kregen, maar zijn nog niet voldaan. Zij eischen algeheele openbaarmaking der be sprekingen. Doch daar zijn de deelnemers aan de conferentie niet voor te vinden. Het is wel treffend en er is door Poincaré bij de opening der conferentie ook op gewezen dat het juist 48 jaren (18 Januari 1871) was geleden dat te Versail les plechtig het Duitsche keizerrijk was afgekondigd, nadat koning Wilhelm een dag t8 voren de keizerskroon had aangenomen. Onmiddellijk daarop volgde de overgave van Parijs en het einde van den oorlog. En nu op dienzelfden datum 18 Januari, werd in het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs met een plechtige zitting het vi edescongres geopend, waarin over het verslagen Duitsch- land vonnis zal worden gestreken. De redevoeringen, die werden uitgesproken, gaven uit den aard der zaak niet veel nieuws. Poincaré wees er op dat de schuld voor al de ellende die over de menschheid gekomen was, te zoeken was bij Duitschland. Ach het is zoo makkelijk zich vrij te pleiten als men geen getuige toelaat, het tegen deel te bepleiten. Het is natuurlijk een leugen dat Duitschland alleen de oorzaak is van den oorlog die achter ons ligt. Ook de geailleerden hebben meegedaan naar de wereldheerschappij te streven. Ook hun doel was het den mededinger zich van den hals te schuiven. Doch Poincaré weigert ook maar een gering deel der algemeene schuld voor zijne rekening te nemen. Verder merkte hij op dat er nu een arechtsvrede* zal gesloten worden. Even wel jde schuldige dient bestraft en er moet een stevige waarborg worden verschafttegen een heropleving van den geest, waarmee de schuldigen waren behept en het is lo gisch, dat deze waarborgen worden gege ven aan de naties, die bloot stonden aan aanranding en bedreiging en in de toekomst opnieuw daaraan zouden kunnen blootstaan.® Dat klinkt fraai. Maar een rechtsvrede beteekent toch een vredekoor recht, die als zoodanig door overwinnaar èn overwonnene beiden zal worden erkend. Dus niet een vrede gelijk die in 1871 gesloten werd. Toen werd de Fransche ziel gekwetst. Door het afnemen van Elzas-Lotharingen werd toen de kiem gelegd van het kwaad dat in de oorlogsjaren over de wereld is uitgestort. Wordt nu weer een vrede ge sloten, waarbij de overwonnene wordt be leedigd en beroofd van rechtmatig bezit, dan zal er van een duurzamen wereldvrede geen sprake wezen. Wij vreezen echter, dat wat nu te Parijs bepaald zal worden, van dien aard zal wezen dat het wraak gevoel zal blijven smeulen, om bij de eerste de beste gelegenheid in laaien vlam uit te slaan. Zoo heeft maarschalk Foch onom wonden verklaardde natuurlijke grens voor de »beschaving« is de Rijn. M.a.w, wij zullen ons de Rijnprovinciën toeëigenen, gelijk gij vroeger Elzas-Lotharingen hebt gestolen. Jammer, dat-- de menschen zich niet door de geschiedenis laten onderwijzen. Zij zouden zich hoeden voor de misstappen van het verleden en bewaard blijven voor veel ellende. BUITENLAND. De ex-keizer. Parijs. Het Bulletin Officiel publiceert een rapport van de vermaarde juristen Larnaude en Lapradelle over de publiek rechterlijke aansprakelijkheid van den ex- keizer. Zy komen tot de conclusie, dat hij zoowel strafrechterlijk als civielrechter- lijk aansprakelijk is voor den oorlog en voor de misdaden door zijn troepen be dreven. Een „Hech" op <len keizer. Zaterdagavond had in het sportpaleis in de Potsdammerstrasse te Berlijn een ver gadering van Berlijnsche ambtenaren plaats, waaraan ongeveer 10.000 personen deel namen. De sociaal-democratische leider Lüdemann wilde een redevoering houden, maar dit werd hem belet, daar onmiddel lijk bij het begin van zijn toespraak een militaire kapel begon te spelen, waardoor hem het spreken onmogelijk werd gemaakt. Vervolgens bracht de vergadering een hoch op den keizer uit. Bet Bolsjewistisch gevaar. Het Bolsjewistisch gevaar dreigt geheel Europa, ja de heele wereld te besmetten, want het is ook al den Oceaan overgesto ken. Niet alleen Duitschland is ernstig aangetast, De Russische bacil vindt men ook in de Ententelanden. In alle landen gist het, ook uit België, Frankrijk, Spanje, komen berichten over revolutionnaire woe lingen, politieke stakingen enz. De Entente zal daarom wijs doen, haast te maken met het tot stand brengen van den vrede, en wel een rechtvaardigen, want een gedicteerde machtsvrede zal het Bolsjewisme in de Centrale landen nog meer in de hand werken. Te Leipzig zijn bolsjewistische onlusten uitgebroken als protest tegen den moord op Liebknecht en Rosa Luxemburg. Het tramverkeer stond stil. De propaganda- blaadjes van de Duitsche democratische partij werden verbrand. Officieren werden de schouderstukken afgerukt. Rijtuigen werden aangehouden en de passagiers aan een onderzoek onderworpen. De watervoorziening werd er stopgezet. Een poging der bolsjewiki om de artillerie- kazerne binnen te dringen werd verijdeld. De bladen mochten eerst niet verschijnen, doch zijn later weer uitgekomen. Verzachting der wapenstilstandsvoorwaarden. Berlijn, '20 Jan. Naar thans eerst bekend wordt, werden bij de onderhandelingen der wapenstilstandscommissie in Trier gewichtige verzachtingen tegenover de oorspronkelijke eischen der Entente bereikt Een der voor naamste verzachtingen betreft de kwestie der aflevering van landbouwwerktuigen. De Duitsche wapenstilstandscommissie ver kreeg, dat de termijn voor aflevering van landbouwmachines beduidend werd verruimd. Als tijdstip voor deze aflevering werd thans 1 Juni 1919 vastgesteld. Bij de bespre kingen over dezen termijn werd er van de zijde der Duitsche onderhandelaars op gewezen, dat eenige soorten van de door de Entente verlangde machines in het voor jaar nog in "t geheel niet gebruikt werden maar eerst in lateren tijd, zoo b.v.b de maaimachines, bindmachines enz. Verder werd bereikt, dat geen bepaald aantal van de af te leveren machines in het verdrag werd aangegeven, maar alleen in principe werd vastgesteld, dat landbouwmachines moeten worden algeleverd. Berlijn, 19 Jan. Bij de onderhandelingen te Trier heeft Duitschland zich bereid ver klaard de in aanbouw zijnde duikbooten te sloopen en de machines er uit te nemen, doch heeft er tegen geprotesteerd, dat het die eerst geheel zou voltooien en daarna aan de entente uitleveren, Amerika en Rusland. Het officieele Amerikaansch öorlogs- handelsbureau heeft met 35 millioen, dooi de regeering verstrekt, een bureau opgericht voor de verzorging van Rusland en Siberië met kleeren, schoenen en landbouw werktuigen, in ruil voor grondstoffen. Het bureau heeft verder ten doel de bevordering van den handel van particuliere ondernemers met Rusland en Siberië. Dc verkiezingen in Dnizckland. Berlijn, 20 Januari. De verloopige eind uitslag in Maagdenburg-AnhaltDuitsche demokratisehe partij 223,242 stemmen Duitsche volkspartij.' 27,908; nationale volks partij 73,134 christelijke volkspartij 13,076. Volgens deze' cijfens heeft de voorioopige lijst der „burgerlijke" partijen 337,354 {stemmen, dio der meerderheids socialisten 504,316 en die der onafanhan- kelijken 23, 270 stemmen op zich vereenigd. Op grond daarvan zullen de meefdei heids- socialisten vermoedelijk zeven, de Duitsche demokratisehe partij drie en de Duitsche nationale volkspartij èèn zetel krijgen. Een s.-d. zetel komt aari een vrouw o Luchtvaartdienst Parys—Londen Parijs, 19 Jan. Maandag 20 Januari zal een geregelde dienst van vliegtuigen tusschen Parijs en Londen geopend worden. Hij zal uitsinitend dienen voor het vervoer van de leden der Britsche delegatie ter vredes conferentie, van de ambtenaren, die hun toegevoegd zijn en van de documenten en brieven, die met spoed overgebracht moeten worden. Bij normaal weer zal 3e reis twee en een half uur duren, hetgeen dus een tijdwinst van ten minste 7\ uur be teekent, in vergelijking met den dienst per trein en boot. De vliegtuigen, die ervoor gebruikt zullen worden, zullen een door electriciteit verlichte en verwarmde hut hebben, waarin een tafel en gemakkelijke stoelen. o Confessioneele toenadering in Duitschland 1 De reeds tijdens den oorlog ingezette pogingen in Duitschland om te trachten tot een confessioneele toenadering tusschen katholieken en protestanten te geraken, schijnen te worden begunstigd door de veranderde richting in Duitschland. De Evangelische Bond, die een drieduizend afdeelingen telt, publiceerde een manifest, waarin het o. m. heet »Wij zullen gaarne onder de nieuwe omstandigheden ter bescherming van de religieuze levenswaarden een flink eind met lieden van een andere gezindte, vooral ook onze katholieke volksgenooten, samengaan en verklaren ons tot gemeenschappelijk overleg en tot gemeenschappelijken arbeid bereid.® Foch wil den R^jn als grens. Maarschalk Foch heeft in een interview te Trier gezegd Wij moeten thans een vrede sluiten, die beantwoordt aan de grootte onzer overwin ning, wij moeten een vrede hebben, die even beslist is als ons wapensucces, een vrede, die ons bewaart tegen alle aanval len in de toekomst. De natuurlijke grens, die j de beschaving zal beschermen, is de Rijn, waarachter wij de Duitschers moeten houd n. Wij hebben geenszins het plan Duitschland aan te vallen of den oorlog te hervatten. Democratische staten als het onze vallen nooit aan zij vragen in vrede te leven en in vrede te groeien maar wie kan zeg gen, dat Duitschland waar de democratische denkbeelden zoo Tiieuw en misschien opper vlakkig zijn, niet spoedig zijn nederlaag zal te boven komen en binnen weinige ja ren 'n nieuwe poging zal wagen ons te verpletteren Laten wij zoodanig de toe stand in Europa nog niet geconsolideerd is, eendrachtig waken opdat wij niet de vruch ten der gemeenschappelijke overwinning verliezen. o In de Siiezische mijnefi is door 25.000 arbeiders in 14 mijnen het werk neerge legd. De arbeiders willen hun eisch van 800 Mark tot de helft verminderen, ~--o Servië heeft in den oorlog 335.000 dooden verloren of de helft van zijn leger. Voorts sneuvelden 70.000 Zuid-Slavische vrijwilligers. Verscheidene honderdduizen den zijn door besmettelijke ziekten, vervol gingen of hongersnood bezweken. De ma- terieele schade bedraagt 6 milliard. Dover—-Oostende Londen,,.18 Januari. De eerste mail boot, die sedert den oorlog tusschen Dovjpr en Oostende loopt, heeft Dover hedenoch tend met 332 passagiers, bagage en mail verlaten. Zij wordt Maandag terugver wacht. o («er echtelijke schouwing van het lyk van Liebknecht. Berlijn, 19 Januari. De gerechtelijke schouwing van het lijk van Liebknecht heeft heden uitgewezen, dat hij van achteren door een schot op verren afstand gedood is. Dit in tegenstelling met de opwindende berichten, dat hij drie schoten in de borst had en dus geweldadig vermoord was. BINNENLAND. Ontaarde moeder. Vrijdagavond verzocht een fatsoenlijk ge- kleede vrouw aan een dame op het Rem brandsplein te Amsterdam haar kindje even vast te houden, daar zij een dringende boodschap moest doen. De dame wachtte, maar de moeder verscheen niet meer. Het kindje werd voorloopig naar het poli tiebureau op het Rembrandsplein overge bracht. Bij onderzoek bleek dat het kind niet. ouder was dan negen dagen. Naar de moeder wordt een onderzoek ingesteld. o Thee. Aan de N. R. Ct. wordt geschreven De minister weigert, den invoer van thee uit Londen mogelijk te maken, dooi de prijzen daarvoor te blijven stellen be neden die der Londensche markt. De mi nister meerit dat door prijsverhooging thee alleen voor koopkrachtige consumenten be- sckikbaar zou worden en wenscht geen maatregel te nemen die niet alie consu menten ten goede kornt. Indien men de oogen sluit voor het feit dat op ditoogen blik in het geheel geen thee in den handel verkrijgbaar is en rnen surrogaten veel te duur betaalt, wekt de houding van den minister een schijn van democratische op vatting waar in werkelijkheid de autocraat aan het woord is. Van verschillende zijden is reeds de staf gebroken over de opvat ting van den minister waarvan de conse quentie zou zijn, dat een crisisminister geen poging moet doen, om werkeloosheid te hestryden, zoolang het middel ontbreekt om ook hen aan het werk te helpen, die daarvan het langst verstoken zijn geweest. Ik zal niet de argumenten herhalen, die reeds tegen het standpunt van den minister zijn aangevoerd. Alleen wil ik opkomen tegen de stelling van den minister, dat het minder koopkrachtige publiek niet gebaat zou zijn door aanvoer van duurdere thee soorten. Een eerste gevolg daarvan zou toch zijn, dat de vraag voor surrogaten verminderde en de prijzen daarvan daalden. Dit toch is zeker in het belang der minst koopkrachtigen. o Onderhandelingen met Duitschland. De onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland hebben thans geleid tot het sluiten van een schikking, die zich in hoofdzaak bepaalt tot den uitvoer van visch en groenten naar Duitschland, waartegen over een ^aanvoer van kolen en zout zal staan. o Fee roor steenkolen. Het Hdbl. verneemt nog omtrent de onderhandelingen tusschen ons land en België over de levering van vee tegen steenkolen, dat er geen sprake is van 30 000 koeien, doch van 6000, waarvan de helft drachtige vaarzen en de helft koeien niet ouder dan zes jaar. Wittebrood. Naar de Nieuwe Ct. van betrouwbare zijde verneemt, zal begin Februari witte brood van zoodanige qualiteit worden ge leverd, dat het ongeveer gelijk is aan dat van vóór den oorlog. De samenstelling zal bestaan uit 50 pCt. Amerikaansche tarwe, 37 Va pCt. inlandsche tarwe en 127a pCt. rogge. Het aardappelenmee), dat aan het tegen woordige brood zijn min aangenamen smaak gaf, zal dus niet meer voor de samenstelling worden- gebruikt. Petroleum. Het Ned. stoomschip American is Maan dag uit New York aangekomen met een lading petroleum. o liet Engelsche stoomschip Mina Brea, bruto 4145 ton, is van Philadelphia met petroleum te Rotterdam aangekomen. o Salarisactiegeinccntcanilitenaren. De onlangs door het bestuur der afdee- ling N.-Brabant ingestelde salaris-commissie werd dezer dagen in het Hotel Noord- Brabant alhier geinstalleerd door de heeren Th. Pels en O. Raats, voorzitter ensecre taris der afdeeling. De commissie bestaat uit de heeren P. Panken, burgemeester van Duizel en lid van de Prov. Staten, J. v. Beek, burge meester van Deurne en lid van de Prov. Staten, C. Remmen, burgemeester en sec retaris van Oeffeit, J. Leijten, secretary van Etten. E. Sluymers, secretaris en ont vanger van Wijk, en B. Lautenslager, commies ter secretarie te 's-Bosch, Aan de commissie is opgedragen het instellen van een onderzoek naar de bezol diging van de burgemeesters, secretarissen, ontvangers, ambtenaren van den burgerl. stand en ambtenaren ter secretarie in de provincie N.-Brabant en het beramen van middelen welke kunnen leiden tot eene behoorlijke verbetering der salarissen en voorts van een en ander advies uit te brengen en voorstelien te doen aan het af delingsbestuur. Teeken des tijds Te Wormerveer was besloten hetlpolitie- corps met vier man te versterken. Er werd een advertentie geplaatst, waarbij vier agenten gevraagd worden op een jaar wedde van f 1200. In 't geheel hebben zich pl. m. 800 sollicitanten aangemeld, onder wie onderwijzers en jongelui met diploma H. B. S. 5-jarigen cursus Jeugdige inbrekers. Twee gebroeders R. oud 17 en*21 jaar, die geruimen tijd te Schellingwoude hebben gewoond, trachtten Zaterdagnacht in te breken in een boerderij. Zij werden echter aangehouden en dcor den burgemeester van Rarisdorp verhoord. In het bezit van beiden werden gevonden een 60-tal loopers, mesjes, fijne zagen, boren, enz., benevens een boekje waarin snuttige wenken« voor heeren inbrekers waren neergeschreven. De ex-Keixeriu. Uit Potsdam wordt vernomen, dat de keizerin den wensch heeft geuit uit Ame- rongen naar Duitschland terug te keeren om in den kring barer kinderen en klein kinderen, die in Potsdam achtergebleven zijn, stil en rustig haar levensavond door te brengen. o Te Rossum werd een koe verkocht voor f 800, die verleden jaar voor f 220 was aangekocht. Een anderen landbouwer werd vergeefs f 1000 geboden voor een melkkoe liet revolutie-gevaar. Maastricht, 21 'Jan. (Part.) In een ver gadering gisteren-avond door den R. K. Volksbond gehouden werd door den Aal moezenier Verheggen o. a. medegedeeld, dat de regeering alle reden heeft om on gerust te zijn. Het doel toch der revoluti- onnairen is het havenbedrijf, den treinen loop en het postverkeer stop te zetten. Luit. Graafland deelde mede, dat gisteren getracht is vanuit Aken pakken met op roerige geschriften over de grens te bren gen, hetgeen evenwel door de waakzaam heid der militairen belet werd en dë pakken in beslag genomen. Luit. Graafland berichtte nog, dat door de regeering 300 auto's van particulieren in Limburg waren gerequireerd om bij eventueele treinstaking het verkeer zoowel voor personen als voor een gedeelte der goederen te kunnen onderhouden. o De karnmoleu al* lichibrou. Een boer bij Joure heeft zijn karnmolen die door een paard in beweging gebracht wordt, ingericht om electriciteit op te wek ken. Hij krijgt aldus voldoende om zijn geheele boerdery te verlichten. In het ge heel branden er 20 pitten. r -°- De zoete ïuval. Met het afbreken der gebouwen in het Engelsche interneeringskamp te Groningen is een aanvang gemaakt. Elk ter waarde van f 20, waren nog 9000 pakketten met voedingsmiddelen aanwezig, ze zijn voor de Italiaansr.be krijgsgevangenen naar Har derwijk gezonden. De hoeveelheid kolen komt de gasfabriek ten goede. Nog was opgeslagen o.tn. 9000 uniformen 9000 stel Jaeger ondeikleeren en 9000 paar schoenen, ter waarde van f '1.800.000. Koffie. De minister van landbouw heeft be paald 1De leveranciers van koffie aan detail listen zullen in het tijdvak van 27 dezer tot en met '24 Februari 1919 aan detail listen mogen afleveren en wel op een hun door den detaillist over te leggen bon no. 44 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie; bon no. 45 eener thee- en kofliekaart 0 05 K.G. koffie; geldende deze hoeveelheid als voorziening in de behoefte van den detaillist voor de geheele maand Februari '1919. Nederland cu België. Reuter seint uit Antwerpen De (Antwerpsche) Kamer van Koop handel heeft den minister van buitenland sche zaken een aantal eischen doen toe komen Ten eerste betreffende de annexatie van le enclave Maastricht, ten einde definitief de vaart tusschen Antwerpen en het bek ken van Luik van elke vreemde belemme ring vrij te maken. Ten tweede, dat Nederland België het recht zal waarborgen, eventueel van Lim burgs grondgebied gebruik te maken voor de vaart, waarvan hierboven melding is gemaakt. Ten derde een definitieve opio^ing be treffende de vrije vaart op de Schelde, een Belgische stroom, die voor geen enkele Nederlandsche haven een levensbehoefte is Terneuzen is slechts een voorhaven van Gent en waarvoor België de absolute heerschappij moet hebben om alle werken te kunnen uitvoeren, die betrekking hebben op de handhaving Yan de diepte en de veiligheid ten behoeve- van de scheepvaart. Ontploffingen. Uit verschijdene plaatsen van ons land hebben we nog bericht ontvangen, dat daar gisteren de ramen rammelden. Uit Ter Neuzen wérd ons gistermiddag halftwee gemeld Op dit oogenblik staat onze stad te dreunen op een wijze, zooals wij dat zelfs tijdens het heftigste bombar dement aan de kust of onze grens niet hebben medegemaakt. Wat de oorzaak is, valt niet te bevroeden. Slechts doffe geluiden van schieten of ontploffingen wor den gehoord, welke geen richting aanwijzen. De opheldering ontvangen we uit Sas van Gent De Duitschers hebben voor hun vertrek het kanaal van Ter Neuzen haar Gent op Belgisch gebied op allerlei manieren vernield en versperd. Hedenmiddag heeft men te Selzaete de met beton geladen en tot zinken gebrachte torpedobooten in de lucht laten vliegen. Het gedonder werd te Sas van Gent angstwekkend en was stërker dan bij den ergsten strijd. (N. Rott. Ct.) o Verdachte vreemdelingen. Van de ongeveer 200 verdachte vreem delingen, die naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam gebracht waren, zijn 19 Russen naar Bergen ^transpoi teerd. Zeven uitgeweken Duitschers, die niet in het bezit van legitimatiepapieren waren, worden over Zevenaar uitgeleid, en eenige ongewenschte Russische elementen zijn voorloopig op de Wierikerschans onderge bracht. Het grootste gedeelte van de aangehouden vreemdelingen is weer vrij gelaten nadat gebleken was, dat zij zich behoorlijk konden iegitimeeren of wel, dat het gehuwde Russen of Israëlieten waren, wien in verband met de progroms vergund is hier te blijven tot het vertrek van het tweede transport Russische krijgs gevangen. De datum van dat vertrek is nog hiet vastgesteld,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2