I F. N. VAN POPPEL DAMES- EN HEERENKLEEDiNG - Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No. 3843. Zaterdag 11 Januari1919, Geurige oude Vorstenlanden 10 cent. Prima belegen oude Vorstenlanden 12 Heerlijke Sumatra sigaar 12 's-BOSCH. li RATES, imiLHAM's Heeren- en Kinderkleeding (*orinchem. land van altena TIJDELIJK NOG VERKRIJGBAAR: DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bon n e rn e 11 t s p r ij sper 3 maanden j .20, frdnco pér post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke "nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en. Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. nstss' ZBBCZ39E Bij 300 stuks franco rembours door geheel Nederland. Gelieve kleur op te geven: licht, middel of donker. S1GAREN.MAGAZIJ N Hiuthainerstraat 34, Tel. int. 49S. È—MIÉE BÜITBMLANDSCB OVERZICHT. »Een koninkrijk dat tegen zich zelf ver deeld is, kan niet bestaan Dat woord vóór 19 eeuwen gesproken, is van toepassing op het Duitsche rijk. Daar blijven de onlusten voortduren en neemt de verwarring steeds toe. Gelijk wij de vorige maal meedeelden, hebben de Spartaciërs een poging gedaan om de re geering af te zetten en een schrikbewind te openen. Tot nu toe is hun dat niet gelukt. En dat is een lichtpunt in de duisternis. Want de Sparteciërs beschik ken slechts over een geringe minderheid en als ze niet bij verrassing hun misdadig opzet vermogen ten uitvoer te brengen,, is hun kans feitelijk verkeken. Dat wil niet zeggen, dat zij al overwonnen zijn. In tegendeel, hun geweldenarij houdt aan. Er wordt in de" straten van Berlijn een formeel gevecht geleverd tnsschen de re- gëeringstroepen en deze uiterst revolutio nairen, die de gansche maatschappij uit haar voegen zoeken te lichten. Gelukkig maar dat de regeering zich krachtdadig doet gelden. Eerst zag zij tegen bloedver gieten op, maar nu roept zij het volk op om toch een eind te helpen maken aan het drijven der Sparteciërs. Zoo zeide Scheidemann tot een groote menigte betoogersde azwijneboel®, die in Berlijn heerscht, moet eindelijk ophou den. Het gaat niet aan, dat een minder heid aan een meerderheid haar wil opdringt. Hij bedankte de menigte en verzocht haar geduld te oefenen. De regeering.staat voor besluiten van ernstige draagkracht. Hij FIIIJIÏLLËT'ósl EEN LEVENSBEELD. 63 De wind wordt iets sterker, en zachtkens wuiven de kruinen der boomen hun af scheidsgroet aan den dag. 't Wordt donker onder de zware boomen, die langs den weg staan die naar »Mon Repos® voert't klingelend belletje aan den hals der koe, die door de boerenmeid langs den berm naar de stal wordt geleid, weerkaatst nog even den gulden glans van 't zonnelicht, en dan wordt alles vaal en onbestemd van kleur. De laatste schaduwen verdwijnen, maar hoog ip 't uitspansel is 't nog blauw en vlokkig wit. Het groen der boomen wordt donker grauw, en over het gras der weide hangt een lichte sluier van dauw, nu en dan een oogenblik bewogen door den zwakken wind. 't Is avond geworden. Een enkele ster schittert aan den hemel, die zich effen en donkerblauw over de aarde welft. In de tuinkamer van dokter Abels' villa is licht, en ruischend klinken de accoorden van den vleugel, door de opengeslagen deuren in den stillen avond. kon daarom niet lang spreken, doch gaf de verzekering dat da regeering met alle energie tegen de minderheid zal optreden. Zij moet onderdrukt worden en zoo noodig met geweld. Toen er eenige kreten hier en daar opklonken wapenen, wapenen antwoordde Scheidemann met verheffing van stem Ja, wij zuilen de soldaten wa penen, natuurlijk niet met een knuppel in de hand, doch met wapenen. De massa dient geduldig te volharden. Binnenkort zal de regeering het wachtwoord1- geven, dat zij met haar lèverr zal nakomen. r Nu het wordt tijd voor de regeering dat zij toont voor geen middelen terug te deinzen als het gaat om de orde te her stellen en le handhaven.^. Het directe gevaar, waartegen zij heeft te verdedigen, springt in het oog de Spartaciërs willen haar geweldadig afzetten, en trots hun minderheid in aanhang en invloed, de macht veroveren. Maar de regeering en Kaar partij worden tevens door een gevaar in den rug bedreigt. Immers de socialistische partij, die nu aan het roer is bestaat niet zoozeer uit bewuste socialisten, als wel uit menschen dio tegen de oude regime en voor een flinken vooruitgang zijn. Maar als de vooruitgang achterwege blijft, is de kans groot, dat bij de aanstaande verkiezingen voor de Nationale vergadering deze men schen, die geen bepaalde kleur hebben, hun stem uitbrengemop meer conservatieve candidaten. De burgerlijke partijen, zooals bijvoor beeld de -democratische partij, die nu door Spartaciërs uit haar secretariaat geworpen y>lch gr olie nicht Wenn mir das Herz auch bricht zingt een melodieuse, krachtige altstem. Wenn mir das Herz auch bricht herhaalt op zachten toon een jonkman, die, met de eene hand tegen het hek der villa leunend, is blijven staan. Een boeren jongen, die een valliesje en een vioolkist draagt, staat naast hem, en ziet met ver wondering dat de heer dien hij van den postwagen hierheen heeft geleid om het een en ander voor hem te dragen, plotse ling is blijven stilstaan. i>Ie kunt wel noar binnen goan, m'neer wie bint hier terecht bie den dokter. Heur ie wel? Zie speult en zingt doar binnen.® Be vreemde biijft staan en antwoordt niet. »Die doar speult is de jonge mevrouw, en die doar zingt is de juffer uut de stad, van den olden heer Tournel die uDaar heb je iets voor je moeite, zet die bagage maar neer, 'k zal ze zelf wel mee naar binnen nemen »Za'k 't niet èfkes veur oe noar't huus brengen, m'neer vraagt de jongen, die verheugd is over het kwartje dat hij ge kregen heeft. ïNiet noodig. Dank je, ga heen.® »Non, m'neer mot 't eiges weten, anders »Ga dan toch heen klinkt ongeduldig is, zullen dan ook tijdens den verkiezings strijd niet nalaten liet volk voor te houden, dat de verdediging van dex orde, ook bij de sociaal-democratische meerderheidspartij, gebleken is in te zwakke handen'te zijn. Het komt er voor de regeering dus voor haar prestige als voorloopig zaakwaar neemster van bet heele Duitsche volk, niet aileen op aan, om den Spartacischen aan slag te fnuiken, maar ook, om roet vast beraden beid en snelheid de orde te her stellen en de mogelijkheid, dat dergelijke bewegingen ?ich zullen herhalen, af te snijden. Dit is niet alleen noodig voor de regee ring zelve, maar voor heel Duitschland. Want de geaillieerden hebben het niet onduidelijk doen blijken dat ze geenszins willen onderhandelen met een volk, dat niet in staat is ordelyk te leven. Boven dien, als het Duitsche volk zichzelf te gronde richt door aanhoudende revolutie, zal het niet in staat zijn de schade, die het in het buitenland aangericht heeft, te betalen. De Entente zal dus al het moge lijke doen om de rust in Duitschland le herstellen. Zoo raden de bladen aan geen voedsel en geen grondstoffen aan de Duit- schers te doen verschaffen voor en aleer er een regeering aan het hoofd staat, die gegrondvest is op den wil van do kiezers. Of de geaillieerden plan hebben Berlijn te bezetten gelooven wij niet. De Engelschè soldaten hebben te kennen gegeven dat zij niet langer onder de wapenen wen- schen ie blijven. Ze willen naar huis toe en bedanken er dus voor om in Duitsch land voor politie te gaan spelen. De afgevaardigden ter vredesconferentie beginnen al te Parijs aan te komen. Het heet in de berichten dat het wel een jaar zal duren, eer het definitieve vre- 's-BOSGH Vughterstr. 87, Tel. No- 657 Uitsluitend naar maat. het antwoord. »Wat een roara, kribberige vent,® prut telt de jongen, terwijl bij zich verwijdert. y>Icli sah dich ja im Traume, Ich sah die Nacht in deines Herzens- Raume Und sa die Schlang' die dir am Her zen frisst Ich sah mein Liebi wie sehr du elend bist, Ich grolle nicht l Ich grolle nicht Onbewegelijk blijft Dorus bij het hek staan die stem dringt hem door zijn ge- heele ziel. Hij leeft in het verleden door dat lied, en ontroering grijpt hem aan bij het hooien van dat prachtige geluid, zoo innig zacht en melodisch in zijn kracht. Zijn oogen worden vochtig het hart klopt hem in de keel. »Ik geloof dat ik nu genezen ben,® schreef hij eenige maanden geleden aan dokter Abels en nu Neen hij is niet genezen de wond wordt onbarmhartig weder opengfereten door die stem zij bloedt opnieuw, heviger dan ooit. Hij dacht sterk te zijn toen hij den weg insloeg naar 't kleine stadje hij is zwak nu hij er is, en bezwijkt bijna als hij zich in de onmiddellijke nabijheid weet van haar, die hem nog boven alles dierbaar is. Weifelend staat hij tegen het hek ge leund zal hij weer terug keeren zal hij verder gaan en haar nu in dit oogenblik terug zien Hij vreest voor zichzelven desverdrag geteekend wordt, maar de con ferentie der geallieerden, waar het vredes verdrag zal worden ontworpen, zal wel binnen driemaanden geëindigd zijn want dit. schijnt de bedoeling der Entente te zijn de eischen zullen worden voorge legd aan den vijand, die ze wel zal hebben aan te nemen. Wat dus zeggen wil, dat bei dan een gedicteerde vrede wordt, tenzij Wilson aan dezen gang van zaken nog een andere richting weet te geven. Ook Wilson is weer te Parijs terugge keerd na zijn bezoek aan Italië, waar hij op den terugtocht nog even Turijn, Milaan en Genua bozocht. Wij zullen ecliter die uitvoerige berichten over ontvangst en toe spraken hier niet meer vermelden, maar dat de ontvangst geestdriftig is geweest, blijkt wel uit wat Wilson te Milaan zeide, de begroeting had hem de tranen in de oogen gebracht. Te Genuts bezichtigde de president de standbeelden van Columbus, den ontdekker vam Amerika en van den politicus Mazzini, die zooveel voor het jonge Italië gedaan heeft. Het overlijden van Wilson's grooteu voor ganger, Theodoor Roosevelt, heeft in Ame rika groote ontroering gewekt. Met hem is een man heengegaan, die om zijn nobele eigenschappen en krachtige karaktertrekken was geëerd en bemind. Wilson heeft hem al was Roosevelt zijn felste tegenstander in een woord aan het Amerikaansche volk gehuldigd. Dit eerbetoon aan den doode strekt beiden tot eer het was van den President der Ver. Staten een mooi gebaar. BUITENLAND. Fran fort, 8 Jan. (.-BBerichten uit Berlijn melden, dat de straatgevechten te Berlijn in den laatster» nacht een niet meer te overtreffen hoogtepunt hebben bereikt. Van elf uur 's nachts tot vijf uur 's morgens raasde er in Berlijn een verschrikkelijke kanonnade. Geschut- en mitrailleusevuur wisselden elkander onafgebroken af, alsof men midden in een veldslag was. Tot op dit oogenblik ontbreken de nieuwste be richten, maar de regeering is nog altijd den toestand meester. Groote troepen massa's worden nog voortdurend naar Berlijn gezonden, vooral veel artillerie. De volksgemachtigde Ebert heeft om streeks middernacht aan een partijgenoot verzekerd, dat de regeering niet zou toe geven en niet zou capituleeren. Ze was Waarom Omdat hij een gevoel heeft, alsof hij, zoodra hij Augusta terugziet, haar hand moet grijpen en uitroepen t> Augusta, ik heb je niet vergeten, ik heb je lief, ik kan zonder jou niet leven® omdat hij vreest d#t zij hem meêlijdend zal aanzien en zeggen.,., ja wat zal ze eigenlijk zeggen Dat weet hij niet, maar hij gevoelt dat zij 'zonder woorden, aileen door een enkelen blik, hem zou kunnen afwijzen. Ich grolle nicht U ruischt het nog maals en voor 't laatst door de geopende deuren 't geluid sterft weg en duidelyk hoort hij dokter Abels' stem die $bravo« roept. Hij denkt nu niet meer na, hy overlegt niet meer, maar een oogenblik later staat hij in de kamer en drukt hartelijk des dokters handen. Augusta staat ietwat bleek en bevend bij den vleugel en mevrouw Van Vliet be groet hem met de woorden »Dat is een groote, aangename verrassing voor ons allen hoe jammer dat mijn man nu juist op reis is,« Augusta nadert en reikt hem de hand, die hij even hartelijk drukt en dadelijk weer loslaat met de woorden»En jij, Augusta Het rouwgewaad, dat zij draagt, kleedt haar uitnemend en zij schijnt hem schooner toe dan ooit, maar hij waagt het nauwelijks haar aan te zien. Het is alsof beiden gevoelen dat er tus- schen hen, belemmerend, een onuitgesproken vast besloten, den haar opgedrongen strijd door te zetter» tot er een beslissing is ver kregen en zij achtte den uitslag van den strijd niet twijfelachtig. Naar de terreur van een gewapende minderheid zou de te genwoordige regeering zich niet voegen, en ze zou zich daartegen verzetten, hoelang die strijd, dien de regeering niet gewild heeft, ook zou duren. De Turken gaan voort nieuwe vreeselij- ke slachtingen onder de Armeniërs aan te richten. Zelfs kinderen worden gruwelijk mishandeld en tallooze sterven den hongerdood, terwijl de Turken graan vernielen. o Het Siberische leger heeft op 30 Dec. de bolsjewiki tot den terugtocht ge dwongen en daarbij 31.000 gevangenen gemaakt en een ontzaglijke hoeveelheid materiaal veroverd. België. Brussel, 8 Jan. Uii Brussel wordt ge meld dat Dr. Ad. Lunel de Jodoigne, één van de activisten aan wien de Duitschers de orgasatie van het Waalsche ministerie hadden toevertrouwd, te Namen in de ge vangenis is gezet. Op den dag dor onder- teekening van den wapenstilstand was Dr. Lunel naar Duitschland gevlucht. Te Wis burg werd hij echter aan de Belgische jus titie overgeleverd. woord ligtde gedachten daaraan doet hen beurtelings bleek worden en blozen, terwij! zij eenige alledaagsche woorden wisselen. »En nu blijf je voorloopig mijn gast} niet waar d Wanneer ik mag, gaarne »Of je moogt nu, dat is ook een vraag ik heb er zeer naar verlangd je weer te zien en zij ook,® zegt dokter Abels op de dames wijzendde goede man laat zich op zijn gemakkelijken leunstoel achterover valien en vervolgt»Laat me je nu eens aanzien. Hm 1 die blonde baard staat je goed, Dorus je zist er best uit gezond 't reizen heeft je geen kwaad gedaan. Je kunstreis is dus geëndigd, en wat zyn nu je plannen Weldra zitten allen onder de veranda bijeende avond is verrukkelijk schoon en koel en 't maanlicht schijnt zoo klaar en helder, dat men er niet aan denkt licht op te steken. Hoe levendig en bezield verhaalt hij van zijn reizen hoe schildert hij zijn kleine wederwaardigheden en lotgevallen. Soms klinkt een heldere lach van Albertine's of Augusta's lippen, als hij vertelt van Majosz impressario of den indruk weergeeft, dien de verschillende menschen, steden en landen op hem maakten. sHij is bepaald geestig,zegt fluisterend Albertine tot Augusta, als Dorus een aller aardigste beschrijving geeft van een concert avond te Weenen. Wordt vervolgd, nor ill tail m si iitesa, do Lanptraat si is Beiislervaarl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1