Winter- de Fransche volksvertegenwoordiging en Wilson aan de Senaat moeten voorleggen. Ofschoon de Engelsche grondwet hem daar toe niet verplicht zal, Lloyd George ver moedelijk dezelfde gedragslijn volgen. Ook de commissie voor den voikenbond nadert het einde van haar taak en zal spoedig verslag uitbrengen. Wij zien met spanning uit naar wat de conferentie hier omtrent zal bepalen. Want dit voelt een ieder. Het gaat hier om hoogst belang rijke dingen. Een nieuwe wereld, waarin het allen aanstichters van twist en oneenig- heid tusschen de volkeren onmogelijk ge maakt wordt den oorlogsfakkel te werpen in de brandstof, zal worden gesticht, of de oude wereld waarin werd gekuipt en ge konkeld en waarin men voortdurend op zijn hoede moest zijn voor mogelijke aan vallers zal blijven voortgaan de mensch- heid te kwellen en uit te mergelen. Maar of het ooit zal komep tot een onverstoor baren wereldvrede? Op het oogenblik moet de wapenstil stand weer worden vernieuwd en het is weer zeer waarschijnlijk dat de voorwaar den opnieuw zullen worden verzwaard. Als men althans luistert naar de Fransche persstemmen zullen de Duitschers nog meer aan banden worden gelegd. Men wijst er in Frankrijk op dat de Duitschers weer gaan droomen van een machtig Duitsch rijk vergroot door Duitsch-Oostenrijk. Duitschland blijft dus een gevaar. En daarom raadt de pers de regeering aan bij de nieuwe verlenging van den wapen stilstand, Duitschland weer goed de pen op den neus te zetten. In Duitschland worden nog voortdurend wapenen gemaakt, om werkeloosheid te bestr ijdendie fabrie ken moeten worden bezet, en Duitschland moet nu onmiddellyk volslagen demobili- seeren. De N. R. C. merkt hierbij op In een tijd van «getemperde* vrijheid van de pers, zooals die nu nog in Frank rijk voortduurt, weet men, wat zulk een raad van de pers aan de regeering beduidt. De regeering heelt een plan, en laat zich door de pers den raad geven, het ten uit voer te leggen. Naar het buitenland gaat »de raad«, als een zelfstandige uiting van de openbare meening, en men wordt verondersteld te bewonderen, h6e glad de regeering juist in de richting van de «open bare meening« werkt. In een officieuze uitlating van Fransche zijde aan de Daily Telegraph wordt dan ook gezegd, dat Frankrijk, op grond van de krachtige houding van de openbare meening geen concessies zal doen op het stuk van het militaire toezicht op Duitschland. De heele houding van de Fransche regeering tegenover den volkeren bond wordt dan ook beheerscht door de overweging, dat zy ten allen tijde een overmacht van strijdkrachten moet kunnen samentrekken om haar militaire bondge nootschappen te handhaven. In verband hiermede heeft de corres pondent vae de Daily News te Parijs uit Fransche bron hét volgende vernomen De militaire leiders van de geallieerden zijn van meening dat thans de tijd geko men is, dat Duifkchland zich van zijn mi litaire kracht moet ontdoen en in eeu toestand gebracht moet worden, waarin het zich tegen de vredesvoorwaar den, die thans voorbereid worden, niet zal kunnen verzetten. De opvatting van de geallieerden is altijd geweest dat wij voor waarden moesten opmaken, die Duitschland zal moeten aannemen, zonder erover te kunnen onderhandelen of beraadslagen, be halve ten aanzien van onderdeelen. Duitsch land tracht daartegenover zijn militaire kracht te handhpen, zoodat het zijn ge volmachtigden naar het vredescongres kan zenden om over de opgelegde voorwaarden te onderhandelen. Op dit stuk is de Fran sche natie, en zelf3 de socialistische partij met inbegiip van haren uitersten linker vleugel, tegen alles gekant waardoor Duitsch land de gevolgen van zijn militaire neder laag bespaard zouden kunnen blijven. In deze zaak zal de Fransche regeering door de geheele natie gesteund worden. De Fransche natie acht de toekomstige be trekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch land het voornaamste vraagstuk waarop geen compromis geoorloofd is. Dit lijkt al heel weinig op een verzoe- ningsgezinden geest bij het Fransche volk dat al wat ten voordeele van Duitschland zou kunnen zijn bij den wortel wil af snijden. Getuige het oordeel van de Fransche pers over de conferentie der socialisten te Bern. De Duitschers kregen daar zeer harde nooten te kraken, maar het slot was toch dat men besloot weer als voor heen met de Duitsche broeders saam te werken. «Ziet ge wel«, roepen de Frankche dagbladen, «het Duitsche gekuip heeft weer gewonnen.* Hoe bang de toestand in Rusland is beschreef een Duitscher, die midden Januari uit Moskou wist te ont komen. Twee hem bekende gezinnen hadden de laatste weken uitsluitend van aardappel schillen geleeft. De hongersnood te Moskou is ontzettend. Veel winkels zijn gesloten bij gebreke van voorraden. Wat er is wordt in de eerste plaats aan de leden van de roode garde en hun families verkocht. Van de regeeringspersonen zijn 85 pro cent Joden. Daarmee groeit de haat tegen de Joden voortdurend aan. Men verwacht algemeen, dat het dit jaar met het bewind der boisjewiki op zijn eind zal loopen, te meer, daar de boeren ver schrikkelijk op hen gebeten zijn. De menschen die ook in ons land met het bolsjewisme dweepen moest men maar een keertje enkele reis naar Meerenberg geven, of ze een paar weken naar Moskou zenden. Ze zouden wel genezen terug komen. 3 handen, ruwe huid, springende lip- I 8 nen. Gebruik PUROL- BUITENLAND. Duitschland. Bremen, 40 Febr. De bezetting van Bremerhaven is in den nacht van Zaterdag op Z >ridag zonder strijd geschied, door een flotielje mijnenvegers en circa 80 man De leider van den soldalenraad, Armgart, is gearresteerd. De Neue Freie Presse verneemt uit welingelichte Berlijnsche kringen dat de aansluiting van Duitsch Oostenrijk bij Duitschland binnenkort een voldongen feit zal zijn. Naar verluidt is Duitschland bereid Oostenrijk en Hongarije in hun economisché moeilijkheden te steunen. Het land rau den honger. De uitwerking der horigei blokkade of het sterftecijfer in Duitschland n.l. van den herfst 1916 tot einde 4918, is thans door nauwkeurige onderzoekingen vastge steld kunnen worden. Met zekerheid is thans na te wijzen dat meer dan 500 000 menschen tengevolge der voedselmoeilijk heden zijn omgekomen. o -- De gezondheidstoestand te Kyssel. Professor Albert Calmette, directeur van het instituut Pasteur te Rijssel, hoeft onlangs over een treurigen gezond heidstoestand aldaar verslag uitgebracht voor de genees kundige faculteit te Parijs. Bij het uit breken van den oorlog had Rijssel 220 000 inwoners en bij de bi «tijding waren er nog maar 110.000. Daarvan waren er 60.000 vrijwillig of door de mobilisatie vertrokken, 25 000 echter waren door de Duitschers weggevoerd of aan het front aan het werk gezet. Het sterfte-cijfer, dat vóór den oorlog schommelde, tusschen 19 en 21 per duizend per jaar, steeg ge leidelijk van 27.73 in 1915 tot 41.55 in 1918. De voornaamste oorzaak was, het toenemen der longtubereulose en andere ziekten, als gevolg der onvoldoende voeding De kindersterfte was gelukkig niet groot, doch het aantal geboorten, dat in 1913: 4885 bedroeg, was in 1917 nog maar 602. o De wapenstilstand. Maarschalk Foch heeft geëischt dat de zich in Rusland bevindende ElzasLotharing- sche soldaten die in het Duitsche leger dienen, vóór alle andere Duitsche troepen- deelen worden teruggebracht. Van Duit sche zijde is deze eisch afgewezen. Den 6n Februari heeft maarschalk Foch in Spa doen mededeelen, dat hij zijn eisch handhaafthij dreigt, wanneer er geen gehoor aan wordt gegeven, met een tijde lijke onderbreking van het toegestane trans port van Duitsche troepen uit het Zwarte Zee-gebied. o President Wilson is niet van plan Brus sel vóór| zijn vertrek naar Washington te bezoeken wegens de dringende zaken van den volkerenbond en sedert hij telegrafisch bericht ontving, dat zijn dochter Marga- retha, die aan Spaansche ziekte leed, veel beter is. &ij was van plan II. Dinsdag het hotyitaal te Brussel te verlaten en naar Parijs terug te keeren om haar vader te zien vóór hij naar Amerika vertrekt. Parijs, 10 Febr. De Prinkipo-conferentie met de Russen zal waarschijnlijk niet ge houden worden wegens het feit, dat de bolsjewiki de bijeenkomst beschouwen als epn conferentie met de geallieerden, in plaats van eenvoudig als een gelegenheid om van gedachten te wisselen om het eens te worden over de beginselen voor verdere besprekingen. Pichon zei vanmorgen dat iet voorstel inzake Prinkipo verviel, daar de vijandelijkheden onder de bolsjewiki niet gestaakt waren. Een nieuwe staatsgreep! Berlijn, 9 Febr. De Roode soldaten- raad bereidt weder een coup d' etat voor, om Ebert en Sheidemanen ten val te bren gen en Liebknechts dood te wreken. Het schijnt dat Eichhorn achter de schermen werkt. In Schonhausen alhier kwam het heden tot bloedige botsingen tusschen gepeupel en de regeeringstroeperi. De strijd werd gedeeltelijk op de daken gevoerd. Er zijn reeds 6 dooden en 6 gewonden gevallen. Te Hamburg. Bellijn, 9 Febr. De rust is te Hamburg nog niet geheel hersteld. De ontwapening der arbeiders veroorzaakt moeilijkheden. Gewapende benden brengen de levensmid- delenzendingen voor de troepen in gevaar, door zelf zendingen aan te houden en er over te beschikken. Russisq^e agenten pro- beeren in troebel water te visschen, ten einde de macht in handen te krijgen. o DE VREDESCONFERENTIE. Overeenstemming van den Volkerenbond. Parijs, 10 Febr. (Telegram voor de United Press.) Over het ontwerp voor den Volkerenbond is overeenstemming bereikt BINNENLAND. De Bussemsche politie heeft aangehou den P. S., die te Amsterdam een paar handkarren 'had ontvreemd, waarmee hij naar Bussum was getrokken, teneinde ze daar te gelde te maken. Hij werd bijtijds geknipt. Het geld, waarvoor hij reeds een kar had verkocht, vond men nog in zijn bezit. Misdadigers aan het werk. Onder de gemeente Wijk aan-Duin zijn in een der jongste nachten op een buiten plaats niet minder dan 7 hoornen omge hakt en meegenomen, zouder dat iemand iets van dezen roof bemerkt heeft. In het gezin van den nachtwacht H. te Wijk-aan-Duin zijn vergiftigingsverschijn- schijnselen waargenomen. Het onderzoek heeft tot heden nog tot geen resultaat geleid. o Ruzie op het ys. Bij het schaatsenrijden te Kerkdriel kregen twee jongens ruzie om een meisje. Met de schaatsen aan gingen ze elkander te lijf, met het noodlottig gevolg, dat De G. achterover viel en hevig bloedend uit het achterhoofd, bewusteloos werd opge nomen. Zijn toestand is bedenkelijk. o- Aanvoer uit het buitenland. Gelijk gemeld is, geeft het depart, van Buit. zaken een lijst uit van goederen, waarvan de geassocieerde mogendheden een grooteren aanvoer hebben toegestaan. Uit die lijst blijkt o a. dat de hoeveel heid benzine en steenkool wordt verhoogd van 9000-14000, broodgraan van 325 000- 600 000. koffie van 35.000-40.000, ka toen en katoenen goederen van 26.000- 47.000, gasolie van 20.000-30.000, pe troleum van 100.000-140 000, tabak van 22 000 33 000; voorts zijn aanmerkelijk verhoogd de hoeveelheden meststoffen, ter- wijk van eenige artikelen, o. ra. buiten en binnenbanden, rubber, likeuren, thee, sigaretten, pijptabak en fabrikaten van leer, behalve drijfriemen, de invoer onbe perkt is. o De Duitsche ex kroonprins ziek. Volgens bericht uit Wielingen moet de ex-kroonprins ziek zijn. o IJssport iu Friesland. Uit een ingezonden stuk aan de N. R. Ct. Het bleef nu nog bij baantje rijden in en bij stad en dorp en de heldere maan gaf velen gelegenheid een haantje te maken, wie daarvoor over dag geen tijd had. En het zijn vooral de paartjes, die el kander daar ontmoeten en mén ziet dan wat Waling Dijkstra zegt Mannicg feint ried mei in faem Ar er den op 't ein wer kaem, Ried er wer bij de iene wei En naam in vare mei Losse verkeering voor één baantje dat is het parool op de ijsbaan in de ma neschijn, voor de tallooze hij's en zij's. Het verschil in stand is als weggevaagd, de sport beheerscht alles en allen en hij is de uitverkorene, die het vaardigst op de schaats is. Dat is je echte uiting van sport bij het Friesche volk «op reden*. Het Wilhelminakatiaal. Naar de Maasb. van officieele zijde ver- neertK, zal dezer dagen jn de Staatscourant de'mededeeling verschijnen dat Vrijdag 14 Februari de vaart op het Wilhelminakanaal, voor het gedeelte DongenTilburg wordt opengesteld. Men is dit thans bezig het water in dit gedeelte te pompen, doch me1 het oog op het ijs zal de vaart nog wel last onder vinden. Door de openstelling van dit gedeelte kunnen de schepen van Rotterdam naar Tilburg komen. Een onderhoud met den ex-Keizer Wilhelm. Men seint uit Keulen, aan de Msb. Heden hadden wij gelegenheid een persoonlijkheid te spreken, die een oude bekende van den ex-keizer is en aan wien het vergund was den vroegeren monarch den 27sten Januari zijn geboortedag te Araerongen te bezoeken. Ofschoon er zeer veel bloemen uit Ne derland en uit Duitschland aangekomen waren en alles gedaan was om den dag zoo feestelijk mogelijk te doen verloopen, als de omstandigheden het toelieten, ge lokte het toch niet den keizer ook maar een oogenblik op te beuren uit zijn toestand van hevige ziekelijke onrust, waaronder hij lydt. De onlangs ondernomen poging der Ame- rikaansche journalisten om tot hem door te dringen, heeft deze onrust zoo mogelijk nog doen toenemen. De ex-keizer schrikt zoodra iemand hem nadert. Toen de bezoeker, die gelijk gezegd een oude bekende is, op hem toetrad, deed de ex-Keizer verschrikt eenige stappen achter waarts. Hij herkende zijn vriend niet, zoodat deze zich aan hem moest voorstellen. Toen werd de herinnering weer in den vroegeren keizer levendig. En alsof deze erop gewacht had om zijn hart uit te storten, gaf hij in een vloed van woorden zijn gemoed lucht en legde al zijn bekom mernissen aan den bezoeker bloot. Onze zegsman hield het om twee rede nen voor geraden den inhoud van hetgeen den ex-keizer zeide, niet mede te deelen, op de eerste plaats om begrijpelijke poli tieke redenen ,doch op de tweede plaats, omdat alles, wat hij zeide den indruk maakte van 'n rnensch die de volkomen geestelijke inzinking nabij is. Hij sprong voortdurend van den hak op den tak en scheen soms geen begrip te hebben van zyn werkelijke positie. Zooveel kan wél gevoegelijk worden meegedeeld, n.l. dat hij zich voor den bedrogene hield. Zijn generaals, zijn raadgevers, zijn diplo maten, de Katholieken, de Joden, de vrij metselaars, allen hadden hem bedrogen, meende hij. Zoo de ex-keizer zijn bezoeker niet her kende, het verging den bezoeker omgekeerd haast evenzoo. Onze zegsman verzekerde, dat hij den ex-keizer op straat ontmoet had, hem nooit herkend zou hebben. Van de vroegere stramme houding was geen spoor te bekennen. Men stelle zich voor een op een stok steunenden ouden man, gebukt en afge leefd, met sneeuwwit haar en gekleed in een onverzorgde uniform, die los om een skelet scheen te hangen. Iemand, die voor elk gëfuisch schrikt en voor iedereen schuw wegkruipt. Als een lichamelijk en geeste lijk gebroken man, zoo loopt de vroegere keizer van Duitschland thans door de ver trekken van zijn toevluchtsoord te Ame- rongen. Vlektyphus. Te Delft breidt zich de vlektyphus meer en meer uit. Thans zijn er reeds 11 ge vallen drie personen zijn aan deze ziekte overleden. Twintig personen bevinden zich in observatie. Het passagiersschip De Prins der Ne derlanden is Zaterdagnamiddag van Am sterdam naar Batavia vertrokken. Het schip, dat van 1 April 1916 opgelegd is geweest, heeft de passagiersvaart na Java heropend, waarheen sedert 8 September 1917, toen de Grotius de haven van Amsterdam ver liet, geen passagiersschip meer was ver trokken. Een bewoner van den Haag is in den trein tusschen Den HaagAmsterdam f 4100 aan goud ontstolen. o Vergeten. Te Garijp (Fr.) strafte een onderwijzer een jongen door hem op te sluiten. Bij het uitgaan vergat meester hem en ging het dorp uit. Den geheelen nacht verkeer den de ouders in ongerustheid. De werk ster vond den volgenden morgen het ke- reiije schreiende in de school. o Aangerand door vrouwen. Te Uden werd Zondagavond een tim mermansknecht aangerand door twee vrouwen, die zijn geld of leven eischten. De man wist de beide «dames* echter met een list te verschalken en kwam met den schrik vrij. Hij vermoedde echter, dat de vrouwen vermomde mannen waren. Met onbepaald verlof. (Officieel) A. Vóór 1 Maart 4919 zul len, voor zoover zij zulks wenschen met onbepaald (klein) verlof worden gezonden- de volgende categorieën van dienstplichtigen van de mihtiolichting en landstormjaarklasse 1917 1. Infanterie en hospitaalsoldaten. a. Zijf die in de tijdvakken van 3—6 Januari 11)17 en 15 Februari 1917 werden ingelijfd of in dienst gesteld. *b. Zij, die in het tijdvak van 1216 Maart 1917 werden ingelijfd. 2. Wielrijders. a. Zij, die tri de tijd vakken van 3—6 Januari 1917 en 13 Februari 1917 werden ingelijfd of in dienst gesteld. *b. Zij, die in de tijdvakken van 16 20 April 1917 en '1 5 Juni 1917 wer den in dienst gesteld of ingelijfd, met dien verstande, dat de ploeg van April 1917 vóór die van Juni 1917 in aanmerking komt. 3. Vesting artillerie. *a. Zij, die in het tijdvak van 45 Maart 1917 werden ingelijfd. *b. Zij, die in het 'tijdvak van 1620 October 1917 werden ingelijfd, met dien verstande, dat in de eerste plaats de in Maart 4917 ingelijfde ploeg voor verlof in aanmerking komt. 4. Pantserfort-artillerie van torpedisten. Zij, die in het tijdvak van 1 —5 Maart 1917 werden ingelijfd. 5. Motordienst. a. Zij, die in het tijdvak van 15 Februari 1917 werden ingelijfd. b. Zij, die in het tijdvak van 15 Qctober 1917 werden ingelijfd. 6. Pontonniers. *a. Zij, die in het tijdvak van 15 Februari 1917 werden ingelijfd of in dienst gesteld. *b, Zij, die in het tijdvak van 25 Juli 1917 werden ingelijfd met dien ver stande dat in de eerste plaats de Februari- ploegen voor verlof in "aanmerking komen. 7. Genietroepen. *Zij, die in het tijdvak van 15 Fe bruari 1917 werden ingelijfd en in dienst gesteld. 8. Telegrafisten en telefonisten. Zij, die in de tijdvakken van 16—20 Juli en 15 October 1917 werden inge- lyfd. 9. Bereden korpsen. *a. De landstormpiichtigen, die in het tijdvak van 2 5 April 1917 werden in diepst gesteld bij de bereden artiilerie. *b. De landstormpiichtigen, die in het tijdvak van 13 Maart 1917 en zoomo gelijk ook zij, die in het tijdvak van 16— 19 Mei 1917 werden in dienst gesteld bij de cavalerie. B. Op 1 Maart 1919 zullen desge- wenscht met onbepaald (klein) verlof wor den gezonden. De dienstplichtigen der militielichting 1917, die in het tijdvak van 1—5 Maart 1917 werden ingelijfd bij de cavalerie. Van de met een sterretje gemerkte ploegen worden op den aangegeven tijd alleen met verlof gezonden de dienstplich tigen, die kunnen worden gemist, de overi ge tot de ploegen behoorende dienstplich tigen zullen volgen zoodra de dienst het toelaat. o De politie bestolen. In dezen tijd van moreele verwording staat het gauwdievengilde letterlijk voor niets. Terwijl de politie te Amsterdam nacht en dag speurt ter ontdekking van nog on bekende daders van verschillende diefstal- len en inbraken, hebben enkele leden van een grijpvingersclub in den nacht van Maandag op Dinsdag een bezoek gebracht aan het hoofd-bureau van politie aldaar. De gevolgen dezer visite waren Dinsdag morgen merkbaar. De nietsontziende onver laten hadden alle koperen straalpijpen.... gemoerd. Steenkolen, Het van Philadelphia te Amsterdam aangekomen stoomschip Java heeft 5500 ton steenkool meegebracht. Verder is te Amsterdam aangekomen het stoomschip Helder, van Nieuwcastie met 2550 ton steenkool. Meel eu Tarwe. Het stoomschip Moerdijk is gisteren hier ter stede van New-York aangekomen met een lading meel en tarwe. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2