Verkiezing Provinciale Staten. Gewapend schuim heeft dezen keer een grootere rol gespeeld dan bij vroegere ge legenheden. Geen enkele maal is er nog zoo geplunderd, geroofd, gestolen en ge moord als in deze dagen.. De verwil dering blijkt op schrikbaren de wijze toegenomen. Hevig de dupe van het gebeurde zijn de bewoners van het oosten en het noor den der stad, waar de strijd hoofdzakelijk wordt uitgevochten. Deze wijken zijn hermetisch afgesloten. Geen levensmiddelen komen er heen. Deze zouden trouwens onderweg gestolen worden. De voorraden in winkels en magazijnen zijn voor een groot gedeelte geplunderd, zoodat men zich moet afvragen waarvan de menschen daar moeten leven. De werkeloozen heb ben deze week hun ondersteuning niet gekregen. Het schijnt echter, dat hun woede daarover zich minder tegen de Spartaciërs dan tegen de regeering richt. De opstandelingen schijnen veel sympathie te vinden bij de bewoners der volkswijken, die zelf niet meedoen. Iutusschen heerschen er woeste toestan den in de geteisterde wijken. Geregelde veldslagen met stelselmatige voorbereiding door de artillerie zyn geleverd om de barrikaden in de buurt van de Frankfurter Poort. De Spartaciërs worden echter uitstekend aangevoerd en vechten met veel handigheid. Toch behouden de regeeringstroepen ge lukkig de overhand en gelukt het hun deze misdadigersbenden onder den duim te kryged. De Raad van Tien te Parijs heeft het ontwerp van Lloyd George tot afschaffing van een dienstplicht in Duitschland aange nomen. Men wil daardoor Duitschland noodzaken afstand te doen van het militie stelsel. Eerst waren er berichten volgens welke het Duitsche leger zou worden terug gebracht op 200.000 man die bij het lot zouden worden aangewezen. Doch nu blykt dat het voorstel van Lloyd George heel iets anders inhoudt. De Engelsche Minister wil n.l. dat het leger van Duitschland voortaan bestaan zal uit beroepssoldaten, doch veel minder dan 200.000 man, welk getal blijkbaar in Foch's voorstellen was genoemd. Deze beroepssoldaten zullen zich voor een tijd van 12 jaar moeten verbin den, met welken maatregel Lloyd George ten doel heeft te verhinderen dat Duitsch land voor een systeem van achtereenvol gende oproepingen van lichtingen een zoo groot aantal recruten in zijn kazernes huis vest. Dit stelsel is thans door den Raad van Tienen aangenomen. Voor Duitschland wel vernederend, dat het zich zoodanige vreemde inmenging in zijn eigen zaken moet laten welgevallen, maar 't is eenmaal aan handen en voeten gebonden en moet dus wel de bittere pil slikken. Omtrent de aanspraken van Belgie op Zeeuwsch-Vlaanderen en een deel van Lim burg heeft de Opperste Oorlogsraad nog geen beslissing genomen. Wel zijn er ver schillende berichten maar zij spreken elkaar tegen. Afwachten is dus hier de bood schap. Ook onder de troepen der geaillieerden wordt de stemming onrustbarend. In Wales hebben Amerikaansche, Canadeesche en Engelsche soldaten relletjes op touw gezet, waarbij onder meer cantines werden be stormd, terwijl het er met de dicipline der Fransche soldaten aan de grens van het bezette gebied ook al niet best uitziet. In Mainz hebben Fransche soldaten hun paarden verkocht, soldatenraden gevormd en wilden ze hun commandant afzetten. In Saarbrücken hebben ze een naar Frank rijk terugkeerenden trein geplunderd. In Schwanheim, moest in den tijd van vier weken, het garnizoen tot vier maal toe verwisseld worden, daar de soldaten vol gens een Duitsch sprekend Fransch officier ganzrabiat geworden waren. Ze wilden met alle geweld naar huis terug. Begrijpelyk dat de geallieerde zelf naar den definitieven vrede beginnen te ver langen treedt niet spoedig de normale toestand weer in, dan konden zij ook nog wel eens voor onaangename verrassingen komen te staan. BUITENLAND. Wat België van Duitschland eischt, Parijs. De Belgische «ischen tegen Duitsch land, voorgelegd aan de commissie voor schadeherstel, beloopsn 14 1600 roil- lioen pond sterling. (In guldens uitgedrukt dus een som van tusschen de 16 en 18000 millioen gulden.) o Berlijn. De directie van den grooten Berlijnschen tramweg deelt made, dat voor- loopig aan hervatting van het bedryf niet valt te denken, daar de beambten onmoge lijk te vervullen eischen stellen, zooals verwijdering der vry willige troepen uit Ber- lyn, betaling voor de stakingsdagen, weder aanneming van ontslagenen. Berlijn, 8 Maart. Nadat ook de plaatse lijke stakingscommissie der spoorweg beambten heeft medegedeeld dat heden 8 Maart om 10 uur's avonds het werk overal hervat zal worden, kan de algemeene staking als feitelijk geëindigd worden beschouwd. Berlijn. De opperbevelhebber in de Marken minister van rijksweer Noske, heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd De gruwelijkheid en bestialiteit der tegen ons vechtende Spartacisten dwingen mij tot het uitvaardigen van het volgende bevel Ieder persoon, die met wapens in de hand tegen de regeeringstroepen vechtende wordt aangetroffen, moet onmiddellijk worden doodgeschoten. o Als vertolking der gevoelens van de op 2 dezer te Parijs gehouden bijeenkomst van gewezen krijgsgevangenen, waarin een motie van dankbetuiging aan het Neder- landsche volk en zijn regeering is aange nomen voor de hier te lande genoten ontvangst en zorgen, heeft »Le Journal des Mutiles et Rejormesc een telegram van hulde en dank gericht aan H. M. de koningin, waar bij tevens de warme erkentelijkheid van de in Nederlandsche ambulances in Frankrijk verpleegd geweest zijnde gewonden wordt betuigd. De koningin heeft telegrafisch haar waar deering en dank voor deze treffende uiting doen kennen. Onrust in België. Men meldt uit Antwerpen, d.d. 9 Maart aan de «Groene Week« De toestand in België wordt met den dag ernstiger. De haat tusschen de Vlamin gen en Walen groeit zienderoogen. De maatregelen, welke de Regeering neemt, en waaronder vooral de Vlamingen hebben te lijden, hebben,, behalve het hier vóór genoemde resultaat, bovendien tot gevolg, dat de populariteit van den Koning eiken dag geringer wordt. Reeds gaan er ge ruchten, die ook opduiken in kringen, wplke ver van de activisten staan en tot de beter ingelichten gerekend kunnen worden, dat de Koning er over denkt, binnen niet te langen tijd afstand te doen van den troon. Er is een stygende ontevredenheid welke zich binnen korten tijd, wanneer de alge meene verkiezingen zullen gehouden worden zal ontladen in een groote toename van op socialisten uitgebrachte stemmen. o Koerd op Luitenant-kolonel Klueber. Berlijn. Gedurende de onlusten te Halle werd Maandag 1.1. een officier midden op straat door Spartaciërs aangerand, mishan deld en daarop in de Saaie geworpen. Toen de officier zwemmend den oever weder bereikte, werden hem beide handen afge hakt, en nadat hij weder in het water was teruggeworpen werd hij in de rivier, nog steeds zwemmende, doodgeschoten. Naar thans blijkt, was deze officier luitenant-kolonel von Klueber, die gedurende de laatste jaren voor den oorlog Duitsch militair-attaché te Brussel en later te Parijs was, en die in den oorlog als chef van den generalen staf aan de militaire afdee- ling in Lotharingen en bij het 1ste leger in Champagne groote diensten heeft bewezen. Von Klueber was door de rijksregeering belast met de organisatie van de militaire bescherming der Nationale Vergadering te Weimar, en had zich daartoe naar Halle begeven. Zijn tragische dood heeft alge meene en levendige deelneming gewekt. BINNENLAND. De rijwielbanden kernen vrij. De Minister van Landbouw heeft met 1 April opgeheven het Rijkskantoor voor Rubber en de aan dit Rijkskantoor toege voegde commissie van advies. Mede heeft de Minister ingetrokken alle verbodsbepa lingen op den verkoop en de aflevering, be nevens de maximumprijzen voor rijwiel banden. o De toestand in Duitschland. Donderdagmiddag hebben soldaatkommie- zen in de nabijheid der grens op Neder- landsch gebied vier knapen van ongeveer 12 jaar aangetroffen, die geheel te voet van Essen waren gekomen en naar Holland waren gegaan, omdat ze bang waren thuis van honger om te komen. De grenswacht voorzag de schamel gekleede jongens van een goed maal warm eten en zal hen ver moedelijk, wanneer ze wat opgeknapt zijn, weer over de grens moeten brengen. De Zomertjjd. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Zo mertijd dit jaar ingaan in den nacht van Zondag 30 op Maandag 31 Maart a.s. en eindigen in den nacht van Zondag 28 op Maandag 29 Sept. o Groote erders veer Ned. werves 1 In de «Deutsche Allgem. Ztg.c van 1 dezer wordt gemeld, dat in het Rijnland geruchten ioopen, dat de Nederlandsche werven van plan zouden zijn, groote orders voor ijzer-leveranciers in Duitschland te plaat sen. Het blad acht dit bericht niet zoo onwaarschijnlijk, rekening houdende met den stand der Duitsche valuta, waardoor een gedeelte van de sterk gestegen produc tiekosten voor de Ned. bestellers weer wordt geëgaliseerd. Men meldt aan de Tel. De minister van Oorlog heeft den waar nemend opperbevelhebber doen weten, dat het in zijn voornemen ligt, de dienstplich tigen der lichting 1918, die hun eerste oefening hebben volbracht, omstreeks 1 April a.s. in het genot van onbepaald klein ver lof te stellen. Wanneer alsdan door gebrek aan manschappen niet zou kunnen worden voorzien in de verschillende diensten, bestaat het vötJrnemen om aan hen, die vrijwillig onder de wapenen blijven, een dienstpremie toe te kennen. o Nederlandsche schepen in België. Naar aanleiding van het bericht van de Nieuwe Ct., dat de Belgische autoriteiten in Brussel en Antwerpen op de Nederland sche binnenvaartschepen beslag zouden heb ben gelegd, op grond van het agasierecht van 1835, meldt het Nederl. Correspon- dentieburoau in Den Haag Bij informatie is ons gebleken, dat van het in beslag nemen van Nederlandsche schepen door de Belgische regeering te be- voegder plaats niets bekend was. Van andere zijde meldt men ons, dat het bericht van de Nieuwe Ct. geheel uit de lucht is gegrepen, en dat de militaire overheid in België alleen voor hare trans porten enkele Belgische of als zopdanig gel dende schepen in gebruik heeft genomen. o Deer een aute «verreden. Zondagavond ongeveer 6 uur had te Tilburg op de Markt een ernstig ongeluk plaats. Terwijl drie meisjes daar liepen te wandelen kwam eensklaps in volle vaart een auto aan, die Mgr. Diepen uit da Heikesche kerk ging halen. Een der meis jes, genaamd Jansen, uit de Kapelstraat, werd gegrepen en deerlijk gewond in het modemagazijn van Vossen binnengedragen, waarna zij later naar het Gasthuis werd overgebracht, waar zij Maandagmorgen om 8 uur is overleden. Onze steenindustrie. Naar uit goede bron verluidt, zijn sinds eenige dagen onderhandelingen gaande over de levering van groote hoeveelheden Waal klinkers voor Frankrijk. Tal van voorbe reidingen zijn reeds getroffen om in het Noorden van dit land den wederopbouw spoedig te kunnen aanvangen. Onnoodig te zeggen, van hoeveel belang de bovengenoemde onderhandelingen zijn voor de Nederlandsche steenindustrie en niet het minst voor dé arbeiders, die in dit bedrijf werkzaam zijn. De Statenverkiezingen. Wij herinneren er aan, dat de stemmingen voor de Provinciale Staten zullen plaats vinden op Maandag 31 Maart in Limburg Woensdag 2 April in Groningen Donderdag 3 April in Noord-Brabant, Friesland, Noord-HoJland en Overysel Vrijdag 4 April in Drenthe Woensdag 9 April in Zuid-Holland en Zeeland Donderdag 10 April in Gelderland en Utrecht. De volgorde der lijsten voor de ver kiezingen der Provinciale Staten in den Kieskring 's Hertogenbosch is als volgt vast gesteld 1. Roomsch-Katholieken. 2. Vrij-Liberalen. 3. Vrijz. Democraten. 4. Christ.-Historischen. 5.' Soc. Dem. Arb. Partij. 6.Anti-Revolutionairen. HET NIEUWE STEMBILJET. In de Staatscourant van Zaterdagavond is het model van het nieuwe stembiljet afgedrukt. De lijsten met even nummers (2, 4, 6 enz.) staan zoowat een halven centimeter lager dan de lijsten met oneven nummers, zoodat men nu niet meer zoo gemakkelijk het blokje achter den naam van den ge- wenschten candidaat, en dus van een an deren candidaat, zal zwart maken. o D« Jaarbeurs. De Jaarbeurs te Utrecht is Zaterdag middag zonder eenig officieel vertoon ge sloten. Gedurende deze 14 dagen is de beurs bezocht door ongeveer 77,000 per sonen. In 1918 bedroeg dit cijfer 200,000, in 1917 110,000. o—- Nederland en België. Reuter seint uit Parijs De Temps meldt, dat het besuit der conferentie tot het herzien der verdragen van 1839 aan de Nederlandsche regeering zal worden meegedeeld met de vraag of zij toegeeft, dat deze verdragen een on deelbaar geheel vormen en als zoodanig her zien kunnen worden. Het Comité de politique nationale te Brus sel, dat annexionistische propaganda voert, hield gisteren een meeting over de an nexatiekwestie. Het is een onstuimige ver gadering geweest. De socialist Destreé verklaarde o.a,, dat hij geen annexatie door geweld wilde, maar voorstander is van een herziening der grenzen in overleg met de belanghebbende landen. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin o.a. werd aangedrongen op herzie ning van het traktaat van 1839, op de vrije beschikking ov?r de Schelde in tijd van vrede en van oorlog, en op de vrije doorvaart naar den Rijn. o Nieuwe ipoorwegdienstregeiing. Naar men verneemt wordt begin Juni een nieuwe dienstregeling voor de spoor wegen verwacht. o Steenkolenaanroer. Omtrent den koienaanvoer uit Duitsch land meldt men aan het Hdbl., dat hij grooter is dan men met het oog op de aan gene zijde van den Rijn heerschende toestanden wel vermoeden zou. Maar een belangrijk deel er van gaat clandestien. De meeste industrieën aan de Waal hebben geen gebrek aan steenkool en hebben het ook nooit gehad. Dat was aan het Rijks- kolenbureau ook wel bekenddit heeft dan ook meermalen vrij groote partijen van 40, 50 en tot 75 ton in bezit laten nemen. Met sleepbooten werd meestal, om geen argwaan te wekken, de steenkool gehaald. Wie er noodig had men noemde o. a. een recent geval van proefstoomen van een nieuwgebouwd schip zond maar een sleepboot den Rijn op. Waar het gehaald werd, werd natuurlijk verzwegen, maar het kwam er. We vernemen ook nog, dat uit Ant werpen door de Belgische regeering voor uitvoer naar Nederland, maar voor parti culieren bestemd, reeds geruimen tijd uit- voerconsenten verleend werden. De vrees voor de Amerikaansche con currentie, die 't bleek uit een der laatste redevoeringen van Lloyd George nog goedkooper in Europa levert dan de Europeesche producent, moet aan het los komen der aanbiedingen, van allen kant niet vreemd zijn. Waarschijnlijk zal, in verband met trans acties, waarover onderhandelingen worden gevoerd, de door verkoopers gegarandeerde kolenimport uit België nog met een 200.000 ton stijgen. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 10 tot 16 Maart 1919, op de navolgende bons verkrijgbaar zyn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 107 2 ons Rijst, j> 108 2 ons Jam. 109 I ons Bruine boonen. 110 lVs Groene erwten. 111 1 Kaas. 112 27a j> Suiker. 9 10 (Kinderkaart) 2y3 ons Suiker. 14 4 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Bij onderhandsche aanbe steding voor de herbouwing van een viertal arbeiderswoningen in de Ridderstraat alhier, door de N. V. Bouw-Maatschappij Heusden, werd het werk gegund aan den heer A. J. Boeren, Mr. metselaar alhier. Zondag 1.1. werd door de R. K. Kiesvereeniging een vergadering gehouden, waarbij als spreker optrad onze stadgenoot de heer J. B. Sens, ambtenaar ter Secretarie te Genderen. Hoofddoel was de wijze van stemming, en candidaatstelling voor de a.s. gemeente raadsverkiezing. Door den voortdurende was van het water, beinvloed door den westenwind, staat thans weder de geheele weg vanaf den legger tot aan het tramhoofd onder water. Morgen, Donderdagavond, om half zeven, hoopt in de Geref. Kerk alhier, de WelEerw. Heer Ds. Bosch uit Andel voor te gaan in den bidstond voor het gewas. Onze vroegere stadgenoot de Heer J. Baaijens, Opper-Wachtmeester bij het 3e Regiment Huzaren te 's-Gravenhage is bevorderd tot Adjudant bij het 2e Regiment Huzaren gelegen te Tilburg. Door het Hoofdstembureau in de Kies kring Heusden zijn, bij loting, da navolgende lijsten van candidaten vastgesteld voor de verkiezing van leden xvan de Staten der Provincie Noordbrabant. Lijst 1. Vrijz. Democraten. Snellen, E., 's Hertogenbosch. Broekert de, A. I. J., Strijp. Dekkers, M. J., Teteringen. SuylingSluyter, S., 's Hertogenbosch. Deen, A., Tilburg. Timmermans, M. J., Geertruidenberg. Simons, I., 's Hertogenbosch. Pik, J. H., Waalwijk. Sprenger, J. W., Ginneken. Broeke Ten, J. A. M., Tilburg. Vroon, H. P., Geertruidenberg. Clifford Kocq van Breugel-Roelofs, W. C., Teteringen. Busch, J. H,, Geertruidenberg. Tol van den, H,, Breda. Scherp, C. L,, Geertruidenberg. Smeltzer, G. A., Breda. Lijst. 2. Antirevolutionairen. Schans van der, A. D., Rijswijk. Bax Gz., A., Zevenbergen. Knol, II. W., Werkendam; Ziedses Des Plantes, F. H. A. J.Klundert. Hakkers, D. Werkendam. Versluijs, A. P., Breda. Jong De, C. G., Almkerk. Drimmelen Van, A. C,, Klundert. Both, H., Besoijen. Lankhuijzen Gz., D., Raamsdonk. Lijst 3. Vrij-Liberalen. Ommeren Van, Mr. C. W., Heusden. Matthijsen, J. M., Helmond. Kam, J. B., Helmond. Lijst 4. Roomsch-Katholieken. Loeff, Mr. P. H., 's Hertogenbosch. Canters, M. A. C., Drunen. Ven van der, G. R., Vlijmen. Timmermans Wzn., J. B., Waalwijk. Klijberg, E. W., Waalwijk. Foppele, C. J. M., 's Hertogenbosch. Verwiel, J. J. L. M., Besoijen. Snijders, J. J. H., Dussen. Schoenmakers, J. H., Raamsdonksveer. Ouwerling, F. H. M., Baardwijk. Lijst 5. Socialisten. Haaiman, P., Breda. Jansan, J., Eindhoven. Veen van der, ^l., Tilburg. Walder, H., Bergen op Zoom. Jummink, G. H., 's Hertogenbosch. Glabbèek van, J. Stratum. Gruijs, P. G., Breda. Janssen, C. J., 's Hertogenbosch. Gulden, J. W., Roosendaal. Oostrijck, J. A., Tilburg. Rooymans, H., Woensel. Schrauwen, F. C. A., Breda. Borg, L. J., Woudrichem. Lijst 6/ Christ.-Historisch. Snoek, A. Z,. Almkerk. Lijst 7. Unie Liberalen. Middelkoop, B. A., Capelle. Nieuwenhuijzen van, L. A., Steenbergen en Kruisland. Berg van den, G. D.. Ginneken en Bavel. Vriens, A., Bergen op Zoom. f Hoek van den, J. M., Dinteloord en Prinsland. Lijst 8. Christ,-Historisch. Timmers, K., Klundert. Tuyle van Serooskerken Baron van,S. J. Heeze. Dubbelman Pzm, L. P., Lage-Zwaluwe. Dongen van Forman, J. P., Raamsdonk, Putman Cramer, J. W., Stratum. Lankhuijzen, A. J„ Raamsdonk. Stapelvoort, H. J., 's Hertogenbosch. Engelse den, R., Fijnaart en Heiningen. Franken, L., YHertogenbosch. Vos De, A., Bakel. Ammerzoden. De Burgemeester dezer gemeente, de heer M. K. Hoogen, heeft tegen 1 Mei ontslag gevraagd. Aalburg en Heesbeen. Naar men verneemt is tot Predikant der Ned. Herr. Gemeente alhier beroepen Ds. Bakker te Schoonrewoerd. Beneden-Langstraat. Een droge Maart is goud waard! Als dit spreekwoord waarheid bevat zyn we nog niet aan het goud toe. Tuin en akker zijn zoo nat, dat men er niet alleen met paard en wa gen moet afblijven, maar zich zelfs niet laten bewerken. Niettegenstaande er zoo veel werk voor de deur staat, kan men heiaas daar niet mede opschieten, zoodat zeer verlangend naar een* hooger wind met zonneschijn wordt uitgezien.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2