troepen langzaam op. De colonades, waar achter zich 50 tot 60 Spartaciërs hadden verschanst, werden met zware machinege weren onder vuur genomen. Na een vuurgevecht van ongeveer 20 minuten ontruimden de aangevallenen hun stellingen en trokken ten deele op de Vorwarts terug. Een klein troepje hield echter nog stand. Twee schoten waren voldoende om het te doen wijken. Om zes uur 's ochtends werden twee mijnwerpers tusschen de colo nades in stelling gebracht en een paar minuten later richtten zij hun schoten in de Lindenstrasse voor op het gebouw van de Vorwarts. Op de eerste schoten volgden volkomen stilte. Men hoorde hulpgeroep en geschreeuw. Onmiddellijk bezetten de troepen het huis op het Belle-Aliianceplein 23, waarop een zwaar machinegeweer in stelling werd gebracht. Twee mijnwerpers werden in de nabijheid der Fridrichsttrasse neergezet, waarop deze vier stukken een vernietigend vuur op de belegerde vesting richtten. De uitwerking was onmiskenbaar. Het af en toe telkens weer opvlammende afweervuur doofde geheel en al. Dikke rookwolken dreven door de Lindenstraat en over het Balle-Allianceplein. Toen trok ken de eerste hand-granaattroepen van leer onder bescherming van machinegeweren. De mannen slopen rechts op het plein dicht langs de huizen. Een afdeeling Spartaciërs drong over het dak van de Vorwaerts in het huis Belle Alliance-plein 8 binnen, waar ze van de vensters uit de tegenstan ders onder vuur namen. Machinegeweren richtten daarop een vernietigend vuur op hen. Na enkele minuten was met hen afgerekend. De bestormingstroepen drongen toen in het huis en overweldigden de rest. Gevangenen deelen mede, dat zich in den loop van den nacht in het gebouw van de Vorwarts 800 mannen en vrouwen bevonden, die over ongeveer 100 machine geweren, 1200 geweren en ver over de 1000 handgranaten beschikten. De ge vangenen waren zichtbaar volkomen uitge put en door de uitwerking van het vuur gedemoraliseerd. Intusschen waren de handgranatenwer- pers der gardejagers naar de Vorwarts opgedrongen zij stelden de vraag of de bezetting zich wilde overgeven. «Neen, nooit«, klonk het. Daarop werd de strijd met zware mijnen voortgezet. De mijnen werden op het dak van het voorgebouw gericht en sloegen door het gebouw tot in den kelder, waar de Spartaciërs hun gewonden hadden ondergebracht. De uit werking van dit geschut was ontzettend. Groote stukken muur stootten krakend naar omlaag en begroeven alles wat in deze kamer nog leefde. Een tweede mijn sloeg iets verder achterwaarts in het dak, waai de verdedigers vijf zware machinegeweren in stelling hadden gebracht. Een mijn was voldoende om alles wat op het dak stond te vernielen. Een zwaar-gewonde werd door den druk der ontploffing van de binnenplaats op een naburigen open plek geslingerd, waar hij verpletterd bleef lig gen. Nog twee mijnen werden op de Vorwarts gericht en toen was deze ves ting, die zich sedert zes dagen in handen der Spartaciërs bevindt, rijp om te be stormen. Niets bewoog meer toen de haridgranatentroepen de poort binnendron gen om do binnenplaats te zuiveren. Op de binnenplaats lagen talrijke dooden, als mede gewonden, die om hulp riepen. De eerste verdedigers kwamen de troepen reeds met opgeheven armen tegemoet. De man nen en vrouwen waren door de uitwerking van dezen ontzettenden, niet-vermoeden aanval dermate geschokt dat zij snikkend den soldaten om genade smeekten. De officieren, die aan den spits hunner man schappen het gebouw hadden bestormd, verordenden allen nog levenden om hun wapenen in den hoek te werpen en daarna aan te treden. Eerst aarzelend, doch daarna in kleurige scharen kwamen de Spartaciërs uit de kelders te voorschijn. Een groot aantal poogden nog over den nabijgelegen open plek te vluchten, doch werden door jagers, die den geheelen wijk dicht om singeld hadden, in ontvangst genomen. Toen de Spartaciërs bemerkten dat hun bolwerk in het Vorwartsbureau gevallen was, gaven zij een voor een de verschanste gebouwen, waarin zij, zich genesteld had den, over de poging om in Duitschland een zelfde verwarring te scheppen als in Rusland is dus tot heden mislukt. Wat merkwaardig is, is dat de over winnende partij zoo zachtzinnig optreedt tegen deze misdadigers. Er wordt geen enkel bevel tot in hechtenisneming uitge vaardigd. Men stelt de oproerlingen, als zij de wapens hebben ingeleverd, weer terstond op vrije voeten. Ja de regeering verontschuldigt zich telkens weer, dat zij zoo hardhandig is moeten optreden. Deze houding zal wel voortvloeien uit de be geerte, om de uiterste linkerzij niet van zich te vervreemden. Mèt het oog op de verkiezingen voor de Nationale vergadering mag de kloof tusschen de verschillende socialistische groepen niet verbreed worden, anders konden de burgerlijke partijen wel eens de meerderheid behalen. En daarom die verzoenings gezinde houding van Ebert's bewind. Of het nog baten zal Belangrijk nieuws uit de overige landen is voor ditmaal niet mee te deelen. Alleen zij nog vermeld dat de staking der haven arbeiders te New-York zoo goed als ge ëindigd is, terwijl in Argentinië anarchis tische uitbarstingen door een legermacht moesten worden bedwongen. BUITENLAND. De vahche munters in Brussel. De politie te Brussel heeft het huis ontdekt, waar de valsche briefjes van 400 Francs van de Société Generale vervaar digd werden. Zeven personen, mannen en vrouwen, zijn aangehouden. Yoor 100.000 francs aan biljetten werd in be slag genomen. De aangehouden personen onderhielden in de bezettingstijd relaties met de Duitschers. Andere belangrijke aanhoudingen worden nog verwacht, o Het einde ran de revolutie te Berlijn. Berlijn. In den afgeloopen nacht zijn de in de dagbladwijk bezette gebouwen, waaronder het Wolff-bureau en de gebou wen van Ullstein en Mosse, door de Spar- tacisten ontruimd. Zij zijn zonder strijd en met achterlating van wapens en munutie vrijgelaten. De gebouwen zijn door de regeeringstroepen bezet. Ook het politie- praesidium is veroverd en door troepen van Eoert bezet. In het oosten der stad heb ben des nachts tal van diefstallen plaats gehad, terwijl er ook veel geplunderd is. Er trekken thans sterke patrouilles, ook cavalerie, door de straten, om hiertegen te waken. Deze patrouilledienst zal nog eenigen tijd gehandhaafd worden. In het poiitie-preasidium hebben de Spar- tacisten tijdens het laatste gevecht 42 dooden en 450 gevangenen verloren. De aftrekkende Spartacisten waren voor het grootste deel zeer terneergeslagen. De Vredesconferentie, Parys. De vredesconferentie begint officieel hare werkzaamheden op 20 Jan. in tegenwoordigheid van generaal Foeh en de gevolmachtigden der groote mogend heden. Zij zal, volgens de «Echo de Paris«, onmiddellijk na de aanvaarding van het beginsel van den Volkerenbond een aan vang maken met de beraadslagingen over de voorwaarden van den vrede met Duitsch land. Daar de Vereen. Staten geen enkele aanspraak doen gelden, zal dit land in menig geval als scheidsrechter kunnen op treden. Spartacuskoud. Men vraagt ons, waaraan de Spartacus- bond in Duitschland, die in den laatsten tijd zooveel van zich heeft doen hooren, zijn naam ontleend heeft. De Duitsche communisten, die als Spartacus-lieden wor den aangeduid, hebben zich genoemd naar Spartacus (met den klemtoon op de eerste lettergreep), een Thraciër, eerst soldaat, vervolgens roover en als zoodanig gevangen genomen, naar een gladiatorenschool ge zonden om tot zwaardvechter te worden opgeleid. In het jaar 73 v. Chr. verza melde hij talrijke benden zwaardvechters en slaven om zich heen en overwon daar mede de Romeinsche praetoren Claudius en Varinius. Hierop wilde Spartacus, die intusschen een leger van 70.000 man bijeen had gebracht, naar Gallië trekken, maar toen een van zijn onderbevelhebbers door de Romeinen verslagen werd, trok Spartacus, wiens scharen steeds vermin derden, met 420.000 man op Rome aan. Hij werd echter door Craesus teruggesla gen. Een poging van Spartacus om naar Sicilië over te steken mislukte en zijn leger werd in 74 v. Chr. gedeeltelgk ver nield. Ten slotte werd hij bedwongen in Lucanië, waar hij sneuvelde. De onregelmatigheden te Berlin. Berlijn, 44 Jail. In den loop van den dag werden verscheiden Spartacus-leiders gearresteerd, o. w. ook Ledebour, de be kende agitator Lewin en enkele vrouwen. Een der persen van de Vorwarts zal op zijn vroegst over 44 dagen weer gebruikt kunnen worden. Berlijn. Het Achtuhrabendblatt meldt, dat de regeeringstroepen opnieuw oprukten om den strijd om de uitgeverij van Mosse en het Wolff-bureau te hervatten. Het laatstgenoemde en het gebouw van Ullstein worden nog steeds hevig beschoten. Het postkantoor in de Truchtstrasse is door Spartacus bezet. De 3 man die de kas van 420.000 mark hebben meege nomen zijn verdwenen. Iu België. Brussel, 4 2. Jan. De afdeeling van schoone kunsten van de Koninglijke Academie van België heeft besloten tot uitsluiting van Duitsche, Oostenrijksch Bulgaareche en Turksche leden. Antwerpen, 42 Jan. Samenscholingen van meer dan 5 personen te Antwerpen zijn vei boden. Zonder waarschuwing wordt er geschoten. Aan de dokken mogen in het geheel geen voertuigen komen. Niemand mag een pak bij zich dragen. Ook mogen des avonds geen schepen va ren. Een torpedoboot van sterke zoeklich ten voorzien patrouilleert dan. De staatsgreep iu Luxemburg. Parijs, 43 Jan. De «Temp« zegt naar aanleiding van de staatsgreep in Luxem burg Frankrijk heeft niet gepoogd invloed uit te oefenen op de beslissingen van het Luxemburgsche volk. Het spreekt vanzelf dat het Fransche volk als een man tegen over een bevriende natie, die 3000 vrij willigers aan de Fransche legers geleverd heeft, de beginselen erkent, waarop de wereldvrede zal worden opgebouwd. De volken hebben het recht vrij over zich zelf te beschikken en elke regeering moet, voigeris de formule van president Wilson, rusten op de toestemming der peregeerden. (Volgens Reuter is het met de republiek alweer gedaan nadat zij 6 uur had bestaan. De liberalen hadden in werkelijkheid de republiek niet willen instellen, maar slechts 'n voorloopige regeering, in afwachting van de regeling van het dynastieke vraag stuk. Het volk wilde niet volgen. Alle openbare gebouwen, de post en het re- geeringspaleis zijn door Fransche troepen bezet.) o Ëlzag-Lotharingen, Berlijn, 42 Jan. In eene groote betoo ging voor het zelfbestemmingsrecht van het Duitsche volk betoogde een Elzasische professor, dat heden het Elzasische volk als een vluchteling voor het Duitsche staat. Men zegt dat het Elzassische volk politiek geheel Fransch gezind is en wijst op de schitterende ontvangst der Franschen. Dat is echter niets dan maskerade geweest. Het Elzassische volk wijst in waarheid iedere vreemde heerschappij af en verlangt een zelfbestuur en wil zijn staatsvorm en zijn aansluiting zelf kiezen. De Elzassers verzochten Wilson om het recht der zelf- beslissing, dociT bekwamen geen antwoord. Frankrijk weigert den Elzassers dezen eisch, omdat het den uitslag vreest. Nu ver wachten de Elzassers dat Duitschland hen in hun eischen zal steunen. Dan kan hun land misschien een brug tot overeenstem ming worden en de blijvende verzekering van den Europeeschen vrede dienen. Jacques Lebaudy doodgeschoten. Reuter seint uit New-York De millionair Jacques Lehaudy, die jaren geleden zichzelf (in naam) had opgeworpen tot Keizer van de Sahara«, is door zijn vrouw doodgeschoten. De daderes is in hechtenis zij verkeert in een toestand van totale uitputting en is nog niet in staat geweest verklaringen af te leggen. Mevr. Lebaudy loste vijf schoten, die alle doel troffen. De moord op Jaurès. De Temps meldt, dat Villain, de moor denaar van Jaurès, in Maart voor de jury van de Seine terecht zal staan Men her innert zich, dat de moord op Jaurès 31 Juli 4944 gepleegd werd, zoodat Villain ongeveer 4| jaar in voorloopige hechtenis gezeten heeft. Amerika eu de lerensmiddelcnroonieunig ran Europa. Washington, 43 Jan. (Reuter.) Wilson heeft aan het congres een boodschap ge* zonden, waarin hij aandringt op het toe staan van een crediet van 400 millioen dollar ter bestrijding van den hongersnood- in Europa. De president zegt daarin, dat het Bols jewisme uit westelijke richting naderende, alleen kan worden gestuit door ondersteu ning met levensmiddelen, welke de sleu tels zijn tot den geheelen toestand van Eu ropa eu de oplossing van het vredesvraag stuk. o Benzine wagon ontploft. Vrijdagavond is op het station te Ath een wagon benzine ontploft naast een trein met Franschen uit het ontruimde gebied. Zes Engelsche soldaten zijn geheel verkoold en een vijftigtal anderen hebben ontzettende brandwonden gekregen. Enkele Franschen uit het ontruimde gebied liggen tusschen de dooden. Er zijn een aantal gewonden. De groothertogin vae Luxemburg. De Matinmerkt op, dat Marie Ade laide, groothertogin van Luxemburg, her togin van Nassau en paltsgravin van den Rijn »ongewen3cht« is voor het meerendeel barer onderdanen. «Wat ook de meenin gen zijn der verschillende partijen in dezen kleinen staat van 260.000 inwoners vervolgt het blad of zij naar Frankrijk neigen, of naar België, of slechts eenvou dig autonomie wenschen, over één ding zijn allen het eens en dat is, dat hun vor stin weinig gezien is bij de triomfeerende Geallieerden en haar land schaadt. In September 4914 ontving zij den Kei zer in haar paleis, bood hem een feest maal aan en tosstte op het «schitterende Duitsche leger*. Den 24sten Dec. 4915 seinde zij aan Wilhelm II«Mijn zusters en ik bidden alle dagen voor de overwin ning van het Duitsche leger.Later Weer stemde zij er in toe peettante te wordeh van een kind van den kroonprins. Zij keurde de verloving goed van haar zuster Antoi nette, die 49 jaar was, met den 50 jarigen kroonprins Ruprecht van Beieren, evenals de verloving van haar zuster Charlotte met Felix van Parma, luitenant bij het 45de regiment Oostenrijksche dragonders. BINNENLAND. De eerste steenkool uit Amerika. Het stoomschip Amsteldijk, bruto 6435 ton, van de HollandAmerika Lijn, is geladen met Amerikaansche kolen van Nor folk te Rotterdam aangekomen. Onze graaiiroorziening. De Nederlandsche stoornscheoen Noord- wijk en Westerdijk, samen bruto 5360 ton, vertrokken Zaterdag jl. van Baltimore naar Rotterdam. Thee. Van welingelichte zijde wordt aan de »Maasb.« geschreven, dat aan den import van thee uit Engeland het bezwaar is ver bonden van den maximumprijs hier te lande, die zóó is gesteld, dat de theehandelaren slechts met verlies hun importen zouden kunnen verwerken. De schrijver dringt er op aan, den thee handel vrij te geven. Da theehandelaren willen eu kunnen thans thee importeereri. Ontneem hun niet de gelegenheid daartoe. Blijft de toestand echter ongewijzigd, en worden wij gedoemd te blijven wach ten, tot de thee hierheen komt, dan heeft het Nederlandsche volk voorloopig wel een distributieregeling voor thee, een maximum prijs, een Rijkskantoor gevuld met ambte naren, maar.geen thee I Zelfs bij een prijs tweemaal zoo hoog als de tegenwoordige maximumprijs zou thee, met uitzondering van water, nog de goed koopste drank blijven. Een Belgische jongen met een paard. Te Enschede kwam dezer dagen uit Duitschland een Belgische jongen van on geveer 48 jaar aan, die een paard met zich voerde, hetwelk tijdens de afwezigheid van den eigenaar door de Duitsche militairen uit België was meegenomen, ondanks het protest van den jongen, die het paard niet wilde verlaten en mee naar Duitschland trok, waar het hem eindelijk werd terug gegeven. Verheugd kwam hij er mee in Neder land, maar hier zou hij van het paard ge scheiden worden, omdat de doorvoer van paarden is verboden. Bovendien was zijn voorraad geld uitgeput. Goede raad was duur. Op voorspraak van een der ambte naren S.S., die vertrouwen in den jongen stelde, werd het paard in een gesloten wagon zulks was nog mogelijk on- bevracht naar Rozendaal afgezonden, waai de eigenar, telegrafisch verwittigd, de vracht had gedeponeerd. Deze, de burgemeester van Neijgem, bij Ninove, heeft een brief vol dankbetuigingen aan bedoelden ambte naar geschreven, mededeelende, dat paard en Alphons goed en wel, ofschoon verma gerd, waren thuisgekomen. Klein-verlof officiereu. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat per 50 soldaten één officier bij de on- derdeelen van het leger moet zfjn ingedeeld (hierbij niet mede te tellen de compagnes en hoogere commandanten en officieren in specialebetrekkingenj. De officieren boven dit getal kunnen in het genot van onbe paald klein verlof worden gesteld. De officieren van gezondheid worden, voor wat hunnen dienst betreft, niet meer geacht onder hunnen troepencommandant te staan, doch onder den chef van den ge neeskundigen dienst ter plaatse. Deze chef zal dan bepalen, met welk aantal officieren van gezondheid voor den dienst in het gar nizoen kan worden volstaan, zoodat de mo gelijkheid wordt geopend om militaire ver lof-artsen, die zoodoende overcompleet ge raken, huiswaarts te zenden. o De ex-keiicr. Volgens de «Matint heeft minister Heems kerk in een intervieuw aan den correspon dent van de «New York Globe* het vol gende meegedeeld Als de mogendheden officieel de uitlevering van den keizer vragen, geloof ik, dat de wettelijke procedure zou zijn, de zaak in handen te geven van de rechtbank in het arrondissement, waar hij geïnterneerd is, d. i de rechtbank te Utrecht. De beslis sing van deze rechtbank zou vervolgens door mij onderworpen worden aan het oor deel van de speciale commissie, belast met advies te geven over de eindbeslissing in deze.* Minister Heemskerk sprak de geruchten tegen, volgens welke de keizer zich vrij zou kunnen bewegen integendeel verklaar de hij, dat Wilhelm van nabij bewaakt wordt en noch naar Utrecht noch naar Amsterdam mag reizen. Het Handelsblad schrijft Het onderzoek naar het doel van het ge heimzinnige bezoek van Zondag 5 dezer aan het kasteel Amerongen duurt nog voort. De gedachte aan kwaadwilligheid is nog niet weggenomen, althans de waakzaam heid is aanmerkelijk verscherpt. De wacht posten zyn sinds verdubbeld en op het kasteel heerscht een allesbehalve geruste stemming. Vooral het ex-keizerlijk paar, dat op alles voorbereid is geworden, wat wel een bewys van kwaad vermoeden is, toont zich zeer onder den indruk van het gebeurde. De ex-keizer loopt heen en weer, de ex-keizerin kan niet eten en is vaak zeer ontroerd. Zij verblijft voortdurend in de onmiddelijke nabijheid van haar echt genoot. Men vreest een herhaling van het gebeurde. Ook de grafelijke familie en het personeel zijn rusteloos. Zaterdagmor gen heeft een onherkenbare vliegmachine, zeer hoog vliegende, ruim een half uur boven het kasteel gecirkeld. Men veron derstelt, dat dit bezoek weer in verband staat met de komende gebeurtenissen, De Parijsche correspondent van de Na tional News zegt, dat de Fransche generale staf op de vredesconferentie zal eischen, dat de keizer, de kroonprins en alle man nelijke leden van de Duitsche keizerlijke familie voor hun geheele leven naar Algiers zullen worden verbannen. m De Ncderiandsch-Bclgischc handel. Naar wij vernemen, worden thans onder handelingen gevoerd om te komen tot een zusterorganisatie van de commissie voor den Nederlandsch-Franschen en den Neder- landsch-Engeischen handel n.l. een commis sie voor den Nederlandsch-Belgischen handel. De besprekingen zijn reeds zóó ver gevor derd, dat binnenkort de samenstelling dezer commissie kan worden tegemoet gezien. Smeerolie. Het stoomschip »Vlissingen« isteVlaar- dingen aangekomen met 875 vaten smeer olie uit Engeland. o O Groote dievenbende. Te Schoonhoven is de hand gelegd op een uitgebreide dievenbende. Reeds zijn ongeveer 20 personen, meest militairen met onbepaald klein verlof, gearresteerd en in verhoor genomen. Bij deze gelegenheid is thans o. a. opgespoord de dader van den diefstal van een afsluitstuk uit een kanon van het garnizoen te Schoonhoven. o Gesnapt. Vreezende dat misschien weer het een of ander artikel, in strijd met wet of voor schrift, heimelijk vervoerd werd, heeft de Zaandamsche politie in den nacht van Dins dag op Woensdag een rijtuig aangehouden, waaruit bij de nadering van de politie twee mannen, door de duisternis begunstigd, de vlucht namen. Het nader onderzoek wees uit, dat paard en rijtuig beide te Oostzaan waren gestolen. De bestuurder werd in hechtenis genomen, terwijl de beide ontvluchten werden op gespoord. o Ontroering I Dezer dagen meldde zich aan het klooster Duinendaal te Boxtel een heer aan, met het verzoek de twee kinderen van den heer S. te mogen spreken. Dit werd door de klasse-zuster toegestaan. Toen na eenigen tijd de kinderen niet terugkeerden, werd bij den heer S. geïnformeerd, de kinderen bleken niet thuis te zijn bij nader onder zoek bleek, dat zij door den onbekende per auto vervoerd waren in de richting 's Bosch. Msb. o Vee voor koleu. De Nederlandsche commissie, die met de Belgische regeering had te onderhan delen over de levering van Belgische steen kolen aan ons land in ruil voor vee, is hier te lande teruggekeerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2