r F. n. mn poppel DAMES- EN HEERENKLEEDING Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3839. Zaterdag 28 December1918. I* Geurige oude Vorstenlanden 10 cent. Prima belegen oude Vorstenlanden 12 Heerlijke Sumatra sigaar 12 's-BOSCH. -1 Kil AT BS, IIAHUIAWs Heeren- en liinderkleeding. TIJDELIJK NOG VERKRIJGBAAR: DRAAGT Gorincheiii. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. 99 99 Bij 300 stuks franco rembours door geheel Nederland. Gelieve kleur op te geven: licht, middel of donker. SIGAREN.MAGAZIJ1V BUITENLANDS CH OVERZICHT. Het jaar spoedt ten einde en dit is al weer het laatste overzicht dat wij te schrij ven hebben. Wat is het jaar 1918 van wereldhistorische beteekenis geweest. Wij die te midden van het wereldgebeuren ge leefd hebben, kunnen ons onmogelijk helder maken wat dit jaar voor de toekomst zal wezen, maar dit is ongetwijfeld waar, dat wij een nieuwe periode in de wereldge schiedenis zijn ingetreden, 't Is onmogelijk dat de toestanden en verhouding en op nationaal en internationaal gebied dezelfde zullen blijven. De volkeren zijn zóó in be roering gebracht, de grondslagen van het oude zijn zóó zeer blootgelegd, onderwoeld en veelszins weggespoeld, dat wanneer zich de opgeruide wateren weer gaan leggen wij een andere wereld zulten aanschouwen dan die waarin wij leefden vóór den oorlog. Of het een betere en gelukkiger wereld zijn zal Wie wenschte het niet Wie zou niet begeeren met brandende hartstocht naar den tijd, die President Wilson wil doen aanbreken' waarin de volkeren der wereld één groote eenheid zullen vormen, waarin van oorlogen geen sprake meer zal zijn, waarin dus geen legers, geen bewapening, geen kanonnen en al dat andere ontuig meer noodig zullen wezen. Waarin men de millioenen die nu besteed worden om menschen en kunstwerken te vernietigen, zal kunnen gebruiken om het leven van ouden en zwakken en kranken en mis- doelden te verheffen en te zegenen Zou het mogelijk zijn Wie weet EEN LEVENSBEELD. 59 »Je m'en flattecc, antwoordde ik. »Mais il me faut le solo de Majósz.a Hij stampvoette om klem aan zijn woorden te geven. s>Je le jouerai ld ïTiens c'est trop fort ca,« de rnan keek mij aan alsof hij zeggen wilde»Wat verbeeld jij je wel »Enfin,« zei hij, »essayez »Om kort te gaan, ik speelde, en beste dokter ik durf te zeggen, ik speelde goed ik had reeds herhaalde maien Ma- jösz hooren spelen, en kende de hongaar- sche melodiën, waarop hij improviseerde en varieerde, vrij wel van buiten. Ik zal dien avond nooit, nooit vergeten mijn ijdelheid was geprikkeldhet publiek, dat ik voor mij had, inspireerde mij en ik liet mijn fantasie den vrijen teugel. U weet het, dokter, ik heb van die oogenblikken dat ik gelukkig speelwelnu, zulk een oogen- blik had ik op dien avond. Men applau- diseerde en juichte mjj toe, en Dubil- lard riep»C'est piramidalII faut, que je vous embrasse, jeune homme »Ik schonk hem volgaarne die omhel zing, en keerde tevreden en gelukkig naar De gemoederen zijn nu al veal milder ge stemd dan terstond na de wapenstilstand. De Matin dan schrijft, dat de volke renbond, die gisteren nog een utopie was, morgen werkelijkheid zal worden. Duitsch- land en zijn bondgenooten zullen echter slechts in dien bond worden opgenomen, indien zij de beginselen aanvaarden, waar over de regeeringen der entente tot over eenstemming zyn geraakt. Het doel van den bond is een wereldoorlog in de toe komst onmogelijk te maken. De werkzaamheid van de mannen die dezen schoonen droom van duurzamen vrede nastreven, zal in drie bedrijven worden ver deeld. Het eerste bedrijf zal zijn, dat de regeeringen der geallieerden het eens wor den over de beginselen van den volken bond en dat zij als grondregel vaststellen het regel der volken om over hun eigen lot te beschikken. Als praktisch gevolg zul len een beperking der bewapening en ver plichte arbitrage tusschen de mogendheden onvermijdelijk zijn. De entente verbindt zich deze bepalingen in het voorloopige vredes verdrag ep te nemen. Het tweede bedrijf bestaat, in het ter kennis brengen van de fundamenteéle be ginselen, welke in het voorloopige vredes verdrag zijn vervat, aan de vijandelijke mogendheden en de aanvaarding van deze beginselen te eischen, op dezelfde wijze als de andere voorwaarden van den voorloopigen vrede. Daar er over de bepalingen van territorialen, financieelen en economischen aard geen discussie zal plaats vinden, zullen de gedelegeerden dor entente tot Duitsch- land eri zijn bondgenooten zeggen de ver mijn logis terug. ^Gelukkig I schreef ik daar. Mijn bes te, vaderlijke vriend, u weet het best hoe ik dat bedoel, mijn kunst is mijn geluk, en door haar zoek ik te vergeten, dat ik niet anders gelukkig mag zijn. Wonder lijk Altyd wanneer ik aan u schrijf is het mij alsof er een inwendige drang in mij is, om nog eens en nog eens weer naar haar te vragen, die altijd in mijn ge dachten leeft. Is zij reeds getrouwd, ge lukkig getrouwd Vergeef mij, dat ik tel kens weer over haar schrijf, maar gij zijt ook de eénige die mij begrijptdie fijn genoeg voelt, orn te weten dat ik niet ver geten kan. Van u hoorde ik dat zij geën gageerd was en dat zij misschien spoedig een gelukkige vrouw zou zijn. De gedachte daaraan is mij ondragelijk, en het is mij onmogelijk die te verbannen. Ik weet dokter, gij lacht niet orn mijn woorden, want gij gevoelt dat er oogenblikken zijn, waarin men behoefte heeft om over" een verloren geluk te spreken 't is alsof dat verlichting geeft, en de herinnering eraan minder bitter wordt. Ik heb na mijn vertrek niets anders van haar gehoord, dan hetgeen u mij over haar schreef. Alleen verleden jaar, in December berichtte mij Tourhel het overlijden van juffrouw Barbara. Zij ruste in vrede, een verdiende rust, omdat zij die op aarde niet vond, evenmin als den vrede, die nooit haar element was. Wanneer u mij weer eens schrijft zult u mij genoegen doen, door mij iets omtrent plichte arbitrage en de beperking der be wapening vormen een onafscheidelijk deel van onze voorwaarden. Gij moet deze pun ten aanstonds onderschrijven gij zult later vernemen op welke wijze deze begiuselen in de praktijk zullen worden gebracht. Wanneer de voorloopige vrede is geteekend, zullen de oorlogvoerenden de bizonderheden van het vredesvezdrag bespreken. Pas na de onderteekening komt het derde bedrijf, waarin de algemeene confe rentie de nieuw vast te stellen betrekkingen tusschen de volken zal regelen. Op deze conferentie zullen deonzijdi- gen kunnen worden toegel a- t e n. Geen enkele mogendheid zal echter als lid van den volkenbond met rechtsge lijkheid tegenover de andere mogendheden worden beschouwd, wanneer zij, na onder zoek, geen voldoende waarborgen biedt. Duitschland, dat een misdaad heeft begaan, zal slechts gelijkwaardig aan andnre naties Worden beschouwd, wanneer het zijn schul den volkomen zal hebben ingelost. Slechts wanneer de afreke ning heeft plaats gehad en de laatste penning is gestort, zal men opnieuw de toelating van het Duitse he volk tot den vol kenbond ku q*n en regelen. Die laatste woorden maken pns wat huiverig. Als dat werkelijk de bedoeling is, Dnitschland zoo lang als een verschop peling ta behandelen tot het alle oorlogs lasten betaald heeft, dan i3 voor ons besef er heel veel moois weg uit deze te vormen volkerenbond. Ons dunkt, wanneer Duitsch land toont zijn schulden te willen betalen en daar terstond een aanvang mee maakt, zoo moet men het toelaten ter conferentie om door gemeenschappelijk overleg tot over eenstemming te komen. Maar Wilson zal, 's-BOSGH Vughterstr. 87, Tel- No- 657 Uitsluitend naar maat. de Tournels te melden. ïMais revenons a nos moutonsMa- jösz' solo nu mijn solo geworden, want de prikkelbare Hongaar verklaarde, na mijn optreden, zijn engament met Dubilare als geëindigd te beschouwen. »Terrrèmtètè vloekte hij, achamais moi chouer encore pour fous après le solo du possu »Ge ziet hetzelfs een Hongaar kan ik mijn rug niet laten zien, zonder dat hij nijdig wordt. Wonderlijke speling der natuur, die mij te veel ruggegraat voor mijn lengte gaf 1 >Dubillard, die misschien anders zou gesproken hebben, wanneer ik niet ge slaagd was, zei nu dA bas la Hongrie I Vive la Hollande 1« en engageerde mij in plaats van Majósz. Hy heeft verbintenis sen aangegaan te Petersburg. Moskou, en verder te Berlijn en te Weenen. My dunkt het zal uwe goedkeuring wegdragen dat ik zijn voorslag heb aangenomen om mede te gaan ik zal u op de hoogte hou den van mijn reizen en trekken, en hoop u, wanneer mijn engagement bij hem af- geloopen is, persoonlyk te komen overtui gen dat ik, hoewel voor de muzikale we reld en het publiek thans Monsieur Mak- koszeh heet (Dubilard maakte de s z c h tot een der voorwaarden van het contract) voor u steeds ben en blyf, uw dankbare beschermeling, Dorus Makko Dorus was dus de wereld in. Dokter naar wij hopen, al het zijne doen om te komen tot een wèxe volkenbond. Wilson's invloed is blykbaar ontzaglijk, wat ook al af te leiden valt uit de arti kelen in de Entente-pers. Vooral zijn ver blijf in Engeland zal belangrijke gevolgen kunnen hebben, ook wanneer wij zijn be zoek aldaar allereerst wenschen te beschou wen als een teeken van de versterking der banden tusschen beide Angelsaksische volken, gelyk de Engelsche bladen het doen. De drang van de Engelsche arbeiderspartij, die wij hebben l\et reeds eerder mede gedeeld bij Wilson aandringt op de onmiddellijke stichting van den volkenbond, laat de Entente-regeeringen zien, dat zij beter doen hun taak neer te leggen, als zij, nu onder hun leiding de overwinning bevochten is, de aan de volken beloofde vruchten niet willen plukken en uitreiken. Zoo wordt Wilson's positie, naar het ons voorkomt, al sterker en als het den socia listen gelukt, inderdaad reeds in het begin van het nieuwe jaar een internatio nale conferentie tot stand te bren gen, dan zal er geen houden meer aan zijn, maar moéten de bewindslieden der geallieerden hun onwilligheid en tegenzin opgeven. En dat die conferentie groote kans heeft tot stand te komen, blijkt uit het feit, dat volgens Havas reed3 de op roepingen verzonden zijn. Zij zal te Lau sanne worden gehouden en alle landen zullen er aan deelnemen. Uit Duitschland komt minder opbeurend nieuws. De Spartacusgroep is nog immer aan het woeden en ziet het met leede oogen aan dat de meer gematigden steeds aan invloed winnen. Vooral onder de matrozen hebben de Spartacisten hun aanhangers. Een bericht uit Berlijn deelt mee, dat de marinesoldaten aan het muiten zijn geslagen. Deze heeren, die gelegerd zijn in het paleis en de Marstall, zijn opgetrokken naar de commandatuur om daar met dwang loonsverhooging door te zetten. Zij drongen de commandatuur binnen en namen Wels, den commandant van Berlijn, gevangen. Toen is er een strijd begonnen van de regeeringstroepen tegen de matrozen. Het paleis waarin deze laatsten zich bevonden is met snel vuur beschoten. De verdedigers van het paleis antwoord den door machinegeweervuur, dat zij op de paleisbrug en het plein vóór de biblio theek richtteu, waar de troepen der re geering stonden. Tot halt negen had het Abels zag met zelfvoldoening op zijn werk, want herhaaldelijk bleek het uit de nieuws bladen, die de jonge kunstenaar hem uit den vreemde toezond, dat »Theodore Mak- koszha opgang maakte, en Tournel ontving geregeld van den dokter dezelfde kranten, die telkenmale den ouden muziekmeester trotsch deden zeggen »Dat's een leerling van mij, Guustje, wat zeg je er van Die Dorus wordt nog een beroemd man.« Bij Tournel in huis was niet veel ver anderd. Sedert Barbara's dood had Au gusta de teugels van het huiselyk bewind in handen genomen, en al trok zij ze mis schien minder strak aan dan de overledene, toch ging alles even geregeld als vroeger zijn gang. Reeds twee jaar lang was zij geëngageerd met den candidaat Brouwer, aden blonden krullebok, zooals Tournel op den avond van Polyhymia's uitvoering hem noemde. Of Augusta in haar engagement geluk kig was Wie kan zeggen wat een meisjeshart gevoelt, welke voorwaarden en welke ei schen het stelt aan het geluk, en wie kan bepalen welke idealen het zich schept Ware Brouwer een man geweest, die in ontwikkeling en verstand boven Augusta stond, dan zou zij gevonden hebben wat zij zich had voorgesteld, maar hij was een goede jongen, die zonder eigen oor deel, met veel vooroordeel, bureaucratisch opgevoed en gevormd, zich als van zelf richtte naar de openbare meening, en 't on- paleis ongeveer 20 treffers opgeloopen. De matrozen schoten veelal van het dak van het paleis op de aanstormende troepen, wien het echter gelukten over het vrije plein weg te komen en onder dekking van den huismuur naar de gebarricadeerde in gang no. 4 van het paleis door te dringen. De poort werd met handgranaten vernietigt en vervolgens drongen de stormtroepen, ondersteund door manschappen van de weerbaarheid, het paleis binnen. Met een luid hoerastormden de troepen over de hoofdtrap die echter reeds door de matrozen waren verlaten. Daarentegen was de witte zaal krachtig verschanst. Met handgranaten werd de ingang geforceerd en daarop ont stond in deze zaal een gevecht van mai tegen man. De regeeringstroepen ver mochten ten slotte de opstandelingen staj voor stap terug te dringen en ze naar dei zuidelijken vleugel in de tegenover de Ma stall gelegen vertrekken te doen wyken. In de gangen, welke daar heen leider,, hadden de matrozen machinegeweren op gesteld, waarmede zij corridors gestadig onder vuur hielden. Ondertusschen is Wels weer in vryheii gesteld. Maar de spanning duurt voort Er schynen nog meerdere regimenten ziel aan de zyde der marine-divisie te hebbei geschaard. Welke troepen en in welkt sterkte ter beschikking van de regeerim staan is moeilyk te zeggen. Op het oogen blik dat wij dit schrijven is de toestanc nog zeer onzeker en onduidelijk. In België begint de stemming tege: uitstaanbaar vond, dat men hem op d- sociëteit herhaaldelyk vroeg »Hoe is 't Brouwer, wanneer hooren we nu eindelij: wat van je of»Zal het nn haast ge beuren Auguste daarentegen had een gemoet vatbaar voor plotselinge indrukken, ee artistieke natuur, aangeboren talent en ee: vlug begrip. Zij had zich aangetrokke gevoeld door Brouwer's hoffelijke manierei zijn goed uiterlijk en de voorkeur, die h haar boven anderen schonk 't prikkelde haar ijdelheid, dat zij de uitverkorene wat Hij had haar gevraagd en zij had »ja gezegd. Zij had zich geëngageerd e; haar vriendinnen hadden haar onder el kander, op de kleinsteedsche reputatit moordende theekransjes, luide beklaag omdat er geen vooruitzichten waren, ma; haar in stilte benijd, totdat ook bij har. iemand kwam, die 't jawoord vroeg e. kreeg, met of zonder vooruitzichten. Al spoedig werd het Augusta duidely dat zij in Brouwer niet vond, wat zy i den man harer keuze dacht te vinden. Z kon niet tot hem opzien, hij stond mt haar op gelijken trap, neen I zelfs een tred lager in geestesontwikkeling. Zij kon mt hem dansen voortreffelijk dansen, m hem lachen, gekscheren en babbelen 1: sloeg alleraardigste complimentjes ma, met hem spreken, van gedachten wissele: kon zij niet. (Wordt vervolgd.) let Laai van leasden ee ülteaa. ie Lanastraat ei de Boiiaelerwaari. Hiuthainerstraat S4, Tel. int. 49S.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1