Een goede raad. lelijkheden als na die woorden. Het schan daal was toen al een half uur aan den gang. De president trachtte eenige orde te brengen, maar ook hij werd met scheld woorden overstelpt, waaronder toplichter® nog een der liefelijkste was. Ledebour deed van de regeeringsbank van een Berlijnschen Vollzugsrat af, als aanvoerder aan dit alles mee. Ten slotte raakte men toch uitgeput de imposante grijsaard met langen witten baard op de Spartacustribune, dien men eenige malen vergeefs getracht had zonder geweld, dat men blijkbaar niet wilde ge bruiken, te verwijderen, gesticuleerde nog slechts. Over de zaal kwam een ontspan nende afmatting. Toen kon de voorzitter in behoorlijken vorm en tenslotte zelfs onder applaus het congres sluiten. "Wat wij alzoo in Berlijn en overal elders in het geteisterde Duitschland waarnemen lijkt al weinig op vrede op aarde. En de aanblik die de Entente landen geven? Men moet eens lezen de rede voering die de aanhangers van Lloyd George houden op de verkiezingsmeetings. Als een redenaarhet heeft over den ex-keizer van Duitschland heet het: them doodschieten Doodschieten is niet genoeg. Ik wou dat ik mee mocht helpen en dat ie dan weer levend werd, dat we 'm nog eens konden doodschieten. Ik wou dat ie als een kat was met negen levens Als de heeren het hebben over de oorlogs schatting die betaald moet worden dan klinkt de eischDe Duitschers moeten alle lasten dragen dan wordt onze be lasting minder. De eisch die men stellen wil is 24.000.000.000, dat is 288 mil liard. Wanneer men er waarlijk toe mocht overgaan dit van Duitschland te eischen, dan mag men dit land wel jaren lang bezet houden. T Het is te hopen dat president Wilson bij machte is als bemiddelaar op te treden en zijn idealen tot werkelijkheid te maken. 26 of 27 Dec. denkt hy naar Engeland te vertrekken. De wereld wacht van hem zeer veel. Zelf zegt hij Ik denk, dat de eenvoudige menschen van alle naties thans met gretige verwach ting naar Versailles uitzien en ik ben er zeker van, dat zij zich deze ééne vraag zullen stellen tZal er genoeg wysheid en doel onder de daar vergaderde staatslieden zijn om een waarborg tegen toekomstige oorlogen te scheppen Te Londen zal de Britsche arbeiders partij, die op 2 Januari een groote betoo ging ten gunste van een onmiddelijken volkenbond zal houden, hem een adres aanbieden. In de hoofdstad van Engeland zal ook gehandeld worden over de houding die de geallieerden tegen Rusland hebben aan te nemen. Ook Brussel zal hij bezoeken en het heet ook, dat hij misschien op zijn doorreis door Zwitserland zich daar even ophouden zal. En uit alle deelen van Europa bereiken hem telegrammen en adressen van hulde betuiging, waaruit hij dus de geestkracht kan putten zijn vredesarbeid voort te zetten. Ook de Deensche Rijksdag heeft hem een telegram doen toekomen, waarin hij gehul digd wordt als de groote yoorvechter voor het zelfsbeschikkingsrecht der volken en van den volkerenbond. Het begint er dus nu inderdaad toch op te lijken, dat de gedachte van den volkerenbond nog weer nieuw leven is ingeblazen. Zal het dan toch nog vrede op aarde et kunnen worden? Waarde lezer moge het op deze Kerst dag in ieder geval vrede zijn in uw hart. M e d e d e e I i 11 g. (Knip dit uit). Bij een of meer der navolgende verschijn selen, vaak de eerste voorteekenen der Spaansche Griep, als gevoel van ziekzijn, pijn in de spieren en in de ledematen, pijn den rug, hoofdpijnen, koude rillingen, koorts, koortsig gevoel en keelpijn, zal in de meeste gevallen 't gebruik van 4 X daags 2 Sana- perin-tabletten U spoedig doen opknappen. Gevoelt gij U tevens koortsig neem dan gelijktijdig met de Sanaperin-tabletten ook 4 X daags 2 Mijnhardt's Koorts-tabletten. Doen zich echter naast een of meer der genoemde verschijnselen ook hoest of keel pijn voor, dan kan men met het gebruik van Sanaperin-tabletten alleen niet volstaan, doch gorgelen in geval van keelpijn ook eenige malen daags met een oplossing van glorin-tabletten, welke ook als voorbehoed middel tegen besmetting kunnen worden aan gemerkt, daar zij mond en keel ontsmetten. Gepaard gaande met hoest gebruike men behalve de Sanaperin-tabletten ook eenige Anga-bonbons of zoo de hoest hardnekkig is, wat Anga-siroop De meeste drogisten en apoth. hebben deze artikelen wei voor handen. BUITENLAND. De beschieting van Parijs. PARIJS. 18 Dec. De Figaro publiceert de volgende bijzonderheden over de bom bardementen van Parijs de buitenwijken uitgesloten door vliegtuigen en geschut gedurende de vier oorlogsjaren In 1914 vielen 45 vliegtuigen Parijs aan, waarvan 17 op één dag (11 Oct.); in 1915 70, waarvan 62 op 20 Maart; in 1916 61 in 1917 14 vliegtuigen - in 1918 echter gedurende 10 maanden 396 vliegtuigen, die 1211 slachtoffers maakten, w. o, 402 dooden en 809 gewonden. Het verdragend geschut wierp 168 projectielen op Parijs, waardoor 196 personen werden gedood en 417 gewond. De Zeppelins wierpen 228 bommen, waardoor 206 per sonen gedood werden en 392 gewond. De kanonnade was het hevigst op 23 Maart 1918 met 21 projectielen. De bloedigste dag was 30 Januari 1918, toen door 89 bommen 36 personen werden ge dood en 198 gewond. o— De overgegeven oorlogsschepen. Uit New-York wordt aan de »Times« gemeld Een telegram van de x> Associated Press® uit Parijs meldt, dat de Amerikaansche af gevaardigde ter vredesconferentie het besluit hebben genomen te pleiten, dat de uitge leverde vijandelijke oorlogsschepen tot zin ken zullen worden gebracht, en om weer stand bieden aan ieder voorstel, om ze ponds pondsgewijze te verdeelen op grondslag van de respectieve verliezen der geallieerden ter zee. De bewuste afgevaardigden verklaren deze houding door te zeggen dat aldus nijd en afgunst voorkomen worden en dat Wilson's verklaring, dat de oorlog geen aanval of verwerving van eigendom beoog de, hierdoor daadwerkelijken steun zal er langen. Naar 't schijnt heeft Engeland via sir Eric Geddes reeds toegestemd in het Ame rikaansche plan om de buitgemaakte of uitgeleverde oorlogsschepen te vernielen maar men 'verwacht, dat eenige maritieme mogendheden van minderen rang op ver deeling van de schepen 2ullen aandringen. De uitvoer uit Engeland toegestaan. Londen. Er is een proclamatie gepu bliceerd waarbij alle oorlogsbeperkingen op den export van verschillende artikelen wor den ingetrokken met uitzondering voor Zwit serland. Brussel. Havas meent te kunnen mede- deelen, dat de Britsche regeering aan de Nederlandsche het voornemen te kennen heeft gegeven om voor de ravitailleering (levensmiddelenvoorziening) van het Britsche leger, dat Rijnland bezet, gebruik te maken van de Schelde en Nederlandsch Limburg. BINNENLAND. De treinenloop. Vofgens het »Hbl is het onjuist dat bij de nieuwe beperkte dienstregeling, die in overweging is, de geheelo Zondagsdienst zou worden gestaakt. Volgens de tTel komt er na 1 Jan. een beperking in den dienst der spoorwegen. o Vau vier dienstweigeraars. Een 4-tal dienstweigenaars trachtten Woensdagavond uit de Hendrik-kazerne te Assen te ontvluchten. Door het verbreken van een ruit kwamen ze in het wachtlokaal en namen eenige geweren weg. Een officier en vaandrig werden ontwapend. De wacht begon daarop te schieten, doch de dienstweigeraars losten evenzoo schoten. Met zeer veel moeite werden ze weer op gesloten. De Nederlaudsck-Duitsche greus. Het persbureau Vaz Dias meldt Met ingang van 19 December is de grensbewaking aan de Nederlandsch Duitsche grens, in het Rijk van Nijmegen toevertrouwd aan Belgische grenswachten, welke van nu af aan ook de passen con troleeren. De Belgen houden hierbij strenger toezicht dan de Duitschers zelf. Er moet sprake van zijn, dat een electrische draad op de NederlandschDuitsche grens zal worden aangelegd. o Steenkolen uit Amerika, Behalve de-Ambon en Java van de My. Nederland vertrokken uit Amsterdam de Saturnus en Stella, van de Kon. Ned. Stoom boot Mij., naar Amerika om kolen te halen. Deze vier stoomschepen meten tezamen bruto 13,989 ton. o Yleeschlooie dagen. De minister van landbouw heeft bepaald, dat in de week van 22 tot 28 December en van 29 December tot 4 Januari het verbod van vleeschgebruik wordt beperkt tot Vrijdag, zulks in verband met de om standigheid, dat behoud van de vleeschlooze dagen op Dinsdag en Vrijdag- moeilijkheden oplevert met het oog op den eersten Kerst dag en Nieuwjaarsdag. (St.ct) o Smokkelen ran sieraden. Men schrijft uit Winterswijk aan het Hbld. In de laatste dagen schijnt de smokke larij van goud en gouden voorwerpen een grooteren omvang genomen te hebben. We zeggen ïschijnU, omdat naar onze meening ook vóór het einde van de vijandelijkheden deze soort smokkelarij hier in de buurt heeft plaats gevonden, maar dan door tus- schenpersonen. Nu echter oefenen de be langhebbenden het bedrijf in eigen persoon uit, maar hebben dan ook eerder kans te gen de lamp te loopen. Zoo werd voor eenige dagen een persoon aangehouden met 300 gouden ringen bij zich. Dezer dagen hielden de douanen drie mannen aan, die het volgende bij zich hadden no. 1 24 gouden ringen, 4 paar gouden oorknoppen, 12 gouden rokspelden, alles met briljanten gemonteerd en een gouden collier no. 2 1 gouden armband, 1 étui met collier. 2 oorknopjes en 1 speld van zilver, 17 gouden ringen, 2 gouden medaillons, 3 paar gou den oorknoppen, 2 zilveren colliers met briljanten, 2 gouden spelden en 1 verguld zilveren horloge met gouden ketting no 3: 14 gouden ringen, 1 gouden dasspeld, 1 zilveren collier, alles met briljanten ge monteerd, en 1 gouden ketting. Alles werd ten voordeele van het Rijk in beslag genomen, tevens werd procesver baal op gemaakt. Landstorm. Door den M. v. O. is bepaald le. dat landstormplichtigen wien uitstel van opkomst werd verleend, doch voor wie een dag van opkomst door den Provinciale- adjudant is of nog moet worden bepaald voorshands niet behoeven op te komen 2e. dat landstormplichtigen, die uitstel hadden doch zich inmiddels tot indienststelling bij den Provinciale-adjudant aanmelden desgewenscht niet in werkelijken dienst behoeven te worden gesteld, en 3e. dat landstormplichtigen, die behooren tot een jaarklasse, welke reeds voor den werkelijken dienst werd opgeroepen, doch die om een andere reden dan verkregen uitstel van opkomst nog niet in werkelijken dienst zijn gekomen, voorshands niet weer in werkelijken dienst moeten worden gesteld, tenzij zij daartoe den wensch te kennen geven of tenzij zij als deserteur werden afgevoerd wegens het niet voldoen aan de gedane oproeping tot opkomst in wsrkelijken dienst. De teruggave van het België ontstolen geld. Men meldt aan de Tel. uit Antwerpen: De wapenstilstandsvoorwaarden legden Duitschland de verplichting op, aan de Nationale Bank te Brussel terug te betalen hetgeen het haar gedurende de bezetting ontnomen had, d. w. z anderhalf milliard francs. Deze teruggave is kort na de afsluiting van den wapenstilstand begonnen. Alle weken komt er een deputatie uit Keulen, die een zeker aantal millioentjes komt brengen. Het gezamenlijk bedrag der terug te betalen gelden moet vóór 18 Januari a.s. gestort zijn. Tot dusver is 800 millioan franes terugbetaald. Staatsleeuiiig 1918. Op de 5 pet. vrijwillige leening van de Staat der Nederlanden, groot f 350,000,000, zal de inschrijving zijn opengesteld op 3, 4, en 6 Januari a.s bij het agentschap van het ministerie van fananciën to Amsterdam, bij alle betaalmeesterskantoren (behalve dat te Amsterdam) en bij de kantoren van de ontvangers der directe belastingen in gemeenten, waar geen betaalmeesterskaritoor gevestigd is. De koers van uitgifte is 99pct. De stortingen op de toegewezen bedragen, plus op geloopen rente, moeten geschieden in vier termijnen en wel op 7 Februari, 7 Maart, 7 April en 7 Mei 1918, en wel resp, 40, 20, 20 en 20 pet. van het in hoofdsom te storten bedrag. Indien op de vrijwillige leening niet ten minste voor300,000,000 wordtingeschreven en toegewezen, zal een 3% pet. gedwongen leening a pari worden uitgeschreven. KALENDERS. De reclame-kalenders zijn weder in aan tocht. Velen wedyveren om door prac- tische inrichting en keurige uitvoering de bijzondere aandacht te trekken. De eerste die wij ontvingen was van tNoord-Brabandt, de MlJ. van Verzekering op het leven te Waalwijk. Een schild met wapen in kleuren der provincie, voor zien van een maandkalender. Het geheel ziet er aantrekkelijk uit en doet den ont werper alle eer aan. De Stoomververij en Chem. Wasacherij »de Regenboog® te Tilburg zond ons een keurig wandkalendertje, smaakvol en tevens practisch uitgevoerd. De keerzijde toch bevat een prijscourant van alles wat aldaar vernieuwd wordt; doch de prijzen zijn dit maal achterwege gelaten, vermoedelijk om dat we nog op velerlei gebied in een over gangstijdperk verkeeren. ""^BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Hensden, MAAKT BEKEND: dat in de week van 23 tot 29 December 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 30 1 Chocoladereep. 31 1 ons Gort. 36 1 Kaas s> 33 1 Groene erwten. 32 1 stuk Zeep. (op 2 bons.) j> 34 1 ons Jam. 35 2Vs ons Sniker. j> j> 19 (Kinderkaart) 2x/2 ons Suiker. 3 4 K.G. Aardappelen. 5 (gezinsboekje) 1 pakje zeeppoeder. PLAATSELIJK NIEUWS, Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Tengevolge van de nieuwe dienstregeling op de Spoorwegen, heeft ook de Tramdienst Heusden-Drunen,-'s Bosch en Tilburg eene wijziging ondergaan. Voortaan vertrekt de tram uit Heusden 6.05*, 10.15, 12.45, 3.00*, 5.40, 8.00, 9.30**. aank. Drunen 6.33, 10.40, 1.14, 3.27 6.08, 8.25, 9.55. vertr. Drunen 7.30*, 8.53, 11.15**, 1.35, 6.30**. aank. 's Bosch 8.20, 9.45, 12.07, 2.25, 7.20. vertr. Drunen 6.36, 11.28, 1.35, 6,30. aank. Tilburg 8.35, 1.20, 3.35, 8.25. in omgekeerde richting uit 's Bosch 10.25, 12.20, 5.10 8.07**. aank. Drunen 11.18, 1.15, 6.05, 8.54. uit Tilburg 6.55, 10.25, 4.20, 7.00. aank. Drunen 8.50, 1.16, 6.14, 8.33. vertrek Drunen 5.15*, 9.00, 11.29, 1.40, 3.33*, 6.55, 9.00**. aank. Heusden 5.38, 9.31, 11,56, 2.08 4.02, 7.30, 9.28. Met vertrekken niet op Zon- en Feestd. alleen t> Aalburg. J. Mans alhier had het onge luk zoodanig in zijn hand te hakken, dat hij zich naar 's Bosch moest begeven, om al daar onder geneeskundige behandeling te worden gesteld. Almkerk. Bij den heer L. Kooiman alhier, kwam men op een morgen tot de onaangename ontdekking, dat des nachts een fiets was ontvreemd, toe behoorende aan een officier welke bij laatst genoemde zijn verblijf heeft. De dader(s) hiervan heelt men nog niet kunnen vinden. Het schijnt wel dat een geheele dievenbende deze streek onveilig maakt want ook bij de heer Verbeek alhier, waar onlangs pas een fiets uit de schuur is weg gehaald, heeft men nu weer des nachts een poging tot inbraak gedaan. Gelukkig was de deur goed gesloten en is men er niet in geslaagd deze open te te breken, We hopen dat het de politie spoedig mag gelukken deze lieden in handen te krijgen. Beneden-Langstraat. Nu alle soor ten vleesch zoo hoog in prijs zijn, worden schapen ook zeer duur betaald, voor jonge schapen varieert de prijs van f 50. tot f 60.terwijl melkschapen in verhouding nog hooger worden betaald. Capelle. Tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk op den Loonschendijk is benoemd de heer A. Spierings, die deze benoeming heeft aangenomen. Bij den molenaar E. M. op de Nieuwe Vaart werd door den graancontro- leur Vrijdagmorgen een partij graan in beslag genomen, die daar aanwezig was in strijd met de bepalingen der distributie- wet. Tegen den molenaar is procesver baal opgemaakt. Op den Loonschendjjk zal een tweede postbestelling ingevoerd worden. De smid J. Kommers op de Nieu- wevaart kwam Zaterdagmorgen tot de min der aangename ontdekking, dat er uit ean hok twee vette konijnen waren ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. Giesaen. Alhier werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag een der drie mooie, de grootste geelkoperen kroon, uit de N. Herv. kerk ontvreemd. Ook werd een catechisatiebus geledigd. Van de da- der(s) geen spoor. Gameren. Het is den dieven welke de laatste week ons dorp een bezoek ver eerden niet voor den wind gegaan. De vorige week werd ten nadeele van L. v. d. W. een kleedingstuk gestolen, wat door zeer actief optreden van den gemeente veldwachter V. werd opgespoord in een logement te Zaltbommel. Zaterdagavond werd hier ten na deele van C. J. E. een fiets gestolen, zoo dat V. weer werd aangezocht alles in 't werk te stellen ze op te sporen, 't Ge lukte hem in den nacht van Zaterdag op Zondag de daders, twee personen, en de fiets met een daarop bevindende mand met kruidenierswaren, eveneens te Zaltbommel te pakken te krijgen. De dieven waren reeds bezig geweest een en ander aan de man te brengen. Met genoegen kunnen we melden dat zulke dingen door vreem den werd uitgehaald. Meeuwen. In verband met den zeer slechten toestand van het torenuurwerk alhier, werd door den Raad dezer gemeente aan het college van Burg. en Weth. een blanco crediet verleend voor den aankoop van een nieuw uurwerk. Als bijzonderheid kan vermeld worden dat de torenklok, welke en door hare grootte en door haar bijzonder harmonisch geluid als een werk van byzondere kunst van vroeger dagen bekend staat, volgens een vakkundige de hooge waarde zou ver tegenwoordigen van ongeveer f 5000. Bij den landbouwer J. v. D. alhier, werden door losloopende honden weder een drietal schapen doodgebeten. Een der honden werd ter plaatse neergeschoten. Wel gewenscht zou het zijn dat een zeer streng toezicht en nog strenger maatrege len tegen eventueel losloopende honden worden toegepast. Nederhemert. Door de Chr. Hist. Kiesvereeniging zijn tot candidaat gesteld voor lid van de Prov. staten de heeren E. W. Baron van Wassenaer (Arnhem) Mr. J. J. Tilanus (Tiel) Mr. W. Rosmalen Nep- veu (Apeldoorn) Mr. M. P. D. Baron van Sytzama (Oldenbroek) en Mr. H. Roijaards van Scherpenzeel (Scherpenzeel). Tot voor zitter werd gekozen Ds. H. Kluin terwijl tot afgevaardigden voor de algemeene ver gadering te Amersfoort werden gekozen A. Volbeda en D. Hobo en tot plaatsver vanger B. Vos. Door den commissionair Bakker is een scheepslading distributie hooi geladen, bestemd voor den heer Oerlemans te Vrij- hoeve-Cappelle. Raamsdonksveer. Gedurende de af- geloopen week werden aan de schipper- beurs alhier ingeschreven 22 schepen. Hier van werden 10 bevracht ^terwijl er 2 ledig vertrokken, zoodat er nog 10 beschikbaar bleven. De commissie tot steun aan gede- mobiliseerden zal tevens werk en zoo noo- dig steun aan alle werkloozen in onze ge meente verschaffen. Sprang. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren A. de Bruin en P. v. d. Hammen. Den 2e Kerstdag hoopt de Chr. Zangvereen. »Excelsior« alhier in het Ned. Herv. kerkgebouw haar le winteruitvoering te geven. a.s. Zaterdagavond 7 uur hoopt de afdeeling Patrimonium® haar jaarvergade ring te houden. De agenda vermeld be nevens de gewone verslagen en bestuurs verkiezing een onderwerp in te leiden door den heer N. Bakker. Bij M. H. alhier ontstond begin van brand. Door de aldaar ingekwartierde sol daten werd het vunr met een paar emmers water gebluscht en werd hierdoor erger voorkomen. j.l. Maandag werden de arbeiders werkzaam op de stoomschoenfabriek >Mi- chon® alhier aangezegd dat de fabriek a.s. Zaterdag wegens slapte in het bedryf werd stopgezet. Op verdere finantieelen steun van den patroon, behoefde niet gerekend te worden. Een 30-tal arbeiders zijn hierdoor tot werkeloosheid gedoemd. Wijk. Door den Raad dezer gemeente is besloten om de jaarwedde van de accou cheuse te verhoogen met f 50 en aan den Heer J. E. Schmitz, Arts te Veen 15°/0 duurtetoeslag toe te kennen. In de j.l. gehouden leden-vergade ring der veeverzekering a Helpt Elkander® alhier is besloten om de kinderen van Wijk te Aalburg een vergoeding toe te kennen ten bedrage van f 300, voor de van hen onlangs gestolen koe op het eiland Neder hemert.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2