ziekte Als Qij U afgemat Hoest Rheumatiek, jicht, Maagzuur, maagpij„, Enersan-tabletten Wormen bS Geen Hoofdpijn. Gebruikt Vastzittende hoest, siijm Keelpijn, ontstoken keel, Koorts. binnenkoorts, Malaria, Gal en slijm „orden Overspanning, onrust, Winterhanden e„ kan blijven bestaan, indien slechts het goede geneesmid del wordt aangewend. gevoelt en lijdt aan voortdurende ver moeidheid, vermagering bloedarmoede, of verlies van krachten, gebruik dan bij tijds MIJNHARDT's LEVETOGEN. Dit is een zeker geneesmiddel. Sterkt lichaam en zenuwen. £s®3®e®Buss. 90 c. f 1.75, f4.25, f8,25 Mynhard's Hoofdpijntabletten. KT«£3*aaH Per koker 45 en 80 ct. en verkoudheid. Neem ANGA-bonbons. K^sysssaia Doos 50 en 90 ct. op de borst, bronchitis, kinkhoest. Gebruik hiertegen ANGA-SIROOP. mmmam Per flacon f 1.50, 3 fl. f4.25. koude pijn in de ledematen, spier- en gewrichtspijn, influenza, aangezichtspijn en kiespijn. Gebruik SANAPERIN-tabletten. vKmamm Per koker 60 ct., 3 k. f 1.70. Mijnhardt's glorin-tabletten. wmrmamt Per doos 50 ct., 3 d. f 1.40, maagwater, oprisping, geen eetlust, slechte spijsvertering. Mijnhardt's Maagtabletten. EssKESiSEi Per koker 60 ct., 3 k. f 1.65. koude rillingen. Mijnhardt's Koorts-tabletten. ^sbskehbb Koker^60 ct., 3 k. fl 70. verwijderd door Mijnhardt's Laxeer- tabletten. Zijn bloedzuiverend, rege len den stoelgang, a™* Per doos 50 ct., 3 d. fl.40. Bloedvormende licht verteerbare staaltabltevens eetlustopwekkend. ïsmsbbbh Per koker f 1.—, 3 k, f2.85. zenuwachtigheid, slapeloosheid, ge jaagdheid, examenvrees. Mijnhardt's Zenuwtabletten. msmmam Per koker 60 ct., 3 k. f 1.70. kinderen en volwassenen. Neem ENF AN-wormbon bons. ssss&ëga Per doos 50 cent. wintervoeten, ruwe huid, barsten, kloven en springende lippen. Gebruik PUROL. Let bij koop op den naam van den fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's-flertogenbosch Oebr. Verhees, Orthenstraat B. 89 en V achterstraat 30 en Apoth. Dr. Lamers en Indemans j .Werkendam J. S.l Frederjks, Drogist. Het getal aan ilooden in den afgeioopen oorlog. Het algemeen totaal, enkel aan dooden, voor den geheelen oorlog, wordt dan 7.887.000 Men kan dus veilig aannemen dat, in een rond getal, acht tot negen millioen menschen in den oorlog het leven verloren hebben. De verliezen in den Fransch-Duitschen oorlog van 187071 bedroegen 184.000 die van de oorlogen 17901815, het Napoleontische tijdvak, worden op ruim 2 millioen geraamd (over 25 jaar Ook deze vergelijkingscyfers spreken He oud-Kanselier 0. ran Hertllng overleden. George von Hertling wiens overlijden door Wolff wordt gemeld, is in 1843 geboren. Zijn vader was Hofgerichtsrat van Hessen. De zoon studeerde wijsbegeerte te Münster, München en Berlyn, deed in 1865 en '66 een reis naar Italië en vestigde zich in 1867 te Bonn. In 1880 kreeg hij een leerstoel aan de hoogeschool te München. In het begin November 1917, vlak na de Duitsche overwinningen in Italië, werd Hertling op den kanselierspost geroepen. Vermoedelijk was in dezen bij Hertling die door de militaire partij onder Lu- dendorfï zich aan banden liet leggen minder kwade wil, dan zwakte in het spel, hetgeen niet voor zijn bekwaamheden pleit. Het ongeluk voor dazen man is geweest, dat hij het te ver gebracht heeftop den nederiger post van Beiersch minister-presi dent hield men hem voor een bekwaam mensch. Hij heeft geen jaar kunnen regeeren. In Sept, 1918 werd hij door de eerste rukken van den naderenden revolutionairen storm weggevaagd. Teruggave der gerequireerde schepen, Washington, 9 Jari. 357 schepen, eigen dom van neutrale landen, o. a. van Neder land en Scandinavië, gecharteerd door den scheepvaartraad zullen zoodra de bestaande contracten zijn afgeioopen, vrij gegeven worden. Deze contracten zullen voor het meerendeel over 7 of 8 maanden geëindigd o De Matin bevat een plattegrond van de stad Parijs, waarop aangegevan staat, waar de projectielen van het monsterkanon, waar mede de Duitschers Parijs beschoten hebber., zijn neergekomen. Uit het kaartje blijkt, dat vooral het noord-oosten van de stad getroffen is. Volgens de Matin zijn er ge durende de vijf maanden, dat Parij3 door het Duitsche lange afstands-geschat, be schoten is, 286 granaten op de stad neer gekomen. Daardoor zijn 205 personen ge dood en 563 gekwetst. Trotski tegen Lenin. Kopenhagen. De «Berlingske Tidende® verneemt uit Bergen, dat reizigers die al daar uit Moskou zijn aangekomen, melden, dat Trotzki Lenin heeft doen gevangen nemen en zich zelf tot dictator Tieeft laten uitroepen. De reden tot deze opzienbarende breuk zou een meeningsverschil zijn over den Bolsjewistische» her vormingsar beid. Lenin wilde aansluiting zoeken met de Mensjewiki en aansturen op afschaffing van het terrorisme. Berlijn. De Fraakf. Ztg. verneemt uit Berlijn, dat het 's avonds laat en 's nachts opnieuw tot gevechten is gekomen bij den Brandenburger Tor. De aanvallen der op standelingen werden met behulp van mitrail leuses gemakkelijk afgeslagen. Er vielen zes dooden en gewonden. Om verdere aan vallen te bemoeilijken werden de lantaarns op de Pariser Platz en de Charlottenburger Chaussea tot de Siegesallee gedoofd. Don derdagmorgen om zes uur werden weer vergeefsche aanvallen bij den Brandenburger Tor ondernomen. De aanvallers verloren vele dooden en gewonden. Het kwam bij het kantoor van Rudoif Mosse in de Jeru- salemerstrasse des nachts en ^len morgen tot hevige gevechteu, waaronder vooral de bewoners der nabijgelegen huizen hadden te lijden, Frankfort. Volgens ue Frankf. Ztg. heb ben de Spartaciërs te Dusseldorp het tele graaf- en telefoonkantoor bezet, Tevens is Eicfi, directeur-generaal der Mannesmann- fabriek, door de onafhankelijken in hech tenis genomen. Frankfort. De Frankfurter Nachrichten verneemt uit - Berlijn De onafhankelijke socialistische partij heeft den (afgezetten Red.) hoofdcommissaris van politie Eichhorn, die lid is van de onafhankelijke partij vannacht .dringend verzocht vrijwillig af te treden om verder bloedvergieten te voorkomen. De houding van Eichhorn is nog niet bekend. Volgens het Belgische spoorwegbestuur zijn er op de Belgische spoorlijnen nog 23.000 Duitsche wagens met munitie, krijgs tuig en levensmiddelen, die de Duitschers in den steek hebben gelaten, c Een mislukte aanslag op Kram&rsj. Praag,' 8 Januari. (Tsjecho-Slowaksch Korr. bureau). Een jonkman heeft in de gang by de ontvangstzaal van den Hrad- schimer Burcht een revolverschot in den rug van minister-president Kramarsj gelost, terwijl deze met andere heeren praatte. Het schot miste. Toen Kramarsj zich omkeerde, werd er voor de tweede maal geschoten, Het projectiel trof hem aan den rechterkant van de borst, maar bleef in een opschrijfboekje steken. De dader werd gevangen genomen. Hij heet Alois Stastny, is 18 jaar oud, schrijver bij de staatspoorwegen en aan hanger van de Tsjechische socialistenpartij. Hij verklaarde, dat eenige dagen geleden in een vereeniging tot den aanslag werd besloten. Omtrent het bestaan van deze vereeniging en over de reden van den aanslag, waarvoor hij zich vrijwillig had opgegeven, wilde hij niets meedeelen. Kramersj heeft nog denzelfden middag oen zitting vau den ministeraad geleid. Staking postbeambten te Brussel. De minister-president heeft de'eischen der stakende post- en telegraafbeambten te Brussel in zake een duurtetGeslag ingewil ligd. De stakers besloten eenstemmig in den avond den arbeid te hervatten. —o De onlusten op Engelsche mijnenvegers. In Engeland hebben de bemanningen van sommige mijnenvegers geweigerd zee te kiezen. Zij wiiden weer hun visscherswerk hervatten, waarmee meer te verdienen is. De vloot moet maar voor het opruimen der mijnen zorgen. De admiraliteit deelt mee, dat de manschappen 2 tot 4 pond per week extra krijgen en daar gingen zij mee accoord en hoewel het minder is dan de enorme winsten in het visschers- bedrijf. Voortaan behoeven alleen vrijwil ligers naar zee te gaan, 65 man wilden nu tot ^hun oud vak terugkeeren, maar dit kon niet worden toegestaan vóór de vrij willigers geoefend zijn. BINNENLAND. Jloord Een knechtje, in dienst van den drogist L. G. te Rotterdam, een rnan van 54 jaar, kwam gisteren meermalen aan den winkel van zijn patroon om in dienst te treden, doch telkens vond hij de zaak, die in een pakhuis ir> de Bloemfonteinstraat alhier gevestigd, is, gesloten. Agenten van politie hebben zich toen tot het pakhuis toegang3 vrt'schaft, waartoe zij aan de achterzijde ervan door een raampje naar binnen ^klommen. In het pakhuis zelf vond men niets, maar in een zeer primitief vertrekje, door den drogist op een zoldertje ingericht, vond rnen zijn lijk, met losgemaakte kleeding onder een laag zeegras. Bij het onderzoek," dat de politie verder instelde in ditdrogistwinkeltje, trok het haar aandacht, dat de toonbanklade open gebroken was en dat de geldlade op de toonbank stond. Op enkele centen na, was het aanwezige geld verdwenen. Voorts werd nabij het lijk in het zeegras de ledige portefeuille van den vennoorden drogist gevonden. In dezen portefeuille droeg hij gewoonlijk zijn kapitaaltje, enkele honderden guldens, bij zich. De man woonde in een kosthuis in de Johannes fBrandstraat, en was achterdochtig van aard. Tot nog toe is van den*dader®geen spoor gevonden. Het lijk is voor de gerechteiyke schouwing naar het ziekenhuis gebracht. Een ontrouwe kassier. Men meldt uit Oudenbosch aan het N. v. d. D. De heer C. v. O,, kassier van de R. K. Boerenleenbank en oud-secretaris dezer gemeente, is in hechtenis genomen en zit thans in de gevangenis te Breda. Meri spreekt van een tekort van f80.000. Aanvoer van graan en steenkool uit Amerika. Van Noord-Amerika bevinden zich thans drie Nederlandsche stoomschepen, samen bruto 10.000 ton, rnet graan en meel op weg naar ons land. Vier onzer stoomers, samen metende 45.000 ton, zijn uit Amerika naar Neder land met steenkool onderweg. Daarvan worden de »Amsteldyk« (6435 ton), van de Holland-Amerika lijn op de «Jason® (3209) van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. in het midden der volgende week te Rot terdam verwacht. Aanklacht tegen 91r. van Hrecueiidael. Naar aanleiding van de klacht van den heer A. v. d. Lande wegens huisvredebreuk tegen hef Kamerlid mr. dr. H. van Groenen dael, wordt uit Heerlen aan de Limb, Koer. gemeld 1 Naar wy vernemen, liet de verhouding tusschen den heer Van Groenendael en de overige directieleden der Bergerode al sedert geruimen tijd te wenschen. Het gevolg hiervan moet zijn geweest, dat de heer Van Groenendael als directeur der maat schappij werd geschorst, met welke schor sing hij geen genoegen wil nemen. Toen de heer Van Groenendael Woensdagochtend ten kantore der vennootschap aan de Schoolstraat te Heerlen verscheen, ten einde zijn rechten als mededirecteur te doen gelden, gaf hij dan ook geen gehoor aan de tot hem gerichte sommatie om het kantoor te verlaten. Van deze weigering is de aanklacht wegens huisvredebreuk het gevolg geweest. Olie en benzine. Half Jan. wordt te Rotterdam verwacht de tankstoomer Rotterdammet 6000 ton petroleum uit Amerika 7 of 8 Jan. de tankboot «Malania® met 8000 ton gas- olie verder worden nog 450 ton benzine verwacht. Stook-olie aangevoerd. Teneinde eenigzins tegemoet te komen aan de brandstoffenschaarschte in Neder land, heeft de Bataafsche Petroleum-Maat- schappij het initiatief genomen tot aanvoer van een belangrijke hoeveelheid vloeibare brandstof (stookolie). De eerste lading van 8000 ton is te Rotterdam gearriveerd, terwijl in den loop der week 'een verdere hoeveelheid van 400D ton te Amsterdam wordt verwacht. o Carbid. De minister van Landbouw heeft vast gesteld nieuwe maximumprijzen voor cal- ciumcarbid de prijs per vat wisselt van f 1 '10 tot f130 per 100 K.G., de ver koopprijs vcor verpakkers bedraagt f115 f160 per K.G. en de verkoopprijs door kleinhandelaren fl.27^f T.65 per K.G. o Thee. Van 828 Febr. moet door de detial- listen aan verbruikers 1 ons thee worden geleverd tegen inwisseling van bon no. 51 aan die verbruikers, van welke zij het lichaam der thee- en koffiekaart gewaar merkt hebben voor ontvangst van bon no. 52, Bons 21, 23 en 25 der oude thee- en koffiekaart zijn niet geldig meer en kunnen dus vernietigd worden. o De boterkaart. Volgens de »Tel,« zal einde dezer maand de geldigheidsduur der boterkaart tot 7 dagen worden teruggebracht. Huisbrand. Volgens het Hbld. is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het minimumrantsoen voor"'huisbrand niet ten volle"zal geleverd kunnen worden. o De moord b|) Haaren. De correspondent van de 's B. Ct. te Oisterwijk meldt: In verband met den moord "op 10 Dec. nabij de Kleine Barrier op een onbekend persoon zijn Zaterdagavond aangehouden en overgebracht naar Tilburg G. V,, A. de K., M. Z., en A. V. De eerste heeft bekend den hals te hebben afgesneden, terwijl de K. den persoon vasthield. A. V., die kennis had met dien persoon, heeft den verslagene in een hinderlaag moeten lokken, opdat deze gemakkelijk van zijn geld beroofd zou kunnen worden, n.l. f 80. De indentiteit is nu vastgesteld van den vermoorde, een zekere A. v. Dijk uitLeur. Het meisje kende dezen persoon, 'doordat hij dezen zomer te Oisterwijk in 't Villapark als polderman werkzaam was. De reden waarom deze persoon niet, vermist is ge worden is, dat hij alleen met zijn zuster woonde en deze meende dat hij zijn 20 dagen straf wegens stroopen, welke hij nog te goed had, was uit gaan zitten. M. Z. is niet medeplichtig, doch heeft van den moord geweten nadat hij gebeurd was en geen aangifte bij de politie gedaan, 't Moet een zeer laaghartige en afschuwelijke misdaad zijn geweest, daar de persoon nog smeekte, nadat hem de f 80 waren afge nomen, niet vermoord te worden. Twee vrouwen verbrand. Men schrijft uit Roermond aan De Tijd Een vreeselijk onheil had in het naburige Maasniel plaats. Een vrouw ging met petroleumlamp in den stal en geraakte door liet vallen der lamp in brand. Hare schoon zuster mej. F. wilde haar te hulp snellen en vond met deze den dood in de vlammen. Bekeerd. Een 17-jarige jongen te Delft, die reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest, heeft Woensdag ten politiebureele twee bankbiljetten van f 1000 gedeponeerd, die hij op straat gevonden had. Noodlottige familietwist. In een gezin op de derde verdieping van perceel Krugerplein 24 heeft zich een treurig hpiselijk drama afgespeeld. Toen de man, die handelsreiziger is, van de reis tehuis kwam, werd hij door zijn vrouw, iemand van een jaloersch en lastig karakter, ontvangen met het verwijt, dat hij reeds eerder thuis had kunnen zyn. Zij kwam in haar woede op hem af met een scheermes en gaf hem daarmede een snede over de mouw van zijn jas. De man greep instinctmatig naar den re volver, dien hij op reis altijd bij zich draagt en schoot op de vrouw, met het noodlottig gevolg dat haar een kogel in het hoofd drong en zij op de plaats dood bleef. Hij werd op eigen aanwijzing gearresteejd. Geheel de buurt is begaan met het lot van den ongelukkigen dader, die algemeen als een oppassend werkzaam man en een braaf huis vader bekend stond. o Boegwater. De boererv hebben het gewonnen schrijft een correspondent te G r a v e. De keer- kade door hen opgeworpen in den Over laat der Beersche Maas blijft ondanks het wettelijk voorschrift, dat zegt dat eerst 15 Maart die kade mag gelegd worden, gehandhaafd. Met belangstelling ziet men het verloop dier belangrijke aangelegenheid tegemoet. Koperdiefstallen. Het provineiaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fond sen van de hervormde gemeenten in Noord- Brabant heeft wegens de vele diefstallen van koper in den laatsten tijd aan alle kerkvoogdijen een circulaire gezonden, waar in aan kerkvoogden in overweging wordt gegeven, rnet het oog op de hooge oud heidkundige waarde van kronen en ande re koperen voorwerpen in de kerken aan wezig, deze in dezen onrustigen iyd op een meer veilige plaats te bewaren. o P o i n c a r heeft aan onze Koningin een telegram gezonden om haar te bedan ken voor de hartelijke zorg van onze re geering voor de Fransche vluchtelingen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Reeds gedurende een veer tien dagen passeeren hier bijna dagelijks sleepbooten met 12 k 14 houten arkjes of scheepjes in de richting naar België. Het zijn meestal uitgeweken Belgische ar beiders, welke wegens de overbevolking geen woning konden krijgen, en zich alzoo een geïmproviseerd varend huis hebben aangeschaft, dat hun voorloopig bij hun terugkeer in België goede diensten zal be wijzen, wegens de groote verwoestingen overal aangericht. Alleen vanaf verleden week Vrijdag passeerden niet minder dan 123 van deze varende huizen. Woensdagmorgen, te circa 11.30 u., passeerde alhier een vliegmachine in Noor delijke richting. Ze ging zeer hoog, zoodat de nationaliteit niet waar te nemen was. Werkendam. Zaterdagavond hield de A. R. kies vereeniging alhier een goed be zochte vergadering. Een der leden hield een rede over «Belofte en Vervulling®, die met groote aandacht gevolgd werd. Hierna werd stemming gehouden over candidaten voor de Provinciale Staten. Na voorleziüg der groslijst werden uitgebracht op de heeren D. C. Hakkers, H. W. Knol M. J. van Oord en J. J. van Oord respectievelijk 52, 51, 47, 46 st. verschillende andere personen verkregen 4, 3, 2, of 1 st. Andel. «Het daghede int Oosten.® De gemeentelijke electrische centraie is deze week in werking gesteld. Spoedig hoopt men nu alle ingezetenen van licht te hebben voorzien. Het licht is prachtig. Jammer, dat er af en toe nog storingen komen. Aalburg. Terwijl P. Bouman alhier met zijn dorschmachine werkzaam was, had hij het ongeluk met zijn hand tusschen de machine te geraken. Doordat B. Vos, die er ook werkzaam was, direct den drijf riem doorsneed, zoodat zyn hand weer be vrijd werd, bracht hij het er met eenige kneuzingen af. Capelle. Als verdacht wan diefstal van militaire goederen uit het gebouw, dat ge diend heeft voor cantine, is gevankelijk naar 's Bosch overgebracht zekere P. v. A. Na ijverige nasporigen en huiszoekingen bij verschillende personen, is het de politie gelukt de hand te leggen op een deel der gestolen goederen, ten huize van den win kelier P. v. A. In verband hiermede is genoemde winkelier ook naar 's Bosch over gebracht, doch inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk is benoemd de heer Joh. Snyders, die deze benoeming aangenomen heeft. - In de schoenfabriek van de heeren Kerst en Oerlemans kwam zekere v. d. S. met zijn arm in aanraking met een der drijfriemen en wel in zoodanige mate, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen wor den. Dr. Kohier constateerde armbreuk en oordeelde het noodig, genoemde S. te doen opnemen in het ziekenhuis te Breda. Ook in onze gemeente is, op ini tiatief van den Burgemeester, een burger wacht opgericht. Dusseu. Dinsdag had de zoon van den aannemer v. D. werkzaam op het dak van de in aanbouw zijnde school het ongeluk van een ongeveer 20 Meter hooge ladder te vallen, zwaar gewond aan het hoofd werd hij opgenomen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch door afwezigheid van den geneesheer door een particulier verbonden zijnde huiswaarts ging. De wonden zijn niet van ernstigen aard. Ongeregeldheden te Berlin. t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2