolang de volken blijven, die ze tot nu toe waren, is er gevaar voor botsingen, wraakzucht en een zoeken naar recht ol bevrediging van begeerte, door geweld. gewrichtspijn, rheumatiek, stijve hals, spit in den rug, influenza, griep, 'jicht, hoofdpijn, oorpijn, aangezichts- pijn en kiespijn. Gebruik hiertegen SAN AFERIN-tabletten. Deze werken genezend en pijnstillend. Per koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. Fabrik. A. M1JNHARDT Zeist/ Bij Apoth. en alle Drogisten. BUITENLAND. Roeverbeiiden in België. In de streek van Charleroi zijn plun deringen voorgekomen. De hoeve van Couillet is geheel leeggehaald de slagers winkels en spekslagerijen zijn eveneens ge plunderd. Te Montigny-sur-Sambre zijn de in 't kanaal liggende schepen geplunderd door een gewapende bende. Geweervuur werd gewisseld. Niemand werd gewond. De demobilisatie. Parijs, 11 Dec. Bij ministerieel besluit is de demobilisatie gelast van de lichtingen 1892 tot 1897 der territoriale reserve. Wilhelmus vermogen. De »Staatsanzeiger« plubiceert een be sluit betreffende het in beslag nemen van het vermogen van het Pruisische Konin klijke Huis. —o »De Vorwarts* schrijft De Fransche bezetting van het Saarge- bied heeft den 8-urigen arbeidsdag voor de mijnwerkers opgeheven en als reden opgegeven, dat zoowel in Duitschland als in Frankrijk kolennood heerscht en vooral ook dat de Fransche mijnwerkers eveneens 10 uur moeten werken Toen daartegen werd ingebracht, dat in de Palz de 8-urige arbeidsdag reeds is ingevoerd, antwoordde de Fransche bevelhebber, dat deze zal worden opgehevea zoo spoedig de Fransche troepen de Palz zullen zijn binnengerukt. Van twee keizers Toen keizer Napoleon III in 1870 was verslagen en in de particuliere waggons van den graaf van Vlaanderen naar Duitsch land vervoerd werd, riep te Verviers het volk ïWeg met den keizer Generaal Charal sprak toen het volk toe en zeide »Zijne Majesteit de Fransche keizer begeeft zich als krijgsgevangene naar Duitschland. Op het oogenblik is hij onze gast.« Toen Napoleon daarop met tranen in de oogen en moeilijk loopend aan den arm van Charal verscheen, voelden allen zich diep ontroerd. Men ontblootte het hoofd en ineens klonk het»Vive l'Empereur De Duitsche regeering belees den ver slagen Franschen keizer de noodige eer en bij zijn aankomst te Kassei op 5 September werd hem de militaire eer bewezen. Op bevel van den koning van Pruisen werd het slot te Wilhelmshöhe voor den hoogen gast in gereedheid gebracht en gedurende den heelen tijd, dat de verslagen keizer in Duitschland verbleef, werd hem keizer lijke eer betoond. Hieraan mochten de Fransche bladen wel eens denken, wanneer zij schrijven over den gewezen Duitschen keizer. o Op een schildwacht geschoten Brussel, 12 Dec. (Reuter.) De Derniére Heure meldt, dat nabij Saint yite in de provincie Luik ^éen burger een schot loste op een Engelschen schildwacht. De schild wacht bleef ongedeerd, de dader werd door een soldaat doodgeschoten. Een Engelsche officier doodde nog een tweeden aanvaller. o Uit Berlijn wordt geseind naar aanlei ding van de aangetoonde onschuld van de groot-industrieelen Stinnes, Thijssen en con sorten, dat de zaak zeer pijnlijk is gewor den voor professor Weber, een der hoofd aanvoerders der Duitsche democratische partij, die het eerste de aantijgingen heeft geuit. Hij vraagt in het Berliner Tage- blatt op nederigen toon om verontschuldi ging en deelt mede, dat hij zijn ambt in de volkspartij heeft neergelegd. De raad van volksgevolmachtigden is in een meedeeling krachtig opgekomen tegen de gevallen, waarin arsolraden op de pers vrijheid inbreuk hebben gemaakt, o Colin Ross, het vroegere lid van den Berlijnschen a. en s. raad, is uit hechtenis ontslagen, nadat de onhoudbaarheid der tegen hem ingebrachle beschuldigingen aan den dag was getreden. Hamette, die gedurende de bezetting door de Duitschers als burgemeester te Kamerrijk heeft dienst gedaan, is te Chey (provincie Namen) overleden, waarheen hij in Maart 1917, omdat hij de Duitsche overheid krachtig het been dwars had gezet, verbannen was. ANGA-bonbons. Doos 50 en 90 ct. Tegen vastzittende hoest, slijm op de borst, Bronchitis en kinkhoest. ANGA-siroop per flacon fl.50 Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Daar de H. M.Koningin zich zoo zeer in beslag genomen ziet doer hare regeerings- plichten en zich ten volle wenscht te wijden aan het opbouwen voor de toekomst van ons land, heeft H. M. het voornemen, de een voudige levenswijze, gedurende de oorlogs jaren gevolgd, voort te zetten. Broodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 79ste Jjjdvak loopt van 14 tot en 22 Decern bar. (St.Ct.) Het Nederlandsche gezantschap te Brus sel heeft aan de bladen een verklaring ge zonden, waarbij le. nogmaals onomstoote- lijk de laster weerlegd wordt, dat in Au gustus 1914 Duitsche troepen door Hol- landsch Limburg zouden zijn getrokken 2e. de in de laatste weken tegen het doorla ten van Duitschers door dezelfde gebieden ge rezen bezwaren worden ontzenuwd, waarbij er speciaal op gewezen wordt, dat de in België heerschende meening, dat deze af- deelingen gewapend zijn doorgetrokken, als van allen grond ontbloot, wordt aangetoond. In Middelburg is een afscheidsfeest ge geven ter eere van de vertrekkende Belgen. Bij deze gelegenheid werd door Belgische sprekers herhaaldelijk verzekerd, dat zij de annexatieplannen, die in België ronddwalen, ten scherpste afkeuren en die ook uit aile kracht zullen bestrijden. Iniformkleedlug voor poitpersoneel. Aan de kantoorknechts, bestellers en postboden bij den post en telegraafdienst, die op 30 Juni 1916 in dienst waren, wordt wegens het derven over het tijdvak 19151917 van een volledige uitrusting bestaande uit uniformjas, pantalon, pet, pelerine en overjas eene vergoeding in eens uitbetaald van f30. Bovendien zal aan eenige beambten, die daarop aanspraak hebben een grooter be drag dan f30 worden toegekend. Deze regeling komt weder tegemoet aan vele wenschen in deze geuit. Paardenrleesch. Uit den Haag is bericht ontvangen, dat de gemeentebesturen van heden af paar- denvleesch mogen distribueeren tegen f 1 per kilo. Schape- eu paarderleesch. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft I. krachtens art. 3 der Distributiewet 1916 voor de gemeenten vastgesteld een maximum inkoopprijs voor schapevleesch van fl.60; voor paardevleesch van f2, alles per K.G. slachtgewicht II. aan de gemeentebesturen in over weging gegeven schape- en paardevleesch aan speciaal daarvoor aangewezen slagers voor distributie te verstrekken tegen den prijs van f0.75 per K.G. slachtgewicht, respectievelijk f 0.60 per K.G. slachtge wicht III. krachtens art. 8 der Distributiewet 19 J 6 vastgesteld een maximuratusschen- handelprijs van schape- en paardevleesch van f0,75 per K.G. slachtgewicht, res pectievelijk f 0.60 per K.G. slachtgewicht IV. krachtens artt. 2 en 8 der Dis tributiewet 1916 vastgesteld een maximum- kleinhandelprijs voor schapevleesch van f 1 per K.G. met been- en paardevleesch van f 1 per K.G. zonder been V. bepaald, dat de sub III en IV ge noemde prijzen worden verhoogd met f 0.10 per K.G., voor zoover betreft ritueel ge slacht schapevleesch VI. bepaald, dat schapevleesch alleen zal mogen worden verkocht met been, en paardevleesch zonder been. (Stct.) o Uit de Tweede Kamer. Minister Ruys de Beerenbrouck verklaart, dat de gedachte van de motie-de Muralt toUonmiddellijke verhooging van het ouder domspensioen van f2 op f3 de regeering niet onsympatiehiek is. Spr. verzoekt aan houding tot behandeling van de crediet- aanvrage voor de uitvoering van de Raden- wet, welke naar de regeering hoopt, in Januari zal kunnen plaats hebben. De heer de Muralt (u.l.) vraagt ook toe zegging van terugwerkende kracht der verhooging tot 1 Januari 1919. De mini ster zal dit nauwgezet overwegen. De Kamer besluit tot aanhouding der motie. De heer J. ter Laan (s.d.a.p.) repliceert. Spr. is van oordeel, dat de kwestie met België niet allereerst door wapengeweld dient beslist, doch langs den weg van in ternationaal recht. Spr. hoopt dat de re geering geen enkelen stap in deze zal doen zonder de Kamer erin te kennen. Spr. dient een motie in, waarin de herziening van het salarisbesluit voor rijksambtenaren wordt gevraagd en in afwachting daarvan aan zienlijke verhooging van minima en maxima voor lagere ambtenaren en voor 1919 duurtetoeslag van ten minste f300. Voorts dient spr. een andere motie in, vragende om delging van de crisisschuld op korten termijn in hoofdzaak door heffing op hooge inkomens en groote vermogens. o Be sweep ran Buys. Men schrijft uit Limburg aan de N. Ct. De provinciale Limburgsche pers heeft het druk .over de »zwe£p van Ruys». Als onze premier inderdaad zulk een voorwerp bezit, moet hij er hoog noodig hier en daar in Limburg, minstens genomen, eens mede komen klappen. In de voorlaatste raadsvergadering van Roermond van Maandag 2 December stel de het raadslid Styns vast, dat allen (de leden van den Raad) de distributievoor schriften hadden overtreden. Er waren eieren, zeep, kaas en spek gesmokkeld. Later heeft hetzelfde raadslid nog uitdruk kelijk vastgelegd, dat ook de burgemeester had gesmokkeld, iets wat deze niet ontken de. Volgens dezen werd overal gesmokkeld. De i00.000 door den Heer Wtynkoop ontvangen. Ook Het Volk acht het antwoord van den heer Wijnkoop op de beschuldiging van den heer Bomans geen ontkenning. Wijnkoop zegt het geld niet voor zich persoonlijk of voor de S. D. P. ontvangen te hebben. Hij ontkent echter niet het geld voor De Tribune ontvangen te hebben en hij zal dit ook niet ontkennen. Aan de Rotterdarasche Bankvereeniging loopt, naar aan Het Volk bleek, het gerucht dat het Russische geld aan Wijnkoop zou zijn gezonden via het Duitsche consulaat. Men noemt dan ook een bedrag van f 21.000, dat hem reeds vóór de f 60.000 zou zijn uitgekeerd. Naar de Limb. Koerier verneemt, is Zondag in het Café du Casque te Maas tricht een feestmaal aangeboden door een aantal Belgen aan den heer Girald, hoofd redacteur van de Courier de la Meuse,« het Belgische vluchtelingenblad te Maas tricht, als dankbetuiging voor hetgeen hij voor de Belgen gedaan heeft. Bij die ge legenheid werden hem geschenkeu aange boden. Als deelnemer aan deze betooging had mede onderteekend en betaald het Neder landsche Kamerlid mr. dr. H. v. Groenendael. Hij is echter niet verschenen, hoewel de deelnemers hem tot het laatste oogenblik hadden verwacht. o Treffend weerzien. Zooals men weet, zijn te Deventer een aantal vluchtelingen uit Noord-Frankrijk gehuistvest. Deze trekken, gewapend met borden, die het opschrift dragen van de streek hunner afkomst, sedert eenige weken geregeld naar het station, waar iederen dag een trein passeert met krijgsgevangenen uit Duitschland, op de thuisreis. Meermalen is het reeds voorgekomen, dat vrienden of kennissen elkaar op deze wijze hier ontmoetten om gedurende het korts verblijf op het station een woord of een blik te wisselen. En zoo gebeurde 't Zondag, dat een vrouw, een moeder, die tijdens heel den langen oorlogsduur niets van hem gehoord had, die zelfs niet wist of hij nog tot de levenden behoorde, plotseling in den trein den dierbaren echtgenoot ontdekte. Het was een ontroerend wederzien. Het vertrek van den trein bracht maar al te spoedig weer de scheiding ge lukkig nu voor slechts kort. o Een brandstichter. De rijksveldwachter M. S. B. te Hen gelo heeft aangehouden de 42-jarige dienst bode W. de V., die bekende Zondag de schuur en in 1917 de boerderij van Meul- deman te Woolde, in 1904 de boerderij van Lammerstink te Deldenerbroek en in 1900 de schuur van Westendorp te Delden in brand te hebben gestoken. De O.W.-er van Den Melder. Een bezoeker van de badplaats Zand- voort, in dezen zomer bogend op den titel «De O. W.-er van den Helder», kwam Vrijdagavond in Zandvoort en sprong daar buitengewoon grillig met zijn geld om- Met volle handen werd het over de straat geworpen. De grabbelaars, die aanvankelijk elkaar vinnig hadden bestreden, pasten later eendrachtig en zorgvuldig de bemach* tigde stukken van zilverbons aan elkaar. In den banketwinkel van K. kocht hij voor een honderd gulden versnaperingen, welker distributie heel wat gedrang veroorzaakte, zoodat de politie er aan te pas moest komen. Een behoeftige moeder ontving f 50 en haar kindje ook nog eenzelfde som. Al smijtend met geld bereikte hij het station, waar iemaud, die aan het loket een kaartje voor hem nam, verblijd werd met een fooi van f 30. Tot in den nacht waren som migen met een. lantaarn de straat aan het afzoeken, Verkiezing Provinciale Staten. Definitieve candidaten der Liberale Unie in den Statenkieskring Winschoten zyn, maar men vandaar seint: 1. I. A. van Royen, aftredend 2, J. W. E. Rooda, te Zuidbroek 3. J. Roelofs, te Reider- wolderpolder4. S. E. B. Biarema, te Uskwerd5. G. de Vries, te Zuidhorn, ikloven, gesprongen huid, winterhan den en -voeten. Gebruik PUROL PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Bij Kon. besluit van 11 dezer is benoemd tot Burgemeester der gemeente Heusden, de Heer H. J. van Eggelen, sec retaris dier gemeente. Reeds Donderdaggvond kwam de tijding tot ons, die later in de Staats-Courant van Vrijdag werd bevestigd. Het bericht der benoeming werd vrij algemeen met instemming ontvangen. Ieder in Heusden kent de Heer Van Eggelen, die destijds alhier zijne opleiding ontving en op 23-jarigen leeftijd reeds tot gemeente-secretaris werd benoemd, welke functie door hem reeds meer dan 30 :aren is vervuld. Altijd werkzaam en toegerust met een helder verstand en goed doorzicht, heeft hij steeds de belangen der gemeente voorge staan en was altyd bereid een ieder met raad en daad bij te staan en wy durven vertrouwen, dat hij in zijne nieuwe functie ook zal blijven de beschermer van de Heus- densche belangen en de Vriend, nu de ader zijner gemeentenaren. Moge voor hem nog veel gelukkige jaren als Burgervader zyn weggelegd, dit worde hem volgaarne toegewenscht. Met 16 December treedt eene wij ziging van den treinenloop in werking, die voor het baanvak 's-HertogenboschLage Zwaluwe is als volgt Naar Lage Zwaluwe zijn de vertrekuren aldus gewyzigd 6.43 v.m. (niet op Zon en feestdagen), 10.21 v.m., 3.13 n.m. (niet op Zon- en feestdagen), 8.06 n.m. en 11.17 n.m. Van Lage Zwaluwe naar 's-Hertogenbosch is er een avondtrein bij gekomen, vertrek Lage Zwaluwe 7.50 n.m., aankomst 's-Hertogenbosch 9 20 n.m.de eerste trein van Lage Zwaluwe vertrekt voortaan 7.26 v.m. (aankomst 's-Hertogen bosch 9.01 v.m.), de tweede trein (niet op Zon- en feestdagen) 9.10 v.m. (aank. 's-Hertogenbosch 11.08 v m.), de derde trein 1.15, evenals thans, maar niet op Zon- en feestdagen, de voorlaatste trein 5.48 n.m., aankomst 's-Hertogenbosch 7-25 n.m. Aalburg. Ds. W. J. van Lokhorst te Noorden, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Capelle. Tot hoofd der openbare lagere school te Vrijhoeven-Capelle is benoemd de heer J. H. v. Rosmalen, onderwijzer aan de sSchool van Z. M. Koning Willem III en H. M. Koningin Emma der Nederlanden te Apeldoorn, Tengevolge van te veel krachtsin spanning, als gevolg van den erbarmelijk slechten toestand, waarin de weg over de Ploogevaart verkeert, is deze week het paard van den voerman v. P. dood voor de kar neergevallen. Een schadepostje voor genoemden voerman. Gameren. Aan de weegbrug alhier zijn in 't afgeloopen seizoen de volgende hoeveelheid suikerbieten gewogen 1918 2.240.000 K.G. '1917 2.195.000 1916 2.412.820 1915 2.857.467 1914 2.231.072 Aan de weegbruug te Nieuwaal 1918 1.800.000 K.G. 1917 1.800.000 1916 2.400.000 Herwijnen. Bij verscheidene paarden in deze gemeente vertoonen zich de laatste dagen dezelfde ziekteverschijnselen als bij de lijders aan de Spaansche griep Plot seling stijgt de temperatuur, gepaard gaan de met neusbloeding de dieren weigeren elk voedsel, terwijl ze geheel onbekwaam zijn tot het verrichten van eenigen arbeid. Nieuwendijk. ^Hedenavond om half zeven zal op verzoek alhier in het Instituut lokaal optreden, de secretaris van het Ne derlands Chr. Werkliedenverbond met het doel alhier een afdeeling van dien bond te stichten. Raamsdonksveer. De veldwachter onzer gemeente H. v. d. Vijver is benoemd tot politieagent te Kaatsheuvel. Bij den heer v. A. zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag een tiental kippen gestolen. Op 't oogenblik zijn in onze gemeente een partij zigeuners, die het de bewoners schrikkelijk lastig maken. Vooral de win kels en café's krijgen druk bezoek van deze ongewenschte gasten. De politie moet meermalen handêlend optreden. Door verschillende R. K. Kiesver- eenigingen is onze dorpsgenoot de heer Joh. Schoenmakers candidaat gesteld voor Prov. Staten. Sprang. J.l. Zondag nam onzen vroe- geren predikant, Ds. A. F. P. Pop, af scheid van zijn gemeente te Middelharnis. Zijn Eerw. had tot tekst Matth. 28 20, Een groote schare vulde het ruime kerk gebouw. Aan het slot richtte Zijn Eerw. zich tot de gemeente, kerkeraad en ver schillende colleges. Bij deze toespraken werd door Ds. Pop opgemerkt dat de heeren kerkvoogden en notabelen niet aanwezig waren. Met zegen heeft Ds. Pop 27a jaar in genoemde gemeente gearbeid. Morgen, Zondag, hoopt hij zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Ameide en Tienhoven. Veen. Onder het vee van den land bouwer B. alhier heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. De voorzorgmaatregelen zijn genomen. Met de bietencampagne wordt het dit seizoen laat. In lange jaren werd dit niet zoo laat geëindigd. Nog groote partijen liggen aan den loswal nog opgestapeld en de verzending hiervan gaat zeer langzaam. Het helpt veel dat de landbouwers hiermee

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2