Und van altena r F. N. VAN POPPEL DAMES- EN HEERENKLEEDING 's-BOSCH. Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No. 3845, Zaterdag 18 Januari1919, L: Geurige eiule Vorstenlanden 10 cent. Prima belegen oude Vorstenlanden 12 Heerlijke Sumatra sigaar 12 FEUILLETON. K RATES, HMILHAWs Heeren- en Kinderkleeding Cioriiicliein. TIJDELIJK NOG VERKRIJGBAAR: DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Bij 300 stuks franco rembours door geheel Nederland. Gelieve kleur op te geven: licht, middel of donker. SIGA REN-MAGAZIJ 1ST ■D IG BUITENLANDS OH OVERZICHT. De Spartaciërs, de Duitsche bolsjewiki, hebben het in Berlijn verloren. Overal zijn ze uit hun versterkte huizen, als ratten uit hun holen, opgejaagd. Hierbjj is Liebknecht, een der hoofdmannen van deze moorde naarsbende," zelf om het loven gekomen. En Rosa Luxemburg, de fanatieke aan voerster is gelyncht. Liebknecht had zich lang verborgen weten te houden, maar toen men eenmaal zijn schuilplaats wist, gingen een troep gewapenden er heen. Des nachts om een uur klopte een hunner op de deur en zeide dat hij Liebknecht moest spreken over een ernstige aangelegenheid. Toen de deur geopend was drongen de lieden gewapend de woning binnen en namen hem gevangen. Een- auto zou hem naar de gevangenis in Moabit brengen. Onder weg kreeg de wagen een mankement. De aanvoerder van het corvet vroeg toen aan Liebknecht of hij in staat was den tocht te voet voort te zetten. Liebknecht bevestigde dit. On derweg trachtte hij echter te ontsnappen. De soldaten riepen hem toe stil te houden. Liebknecht liep echter door en toen werd op hem geschoten. Een kogel trof hem in den nek en hij viel onmiddellijk dood neer. Rosa Luxemburg werd na haar arrestatie naar het Eden Hotel gebracht. Daar de menigte echter opdrong werd zij per rijtuig verder gevoerd. De menigte herkende haar evenwel, trok haar uit den wagen en mis handelde haar vreeseüjk. Het was niet mogelijk haar te hulp te komen. Ook zij EEN LEVENSBEELD. 65 Hij loopt peinzend voort tot aan een kromming van den weg, en als hij den hoek omslaat, kleurt plotseling een vuur- roode blos zijn gelaathij staat tegenover Augusta, aan wie hij in dit oogenblik denkt. Zij is even verlegen als hij zij bloost nog sterker 't karmozijn kleurt zelfs haar hals. In hun wederkeerige verlegenheid ver geten zij den gewonen groet te wisselen, en staan een oogenblik vlak voor elkander, zien elkaar met groote oogen aan, en zwij gen totdat Auguste begint te lachen. »Ik dacht niet je hier te zullen ont moeten. »En ik liep juist aan je te denken, Augusta!c ïAan mij ïJa Jtjs je 't goed vindt, ga ik met je mee terug naar »Mon Repos«, want dat is toch zeker 't doel van je wandeling. Dokter Abels is met mevronw Van Vliet naar de kerk, en ik geloof dat zij plan hebben om je af te halen... sOch dat zou mij spijten, 't Was van morgen zulk prachtig weer en ik had behoefte eens een wandeling te doen schijnt dood te zijn. Het rijtuig, waarin zij vervoerd werd, werd ledig in het kanaal gevonden men weet niet waar haar lijk is. Maar al is de macht der oproerlingen te Berlijn gebroken, daarmee is nog geen einde gemaakt aan hun misdadig bedrijf. Van uit de hoofdstad verspreiden zij zich over heel Duitschland, om zoo mogelijk aldaar de verkiezingen voor de Nationale Verga dering onmogelijk te maken. In Breinen zijn zij heer en meester. Officieren en burgers moeten de wapenen inleveren. Bezitten zij die nog na een zekeren termijn, dan komen zij voor den krijgsraad. Iedere poging tot tegenrevolutie wordt met doodschieten op staanden voet gestraft. Op diefstal, roof en plundering staat dezelfde straf. Verder heeft de Breemsche regeering preventieve censuur voorgeschreven voor alle burgerlijke bladen, Ook in Dusseidorp zijn ze de baas. De Berlijnsche Correspondent van een te Dusseidorp verschijnend bhid had met deze stad verbinding. Wat hy hoorde was een noodkreet der van de buitenwereld afgeslotenen. De Spartaciërs zijn er heer en meester. Ze plunderen, moorden en arresteeren ieder, die zich te weer stelt, bij het verzoek om militaire hulp brak de telefooncontrole het gesprek af. Hoe schrikkelijk toch is deze toestand waar moet dit alles op uitloopen Het Duitsche volk brengt zich zelf den dood steek toe. De vijanden kunnen het rin- gelooren zoo hard ze willen. Immers van tegenstand is geen sprake meer. Nu de wapenstilstand al weer verlengd moet wor daarom ging ik zoo vroeg op weg hier heen. nik ben blij dat ik je ontmoet heb, want. ïNu, want. »Ik zou anders die ontmoeting gezocht, je om een onderhoud gevraagd hebben ik heb iets ernstigs, zeer ernstigs voor mij zelf met je te bespreken. »Zoo, Dorus Auguta's stem heefteen klein weinig, als zij die woorden zegt. i»Wanneer je niet te moe bent, zou je dan met mij een wandeling in den tuin willen doen We kunnen ook e^n oogenblikje in het priëel bij den vijver gaan zitten, wil je De doordringende, warme toon, waarop Dorus spreekt, maakt haar verlegen en stil. Zij spreekt niet meer, maar gaat zwijgend naast hem voort tot dat zij den vijver van »Mon Repos« en het priëel bereikt hebben. Als zij daar gezeten zijn vat Dorus eens klaps haar hand, drukt die aan zyn lippen, en zegt innig maar fluisterend »Ik kan niet langer zwijgen, Augusta Zeg mij één dingmag ik spreken Neen antwoord mij nog niet. Denk eerst nog na voor je iets zegt. Zie mij eens goed aan, en zeg 't mij dan. Mag ik spre ken »Ja, Dorus, ja »Toe, Joakob Kom noe ens hier, dan za'k oe ens een grap loaten zien,® zegt Pieter de tuinman tegen Jakob, die tegen het inrijhek zijn pijpje staat te rooken en den, stelt Foch ook maar weer zwaardere eischen. 'tls goed sollen met een doode hond. Wel protesteeren de Duitschers. Zoo zeide Erzberger, de voorzitter van de Duit sche wapenstilstand8commissie Het Duitsche -volk wil vrede, de geal lieerde regeeringen willen iets anders. Ook nu spreken zij nog niet over vrede maar sleqhts over verlenging van den wapenstil stand. Het Duitsche volk heeft de voorwaarden voor den wapenstilstand vervuld tot aan de grenzen van het mogelijkeen voor zoover die voorwaarden nog niet nagekomen zijn, is dit haast uitsluitend de schuld onzer tegenstanders. Zoo b.v. wat betreft de over dracht van verkeersmateriaal. Op 5 Ja nuari hadden de geallieerden overgenomen 1821 locomotieven, 63.304 spoorwagens maar gereed om overgegeven te worden stonden 4907 locomotieven en 405.523 spporwagens. baarom kan Duitschland de bij de over eenkomst vastgestelde straf voor het niet voldoen aan de voorwaarden niet aanvaar den, en moet het een nieuwe verlenging van den termijn voor overgave van ver keersmateriaal verlangen. Duitschland is besloten, de verplichtingen van den wapen stilstand loyaal na te komen, maar de ge allieerden hebben hunnerzijds het wapen stilstandsverdrag stelselmatig geschonden. Eindelijk legt Erzberger aan de Entente drie vragen voor Wanneer zult ge de blokkade opheffen De voedingstoestand in Duitschland wordt van dag tot dag slechtervan den stand der levensmiddelenvoorziening zal hoofd zakelijk afhangen, hoe de inwendige poli tieke toestand van Düitschtand zich zal ont wikkelen. Het Duitsche volk heeft het verdragen wapenloos te worden, maar zou VBOSGH Vughterstr. 87, Tel. No. 657 Uitsluitend naar maat. in 't zonlicht zijn rug baadt. »Wat dan »Dat gèf ik oe in tien moal te roaien ik hê 't doar net bie toeval gezien. »Nu, wat is 't dan Ik raad niet graag »Goai es mèe Dan kunde de juffer van Tournel in 't priëel aan den viever zien zitten met den muziekant, onze losé, en ze kussen mekóar dat 'tzoo klapt.® »Wat zeg je, Pieter »Goa moar ens kieken of 't nie waar is Zeg kunde gij 't noe begriepen van zoo'n mooie, frissche dèrn, dat ze zoo'n lèliken bult nèmt »'n Mensch zen zin 'n mensch zen leven, Pieter XVII. Slot. Vóór de stad Hannover, ver van de hoofdstraten waar het drukke verkeer der bevolking een onrustigen en woeligen in druk maakt, staan eenige huizen, verscho len in tuinen en plantsoen. Men nadert ze, door tusschen tuinmuren en schuttingen een klein pad te volgen, of van den an deren kant door een met boomen beplante chaussée. Aan den ingang van het smalle paadje is een bordje aangeslagen met den naam »Blumenstrasse.« Uit het laatste met klimop en wilden wingerd begroeide huis, klinken de tonen van een piano. De vensters staan open en als luisterand buigen zich de sierlijke het niet dulden om broodeloos te worden. De honger zou een geestesgesteldheid bij het volk doen ontstaan, waarvan de gevol gen ook voor de geallieerden ongewenscht kunnen zijn »ik waarschuw u, dat ook uwe volkeren niet veilig zijn voor de we reldrevolutie.® 2e. Zal de Entente thans bindende ver plichtingen aangaan ten aanzien van de onmiddellijke teruggave der Duitsche krijgs gevangenen De regeling hiervan zou bij den voor- loopigen vrede geschieden. Dit leidt tot de verdere vraag 3e. Wanneer zullen wij in de gelegenheid zijn de vredespreliminai- ren te onderteekenen Reeds meer dan zesmaal heeft Duitsch land een poging gedaan om onderhandelin gen daarover te beginnen, maar het kreeg zelfs geen antwoord tegenover het geweld van den ovenwinnaar staat het eeuwige recht van het Duitsche volk om voort te leven. Dit recht is heilig en onaantastbaar. Wij kunnen dezen noodkreet begrijpen. De geallieerden handelen in strijd met de voorloopige voorwaarden, die bij den wapenstilstand werden gesteld en zijn bezig Duitschland te vernietigen. Nu komt er bericht dat er over de vre desconferentie geen verslag zal worden ge geven, tenzij door een »redactie-eomité,® dat mededeelingen zal publiceeren. De be raadslaging zullen geheel geheim worden gehouden. Ook mogen de gevolmachtigden niets over de debatten loslaten. Dit punt is niet zonder belang. Men herinnert zich, dat president Wilson, bij monde van Lansing, den secretaris van Staat, op 23 October 1918 aan Duitsch land heeft laten weten, dat hij niet meer kon nalaten de kwestie van den wapen stilstand bij de met de Vereenigde Staten geassocieerde mogendheden ter sprake te brengen, nadat nu eenmaal Duitschland de vredesvoorwaarden®, door den president op den achtsten Januari 1918 geformuleerd, had aangenomen. Deze vredesvoorwaarden waren de be kende 14 punten. Hier volgt nog eens punt één Openbar e vredesovereenkomsten, voorbereid in het o p en b a a r, waarna er geen geheime internationale af spraken meer zullen bestaan en de diplo matie altijd openhartig eninhetopen- b a a r te werk zal gaan. Het eerste punt van, zooals Wilson het noemde, het program van den wereldvrede ranken naar binnen. Twee witte vlinders dartelen in de zoele luchtnu eens schij nen zij rose, dan weer blauw al naar mate ze in de zon of in de schaduw op en neer dansen. Of zij naar de tonen luisteren Neen 1 die zijn reeds eenige minuten lang verstomd. Of zij merken dat men naar hen ziet 't Is bijna niet aan tevnemen, want 'tis moeilijk om van uit het heldere licht naar binnen in de meer donkere kamer te zien. Toch zijn zij de oorzaak dat het lied, dat met zachte stem bij de piano-forte werd gezongen, plotseling is verstomd, want een paar kleine, mollige kinderhandjes grijpen van uit de verte naar de twee spelende vlinders. ïHeb je al weer genoeg van de muziek, kleine dwingeland zegt een vriendelijke vrouwestem tot een allerliefst tweejarig blond krullebolletje dat op moeders schoot op en neer danst, en zijn handjes uitstrekt naar het licht, de bloemen en 't groen. »Da Dal Da roept de kleine, als de vlinders nu eens binnen, dan buiten het venster elkander najagen, een oogenblik hoog op, voorbij den gevel vliegen, om elkander heen dartelen en immer weer terugkeeren op het plekje voor het ge opende venster. De jonge vrouw volgt eveuals het kind met de oogen het spel dier vlinders 't is het beeld van haar gedachten, die nu eens hier, dan weer daar, ronddwalen, maar toch telkens weer terugkeeren op één punt is dus alvast om hals gebracht. Er blijven nog diertien over. Het ongeluksgetal. Ligt hierin misschien de profetie, dat het met die artikelen on gelukkig zal afloopen. Het schijnt wel zoo. Wilson is zoo vol van den aanstaanden volkerenbond gelijk men weet. Alle volken éen bond vormend om in de toekomst saam te werken tot heil van de gansche mensch- beid. Maar wat gaat Clemenceau er nu van maken Een bond van volken die door het oude stelsel van wapeningen, strategische grenzen enz. zich willen keëren tegen de Centralen. Lord Cecil, weergevende de Engelsche opvatting, die op de vredescon ferentie zou worden voorgestaan, zeide dat hij het geheel eens was met Clemenceau. Al weer dus een artikel van Wilson krach teloos gemaakt. Gelukkig klinken ook uit andere dat Duitsche kringen, stemmen op om toch eer verzoenenden vrede te stichten. Zooschree; Barbusse, een bekend Fransch socialist, dat allerwege het imperialisme voor den dag komt, dronken door de overwinning en di ongestraftheid en de bewindslieden de; entente beschuldigde hij, dat zij bezig zijl Wilson's helderziend internationalisme ii zijn basis te verminken. Maar dergelijk( critiek schijnt op deze bewindslieden gee; vat te hebben. Zullen zij dan luisteren naa; de stem des volks De Fransche socialistei hebben een vergadering belegd en er hu; sympathie betuigd met de Russische bals jewiki. Ze willen een vrede door verzoeninj en dreigen met oproer als de regeerinj den kleinen blonden wereldburger op haa schoot. s Een koele luchtstroom, die langs haa: lokken strijkt, doet de wingerdranken voo: het venster ombuigen en dan weer nieuws gierig naar binnen zien om te weten, wi>: daar door de deur in de kamer is gekomer.. »Papa papa roept de kleine. »Dag jongen, dag Frits! dag Augusta zegt een vriendelijke mannestem, en als d' jonge vrouw, met het kind in de omhoc-; gehouden armen, het hoofd over achter d leuning van haar stoel buigt, kust haa echtgenoot haar hartelijk op het voorhooft: Dorus wat kom je laatwe hebbe al zoo naar je verlangd, niet waar, Fritsje?*. »Papa kraait de kleine, ï'k Heb het druk gehad, van morgen knor maar op me ik breng ook wat mee dat je genoegen zal doen.® d Wat dan »Een brief van dokter Abels hij komt®. Een glans van genoegen verheldert Au gusta's gelaat, als zij haar kind omhoog heffend zegtaJe peetoom komt, kleim manwat zal hij een schik in je hebbe ik vind het allerliefst van hem dat hi de reis maakt alleen om ons. Geef pap een kusje Goed gedaan, ventje Intusschen heeft Dorus het zich gemak kelijk gemaakt op een chaise-longue voo het raam hij leest dokter Abels' brief e. nu en dan speelt een glimlach om zij; lippen. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor lil Laid van Min n Altena, ne Langstraat en de Boiielerwaard. Hinthamerstraat 34, Tel. int. 498.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1