Winter- i ïp- is J gedenken, die de Hohenzollem in e«n 500 arige geschiedenis zonder wedergade hebben volbracht, een geschiedenis, die met vlam mende letters in het hart vin iederen goeden Pruis en Duitscher staat geschreven en die het Duitsche volk een niette delgen schuld van dankbaar1 eid op'egt.v Ondertus8chen houden zich de bladen in de Entente-landen bezig met de vraag, op welke wijze me. 1 den Keizer zal doen boeten voor zyn onvergeeflijke schuld. Nog zy vermeld, dat in verschillende steden van Portugal een monarchistische beweging is uitgebroken, die zich blijkens de jongste berichten krachtig uitbreidt. Oporto is geheel en al in handen van de monarchisten, die een regeering hebben samengesteld met Paiva Conceiro als eerste- minister. Er zijn Portugeesche oorlogsschepen naar Oporto vertrokken om het streng te blok- keeren. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat te Dublin het zoogenaamde Iersche republi- keinsche parlement bijeengekomen is, be staande uit 30 tot 40 Sinn Feinleden van het Engelsche parlement. Er werd een verklaring betreffende de nationale onaf hankelijkheid voorgelezen, waarin de stich ting der Iersche republiek wordt aange kondigd en het terugtrekken der Britsche garnizoenen wordt verzocht. Uit andere berichten blijkt, dat de Brit sche overheid te Dublin niet voornemens was zich te mengen in de opening van dit ïparlementa:. "Wat daarvan de reden is, wordt niet gemeld, zoodat het moeilijk valt een conclusie te trekken. Nadere berichten dienen dan ook o. i. te worden afgewacht. handen, ruwe huid, springende lip pen. Gebruik F.UROL. Doos 30 60 ets. Bij Apoth. en Drogisten. en g BUITENLAND. Het Duitsche hoofdkwartier. Het Duitsche hoofdkwartier is naar Kol berg overgebracht. Het gemeentebestuur van Danzig heeft Hindenburg om bescherming gevraagd. De veldmaarschalk beloofde alles in het werk te zulleu stellen om te verhinderen, dat de Duitsche stad Danzig van het Duitsche rijk wordt geschfiidon. o Gerard over deu ex-keizer. NewYork, 23 Jan. In eene conferentie in het Insdituut voor Kunsten en Weten schappen te Brooklyn heeft de vroegere ambassadeur der Vereen. Staten in Buitsch land James W. Gerard de volgende ver klaringen gedaan Duitschland moet gedwongen worden tot de laatste cent te betalen voor het onheil, dat het heeft aangericht. Er was geen enkel aannemelijk voorwendsel voor den inval in België. Den 4 Oen Augustus 4914 heeft de Keizer mij gezegd, dat men België was binnengevallen om strategische redenen. Duitschland zou in den volkerenbond kun nen worden toegelaten, doch alleen na jaren lange boetedoening voor het onheil en de ellende, die het de wereld heeft opgelegd Ik geloof dat de Keizer persoonlijk voor den oorlog verantwoordelijk is en terecht moet staan. Hij is verantwoordelijk voor de deportaties van de mannen en vrouwen van België, voor het doen zinken van de »Lusitania« en voor de wreedheden tegen over gevangenen in de krijgsgevangenen kampen. Iu Ierland. Te Tipperary in Ierland, begeleidden twee konstabels een wagen met ontplof bare stoffen, toen plotseling gemaskerde mannen over een heg heen sprongen en riepenhanden omhoogZij schoten de konstabels neer en reden met den wagen, waarin de lijken van de konstabels lagen, heen. De bandieten maakten ook geweren en munitie buit. Een gevaarlijke landing. Védrines, de bekende aviateur, heeft Zondag, naar de »Tel.« meldt, een prijs gewonnen groot fr. 25000, aangeboden door het huis Lafayette te Parijs aan den avia teur, die er het eerst in slagen zou op de terrassen van het magazijn der firma te dalen. Deze terrassen zijn 45 meter lang en breed. Niettegenstaande een dichte mist verliet Védrines om 42 uur 35 het vliegveld Issy les Mourineaux en daalde tegen 4 uur op de aangegeven landings plaats. Wagon-ladingen geschenken voor Wilson. Het »Holl. Nieuwsbl.< meldt hit Parijs: President en mevrouw Wilson zijn naar Parijs gekomen met een zeer bescheiden aantal koffers. Het is echter waarschijn- ijk, dat zij met wagon-ladingen bagage zullen terugkeeren, daar zij een ontzaglijk aantal geschenken hebben ontvangen ge durende hun verblijf te Parijs en hun be zoeken aan Engeland en Italië. De bagage zal een dergelijken omvang hebben bereikt, dat zij wel per militaire transportgelegen heid naar Washington zal moeten worden gezonden. o Onlusten te Hamburg, Hamburg, 23 Jan. Gisteravond kwam het bij het Centraal-Station, het stadhuis en het havenkwartier tot schietpartijen, door de Sparsacus-aanhangers uitgelokt. De on ruststokers moeten twee politiewachten ge plunderd en de wapens genomen hebben uit twee auto's van den veiligheidsdienst. Het tram- en voorstadsverkeer is gestaakt. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Om 8 uur 's avonds verergerde de toestand. De politie deed theaters en cafe 's sluiten. De soldatenraad beval dat binnen 48 uur alle schietwapens moeten worden ingeleverd. Wie na dien tijd nog in het bezit daar van is, moet voor het standgerecht terecht staan evenals zij, die zonder daarvan aan gifte te doen, weten waar wapens gebor gen zijn. o De geassocieerde vredesconferentie. Lyon, 23 Januari OfficieelDe president der Vereenigde Staten van Amerika, de eerste ministers en de ministers van bui- tenlandsche zaken der geallieerde en geas socieerde mogendheden alsmede de Japansche vertegenwoordigers hebben vanochtend aan de Orcayka vergaderd. De vergadering ging door met het onderzoek van de agenda voor de gewone zitting op Zaterdag. De volgende kwesties werden daartoe over wogen 4. internationale arbeidswetgeving, 2. verantwoordelijkheden en bestraffrngen in verband met den oorlog, 3. vergoeding van oorlogsschade, 4. internationaal beheer van havens, water- en spoorwegen. In aansluiting daarbij begon de verga dering den gang van zaken te hespreken, ten aanzien van de territoriale kwesties te volgen. De hoogste oorlogsraad komt morgen ochtend om half elf bijeen. De maarschalken Foch en Haig benevens generaal Diaz zullen daarbij zijn en wel als militaire vertegen woordigers der geallieerde en geassocieerde mogendheden te Versailles. De mijnstaking in het gebied vyin Essen is geëindigd. In Solingen hebben de Engelsche bezet tingstroepen de Bergische Arbeiterstimmen, het orgaan der onafhankelijke sociaal-demo craten bezet en de beide redacteuren in hechtenis genomen. Antwerpen, 22 Jan. De stad is aan een groot gevaar ontsnapt. Door de roeke loosheid van een soldaat werd een begin van brand gemaakt bij enorme voorraden achtergelaten Duitsche munitie. De brand werd spoedig ontdekt en men mocht er in slagen, het vuur onmiddellijk te stuiten. Het hooge sterftc-cijfcr in Duitschland. Berlijn. De gevolgen der blokkade op de sterfte in Duitschland, vooral van Herfst 4946 tot het eind van 4918, zijn thans nauwkeurig vastgesteld en blijken veel hoo- ger te zyn dan oorspronkelijk werd aan genomen. Meer dan 500.000 sterfgeval len waren het gevolg van de slechte voe ding dit getal is nog eerder te klein dan te groot. Al deze menschen zijn een el lendige dood gestorvende slachtoffers waren vooral zwakke vrouwen, oude men schen en kinderen. o De ex-keiicr. Londen, 24 Jan. De Daily Mail zegt dat er alle reden is te gelooven, dat bin nen enkele weken de ex-Keizer, door Hol land uitgeleverd, te Parijs gevangen gezet zal worden en daar terecht staan. Het behoort, zegt het blad, tot de competentie van de vredesconferentie, een internationaa hof te benoemen dat de uitlevering van den ex-Keizer door Holland zal eischen wegens schending der oorlogswetten en moord. De royalistische beweging tn Portugal. Vigo, 21 Jan. De monarchistische be toogingen in de straten van Oporto duren voort. De regeering heeft voorgeschreven dat de burgers hun wapens moeten inleve ren. De studenten in Oporto vormen ba taljons vrijwilligers. Bericht wordt, dat een gedeelte van het garnizoen te Lissabon zich bij de monarchisten heeft aangesloten De kantoren van republikeinsche dagbladen worden door de menigte aangevallen. De niet-republikein8che officieren van het gar nizoen te Valeria do Minho zijn door an deren vervangen. Suiker aau België. Men seint uit Frankfort De Frankf. Ztg. verneemt uit Londen, dat daar onderhandelingen worden gevoerd over de levering door Nederlandsch-Indië van 30 millioen K.G. suiker aan België. h. van stelling van geitenvleesch. Maarschalk Kiamil Mahmoet pacha, be velhebber van het 3e Turksche leger is gevangen genomen onder beschuldiging van moord op Grieken en Armeniërs. De uitslag der verkiezingen in Duitsch- and is dat gekozen zijn: 464 soc.-demo- craten, 88 chris. volkspartij (centrum), 77 luitsche democratische partij, 34 Duitsche nationale partij, 24 onafhankelijke socialis ten, 23 Duitsche volkspartij, 4 Welven, 1 joeren-democraat, 4 leden Beierschen boe renbond en 2 leden Wurtemb. boerenbond. De correspondent van de »Nsb.« seint o.a. Liebknecht en Rosa Luxemburg hebben op uitstekende wijze de zaken der Pruisi sche jonkers zorg gedragen en er is nog maar weinig noodig om de monarchistische mijn te doen springen. Het is geen hol gezegde veeleer het tegendeel, dat vele jezonnen helderziende burgers van Berlijn 27 Januari, den geboortedag van den keizer met eenige spanning tegemoet zien. De conservatieven zijn onder den druk de laatste weken zoover gekomen dat zij maar het liefst over de grenzen naar Hol- and zouden willen seinen: Wilhelm, keer terug alles is vergeven.... o Ter dood veroordeeld. Brussel, 23 Jan. Heden is opnieuw voor den krijgsraad, die te Brussel zetelt, de zaak voorgekomen van den activist Robert Dewael, ingenieur, chemicus en hoogleeraar aan de door de Duitschers gestichte uni versiteit te Gent. Zyn advocaat, mr. van Parijs, verklaarde dat zijn cliënt een dweper is en dien ten gevolge minder verantwoordelijk voor zijn daad is, doch de krijgsraad aanvaardde de stelling van den auditeur militair en ver oordeelde hem ter dood wegens verraad. Er werd aan toegevoegd dat de terecht stelling te Gent zal plaats vinden. De geincrimineerde feiten zijn 4o. het steunen der vijandelijke legers2o. het plegen van een aanslag op de openbare instellingen 3o. het boosaardig dienen van de politiek des vijands en het doen wan kelen van het vertrouwen van de officieren en soldaten van het Belgische leger. De zuster van Dewael, die zich onder de toehoorders bevond, viel in zwjjm onder het uit der woorden mijn arme broeder en moeder 1 BINNENLAND. Thee. (Officieel). Het ligt in het voor men van den minister van landbouw, om, onmiddellijk na afloop van de tharis reeds aangekondigde distributie van thee, welke op 7 Februari a.s. aanvangt, een proef te nemen met herstel van den geheel vrijen handel. De datum, met ingang van welken in den loop van Februari maximumprijs en distributieregeling voor zoover thee betreft, zullen worden opgeheven, zal nader worden bekend gemaakt. Naar wij vernemen, is de N. O. T., in verband met de voorgenomen proef tot her stel van den geheel vrijen handel in thee en de daarmeee samenhangende aanstaande opheffing van den maximumprijs, thans weder in staat consenten te verleenen voor den aanvoer van thee uit Engeland. o Vleeschvoorziening, De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingetrokken de volgende be schikkingen a. van 3 October 4948, houdende ver bod van aflevering en vervoer van slacht paarden b. van 22 Augustus 4918, houdende verbod van vervoer en aflevering van leven de varkens c van 22 Augustus 4918, houdende verbod van aflevering en vervoer van bok ken en geiten d. van 47 Juni 4948, houdende ver bod van vervoer en aflevering van levende schapen en lammeren e. van 23 Augustus 4918, houdende verbod van aftevering en vervoer van ge slachte varkens of gedeelten daarvan f. van 26 October en 42 November 4948 houdende verbod van aflevering en vervoer van versch vleesch g. van 44 October 4918, houdende vaststelling van maximumprijzen voor nuch tere kalveren, varkens, schapen, geiten en bokken 40 Mei 494^ houdende vast- van een roaxirnuiwkleinhandelprijs (St.ct.) Verhooging van de rantsvneu. (Officieel.) Het ministerie vai buiten- andsche zaken deelt mede In de vergadering van de TweedeKamer van 43 Nov. 1918 verklaarde de tijdtfijke voorzitter van den ministeraad, dat Nec«r- and zou kunnen rekenen op toevoer gedt- rende één jaar o.a. van: 375 000 ton broodgraan inclusief rijst, 45.000 ton chiiisalpeter, 40.000 ton fosfaten; 25.000 ton pyrieten 300.000 ton maïs voor vee voeder. Voortgezette onderhandelingen leidden thans tot het resultaat, dat deze hoeveel- ïeden met ingang van 30 Januari zijn verhoogd als volgtbroodgraan 600.000 salpeter 70.000, fosfaten 60.000, pyrieten 33.000, maïs voor veevoeder 500.000. Voor andere soorten veevoeder is een jaar- ijksche hoeveelheid bepaald van 250.000 ton. Rijst is hier niet meer inbegrepen onder broodgraan, maar er is een apart rantsoen van 71.000 ton rijst inclusief mout, sago, tapiaco, mandiaco, araroer, stijfsel. Servische krijgsgevangenen. Men meldt uit Nijmegen De begrafenis met militaire eer van de drie aan Spaansche griep overleden Ser vische krijgsgevangenen, op Rustoord, werd bijgewoond door een Servischen gezant die uit den Haag was overgekomen met een jope van de Grieksch-Orthodoxe kerk. Aan de teraardebestelling ging een lijkdienst vooraf in het militaire hospitaal. Weder waren de militaire autoriteiten tegenwoordig. Na de eerbewijzen spraken majoor Wilbien, die ook nu een bloemstuk namens de ransche officieren op het graf legde en garnizoens-commandant te Nijmegen majoor Donker, die den vertegenwoordiger van de Servische regeering de verzekering gaf, dat het Nederlandsche volk en leger diep getroffen zijn door dit heengaan van zoovele zonen van Servië. De Servische gezant legde een bloemstuk op het graf en betuigde allen aanwezigen warmen dank voor de bewezen eer. Wederom zijn 4 Serven gestorven. Ze werden met militaire eer begraven. Er liggen thans in het hospitaal nog elf Serven zwaar ziek. Zij zijn door den popo bediend en de gezant heeft hen bezocht. Bij de in het kamp van Millingen ge legerde Fransche en Servische krijgsgevan genen woedt de Spaansche ziekte onrust barend. Dinsdagochtend werd een tweetal hunner te Apeldoorn met militaire eer ter aarde besteld. In het kamp staan nog 12 lijken boven aarde. Burgerwachten en vrijwillige landstorm. Oud-minister Colijn schrijft in de Stan daard een artikel in verband met het hem gebleken gemis aan inzicht in de taak, die de vrijwillige landstormafdeelingen en bur gerwachten onderscheidenlijk te vervullen hebben De vrijwillige landstormafdeelingen zijn leger-afdeelingen. Zij worden in het leven geroepen, om in oogenblikken van gevaar het oproepen van lichtingen wat na de langdurige mobilisatie een zaak is, waartoe men niet gaarne en niet licht zal overgaan overbodig te maken. Daarom is het noodig, langs den weg van vrijwilligheid plaatselijke afdeelingen te vormen uit hen, die geoefend zijn in den wapenhandel en die zich bereid ver klaren, op den eersten oproep vrijwillig onder de wapenen te komen. Het is daarbij niet voldoende, dat men in deze of gene provincie er op wijzen kan, dat er 4000 of 4500 menschen bereid zijn om aan den oproep gevolg te geven. Wil men aan die bereidwilligheid iets hebben, dan moet ze georganiseerd zijn. Men moet die mannen indeelen in afdeelingen, die als militaire eenheid bruikbaar zijn en dus ook van een behoorlijke encadreering moeten zijn voor zien. Mocht nu onverhoopt in ons land een toestand ontstaan, die een versterking der gewapende macht noodzakelijk maakt, dan zullen het deze afdeelingen zijn, die moeten worden opgeroepen en die gebruikt zullen moeten worden, daar, waar de Rijksre- geering zulks wenschelyk acht. De onderhandeliugei! met België. Naar wij uit Brussel vernemen zijn Dinsdag te Brussel aangekomen de Neder landsche gedelegeerden, die met de Belgische vertegenwoordigers zullen onderhandelen over -de levering van Belgische steenkolen tegen den uitvoer van melkvee. Men seint ons uit Brussel De Nederlandsch-Belgische gedelegeerden die zullen overwegen op welke voorwaarden Nederland den uitvoer van melkkoeien naar België zou kunnen toestaan, zijn tot het resultaat gekomen, dat tegenover den uit voer uit Nederland van elke koe de invoer moet staan van 400 ton steenkolen, af te halen in Luik. Vandaag wordt de quaestie overwogen van den prijs, welke by benadering zal zyn te betalen voor elk aan te koopen beest. Burgerwachten. De comissarissen der Koningin zijn uit- genoodigd, in een of meer bijeenkomsten den buigemeesters van hun gewest mon deling ée bedoelingen der regeeiing ten aanzien .van de burgerwachten uiteen te* zetten.' Indien zij het verlangen daartoe te kennen geven, worden deze bijeenkomsten bijgewoond door deskundigen, die uit Deu Haag worden gezonden. Er zijn maatre gelen getroffen om de burgemeesters of kommandanten van burgerwachten, die zulks verlangen, ter plaatse van voorlichting te dienen. Voor de nabestaanden van leden der burgerwachten wordt, naar de Nieuwe Crt. meldt, een fonds bijeengebracht, dat naar schatting binnen twee maanden een millioen zal bedragen. o Petroleum. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft, onder intrekking van de distributieregeling voor petroleum van 29 September 4947, vastgesteld een distribu tieregeling voor petroleum, uitsluitend ten behoeve van huishoudelijk gebruik en ver- ichting van binnenvaartuigen, welke regeling s opgenomen in de St.ct. ni. 49. Deze distributieregeling zal in werking kunnen treden zoodra aanvoer van petroleum van overzee heeft plaats gevonden. De minister hoopt, dat zulks binnenkort het geval zijn en dat zoo mogelijk reeds in de tweede helft van Februari" met deze distri butie kan worden aangevangen. De juiste datum kan echter thans nog niet worden vastgesteld. Een belangrijke kunstschcukiug aan deu Staat. Minister de Visser heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat uit het testament van wijlen notaris van Bilder- beek te Dordrecht is gebleken, dat deze zijn woning met belangrijke schilderstukken ter waarde van f 359.000 aan het Rijk heeft afgestaan, benevens een kapitaal van f 100.000, waarvan zijn vrouw nog het vruchtgebruik geniet. Deze collectie bestaat uit een reeks van meesterwerken der Haagsche en Barbizon- scholen. o Onbepaald verlof? De »Avp,« deelt mede, dat de wnd. Opperbevelhebber aan de autoriteiten van het leger mededeeling heeft verzocht of de sterkte van het onder de wapenen zijnde personeel gelet op de te verrichten diensten toelaat dat de lichting 4917 geheel of gedeeltelijk met onbepaald (klein) verlof wordt gezonden waarbij als grond slag moet worden aangenomen, dat van de lichting 1918 en 1919 niet meer dan 33 pCt. met bijzonder verlof of algemeen verlof afwezig zal zijn. Aanranding. Eene ernstige aanranding heeft ten huize van den 60-jarigen, welgestelden, alleen- wonenden landbouwer Verweij te Deil plaats gehad. Als de dader van dit misdrijf be stempelt men een zekeren v. A., een schoenmakersknecht te Deil, een met re volutionaire ideeën bezield jongmensch, dat volkomen op de hoogte scheen te zijn met V.'s gewoonten. Hij moet zich, teneinde den ouden man onverhoeds te hebben kun nen overvallen, in dien3 woning hebben doen insluiten, toen V. als naar gewoonte den avond bij zyne kennissen wilde doorbren gen om een kaartje te leggen, 't Geluk was hem evenwel niet dienstig. V. ont dekte zyn belager in de gang van zijne woning. Eene worsteling ontstond, waar bij de dader zijn mes trok, V. aan voor hoofd en onder de kin verwondde en hem een groot gedeelte van een oor afsneed. V. was nog in staat den dader te over meesteren en hem bij de politie aan te geven. Hijzelf moest zich onverwijld onder geneeskundige behandeling stellen. Van V. werd daarop door de politie met den laat- sten trein naar Tiel overgebracht, waar een scheikundig onderzoek geschiedde van de op zijn kleeren en handen aanwezige bloedsporen. Hij is voor den rechtercommissaris ge leid. Na gehouden verhoor werd hij in verzekerde bewaring gesteld. Als een be wijs van de koelbloedigheid van dan als dader gebrandmerkte kan dienen, dat hij na het bedrijven van de daad nog een kaartje ging leggen in een nabijzijnde her- 1 berg. ov. A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2