Vastzittend Pijnlijke S Wormen slijm op de borst, ANGA-81R00P. ANGA-BONBONS och zoo lang mogelijk te willen onthouden. Welnu, als het volk verhongeren moet, laat dan de entente daarvan ook duidelijk de verantwoordelijkheid dragen. Als het onder-water-zetten gebeurt, treft haar en niet ons den vollen blaam voor de buiten wereld en voor haar eigen volken. Welke reden hebben wij dan om de gevolgen van het binnenrukken te vreezen Waarschijn lijk zouden dan de oogen van de entente volken open gaan voor de kwelpolitiek, waarvan wij de slachtoffers zijn.« De Entente mag wel voorzichtig zijn en ook wat haast maken met hun arbeid te Parijs. Al was het alleen maar uit wel begrepen eigenbelang, want zij kan haar soldaten toch niet tot in lengte van dagen aan den Rijn laten blijven. Die willen ook wel eens eindelijk naar huis, nu er niet meer gevochten behoeft te worden. 900.000 man staan nog onder de wapenen. Zullen die maar rustig "blijven Is er niet gevaar dat ook zij besmet werden met de bolsje wistische ideeën en er voor bedanken nog langer politie te spelen in een vijandig land Maar of de vredesconferentie wel zoo spoedig gereed zal zijn met haar arbeid Men zegt dat half Mei de vrede geteekend zal worden, 't Is te hopen. Als ten minste die Heeren te Parijs niet onderling aan het kibbelen gaan of er van buiten af geen kink in de kabel komt. voortdurend hoesten, scherpte in de keel, bronchitis en kinkhoest. Gebruik hiertegen Betere borstsiroop bestaat niet. Per fl. fl.50. Om buitenshuis, hetzij op reis, in den trein, bij vergaderingen of op Uw werk een goed hoeslstiilend mid del bij de hand te hebben, fabri- ceeren wij verpakt in gemakkelijk in uw zak te dragen doozen v. 50 en 90 ct. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. Deze artikelen zijn ter plaatse ver krijgbaar bij de adressen genoemd in de advertentie Mijnhardt's Genees krachtige tabletten, welke in dit zelfde nummer voorkomt. BUITENLAND. Aanslag "op Clemenceau, Parijs, 19 Febr. Hedenmorgen tegen 9 uur werden op Clemenceau, nadat hij per auto zijn huis verlaten had, op den hoek van de Rue Franklin revolverschoten ge richt, De minister-president, die licht ge wond was, keerde kalm naar huis terug, tot hen die naar hem toesnelden, zeggen de Beteekent niets.Hij weigerde zelfs iedere hulp. Politieagenten vlogen op den dader toe, die trachtte zich te ver weren, Zij konden zich van hein meester maken en voercfen hem mede. Hij ver klaarde Coltin ie Tieeten. Clemenceau kon zich te voet huiswaarts begeven. Zijn toestand scheen geen reden te geve/i tot ongerustheid. Parijs, 49 Febr. Een nader bericht meldtClemenceau is gewond door een schot in den schouder en een in den rug, niet in het hoofd, zooals eerst werd bericht. Zijn toestand schijnt niet gevaarlijk te wor den geacht. Parijs, 20 Febr. Coltin is meubelmaker van beroep, 23 ja~ar en een militant anar chist. Hy woonde in de Montrouge-wijk in een klein hotel bekend als een verblijf plaats van anarchisten. Hij heeft nimmer in het Franche leger gediend en gebruikte dezen morgen voor het eerst een revolver toen hij zich in zijn slaapkamer oefende. Hij verklaart dat hij reeds 7 maanden ge leden besloten had, Clemenceau te dooden dién hij beschouwde als een vijand der menscbheid die een nieuwen oorlog voor bereidt. Clemenceau blijft helder en opgewekt en had een langdurig onderhoud met Foch. Hij gebruikte eenig licht voedsel. Londen, 19 Febr. De Fransche ambas sade verneemt, dat een Russische anarchist 5 schoten heeft gelost op Clemenceau, die gewond werd. o De mijuarbelders iu het Roergebied, Essen, 19 Februari. De mijnwerkers wijlen van het streven der Spartaciërs en de algemeene staking niet weten. In een vergadering van de werklieden van de mijn Prinz- regent stemden 967 tegen 37 voor een staking, op een ver gadering van het personeel van de mijn Julius Philip was de verhouding196 stemmen tegen, 4 voor. De Duitsche standbeelden. Uit Keulen wordt bericht, dat het stand beeld van Bismarck te Munchen-Gladbach door Belgische en Fransche soldaten omver is gehaald Het plan om ook het standbeeld van Keizer Wilhelm I te vernielen, kop bijtijds verhinderd worden door er een be schot omhoen te timmeren. o Een nieuwe uitvinding. Uit Washington wordt gemeld Tijdens de behandeling van de begrooting voor de bewapening werd bekend, dat door de des kundigen van leger en vloot een gunstig verslag uitgebracht over een uitvinding ge daan door John Hays Hammond Jr,, be trekking hebbende op het draadloos be sturen van schepen op de zeeoppervlakte. Daardoor zou mogelijk worden, een scnip, geladen met- ontploffingsraiddelen tegen vijandelijke schepen uit te zenden onder draadlooze controle. o Op een ijsschots afgedreven. Door een vlieger, die van Bjötkö opge stegen was, zijn in de nabijheid van het Nerva-vuurschip een 400-tal visschers ont dekt, die op een groote ijsschots in de Finsche bocht weggedreven waren. Uit het vliegtuig werd 30 K.G. brood gewor pen, daar de visschers reeds gebrek aan levensmiddelen hadden. BINNENLAND. Aftreden van tnr. Schim van der Loeff. Naar wij vernemen heeft mr. Schim van der Loeff schriftelijk zijn ontslag als chef van de afdeeling crisiszaken aan het departement van lanbouw bij minister van IJsseistein ingediend, het aan den minister overlatende met ingang van welken datum hij het ontslag wil verleenen. Mr. Schim van der Loeff zal binnenkort een functie bij de Rotterdamsche Barikver- eeniging aanvaarden. Rotterdam, 18 Febr. Op de heden in otis Veiünglokaal, Baan 40 gehouden vei ling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f16.50f 18.60. Middenprijs f 17,24 Aanvoer 22580 sluit»-. Intrekking van de Scheurwet Naar wij vernemen ligt het in voornemen van den minnister van landhouw de Scheur wet in te trekken. o - De minister van marine. Op verzoek eervol ontslagen met ingang van 20 Februari vice-admiraa) W. Naudin ten Cate als minister van marine met dankbetuiging voor vele en gewichtige- diensten door hem aan Koningin en land bewezen, tijdens de ontstentenis van den min. van marine is het beheer van het departement van marine ad interim opge dragen aan den minister van binnenlandsche zaken Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck. o Zuhiig met papier. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft nogmaals aangedrongen op groote zuinigheid bij het verbruik van papier. o Tariefsverliooging telegraaf en telefoon. De »Msb.« verneemt, dat binnenkort een verhooging is te verwachten van de thans geldende tarieven voor de Rijkstelegraaf en telefoon. o Doodgeschoten. Te Sittard is de smokkelaar v. d. B. uit 's Bosch bij een poging- tot verboden uitvoer door een rijksambtenaar doodge schoten. o Harhigprijzen. De vereeniging Visscherijbelangeu te Urk heeft een adres verzonden aan den minister om het daarheen te leiden, dat evenals in 1918 ook thans vóór de naderende voor- jaarsharingvisschei ij de prijzen van de haring vastgesteld worden. Men vreest, dat in den vrijen handel de prij3 niet loonend kan zijn, wijl voor alle benoodigdheden van het bedrijf nog zeer hooge uitgaven vereischt worden. Aüthraciet. Het Nederlandsche stoomschip Texel- stroom is van Swansea te Amsterdam aan gekomen met 4000 ton anthraciet. o tiasolie. De tankstoomboot Oceaan is van Phila delphia te I J muiden aangekomen met 3356 ton gasoiie en opgestoomd naar Amsterdam. o kloven, gesprongen huid, winterhan den en -voeten. Gebruik FUROL. Een besparing van 33 müiioen. Het buitengewoon crediet voor de be- grooting van Oorlog voor 4918 zal met minstens 33 millioen gulden worden ver minderd als gevolg van den ge wijzigden toestand. De verminderingen zijn ,in hoofdzaak van tweeërlei aard ten deele vloeien zij recht streeks voort ^uit de sedert 14 November jl. verminderde legerstsrkte, ten deele is de besparing het gevolg van het annuleeren van aangegane verbintenissen en bet stop zetten van werken en leveringen en een derde aanleiding tot vermindering is, dat de gelden, in 1918 voor werken en leve ringen aangevraagd, niet geheel verwerkt konden worden. o De duurtebyslag der ambtenaren. Naar de »Tel.« verneemt, is Nde voor gestelde duurtebijslag voor de rijksambte naren door den ministerraad verworpen. Deze duurtebijslag zou het Rijk 36 mil lioen gekost hebben. Thans is een nieuw voorstel ingediend, dat aanmerkelijk minder zware lasten aan de schatkist zal opleggen. Thee uit Iudië. Volgens een »Nipa«-bericht van 4 dezer uit Batavia zal de »Kawi« 1800 kisten thee, 800 ton tapioca, 400 ton koffie en 320 ton tabak en verder sisal naar Neder land overbrengen. 68000 Broodkaarten gestolen. De politie te Dordrecht heeft vier per sonen gearresteerd, die zich hadden schul dig gemaakt aan diefstal van een kist broodkaarten uit een wagon, staande op het station aldaar, Een spoorwegarbeider heeft den diefstal vergemakkelijkt. Mede is aangehouden een caféhoudster terzake van heling der kaar ten. Van deze kaarten waren er reeds 16000 verkocht aan een Amsterdammer, die daarvoor f1000 had gegeven. De helft van dit aantal had hij reeds te Amsterdam verkocht. De andere helft werd bij de caféhoudster in beslag genomen. Van de andere kaarten is nog geen spoor ontdekt. Volgens de bewering van de caféhoudster zijn deze verbrand. Msb. Kaliseep. De minister yan landbouw, nijverheid eri handel heeft tot da gemeentebesturen de volgende circulaire gericht In het Algemeen Handelsblad wordt door mij een advertentie aangetroffen onder het opschrift »Zeepnood«, in welke aan ge meentebesturen wordt aangeboden de leve ring van een distributievrij preparaat het welk aan de zachte zeep of bsrde kaüzeep een verhoogd schuin- en waschvermogen zou verleenen en waaromtrent nadere in lichtingen zijn *e verkrijgen onder no. 7430 aan het bureau van het Algemeen Handels blad. Naar aanleiding van deze en dergelijke advertenties wensch ik uw bijzondere aan dacht 'te vestigen op de noodzakelijkheid kaiizeep in distributie te brengen, zooals deze wordt verstrekt en deze dus niet met meer of mindere bruikbara vulstoffen te vermengen, hetwelk in het algemeen aan de hoedanigheid van die zeep schade kan doen. (St.ct.) o Soda, De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingetrokken der verbodsbepa lingen op de aflevering en het vervoer van watervrije soda (Sel de Soude) en van bij tende soda (Caustieke soda). (St.ct.) <%- Amsterdam. De burgemeester heeft, haar het Hbld. meldt, telegrafisch den minister gev?aagd het spekrantsoen buiten het vleesehrantsoen te houden, omdat ten eerste lang niet alle ingezetenen spek zulien koopen en dezen dan tóch in hun vleeschgetruik zeer belangryk zouden worden beperkt. In de tweede plaats verwacht het gemeentebestuur dat, bij het in den handel brengen van het Ameri- kaansche spek buiten de vleeschrantsoenee- ring om, het varkensvleesch zoo belangrijk in prys zal dalen, dat ook de groote massa der bevolking ervan kan profiteeren. o Yaische silverbous. Naar men meldt, is de te Aalten aan gehouden fotograaf de W. naar Wagenin- gen overgebracht en heeft hij volledig be kend. De bons hebben de serieletters A. M. K. en het nommer 17784. W. ver kocht voor 85 cent aan A. S. te Apeldoorn en E te Aalten, die ze in omloop brach ten beide personen zijn gearresteerd. Er zouden ongeveer 200 bons, alle van f 1, zijn gemaakt, waarven de politie er tot heden 54 in beslag genomen heeft. o In het gedrang op een trambalcou 1 tik achtte mij gelukkig, zoo schrijft een dame te Amsterdam, nog 's avonds een klein plaatsje op een trambalcon te krijgen. Bij het openmaken van mijn taschje, dat ik met het hengsel om mijn arm had, viel dit buiten de tram. Ik zag nog juist, dat het hengsel in tweeën was. Een heer sprong van de tram, roepende, yat hij het op zou rapen. Toen even daarna de tram bij de halte stopte en ik uitstapte was de beleefde heer niet te vinden. Zonder geld- of huissleutel stond ik op straat. Later begreep ik, dat de «heer* in het gedrang het hengsel had doorge knipt, en er daarom zoo gauw bij was, van de tram af te springen en het taschje op te rapen. Dit ter waarschuwing. o In een wak gereden. Maandagavond reden vier Amsterdam mers, drie heeren en eene dame, aan een stok op het ijs in den Buitend. Buiter.vel- derschen Polder. De voorrijder zakze plot seling in een wak en trok zijn drie met gezellen wee onder het ijs. De dame, die achter reed, wist zich spoedig weer op het ijs te werken en het gelukte haar twee heeren behouden op het droge te brengen. De laatste, de voorrijder, was evenwel een eind onder het ijs geschoten en het duurde geruimen tijd eer ook hij uit het wak was getrokken. Hoewel alle pogingen in het werk werden gesteld de levensgeesten weer op te wekken, bleken deze reeds geweken. Het slachtoffer was 27 jaar en vader van twee kindéren. Spaansche griep. In een bijvoegsel tot de St.ct. no. 42 is een overzicht opgenomen van de sterfte aan influzenza, acute bronchites, broncho- pneumonie, croupeuze pneumonie en aan doeningen van de pleurahoite in totaal, met afzonderlijke verzameling van de sterfte aan influenza, waartoe zijn gebracht de gevallen van Spaansche priep, in de maand December, vergeleken met die sterfte in de maanden Juii September, in October en in November. Dit overzicht is bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vastgesteld wordt het verblijdende ver schijnsel, Jat de sterfte aan genoemde ziek ten in de maand December slechts een klein derde deel heeft bedragen van die sterfte in November, en dat, de sterfte aan influenza (griep) nog sterker, tot op een kwart is verminderd. Voor alle provinciën is de daling duidelijk zichtbaar en met uitzondering van Zuid-Holland, waar zij slechts 1fs bedroeg, schier overal even groot. Het grootst was zij in Drenthe, waar zij van 76 73 in November terug liep tot 17.38 in December. Doch niettegenstaande den grooten teruggang was Drenthe even als; in November ook in December nog het hoogst. Het geringst was de sterfte aan genoemde oorzaken in Noord-Holland 5.88 tegen 21.47 in November. Uit de sterfte-cijfers van November blijkt nog duidelijker dan die in het October- overzicht aan het licht trad, hoe de griep epidemie hi die twee maanden in hoofdzaak de personen van middelbaren leeftijd 20 40 jaar, tot haar slachtoffers heeft ge maakt, doch dat in December ook de zeer jeugdigen en de ouden van dagen in onguns tiger conditie zijn gekomen ten opzichte van de jgriep stérfte. bij kinderen en volwassenen. Gebruik Enïan Wormbonbons, Doos 50 ets. Bij Apoth. en Drog. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De vaart is weder gelieei Jiersteld. Dagelijks passeeren weder als vroeger een honderdtal vaartuigen. We zien ongeregelgd groote vrachtschepen de Maas op varen, met bestemming naar Lim burg, om bruinkolen te halen. De heer C. A. D. van Andel alhier is ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, om daar te lande te worden aangesteld tot administratief ambtenaar voor Java en Madoera. Was. onze gemeente weleer eene uitgezochte plaats voor rond trekkende per sonen, die alhier nachtlogies zochten, thans ook heeft het voor die bezoekers zijn goe den naam verloren. Niet alleen, dat elke bezoeker een be wijs moet erlangen van den Kommandant der Maréchaussée, dat zijn naam niet voor komt onder de gesignaleerde personen in het Politieblad, thans moeten ze ook allen door den daartoe aangewezen Doctor wor den gekeurd, dat ze. aan geen heerschende ziekte lijdende zijn. Is het te verwonderen dat ze nu liever Heusden den rug toekee- ren Wij gelooven echter niet dat onze gemeente er erg door teleurgesteld zal zijn. Bij de op 21 dezer gehouden Aan besteding van het grondwerk voor eene nieuwe begraafplaats onder de gemeente Oudheusden voor de Hervormde Kerk al hier, werden 41 biljetten ingeleverd en wel als volgt C. van de Leer, te Velzen f 2800 Adr. Broekhuizen, te Nieuwendijk f 2690 J. van den Elshout, te Raamsdonkveer N f2560 W. van Kuijk, te Aalburg f2440 H. van Rooy, te 's-Bosch f 2400 J. van Bommel, Hedikhuizen f2280 N. van Dongen, Waalwijk f2450 F. H. van der Pluim, te Dussen f1980 W. Rozenburg, te Olsterhout f1923 J. Boelhouwer, Giessendam f1845 M. Vissers, te Drunen f 1830 Aan den laagste» inschrijver is, staande de vergadering, het werk gegund. Werkendam. In den nacht van Dins dag op Woensdag is er ten nadeele van W. uit een roeiboot 1250 K.G. steenkoley ontvreemd. Het is de politie mogen ge lukken de daders te vinden en de kolen in beslag te nemen. Aalburg. De boerenleenbank genaamd «Landbouwbelang voor Wijk en Aalburg® ondervindt al meer en meer belangstelling. Van af begin December is ruim f 38.000, ingebracht, welke gelden onmiddellijk na ontvangst aan de Centrale Bank te Utrecht worden opgezonden. Uitgaven in loopende rekening, aan voor schotten en hypotheken ruim f 9000, Kassier met de geldzaken belast is A. Michaël. Bestuursleden zijn de Heeren D. van Wijk, C. v. Helden, T. A. Smokèrs. Raad van Toezicht B. A. de Waal, P. Bouman, Joh. Vos. Waarnemende bestuursleden P. de Waal en A. v. Bergeyk. CapeLïe. De stoomhooipers van de firma Oerlemans en Zonen op de Hooge vaart, die in het najaar van 1918 door brand vernield werd, zal weder worden opge bouwd. Ten nadeele van de heeren J, Q. en A. v. d. H. werd bij den Heer E. T. al hier een par iij spek gestolen uit den schoor steen. Ondanks de ijverige nasporingen der politie, is het haar nog niet gelukt de(n) dader(s) te snappen. Bij D. v. B. werd een partij vleesch in beslag genomen, wijl er vermoedens bestonden, dat dit afkomstig was van een frauduleuze slachting. Deze week hield de onlangs alhier opgerichte afdeeling van Fabrieks- en Tran sportarbeiders haar tweede vergadering in de Openbare Lagere Schooi in de Nieuw- straat, waarin de heer Karsdorp uit Rotter dam als spreker optrad. Na een gloedvolle rede, die door de aanwezigen met volle aandacht werd gevolgd, werd overgegaan tot verkiezing van een definitief bestuur. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren A. Bos, H. Spierings, M. Verduin én J. van Oosterhout, die respectievelijk zullen fungeeren als voorzitter, secretaris, 2e secretaris en secündus. Nadat de gekozene verklaard hadden, dat zij hun benoeming aannamen, nam de pas gekozen voorzitter het woord en wekte de leden op om steun en bloei der ver eeniging ^alleen van God te vragen en te verwachten. Hievna werd deze vergadering door den lieer Karsdorp met dankzegging gesloten. fëeldermalsen. 19 Februari. Door groote activiteit van een spoorwegbeamie werd hedenavond te ongeveer half negen een groot ongeluk voorkomen. Ter\^jjl de trein DordtNijmegen nog op vertrekken stond, kwam 3e sneltrein Utrecht's Bosch op de zelfde lijn binnenloopen, daar het sein veilig was gezet. Een spoorwegbe ambte bemerkte het nog bijtijds greep een lantaarn en ijlde ai zwaaiende den naderen den trein tegemoet. Op eenige meters af stand werd gelukkig de trein tot staan gebracht. Meeuwen. Het aantal leden der pas opgerichte burgerwacht is reeds gestegen tot 26; Het bestuur is thans samengesteld als volgt H. M. Dirkzwager, voorzitter, A. C. de GraafF, secr.-penn., P, W. Sprong, J. A. v. Dis en P. Scherff, leden. Dinsdagavond j.l, trad alhier voor een flink bezette zaal in het café Smits voor de afd. Meeuwen tot Nut van 't Al-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2