Vastzittend bemerkt, Winter- slijm op de borst, ANGA-SIROOP. ANQA-BONBONS. daarna niet streeft. Zal men doof blijven Hoort men dan niet overal in de gansche wereld het gerommel van het naderend onweer. Staan wij niet voor een wereld- re olutie als niet spoedig orde en rust wederkeeren. Maar die zullen weg blijven als de vredesconferentie staat in het teeken van wraak en haat. Zoo eischt Foch een schadevergoeding van 30 milliard voor het herstel van België en Frankrijk en 20 milliard voor de overige schade. Ieder kan toch op zijn vingers natellen dat Duitschland dit onmogelijk kan opbrengen. O, dat is niets zegt Foch dan leggen wij beslag op zijn bosschen en spoorwegen. Waar moet dit alles op uit loopenWij beven, als wij aan de toekomst denken. De morgenstond is gekomen en en nog is het nacht. voortdurend hoesten, scherpte in de keel, bronchitis en kinkhoest. Gebruik hiertegen Betere borstsiroop bestaat niet. Per fl. f 1.50. Om buitenshuis, hetzij op reis, in den trein, bij vergaderingen of op Uw werk een goed hoeststillend middel bij de hand te hebben, fabriceeren wij verpakt in gemakkelijk in uw zak te dragen doozen v. 50 en 90 ct. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. Huldeblijk aan Belgisch Koning en Koningin. Een draadloos telegram uit Lyon meldt, dat binnenkort in België een nationale in schrijving zal worden geopend om den ko ning en de koningin een nationaal blijk van dankbaarheid en bewondering aan te bieden. Voorgesteld is de koningin een sluier van gouddraad en den koning een eere-degen aan te bieden. Zwarte pokken in Duitschland. Elberfeld, 45 Jan. Volgens een telegram uit Dresden in de Koeln. Ztg. is daar de zwarte pokken uitgebroken. Tot nu toe kwamen 26 gevallen voor. De ziekte treedt ook in plaatsen van Ober-Lausitz op. Ver moedelijk is ze van Noord-Bohemen uit binnengeslopen, waar een ernstige pokken epidemie woedt. o Het outwerp-grondwet in Duitschland. Berlijn, 16 Jan. De Abend meldt over het nieuwe ontwerp-grondwet Het karakter van het rijk blijft volgens het ontwerp gehandhaafd. Het rijk zal bestaan uit een aantal vrije staten. Aan het hoofd zal een president staan die voor 10 jaar wordt gekozen. De regeering zal uit een rijkskanselier en rijksministers be staan en het parlement hit een door het geheele volk te kiezen Volkshuis en uit een Statenhuis, welks leden door de volks vertegenwoordigingen der onderscheidene staten worden gekozen. De griep in Zuid Afrika. De Times bevat nog mededeelingen over de griep-epidemie in Zuid-Afrika, die voor al te Kaapstad vreeselijk geheerscht heeft. Er stierven 500 a 600 menschen per dag, waarvan velen op straat en groote huif karren reden door de straten, om de dooden op te rapen. Daar bijna iedereen ziek was, stond het zaken en bedrijfsleven vrij wel geheel stil* Op het kerkhof waren geen menschen om graven te delven. De menschen brachten hun familie en kennissen naar de begraafplaats en moesten de graven zeiven delven dik wijls waren zij zoo zwak, dat zij maar twee of drie voet diep konden spitten, en als zij dan weggingen om het iijk te halen, kwamen anderen en wierpen de lijken van hun eigen familie in de pas gedolven graven. Dan werd er gevechten en hadden er af schuwelijke tooneelen plaat\ De ongeregeldheden te Dusseldorp. Van den Nederlandschen consul te Dus seldorp is bij het Dep, van Buitenlandsche Zaken een telegram ontvangen, waaruit blijkt dat bij de jongste ongeregeldheden Nederlandsoh bezit niet beschadigd is en geen Nederlanders gedood of gewond zijn. De Uitvoerende Raad heeft den consul voorts bericht dat de Nederlandsche kolonie op geen enkele wijze van de politieke ge beurtenissen directe nadeelen zal onder vinden. Britsche troepen te Weenen. Misschien voor de eerste maal in ep geschiedenis, seint Reuter, zijn Britsche troepen door de straten van Weenen ge trokken, niet als bezettingsleger, doch ter begeleiding van een trein met levensmid delen, die het Britsche leger in Italië naar Weenen ten geschenke zond, als bewijs van erkentelijkheid voor de goede behan deling der Britsche krijgsgevangenen, in Oostenryk ten deel is gevallen. De hongersnood te St. Petersburg. Uit Stockholm wordt gemeld Zondag hebben te St. Petersburg ge weldige onlusten plaats gehad tengevolge van den veeselijken hongersnood. 10.000 personen bevonden zich in de straten en schreeuwden om brood. De bolsjewistische troepen schoten op de menigte. Wanhopig door den honger, vroegen de menschen, dat men hen* zou doodschieten als er geen enkel stuk brood te vinden was. Er wordt nu ongemalen haver aan de bevolking ge geven. Rooverijen op groote schaal zijn in het Rynland tegenwoordig schering en inslag. Te Dusseldorp werden op klaarlichten dag voor 10.000 mk. waschgoed en uit indus- trieele ondernemingen voor 100.000 mk. drijfriemen gestolen. Te Gelsenkirchen ontvreemdden dieven 's nachts bij de firma Süsskind voor 45.000 mk. zijden blouses, costumes, mantels enz. o De firma Fried. Kruppte Essen heeft volgens een telegram in de Duitsche bladen het bedrijf in haar el eet ro-s taai- fa b r i e k e n voorloopig stop gezet. oN Luxemburg. Berlijn, 16 Jan, De Groothertogin van Luxemburg verliet 44 Jan. de hoofdstad, nadat in de laatste dagen voor het slot dreigende betoogingen hadden plaats gehad. Keizer Karei. Berlijn. De vroegere Oostenrijksche Keizer Karei, die met Kerstmis aan griep ziek lag, is weder ingestort en is sedert twee weken weder bedlegerig. Het Laatste Nieuws te Brussel verneemt uit ministerieele kringen, dat het ministerie zich in de Kamer tegen het vrouwenkies recht zal keeren en hieromtrent de vrou wenkwestie zal stellen. Dc griep in Indië. Een brief van Pasoeroean van 24 No vember bevat treurige bijzonderheden over het woeden van de Spaansche ziekte wij halen er een en ander uit aan ]>In 4 huizen om ons heen zijn allo menschen ziek op het proefstation waren gisteren 26 van de 38 inlanders abcent. 't Is werkelijk verschrikkelijk in de kam pong van onze bediendèn, een heel kleine kampong stierven Zaterdag 6 menschen. Er zijn dessa's, waar*60 70 menschen per dag stierven, op een fabriek, hier dicht bij, waren Zaterdag 600 zieken en bijna 70 dooden. In hoofdzaak sterven inlanders gebrek aan geneesmiddelen en onvoorzichtigheid zijn de hoofdoorzaken. Onder de Chineezen te Pasoeroean zijn nog geen tien sterfge vallen voorgekomen en onder de Europea nen nog geen enkel. De inlander is ongelooflijk onvoorzichtig zoo hooge koorts, zoo baden in den wind en in koud water de meesten sterven aan longontsteking. o De Czaar nog in ievan 1 De »Morningpost« komt met een zeer onwaarschijnlijk verhaal, afkomstig van zijn bijzonderen correspondent in Archangel, waarait zou blijken, dat de czaar nog in leven is, althans niet door bolsjewiki is doodgeschoten. Een mijner vrienden, prins M., aldus het verhaal van den correspondent, die juist uit Petrograd is teruggekomen, deelt mij mede, dat hij op 18 November een lang gesprek heeft gehad te Borgö met grootvorst Cyril. De grootvorst vertelde hem, dat hij even te voren een brief had ontvangen van grootvorstin Tatiana, de dochter van den czaar, die schreef, dat de czarin en hare dochters nog in leven wa ren en dat de czaar niet was doodgescho ten. De bolsjewistische officier, die het dood vonnis moest voltrekken, zeide tot den czaar, dat het hem onverschillig was wie er doodgeschoten werd. Hij moest alleen maar een lijk kunnen toonen. Een kogel in het hoofd van het slachtoffer zou her kenning onmogelijk maken. Graaf T., die bij het gesprek tegenwoordig was, bood aan zich voor den czaar op te offeren en zeide, dat hij het als zijn plicht beschouwde zijn leven te geven voor zijn vorst. De czaar protesteerde heftig, maar werd overstemd door graaf T. en den officier. De czaar ontsnapte, maar niemand weet waar hij thans is. Het blad herinnert er aan, dat zijn vroegere correspondent te Petersburg in een telegram uit Stockholm van den 15en November positief verklaarde, dat in tegen stelling met wat men algemeen buiten Rusland geloofde, czaar Nicolaas niet dood was. o Luxemburg wederom groot-hertogdom. Luxemburg, 16 Januari (Havas.) Na een levendig debat heeft de Luxemburgsche Kamer van Afgevaardigden met 30 tegen 10 stemmen besloten tot de oude staats inrichting terug te keeren en de groot- hertoglijke troon aan princes Charlotte Aldegonde, zuster der voormalige groot hertogin Adelaide, aangeboden. De eeds aflegging heeft Woensdagmiddag plaats gehad. De Luxemburgsche regeering heeft de Fransche regeering van de troonsbesteiging van princes Charlotte in kennis gesteld. Het is anders uitgevallen. Havas meldt, dat Zimmerman, de voor malige Duitsche minister van binnenland- sche zaken, tegen een journalist heeft ge zegd, dat een zegevierend Duitschland Luik zou hebben gehouden, België tot bondge noot gemaakt en stukken van Frankrijk genomen. lit dc voorgeschiedenis van den oorlog. Bern, 16 Jan. In een verkiezingsbij eenkomst te Weenen heeft de staatssec retaris van buitenlandsche zaken in Duitsch- Oostenrijksch, Otto Bauer, belangwekken de verklaringen/afgelegd over den eorsprong van het ultimatum aan Servie. Volgens hem zouden er zeven verschillende redac- ten van dit ultimatum bestaan. De eerste zes lezingen werden niet krachtig genoeg bevonden. Ten slotte was men van oordeel dat de zevende in dus danige bewoordingen was opgesteld dat Servië haar in geen geval kon aanvaarden. Volgens Banar zijn vier personen ver antwoordelijk voor het ultimatum graaf Berchthold, Sturgkh, Tisza en generaal Conrad von Hötzendorf. dat zijn gezondheid niet meer zoo in orde is als vroeger gebruike eenige tijd Mijnhardt's Levetogen, Dit geeft aan bloed en zenuwen nieuwe kracht en zal U spoedig Uw levenslust en levenskracht weder geven. Bons van f 0.90-f 1.75-f4.25 f8 25 Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Ëcn onveilige streek. Uit Nieuwe Pekeia wordt gemeld De veiligheid alhier en in de omstreken laat hoe langer hoe meer te wenschen over. Inbraak en vernieling zijn aan de orde van den dag. De politie schijnt hier machteloos tegenover te staan zoo goed als nimmer wordt een misdadiger gesnapt. Tengevolge hiervan, wordt steeds bruta- er opgetreden. Zoo zijn de glasruiten, waarvoor ter bescherming nog wel luiken aan de buitenzijde waren aangebracht, bij den rijksveldwachter te Alteveer herhaal delijk ingeslagen. Op de echtgenoot van dezen rustbewaarder werd met een geweer geschoten, toen zij bij een dezer aanvallen de deur opende. Deze week nog heeft een bewoner dezer streek huis eu hof in dsn steek gelaten. Drie keeren in één week is hem alles kort en klein geslagen. Te voren was hem reeds een schuurtje en hooimijt opgebrand. Bij den laatsten aanval, die eindigde met vlucht van den bewoner, knalden van weers zijden de buksen. Alteveer, dat voor kort geen enkele rustbewaarder telde heeft drie veldwachters. Tot dusver staan ze evenwel machteloos. Ook de brigade marechaussée te N. Pekela is van vier op zes gebracht, terwyl het politiecorps met twee agenten zal wor den uitgebreid. Dat dit geen overbodige weelde is, kan blijken uit het feit, dat na de brutale ontvoering der brandkast, reeds weder» is ingebroken in een fabriek, een manufactuurwinkel en een boerderij. Al deze gewelddaden hebben zich binnen zeer korten tijd afgespeeld in een dorp van nog geen 6000 zielen. o Het rijwiel in den Winter. Dat voor het bewaren in den winter het rijwiel grondig gereinigd, de wrijvende deelen gesmeerd en de overige deelen met vaseline ingesmeerd moeten worden, zal een ieder wel bekend zijn evenzoo, dat het rijwiel op een droge plaats gezet moet worden, schrijft de ^Kampioene. Minder algemeen bekend is het, dat ook de banden verzorging behoeven, eer men het rijwiel opbergt, om het gedurende eenige maanden niet meer te gebruiken. Gummi lijdt meer in-den toestand van vorst, dan wanneer het geregeld gebruikt wordt, omdat het in het eerste geval te droog wordt en springt. De buitenbanden moeten goed schoongemaakt worden, waar bij men somtijds henzine, die gelukkig spoedig weer verkrijgbaar zal zijn, gebruiken kan voor het verwijderen van vlekken. Hierna laat men de lucht uit de banden loopen en worden de binnenbanden met dun linnen omwonden. Yoelgn de binnen banden droog aan, dan bevcchtige men de linnen windsels af en toe met lauw water. De banden moeten slechts even vochtig zijn, daar anders het water tusschen de velg loopt. Is het email beschadigd dan behandele men het blootliggend metaal met emaiilak, ook al is de beschadiging gering. Dat by een lange rustpoos het rijwiel in een standaard moet hangen, is bekend. Weer Rijwielbanden. Te 's Gravenhage is de jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden der Ned, Vereeniging van Grossiers in Rijwielen en Onderdeelen. Uit de mededeeling van den voorzitter o, a. bleek dat het rijwielbandenvraagstuk binnen 3 maanden zou zijn opgelost, en dat, alhoewel er geen overvloed was, toch iedereen die een rijwielband noodig had, deze dan zou kunnen krijgen. Zitting van 15 Januari der Tweede Hamer. De uitnoodiging tot president Wilson. De Voorzitter wenscht, namens de Kamer een verklaring af te leggen die de Kamer warm toejuicht, de uitnoodiging"door de regeering tot president Wilson gericht ons land een bezoek te brengen en hoopt, dat de President aan dit verzoek gevolg zal kunnen geven. (Levendige toe juiching.) De heer W ij n k o o p wil protesteeren. De Voorzitter kan geen debat toe laten over zijn verklaring. De heer W ij n k o o p stelt voor, dis cussie toe te laten, welk voorstel verwor pen wordt met 27 tegen 15 stemmen (voor de communisten en het grootste deel der S.D.A.P.ers.) o Dr. A. Bruinnielkamp. f Het oud-lid der Tweede Karner. dr. A. Brumrnelkamp, emeritus-predikant, i3 na een korte ongesteld, overleden. De overledene, 5 Januari 1859 geboren, studeerde aan de Theologische School te Kampen en was tot 1887 diensdoend pre dikant bij de Gereformeerde Kerk, eerst te Almkerk, daarna te Groningen. Hij werd in 1887 redacteur van de anti- revolutionnaire »Nieuwe Prov, Gron. Crt. en zag zich in 1897 gekozen tot lid der Tweede Kamer voor Loosduinen, welk dis trict hij tot de laatste verkiezingen ver tegenwoordigde. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Terborg hebben de kommiezen een groote Duitsche militaire vrachtauto in be slag genomen, welke was gevuld met veld telefoon, gasmaskers, helmen enz. De auto was heimelijk ons land binnengesmokkeld. o De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft verzocht, alle Russische krijgs gevangenen zoo spoedig mogelijk naar het krijgsgevangenkamp te Oldebroek te zenden. Russische krijgsgevangenen, die van het buitenland in Nederland trachten door te dringen, moeten evenals tot dusver worden afgewezen. De sterfte in Rotterdam. De griepepidemie moge vrijwel zijn uitgewoed, de sterfte blijft hier ter stede abnormaal hoog. Van 1 tot en met 15 Januari heetthet aantal aangiften van overlijden 420 be dragen. In Januari 4916 stierven hier 503 personen in Januari 1947, 532 en in Januari 1918, 575. Gemiddeld stierven er dus in de maand Januari gedurende de laatste drie jaren ongeveer 17 menschen per dag, o Steenkolen uit Duitschland, Uit Dusseldorp wordt aan de Frankfurter Zeitung gemeld, dat de verzending van Roerkolen naar Nederland is hervatvoor loopig worden er dagelijksch 1600 ton verzonden. Nedet land zorgt voor het trans portmateriaal. De prijzen zijn onder den invloed van buitenlandsche concurrentie aan merkelijk verlaagd. o Bet slachtverbod weer op komst Naar de Pr. Gr. Ct. verneemt kan bin nenkort weer een volledig slachtverbod worden verwacht. Hoewel daaromtrent, met name over het tijdstip, waarop het verbod zal intreden, nog niets vaststaat, meent men in tot oordeelen bevoegde kringen, dat het niet lang zoo kah blijven als het nu gaat. Er wordt niet enkel slachtvee, maar ook melkvee geslacht en de prijzen van het vleesch zullen, naar verwacht wordt, zoo steigen, dat het vleesch eerlang slechts door zeer ruime beurzen kan worden betaald. De regeering zou dan, naar men zegt, beginnen met de distributie van bevroren vleesch. o— Dat schikt nog al. De Bussemsche politie heeft binnen een vier weken tijds de hand gelegd op een 40-tal rywieldieven. Het waren bijna allen Amsterdammers. Een dure hengst. De Vereeniging tot Verbetering van het Paardenras voor Roermond en omstre kenheeft voor f 35000 aangekocht van den fokker Goesseels, te Teteringen, den driejarigen koudbloedhengst, Eleveur. o Iubrekersbeude. Te Grave en te Uden is Dinsdag een uitgebreide dieven- en inbrekersbende ge arresteerd, die de geheele streek daar onveilig maakte. Reeds zijn vijf personen, inwoners van Uden en een Belg# uit het vluchtelingenkamp te Uden, in verzekerde bewaring gesteld. handen, ruwe huid, springende lip pen. Gébruik Furol. Doos 30 en 60 ets. Bij Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden, Het gezin van den Heer Jac. Smits werd in de laatsten tijd ernstig getroffen. Eerst hebben verschillende leden van hot gezin aan Typhus geleden en nu heeft zich aldaar Roodvonk geopenbaard zoodat eerst een meisje overleed van 7 jaar en nu weder een jongetje van ruipa 9 jaar en nog andere kinderen aan dezelfde ziekte lij dende zijn, - Het jubileum van den Heer Arie Baaijens, die Woensdag 1,1 25 jaar op onze drukkerij werkzaam was, werd op geluisterd door eene deputatie van het Nut van 'l algemeen, die bij monde van don Heer Ililwig, den Jubilaris met een gepaste toespraak een groot zilveren medaille, met inscriptie, aanbood. De Patroon schonk eene attentie in envelop en het personeel bood een keurige fauteuil aan. De Heer Baaijens wist in goed gekozen woorden elk der sprekers te beantwoorden en noo- digde 's avond3 het geheele personeel, circa 40 personen, ten zynent, alwaar den avond door voordrachten en muziek werd afge wisseld, De arbeider J. S. kwam op de Scheepswerf zoodanig in de klem tusschen een lorrie, dat hem den nagel met den top van zijn rechter pink werd afgedrukt, ^jOnder leiding van den Heer Baze- laar uit Ammerzoden, gaf 1.1. Zondag de Fanfare hare eerste winteruitvoering, op geluisterd door eenige komische voordrachten. Alles liep uitstekend van stapel, en de zaal der vereeniging was stampvol, waaruit na ieder nummertje een luid aplaus opging. De Vrijzinnige Kiesvereerfiging hee op de voorloopige candidatenlijst geplaat - voor de verkiezing der Prov. Staten No, 1. Mr. C. W. van Ommeren, Kan tonrechter, te Heusden. No. 2. Notar B. A. Middelkoop te Capelleover de car - didaten op no. 8 en 4 wordt nog gecov respondeerd. Werkendam. In den nacht van Din dag op Woensdag is ingebroken in den winkel van de firma Bakker. De dieven ontvreemden eenige flesschen sterkendrank. Er is veel kans, dat de politie de daders zal vinden. Zij heeft aanwijzingen, die hoop geven, dat de schuldigen hun straf niet zullen ontgaan. Woensdagavond brak brand uit bij Mej. de Wed. Wink in den Werkschendijk. De wind wakkerde de vlammen aan en I Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat 89 en Vuchterstraat 30 en Apoth. Dr. Lamers en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2