Gevatte koude, ANGA-SIROOP. ANGA-BONBONS Zwakken Koorts Lotharingen. Immers, als Frankrijk zich met Elzas-Lotharingen tevreden wilde stel len, hoe zou er dan onder de geassocieerden nog verschil van meening kunnen zijn over de grensaf bakening in het Westen Tevens blijkt hieruit, dat Engeland en Amerika die Fransche eischen niet, of slechts ten deele steunen. Het is ook voor ons van veel belang om te zien, hoe dit afloopt, want als Frankrijk zijn territoriale eischen niet kan doorzetten, dan hebben de Beigen ten opzichte van het Nederlandsch gebied, dat zij begeeren, vermoedelijk heelemaal geen kans. In het omgekeerde geval zou zulks onzeker worden. Lloyd George heeft verder ook nog ver teld, dat Amerika weigert aan een expe ditie naar Rusland deel te nemen, of zulk een expeditie in eenig opzicht te steunen. Frankrijk en Engeland zouden haar dus alleen moeten ondernemen, en daartoe zijn zij op het oogenblik niet bij machte. IBO vastzittend slijm op de borst, voort durend hoesten, scherpte in de keel, bronchitis en kinkhoest. Gebruik hiertegen Betere borstsiroop bestaat niet. Per fl. fl.50. Om buitenshuis, hetzij op reis, in den trein, bij vergaderingen of op Uw werk een #oed hoeststillend middel bij de hand te hebben, fa- briceeren wij verpakt in gemakkelijk in uw zak te dragen doozen v. 50 en 90 ct. Fabr. A MIJNHARDT, ZEIST. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten, Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstra&t B. 89 en Vuchterstraat 30 en Apoth. Dr. Lamer en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BUITENLAND. De zaak Liebkiiecht-Rosa Luxemburg. De Rote Fahne heeft met naam en toenaam een aantal officieren en soldaten beschuldigd Liebknecht en Rosa Luxem burg vermoord, onderscheidenlijk de be hulpzame hand daarbij verleend te hebben. De Vorwar ts merkt dienaangaande op, dat dit buitengewoon ernstige aan klachten zijn en het strengste onderzoek te verlangen. Uit de tot in de kleinste onderdeelen afdalende uiteenzetting van de Rote Fahne kan men opmaken, dat het blad bewijsmateriaal achter de hand heeft. Heeft de zaak zich waarlijk zoo toegedragen, dan moeten de schuldigen met de volle strengheid van de wet onder handen wor den genomen. Over de beschuldiging van de Rote Fahne deelt het militair gerecht mee, dat het allerminst nieuwe onthullingen betreft, maar slechts beweringen, die volgens het gerech telijk onderzoek tot dusver volstrekt niets als bewezen kunnen worden beschouwd. Het onderzoek is nog op gang. Het ge recht laa*. niets onbeproefd om het volle licht te doen schijnen. o— Het keizerlijk Automobiel park. Het vroegere keizerlijke automobielpark te Berlijn- wordt, naar het »Berliner Tage- blattc mededeelt, weer in orde gebracht ten dienste der regeering. De auto's die vroeger aao den Keizer behoorden en die, ten deele beschadigd, in den Marstall staan, worden hersteld om ze ter beschikking te stellen van het rijksdepartement van marine. De Keizer bezat dertig automobielen, waar van er dertien (een ongeluksgetal hem vergezelden op zyn vlucht naar Nederland flunitieoutplofliug in België In het bosch van Fraihaut bij Aarle (Fransch-Belgische grens) heeft, gelijk wij reeds in 't kort berichtten, een ontzettende munitie-ontploffing plaats gehad. Twee Fransche en 19 Duitsche krijgsgevangenen Werden gedood. Daar nog een ander mu nitiedepot zich in de nabijheid bevindt, maakt de bevolking zich ernstig ongerust. De vredesconferentie verplaatst? Een telegram meldt uit Parijs Tenzij de bittere propaganda die door zekere Pa- rijsche bladen wordt gevoerd een einde neemt en de obstructie, door zekere diplo maten en politici gevoerd, ophoudt, is hel mogelijk, dat de vredesconferentie van Pa rijs wordt overgebracht naar een neutraal land. De vertegenwoordigers van sommige re- geeringen worden meer en meer geprikkeld door de voortdurende critiek, die in het algemeen op verkeerde gronden berust, van de zijde van zekere bladen, en door de afwerende, zelfs vijandige houding van ver schillende hunner collega's en de zaken hebben nu een stadium bereikt, dat het overbrengen der vredesconferent'e nafir een andere plaats ernstig wordt overwogen. worden wederom krachtig door't ge bruik van Mijnhardt's Levetogen. Bus v. f 0.90-f l,75-f4.25-f8. 25. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Kooftochten. Men schrijft van de oostelijke grenzen Er is voor onze grensbevolking wel reden tot bezorgdheid voor hetgeen aan de Prui sische grenzen voorvalt. Geen nacht gaat voorbij, of men hoort van rooftochten. Per sonen, van gasmaskers voorzien dringen ver schillende buizen binnen en zetten de be woners het pistool op de borst. En als ze de verschrokken bewoners hebben weer loos gemaakt wordt er geplunderd. In de laatste nachten is op 5 plaatsen dit werk herhaald. Op alle plaatsen wordt het aan wezige geld, vleesch, spek enz. medege nomen. Het zijn meest menschen die uit den oorlog terugkeerden en nu werkloos zijn. Enkele daders zijn gevat. o Ylektyphu». Te Rotterdam bedrieg het aantal gevallen van vlektyphus Woensdag 199 Er zijn 14 sterfgevallen voorgekomen. Deontsmettings- dienst heeft een tweede ontluizings-inrich- ting geopend. ^Voorts is het Uraniunhótel ter beschikking van het gemeentebestuur gesteld, om te wurden ingericht voor vlek- typhuslijders. O Notaris. Bij Kon. Besluit van 11 dezer is aan mr. G. J. Kolff, op zijn verzoek, met in gang van 1 Maart, eervol omslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Her- wynen. Wegens gebrek aan steenkolen zijn de werkzaamheden aan de steenfabriek Loe- vestein gestaakt. o Zomertijd. Bij de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken in de afdeelingen der Eerste Kamer drongen verscheiden leden aan op overweging van invoering van den rnidzomertijd, nl. een tweede uur ver lating van de klok l1/g maand vóór en l1/, maand na 21 Juni. H. M. de koningin heeft ds. J. P. Ber- thault, predikant bij de Waalsche gemeente, een zending naar Parijs opgedragen, om op den 16en Februari e.k. zijnde de 400e geboortedag van Caspard de Chatillon, heer van Coligny, namens Hare Majesteit een krans neer te leggen op het monument van den admiraal, wiens dochter Louise in 1583 met prins Willem van Oranje in het huwelijk trad en de moeder werd van stad"* houder Frederik Hendrik. Een rrouweiyke raadscandidaat. Te Bussum is voor een raadsverkiezing o.a, candidaat gesteld mej. J. H. H Slants door de afdeeling van den Eeonomischen Bond. Dit is de eerste keer dat hier te lande een vrouw officieel candidaat gesteld is voor den gemeenteraad. o De ex keixer. Wij lezen in het Vooi loopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Bui- tenlandsche Zaken Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over den Duitschen ex keizer. Eenigen vreesden dat op ons land een gevaarlijke verantwoording zou komen te rusten, in dien de ex-vorst mogelijkerwijze aan het hoofd eener beweging tot herstel der mo narchie zou terugkeeren uit ons grondge bied anderen achtten de vrees daarvoor geheel ongegrond Aangedrongen werd op de publicatie van het rapport der heeren Bles, Léfér en Struycken. Men meende dat geheimhou ding bij uitstek geëigend zal zijn om in binnen- en buitenland argwaan te wekken. Intusschen begreep men algemeen dat de regeering in deze moeilijke aangelegen heid de eer van ons land zal weten te handhaven. o Bij Lathen is Zaterdag een oude vrouw tengevolge der koude dood in haar woning gevonden. Gestoorde bonnenbeurs, De politie te Amsterdam bemoeit zich nu ook letterlijk met alles en zij ontziet zich zelfs niet, een seerlijkene zakenman uit zijn bedrijf te jagen. In de Joden Breestraat werd zoo echt genoegelijk bon nenbeurs gehouden, en menig gesjochte jongen verdiende er een aardig centje aan. En nu is de pret opeens verstoord Be reden politie-agenten patrouilleeren in de Joden Breestraat en dulden niet, dat iemand stil blijft staariX Onophoudelijk klinkt hun bevel: doorloopen, alsjeblbft. Als een klitje menschen staat saamgeplakt tegen een huis muur stappen de zware paardehoêven op het trottoir en angstig stuiven de samen zweerders uiteen. Zoo wordt de gelegenheid tot szaken doen« wel heel gering. Maar er gebeurt nog meer. Politiedienaren te voet staan op verschillende hoeken geposteerd en rap porteeren onverbiddelijk allen, die zich tegen het doorloopbevel verzetten. En als blijkt, dat het verzet niet louter een gevolg is van Hollandsche tuchteloosheid, doch dat er diepere bedoelingen achter zitten, dat de opposant handel wil drijven in verboden zaken, dan wordt hij gearresteerd en de negotie wordt in beslag genomen. Niet alleen de verkoopers, doch ook de koopers van bonnen ondervinden het op treden van de politie op minder prettige wijze en dit laatste vooral heeft den han del een groote knak toegebracht. Want de verkoopers zijn flinke jongens, die niet bijster bang zijn voor de politie en haar wel weten te misleiden, maar de koopers zijn veelal lieden uit andere kringen, die liever niet met de justitie kennis makett,^ en dus weg blijven nu het toezicht op de bonnienbeurs scherper wordt. Vrouweiyke ambtenaren. In den Raad van Ministers is besloten om aan vrouwelijke ambtenaren, die wegens- en bij het aangaan van een huweiijk eer vol ontslag uit haar betrekking vragen, een gratificatie toe te kennen gelijkstaande met 5 pCt. vari het gedurende haar diensttijd genoten salaris. o Zeven broers en zusters van de schippers- faiïiihe M-djers uit Breukelerveen begaven zich DinsdagavorM omstreeks haifzes per schaats over de Loosdrechtsche plassen naar Loosdrecht. Plotseling reden ze allen i n een wak. Een der jongelieden slaagde er in zijn zes zusters en broers op het droge te brengen. Toen bij de laatsje op het ijs had getild, verdween de moedige redder zelf in de diepte en verdronk. De 69 te Haarlem verkochte iegerpaarden hebben ruim f 45,000 opgebracht. Dure koe. Te Uden (N-Br.) kon onlangs de land bouwer Dekkers een stamboekkoe voor f 1500 verkoopen welk bod door hern ge weigerd werd. Thans is dit dier bij het kalven gestorven, waardoor de man een verlies van f 800 boven de verzekering lijdt. o Het vreemdelingengevaar. Men schrijft uit Winterswijk De grenswacht zal hier weer met 100 man uitgebreid worden, hoofdzakelijk om nog krachtiger tegen het vreemdelingen - gevaar te kunnen optreden, wat wel noodig is, waar de Spartacisten zoo dicht in de buurt zijn. —o Varkensvleesch. De minister van Landbouw maakt be kend dat de invoer uit het buitenland van alle próducten van liet vaiken niet meer aan beperkende bepalingen is onderworpen, zoodat daartegen geen enkel bezwaar be^ staat. Paardenrieesch en kalfsTleesch, De Minister van Landbouw heeft inge trokken zijne beschikking van 11 October 1918, vaststelling van maximum kleinhan- de'prijzen voor paardenvleesch en den ma ximumprijs voor nuchter kalfsvleesch, zooals deze is vastgesteld bij zijne beschikking van 10 Juli 1918. Petroleum. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft den maximumprijs voor den verkoop van petroleum voor huishou delijk gebruik voor den kleinhandel, met ingang van 17 Februari 1919, vastgesteld op f0.25 per liter. o Zuidvruchten. De N. O. T. kan van heden af weer consenten verleenen voor den aanvoer van sinaasappelen, mandarijnen en citroenen. o fciunenkoorts, koude rillingen. Mijnhardt's Koortstabletten, Koker 60 ets., 3'kokers-f 1.70. Bij Apoth. en Drogisten. Eisch vooral merk Mijnhardt plaatselijk"siïeu ws~ Hensden. Woensdag-avond trad voor de Leden van het Nut te Heusden op de Heer A. Alt, een oude,,goede bekende. Liet hij ons de vorige maal tot in bij zonderheden kennis maken met »de faustc, thans zou hij voor ons vertolken sCarmene van George Bizet. Wij maakten eerst kennis inet den bewerker, die na een leven vo! tegenwerking, reeds op 37-jarigen leef tijd te Parijs overleed. Vervolgens werd de geheele opera voor ons in beeld met muziek en zang weêr- gegeven. Eenig is de Heer Alt m zyn voordracht, dood op zijn gemak vertoont hij de lichtbeelden met toelichting, bespeelt de piano, geeft daarna op de viool in teressante passages weèr, om vervolgens in dichtmaat de lichtbeelden toe te lichten. Allen hadden ongetwijfeld genoten. ®Het was voor den Voorzitter gemakkelijk om thans den algemeenen dank van de ver gadering te vertolken. Mr. C. W. van Ommeren, kanton rechter, komt voor als No. 1 op de gros lijst der Vrij-liberalen,^ opgemaakt door de Centrale Kiesvereeniging. Door den Commissaris der Koningin in Noordbrabant zijn tot leden van het Hoofdstemburtau voor de Staten kieskring Heusden benoemd de hperen Mr. C. W. van Ommeren te Heusden. C. J. Branderhorst te Genderen. H. Verhoeven te Heusden. En tot plaatsvervangende leden, de heeren G. van Everdingen te Heusden. D. A. van der Schansxte Drongelen. L. van Herpt te Herpt. Werkendam. De heer G. H Bolier, opzichter bij den Rijkswaterstaat al: ier is roet ingang van 1 Mei a.s. benoemd te Weert. Velen zullen dezen minzamen man niet gaarne zien vertrekken. De heer A. van Oudenallen, secre taris alhier, is met ingang van 1 April benoemd als secretaris der gemeente Ren- kum. Door eenige baldadige jongens is het kerkhof der Israëlieten deerlijk mishan deld. Verschillende steenen met opschriften zijn vernield. Het is te hopen dat zulke misgrepen ernstig worden behandeld. Aalbnrg. Door tot nog toe onbekend gebleven personen zijn hier verschillende hek posten afgezaagd en meegenomen, ook zijn nog knotwilgen ontvreemd. Andel. Gisteren viel hier een volge laden kar hout van den dijk. Paard noch kar werden beschadigd, alleen een aan den dijk staande fiets werd in elkaar gedrukt.. Almkerk. Eindelijk zijn we dan alhier zoover gekomen dat het electrische licht er is. Zaterdagavond is door de inwoners voor het eerst het licht ontvangen. Hiel en daar hapert er nog al iets aan, evenwel brandde bij verscheidene het zeer goed en het zal dan ook spoedig overal wel in orde komen, Door de gemeente zijn de prikkel draadversperringen aan de loopgraven alhier aangekocht om af te laten breken. Veien, die anders werkeloos waren, zijn nu aan het werk gesteld en kunnen hieraan een flink weekgeld verdienen. De draad wordt opgerold en de palen worden als brand hout aan de inwoners, op een bon beschik baar gesteld. Bij de gebr. Koekkoek alhier, kwam men op een morgen tpt de onaangename ontdekking, dat des nachts de heining over de geheele breedte van het weiland was afgebroken en weggehaald. Van de daders geen spoor. óapelie. Ds. Basoski te Moerdijk heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. Er heeft zich ih onze gemeende een Commissie gevormd, bestaande uit de heeren A. de Jong, P. L. F. Treffers, A. Verherj- den, Dr. Kohier, J. Michaëls en H. Kerst, teneinde geld in te zamelen om de arme menschen goedkoope brandstof te verschaf fen^, In verband met de toenemende werkeloosheid in deze gemeente is op ini tiatief van den Burgemeester een steun comité in het leven geroepen bestaande uit de heeren A. L. Sneep, W. G. Treffer^ H. Kerst, J Rijken en A. J. Verhoeven. Het salaris van den Ambachtenaar ter secretarie werd Dinsdagmiddag door den Raad gebracht op f 862.50, terwiji het salaris van den gemeentebode met f 100 verhoogd werd. -* Dessen. Op den 10 Febr. 1.1. gehou den Raadvergadering der gemeente zijn benoemd tot lid van het Algemeen Burg. Armbestuur 'de heer G. van dén Koppel, tot geineente-werker de heer A. Meijer3. Gameren. Ons dorp is alweer een vereeniging rijker geworden. 't Begin dezer week werd door enkele jongelui het plan geopperd een ijsclub op te richten. Door flink aanpakken (want 'tis al laat in de tijd) kan er veel tot stand worden gebracht. Dat, zagen we hier ook bewaarheid. Een oproep werd gedaan met het resultaat dat den eersten avond ongeveer 'n 40-tal leden toetraden, wat den volgenden dag tot 60 steeg. Een voorloopig bestuur zou nu wedstrijden uitschrijven, waarvoor de noodige centen spoedig opgehaald waren en men over een mooi centje te beschikken had. De eerste wedstrijd voor schoolkinderen had Woens dag onder veel animo plaats. De tweede voor grootere zou plaats hebben op Don derdag-namiddag. Alzoo kan er^ als men maar wil, veel gedaan worden. 's Gravenmoer. Op uitnoodiging van den heer Burgemeester is alhier eene ver gadering gehouden ter bespreking der plan nen tot oprichting-eener burgerwacht en werd eene commissie gevormd,, bestaande uit de heeren Th. van Kan, voorzitter, J. Engels, secrectaris, W. Voorbrijtel, W. Kielen en P. van der Dussen, leden, die een en ander zal voorbereiden. Herpt. Zondag j.l. traden voor de leden der Handboogschutterij »Ons ge;^gen« alhier op de beroemde Humoristen Corne- lissen en Boeren uit 's Bosch. De zaal was stampvol en beide heeren hadden dan ook zeer veel succes. Ook de pianist Bouman uit Engelen en de violist van Wijk uit 's Bosch, kweten zich uitmuntend van hun taak. Na afloop werd hem door den Pre sident een avond van dahk gebracht, en wenschte hun nog meer in Herpt terug te zien. de drie-jarige bruine Diletant van J, H. Dane te Willemstad de drie-jarige bruine Dancred van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen en de drie-jarige schimmel Daniël van D. van Buuren te Meeuwen. Dancred en Daniël werden bovendien ingeschreven in het Stamboek. Meeuwen. In de op Maaudag j.l. op initiatief van den EdelAchtb. heer Bnrge- meester Brune in het café Smits alhier gehouden vergadering werd besloten tot de oprichting van een Burgerwacht, waarvoor zich onmiddellijk een 15-tal personen op gaven. In de j 1. gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur te Babiloniën- broek en Hill benoemd de heer A. Vos, alhier. Nieawendijk. j.l. Woensdag is alhier op de gracht van fort ®Altena« een wed strijd gehouden in het schoontijden voor heeren en dames en in het hardrijden voor heeren. Schoonrijden voor twee heeren. Ie prijs C. v. de Stelt en M. Kant. 2e M. de Bok en G. v. d. Stelt. "3e Kloots en van Hofwegen. 4e Ant. Vermeulen en C. v.d.Stelt Az. 5e A. v. d. Pijl en M. Hoeke. Schoonrijden voor Paren. Ie prijs C, v. d. Stelt en A. Monshouwer, 2e P. v. Wijk en M. Dekker. 3e M. Hoeke en T. Kant. 4e Chr. v. d. Stelt en P. Lievaart. 5e Kloots en van Hofwegen. Hardrijden voor Heeren. Ie prijs Pijlman, 2e p.! P. Wijnans Wz. 3e p. P. Wynands Dz., 4e p. P. v. Wijk. Raamsdonksveer. Naar we verne men heeft de liefdadigheidsbazar voor be hoeftige zieken ruim f1240.opeebracht. Tot tijdelijk directeur van het post en telegraafkantoor is aangesteld de heer Hoogenkamp. Maandag hield de Chr. Hist. Kies- vereen. een druk bezochte vergadering in de oude O. L. school. Als spreker trad op de heer J. M. Krijger van Delft met het onderwerp Tegen de Revolusie het Evan gelie. t Sprang. Het 6-jarig zoontje van zekeren J. P. alhier, had het ongeluk op het ijs te vallen, met het gevolg dat hij zijn been brak. Hedenavond komt de A.-R. kies- vereen. aihier in vergadering byeen ten- Doodgevroren. I 's-Hertogenbosch. Donderdag 13 Febr. weid alhier devt^rjaais-rijkshengsten- keuring gehouden. Behalve eenige Belgen, werden goedgekeurd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2