uitgewoed was? De stokvrij van België krijgt hier door nog een onverkwikkelijker karakter. Zelf vragen in oorlogstijdlaat onze geïnterneerde los en als wij in tijd van wapenstilstand Duitsche mannen niet-interneeren krijgen we den wind van voren. Dit is erger dan meten met twee maten. De progroms tegen de Joden houden aan. Vooral in Polen. De weergekeerde soldaten plunderen de Joodsche wijken. In Lemberg zijn tenminste 200 slachtoffers gevallen. De joodsche nationale raad verklaart dat deze Poolsche gewelddaden eene gevaarlijke bedreiging zijn en den onjuisten indruk zullen wekken dat de joden tegen Polen vijandig zouden zijn opgetreden^De bedoeling is echter op de joodsche bevolking een druk uit te oefenen opdat zij de waarheid over de progroms zal helpen verdoezelen. Nog steeds vinden nieuwe progroms plaats; in Przemsyl deed een Poolsche patrouille onder leiding van een officier een inval in het lokaal van de Zionistische vereeniging. De daar aanwezige zionist Taub werd door luitenant Kosla met den kolf van zijn ge weer geslagen tot hij zijn bewustzijn ver loor de inrichting werd geplunderd, de particuliere woningen werden doorzocht en 7 joden zonder proces tot 50 nagaikaslagen veroordeeld. Agrand, de zoon van een hor logemaker, "verzocht de slagen in plaats van zijn vader te mogen ontvangen. Hij stortte na 7 slagen ineen. Evenzoo de 16-jarige Rosenblüth. De toestand in Przemyl is verschrikkelijk; dagelijks komen plunderingen en arrestaties zonder opgave van redenen voor. De joden zijn vogelvrijde autoriteiten zien werkeloos toe. Ook in vele plaatsen, als Chyraw, Masciska en Grodek hebben progroms plaats gevonden. Wij doen in dezen noodtoestand een dringend beroep op de beschaafde wereld, die niet werkeloos mag toezien hoe het joodsche volk in Galicië en Polen afgeslacht wordt. BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen, PARIJS, 48 Dec. (Part.) In de Echo de Paris schryft Marcel Hutin de inter- geallieerde conferentie voor den voorloopigen vrede zal in de eerste dagen van Januari worden gehouden. Naar alle waarschijn lijkheid zal de onderteekening van den vrede van Versailles aanvang Juni en de zege vierende intocht van de legers van Foch onder de Are de Triomphe veertien dagen later plaats vinden. Een kis(je met 6 millioen gevonden. MECHELEN, Onder den ^belangrijken buit, door de Duitschers aan het station Muysen achtergelaten, is een cassette met een inhoud van 9 millioen Mark gevonden. o Spoorwegongeluk. ANTWERPEN, Te Saint Ghuislain is een trein met soldaten en uitgewekenen in de richting Bergen ontspoord. Zeven Engelsche soldaten werden gedood en twintig Fransche gevangenen zwaar gewond. De Duitsche verliezen. BERLIJN, 18 Dec. Op grond van na dere officieele gegevens wordt het totaal van de Duitsche verliezen tot 30 November 1.1. als volgt opgegeven dooden 1.600.000 vermisten 203.000 gevangenen 618.000, gewonden 4.460.000 tenzamen 6.490.000. De Krupp-fabrieken. BAZEL, De directie der Krupp-fabrie ken heeft medegedeeld dat zij voortaan slechts 10 tot 12.000 op z'n hoogst kan in dienst stellen, want het ontslag beteekent van 200.000 arbeiders. o De haren van Antwerpen. ANTWERPEN. Officieel meldt men De geallieerden houden zich ernstig bezig met de herleving van de haven te Ant werpen 4 Nieuwe scheepvaartlijnen zijn in de vorming en 4 Engelsche 3 Fransche en 2 Amerikaansche firma's hebben reeds aanlegplaatsen gevraagd. o- De Vredesonderhandelingen. LONDEN, 18 December. (Part,) Cen traal News uit Rome het Britsche voorstel ter afschaffing van den dienstplicht, in alle landen, is met groote voldoening in Italië ontvangen. De meeste bladen steunen het met kracht. Volgens de Information heeft het Ka- marlid André Tardieu. algemeen commis saris voor de Fransch-Amerikaansche oor logszaken, medegedeeld, dat het aantal in den oorlog gedoode Fransche soldaten 1.800.000 (één millioen acht honderd duizend) man bedraagt. o Naar de Standaard meldt, heeft mgr. Heylen, bisschop van Namen, voor de hoofdplannen van zijn diocees eene plechtige H. Mis van dankzegging, gevolgd door het Te Deum, voorgeschreven. De plechtigheid zal plaats vinden voor de gevangenen, priesters en leeken, door de Duitschers wegens «politieke misdrijvene veroordeeld. Voor de gevangenen, die de terdoodveroor- deelden aan hun hoofd zullen hebben, wor- V den eereplaatsen voorbehouden. Een ver oordeeld priester zal, bijgestaan door andere, tot dwangarbeid verwezen priesters, de H.H. Missen opgedragen. Ook de priester, die den kansel zal bestijgen, is ter dood veroordeeld geweest. De papieren van ron Papeu. WASHINGTON 18 December (Reuter). Uit papieren van von Papen (den vroegeren militairen attaché van het Duitsche rijk te Washington) die in zijn kwartier iri Palestina gevonden zijn, toen de Engelschen dit land bezetten, blijkt, dat Duitschland in October 1916 den duikbootoorlog tegen Nederland en de Skandinavische landen beraamde. Zij zijn vandaag als materiaal overgelegd in verband met het onderzoek, dat de commissie uit den Amerikaanschen senaat naar de Duitsche propaganda instelt. BINNENLAND. Tegen de Delgiscbe inl(jvingspiannen. Te Sittard is een vergadering gehouden van Lira burg's afgevaardigden van alle ver- eenigingen en politieke partijen met vele belangstellenden van naam. Als voorzitter der vergadering fungeerde mr. F. Janssen, oud-lid der Tweede Kamer te Maastricht. Dr. Felix Rutten hield een rede en na hem sprak ds. Pattist van Aardenburg, die met den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Neuzen, den heer Cramer en een koopman uit Sas van Gent, van Goethem door Zeeuwsch Vlaanderen afge vaardigd waren. Een motie van trouw en aanhankelijk heid aan Nederland werd met donderend applaus aangenomen. Dinsdagmiddag kregen te Naarden twee beschonken soldaten twist met een kaste lein. Op straat gekomen, wist een der militairen onverhoeds aan een daar op post staanden schildwacht zijn met scherp ge laden geweer te ontrukken, legde aan den kastelein en schoot. Gelukkig struikelde de kastelein op het oogenblik dat het schot afging en viel voorover, zoodat de kogel geen doel trof. Beide soldaten zijn in ar rest gesteld. Te Maarn heeft een zeldzaam brutale diefstal plaats gehad op het landgoed van de familie Godin de Beaufort. Terwijl de heer des huizes de oud-minister in zijn slaapkamer sliep hebben de dieven zich in de kamer begeven en van de tafel een portefeuille weggenomen, waarin zich aan bankbiljetten een som van ongeveer f 22.000 bevond. De heer De Beaufort ontwaakte doordat hij beweging bemerkte in het vertrek toen hij opstond om te zien wat er aan de hand was, was van de daders niets meer te ontdekken, de porte feuille met het geld was weg. De daders hebben zich toegang tot het huis verschaft door middel van insluiping, de voordeur van het huis vond men openstaande, van inbraak was niets te bemerken. Steenkolenuood. De directie van de Zuider Stoomtram maatschappij (Breda-Oosterhout-Geertrui- denberg-Dongen-Tilburg) deelt mede, dat ze van Zaterdag 21 December a.s. af, den dienst zal staken, indien vóór dien tijd geen brandstoffen zijn aangekomen. Nederland en België. Kalmer opvatting. Uit Brussel seint men aan het N. v. d. D, Onze correspondent meldt: Voor zoover ik uit gesprekken met de voornaamste per sonen meen te mogen opmaken is den in druk meer en meer gewettigd, dat de op lossing van de ^internationale quaestie, Nederland en België betreffend, gezocht zal worden op den langen weg. Vriendschap pelijke besprekingen zulleu gevoerd worden. De eenigszins opgewonden stemming is hier vrijwel verdwenen. Men beschouwt de vraagstukken uit kalm zakelijk standpunt en doet aan de bezwaren, welke van Ne- derlandsche zijde te berde worden gebracht, meer recht wedervaren. Voor de Veiligheid. Door de veelvuldig in dezen tijd voor komende diefstallen van tabak en sigaren had de heer Scheefhals-Holla 's-Bosch voor de veiligheid zijner fabriek een nachtwaker aangesteld. Toch werd er diefstal gepleegd. Bij onderzoek bleek, dat een hoeveelheid ruwe tabak ter waarde van f 150 gestolen werd door J. Sden nachtwaker l o De gemeenteraad van 's Bosch heeft een nieuwe gas verordening vastgesteld. Voort aan zal slechts gedurende drie perioden gas worden verstrekt, n.l. van 6—8, van 1442 en van 411. Met ingang van 1 Januari is het maximumverbruik bepaald op 30 procent van het verbruik in de over eenkomstige maanden van 1915/1916. Wordt meer dan 30 procent verbruikt dan wordt voor het meerdere van 20 op 50 cent gesteld en de gastoevoer wordt afge sneden. o De Neder landsche gaffelschoener »Reginaa heeft uit Zweden 180.000 K G. calcuim- carbid aangebracht. o Voor de rechtbank te Alkmaar werden Dinsdagmorgen verscheidene zaakjes van zwijntjesjagers behandeld, waarbij door den officier van justitie soms tamelijk zware straffen tegen de beklaagden werden g'e- eischt, ten einde een afschrik tegen het stelen van fietsen aan te jagen. Of het helpen zou .v. Onderwijl in de rechtszaal het correc tief college zich bezig hield met de ver- hooren der van fletsengapperij beschuldig de beklaagden en het -O. M. met veront waardiging zware veroordeelingen vroeg werd nit de gang van het gerechtsgebouw van een rechercheur der gemeente Alkmaar die tegen een der beklaagden kwam ge tuigen, zijn fiets gestolen. Kan het nog brutaler Toeristenbond. Een lid van den A. N. W. B., Toeris tenbond voor Nederland, vroeg het Bestuur of de betreffende machten nu ook niet zouden willen opheffen het verbod om onze grenzen tot op 1000 M. te naderen. Waar zooveel bordjes door hun welwillendheid weer worden aangebracht, mogen de door vele wandelaars gehate bordjes «Militair gezagdie de mooiste wandelingen in de nabijheid van de grens ontoegankelijk ma ken, spoedig verdwijnen, schreef hij. Dit bestuur heeft zich naar aanleiding hiérvan gewend tot den Opperbevelhebber a. i. met verzoek te willen overwegen, of openstelling van de grensstrook thans ook mogelijk is, waarop geantwoord werd, dat hiertoe nog niet kan worden overgegaan, -omdat onder de nog steeds onmisbare maat regelen tot het tegengaan van de -smok kelarij dit verbod niet kan worden gemist. o De keleunoed. De onmiddellijke gevolgen van de kolen- nood zullen hierin bestaan schrijft het Hbld. dat de industrie, met uitzondering van die takken, welke verband houden met de levensmiddelenproductie, over Januari voorloopig geen kolen zal ontvangen. Voorts zal het personenvervoer per spoorweg grooter beperkingen worden opgelegd dan tot dusver gedurende de crisis het geval is geweest. Ten slotte zal er een zeer scherpe rant soeneering van gas en electriciteit worden doorgevoerd. De kolennood in Engeland schijnt zoo groot te zijn, dat het niet mogelijk is alle schepen, die ter beschikking staan, voldoende van bunkerkoien te voorzien. In verband daarmede zijn de Engelsche havens onvervuld met vaartuigen, die men bij gebrek aan bunkerkolen niet gebruiken kan. De En gelsche regeering schijnt dan ook niet te weten, wat zij moet uitrichten met de schepen onder vreemde vlag, waarop zy tegen betaling van hooge vrachtgelden de hand heeft gelegd. De ex-keizer, Uit Amerongen wordt gemeld dat Dinsdag jl. de nachtveldwacht en hiermede ook de telefoondienst des 's nachts opgeheven is. Wat hiervan de oorzaak is kon de corres pondent niet vermelden. De ongesjteldheid van den ex-Keizer blijkt van niet ernsti- gen aard te zijn. De vorige week nog heeft de Keizer drie sparrenboomen gerooid en gehakt op het kasteel Zuylenstein. Uit Berlijn wordt gemeld Op een desbetreffende vraag van de democratische partij te Marburg, antwoor- de Ebert, dat het bericht onjuist was, volgens hetwelk de rijksregeering in de uitlevering van den ex-keizer door Nederland zon hebben toegestemd. o De Nieuvr-Anisterdam. Volgens het Hbld. gaan met de Nieuw Amsterdam, die Zaterdagmorgen 3 uur uitstoomt, 1500 Fransche vluchtelingen mede, die in Havre geland worden. Van daar begeeft het schip, zich naar Brest, waar het ongeveer 2000 man Amerikaansche troepen, die in Frankrijk gevochten bebben aan boord krijgt orn die naar New-York te brengen. o- Steenkelen. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Vereenigde Staten, in verband met den kolennood hier te lande, uitvoervergunning hebben verleend voor 100.000 ton steenkool en aan de Neder- landsche schepen Jason Cornelis, Amstel- dijk, Serrah en Djebres vergunning ver leend hebben terstond met een lading steen kolen naar Nederland te vertrekken. In de haven van Amsterdam zijn aan gekomen het Nederlandsche stoomschip Noordstroom van Swansea met 864 ton en het Engelsche stoomschip Holmaide van de Tyne met ruim 1100 ton steenkool. o Soeptabletten. Van 1 Jan. zullen door bemiddeling der gemeentebesturen worden beschikbaar ge steld soeptabletten, jus- en bouillonblokjes, samengesteld onder voortdurend ambtelijk toezicht en dragende het merk »Primula«. De prijzen welke de winkeliers aan de verbruikers in rekening zullen mogen bren gen, zijn voor tabletten meelgroeenten- of juliennesoepen f 0.10 per tablet; voor ta bletten pikante soepen f 0.15 per tablet; voor jus- en bouillonblokjes f 0.05 per stuk. Voor de gemeenten zullen de prijzen resp. zijn 8 cent 12, cent en 4 cent, welke prijzen, naar de minister zich voorstelt, ook aan de winkeliers zullen worden berekend. Onze lcreiisniiddelcnroorzicniiig. Naar N. I. P. A. 's Haagsche corres pondent verneemt, brengt de »Noordam«, die waarschijnlijk 17 December is vertrok ken, 4800 ton cocosolie, 700 ton grond- notenolie en 500 ton rijst mee, terwyl de »Bengkalis« die eenige dagen later af zal varen, 6700 ton cocosolie inhoudt. y o Ontheffing van de rlceach- eu mclkdistributie l Naar de sTel.a verneemt ligt het in het voornemen van de regeering, binnenkort over te gaan tot opheffing van de vleesch- en melkdistributie. o De lecnlng van 850 millioen door de Eerste Kamer goedgekeurd. In de zitting van 18 December kwam dit onderwerp aan de orde. Verschillende Leden gaven daarover hunne beschouwing. De Minister van Financiën verdedigde uitvoerig de wetsontwerpen. Wanneer er weer geleend moet worden, zal hij over wegen, of het rnogeljjk is de stok achter de deur weg te laten, maar zoo gemak kelijk zal dit niet zijn, want een gedwon gen leening is een moeilijk en tijdroovend werk. Na verder debat werd het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De heer van der Feltz verzocht geacht te willen worden tegen te hebben gestemd. Lijkverbranding. Naar men aan het »Centr'« mededeelt moet by de regeering het voornemen be staan, de Begrafeniswet zoodanig te wij zigen, dat lijkverbranding geoorloofd zou worden. o Ruudvleesck. In zyn memorie van antwoord heeft de minister van landbouw meegedeeld, dat het de bedoeling is, bij de beëindiging van de distributie van rundvleesch, vleeschlooze dagen in te voeren. Weerspannige boereu »Het Volk« mpldt het volgende Een boer te Breukelen was aan de beurt om een paar koeien te leveren voor de slacht bank. Hij weigerde dit, ook toen de bur gemeester het hem gelastte. Na verschil lende vergeefsche pogingen om den boer tot rede te brengen, trok de burgemeester er op uit om den geheelen veestapel van den boer te onteigenen. Burgemeester was vergezeld van een paar politiemannen en werd bijgestaan door eenige te Breukelen wonende sigarenmakers. Het vee, 35 stuks werd uit den stal geleid en voorloopig .ondergebracht in den stai van een koffie- hnishouder. Maar 's nachts kwamen ruim 30 boeren, o.w. velen leden van de bur gerwacht, den stal weer leeg halen en brachten 'het vee weer naar den eigenaar terug. De burgemeester durfde daartegen niets doen, ook durfde hij de burgerwacht niet gebruiken, te meer daar bekend was geworden, dat de boeren de geheele boer derij hadden afgezet en desnoods met ge weld zouden optreden. Toen heeft hij maar soldaten en marechaussee gerequi- reerd o Postwisselverralsching. Door de politie te Den Helder is aan gehouden een zekere G., die op een vijftal plaatsen in Nederland zich schuldig had gemaakt aan postwisselvervalsching. Te Alkmaar is hem op deze wijze f 200 te veel uitbetaald. Hy had van uit Heilo aan zichzelven een postwissel van f 2.05 gezonden, daarop te veel aan port geplakt en later den postwissel veranderd in f 202.05. De risch wordt goedkoop. De te IJmuiden aangevoerde visch werd de laatste dagen verkocht tegen zulke lage prijzen, als in de afgeloopen drie jaren nooit besteed werden. Als oorzaak daar van noemde men den grooten aanvoer en het verbod tot uitvoer naar het buitenland, i. c. Duitschland, dat altijd een groote afnemer was. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Aan de Openb. L. School zijn gedurende enkele maanden twee leer krachten ziek. De Heer J. M. Reas is aangesteld tot tijdelijk onderwijzer, om in deze leemte te voorzien. Donderdagavond had eene bijeen komst plaats in het Patronaatsgebouw, met het doel tot het oprichten eener afdeeling van de Noordbrabantsche Ilanzebank. Als woordvoerder trad op de Heer Schoenmakers uit Geertruidenberg, die het doel van de Bank toelichtte en wel om door samenwerking den Middenstand in alje opzichten te steunen. Een voorloopig bestuur werd benoemd, bestaande uit de heeren Ch. Merkx, J. van Laarhoven, S. Schreuder, A. Dankers en A. Boelen. Werkendam. Bij de Chr. Ger. ge meente alhier is tot herder en leeraar beroepen Ds. H. J. L. de Vries-van Hil versum. Het voorloopig bestuur der op te richten afdeeling van »Patrimonium« bestaat uit de heeren H. C. Vos, C. Rademakers B. Visser, H. Komijn en J. Verhoeven.^ Door dat bestuur is als spreker uitgenoodigd en hoopt 25 Dec. a.s. des avonds om zeven uur in de Chr. school op te treden met het onderwerp »De sociale tegenstelling* de heer Strijbosch van Zaandam. Met ingang van 17 Dec. j.l. mogen zij, die aangesloten zijn aan de electrische geleiding maar één iicht in een kamer of winkel doen branden. Naar wy vernemen is een der machines reeds stopgezet, waardoor de bewoners over de Haven van electrischen stroom zijn ver stoken. De lichtlooze gezinnen konden in 't einde der vorige week 2 liter petroleum verkrijgen. Naar wij vernemen zullen binnen een paar weken de machines van het elec- trisch licht weggaan, zoodat we weer zonder licht geraken zullen. Baardwijk. In den nacht van 47 op 18 dezer werd uit de schoenfabriek van de firma van Hagen een partij chroom leder ontvreemd. Van daders geen spoor bekend. Capelle. Toen de landbonwer W. Dinsdagmorgen in zijn stal kwam, vond hij een zijner beste melkkoeien dood liggen, ter waarde van ongeveer 700 gulden. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd. Toen de heer J. M. even zijn rijwiel neerzette voor het café van den heer van Dongen aan het station, was dit verdwenen toen hij buiten kwam. Van de(n) dader(s) geen spoor. Deze week werd in de grutterij van den heer Sneep ingebroken. Door uit snijding van een ruit had de dief zich toe gang tot het gebouw verschaft. Door het tactvol optreden van onzen gemeenteveld wachter werd de dader een zekere C. ge snapt. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Keuijt te Nieu we Tonge (Z.H.) Genderen. Herhaaldelijk valt het hier voor dat landbouwers schapen of geheel of wel gedeeltelijk vermissen. Zoo is ook thans door den landbouwer C. J. Branderhorst een zijner schapen geslacht of liever de overblijfselen, vacht, ingewanden, kop en pooten gevonden. De rijkspolitie te Heusden stelde een onderzoek in en het ware te wenschen dat deze de veedieven eens te pakken kreeg, die -dan hun straf wel niet zouden ontgaan. Ds. J. R. B. Feykes ontving deze week toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Deurne bij Helmond. 's Gravemoer. De echtelieden G. F. Pruijssers en C. Talen herdachten deze

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2