Magazijn St. Jozef. L. DERKS. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3861. Zaterdag 15 Maart1919. SIGAREN, 'SMABIRTflN'» TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers L 's-BOSCH, Tel. Int. 492. Bij dit nr. ttort een ftlivoeisel. FEUILLETON. gif eiïïwi@ IÏIÏÏWS Opening voorjaar-scisecs. Firma F. I. fAi POPPEL IIAHLMANN's Heeren- en Kiiiderkleediug GROOTHANDEL IN 1 De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN ïames- en Heerenkleeding naar maat, DRAAGT Gorincheui. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. □sa: Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Bastna, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Erraak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog heden prijscourant MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BUITENLANDS CH OVERZICHT. In Berlijn begint het wat rustiger te worden. De regeeringstroepen gaan voort de voorstad Lichtenberg te »zuiveren« van het gespuis. Maar het schijnt dat ze daarbij al even onmenschelyk te werk gaan als de oproerlingen zelf. Leest men de verschillende berichten dan krijgt men den indruk, dat de verbittering tegen de rebellen tot ergerlijke gruweldaden heeft geleid. Zoo seint Havas aan de N. R, C. De opruiming zoowel te Berlijn als in de voorsteden gaat heel hardhandig in haar Tafel- eE Dessertmessenjin Hertshoorn Fruitmesjes en Vleesehvorkjes Ebbenhout. TafelcouvertsZwaar verzilverd Theelepeltjes en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen }1 JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. 15. »Hij heeft eigenlyk gelijk,zeide deze op beslisten toon, »ik geloof dat die vriend van je broer een degelijk man is. Hij spreekt niet veel, maar als hij wat zegt, dan bespeurt men, dat er wat in hem zit. alk houd veel van hem,* zeide Elise, wie deze lofspraak op Van Dormen, waar mede zij zich geheel kon vereenigen, toch maar half aangenaam was, omdat het haar voorkwam, dat Albert daardoor eenigszins in de schaduw werd gesteld. aMaar ben je het dan met zijn theorie over het dansen eens vroeg zij. aJa, eigenlijk wel, maar toch niet ge heel, want ik geloof niet, dat wij meisjes verplicht zijn met iedereen te dansen, die ons wordt voorgesteld ik zou het althans niet doen met iemand, die hoe zeide hij ook weer aDaar je een griezel van hadt.c aJuistais ik van iemand een griezel had, zcu ik bedanken, of ten minste een uitvlucht zoeken.* aMaar als je zoo gauw geen uitvlucht kan vinden aDan zou ik het toch niet doen.* aHet is waar het zou beter zyn, maar ik twyfel er toch aan of ik op zulk een werk. Voortdurend komen er berichten van standrechterlijk doodschieten. Dit treft niet alleeir Spartaciërs, die in den strijd gevangen-.genomen worden. Volgens be richt van hedenochtend heaffc men ook in in het bezette en gepacifieerde gedeelte van Neucöln opstandelingen gevangen ge nomen en gefusileerd, die men achteraf nog als deelnemers aan den opstand had j herkend. Verder bevatten alle couranten een bloedig verhaal, dat een bijzonder on- verkwikkelyken indruk maakt. Wat er gebeurd is, komt op het volgende neer. Gisteren was het traktementsdag voor de leden van de matrozendivisie en van de soldatenwacht. Hun betaalkantoor was de Fransösi8che strasse. De ingang daarvan is op de binnenplaats van het huis. De regeeringstroepen hadden er op gerekend, dat nog vele leden van genoemde organi satie, die officieel nog niet afgeschaft is, hun geld zouden komen innen. In stilte was het gebouw van alle kanten omsin- gelp. Reeds 's morgens bytijds begon de toeloop van matrozen. Men liet de niets vermoedende traktementsheffers het huis binnengaan en nam hen vervolgens ge vangen. Die daar kwamen waren waar schijnlijk niet lieden, die tegen de regee ringstroepen vochten en slechts een ge deelte ervan droeg dan ook nog wapens. De meesten schikten zich kalm ia hun gevangenneming; maar verscheidenen ver zetten zich er tegen. Die werden dan blykbaar zonder pardon doodgeschoten, want het oiücieele bericht rneldt dat 24 van de 250 gevangenen standrechterlijk gefusileerd moesten worden. Hoe het daar oogenblik zoo cordaat zou kunnen wezen.c ïlk zou me die beschouwingen van Van Dormen maar niet te hard aantrekken, Elise, en nu maar rustig gaan slapen,* zeide Henriette, terwijl zij hare vriendin met een kus goeden nacht wenschte en de kamer verliet. Vijfde Hoofdstuk, Toen Albert dien avond naar zijn kamer terugkeerde, waren zijne gedachten geheel vervuld met de logée zijner zuster. Hij kon zichzelven niet ontveinzen, dat hij haar lang niet vond, zooals de andere meisjes die hij kende. Lief kon hij haar eigenlijk niet noemen, maar aantrekkèlijk was ze voor hem wel. Hij gevoelde, dat hij onder den indruk was van bare degelijkheid dat hij er zelf op gesteld was om over ver schillende zaken haar oordel te vernemen, en hij had opgemerkt dat wanneer dit het geval was, er altijd iets in was, wat bij zonder zijn aandacht trok. Jammer achtte hy het, dat zij nu en dan, naar zijne mee ning, zoo scherp kon zijn, maar nu hij meer aan haar gezelschap gewoon geraakte, hinderde hem deze eigenschap minder dan vroeger, en hy moest toegeven, dat de aangename klank van haar stem en de levendige en toch welwillende uitdrukking van hare oogen, veel wegnamen van het geen soms hinderlijk in haar woorden mocht zijn. Hij vond haar bijzonder interessant, en geen wonder was het dan ook, dat hij toegegaan is, kan men ook opmaken uit de mededeeling in dit bericht, dat de manschappen van de regeeringstroepen zich heel moeilijk door hun aanvoerders van uitspattingen lieten afhouden. Uit hetgeen het officieele bericht reeds zegt over het geval kan men opmaken, dat het weinig geschikt zal blijken om de stemming in het land te kalmeeren. Op het eerste gezicht lijkt het een gruweldaad, die eene uiting is van de verbittering tusschen de beide strijdende partijen van soldateska. De oorlogsberichten betreffen vanmorgen bijna uitsluitend den strijd in het oosten van de stad. Zij meldden dat gisterenavond van half 4 tot 7 uur de heele Warschau- erstrasse onder zwaar artillerievuur lag. Men kan zich de uitwerking begrijpen van een dergelijk gebruik van 15 c.M. hou witsers in een dicht bebouwde voorstad. Eenige batterijen en een compagnie infan terie weden vooruitgeschoven tot de War- schauer Brücke, die door de opstandelingen voortdurend onder vuur gehouden werd. Om half 5 gisterenmiddag overschreden de regeeringstroepen deze brug zonder daarvoor verliezen te laten. Ook de artillerie kwam er overheen en nu begon een hevig bom bardement. De Spartaciërs antwoordden met hun kanonnen en machinegeweren, die achter aanplakzuilen en op balcons en daken waren opgesteld. De barricaden in de Frankfurter Allee waren spoedig in gruis geschoten. Een gedeelte der bezet ting werd daarby gedood. De roode kruis wagens reden voortdurend heen en weer en brachten dooden en gewonden uit het vuur. Lichtgewonde Spartaciërs lieten zich verbinden, maar grepen dan weer het geweer om het slinkende hoopje van de hunnen te versterken; Er moeten er onder geweest zijn die hun geweer door ee,p met en zonder bylevering van stof. Vughterstr. 87, Tel. No. 657, 's-HERTOGENBOSeH. den volgenden dag, zoodra zijn dienst was afgeloopen, weder het gezelschap van zijne familie zocht. Ook die dag ging niet zonder schermutseling met Henriette voorbij. Zelden was hij het met haar, of zij het met hem eenstoch schenen beiden genoegen te scheppen in die gesprekken. De eenige, aan wien deze soms minder bevielen, was Elise. Zij, met haar lief, vreedzaam ka rakter, kon het niet goed aanhooren, dat soms de toon van het gesprek, als beiden warm werden bij het verdedigen van hun gevoelen, eenigszins puntig werd, en zij vreesde, dat zij daardoor een geheel ver keerde meening van elkanders karakter zouden krijgen. Toch bleek het haar dan later weer, dat zoo'n gesprek volstrekt geen onaangename indruk bij hen achter liet, en zij merkte spoedig op dat haar broeder geen gelegenheid voorbij liet gaan om van het bijzijn van Henreitte te genieten. Op haar voorstel waren zij er dan ook reeds toe gekomen elkander vertrouwelijk bij den voornaam te noemen. Op het vastgestelde uur kwam mevrouw Van Noorden de familie afhalen. Zij ver telde dat ze, toen hare invitatie zoo gra cieus was aangenomen, het plan had ge vormd eenige uitbreiding aan de partij te geven, zoodat er straks nog een rijtuig zou komen, waarin een gedeelte der familie kon plaats nemen. Dit rytuig liet dan ook niet lang op zich wachten, en toen voor zoover noodig de wederzydsche pre- jongen lieten laden, omdat zjj het zelf niet konden laden, daar zij zich nog slechts van de linkerhand konden bedienen. School jongens brachten de opstandelingen munitie. Bij liet invallen van de donker gaven lichtkogels de regeeringstroepen het sein om den strijd af te breken. De Spartaciërs schoten echter nog verder. Toch wordt hun weerstand al meer ge broken. Doch wie zal zeggen in welk deel van Duitschland de oproerfakkel weer zal worden opgeheven De menschen zijn zoo verwilderd en gedemoraliseerd, dat er maar weinig toe noodig is om hen tot plundering, moord en doodslag te doen overslaan. Het wordt daarom meer dan tijd dat de ge allieerden aan Duitschland zoo spoedig mo gelijk den vrede en vooral voedsel en grond stoffen geven. Daarop wees dezer dagen de Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Lansing, in een rede te Parij3. Hij drong er op aan den Duitschers arbeid en brood te verschaffen, omdat anders de overwinnaars zelf er het meeste nadeel van zouden ondervinden. En hij wees er op, dat er geen tijd meer te verliezen was, daar de revolutieviam al meer het Westen nadert. Hij zeide onder meer: Om Duitschland in sLaat te stellen het anarchisme en het afgrijselijke terrorisme van de roode terreur tegen te gaan, moet aan Duitschland worden toegestaan voedsel te koopen en dat voedsel te verdienen. De industrieele toestand moet door het vredes verdrag worden hersteld. Het is niet uit medelijden met het Duit se h e volk, dat dit moet geschieden, en zonder uitstel moet geschieden, maar omdat wij, de overwinnaars in dezen oorlog de ergste lijders zullen zijn indien het niet ge beurt. Gij kunt vergoeding eischen, zoo veel ge wilt en met zooveel aandrang als gij wiltmaar tenzij aan het Duitsche volk de grondstoffen worden verstrekt voor zijn industrieën en de handelsgelegenheid om de producten van zijn arbeid te verkoopen op de buitenlandsche markten, en tenzij er voedsel is voor de (Duitsche) arbeiders, zal Duitschland nooit ook maar voor een deel kunnen betalen voor het kwaad dat het heeft aangericht. Bovendien zal, indien de huidige chaos nog toeneemt, er geen ver antwoordelijke regeering zijn, om vrede mee te sluiten en geen regeeririg die krachtig genoeg zal wezen om de vredesvoorwaar den ten uitvoer te leggan. Er is geen tijd te verliezen indien wij sentatiën hadden plaats gehad, namen Elise en Van Dormen in het eene, Albert en Henriette in het andere rytuig plaats. Niet lang na de aankomst te Beekhuize werd gedineerd, omdat mevrouw Van Noor den het met 't oog op het warme weder verkieslyk had geoordeeld de wandeling tot den avond uit te stellen. Het diner liep naar genoegen af, hoewel de toon eenigszins gedwongen was, daar verscheiden gasten elkaar volstrekt niet kenden. Daarna werd onder de leiding van mevrouw Van Noorden eene wandeling gemaakt naar den Zijpenberg, grenzend aan de zeer heuvel achtige Rhedensche heide. Albert wist, dat men op den top dier heuvels een prachtig uitzicht naar de zijde van den IJsel heeft, en stelde Henriette voor met hem een dier heuvels te beklimmen. Hun voorbeeld werd door velen gevolgd, en zoo bevond zich eenige tyd daarna een groot gedeelte van het gezelschap eenigszins den zin van mevrouw Van Noorden, die geen moed had tot den klim, en met enkele getrouwen aan den Zijpeberg was gebleven op den top van een der hoogste heuvelen. De beweging had het gezelschap vrijer gemaakter werd geschertst en gelachen, tot een der jongeren het voorstel deed om niet met de rijtuigen naar huis te gaan, maar dwars over de heide en door het bosch naar het station de Steeg te wan delen, en dan per laatsten trein huiswaarts te keeren. Het denkbeeld werd echter hoezeer het ook velen toelachte ver- de wereld het despotisme der anarchie wil len behoeden, gelijk wij haar hebben gered van het despotisme der autokratie. Wij moeten onverwijld vrede sluiten en met voedsel geladen schepen moeten de Duit sche havens binnenloopen. Wij staan voor een wereld-krisis. Wij moeten die koel bloedig onder het oog zien en ons gezond oordeel niet laten vertroebelen door een overigens natuurlijk, onvermijdelijk verlan gen naar wraak tegen een volk dat zulke wreedheden heeft begaan als het Duitsche volk. Het is wel een heel bittere pil die de overwinnaars hier te slikken krijgen. Toen eindelijk de wapenen werden neergelegd troostten zy elkander met de opmerking Maar Duitschland zal betalen. Dat was het refrein na elke redeneering. Maar Duitsch land zal betalen 1 Die kip zou de gouden eieren leggen. Maar o wee de kip ligt op sterven. Althans is zóó zwak gewor den, dat ze met allerlei lapmiddeltjes op de been gehouden moet worden. Van de begeerde gouden eieren zal voorloopig wel niemand genieten. Volgens een V. D. bericht zijn de onzijdige naties uitgenoodigd tot een vertrouwelijke, niet-officieele conferentie op 20 Maart te Parys, teneinde de regeeringen dier staten de gelegenheid te geven, hun meening te zeggen inzake den volkenbond. Klaarblij kelijk zijn de heeren te Parijs dus voor nemens, alsnog éênige rekening met de buitenstaanders te houden, teneinde te voorkomen, dat de bond zal worden aan- worpen, omdat men de gast was van me vrouw Van Noorden, die stellig hare goed keuring niet aan het plan zou hechten. Toen werd besloten die wandeling op een nader te bepalen dag gemeenschappelijk te ondernemen. Nadat de prachtige zonsondergang be wonderd was, keerde men naar het logement terug, alwaar de thee gereed stond. Me vrouw Van Noorden deelde nu mede, dat zij, des middags te Beekhuizen aankomende, dadelijk het plancher had ontdekt, dat, naar zij vernam, den vorigen avond bij een zil veren bruiloftsfeest had gediend, en dat zij toen het plan had gevormd aan de jongelui gelegenheid te verschaffen daarvan gebruik te maken. Zij had een rytuig naar Arnhem gezonden om muziek, en er was thans een klein orkest beschikbaar. Zoodra de lam pions waren opgestoken, zou het geïmpro viseerde bal een aanvang kunnen nemen. Toen de mededeeling werd gedaan, stond Van Dormen niet ver van Elise. Zij had hem dien dag nauwelyks gesproken, daar hij in het rijtuig en ook aan tafel ver van haar af gezeten had, en bij de wandeling haar ook niet had toegesproken. Zij meende dat hij nog een beetje boos op haar was. Daarom zeide zij nauw hoorbaar tot hem sik beklaag je wel.c »Waarom »Omdat je nu wel niet van het dansen zult afkomen.* Zie vervolg Bijvoegsel, NIEUWSBLAD voor liet Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1