de Czarenfanoilie. Toen de tuchtlooze roode gardisten merkten dat zij wijken moesten voor de Tsjecho-Slowaken en Siberische troepen werd het besluit genomen de ge- heele familie uit den weg te ruimen. Een afdeeling roode gardisten trok naar de wo ning waar de Czaar gevangen zat. Toen de tsaar en zijn echtgenoote het rumoer hoorden, begrepen zij dadelijk wat er gaande was en schoten in hun boven- kleeren. De tsaar trok zelf den troonop volger zijn militaire uniform aan. Toen knielden allen neer om te bidden. De ontzette grootvorstinnen drukten zich tegen elkaar aan, de kroonprins barstte in tranen uit, trachtte op te staan en viel, waarop de tsaar zijn gebed afbrak om zijn zieken zoon in zijn armen te rienftnde tharitsa bleef bidden. Toen werd de deur geopend en Jurofski een der aanvoerders gevolgd door gewapende roode gardisten, trad het ver trek binnen. Barones Buxhevden, door het lawaai opgeschrikt, snelde op de tsaritsa toe en viel aan haar zyde in hysterische krampen neer. Jurofski wendde zich met een duivelsch lachje tot den tsaar en zeide »ik zie, dat gé u al hebt voorbereid.® »Ja, ik ben gereed,® antwoordde de tsaar. ïMaar ons bezoek geldt niet jou alleen,® vervolgde Jurofski op ruwen toon. »Wij zullen ook je vrouw en je heele gebroedsel uitroeien,® Hierop wees hij met een gebaar de roode gardisten de familie van den tsaar en barones Buxhevden aan en riep vooruit met hen en zonder complimenten De roode gardisten omsingelden de ver oordeelden en dreven ze de deur uit. De tsaar liep voorop, met zijn in zwijm ge vallen zoon in zijn armen. Zij was doods bleek en wankelde, doch herstelde zich spoedigde tsaritsa volgde hem met vaste schreden, aldoor zachtjes biddend. De grootvorstinnen en barones Buxhevden snikten krampachtig en moesten door de roode gardisten naar de plaats der terecht stelling, den kelder van het huis, worden gesleept. Bij de trap, die toegang gaf tot den kelder, ontmoetten de veroordeelden een andere groep, bestaande uit den lijfarts Botkin, mevrouw Schneider, de voorlezeres van de tsaritsa, prins Dolgoeroeky en graaf Tatisjef. »Gij ookzeide de tsaar tot Botkin, die erg beefde en geen woord kon uitbrengen. Daar de roode gardisten vreesden, dat geweerkogels in den nauwen met tegels bekleeden kelder zouden terugkaatsen, scho ten zij de veroordeelden achtereenvolgens a bout partent met revolvers neer. Jurofski en de roode gardisten hebben later verteld, dat eerst de tsaritsa, toen de grootvorstinnen en 't allerlaats de tsaar was doodgeschoten. De lijken werden op een vrachtauto ge laden en nog denzelfden nacht naar een verlaten mijnschacht bniten de stad gebracht. Daar werden ze met petroleum overgoten en in brand gestoken. De asch en de ver koolde beenderen werden met aarde bedekt« Wel een droef einde voor een man, wiens wensch een gebod was en voor wien millioenen in eerbied knielden. Wel mag men een land waar zulke gruwelen plaats grijpen en waar de bloed dorstige terreur nog altijd hoogtij viert, toewenschen dat spoedig een tijd van ver zoening der partijen aanbreke. Maar de geassocieerden zullen voorloopig niets kunnen doen. Ze hebben het trouwens met andere kwesties veel te druk. Op het oogenblik wordt er gehandeld over den volkeren bond. Zaterdag is dienaangaande een resolutie ingediend welker indiening terstond gevolgd werd door een rede van Wilson en Clemen- ceau. De laatste zeide hoe hij, toen hij pas nog weer de vreeselijke oorlogsverwoesting en de graven der gevallenen had aanschouwd, tot zichzelf gezegd had, dat het nu stellig tijd was een andere methode ter hand te nemen voor de slechting van geschillen dan deze georganiseerde slachting. Of men daarin slagen zou, wist hij niet, maar het was al een succes, dat de poging nu on dernomen was. En na Lloyd George on dersteunden Orlando namens Italië en Léon Bourgeois, namens Frankrijk de resolutie, waarna deze miat algemeene stemmen aan genomen werd. Wat deze resolutie inhoudt Reuter meldt het ons reeds volgens zijn telegram luidt zij als volgt »De conferentie, gezien de voorstellen voor de vorming van een volkerenbond, besluit lo. Dat het ter handhaving van de wereld regeling, voor welker vaststelling de geas socieerde regeeringen thans bijeen zyn, nood zakelijk is, dat een volkerenbond wordt gevormd ter bevordering van internationale samenwerking, ter verzekering van de na koming van aanvaarde internationale ver plichtingen en om waarborgen te scheppen tegen een oorlog. 2o. Dat deze bond moet beschouwd \vor- den als een integreerend deel van het al gemeene vredesverdrag en open moet staan voor elk beschaafd land, dat vertrouwd kan worden het doel van den bond te bevor deren f 3o. dat de leden van den bond op ge zette tijden moeten' bijeenkomen in een in ternationale conferentie en dat de bond een permanente organisatie en een secre tariaat moet hebben om de zaken van den bond te voeren in den tijd verloopend tus- schen de conferenties. Verder werd er gesproken over het be noemen van commissies, die rapport zouden hebben uit te brengen o. a. over de ver antwoordelijkheid van degenen, die den oorlog veroorzaakt hebben. Daarbij is het alles behalve vredeslievend toegegaan. De vijf groote mogendheden zullen n.l. in elke commissie door twee leden vertegenwoor digd worden dat is te zamen tien. De kleine staten echter mogen met zijn allen slechts vijf leden daaraan toevoegen. De kleintjes waren daarover niet gesticht en vooral prof. Hijmans, optredend voor België stelde® zich te weer. Maar Clemenceau, de geweldige, antwoordde, dat de groote mogendheden, die aan de zijde van de entente vochten, bij het sluiten van den wapenstilstand 12 millioen man in het veld hadden, dat zij dus de macht hadden ge had de heele zaak alleen te regelen. De kleine meevechters (waar overigens die groote voor hebben beweerd te strijden) mochten blij wezen, dat zij nog geraad pleegd werden. Met andere woorden Weest blij dat ge er bij moogt wezen. Wij konden onze beslissingen ook wel nemen zondar jullie toe te laten. En wear lijk, Clemenceau heeft met zijn groote mond de anderen koest weten te maken. Wij lezen althans dat^ ten slotte niemand meer iets tegen de voorgenomen samenstelling van de com missies had in te brengen. Nu de verkiezingen in Duitscldand zoo zijn uitgevallert dat de socialjsten alleen niet kunnen regeeren, doch met de bur gerlijke democraten samenwerking moeten zoeken, begint er onder de socialisten tegen stand tegen de Nationale vergadering open haar te worden. Zoo heeft 'zelfs Ebert gezegd aan iemand van de Köln. Zeit, dat de verkiezingen het recht bevestigd hebben van de regeering om de leiding te be houden. De partij, die in de nieuw te vormen rijksregeering met de meerderheids- socialisten de zetels zal deelen, zal moet- n beseffen, dat samenwerking slechts mogelijk is. als de regeering niet alleen in d e m o- cratischen, maar ook in s o c i a I i s- t i s c h e n zin wordt gevoerd. In Portngal schijnen de republikeinen de macht in banden te zullen houden. Men beweert dat de ex-koning in Portugal ge land is om den troon te bestijgen, zoodra de monarchisten de overwinning zoudeu hebben behaald. Nu de revolutie niet in zijn voordeel verloopt, zal hij wel weer gauw een veilig heenkomen zoeken. BUITENLAND. De duurte te l'arys. Parys, 26 Jan. De verkeerstaking is Zaterdagavond zonder incident geëindigd. Men gelooft dat zij iri hoofdzaak veroorzaakt was door de duurte, die werkelijk fantastisch is. Zelfs de conservatieve meedog verlangt nu, dat de regeering tusschen beide komt om een einde te maken aan het stelsel van profiteeren, daar anders uitgebreide en ernstige onlusten te vreezen zijn, daar jle armen niet in slaat zijn om bij de geldende prijzen te eten. De strijd tegen de Bolsjewiki. Bern, 27 Jan. (R. O.) Naar uit Kono via Berlijn van 25Joh. wordt gemeld hebben Lithausche troepen de bolsjewiki 35 K.M, ten O. van Kono een nederlaag toegebracht. Zij maakten 6000 gevangenen en zouden thans op Wilna aanrukken, o Nog zijn wij onder den indruk van het verhaal van graaf Tolstoi over de wreede terechtstelling van de Russische Charen- familje door de bolsjewiki, of daar komt weer een nieuw bericht volgens hetwelk een gewezen hofbeambte van den Czaar, die naar Stockholm de wijk heeft genomen, bij hoog en bij laag verzekert dat de Czarina en haar kinderen nog in leven zijn en ergens in Rusland in veiligheid verkeeren. Dat de Czaar dood is staat echter vast. De Londensche correspondent van het Hbl. ontleent het bericht aan de »Daily Tele graph®, die het weer van zijn Stockholm- schen correspondent heeft. o Met den veiligheidstoestand te Berlijn wordt het steeds treuriger. Gewapende rooverbenden plunderen particuliere wonin gen, waarbij zij het doen voorkomen, alsof zij tot de veiligheidstroepen behooren. Het komt voor, dat zij geheele straten afzetten, om Ifnn kameraden ongestoord te laten plunderen. Men vreest, dat als voortaan 's avonds om 11 uur volkomen duisternis in Berlijn zal heerschen, deze elementen nog meer gelegenheid zullen krijgen hun slag te slaan. o Wilson heeft verklaard geen Russische regeering te willen erkennen, die de bui tenlandsche schuld niet erkent. o— Te Dusseldorp. Bi ussel, 21 Januari. (Reuter.) De Spar- taciërs strojmen uit alle streken van Duitsch- land naai' Dusseldorp, daar deze stad zoo dicht bij het bezette gebied ligt, dat de Duitsche troepen niet goed gebruikt kunnen worden om de beweging te onderdrukken. De eigenlijke dietator in de stad is de Spartaciër Schmiettgen. o Berlijn. Volgens de Lokalanzeiger heb ben zich bij de voorloopige besprekingen in den boezem van de Pruisische regeering alle sprekers tegen een verbrokkeling van Pruisen als een ramp voor het ryk ver klaard. o De begrafenis ran Liebknecht. Berlijn, 25 Januari. Heden zyn 32 slachtoffers der Spartacistische ongeregeld heden, waaronder Karl. Liebknecht, he graven. De rust werd nergens gestoord. De bijzettingsplechtigheid begon om 12 uur. Er vormde zich bij Friedrichthain een lijk stoet, die daarop naar Friediichsfeld trok. De kisten werden op acht met sparregroen getooide en met rood overdekte wagens van het lijkenhuis naar Friedrichsfeld ver voerd. o Vliegdienst tusschen Parys en Londen. Men weet, dat er met het oog op de vredesonderhandelingen een militaire v 1 ieg- die n s t tusschen Parys en L o n- d e n is ingericht. Volgens een draadloos telegram uit Parijs neemt die erg op. Alleen ambtenaren in rijksdienst mogen er gebruik van maken. Ze krijgen byzondere kleeren en reddigsmiddelen en vliegen nauw keurig uitgedrukt, van Buc (bij Parijs) naar Hendon (bij Londen). Daartoe zijn ongeveer 3HI uur noodig, gerekend van het Majestic-hotel af tot het departement van buitenlandsche zaken te Londen, de beide autotochten naar de hoofdsteden inbegrepen. Majoor Patterson heeft als bestuurder een topsnelheid bereikt, door den afstand tus schen beide vliegvelden in twee uur en vijf minuten af te leggen. Er gaan ook officieele stukken mee. K(jksbond roor Biiitsche krijgsgevangenen Met het doel de Duitsche gevangenen zoo spoedig mogelijk naar hun haardsteden te laten terugkeeren is in Duitschland een r.ijksbond voor Duitsche krijgs- en burgergevangenen gesticht. Het plan is, in Nederland een afdeeling daarvan op te richten. De meedeeling van deze stichting herinnert eraan, dat onge veer 800.000 Duitsche krijgsgevangen in handen der geallieerden zijn en dat ze veelvuldig bij den wederopbouw in België en Noord-Frankrijk te werk worden gesteld. Tot zoo ver de Duitsche omzendbrief. Uit Zurich meldt men, dat Ador, de Zwit- sersche president, thans naar men weet te Parijs, vermoedelyk volledig uitsluitsel zal vragen over het voornemen om de Duitsche gevangenen ten behoeve van den weder opbouw van de verwoeste steden en het opnieuw in orde brengen van de onbruik baar geworden bosschen en akkers in de geallieerde landen te houden. "ÏïnÜnland." Graan. Het stoomschip Hector, van de Kon. Ned. Stoomboot-My., is gisteren van Gal veston te Amsterdam aangekomen met ongeveer 4200 ton granen. o Vrachten van Java naar Nederland. De stoomvaartmaatschappijen, welke van Nederlandsch-Indië op Nederland varen, deelen mee, dat de vrachten van Java naar Nederland met 30 pet. zijn verlaagd. Cement. Heden is hier van Londen aangekomen het stoomschip Heijerland met o.a. ongeveer 1600 ton cement, waarvan de prijs beneden f60 per 1000 K. G. af boord komt. Verdere ladingen worden binnenkort ver wacht. o 9p een mtyn geloopen. Vannacht is te IJmuiden binnengekomen van de visscherij de stoombeuger Vooruit VL. 86, die aan boord had drie opvarenden van de Nederlandsche zeetjalk Voorwaarts kapitein Houtstra, de stuurman en de matroos, welk schip met een volle lading hout van Sundsvall naar Zaandam Dinsdag j.l. des morgens halfnegen op 56° 4' Noor derbreedte en 5® 30' Oosterlengte op een mijn geloopen is. Het schip brak midden door en de opvarenden werden in zee geslingerd. Van het drijvende hout van den deklast wisten de drenkelingen met groote moeite een vlot te maken, waarop zij ruim twee dagen en twee nachten in de barre kouden hebben rondgedreven. Geheel uitgeput werden de schipbreuke lingen Woensdag op zee aangetroffen door den stoombeuger, aan boord waarvan zij met de meeste zorgen werden verpleegd. Bij den kok P. Vernis mocht dit niet meer baten hij is den volgenden dag overleden ten gevolge van de doorgestane koude. o Een flinke vrouw. Op de hofstede van den landbouwer J. W. te Anna Jacobapolder (St. Philipsland) kwam dezer dagen, zoo wordt gemeld, een vreemdeling om onderstand vragen, welke later bleek te zijn een geïnterneerd Duit- scher. Een en ander werd hem verstrekt, maar toen hij de bijwoning, de zoogenaamde keet, waar de bewoners aanwezig waren, had verlaten, is hij ongemerkt de hoofd woning ingegaan sn heeft uit een kleerkast in een der kamers een kleedingstuk geno men, waarin een portemonnaie zat. Op het juiste moment kwam de vrouw des huizes in de kamer zag wat er voorviel, rukte de portemonnaie uit zijn handen, sloot de kamerdeur af en haalde hulp, welke onmiddellijk ter plaatse was, n.l. haar echtgenoot en een buurman, welke den dief bewaakten tot de politie verscheen om den dief te arresteeren. Rerolrers gestolen. Aan het Centrum kwam ter oore, dat aan de Rijks-artillerie-inrichtingen nabij de Hembrug dezer dagen 5000 revolvers zijn gestolen, j Het zouden Duitsche revolvers zijn, af komstig van de ontwapening der door Limburg getrokken Duitsche troepen. Aanpakken. Aanpakkenheeft nu bijna vier tori gouds gecollacteerd. Dat is reeds heel wat, maar do laatste loodjes wegen het zwaarstHet zal nog wel eenigen tijd duren vóór het millioen bijeen is. Toch voor een lichaam als de Ned. Herv. Kerk een bescheiden bedrag, indien allen van goeden wille zyn. Voor 38 millioen aan wollen en katoenen goederen. Uit scheepvaai tkiingen verneemt het Hbl. nader. In strijd met vroegere bepalingen dat alleen consenten werden afgegeven voor katoenen en wollen goederen, die betaald waren in Engeland voor rekening van im porteurs liggen en waarvoor reeds vroeger consent was verstrekt, is thans medegedeeld, dat voor alle katoenen en wollen manu facturen die in Engeland liggen consent kan worden aangevraagdnaar voriuidt ligt er voor Hollandsche rekening een waarde van pl.m. f38,000.000. Het vervoer dezer goederen geschiedt voornamelijk door de Holl. Stoombootmaat schappij en de mij. »Noordzee«, hoewel ook enkele Rotterdamscho lijnen hiervoor in aanmerking komen. N. 9. T.-hefflng van ingevoerde goederen. In verband met het wetsontwerp rege lende o.a. de voorzieningen van geldelyken aard ten aanzien van de met de geasso cieerde mogendheden te Londen gesloten overeenkomsten zal de N. O. T. met ingang van '1 Februari ingevolge opdracht der regeering en ten behoeve van de schatkist 5 pet. heffen van d o factuurwaarde der goederen, die door bemiddeling van de N. O. T. uit het buitenland worden be trokken. o De ex keiier. Een correspondent te Amerongen meldt ons: Zooals bekend is, zou de chr. zangver- eeniging »de LofStem« ter gelegenheid van Keizer Wilhelm's verjaardag hem eenige liederen toezingen. Dit zou Zaterdag 25 Jan. geschied zijn, hoewel de Keizer eerst Maandag 27 dezer verjaarde, Op dien dag was het juist 3 jaar geleden, dat Gravin Bentinck- van Bijlandt overleden is. Dinsdag kwam dus minder geschikt en der grafelijke familie minder gewenscht voor. Naar ik verneem moet op last van den minister van buitenlandsche zaken het bovengenoemde plan niet zijn doorgegaan. Voorts valt mee te deelen dat de Kei zerlijke familie niet meer de gasten zyn van den graaf, maar haar eigen huishouden dryft zij zijn dus alleen maar inwonende. Het toezicht en de bewaking zijn iets verscherpt. Ieder, die tot het Kasteel wenscht toegelaten te worden, moet een toegangsbewijs halen bij een rentmeester, terwijl de inwonenden van het kasteel een kaart bij zich dragendit wordt noodig geacht met het oog op de herhaalde wis seling in het bewakingspersoneel. „IJs kost menschenrleesch V' Te Goes is een 10-jarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Bij het schaatsenrijden op de zanderij - slooten aan den Huizerweg te Bussum is Zondagmorgen een 20-jarig meisje, mej. V. door het ijs gezakt en verdronken. o Sneeuw. De directie van de gemeentereiniging te Rotterdam heeft Maandag ruim 2000 losse werklieden aangenomen om behulpzaam te zijn bij het opruimen van de vannacht gevallen sneeuw. Er wordt verder gewerkt met 23 sneeuwploegen, elk door drie paar den getrokken. Het vaste personeel der gemeentereini ging blijft tot van avond laat in dienst. Kwartjesvinder*. Uit Leiden wordt aan de N. R. Ct. ge schreven. Sedert eenigen tijd worden de treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam onveilig gemaakt door een groot aantal kwartjes vinders, die er op meesterlijke wijze in slagen tallooze slachtoffers te maken. In het station Haarlem heb ik 20 van zulke als heer gekleede schavuiten in clubjes van vieren in één enkelen trein zien stap pen. Een van da vier is de kwartjesvinder, de anderen zijn dan zijn handlangers, die het publiek tot spelen aanmoedigen. Door hoogst geraffineerd valsch spelen heb ik argelooze boertjes en militairen honderden guldens zien verliezen. Hoewel de politie hiervan op de hoogte is, maar niet veel hiertegen schijnt te willen of kunnen doen, wordt het toch hoog tijd, dat tegen dit ernstig kwaad met be hulp van alle mogelyke middelen wordt gewaarschuwd, al was het slechts door het aanplakken van biljetten op de stations. o— De vleeschvoorziening. In een circulaire aan de burgemeesters blijft de minister van Landbouw aandrin gen op het afgeven van slechts zooveel slachtvergunningen als overeenstemd met het hoofdelijk rantsoen van 2 ons per week met dien verstande, dat het vleesch van geslachte nuchtere kalveren hierbuiten valt. De mooril te Wehl. In verband met den op 8 November te Wehl gepleegden moord op den 80-jarigen landbouwer L., een alleenwonend man, zijn thans in het huis van bewaring te Arnhem opgesloten de 23-jarige J. W. V., bakkers knecht te Amsterdam, A. J. B. 16 jaar, arbeider te Arnhem en A. P., arbeider 26 jaar, zwervend, die bekend hebben den moord te hebben gepleegd. Zij waren de woning van den ouden man binnengekomen, onder het voorwend sel, dat zij commiezen waren en een huis zoeking moesten doen. Eenmaal hinnèn, grepen zij den ouden man vast, bonden hem, deden hem een prop in den mond en worgden hem om daarna het huisje te onderzoeken en zich het aanwezige geld toe te eigenen. o Rechtzaken. Zaterdag is op bijzonder brutale manier een som van ongeveer 800 gulden ont vreemd bij de N.Y. Holl. Plaatweller en Pijpenfabriek v.h. J. D. Olie Connerman te Veisen. Een bakje met de loonen voor de arbeiders wordt des Zaterdagsmorgens om 11 uur gewoonlijk geplaatst in een af gesloten kantoortje der werkmeesters. Hiermee schijnt de dief op de hoogte te zijn geweest. Zaterdagmorgen tusschen 11 en 12 uur is een steen ter hoogte waar zich het geld bevond, uit den muur ge haald, waardoor het geld kon worden mee genomen. De" met meni gemerkte steen is viermoedelijk des nachts uit den muur ge haald en daarna met klei weer vastgemaakt. Het is een brutaal stukje wanneer men nagaat, dat het kantoortje zich aan den openbaren weg bevindt en de diefstal op klaarlichten dag plaats had. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur ven Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 27 Jan. tot 2 Feb. 1919, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no 67 1 ons Jam. d 68 1 Bruine boonen. 69 lVg x> Groene erwten. t 70 1 t> Kaas 71 21/» ons Sniker. 4 (Kinderkaart) 2x/3 ons Suiker. j> 8 4 K.G. Aardappelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2