Hoesten Koude Een stillend en verkoudheid! ANGA-BONBÜNS. ANGA-SIRQOP. en pijn in de ledematen, Installatie van den nieuw benoemden Burgemeester. Nederland gelukkig wat te luwen. Steeds meerderen komen op voor het goed recht van Nederland. Zoo deelt de N. R. C. een schryven mede van professor Paul Fredericq, waarin deze o. a. opmerkt: «Hier in België vond ik de menschen niet kalm en uitgerust als ik zij hadden veel meer geleden. Zij zijn zenuwachtig, onredelijk, prikkelbaar in »1 hunne feest vreugde. Die nevrose slaat bij enkele heet hoofden over tot grootheidswaan Zeeuwsch- Vlaanderen, Nederlandsch Limburg, Groot hertogdom Luxemburg, enz. Anderen gaan, zelfs tot aan den linkeroever van den Rijn 1 1 Dat alles is zonder ernst, zonder betee- kenis, zonder wortels. Hecht er geen het minste belang aan. Onze schuld van dank baarheid aan Nederland is overgroot en wij zullen nooit vergeten. De ezels, die het zouden doen, zouden geprügelt worden. Reken op het hart en het gezond verstand van ons volk. Ook op mij en mijne vrienden. Over mijn lijf zou men moeten treden om de grens van Zeeuwsch-Viaanderen te over- schreiden." Tot zoover de aanhaling, waarvan het schrift de innige onthutsing verraadt, die dezen hoogstaanden en invloedrijken vriend van ons volk heeft bevangen,-toen hij bij zijn terugkeer uit de ballingschap merkte, welk een stemming er door de hitsende pers in zijn land was gewekt. Niemand meene, dat het slot overdreven is Paul Fredericq zou niet de eenige zyn in België, die. zich in het uiterste geval metterdaad tegen aanranding van onze volks- en lands- eenheid zou verzetten 1 Wie anders meenen, kennen hem niet. En om nog een andere stem er over te hooren Het Belgisch Dagblad bespreekt de mo gelijke samenwerking van België en Ne derland op handelsgebied. Na een opsom ming van de artikelen, die Nederland aan België, en van de grondstoffen, welke België aan Nederland kan leveren, zegt het blad Nederland kan een zeer belangrijke factor voor den heropbouw van Belgie's bemid deling aan de grondstoffen voor zijn industrie geraakt. Deze overwegingen zullen ongetwijfeld beide landen aanzetten op vriendschappe- lyken voet te blijven, ondanks een spanning van terriorialen aard, die, wij moeten dit vermijden, de handelsbetrekkingen tusschen België en Nederland zouden verstoren. Werd de handel verstoord, toen er nu en dan wrijvingen bestonden tusschen Duitsch- land en Nederland De Nederlanders, die practisch aangelegd zijn en positief denken, weten, dat er na den oorlog een levendige handel met België kan gedreven worden. Wij kennen bank huizen, handelsfirma's ook van detail, die droomen bijhuizen in Antwerpen en Brussel op te richten. Dit kanf alleen maar ge beuren, als de sympathie tusschen Belgen en Nederlanders levendig gehouden wordt en de bron van dien handel louter Neder landsch is. Nederlanders en Belgen hebben er dus groot belang bij, de beste reclaties te behouden en te vermijden wat nutteloos verwijdert. -* Neem bij beginnenden hoest en verkoudheid voor U zelf en Uwe kinderen Deze helpen spoedig en gy voor komt dan dat de hoest en koude zich op de borst vastzetten. sE&sföfflE Doos 50 en 90 ct. Gebruik echter bij verouderden hoest, bronchitis, ouderdomshoest, borst- en luchtpijpaandoeningen, siaapstorenden hoestprikkol. alsmede voor Uwe kinderen bij kinkhoest, slijmhoest en vastzittenden hoest Deze siroop zuivert de longen van slijmen, welke zich in de diepere luchtwegen hebben vastgezet, werkt zeer verzachtend, hoeststillend, slym- oplossend en bespoedigt de genezing. Per flacon fl.50, 3 fl, f4.25. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. De veiligheid in Duitschland. De Berlynsche oorlogscorrespondent van het «Hbl.« geeft het volgende typische staaltje van de veiligheid, die thans in Duitschland bestaat. Op een der spoorlijnen tusschen Ber lijn en West-Duitschland zit een heer met een kostbaren pels aan in een coupé, die geheel met soldaten bezet is. De trein zet zich in beweging en de soldaat die recht tegenover onzen vriend zit, vangt het vol gende gesprek met hem aan «'n Mooie pels die u daar aan heeft «Jawel®, zegt de burger, weinig inge nomen met deze belangstelling. «Die moet wel zfeer veel geld waard zyn «Ja,, die is tamelijk duur.® »Ik zou ook wel zoo'n pels willen heb ben. Wat zoudt u er van zeggen als u mij die eens gaf.® De pelsbezitter begint zich onlekker te voelen en is niet al te vlug met z'n ant woord «Dat is u toch zeker geen ernst, niet waar «Heilige ernst en als u te lang treu zelt, dan zal ik u met dit pistool wat spoed leeren.® De heer kijkt om zich heen of bij de andere soldaten geen hulp te vinden is. Maar als ze allen zwijgen geeft hij z'n pels af in de hoop, dat aan het eerstko mend station politie te vinden zal zijn. Hij ziet zich in 'n rooverbende verzeild 1 »'n Menger, die zoo'n mooien pels draagt zal ook wel niet zonder geld op reis gaan®, zegt ir.tusschen z'n overbuur onverstoorbaar. «Laat uw portefeuille maar eens zien®. Wie A gezegd heeft «Jonge, daar zit niet veel inik zal 't groote geld er uit nemen en u vijf mark laten voor den pakjesdrager bij 't aankomen. Kijk, hier is mijn portefeuille, daar zit heel wat méér in.® En hy toont een met bankbiljetten over volle zwaar-lederen tasch. De trein nadert een station en gaat remmen. «Als u ook maar 't minste geluid maakt«, zegt de onaangename passagier nog, «knal ik u in 't laatste oogenblik nog onderste boven.® En omdat de ongelukkige reiziger waar lijk weinig menschlievendheid in z'n over buur en z'n andere medepassagiers ont dekken kan, kruipt hij muisstil in z'n hoekje. Nu zal de heele bende wel uitstappen, denkt hij.« Maar tot z'n groote verrassing verlaat alleen minzaam groetend, de roover in uni form den coupé en de trein zet met het overig gezelschap weer in beweging. «Ken jullie dien soldaat niet, diedaar net is weg gegaan vraagt de beroofde. «Die vent,« zegt de Feldgraue naast hem, «die is absoluut geen soldaat. Die heeft maar een uniform aangetrokken. Dat is 'n tuchthuisboef dien ze bij de revolutie hebben losgelaten en die nu voortdurend ditzelfde traject op en neer rijdt om te ste len en te rooven.« «En dat wist jullie, en je hebt me geen van allen geholpen!® schreewut de reiziger wit van woede. «Ja als u zoo'n schaap is, om dien kerel maar direct uw pels en uw geld af te ge ven, wat zullen wij dan verder helpen,® schampert 'n ander. En allen lachen. En dat in onze moderne veiligheid in 't ordelievend Duitschland. Een nieuw Hindenburg-front. Londen. Spec. Dienst) De Parijsche Journal verneemt uit Zurich, dat Hindenburg een telegram aan zijn regeering heeft gericht, waarin hij het plan te kennen geeft een nieuw front te vormen, tien K.M. achter de neutrale zone. De regeering heeft hem naderen uitleg gevraagd, doch Hindenburg heeft tot nog toe niet geantwoord. Volgens den correspondent moeten de Ententeregeeringen de vorming verhinderen van zulk een front, dat door keurtroepen bezet zal worden. Gemeld wordt dat binnenkort twee regimenten te Frankfurt zullen aankomen. De regeering is onmachtig dit plan van Hindenburg te weerstaan. De Vredesconferentie, De «Daily News« zegtDe fundamen- teele argumenten van de Amerikaan- sche Melegatie in Parys zullen zijn 4 e. De volkerenbond moet deel uit ma ken van het vredesverdrag. 2e, De vrijheid der zeeën moet een der voornaamste beginselen zijn, die door den bond worden vastgesteld, ten einde het voor Amerika onnoodig te maken om een vloot te bouwen, groot genoeg om ze kerheid te verschaffen tegen elke willekeu rige actie door een of andere natie. 3e. De rechtvaardige aanspraken tegen Duitschland vaststellen. Vervolgens bepa len in hoeverre en op welke wijze Duitsch land betalen kan en moet. 4e. Terwijl de preliminairen vertrou welijk mogen zijn moeten de eindbesluiten der conferentie openlijk worden genomen. 5e. Alle vredes-gedelegeerden moeten bijeenkomen als vertegenwoordigers van een nieuwe wereld, niet als meesters. Elke andere houding zou beteekenen een vrede, welk haat'achterlaat, waaruit nieu we oorlogen zouden ontstaan. De Ameri- kaansche gedelegeerden zijn naar verluidt, ervoor om Duitschland in den voorgestel den volkerenbond op te nemen, zij het dan op de grondslag van een proeftijd. Er wordt gesproken van een vooraf be paald program van Lloyd George, Clemen- ceau en Orlando, maar men veronderstelt dat hunne afspraken een voorloopig karak ter hebben, en bedoelen een vasten grond slag te leggen voor de besprekingen. Naar verluidt zouden zij o. a. de vergoedingen betroffen. spierpijn, gewrichtspijn, rheumatiek, sty ve hals, spit in den rug, influenza, griep, jicht, hoofdpijn, oorpijn, aan- gezichtspijn en kiespijn. Gebruik hiertegen SANAPERIN-tabletten Deze werken genezend en pijnstillend. Per koker 60 ct., 3 kokers fl 70. Fabrik. A. MIJNHARDT, ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. BINNENLAND. Nederland en België, De heer Camille Huysmans schrijft, naar uit Antwerpen aan het Hdbl, wordt ge meld, in de Socialistische Volksgazet Er bestaat geen werkelijk Belgisch an- nexionismeer is geen man in de Bel gische Kamer, die zou aandurven, annexatie van Nederlandsch grondgebied voor te staan. Er is onder de Belgische afgevaardigden op het officieel Vredescongres geen enkel, die partijganger is van een agressieve po litiek tegen Nederland. Minister Van der Velde is er tegen, minister Ilymans er tegendat weten wij beslist en dat is ook voldoende. Van waar komt nu die perscampagne Wat beteekent dat gesnoef en die land- honger van zekere pers Humbug, on- noozel gewauwel van onverantwoordelijke dagbladschrijvers. Hun eerste poging dag- teekent van 1916. Die heeren schreven in buitenlandsche Belgische kranten, onder- teekenden verzoekschriften, maakten bro chures en catechismen, belegden onder zoeken ter plaatse in Zeeland en Hollandsch Limburg,- maar baron Beyens sloeg dien heeren den kop in met de officieele Bel gische verklaring, die minister Loudon voor las in de Nederlandsche Tweede Kamer. De laatste campagne is slechts een nieuwe uitgaaf van de oude ondernemingen en zij zal geen beteren bijval genieten. De ar beidende klas van België en in het bijzon der de Belgische Werkliedenpartij deed aan zulk een ophitsen niet mee. Meer nog Een coalitie-ministerie met socialisten zou onmogelijk zyn op grond van de an- nexionistische politiek. Wil dit zeggen dat, indien de Luxem burgers willen Belgen worden, wij ons daartegen zullen verzetten Neen Wil dit zeggen, dat wij een grensregeling zulien verwerpen om de Waalsche dorpen van Pruisen gelegenheid geven te leven in het land waar hun taal wordt verstaan Neen Maar wij hebben Zeeland niet noodig, wij hebben Hollandsch-Limburg niet noodig, wij hebben reeds veel te veel zwarte dis tricten in Belgenland. Monseigneur Nolens mag gerust zijn wij zien hem liever in Den Haag dan in Brussel De volgende particuliere., telegrammen (V; D.) zijn uit Brussel ontvangen De Independance Beige schrijft naar aan leiding van de nota van het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken «Wij hebben ons niet te mengen in binnenland- sche aangelegenheden van onze naburen en ons met de vraag bezig te houden, of de reactionnaire regeering, die sedert eenige maanden in Nederland het bestuur in handen heeft, werkelijk tolk is van de gevoelens en bedoelingen van de natie. WTij kunnen slechts rekening houden met de daden van deze regeering en dan constateeren wij dat zij niet conform zijn aan de verplichtingen van strikte neutrali teit dat zij zelfs doen gelooven aan sym pathie ten gunste van onzen tegenstander, tenminste aan een zwakheid, ^die voor ons gevaarlijk is. Zij verplicht ons hoezeer wij ook wenschen de goede betrekkingen, welke tusschen onze naburen en ons ge- wenscht zijn niet te storen de toekomst ernstig in te zien.® De Standaard (te Brussel) verneemt dat er onderhandelingen gaande zijn vanwege belangrijke Nederlandsche reederijen om voortaan ook Antwerpen als aanlegplaats aan te doen. Het breodrantioen. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar men ons uip de meest betrouwbare bron mededeelt, is van verlaging van het broodrantsoen geen sprake. Ouze graanroorzieuiog. De stoomschepen «Kennemerland en Maasland van den Kon. Holl. Lloyd, resp. van Philadelphia en Buenes Aires met graan naar Amsterdam bestemd, worden einde dezer week binnen verwacht. Vermoedelijk zullen beide schepen Fal mouth aanloopen, De doortocht der Duitsche troepen door Limburg. Men schrijft uit MaastrichtHet door laten van ongewapende Duitsche troepen vanuit Maeseijck over Nederlandsch gebied heeft vele pennen «vooral in het buitenland, in beweging gebracht en werd tal van malen door vreemde persorganen onze Re geering voor de voeten geworpen, dat zij niet neutraal zou hebben gehandeld. In de laatste dagen ben ik verschillende malen in aanraking geweest met bewoners van Belgisch-Limburg en ook met de kop stukken van het stadje Maeseijck. Allen, geen enkele uitgezonderd, zijn de Neder landsche Regeering dankbaar, in deze zoo gehandeld te hebben. «Maar Mijnheer,® zei mij er een, «er zou ons geen grooter ongeluk hebben kunnen overkomen, wanneer Uw Regeering den doortocht geweigerd had. Al dagen te voren hadden wij onder ons gezegd als nu Nederland maar de brug te Maeseijck disponibel stelt dan zijn wij die heertjes spoedig kwijt. Maar wat zal het geven wanneer de doortocht geweigerd wordt? Gelooft u wel, dat de Duitschers den door tocht zouden geforceerd hebben en er hon derden van uwe Hollandsche jongens zouden gebleven zijn. Er zou een formeele slag zijn geleverd er dóór wilden ze. En wij waren ze ozoo moe, en met een diepen zucht van verlichting en een dankbaar ge moed zagen wij de laatsten over de brug van Maeseijck verdwijnen. Het is de be woners van onze provincie een raadsel wat er op tegen kan geweest zijn, dat deze ongewapende troepen over uw terrein naar hun land terugkeerden. Wij beschouwden het als van zelf sprekend en ik herhaal, wij zijn uwe Regeering maar wat dankbaar gestemd. De heeren, die in de couranten schrijven, weten niet wat het zeggen wil minstens tien dagen langer zoo'n terug trekkende troep in huis te hebben, ze moesten het eens ondervinden. i Zoo sprak er niet een, zoo spraken er tientallen. Zelfs was er een Belg, die mij zei «dat is nu echt spijkers op laag water zoeken® ze moeten verstandiger zijn en niet zoeken zuilen waar niks verloren is. Dreigbrief aan de Koningin! De »Tel.« meldt: Eenige dagen geleden ontving de par ticuliere secretaris der Koningin een brief van den volgenden inhoud «Als de Duitsche keizer over acht dagen het land niet verlaten heeft, wordt een aanslag op uw leven gepleegd«. Het briefje, dat geadresseerd was aan de Koningin, bestond uit een gewone en veloppe en een vrij ordinair velletje post papier. Het schrift was slecht en de in houd was niet onderteekend. De eenige aanwijzing was, dat de brief volgens den poststempel, te Amsterdam op de post was gedaan. De termyn van acht dagen zou met Kerstmis overschreden wor den. De brief werd gefotografeerd en alle commissarissen en afdeelingschefs van po litie te Amsterdam kregen een fotografie. De zaak wordt zeer geheim gehouden. Natuurlijk is er niet het minste spoor. middel dat u kalmte en rust schenkt en een verkwikkenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden, is een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten Per koker 60 ct., 3 kokers fl.70. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Bij Apoth. en Drogisten. BEKENDMAKING. - GOEDKOOPE KLEEDING Burgemeester en Wethouders van Neus den maken bekend, dat zij, die in aan merking wenschte te komen, voor het ver strekken van kleeding daarvan voor 1 Januari a.s. aangifte kunnen doen op het distribu tiekantoor, des namiddags tusschen 2 en 4 uur. Voorloopig worden beschikbaar gesteld 18 Mansheraden (maat 110) k f2.70 18 id. 100 k f2.50 12 id. 90 a f2 20 3 Jongenshemden (maat 80) a f 1.75 3 id. 70 a fl.50 6 id. 60 k f 1.35 18 Vrouwenhemden (maat 140) a f2.65 18 id. 100 a f2.45 12 id. 90 a f2.20 6 Meisjeshemden (maat 80) a fl.80 3 id. «70 k f4.45 3 id. j 60 a f 1.30 Met het oog op het zeer beperkte aantal zullen alleen, zij in aanmerking kunnen komen, die dringend behoefte hebben. Heusden, 27 Dec. 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN EVERD1NGEN, Lo. Burgemeester, A. J. VAN EGGELEN, Secretaris. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Het Kerstfeest voor de kinderen der Zondagschool en andere be langstellende werd Donderdagavond in het kerkgebouw der Herv. gemeente gevierd, waarbij het geheel werd opgeluister door fraaie lichtbeelden. Door de kinderen der Chr. Ger. gemeente werd feest gevierd eveneens in het kerkgebouw doch dit was alleen voor de leerlingen der Zondagschool toegankelijk. In beide gevallen werden aan de kinderen verrassingen uitgereikt. Vergadering van den Raad dezer Gemeente op Maandag 30 December 1918, des namiddags ten drie ure, ten Raadhuize alhier. Te behandelen onderwerp: Brakel. Tot burgemeester der ge meente Brakel en Poederoijen is herbe noemd de heer S. van Dalen, secretaris dier gemeente. 's Gravenmoer. Maandagavond hield de raad dezer -gemeente eene openbare vergadering, bygewoond door alle leden, met uitzondering van den heer C. Bosman. De voorzitter opent de vergaderingna voorlezing en vaststelling der notulen, deelt de voorzitter mede dat de kasopnemingen bij den Gemeente-Ontvanger, het Distri butiebedrijf en het Armbestuur hebben plaats gehad, waarbij de boeken als an derzins in orde waren bevonden dat de goedkeuring van Ged. Staten op de sala risregeling der onderwijzers is ingekomen en dat door hem op 28 Nov. j.l. namens de burgerij der gemeente een telegram van aanhankelijkheid en trouw aan H. M. de Koningin was verzonden, waarop eene dankbetuiging was ontvangen deze mede- deeling worden voor kennisgeving aange nomen. Een adres van Ant. van Dalen, verzoe kende onderhandsche wederinhuring van twee perceelen hooiland der Gemeente, wordt als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd, terwijl betrekkelijk deze perceelen wordt besloten dezelve voor een termijn publiek te verpachten. Ingekomen zijn een paar bemerkingen van Ged. Staten op de gemeenterekening over 1917, welke, als zijnde geheel van administratieven aard, bereids door B. en W. zijn beantwoord. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1948. Goedgekeurd worden de rekening 1917 en begrooting 1919 van het Burgerlijk Armbestuur, zooals deze door dat bestuur zijn vastgesteld. Als armmeester wordt herbenoemd de heer S. Blom. B. en W. vragen en verkrijgen mach tiging tot uitdeeling der gemaakte goede ren bij het onderwijs in de nuttige hand werken aan de openbare school, het houden van eventueele verhuringen en verkoopin- gen in 1919 en het doen van eenige af- en overschrijvingen op de gemeentebe- grooting 1918. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. H. Habermelk, wordt als lid der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer W. Begeer. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot het in het leven roepen eener vrij willige burgerwacht, het verleenen eener gratificatie over 1918 aan de Maréchaus-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2