r F, N. MN POPPEL DAftlES- EN HEERENKLEEDING Uitgever: L. J. VEERMAN, Hensden. No. 3853. Zaterêag 15 Februari. 1919. Geurige oude Vorstenlanden 10 cent. Prima belegen oude Vorstenlanden Heerlijke Sumatra sigaar 12 's-BOSCH. lECILLKTOS SET EEUW» IIEÏÏW3 ItAIIIMAWs Heeren- en Kinderkleeding TIJDELIJK NOG VERKRIJGBAAR: DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Bij 300 stuks franco rembours door geheel Nederland. Gelieve kleur op te geven: licht, middel of donker. S1GAREN-MAGAZIJIV 99 99 BU1TENLANDSCH OVERZICHT. Wat boven op ligt, moet er maar 't eerste af. We bedoelen de ja, hoe zullen we het noemen de onwellevendheid, de inhaligheid, de schrokkerigheid van België, 't Is om uit zijn vel te springen. De Bel gische regeering heeft nu werkelijk het stoute stuk begaan, om aan de vredes conferentie haar ialijvingseischen van Ne- derlar.dsch grondgebied voor te leggen. »De stelling van België zoo luidt het bericht is deze, dat de bezetting door Nederland van den linker Schelde oever, niet gehandhaafd mag worden, omdat die provincie «inderdaad® Belgisch is«. Men moet maar durven Zeeuwsch- Vlaanderen Belgisch Wel, wel, die arme verdrukte bewoners van dat deel- van Zeeland. Zij zuchten onder den scep ter van onze Koningin en hunkeren er naar onder Belgisch bewind te komen Zou je ze niet die Belgische heeren, Weten ze dan niet, dat Staats-Vlaanderen «inderdaad Nederlandsch is Neder- lartdsch in taal en cultuur, Nederlandsch in geest en willen, Nederlandsch ook in zeden en gewoonten En weten ze dan niet, dat ^le bewoners van Zeeuwsch-Vlaan- deren niets anders begeeren dan Neder landsch te blijven Hoe dom, onhandig en leelijk van de Belgische regeering. Als ze nu geëischt had vrije doorvaart door de Schelde, ook in oorlogslijd, zie, daar was over te spreken geweest. Maar nu eischen dat een stuk echt Hollandsch gebied zal wor den afgescheurd van het levend geheel dè,t zet kwaad bloed. Zal de vredesconferentie deze eisch in willigen De Daily News zegt, dat er in verband mei de conferentie te Parijs één punt is, dat in het bijzonder om aandacht vraagt. Algemeen bestaat het verlangen om tege moet te komen aan billijke aanspraken van België, dat zoo bitter door den oorlog ge leden heeft. Men mag verwachten, dat het niet moeilijk zal zijn den wensch van België ten opzichte van de vrijheid van de Schelde te voldoen. Maar de confe rentie mag de territoriale aanspraken van België ten opzichte van den linker Schelde- oever en Nederlandsch Limburg wel zeer nauwkeurig onderzoeken. De behoefte aan dit gebied blijkt volstrekt niet, want er is geen reden waarom het ontworpen Sphelde- Rijnkanaal over uitsluitend Belgisch gebied zou loopen. Maar de wenschen van de bevolking behooren den doorslag te geven. Door deze overweging zullen de besluiten en uitspraken van de conferentie, naar deze plechtig verklaard heeft, geleid worden. En de wenschen van de bevolking strekken zonder éenigen twijfel in overstelpende meerderheid om te blijven onder Neder- landsche vlag. Dit feit behóórt den door slag te geven. Daar hoor ik je. Dit feit moet den doorslag geven en daarom vertrouwen we, dat België hier van een koude markt zal thuis komen. Met zoo brutaal zijn hebzucht te toonen heeft het zich leelijk^ in de kaart laten kijken. Jammer, dat onze zuidelijke nabuur 7. «Heb je het in je koffer «Neen, ik draag het altijd by me, maar zoo dat niemand het zien kan.® «Het portret van je moeder is er zeker in «Er is niets in. Daarin zal zijn portret of een lok van zijn haar komen of nooit iets in elk geval zal het met mij begra ven worden.® Elise huiverde. Was het de avondlucht of iets anders Was het de gedachte aan den dood van hare vriendin, of wel was de huivering daaraan toe te schrijven, dat zij voor het eerst kennis maakte met een hartstocht, dien zij tot nu toe alleen uit de boeken kende Henriette bemerkte de huiveringzij trok Elise naar zich toe en zeide «Maar, lief kind, je bent eigenlijk nog te jong om van zulke dingen te hooren toch is het misschien maar beter dat je er van hoort, want wie weet hoe gauw je iets dergelijks zult ondervinden.® «Maar,® merkte Elise op, «is het wel goed van je, Henriette, dat je zoo je hart aan hem hecht Als er toch eens niets van kwam, dan zou je daardoor voor je geheele leven ongelukkig kunnen worden.® «Wie zegt dat er niets van komen kan riep Henriette vrij heftig uit. «Kan ik het helpen dat ik geloof hecht aan die spontane liefde, dat ik zelfs de overtuiging heb dat dit eigenlijk de eenige waarach tige liefde is, omdat daarbij al het con- ventioneele op den achtergrond staat, omdat er geen sprake is van stand,'noch van fortuin, noch van geboorte, noch van iets van dien aard. Elise, heb je Goethe's «Wahlverwantschaften® al gelezen Elise knikt van neen. «Neen, dat is ook geen lectuur voor zulk een jong meisje.® «Maar geloof je dan werkelijk, dat als uit zulk eene spoedig opkomende liefde eèn huwelijk tot stand komt, er dan veel waar borgen zyn dat zulk een huwelijk gelukkig zal wezen «Ja zeker, geloof ik dat, en wat meer is, ik heb er een bewijs van in mijn naaste familie. Ik heb je, geloof ik, wel eens verteld, dat ik een broeder heb gehad, veel ouder dan ik welnu, dat was een eerste meisjesgek met een innemend uiterlijk en altijd aardig, waren de dames zeer op hem gesteld ik geloof dat hij had kunnen*krij- gen wie hij wilde, maar hij scheen niet te willen trouwen en spotte altijd met het huwelijk, zeer tot teleurstelling van mijne moeder, die hem juist zoo graag getrouwd wilde zien, in de hoop dat hij daardoor ook tevens wat ernstiger zou worden. Zij had de hoop al opgegeven, toen zij op ze keren dag een brief van hem kreeg waar tot zulke stappen is overgegaan. Neêrland en België zijn voor de toekomst op elkaar aangewezen. Maar als een van de partijen zóó onvriendschappelijk begint, is er van goede kameraad weinig te verwachten. De Duitsche republiek heeft nu toch ein delijk een officieele president gekregen. En wel Ebert. Hij is gekozen te Weimar rnet 277 van de 379 uitgebrachte stemmen. In een korte rede verklaarde deze de benoeming aan te riemen. Dat de voor- loopige regeering van het Duitsche rijk veilig is in de handen van dezen sociaal democraat, blijkt uit zijn opmerking, dat het eerste gebod voor hen, die de vrijheid liefhebben, is de vrijheid te beschermen en te herstellen, waar zij worden aangetast. Als een Eichhorn deze woorden gesproken had, zou er alle reden zijn te vreezen, dat hij die vrijheid zeer eenzijdig uitlegde en wel als de vryheid van een zeer klein deel der bevolking, om de groote meerderheid te terroriseeren. Wij weten nu gelukkig uit Ebert's korte voorloopige regeerings- periöde als volkscommissaris, dat hij zóó het woord vrijheid niet vertolkt, doch gelukkig in den zin, waarin ook de burger lijke democraten haar uitleggen. Wel eigenaardig dat de bevolking te Weimar deze benoeming, waarbij verge leken een koningskroning maar geringe be- teekenis heeft, zoo d$od nuchter opnam. De straten waren stil als gewoonlijk. Geen vlag of ander teeken wees op de groote nationale beteekenis. De regeering had de stemming toch wel anders gewepscht. Men zegt, dat zij tegen over den burgemeester van Weimar den wensch uitgesproken had, dat hij ovaties organiseeren zou voor den pasgekozen pre sident. De burgervader zou geantwoord hebben, dat het hem aan goeden wil niet 's-BOSCH Vughtarstr. 87, Tel- No- 657 Uitsluitend naar maat. ontbrak, doch wel aan menschen. Dit ver haal heeft een groote mate van waarschijn lijkheid, omdat de Weimarianen het heele complex van gebeurtenissen niet met over- groote sympathie schijnen te beschouweu. Moge onder het bestuur van Ebert het geslagen en geschokte rijk weer tot rust en welvaart komen. Doch dan zullen nog heel wat wateren door de Rijn stroomen, voor dat Duitschland weer zijn oude sterke-" positie herwonnen heeft. A^s het aan Frank rijk ligt, komt het er nóóit weer bovenop. Dit blijkt wel uit zijn pers en uit de plan nen die de Fransche gedelegeerden ter vredesconferentie ontvouwen en waarmee zij ingaan tegen de Amerikaansche en En- geische inzichten. De opvatting van de tegenwoordige Fransche regeering houdt vast aan de po litieke methodes, die onder meer zijn ge volgd te Versailles in 1871, in 1918 te Brest-Litofsk, in 1815 te Weenen, kortom aan de methode, die tot dusver hij eiken vrede met min of meer succes in praktijk is gebracht. Van deze methode heeft pre sident Wilson verklaard, dat zij voor altijd in discrediet is gebracht. Maar de Fran- schen achtten, gelijk men weet, deze uit spraak wat voorbarig. Zij meenen dat men moet zorgen voor een beslissende militaire overmacht op den vijand. Dus geen ontwapening, maar een zich handhaven door geweld. Volgens de beginselen die door president Wilson worden gehuldigd, kan echter een vrede die op geweld berust, ook al is dit geweld nog zoo sterk, nimmer duurzaam zijn. De geschiedenis heeft dit geleerd, de vrede dient te berusten op recht. Nu is er nog een andere zienswijze, voor gestaan door de Engelschen en deze is Laat ons voor den eersten tijd met de Franschen meegaan en dus de overwonnenen door geweld dwingen -onze eischen in. te willigen. Maar daarna moet men de be ginselen van Wilson toepassen om zoo te komen tot een algemeenen wereldvrede Het heeft er veel van dat het Britsche plan tot uitvoering zal komen. Ook de Engelsche pers is veel milder in haar oordeel over Duitschland dan de Fransche. Zoo schrijft generaal Maurice in de Daily News naar aanleiding van de Fransche plannen om Duitschland nog meer aan banden te leggen Er zijn nu koele hoofden noodig, als men niet wil, dat alles wat men reeds bereikt hééft, in duigen valt. Er zijn hier in Parijs een aantal men- in hij meldde, dat als hij ooit zou trouwen hij dan dien dag zijne aanstaande vrouw had gezien. Wat was er gebeurd Voor een geopende ophaalbrug, die hij moest passeeren, had hij eenig oogenblikken naast een jónge dame gestaanhij wist niets van haar af, niet eens of zij getrouwd of ongetronwd was. Hij volgde haar en kwam er zoo achter wie zij was. Welnn. die kennismaking heeft een huwelijk ten ge volge gehad, zoo gelukkig als er misschien geen ander geweest is. Zij heeft later ook erkend dat hij dadelijk op haar een diepen indruk had gemaakt. Vier jaar zijn zij getrouwd geweesttoen zijn ze naar Indië gegaan. Eenige dagen na hun aankomst te Batavia krijgt- mijn broeder de cholera en sterftnog geen zes weken waren voorgegaan of het vrouwtje lag naast haar man op het kerkhofzij was van hartzeer gestorven.® Met eene van aandoening trillende stem had Henriette dit laatste verhaaldhare vriendin pinkte een traan weg. «Vraag mij dus niet meer,® ging Hen riette voort, sof ik geloof of zoo'n huwe lijk gelukkig kan wezen. Het is mogelijk, dat sommige menschen voor zulk eene plotseling opkomend gevoel van liefde niet vatbaar zijn wie zaL het beoordeelen Maar ik ben het, evenals mijn broeder, en evenals hij vertrouw ik ook, dat aldus het gevoel van liefde bij mij moet ontstaan, zal het 't ware gevoel wezen.® Elise zat in overpeinzing verzonken het verhaal van hare vriendin had haar teri zeerste ontroerd, maar naar hare meening was het niet volledig er ontbrak iets aan en juist iets, waaraan zij een groot gewicht hechtte. Zij wilde gaarne weten of hij die beide dagen te Clarens tot Henriette reeds van liefde had gesproken of althans daarop gezinspeeld, maar zij durfde het niet vragen. Had hij het gedaan en had hij later niets van zich laten hooren, dan had hij slecht gehandeld eu Henriette moest dan niet meer een ziekelijke liefde voeden had hij het niet gedaan, was het dan niet hoogst ongelukkig, dat zij op een kennis making van twee dagen zulke luchtkasteelen bouwde «Waar denk je aan, Elise 1 vroeg Henriette. «Aan alles wat je mij hebt verteld. Weet je wel zeker, Henriette, dat hij je lief had «Ja, dat weet ik zeker,® was het antwoord. Elise bleef onbevredigd? Zij kon niet nagaan waarop die zekerheid zich grondde. Een groep van stemmen werd in den tuin gehoord. Beide meisjes schrikten op en bemerkten nu eerst dat het onder de hoornen stikdonker was geworden. Men zocht haar, want de heer Vanissa was ge komen om haar te halen. Een hartelijke begroeting had plaats er. daarna het afscheid van de directrice der school, van Elise voor goed, van Henriette voor den duur der vacantie. Eenige oogenblikken later rolde het rij tuig op den straatweg in de richting van Gorincliein. schen, die pas in Duitschland zijn geweest. Zij kunnen met gezag over den toestand daar spreken, en het is niet moeielijk om nauwkeurige inlichtingen over de gebeur tenissen daar te krijgen. Het is daarom goed dat de feiten bekend worden. Nie mand die een gevoel van verantwoordelijk heid heeft, beweert dat er eenige waar schijnlijkheid bestaat, dat Duitschland den oorlog zal trachten te hernieuwen, maar wel is er gevaar, dat wij Duitschland door een politiek van speldeprikken tot vertwij feling brengen en de ordelijke regeering, die het nu nog bezit, omverwerpen. Het zou dan alleen mogelijk zijn onze vredes voorwaarden door te zetten door recht- streeksche toepassing van geweld. Hel denkbeeld om bij elke vernieuwing van den wapenstilstand een nieuwe strook Duitsch gebied door de geallieerden te laten be zetten, zou een stoot in die richting geven en men gelooft niet, dat het hetzij bij de Engelsche, hetzij bij de Amerikaansche grootmachtigden steun vindt. Dat het niet alles koek en ei is tusschen de bondgenooten ter vredesconferentie blijk! uit de rede die Lloyd George gehouden heeft in het Lagerhuis Hij verzekerde onder andere, dat dn vredesconferentie wezenlijk haar best deed om vrede met Duitschland te sluiten maai er waren zulke moeilijke kwesties. En tjr de eerste plaats noemde hij daaronder d< grensaf bakening in het Westen. Hier word dus door een officieel persoon bevestigd dat Frankrijk meer wil hebben dan Elzas- Amhem voort. Het was zeer donker daar de wolken zich in het laatste uui hadden saamgepakt en men voor reget vreesde, had de heer Vanissa de kap vat de landauer doen sluiten. Het gesprei wilde niet best vlotten de heer Yaniss. had een zeer vermoeienden dag gehad ei was tot slapen geneigd, terwijl Elise l- zeer verdiept was in hare gedachten Op haar jong, zeer ontvankelijk gemoec hadden de mededeelingen harer vriendii dén diepsten indruk gemaakt. Zij wa.- onafgebroken bezig te overwegen, welk< de beste weg zou zijn om Henriette kennismaking te Clarens te doen vergeten want dat hare verwachtiag nog eenma:. vervuld zou worden, achtte zij al ze>;, onwaarschijnlijk. Het rijtuig was nu op een gedeelte vai den weg gekomen, waar, door het diclr loof der hooge hoornen, een volslagen duis ternis heerschte. De koetsier, die gemot had, dat hij, volgens het aanvankelijk plan van den heer Vanissa, vóór het dot, ker te huis zou zijn, had zijne lantaar niet medegenomen, zoodat men zich in et zwarten nacht voortbewoog. Plotselii. wordt een geroep vernomen; daarop hiei het rijtuig rnet een schok stil, een hevigt zweepslag wordt gehoord, daarna een ande slag en een gilvervolgens de stem vai den koetsier en die van den vreemdei aanrander, welke laatste Elise en hau; vader meenden te herkennen. üst Land vaa Heusden de Laiastraat en de Biiitltriurl a Hinthamerstraat S4, Tel. int. 49S. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1