Dit blad, dat tot nu toe Spartacus heeft bestreden, slaat vanochtend ongeveer den zelfden toon aan als de communisten (de j Spartaciers. Red.) Het heele conflict zal waarschijnlijk uitloopen op een poging om j de regeering door druk van de straat ten val te brengen. Doch ziet, daar werd Eickhorn afgezet. »Nu of nooit« dachten de Spartacusmen- schen en zij zijn Zondagnacht van leer ge trokken. Eickhorn wilde niet aftreden. Zijn soldaten hebben verklaard hem tot het laatst te zullen verdedigen. Tegelijkertijd begon de actie in de stad. Liebknecht heeft er alle belang bij, dat Eichhorn niet weggaat, omdat zijn vrijheid van beweging waarschijnlijk ervan af hangt, te meer, daar men van Noske, den nieuwen volkscommissaris van landsverdediging, een veel krachtiger bewind verwacht. Noske heeft ook het voordeel als revolutionair propagandist van Kiel veel invloed op de matrozen te hebben. De betoogingen begonnen gisteren met opgewonden redevoeringen in de Siegesallee. Daarna trok de menigte onder aanvoering van Liebknecht naar het ministerie van binnenlandsche zaken, waar Liebknecht en anderen zeer opwindende redevoeringen hielden. Vervolgens trok de menigte naar het hoofdbureau van politie, daar het ge rucht liep, dat Eichhorn aangehouden was. Dit was echter niet waar, daar hij zelf bezig was nog een zeer heftige redevoering in een kies vergadering te houden. Hij zeide daar, dat het er nu niet meer op aan kwam over de Nationale Vergade ring te spreken. Met de tegenwoordige regeering was niets te beginnen, daar zij niets voor het socialisme deed. Weg dus met Ebert en nieuwe bewindslieden op het kussen. Hoe zal dat afloopen Ebert wordt gesteund door de overwel digende meerderheid van het Duitsche volk. Maarde brutalen hebben de halve wereld. En de Spartaciers zijn brutaal. Ze zetten groote monden op, schrikken er niet voor terug om tot daden van geweld over te gaan, jagen allicht door hun ter rorisme de anderen vrees aan. Het zou niet zoo vreemd zijn als voorloopig de Spar- taciërs de macht in handen krijgen en een verwarring scheppen als veel overeenkomst heeft met de Russische chaos. Wie weet welke donkere dagen nog aanbreken voor het getuchtigde Duitschland. Gemeld wordt nog dat het telegraafkantoor door de op roermakers is bezet, terwijl het gerucht gaat dat de Reichsbank door hen in bezit is genomen. Wilson vertoeft op het oogenblik in Italië en is de gast van den koning. Ook hier weer dezelfde geestdriftige huldiging als overal elders. De invloed van dezen staats man reikt wel ver. In een vergadering van de Engelsche arbeiderspartij zeide de voorzitter in zijn openingswoord, dat uit de werèldstnjd een groote heldere figuur was opgerezen, die van Wilson, welke de kwes ties binnen het kader der praktische poli tiek had gebracht. Maar, zeide hjj, het was helaas duidelijk geworden, dat tegen Wilson zich een groote, dwingende macht had bijeengeschaard, niet alleen uit men- schen, die zich staatslieden noemden, maar ook uit O.W.ers en allerlei lieden, die de vijanden der arbeidersklasse zijn. Die ar beidersklasse nu vormt een groot lichaam, dat Wilson kan bijstaan. Aldus de voorztiter. En Henderson, wiens reden door de duizenden aanwezigen luide werd toegejuicht, betoogde, dat de arbeiders partij door de pas gehouden verkiezingen op haar goede plaats was gebracht: de parlementaire oppositie. En Ramsay Mac- donald, die zijn zetel in het parlement verloren zag gaan, merkte op en zijn uitlating vond veel bijval dat men de deur van het Lagerhuis weliswaar voor hem en zijn vrienden gesloten had,, maar de deuren van het land waren nu voor hen geopend en de geest, die bij den vol kerenbond moet voorzitten, was in de rijen der coalitie niet te vinden. Ja die volkerenbond. De wereld snakt er naar. Maar 't zijn niet de volken die regeeren, doch de enkele die het roer in handen hebb^ En die willen nog niet mee. Althans Clemenceau in Frankrjjk en Lloyd George in Engeland zijn op dit punt tegenvoeters van Wilson. Zij willen laten gelden het brute geweld van hun overmacht, en begeeren vooreerst geen verzoening of verbroedering. Maar Duitschland bij monde van graaf Rantzau, de nieuwe staatssecre taris zegt terechtWij willen geen Clemen ceau, maar een Wilsonvrede aanvaarden. Of echter die stem zal doordringen nu het Duitsche volk zoo hopeloos verscheurd is? De Ieren bljjven het de Engelsche regee ring lastig maken. Zij eischen een eigen regeering en Engeland antwoordt met ge vangenneming van de betoogers. Op een vergadering te Dublin belegd werd nu de volgende motie aangenomen »Het Iersche volk, heeft vergaderd om den eisch van de natie uit te spreken, dat de Iersche mannen en vrouwen, die door de militaire regeering van Engeland gevan gen zijn gezet, omdat zij voor Ierland het recht durfden opeischen dat het volk zelf zou bepalen onder welke souvereiniteit het wil leven, vrij gelaten zullen worden.c Enkele sprekers verklaarden dat zy een beroep op Wilson wilden doen en, als dat niet hielp, andere middelen wilden aan wenden. Niet alleen Duitschland lijdt honger. Ook Oostenrijk heeft aan alles gebrek. Het broodrantsoen bedraagt 250 gram per dag. In de stad Weenen is de nood hoog gestegen. Aardappelen en peulvruchten zijn in het geheel niet voorhanden en worden ook niet aangevoerd om ten minste een halve K.G. aardappelen per week te kunnen distribuee- ren, zijn 200 wagonladingen wekelyks noodig. Dat het sterfcijfer door deze slechte voe ding aanmerkelijk is gestegen, is niet te verwonderen. Professor Dürig heeft be rekend dat het aantal calorieën, dat de Weensche bevolking van het distributiebe drijf gedurende den oorlog ontving, niet meer dan 756 per hoofd per dag beliep, terwijl het bekend is dat een volwassen mensch 2500 tot 5500 calorieën noodig heeft, naar gelang het werk dat hij ver richt. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat menschen 40 k.g. van hun gewicht hebben verloren. Het ergste hadden de tuber- culeuzen te lijden, de sterfte aan deze ziekte bedroeg in 1914 6223, in 1917 11741 en in de eerste 9 maanden van 1918 8867. Een vierde aller sterftege- vallen was een gevolg van tuberculose. Het aantal geboorten is van 36.378 in 1914 gedaald tot 20,688 in 1917 en 14,035 in de eerste negen maanden van 1918. In de maand van Juli 1918 beliep het aantal sterfgevallen door ondervoeding 9 pet., in Augustus 11 pet., in September 8 pet., in October 7 pet., in November 8 pet. van het totaal, in zoover dit door lijkschouwing werd vastgesteld de medische dienst van de hoofdstad schat dat percen tage daarentegen op 18, 22, 16, 14 en 16 pet. Ja wat zijn wjj tot nu nog een geluk kig volk Moge onze natie hare voorrechten waar- deeren en zich spiegelen aan de haar om ringende landen. BUITENLAND. Nieuwe revolutie te Bcrl(jn. Berljjn, 6 Januari, (Part.) De toestand te Berlyn is op het oogenblik zoo kritiek als hij nog niet geweest is sedert de re volutie. Vanochtend zijn slechts weinige bladen verschenen, Berliner Tageblatt, Vossische Zeitung. Lokal Anzeiger en bovenal de Vorwarts zijn gisterenavond door de revo lutionaire oppositie bezet. Ook het bureau van Wolff is in beslag genomen, zoodat het vannacht geen berichten heeft kunnen afzenden. Bij de Vorwarts zyn ook de ruiten ingeslagen en groote voorraden bro chures enz. verbrand. Ook moeten bij verschillende couranten de papiervoorraden vernietigd zijn. Thans wordt in de stad een oproep verspreid, onderteekend door de z.g. revo lutionaire voormannen der groote fabrieken van Berlijn, door de onafhankelijke socia listische organisatie en door den Spartacus- bond. Het volk wordt daarin opgeroepen voor een groote betooging, en daaraan zyn waarschijnlijk gewichtigde plannen ver bonden. Berlijn, 6 Jan. Hedenmiddag werd in de rijkskanselarij krijgsraad gehouden door de volksgemachtigden, waaraan de leden van den Centralen Raad der A. en S. deel namen. De regeering besloot onmiddellijk met alle haar ten dienste staande militaire machtsmiddelen in te grijpen en een einde te maken aan het optreden van de Spar- tacus-aanhangers. Tot opperbevelhebber der regeeringstroe- pen zullen met vrachtauto's van alle dee- len der stad naar het centrum worden ge bracht, waar zij in de buurt der rijks kanselarij worden geconcentreerd. In de binnenstad is order gegeven aan de voor bijgangers om de straat zoo snel mogelijk te verlaten. De regeering heeft geweigerd met de Spartacus-aanhangers te onderhandelen. Beide part yen staan in de Wilhelmstrasse op 100 M. afstand gevechtsbereid tegen over elkaar. Volgens het Achtuhrabendblatt kon het wel eens tot nieuwe, bloedige bot singen kunnen komen met ernstige ge volgen. o Ladoui in de gevangenis. Kapitein Ladoux, den man, die de eer ste oorlogsjaren in Frankrijk aan het mi nisterie van oorlog belast was met het toezicht op de buitenlandsche correspondentie en telegrammen en die er vooral op uit geweest was uit deze gewichtige en deli cate functie op alle mogelijke wijzen zoo veel mogelijk persoonlijk voordeel te slaan. Een Jaar geleden ongeveer was pas aan het licht gekomen, welk een ongunstig en onbetrouwbaar personnage deze heer'Ladoux was. Er was toen een klacht wegens chantage en een wegens poging tot oplich ting tegen hem ingediend. Er was in het tegen hem aangevoerde bewijsmateriaal reeds dadelijk zooveel gegronds, dat hij van zijn ambt ontheven werd. Spoedig daarop bracht de militaire justitie tevens de beschuldiging tegen hem uit van mede plichtigheid by handel met den vjjand en inbreuk op de wet op de spionnage. Met dat al was Laroux, hoewel in staat van beschuldiging, toch nog steeds op vrije voeten gebleven, men vraagt zich af waarom. De vorige week bleek nu, in den loop van de instuctie in zake Charles Humbert dat het origineel van een document over een spionnage-zaak, hetwelk toevertrouwd geweest was aan kapitein Ladoux, verdwe nen was. Ladoux is nu eindelijk achter slot en grendel gezet. o Berlijn. Gemeld wordtAugust Wilhelm, de derde zoon van den Keizer, heeft als employé dienst genomen bij de Benz Auto- mobil Gesellschaft. Berlijn. De kassier van den Berlijnschen veiligheidsdienst Baitze is gisteren, naar de Vorwarts mededeelt, gearresteerd, onder beschuldiging 45,000 mark te hebben ver duisterd. Er moeten bij deze zaak nog een aantal andere personen van den veilig heidsdienst betrokken zyn. Koosevelt overleden. Londen, 6 Jan. Gisteren is Roosevelt de Oud-President van Amerika om 4 uur 's morgens overleden. Slechts de naaste familieleden waren tegenwoordig. Sedert Nieuwjaar mocht hij niet uitgaan. De ex- president leed aan rheumatiek, waarbij ont steking is gekomen. De staking in de Berl(jnschc koffiehuizen en hotels. Berlijn, 2 Januari. De Lokal Anzeiger meldtterwijl de staking der kellners op Oudejaarsavond slechts de koffiehuizen betrof, breidde zij zich gisteravond op de overige takken van het hotel- en koffie- huisbedrijf uit. De hotels, wijn- en bier lokalen zjjn thans ook bij de staking be trokken. Zoowel de organisaties der werk gevers als die van de arbeiders hebben in den loop van den dag van heden vergade ringen gehouden, waarin besluiten zouden worden genomen, waarvan het afhangt of de staking zal voortduren of niet. De leiding der stakende bedienden er komen niet slechte kellners, doch thans ook het geheele overige personeel van de bedrijven, zooals koks, kooksters en af- waschpersoneel in aanmerking heeft hedenochtend een zitting gehouden, waarin besloten is om met alle ter beschikking staande middelen de gestelde eischen door te zetten en dat voorts in geen enkel punt van deze eischen, die als minimaal worden beschouwd, moet worden afgeweken. In de middaguren heeft het den schijn dat er rekening moet worden gehouden met het voortduren der staking en dat de restaurants, die tot dusver verschoond bleven, eveneens zullen sluiten. Aan den anderen kant hebben een gering aantal koffiehuishouders de eischen ingewilligd, zoodat in hun lo kalen het bedrijf zijn gang gaat. Een groot deel der Berlynsche inwoners en talrijke vreemdelingen worden door de ■taking in grooten nood gebracht. Stellig zijn veel meer dan 100.000 personen in Groot-Beriijn op de restaurants aangewezen, waaronder jongezellen en vele ongehuwden meisjes, alsmede talrijke families, nl. jonge echtparen, die bij den heerschenden woning nood geen eigen woningen konden betrek ken. In de hotels worden nog slechts vreemdelingen opgenomen, die kunnen be wijzen dat zij zoojuist in Berlijn zijn aan gekomen. Zij, die uit het eene Berlijnsche hotel naar een ander willen verhuizen, omdat de staking het hun niet mogelijk maakt er te blijven, worden afgewezen. o Washington, 5 Januari (Reuter) Wilson heeft het Congres gevraagd honderd millioen dollar beschikbaar te stellen ten bate van de hongerlijders in Europa. Naar men verneemt, is dit geld in hoofdzaak besterad om voedsel te zenden naar west Rusland, Polen 'en Oostenryk-Hongarije. Stormtroepen ran Par|jsche boosdoeners. Uit het Parijsche blad Le Journal »De wapenstilstand is niet van langen duur geweest. Het communiqué van de prefectuur van politie maakt melding van een hernieuwde gevechtsbedrijvigheid over het geheele frontin de vakken van Aubervillers, de Etoile, Passy, Montmartre (dat zijn wijken van Parjjs Red.) zijn nachtelijke aanvallen uitgevoerd door storm troepen van boosdoeners, die slechts na verwoedde gevechten in hun liniën terug geworpen zijn. De agenten hebben eenige gevangenen gemaakt, maar wij hebben eenige dooden en gewonden. N.R.c.t. Duitschland. Londen, 2 Jan. De »Times« verneemt uit Keulen onder dagteekening van 29 Dec., dat de Franschen het verzoek van de Duit sche delegatie hebben ingewilligd tot op heffing van het verbod van het verkeer tusschen het bezette gebied en het overige Duitschland. Volgens de gemaakte afspra ken zal de Duitsche regeering in het be zette gebied steenkool en machines leveren, terwjjl de Geallieerden het overige Duitsch land van sommige grondstoffen, zullen voor zien, ter voorkoming van werkloosheid. De Britsche militaire gouverneur te Keu len, bericht, dat de invoer van voedings middelen, grondstoffen en sommige afge werkte artikelen uit Duitschland naar de Britsche zone voortaan zal zijn toegestaan. BINNENLAND. Nederland eu België. Bruxelles Depêches heeft van zyn naar Nederland gezonden correspondent een sympatiek artikel, waarin op juiste wijze de stemming, die er ln Nederlandsch krin gen in zake de Belgische inlijvingsplannen heerscht, wordt beschreven. Het ware te wenschen, dat alle Belgische bladen zich de moeite gaven, door werkeiyk deskundi- journalisten hun publiek te laten voorlich ten over deze kwesties welke voor beide landen van zoo groot gewicht zyn. Veel misverstand zou dan voorkomen worden. Een oplichter. De politie te Enschedé arresteerde en stelde ter- beschikking van den officier van Justitie te Almelo een zekere H. S., die zich uitgaf voor directeur van een Levensver zekeringsmaatschappij. Als zoodanig plaat ste hy advertenties ter verkrijging van agenten. De sollicitanten, die in aanmer king kwamen, moesten een waarborgsom storten, waarvan signeur ging leven. Op deze wijze had onze pseudo-directeur ver schillende personen opgelicht voor een ge zamenlijk bedrag van meer dan f 2000. S. ging nog verder in zijner verkeerde hande lingen en kocht in vereeniging met den heer L. een galanteriezaak van den heer v. d. Steen aan de Markstraat. Toen 't echter op betalen aankwam bleek hij geen duit te bezitten. Of de koop ongedaan kan worden ge maakt Hoog water. Te 's-Hertogenboach heeft het water thans wel zijn hoogsten stand bereikt. De Maas bij Crèvecoeur is vallende. De Pettelaarsche weg is over een lengte van ongeveer honderd meter ondergeloopen. Uit Grave De Maas blijft langzaam vallen nog eenige centimeters en de Beersche Overlaat werkt niet meer. Op de Veerstraat te Nederasselt staat nog gemiddeld een halve meter water, zoodat de overtocht nog al tijd per roeiboot naar de brouwerij te Ne derasselt plaats heeft. De peilschaal te Grave teekent thans 10.43 M plus N.A.P. Te Waspik staan alle polders in en om de gemeente blank o De ktleuaanvoer hervat. Het Persbureau Vas Dias verneemt, dat sedert twee dagen een tweetal treinen met steenkolen uit Duitschland per dag aan komen, gelijk overeengekomen was. Indien Duitschland in staat is met het zenden van deze treinen door te gaan, zal men maan delijks op "een aanvoer van 40.000 ton kunnen rekenen, waardoor dan de kolen- nood belangrijk zal afnemen. Men hoopt, dat, wanneer dit het geval blijkt te zijn, de inkrimping van het spoor wegverkeer, die op 1 Februari was vast gesteld, niet zal noodig blijken. De Staatsleeuing velteekead. Omtrent de inschrijvingen op de Staats- leening van 350 millioen gulden verneemt het Nederlandsch Corr. Bureau te 's Hage, dat deze ruim volteekend is. In totaal is voor een bedrag van ruim f 285,000.000 ingeschreven, waarvan uit Amsterdam f 175,000.000, uit Rotterdam f 62,000.000, uit 's Gravenhage f 41.000.000, uit Utrecht meer dan f 10.000.000, terwijl een aantal plaatsen in de provincie als Tilburg, Haar lem, Arnhem, Enschede, Dordrecht bedra gen van 2 tot 5 millioen gulden hebben opgeleverd. -o Belgische krijgsgevangenen. Uit Brussel wordt ons gemeld Tot heden zijn over Nederland 8042 Belgische krijgsgevangenen uit Duitschland naar hun land teruggekeerd. Er blijven nu nog dertig duizend over, die met de Franschen, in de verhouding van een tot tien, zullen worden gerepatrieerd. Immers er zijn tienmaal meer Fransche gevange nen in Duitschland dan Belgische. De terugvoering van de Belgische geïn terneerden uit Nederland is geheel afge- loopen. Spek uit Amerika. De hoeveelheid spek welke de Arnerir kaansche regeering N.O.T.-vrij te onzer beschikking stelt, bedraagt 25,000 ton. Arbeidswet. De Haagsche correspondent van Het Cen trum heeft van minister Aalberse verno men, dat de nieuwe Arbeidswet op de ba sis van den achturendag niet alleen be trekking zal hebben op fabrieken en werk plaatsen, maar ook op winkels, kantoren, apotheken, hotels, koffiehuizen waarschijn lijk ook ziekenhuizen. Met de eigenaar digheden van ieder dezer inrichtingen zal rekening worden gehouden. Dienstboden en landarbeiders zullen niet onder de wet vallen. Voor de laatstge noemden zal een speciale landarbeidswet moeten zorgen, die voldoende rekening houdt met de zeer bijzondere omstandig heden in dit bedrijf. Geldwisselaars gevat. In de grensplaats Bocholt zijn weer twee Oostenrijksche geldwisselaars uit Scheve- ningen gevangen genomen. Ze moesten de 300.000 Kronen, die ze bij zich had den, achterlaten. j Engelsche stoomschepen in reparatie. Naar wij vernemen, zullen de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij, Wilson's machinefabriek en scheepswerf, beide al hier, en de scheepsbouwwerf de Nieuwe Waterweg te Schiedam eik 20 Engelsche stoomschepen ter reperatie krijgen. Deze 60 schepen brengen zelf het voor de her stelling noodige materiaal mee. Verder wordt met deze maatschappijen overleg gepleegd over den bouw van nieu we Engelsche stoomschepen. Ook het daarvoor benoodigden materiaal zou uit Engeland aangevoerd worden. De melkiiood. Men seint ons dat Zaterdag per schip 3000 Liter melk naar Amsterdam werd verscheept. (Een dertigtal met geweren ge wapende melkveehouders hebben dit schip aangehouden en ongeveer 1000 Liter melk in het watergeworpen. De overige 2000 Liter konden nog gered worden. üloord' De onbekende, die een paar weken ge leden onder Haaren bij Oisterwijk op een eenzamen weg met afgesneden hals ver moord werd gevonden is nu herkend te zijn de arbeider Van Dijk, teEtten (N.-B.). Door de marechaussée uit Tilburg zijn als daders van dezen moord gearresteerd twee mannen De Kort, Verhoeven en een meisje, Veldhuis genaamd. Naar verluidt is van Dijk, door het meisje naar de eenzame plaats gelokt, waar hij door de twee man nen werd afgemaakt en van zijn geld be roofd. Diefctal vau plm. 1100,000. Na verkregen inlichtingen en op aanwij zing van twee officieren van den motor- en vaartuigendienst, die hen kende, is op een kantoor in de Boompjes alhier aangehouden de ontrouwe bankbeambte J. S,, die zich ten nadeele van de Friesche Bank te Leeu- I Vanwaar die plotselinge uitbarsting van razernij Wij herinneren ons, hoe tenge- volge van de bloedige gebeurtenissen bij het paleis en de Marshall, de onafhanke lijke socialisten uit de regeering moesten treden. Dit werd beschouwd als een over winning van de regeering Ebert. Doch dit j was slechts in schijn. De onafhankeljjken zetten alles op haren en snaren om de ver- loren macht te herwinnen. Zjj zoeken hun kracht op de straat. Het volk van de straat moest worden opgehitst. Een tegen- revolutie moest Ebert ten val brengen. Ze hadden een goede kans omdat Eickhorn, de commissaris van politie, oogluikend alle straatbetoogingen vau de Spartaciër» toe liet, ja zelfs bevorderde. Amerikaaniche hulp v««r hongerlijder» in Eurepa. -O- - j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2