u n O p fin .Hcisici n Altena, ie Lansstraat en te Biiitlenurl j ut iiiwii mum Ft N. VAN POPPIL DAMES- EN HEERENKLEEOING r Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3847, Zaterdag 25 Januari1919. Geurige oude Vorstenlanden Prima belegen oude Vorstenlanden 12 Heerlijke Sumatra sigaar 12 's-BOSCfl. FEUILLETON. BAHOIANlVs Iteeren- en liiiidei kleeding' t U ii I TIJDELIJK NOG VERKRIJGBAAR: 10 cent. Bij 300 stuks franco rembours door geheel Nederland. Gelieve kleur op te geven: licht, middel of donker. Uitsluitend naar maat. DRAAGT Gorinclieui. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. zmo S1GAREN.MAG1AZIJ IV Hiutliamorstraat 94, Tel. int. 499. 5? 99 DX icm: BUITSKfLANDSCH OVERZICHT. De geassocieerden zitten met Rusland in hun maag en dat is een onverteerbaar brokje. Immers zooianghet in Rusland blijft gelijk het nu is, kan er van een algemee- nen vrede geen sprake zijn. Gelijk men weet, is het vooral Frankrijk geweest dat er immer op heeft aangedrongen dat men met de wapenen zou ingrijpen om in de verwarring van het vroegere Czarenrijk eenige orde te scheppen want Frankrijk dat heel wat geld in Russische leeningen gestoken heeft, is fel gebeten op de bolsje- wiki en zou deze ontoerekenbare lieden, die van schuld betalen niet willen weten, maar liefst zoo gauw mogelijk over de kling jagen. Doch de overige leden van den geasso cieerden bond zijn wat huiverig om dezen weg in te slaan. Ten eersteEr zou een machtig leger op de been gebracht moeten worden. Met beperkte strijdkrachten zou men kans loopen verslagen te worden. Maar een leger uitzenden, dat waarlijk in staat zou zijn, de rust in het uitgebreide gebied te herstellen, zou gelijk staan met het beginnen van een nieuwen oorlog. Ten tweede Het is de vraag of de afgematte volken ook al zijn ze dan overwinnaars, hun legers bereid zouden vinden om opnieuw ten strijde te trekken. Ten derdeAl werden de buisje wik i ten onder gebracht, wie verzekert de entente dat het dan voor goed pais en vrede in Rusland zou wezen En dan Zouden de met weinig geestdrift vertrokken troepen niet spoedig zelf besmet raken met de oproersbacil. Redenen te over om de gedelegeerden ter vredesconferentie van zulk een gewaagde onderneming te doen terugschrikken. De Fransche regeering is om haar poli tiek ten opzichte van Rusland dan ook heftig aangevallen door de socialisten in de Kamer. Dat was al op 29 December 1.1. Zij verweten de regeering, dat deze een gewapende expeditie in Rusland^ tegen de bojsjewiki voorstond en elke bespreking met de sovietregeering afwees. Minister Pichon verdedigde de politiek der Fransche regeering en voegde er aan toe »Ik zou door onbetwistbare docutnen ten kunnen aantoonen, dat die politiek in volkomen overeenstemming met de politiek der geaillieerden is en dat het onmogelijk zou zijn een andere te voeren, op straffe van alleen te staan (sous peine d'être seuk. Deze woorden komend uit den mond van den minister van buitenlandsche zaken moesten wel indruk maken. De Kamer moest we! méenen, dat de andere geal lieerden, speciaal de beide machtigsten, Amerika en Engeland, voorstanders waren van een expeditie in Rusland en in allen gevalle besliste tegenstanders van elk vreed zaam contact met) vertegenwoordigers der Soviet-regeering. Men begrijpt dan ook welk een opschud ding het in de Fransche politieke kringen moest wekken, toen kort nadat minister Pichon aldus gesproken had, de Humanité een document, geteekend Pichon, openbaar maakte, waaruit bleek, dat de Engelsche regeering juist een voorstandster van con tact met de Soviet-regeering was, maar dat de Fransche regeering een besliste weigo- HENRI RALOFF. Eerste Hoofdstuk. 1, Het is een prachtige zomeravond. Na den bijzonder warmen dag ademen de talrijke bezoekers van het hoog boven den Rijn gelegen terras met wellust hst ver kwikkende avondkoeltje in, terwijl tevens hun oor gestreeld wordt door de welluidende tonen van het orkest, - en het oog kan dwalen over het schoon© landschap in de diepte, de uitgestrekte weiden, ten noorden begrensd door den Rijn, waarvan voorbij de schipbrug enkele kronkelingen kunnen worden waargenomen aan de linkerzijde de stad Arnhem, door die brug met. het groene grasveld verbonden. Was het aan den wensch om niets van de muziek te verliezen, of wel aan het verlangen naar rust na den afmattenden dag toe te schrijven, dat aan de meeste tafeltjes het stilzwijgen werd bewaard Zooveel is zeker, dat noch de eene, noch de andere reden zich gelden deed in een kring jongelieden, die, eenigszins verwijderd van het grootste gedeelte van het publiek, zich aan den uitersten rand van het terras had geplaatst. Had wellicht in den aan- 1 vang de zucht om zooveel mogelijk frissche lucht in te ademen, hun aanleiding gegeven zich zóózeer af te zonderen, met opoffering van het volledige genot der muziek en de nabijheid der schoone sekse, thans scheen de warmte hen niet meer te drukken, want het gesprek werd gevoerd op zoo, leveudigen toon, dat het zeker opkorteren afstand van het publiek menig aandachtig luisteraar zou geërgerd hebben. «Ik blijf bij mijne meeninghij had het duel niet behoeven aan te nemen Van Bralen is algemeen bekend als een panier percéik voor mij zou hem niet voor satisfactionsfahig houden, zooals de Duitschers zeggen.* «Maar,. Hiiberg, vergeet toch niet, dat Ravening hier vreemd ishij was maar voor één dag te Arnhem hoe kon hij dadelijk zien wie Van Bralen Js? Hij moest wel op het uiterlijk af^*f en als Van Bralen naar zijne kleeding beoordeeld wordt, dan komt hij er zeker het best af. «Bovendien,merkt hier een jong infan- terie-otficier van middelbare gestalte, met zwart haar, kleinen zwarten knevel en schitterende donkere oogen, op, «het gaat toch niet aan Van Bralen voor niet satis factionsfahig te houden hij is lid van de sociëteit, ja, van wat al niet Hier onder kameraads noem je hem een panier percé en ik ben het met je eens, maar als je in het publiek dat woord gebruiktet, zou ring had doen hooren. Maar wat voor vreemde oogen zal men nu opzetten, nu er een officieel communiqué is verschenen waarbij de Russische regee ringen, de Sovietregeering mee inbegrepen uitgenoodigd worden tot vreedzame bespre kingen met de vertegenwoordigers der in vredesconferentie bijeen zijnde mogendheden Allereerst wordt medegedeeld, dat den geassocieerden vertegenwoordigers allereerst voor oogen heeft gestaan het Russische volk te helpen, het niet te hinderen, nog eenigs zins inbreuk te maken op zijn recht om zijn eigen zaken op zijn eigen manier te beredderen. En de Russen, die de geas socieerden als hun vrienden beschouwen zullen zij helpen, als deze bereid zijn zich te laten helpen. Het gaat hierbij om leniging van den honger, waarbij allereerst noodig zal zijn dat de orde hersteld wordt ten bate van handel en vervoer. Maar als men bij het herstel daarvan helpen wil, stelt men op den voorgrond dat men het Russische volk zijn eigen zaken wil laten besturen en hun land op geener lei wijze exploiteeren wil. En letterlijk lezen wij dan in den tekst van de verkla ring «Zij erkennen de revolutie zonder voorbehoud en willen in geen enkel opzicht en onder geen omstandigheden hulp of aan moediging verleenen aan een contra-revolu tionaire poging. Het is evenmin hun wensch of doel een of andere georganiseerde groep te helpen of te begunstigen bij het vermees teren van het bestuur in Rusland, tegen den wil der anderen. Hun eenig en oprecht doel is te doen wat zij kunnen om Rusland tot den vrede te brengen en het de gele genheid te verschaffen uit de huidige ver warring zijn^weg te vinden. De vrede in Europa kan niet gesticht 's-BOSCH Vughterstr. 87, Tel. No- 657 hij je uitdagen en zou je een duel moeten aannemen ook.a «Ik zou het niet aannemen, Vannissa als ik ooit duelleer, dan zal mijn tegen stander een gentleman zijn, en dat is Yan Bralen niet. Maar hij zou mij ook zoo gauw niet uitdagen tegenover officieren is hij wel wat kalmer. «Maar als je hem beleegdet, of wel, zooals Ravening deed, hem een klap in het aangezicht gaaft, dan zou je toch moeielijk kunnen weigeren.* «Nogmaals, ik zou weigeren, en van den eerste, die er geen genoegen mee nam, en het mij toonde, zou ik rekenschap vragen, althans als ik hem voor satisfactionsfahig hield. «Houd toch op met die moffentaal, Hiiberg,riep nu een lang mager man van omstreeks dertig jaar, met ingevallen wangen en- blond bleek gezicht, uit. «Weet jij er dan een hollandsch woord voor, Van Alphen «Neen, maar daarom is het toch ver drietig om dat duitsch te hooren.a «Wat mij betreft,zeide Vanissa, «ik zou Van Bralen in het geval van Ravening zeker geen satisjactie weigeren, al was het alleen om 't pleizier te hebben met mijn sabel op zijn leelijke, verloopen, valsche tronie te hakken.* «Maar hij had do keus van de wapenen, want hij was de beleedigde en hij koos den degen.* «Welnu, het zou mij evenveel genot worden, als Rusland geen vrede bezit. Om ook dit land den vrede te verzekeren, wil len nu de geassocieerden helpen op een wijze, die voor het Russische volk het best te aanvaarden i s. Om daartoe te geraken noodigen zij elke georganiseerde groep, welke thans ergens in Siberië of binnen de grenzen van Europeesch Ruslend politiek of militair ge zag uitoefent of poogt uit te oefenen (uit gezonderd in Finland), uit om niet meer dan drie vertegenwoordigers voor elke groep naar de Prinsen-eilanden, in de zee van Marmora (Zuid-Oostelijk van den ingang van den Bosporus) te zenden, waar zij zul len samenkomen met de vertegenwoordi gers der geassocieerde mogendheden, die van volmachten zijn voorzien. Inmiddels moet er tusschen de concur- reerende Russische regeeringen wapenstil stand zijn. r' De vertegenwoordigers worden 15 Fe bruari ter bestemder plaatse verwacht. Men wil het dus blijkbaar nog eens met zacht heid probeeren, het Russische volk tot rust te brengen. Of het echter den gewensch- ten uitslag zal hebben blijft een open vraag. Zullen de Russische regeeringen gezind zijn hun afgevaardigde te zenden naar het Prinsen-eiland En wanneer zij dit al doen, wat halen zulke onderhandelingen uit Al worden de lieden het eens, in het eigen land is daarmee maar niet als met too verslag een betere orde geschapen. De verkiezingen in Duitschland hebben de bolsjewikische elementen aldaar in al hun povere mutaliteit aan de kaak gesteld. In het geheel hebben ze 24 van de 421 zetels verkregen. En die kleine groep wilde nu heel Duitschland aan banden leggen. De republikeinen hebben een overweldigende meerderheid, maar de socialisten hebben de hulp van een burgerlijke partij noodig (de democraten) om een regeeringsmeerder- heid te vormen. De Nationale Vergadering zal niet te Berlijn maar te Weimar samen komen, waar de invloeden van buiten niet zoo zullen kunnen inwerken op de bespre kingen, als te Berlijn het geval zou wezen. Dat er in Duitschland no^f een heele groep is die met hart en ziel den Keizer trouw blijft, blijkt uit een vergadering van de Duitsch-nationale partij te Berlijn.gehouden, waar de bekende predikant, Ds. Traub, den Duitschen Keizer «zijn groet bracht*. Ds, Traub. begon zijn rede met een groet uit te brengen aan den Duitschen Keizer Wilhelm, waarop een donderende verschaffen hem in zijn body te prikken. «Alles in alles moet je erkennen,* zeide Van Alferi, «dat Ravening een leelijk koopje gesnapt heefthij komt voor zaken in Arnhem, wandelt des avonds dood bedaard door de stad en heeft het ongeluk een meisje tegen te komen, dat als een ver schrikt, door een sperwer vervolgd vogeltje haar toevlucht bij hem zoekthij geeft het kind zijn arm en schopt van Bralen een standje, waarop die hem uitscheldt en omdat hij nu Van Bralen een klap in zijn gezicht geeft, moet hij duelleéren en krijgt bij slot van rekening een leelijken steek in zijn arm, die hem, naar ik hoor, zeker een week of zes zal beletten iets daarmede uit te voeren. «Daarvoor heeft hij dan ook de voldoening een jong meisje geholpen te hebben,zeide Vannissa. «Een mooie voldoening,* bromde Van Alfen tusschen de tanden. «Ja, zeker een mooie voldoening al even wy niet meer in den riddertijd, daarom kunnen wij het oude ridderlijke gevoel nog wel hebben. Bescherming van het zwak kere geslacht is ook thans onze plicht, maar niet iedereen, is in onzen buitengewoon veiligen tijd, in de gelegenheid te toonen dat hij dit ridderlijke gevoel bezit.* «En betreur je dat?« vroeg Sponheim, een zeer naar de mode gekleed mannetje, die tot dusverre geen deel aan het gesprek had genomen. «Wel wis en waarachtig.* antwoordt bijval losbarstte. Nadat ook Ludendorff onder applaus was gehuldigd riep iemand uit de vergadering: «Wij moeten ook Tirpitz een groet zenden ProfessorHötsch zeide er vast van over tuigd te zijn, dat op de bouwvallen van het oude Duitschland een nieuw en sterk keizerijk zou herrijzen. Het applaus duurde eenige minuten, toen een andere spreker uiting gaf aan de hoop, dat Duitschland weldra zijn Keizerrijk zou terugkrijgen. Op het podium zwaaide men de zwart-wit-roode vlag en de geheele vergadering zong geestdriftig «Herrscher der Vaterlands, «Heil Ivaisér Dir 1« In dit verband is ook het volgende ken schetsend. Het Evangelisch-nationale dag blad Der Reichsbote heeft, op verzoek van vele honderden lezers, besloten, den gewezen Keizer op zijn verjaardag een adres van hulde met de handteekeningen van de Kaisertreue Duitschers aan te bieden. Dit adres is reeds op verschillende plaatsen ter teekening gelegd en de Reichbote ver- sprijdt thans een oproep, waaraan het vol gende is ontleend «Dit verjaardagsadres wil de handtee keningen verzamelen van allen, die den in gedwongen ballingschap levenden Keizer hun vereering, hun trouw en hun dank baarheid willen betuigen voor alles, wat hij in zijn lange en gezegende regeering aan goeds en groots voor ons heeft ge wrocht van allen, die de geweldige daden Vanissa. «Dus jij hadt wel in de plaats van Ravening willen zijn «Zeker, alleen zou ik het duel nog wel eens over willen doen, om ook dp kans te hebben Van Bralen een por te geven en er zelf misschien ongewond vandaan te komen. Ik geloof niet dat Van Bralen zoo'n meester op de wapenen is. Dat hij Ravening een steek geeft, bewijst niets misschien had die nooit een degen in de hand gehad. Weet je wel dat het ver duiveld kranig van zoo'n Amsterdamsch advocaat is om zich dadelijk beschikbaar te stellen. Ik ken dien Ravening niet, maar alleen uit deze geschiedenis durf ik besluiten, dat hij een flinke kerel is.« «Een weergasche mooie meid, die Anna Dijnsburg,« zegt Sponheim. «Wat doen die kinderen, aris ze mooi zijn, 's avonds ook alleen op straat vraagt Van Alfen. «Misschien ging ze wel op avontuur uit, maar beviel Van Bralen haar niet.* Dat geloof ik niet van haar,* zegt Hiiberg. «Die Dijnsburgs zijn heel ach tenswaardige luide vader is organist toevallig heb ik wel eens van hen gehoord.* «Je vader en moeder kunnen wel zóó achtenswaardig zijn, dat hef thuis verve lend wordt en dat het dochtertje 's avonds liever eens op straat wÉndelt,* merkt Sponheim op. Wordt vervolgd.) MEUWSBL4B DOOR Es ist eine alte Geschichte, Doch bleibt sie immer neu «Heil Dir im 3iegerolirane, I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1