de Rijn en de oude Poolsche grens van voor 1772 worden. En daar willen de Duitschers niet aan dan maar de ellende nog wat langer verdragen. Doch het is best mogelyk, dat het de bedoeling der geallieerden niet is de linker-rijnoever van Duitschland af te scheiden, maar te eischen. dat in het Rijnland geen Duitsche militairen mogen gehouden worden, terwijl de over winnaars er op verschillende plaatsen een bezetting zullen leggen. Dit zon dus heel iets anders zijn dan een afscheiding en een dergelyke voorwaarde zal althans wel een onderwerp ven onderhandeling kunnen uit maken. Gelukkig is Wilson te Parijs weerge keerd en onder zijn invloed zullen de voorwaarden zeker aan mildheid winnen. Naar uit Parijs gemeld wordt willen de Britten en Franschen in het vredesverdrag van den volkenbond niet gesproken hebben. Zij zijn van oordeel, gelijk ook eenige Amerikaansche staatslieden, dat eerst de vrede er moet zijn, en dat dan pas aan den volkenbond kan worden gedacht, ter wijl Wilson aan zijn particulieren secretaris heeft geseind, dat de stichting van den volkenbond een onafscheidelijk deel van het vredesverdrag zal uitmaken. Of het echter veel zal baten als de vredesconferentie komt tot stichting van zulk een bond Of de wereld er rijp voor is Van alle zijden bereiken ons berichten van verwildering en inzinking. In Roemenië zakken de menschen op straat van uitputting ineen. In Spanje ziet de politieke toekomst er zeer donker uit. In Oostenrijk neemt de nood hand over hand toe. In Hongarije staat de revolutie voor de deur. In .Duitschland blijft het gisten en koken. Wanneer de nood blijft stygen zal er geen samanbinding van de wereld- volken kamen, maar een splijting en ver derving, waarbij de oorlogsgruwel nog maar een kinderspel was. Dan zal „opstaan een bolsjewistisch Oostelyk-Europa tegen een reactionair West-Europa, dat nog aan de oude orde vasthoudt, maar toch uitgeput is en ten prooi aan allerlei crisissen. Mochten de geallieerden een al te hard vredesverdrag voorleggen aan de centralen dan is de ramp niet te overzien. Dan, zegt de Vorwarts, zal er een nieuwe beweging ontstaan, die het uiter- lyk van de wereld nog eens grondig zal veranderen. Daar komt bij, dat de ar beiders van het kapitalistische westen op den weg van de sociale revolutie ver bij Duitschland ten achter zijn. Duitschland heeft tot nu toe niet de minste moeite gedaan deze omstandigheid in de buiten- landsche politiek als voorbeeld te gebrui ken. Het laat het elk volk ter wereld over op ziju manier den weg der vrijheid te zoeken en het stelt zich scherp tegen over de methode van Rusland, dat overal met zijn agenten en met zijn geld de wereldrevolutie tracht te ontsteken. Het niet onderteekenen van het vredesverdrag moet in dit opzicht een groote verandering in de politiek van Duitschland brengen. De hoop van Duitschland, toch nog tot een werkelijke» wereldvrede te komen, kan slechts berusten op het vertrouwen, dat ook in het westen, vooral in Frankrijk en Engeland, spoedig diepgaande veranderingen zouden plaats grijpen, Duitschland zal dan precies als Rusland gedwongen zijn, om ook wat betreft de buitenlandsche politiek, met alle revolutionaire kracht, waarover het beschikt, op de buitenwereld invloed te oefenen. Ieder voelt het klemmende in dit betoog. Tot nu toe hebben de meerderheidssocia listen er toe meegewerkt, dat de wereld voor het bolsjewisme bewaard bleef, maar zij kunnen dat slechts blijven doen, als het buitenland, dat zij daardoor mede voor de rampen van de revolutie behoeden, mede- heplt. 't Is te hopen dat Wilson dezen noodkreet verstaat en zijn invloed ten goede weet te gebruiken. Wat de voedselvoorziening betreft de geallieerden zullen dan toch eindelijk ingrijpen. De Duitsche vloot zal daartoe moeten worden uitgeleverd. Bovendien moet Duitschland een waarborg storten van 220 miliioen mark in goud, welke som slechts een onderpand zal wezen en later met uitvoerproducten zal worden ingelost. Ook op andere wijze komen de gealli eerden Duitschland nu iets tegemoet het is den Duitschers namelijk veroorloofd dat gene te doen wat zij reeds zoo lang ge vraagd hebben, namelijk visch in Noor wegen te koopen en de vischvangst in de Noordzee te hervatten. En tevens zijn er stappen gedaan in de richting eener wij ziging van de blokkade. BUITENLAND. Spaansche griep. De griep heeft in 1918 in Engelsch- Indië niet minder dan 6 miliioen slachtoffers geëischt. De levensmlddelen-evereenkomst met Duitschland. Berlijn, 16 Maart. De tekst van de in Brussel onderteekende overeenkomst is hier nog niet ontvangen. Duitschland zal 270.000 ton levensmiddelen ontvangen (300.000 ton graan en 70.000 ton vet). Duitschland moet 220 miliioen in goud neertellen. De geallieerden zouden zich hebben verplicht de schepen ook voor het terugzenden der Duitsche krijgsgevangenen ter beschikking te stellen, o Berlijn, 15 Maart. De Lokal Anzeiger heeft een Havas-bericht uit Brussel, volgens hetwelk het begin der levensmiddelenvoor ziening van Duitschland op 15 April is be paald en de geallieerden voor een voldoende verzorging tot 15 December instaan. De roorgesciedenis van den oorlog. Berlijn, 17 Maart. Van Bethmann Holi- weg heeft tegenover het verwijt van prof. Schiemann, dat hij den keizer niet in ken nis stelde met de geheime berichten van de Russische lpgatie te Londen een ver klaring gepubliceerd, waarin het heetIn mijne rapporten en in die van den staats secretaris van Buitenlandsche Zaken werd den keizer de toestand steeds geschilderd, zooals deze zich uit het geheele materiaal met inbegrip van de geheime berichten aan 'ons voordeel. De keizer werd geen oogenblik over de gevaren van de vijandelijke coalitie in het onzekere gelatenhij was van den van jaar tot jaar toenemenden ernst van den toestand diep doorgedrongen. Berlijn, 17 Maart. Berlijn is nu weer normaal. Alle verkeersmiddelen en ook de post functionneeren weer als in gewone tijden. Landgenooten, die nog geen bericht krijgen van hunne betrekkingen te Berlijn hebben echter geen reden om zich onge rust te maken, daar de opeenhooping van oude postzendingen zoo groot is, dat de bezorging zeer onregelmatig in zijn werk gaat. -o Londen. Sommige Parijsche corresponden ten maken melding van een aanmerkelijke ontstemming, die te Parijs teweeg is ge bracht door Wilson's weigering om over de militairen waarborgen tegen Duitschland te beraadslagen, voor hij ze nader onder zocht heeft. Daarbij komt het gërucht dat Wilson van plan is, erop te staan dat het volkeren- verbond en zelfs het tegenwoordige ontwerp van het statuut van dat verbond, zooals het openbaar gemaakt is, in J?et vredesver drag moeten opgenomen worden. Daartegenover wijst de correspondent van de Times te Wathington erop, dat men in Amerika algemeen van meening is dat het statuut nog zorgvuldig gewijzigd moet worden en dat Frankrijk en Engeland, naar bekend is, zulk een wijziging wenschen. Luchtduel. Volgens het blad »Oeuvre« zou een duel worden uitgevochten tusschen twee vliegers en wel op zeer moderne wijze, n.l. in de lucht. De tegenstanders zouden elk in een één-persoons-vliegtuig, dat met een ma chinegeweer is toegerust, opstijgen, en elkander te lijf gaan. Volgens een telegram uit Parijs hebben autoriteiten op het laatste oogenblik dit duel verboden. Wat zeer verstandig is o Typhusepidemie te Pferiheim. Uit Pforzheim wordt gemeld, dat daar een gevaarlyke typhusepidemie is uitge broken, die ten deele aan ondervoeding wordt toegeschreven. In tien dagen zijn daar meer dan 600 menschen door typhus aangetast. Het lot vau Lottin. Parijs, 16 Maart. Marcel Hutin van de Echo de Paris heeft Mandel, den kabinets chef van Clemenceau ondervraagd naar het lot van Cottin, den jongen man, die een aanslag gepleegd heeft op Clemenceau en die ter dood veroordeeld is. Mandel zeide, dat die vraag eerst in overweging genomen kon worden daar Cottin een verzoek tot rivise ingediend had en het vonnis nog niet in staat van gewijsde was. Intusschen heerscht hier algemeen de indruk, dat Cot tin niet terechtgesteld zal worden, maar dat de President van de Republiek, gebruik makend van zijn recht van gratie, de dood straf in een andere straf zal veranderen. BINNENLAND. Aanroer. Het stoomschip Borneo van Philadephia heeft een lading van 7000 ton meel aan gebracht. Het Nederlandsche stoomschip Orestes is van Baltimore te Amsterdam aangekomen met een lading graan voor de Nederlandsche regeering. Het Nederlandsche stoomschip Zeus is met een volle lading sinaasappelen van Valencia te Amsterdam aangekomen, o De Distributie haar elude naby. Naar het volk verneemt, heeft de minister van Landbouw de Vereeniging van Neder landsche gemeenten en de besturen van de groote gemeenten uitgenoodigd tot een vergadering in de tweede helft van Maart, in welke vergadering verschillende distri butieaangelegenheden zullen worden be sproken. Als een aanwijzing, dat de distributie op haar laatste beenen loopt, kan men het beschouwen, dat aan mr. M. M. Schim van den Loeff met ingang van 15 April eervol ontslag is verleend als directeur- generaal. o Kaas. Uit goed onderrichtte kringen verneemt de N. Ct., dat met 1 Mei de rantsoeneering van kaas wordt opgeheven. Boter. De bon 7de week van de boter, me lange- en margarinekaarten is geldig tot en met Zondag 23 dezer. Dit is de laatsteboterbon, daar met Maandag 24 dezer de boterrantsoeneering wordt ir opgeheven en de binnenlandsche handel in boter wordt vrijgelaten. Tevens vervallen met ingang van ge noemden datum de bepalingen betreffende het karnverbod. De thans geldende maximum prijzen zullen gehandhaafd blijven tot 1 Mei e.k. zulks op grond van met producenten bij den aanvang van de winterperiode gemaakte afspraken. o Aanroer vau koffie. De Tel. verneemt nader, dat uit Oost- Indië wordt aangevoerd met de Rem brandt* 859 ton koffie, met de »Dardamus« 750 ton en met de »Kawi« 400 ton. De aVondek zal 7 a 800 ton vervoeren. Uit West-Indië worden met de aComme- wyns* 24000 ton naar hier vervoerd. Sigaretten. Tengevolge der concurrentie van de Britisch Labacco-Company, die, zooals men weet, weer verschillende merken sigaretten op de markt heeft gebracht, hebben ver schillende Nederlandsche fabrikanten tegen Mei a.s. den prijs van Nederlandsche siga retten tot de helft verlaagd. Suiker. Nipa te Amsterdam verneemt, dat de suiker, die hier te lande met het oog op het suikertekort zal worden ingevoerd, geheel bestaat uit Java-suiker en wel tot een hoeveelheid van dertigduizend ton, van den oogst 1918. Er wordt verwacht, dat deze suiker in Mei hier te lande zal aan komen. Tegen het ruitentikken. De steeds toenemende gevallen van rui tentikken met den daaraan meestal volgen den diefstal, hebben een electro-technisch bureau op het idee gebracht krassen maatregei te nemen Aan de binnenzijde van do winkelételages heeft het bureau ter halve hoogte van het glas een gevlochten draadversperring aan gebracht, welke op den dag door middel van katrollen kan worden opgeheschen zoodat het gezicht der étalage daar niet in het minst door gestoord wordt. 's Nachts staat de versperring onder sterken electrischen stroom, die misschien' niet altyd doodelijk, toch levensgevaarlijk is. Tegelijkertijd met het aanraken der versperring werkt de schel op de slaapkamer. Hiermede is het ruitentikken niet opgeheven doch diefstal volmaakt uitgesloten. Wan neer de inbrekers het gevaar weten, zullen zij nog wel eens bezinnen vóór zij beginneif. o Poging om een trein te doen ontsporen. ^Zondagmorgen heeft de marechaussee te Veenendaal zekeren Van der W. gear resteerd, verdacht van pogingen tot het doen ontsporen van een personentrein, die Vrijdagavond omstreeks acht uur die ge meente passeerde. Dit geschiedde bij de brug nabij De Haar, waar de Hollandsche spoorweg den Staatsspoorweg kruist. Bij zijne arrestatie gaf de booswicht vóór, aldus gehandeld te hebben om in de gevangenis te komen. De verdachte is omstreeks 18 jaar oud en heeft geen familie. Hij heeft voor de marechaussee een volledige bekentenis af gelegd, en wordt ter beschikking van den officier van justitie te Arnhem gesteid. Lisse. De burgemeester jhr. von Böu- ninghausen, rnet zijn echtgenoote op reis naar Tubbergen, is .in den trein plotseling ongesteld geworden en was bij aankomst te Bathem (O.) reeds overleden. Het stof felijk overschot is per auto naar Tubbergen vervoerd. o Keleu uit België. Maandag is de eerste lichter met onge veer 1740 ton Belgische kolen, te weten de Valerie I. schipper Schellemans, op weg naar Rotterdam, Hansweert gepasseerd, geconsigneerd aan de rijks-kolendistributie. N.V. Middenstands Credietbank voor Gorinchern en Omstreken te Gorinchern. In de Maandag 17 Maart gehouden vergadering van aandeelhouders werden balans, verlies- en winstrekening per 31 December 1918-(vierde boekjaar) en het vdörstel tot winstverdeeling goedgekeurd. De aftredende commissarissen, de heeren J. A. P. Beekmons, II. J. G. M. Huijsrnans en C. Romeijn werden allen herkozen. Aan het verslag ontleenen wij het vol gende In het afgeloopen jaar werden behan deld 127 (v. j. 112) credietaanvragen tot een gezamenlijk bedreg van f 423.556, (v. j. f278.930,afgewezen 34 aan vragen (v. j. 21) tot een bedrag van f58.400,— (v. j. f39.275,—), afgelost werd f 45,285,zoodat is toegestaan in -1918 f319.871,— (v. j. f 180.700,—) makende met het saldo per 31 Dec. 1917 f761.051,waarvan was opgenomen f698.116,586 (v. j. f406.853,94. De credieten zijn gedekt doorborg stelling f265.516,-, hypotheek f359.000.-, effecten f 136.535,Blanco credieten worden door de instelling niet verstrekt. De totaal reserve bedraagt op 31 Dec. 1918 f10,183,596. Dividend no. 3 der aandeelen is alzoo betaalbaar met 6 .pet. (v. j. 5 pet.) over het gestorte bedrag met een extra uitkeering van f 0,65 per aandeel, zoodat aandeelhouders met ver plichte storting van 20 pet. of f 20,per aandeel, ontvangen f 1,20 interest f 0,65 extra uitkeering, totaal f '1.85 (v. j. f 1,70) per aandeel, gelijk staande met een per centage van 91/4 pcL (v. j- 8ys pct>), terwijl op het overige vrijwillig gestorte gedeelte 6 pst. (v. j. 5 pet.) wordt uitge keerd. Dividend no. 3 der oprickfcersbewijzen is betaalbaar met f3,— (v. j. fl,7t>). 0 Verhoogfiig jaarwedden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een algemeene herziening der jaarwedden voor burgemeesters, wethouders, secreta rissen en ontvangers ontworpen en aan de colleges van burgemeesters en wethouders meegedeeld. De gemeenten, met uitzon dering van die, welke meer dan 15.000 zielen tellen, worden naar het zielental volgens de officieele bevolkingscijfers van 31 Dec. 1917 ingedeeld in klassen. De jaarwedde voor elk ambt wordt in elke klasse vastgesteld op het in onderstaand overzicht aangegeven bedrag. Wij nemen hieruit enkele klassen KI. 1. ben. 600 z. burg. 600/800, weth. 5 pet., secr, 5000/700, ontv. 300/350. KI. 9. 2000/2500 z. burg. 3800/2000, weth. 7.05 pet., secr. 1690/7850, ontv. 800/900 KI. 17. 12000/15000 z. burg. 1600/4000, weth, 15 pet., secr. 3200/3600, ontv. 2000/2400. De laagste cijfers goven telkens de aan- vangsweddë, de hoogste cijfers de maxi- mumwedden aan. (irensincideuten. Men meldt uit Maastricht Een paar dagen geleden had de soldaat kommies Janssen, welke in de gemeente Oud-Vroenhoven, aan de Onderstestraat de de grensstrook bewaakte, tusschen het bui tenverblijf der Jesuïten en den Tongerschen Steenweg een drietal Belgische vrouwen aangehouden, welke daar de grenzen wil den passeeren. Na een vluchtige vistatie nam hij bij ieder der vrouwen, een liters- flesch gevuld met oude bols in beslag en terwijl hy hun namen noteerde, kwamen plotseling drie Belgische soldaten op hem toe. Een hunner velde zyn geweer, en richtte de punt van de bajonet op de borst van den ^llander terwijl hij hem gelastte, aan de drie vrouwen, de flesschen met je never terug te geven.' Toen hij onwille keurig een wrevelige beweging maakte, riep een der andere Belgische soldaten tot zijn kameraad: »Schiet hem maar kapotDe vrpuwen namen hun flesschen welke nog op den grond stonden weer terug, en gingen daarna met de Belgische soldaten de grens over. Een bijna zelfde ervaring ondervond een dag daarna een Hollandsche rijks-amb tenaar deze had met den revolver in de hand een vrouw de meegenomen smokkel waar afgenomen, toen plotseling een Bel gisch soldaat opdook en op den ambtenaar kwam toegeloopen. In de nabijheid ge komen, trok de Belg vlug een groot dienst revolver uit zijn gordel en gaf daarmede den kommies een fermen tik op de hand, zoodat deze van pijn zijn wapen liet vallen. Ook deze soldaat gaf de smokkelwaar aan de vrouw terug en verwijderde zich met haar. Van deze feiten is een proces-ver baal opgemaakt en kennis gegeven aan de Belgische militaire autoriteiten. Maandag morgen zullen de Hollandsche soldaat en de kommies, met de Belgen welke op den bepaalden dag langs de grens dienst deden aan de grenzen met elkaar worden gecontro-' teerd in tegenwoordigheid der wedêrzijdsche autoriteiten. 0 Uit de Tweede Kamer. Yermegensbelasting. Op het wetspntwerp tot wijziging van de Wet op de vermogensbelasting hebben de heeren Van den Tempel c.s, een amendement voorgesteld, uit overweging, dat het belang van de schatkist en een rechtvaardige belastingpolitiek vorderen de vermogensbelasting* progressief te maken. Zij stellen voor artikel 10 der Wet op de vermogensbelasting als volgt te lezen Indien de waarde van het vermogen, overeenkomstig de vorige artikelen bepaald, minder bedraagt dan f 16.000 is geen be lasting verschuldigd. Is de waarde f 16.000 of meer, doch minder dan f 30.000, dan is verschuldigd f 2 van elke geheele som van f 1000, waarmede zij het bedrag van f 15.000 te boven gaat. Indien die waarde f 30.000 of meer bedraagt, wordt de verschuldigde belasting over gehee.'e bedragen van f. 1000 bere kend als is aangewezen op de volgende tabel Percentage voor het gedeelte van het vermogen, dat bedraagt f 3000 of meer, doch niet meer dan f 50,000, 0.1 pet. meer dan f 50,000, doch niet meer dan f 20,000 0.15 pet.; meer dan f 200,000, doch niet meer dan f 500,000, 0.2 pet. meer dan f 500,000, doch niet meer dan f 1,000,000, 0.25 pet. meer dan f 1,000,000, 0.3 pet. VerdedigingsbelastingeH. Voorgestelde amen de meden ten Op het wetsontwerp tot verlenging van den termijn, waarnaar de verdedigingsbe lastingen worden geheven ati wijziging van van het tarief dier belastingen, hebben de heeren Van den Tempel c.s. een amendement voorgesteld, strekkende om de inkomens beneden f 2000 vry te stellen van de verdedigingsbelasting II. Zij steilen nl. op artikel 1 voor te lezen C. in afwijking van artikel-3 der Wet van 18 Augustus 1918 (St.bid. no. 412) de verdedigingsbelasting II wordt geheven volgens het onderstaande tarief Belastbare som f2000 of meer, doch minder dan f2100, belasting f 4.50 belastbare som f2100 of meer, dpch minder dan f2200, belasting f 5.25 belastbare som f 2200 of meer, doqh minder dan f 2300, belasting f 6. belastbare som f 2300 of meer, doch minder dan f 2400, belasting f 6.75 Is de belastbare som f2400 of meer, doch minder dan f 7000, dan is verschul digd f 7.50 benevens f 1 voor elk geheel bedrag van f '100, waarmede zij de som van f 2400 ta 'boven gaat. - Is de belastbare som f 7000 of meer enz., gelijkluidende aan het voorgestelde artikel. BEKENDMAKING. Eet Gemeentebestuur ven Hensden, MAAKT BEKEND dat in de week van 17 tot 23 Maart 1919, op de navolgende bons verkrijgbaar zyn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. '113 1 ons Rijst, 114 2 ons Jam. 115 I1/» ons Bruine boonen. s 116 1 Groene erwten. 117 1 Kaas. 118 2Vg Suiker. 11 (Kinderkaart) 2y, ons Suiker. 15 4 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar wij uit goede bron vernemen wenschen de Heeren G. Vos en L. J. Veerman niet meer in aanmerking te komen bij de eerstvolgende verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden op Donderdag 20 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2