Secretaris van het College. Dr. VAN MENS niet te consulteeren. Een gunstig gelegen Bouwterrein, Itnimen voorraad IJzeimn eo Gereedscliappon. LANDBOUWERS, 's-HERTOGENBOSCH. gaat niet door* jïgnifa ©jr. ,%qs en 13. /i. ,Sjocrdsma Het College van Regenten der Godshuizen te Heusden Oor-, Neus- en Keelarts, is van 8 tot 19 Januari Notaris VAN GENDT, Publieke Yerkooping Notaris KNOOK te Andel. Emmaille en zinken emmers J. TH. COUWENBERG, 9e @e26jidhejd$eemjïïj$$ie, Zaaizaadbureau NOORD-BRABANT Zevenbergen. arden, waar hij als kantoorbediende werkzaam wa.s, op den 2 December j.l. n diefstal vau ongeveer honderdduizend ulden schuldig maakte. Bij zijn aanhou- ir.g zijn in zijn bezit gevonden 53 bauk- iljetten van 1000 mark ongeveer f 400 een zakje met coupons, terwijl boven- ien in zijn koffer in het Maashotel in de oompjes, waar hij logeerde, een groote oeveelheid vreemd bankpapier en een aan- enlijk bedrag aan effecten is gevonden, Hes te zamen op ongeveer duizend gulden a, liet totale ontvreemde bedrag vertegen- /oordigde. De aangehoudene is gevankelijk naar .eeuwarden overgebracht. o Het Handelsblad meldt uit Amerongen Zondagavond verschenen aan de poort an het kasteel Huis te Amerongen twee gepantserde auto's waarin een 42-tal per- tonen waren gezeten, die, naar de corres pondent vernam, den gewezen Duitschen ceizer te spreken vroegen, Vanwege het ate uur, half tien ongeveer, en de wijze, waarop de inzittenden zich voordeden, vond jie wacht de zaak verdacht. Op dat oogenblik was geen dorpeling ranwezig, zoodat de correspondent onmo gelijk te weten kon komen, wat geschied is, maar zeker is het, uit wat later bleek, lat de komst van de auto's het noodig maakte, dat de geheele politiemacht met eladen karabijn en revolvers de auto's mringde. De inzittenden waren druk in e weer en, naar men verzekerde, in een iler auto's bleken geweren te zijn. De heeren werden een oogenblik in ver hoor genomen op het kantoor van den rentmeester van Amerongen. Daarbij waren de burgemeester, de grafelijke familie en een rechercheur tegenwoordig. Omtrent het onderhoud noch het doel van de komst der heeren was niets te weten te komen. De auto's kwamen uit de richting van Rhenen en vertrokken om half elf ook weder in die richting. De correspondent vernam nog, dat de inzittenden voorgaven gezonden te zijn vanwege den Amerikaan- schen gezant om den keizer te spreken. Men meldt ons nog, dat na terugkomst van den rentmeester in zijn kantoor een koperen aschbak ontvreemd bleek te zijn. De auto's waren, naar onze correspondent ons meldt, uit Brussel gekomen. De in zittenden zouden Amerikanen geweest zijn. Belgische huldebetuiging. Het adres van het officieel Belgische co- miteit als uiting van erkentelijkheid voor de door de Belgiscim uitgewekenen gedu rende vier jaar in Nederland genoten gast vrijheid, is door tusschenkomst van den Belgischen gezant aan de koningin aange boden. De gezant verzocht den minister van buitenlandsche zaken den dank van die talloozen zijner landgenooten ook bij de regeering en het Nederlandsche volk te doen kennen. »De prachtige blijken van edelrnoedigen zin,« zoo verklaarde baron Fallon daarbij, »door Hare Majesteit, hare regeering en het Nederlandsche volk gegeven, zullen door geen dei- Belgen, van den aanzienlijkste tot den nederigste, van wier gedachten ik thans op diepgevoelde wijze uiting geef, ooit worden vergeten. o Ëen onroordeclige gast. Ir^ een onzer noordelijke provinciesteden arriveerde met den sneltrein om 14 uur 's avonds een net gekleed heer, die zich naar een hotel begaf en voor dien nacht een kamer vroeg en kreeg aan een straat kant. Om 9 uur moest hij gewekt worden maar de huisknecht kreeg toen op zijn kloppen geen gehoor. De kamerdeur werd geopend en nu stond men voor een raadsel Het raam stond open, het bed was on beslapen, maar het linnengoed was ver dwenen, het koper van lamp en waterkraan afgedraaid, kostbare overgordijnen waren weg en van den logé geen spoor. De inhoud van den koffer bleek bestaan te hebben uit zachte turf, die in een hoek van de kamer was opgestapeld. Later bleek, dat de »nette« mijnheer met den trein van 5 uur reeds was ver trokken een tweede persoon was met de gestolen waar eveneens in den trein ge stapt. In het buitenland is men begonnen met van onbekende reizigers, die overnachten willen, een borgstelling voor de kamer te vragen. Als bij het vertrek de kamer in orde blijkt, wordt het geld teruggegeven. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden maakt bekend, dat aanvragen voor het bekomen van een vergunningsbewijs voor den ver bouw van zaaizaden vóór 15 Januari 1919 moeten worden gericht aan den Directeur van het Rijksbureau voor zaden, gevestigd Louise de Coligny plein 15, 's-Gravenhage. Aanvragen, welke 16 Januari 1919 nog niet by het Rijkskantoor voor zaden zijn ingekomen, zullen terzijde moeten worden gelegd. Heusden, 6 Januari 1919. De Burgemeester voornoemd, H. J. v. Eggelen. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 6 tot 12 Jan. 1949, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 44 2 ons Rijst, i 45 1 Jam. n 40 1 stuk Zeep. 47 1 ons Bruine boonen. j> 48 1 Groene erwten. 49 1 v Kaas i i 50 2Vs ons Suiker. 1 (Kinderkaart) 273 ons Suiker. f 5 4 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden, Het water heeft zijn hoogste peil gehad en begint nu zeer langzaam te vallen. De Zuid-Oostenwind werkt daarop ook gunstig. Toen in den vroegen te circa 3 uur de stoomboot »Metta« de Sluis^te Andel zou passeeren was de kapitein S. behulpzaam om mede de sleusdeuren los te draaien. Door het terugslaan van de handel, die hem aan het hoofd verwondde, sloeg hij bewusteloos te water. Met veel moeite mocht het gelukken hem fe grijpen en van een wissen dood te redden. De dieven die den drijfriem op den Scheepswerf alhier ontvreemden zijn thans in arrest. Het zijn K. v. O. van hier en J. Y. uit Veen. Na eerst ter plaatse ge confronteerd te zijn en eene volledige be kentenis te hebben afgelegd, zijn ze door gezonden naar 's Bosch. Dat er nog helers zijn, laat zich wel verwachten, zoodat hier mede de geschiedenis nog niet uit zal zijn. Zaterdagavond werd het Huldigings comité, dat gevormd is uit de Oranjever- eeniging, officieel ten raadhuize ontvangen, en bedankte de burgemeester in eenige warme woorden, voor de gebrachte hulde bij wijze van een bloemstuk. Hij benutte tevens deze gelegenheid om tot vorming te komen van een burgerwacht, welks doel Z. E. A. uit een zette, en waartoe de geheele Oranjevereeniging zich als lid opgaf. Ten slotte overhandigde hij de Heer v. Laarhoven penningmeester v. h. Comm. een enveloppe met inhoud, om een gezellig uurtje te organiseeren naar aanleiding van zijne nieuwe ambtsvervulling. Nadat de Voorzitter de heer L. Boeren, voor een en ander dank bracht, was deze bijeenkomst geëindigd. Omtrent de burgewacht vernemen we nog dat nadere inlichtingen hieromtrent bij den burgemeester zijn te verkrijgen. Aalst. Bij den landbouwer v. O. zyn door baldadige jongelui de ruiten ingegooid terwijr bij een andere ingezetenen twee H L. steenkolen zijn ontvreemd. Het is de politie nog niet mogen gelukken de daders hiervan op te sporen. a.s. Vrijdag 10 Januari hoopt de heer J. van Bruchem, thans nog Hoofd der school, zijn 70ste verjaardag te vieren, 't Zal hem aan deelneming niet ontbreken. Almkerk. Bij den Sigarenfabrikant Van Speren alhier, is deze ,week wegens gebrek aan grondstoffen het geheele per soneel ontslagen. Gelukkig dat in dit be drijf de wachtgeldregeling is ingesteld, zoo dat de werkeloozen niet broodeloos behoe ven te zijn. Andel. Loop der Bevolking over 4918. Geboren 20 m. en 46 vr. Gevestigd 15 m. en 38 vr. Overleden 41 m. en 13 vr. Vertrokken 21 m. en 43 vr. Bevolking op 31 Dec. '47 586 m. en 568 vr. totaal 4154. Bevolking op 31 Dec. '18 589 m. en 566 vr. totaal 1155, Totale vermeerdering 1 m. Gesloten huwelijken 11. Levenloos aangegeven 1. Beneden-Langstraat. Niet tegen staande de distributie van hooi allen han del heeft uitgesloten, staat het bezien, dat vele veehouders gebrek aan hooi krijgen, wat zyn oorzaak daarin hoofdzakelijk vindt, dat er voor den stal geen krachtvoer is. De scheurwet zal bovendien nu wel hooge pachten voor hooi- en weiland in de hand werken. 's-Gravenmoer. In den stal van C. de J. heeft zich een geval van miltvuur voorgedaan. Het cadaver is verbrand. Hnr wenen. Door geërfden van den uiterwaardenpolder alhier zijn ter vervulling der poldermeestersvacature, ontstaan wegens het vertrek van den heer De Visser naar elders, de volgende candidaten gesteld 1 G. v. d. Kolk, Rossum 2 I. Buis, Hur- wenen 3 C. v. Aalst, Hurwenen. Nederhemert. Een zwervend persoon maakte van de gelegenheid gebruik om van een heining op het eiland twee paar sokken weg te nemen ten nadeele van de weduwe v. L. Het mocht den veldwachter Kerkhove gelukken deze persoon aan te houden de sokken in beslag te nemen, alsmede proces-verbaal op te maken. Bij verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier werd in totaal 193 gld. meer gemaakt dan het vorig jaar. In den stal van den landbouwer M. Vos is een geval van mond en klauwzeer voor gekomen. Door den Burgemeester zijn alle noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Sprang. Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer J. W. Genuit, thans te 's Graven- hage, slaagde voor het examenNeder landsche Handels-Correspondentie. j.l. Maandagavond kwam, onder leiding van den voorzitter van den »Chris- telijken Fabrieksarbeidersbsnd« de heer Karsdorp, de vakvereeniging van Leerbe- werkers in vergadering bijeen. Als punten der agenda werden behan deld: ten le De crisis toestand, ten 2e De oprichting van een vakgroep eu ten 3e Bespreking werkeloozenverzekering. In groote getale waren de leden opgekomen. Daar door het bestuur der Jongel. vereen, op G. G. alhier van den spreker de heer Ruijs bericht van verhindering was ingekomen, kon de openbare vergadering, welke Maandagavond zou gehouden worden, niet doorgaan. Veen. Toen de landbouwer K. Zondag morgen in zijn stal kwam, bemerkte hij, dat zijne melkkoe zich had verhangen. Voor de consumptie kon het vleesch ge lukkig nog worden goedgekeurd en werd het uitverkocht. Woudrichem. Donderdagmorgen ge raakte de landbouwer y. N. alhier onder een met hooi beladen kar, di^ door den sterken wind was omgeslagen. Het kostte heel wat moeite hem uit zijn benarde positie te bevrijden, en het bleek al dadelijk dat hij zich zoo ernstig bezeerd had dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die beenbreuk constateerde. Zijn toestand is thans redelijk. (Veiling) Den aanvullingsprijs op fabrieksappelen, die destijds voor 10 ct. p. K.G. zijn afgenomen, zal wellicht binnen kort aan de rechthebbende worden uitbe taald. Wijk. De overlijdens over het jaar 1918 dezer gemeente bedraagt in totaal 61 personen, en in het vorige jaar in to taal 30. Zalt-Bommel, 6 Jan. Door de ban- biersfirma Fred. Philips alhier werd op de 5 pCt. Staatsleening ingeschreven voor een bedrag van circa 1,700,000 gulden. Het lot der openbare school te Well is beslist. Ze wordt opgeheveen. De kin deren, die deze school nog bezoeken, heb ben hun vaccine-bewijs terug ontvangen met de mededeeling, dat zij de openbare school in Ammerzodeu kunnen bezoeken. Het verleggen van den schoolkring heeft deze wijziging mogelijk gemaakt. De in functie zijnde onderwijzer wordt op wacht geld gesteld. Burgerlijke Stand. Werkendam. Geboren Jan, z. v. Adr. Oostrom en L. C. SchaddeleeWillem, z. v. A. Brienen en A. C. v. Krugten Arie, z. v. A. Brienen en A. C. v. Krugten. OverledenCornelia v. Wijk, 15 m. Neeske v. Oord, 15 jLeendert v. Oord, 6 m.Nicolaas A. Schaddelee, 6 m. Johanna H. Koman, 85 j. wed. v. J.Mik; Maarten N. Holster, 4 m. Andel, over Dec. 4918. Geboren Elisabeth, d. v. M. v. d. Vliet en A. C. v. d. Oven Leentje, d. v. B. v. Os en G. StraverAnton, z. v. C. Groenenberg J. P. KantLijntje, d. v. G. Pellikaan en M. v. Tilburg. Overleden Nicolaas Dammers 32 j. .Maria Bouman 62 j., echtg. v. S. Dammers. Jan Rochat 70 j., echtg. v. A. Naaijen. Nederhemert, over Dec. 1918. Geboren Goverdina A,, d. v. L. v. Wijk en B. Hob®Wilhelmina, d. v. E. Oomen en E. Vos Elizabeth, d. v. C. Oomen en N. v. d. Stelt. Overleden Gijsbert Joh. de W'eerd, 11 rand.Jan v. Aalst, 2 mnd.Martinus v. Heusden, 68 j., echtg. v. S. v. Wijnen levenloos aangegeven kind van H. v. Beek en W. BruijgomMaria P. Leeuwensteijn, 68 j., wed. v. v. Heemskerk. Wijk c.a. over Dec. 1918. Geboren Joost, z. v. W. v. Tilburg en H. E. Verhoek Jan, z. v. C. v. Son en P. de Bruin Adriana W. d. v. H. Bouman en E. A. de Vries Teunis, z. v G. Mans en D. W. v. Kuijk. Overleden Leendert Bax, 9 j. Marinus v. Helden, 2 j. Elizabeth v. Kuijk, 49 j. echtg. v. M. Kamerman Kornelis v. Wijk, 37 j., echtg. v. H. Hille. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 3 Jan. 2.88 M. 2.88 M. N.AP. 4 2.96 2.94 5 2.99 2.94 6 2.96 2.91 Rivierberichten. Op 7 Jan. in meters in cM. s-Hertogenbosch 4.15 4- N. A. P. val 6 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 4.12 val 3 (Maas) 4.05 val 4 Crévecoeur (Dieze) 4.13 val 5 Crévecoeur (Maas) 4.13 val 5 St. Andries (Maas) 6.00 val 4 Sf. Andries (Waal) 7.33 val 4 Grave 10.43 val 2 Venlo 15.14 was 13 Maastricht 45.23 v was 34 Op 6 Jan. Lith 6.90 val 4 Arnhem12.22 was 0 Laatste berichten. Andel. Tot machinist aan de Electrische Centrale werd benoemd II. Bouman O.z., terwijl tot stoker werd aangesteld A. G. van Lier de laatste voorloopig tijdelijk. Herpt. Gisteren is hier een vrijwillige burgerwacht opgericht bestaande uit 35 personen. Het water staat hier van dijk tot dyk, waardoor den overtocht zeer bemoei lijkt wordt, de binnenpolders staan ook voor het meerendeel onder water, het ware te wenschen dat het water spoedig verdween, daar ook het winter koren bedreigd wordt met onder te loopen. Wijk. Toen zekere M. zijn buurman maande zijn gekochte aardappelen te betalen, kon deze inplaats van geld een flink pak slaag krijgen, waarvoor hij op de vlucht ging. ADVERTENTIEN. VERLOOFD: Tweede Luit. der Inf. Êeusden, - 7 fan. 1919. 1I j roept bij deze op Sollicitanten voor de betrekking van Brieven in te zenden vóór den 15 Januari 1919 aan den Voorzitter H. RECKLEBEN. In de gemeente HEUSDEN is vacant de betrekking van Jaarwedde f 500. Sollicitatiën, op ongezegeld papier, te richlen aan den Ge meenteraad,^ in te zenden aan de Burgemeester vóór 15 Jan uari a. s. Ieder die iets te vorderen heeft van en verschuldigd is aan- of onder zijne berusting heeft, behoorende tot de nala tenschappen van Mej. Wed. J. PELLIKAAN, geb. DE WILDT en van den Heer H. C. PELLIKAAN, gewoond hebbende te Wer kendam en aldaar overleden 10 Dec. en 28 Nov. 4918, wordt verzocht daarvan opgave, betaling of atgifte te doen vóór 1 Pebr. a. s. ten kantore van Notaris J. M. C. FAAF te Werkendam. zal op Dinsdagen 14 en 28 Januari e. k telkens nam. 7 u. precies, in Café x>CENTRAL« te Heusden, bij inzet en toeslag VEILEN: aan de Botermarkt aldaar, groot 2 A. 77 c.A. waarop gestaan heeft de KOORNBEURS. Bij den INZET zullen tevens verkocht worden, om contant geld, circa. 3SOOO schoon gebihte steenen, liggende op gemeld perceel. De aangekondigde 8 Jannari te HEUSDEN, van landerijen onder Ammerzoden, wegens Verkoop nit de hand. van Aksen, Bijlaksen, Bijlen, Hak- of Snoeimessen Hand-, Raam- en Beugelzagen Spaden, Schoppen en Botten, enz. enz. (lichte en zware). Verder alle Minzaam aanbevelend, HEUSDEN. gezeteld, te Heusden, ontvangt klachten over onderwerpen, de volksgezondheid betreffende, en verstrekt dienaangaande inlichtingen. Zij is samengesteld als volgt H. PRINSEN te Haarsteeg, Voorzitter W. C. STAL te Heusden. Br. A. J. O VERBOSCH te Alrnkerk. J. A. VAN HEIJST te Baardwijk. W. F. HILWIG te Heusden. J. J. MONUÉE te Woudrichem. B. C. E. VAN STEENBERGEN te Werkendam. H. J. VAN EGGELEN te Heusden, Secretaris die haver uit eigen oogst in het aanstaande voorjaar op monster willen laten keuren voor de zaai, worden verzocht vóór 20 Jan» a.s. aan het hieronder vermeld trnreau op te geven hoeveel K,G. haver zij vermoedelijk voor verkoop beschikbaar hebben a IBHVX.MOtfM IIIHI I Hfl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 3