Gevatte Wormen Sproeten koude 1 ANGA-SIROOP. Enfanbonbons i MMen iegënHpest Heesdiheid, Keelpiffi zijn weder overal yerkrijgbaar ANQA-BONBONS Om buitenshuis, hetzy op reis, in den trein, bij vergaderingen of op Uw werk een goed hoeststillend middel bij de hand te hebben, fabriceeren wij verdrijven althans, door eenige wijzigingen te brengen in zyn ontwarp, een deel van de repu blikeinen voor den volkerenbond weten te winnen. De alle staten omattende volkenbond moet de algeheele afschaffing van den dienst plicht waarborgen. In elk land zullen nog slechts als voor de handhaving der binnen- landsche orde onvoorwaardelijk noodzake lijke vrijwillige troepen in dienst blijven, terwijl den volkenbond een internationale landmacht ter beschikking wordt gesteld, welke in het uiterste geval zal kunnen op treden tegen hen, die een aanslag plegen op den vrede of het recht. De oorlogs nijverheid moet genationaliseerd en door organisaties van den volkenbond gecontro leerd worden. Indien dit voorstel werd aangenomen, was het ineens en voor goed uit met alle oor logvoering. Een reusachtig kapitaal kwarn vrij voor invoering van ailerlei sociale wet ten, en de volkeren zouden niet langer zuchten onder ondragelijke oorlogslasten. Toekomstmuziek Onvervulbare wen- schen Luchtkasteelen Best mogelijk. Maar laat ons hopen en blijven verwachten. vastzittend slijm op de borst, voort durend hoesten, scherpte in de keel, bronchitis en kinkhoest. Gebruik hiertegen Betere borstsiroop bestaat niet. wn«s Per fl. f 1.50. verpakt in gemakkelijk in uw zak te dragen doozen v. 50 en 90 ct. Fabr. A. M1JNHARDT, ZEIST. Brj Apoth. en Drogisten. Deze artikelen zijn ter plaatse ver krijgbaar bij de adressen genoemd in de advertentie Mijnhardt's Ge neeskrachtige Tabletten, welke in ditzelfde nummer voorkomt. BINNENLAND. Zomertijd. Het Stbl. no. 66 bevat een Kon. besluit van den 8sten dezer, waarbij wordt be paald, dat in 1919 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 (Stbl. no. 236), zal aanvangen den zevenden April en zal eindigen den negen-en-twintigsten September. Brie jongens gearresteerd. Drie jongens, die met f 50.000 van de Geldersche Credietvereeniging waren ge ducht, zijn te Groesbeek gearresteerd. Zij hadden nog f49.028 in hun bezit. o De kolendistributle. Aan de opheffing der kolendistributie kan niet gedacht worden zoolang de aan voer van steenkolen uit Dnitschland niet weer normaal geworden is. En voorloopig is er nog geen uitzicht op herstel van den normalen aanvoer. O Kalrersaties ten kantore van een ontvanger van registratie. Uit Helmond wordt aan de Tel. gemeld: Ten kantore van den ontvanger der regi stratie alhier zijn malversaties ontdekt. Er schijnt valschheid in geschrifte gepleegd, terwijl er een belangrijk tekort is. Ook in de kas der diaconie der Ned Herv. Ge meente, waarover de ontvanger het beheer had, zouden, volgens eene mededeeling van do Zuid-Willemsvaart, gelden ontbreken. De justitie stelde naar een en ander een onderzoek in. o Lovensmiddeleu voor Nederiauders in Duitscbiand. Den Haag. Ten behoeve van behoeftige en andere Nederlanders in Westfalen en de Rijnprovincie aan wie sedert den wa penstilstand goen postpakketten met levens middelen meer door tusschenkomst van het Kon. Nat. Steuncomité konden worden ver zonden, is thans, in overleg met de Nederl. consulaire autoriteiten in het bezette ge bied een regeling getroffen, waarbij het mogelijk wordt wederom pakketten met le vensmiddelen daarheen te verzenden, doch niet in den vorm van postpakketten maar in groote pakketten levensmiddelen welke door de consuls onder de daarvoor in aan merking komende Nederlanders zullen wor den verdeeld. De verbooging der ouderdomsrenten. De Eerste Kamer heeft heden zonder stemming aangenomen de verhooging der ouderdomsrente van f2 op f3 en voor ge huwden van f3 op f5. De Kamer is daarna tot 1 April uiteen gegaan. Kinderen nemen ze gaarne in. Doos 50 ct. Bij Apoth. en Drog PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Op de voorjaarskeuring van springstieren werden aangevoerd 44 stieren. Hiervan werden er 21 goed en 23 afge keurd. Bij de op Donderdag 1.1. gehouden vergadering van de Protest. Kiesvereeriiging, werd als bestuurslid gekozen de Heer Uhl. De Heer Brune, Burgemeester van Gen- deren, zette uiteen de tegenwoordige Even redige Kiesverrichting. Tot Candidaten voor de eerstvolgende verkiezing van Leden van den Gemeente raad werden gesteld de Heeren de Haan, van Andel, Lagendijk, Uhl, van Herwaarden, Mom, van Everdingen, Otto en van den Berg. Mr. Van Ommeren gaf nog eene uiteen zetting van den werkkring van de Leden der Provinciale Staten. Eene vry groote opkomst volgde belangstellend al het be handelde. Dinsdagavond vergaderde de burger wacht in de Buiterisocieteit, bij welke ge legenheid de burgerwacht definitief werd opgericht en de statuten werden vastge steld. Nadat de Heer Burgemeester nog het een en ander had uiteengezet, werden de biljetten van het lidmaatschap geteekend. Door het vertrek van den heer J. Reas, welke als secretaris in het bestuur fun geerde, werd deze vacature aangevuld dooi den heer J. S. Deurloo. Werkendam. Onze hooggeachte Pre dikant, Ds. G. J. v. d. Pol Ned. Herv. pred. te Werkendam en de Werken i? voornemens tegen Juli a.s. zijn eervol eme ritaat aan te vragen. Zaterdagavond is door de Chr. vak organisatie een openbare vergadering ge houden in de Nutszaal. Als spreker trad op de heer A. van der Heide van Rotter dam met het onderwerpWaarom een Christelijke vakorganisatie Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De zaal was goed gevuld. Zondagavond heeft het electrisch licht alhier voor het laatst gebrand. Petroleum is hier weder voldoende ver krijgbaar. Wel was de electrische installatie in deri afgeloopen winter verscheidene maleri de fect, toch mogen we de militaire overheid wel dankbaar zyn, dat vele burgers in den lichtloozen tijd van deze noodverlichting gebruik hebben kunnen maken. Aalst. Dat er voor het weiden van vee, groote prijzen besteed werden kan dienen dat door een landbouwer alhier voor 3 melkkoeien niet minder dan 600 gulden zal worden betaald. Andel. Bij de Woensdag gehouden verpachting van weilanden der Herv. Kerk was de opbrengst f 800 meer dan het vorige jaar. Heden wordt hier begonnen met het contracteeren der suikerbieten. Volgens termijn van levering wordt betaald f 32, f30 en f28. i Capelle. J.l. Dinsdagavond hield de alhier opgerichte Chr. Hist. Kiesvereeniging een openbare vergadering ht de school in de Nieuwstraat, waar als spreker optrad de heer Tilanus uit Breda. De geachte spreker zette in een gloedvolle rede de beginselen dezer partij uiteen. In het bij zonder wees hij er op hoe deze staatkun dige partij denkt over het woningvraagstuk, het algemeen vormend onderwijs, het vak onderwijs, den acht-urigen werkdag en het vrouwenkiesrecht. Bijzonder liet hij uit komen, dat alle gezag was uit God, waarom het dan ook zoo aanbeveling verdiende, dat godsdienst en onderwijs niet gescheiden waren. Van de gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en debat werd gebruik gemaakt door den Heer H. Spierings, die meende dat het vrouwenkiesrecht in stryd was met Gods .woord, waarop de spreker hem verschillende voorbeelden aanhaalde, waaruit bleek, dat zulks niet alzoo was, door hem o,a. te wijzen op het feit, dat a"e rechtsche partijen voor het vrouwen kiesrecht waren. Ter nadere opheldering beval hij den debater nog aan hierover het boek van prof. Bavinck eens na te lezen. Voorts werd op verzoek van J. R. nog een kort overzicht gegeven over het ver- 8chil tusschen Anti-Rev. en Chr. Hi3t. Er gaven zich nog een 10-tal nieuwe leden op. Het bestuur der Chr. Hist. Kies- vereeniging alhier heeft besloten om bij 1 e a.s. raadsverkiezingen samen te werken ,ni-t de Anti Rev. Kiesvereeniging. Genderen. Ds. J. R. B. Feykes ont- Vlng het beroep naar de Ned. Herv, Gem. ie Deurne bij Helmond. Meeuwen. Op uitnoodiging van de Afd. Meeuwen der N.-Br. Maatschappij ^ar' Landbouw is de heer A. van Tuijl, 'andbouworiderwijzer bij het Centraal Bureau Woensel, voornemens op a.s. Dinsdag Maart te Babiioniënbroek eene lezing te houden met het onderwerp Dé nood zakelijkheid en de voordeelen eener coöpe ratieve aankoopsvereeniging voor landbouw- benoodigdheden. Naar wij vernemen zal Woensdag avond 26 Maart a.s. een politieke lezing worden gehouden in hei café Smits alhier, floor de heeren Welleman, Burgemeester van Krabbendijke en Pic uit Waalwijk, over de onderwerpen »het platteland en de sociale wetgeving« en »de Land-ar£>ei- derswet.v De leden van de Meeuwensche burgerwacht zijn dezer dagen beëedigd. Zaterdag a.s. zal uitreiking van de geweren plaats hebben en zal de eerste oefening gemaakt worden. Eventueele bolsjewikische elementen hebben dus voortaan op hun tellen te passen. Sprang. Ten nadeele van A. de B. is uit den schoorsteen bij P. de R. een party spek ter waarde van circa f 90 ontvreemd. Tot op heden bleven de daders onbekend. Onder vele blijken van belangstelling werd j.l. Woensdagmiddag het zoontje van A. v. D. alhier dat Zaterdag 1.1. op zulk een droevige wijze het leven verloor ter aarde besteld. Toen de kist in de •groeve stond, werd door de kinderen der hoogste klasse van de Chr. School, onder leiding van het hoofd de heer Kool Psalm 89 19 aangeheven. Vervolgens trad de heer G. Braspenning naar voren, die in 'tkort wees op de kortstondigheid van het leven en de roepstem die uit dit graf weer tot een ieder kwam. Ten slotte wees spr. op de verbondsbelofte en verzocht te zingen Psalm 1055. De heer Maijers dankte als tolk der familie voor de groote eer aan dit jeugdig kind bewezen. Het was ook de kinderen aan te zien, dat zij onder den indruk verkeerden. Onder het zingen werden verschillends tranen weg gepinkt. Woensdagavond werd door de Ned. Herv. Jongel.-vereen, op G. G. jaarfeest gevierd. Na opening door hare voorzitter, de heer A. Janson, werden de verschillende verslagen teri gehoore gebracht, die van een goed en opgewekt vereenigingsleven getuigde. Het meer opgewekte gedeelte van den avond werd doorgebracht met het houden van voordrachten waarbij ernst en luim elkander afwisselden. De dienende dames zorgden voor de toediening van ver schillende versnaperingen. Om ruim 12 uur werd deze gezellige vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Veen. Naar men verneemt kan dooi de agenten der suikerfabrieken een begin gemaakt worden met het contracteeren der suikerbieten. De prijs er van valt voer de landbouwers nog al mee en kan worden besteed f30 per 1000 ,K. G. met f70 als voorschot per H. A. Waspik. Door opschuiving van een raam hebben dieven zich toegang verschaft tot het raadhuis. Een lessenaar werd ge forceerd, waaruit f 3000 werd gestolen. Naar wjj vernemen was het rijksgeld en bestemd voor vergoeding der militairen. De politie is ijverig in de weer een dader of de daders op te sporen. Wijk en Aalbnrg. Op 13 Maart werd door de coöperatieve Boerenleenbank haar eerste jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt dat aan spaargelden was ingebracht circa f 14000.en aan voorschotten was gegeven f8000.Een goed begin daar de bank pas 3 maanden bestaat. Kassier is de heer P. Vos. komen vroeg in 't voorjaar. Koop bijtijds een pot SFRUTOL. Verkrijgb. bij alle Drogisten. Vergadering tan den Raad der Gemeente Heusden, op Donderdag 30 Maart, des n.m. 3 uur. Voorzitter H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter worden de Notulen der vorige vergadering voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingek. een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring besluit in erfpacht geven gemeentegrond aan de N.V. Heus- densche Conservenfabriek. Hierna komt punt 3 in behandeling, ril. voorstel van B. en W. tot vaststelling van nieuwe verordening, regelende de beffing en invordering van den Hoofdelijken Om slag. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een commissie, bestaande uit de heeren Van Andel, De Haan en De Mol, hebben aangezocht, om de voorgestelde verordening te onderzoeken, welke commissie welwillend aan het verzoek heeft voldaan en een avond bij elkaar is geweest, tot een nauw gezet onderzoek. De nieuwe regeling .verschilt in ver scheidene punten met de oude, die geba seerd was op de RijksinkomsteHbelasting. Tot riu toe moest telkens, bij besluit van den gemeenteraad, de heffing worden vastge steld, welke heffing later weer moest worden goedgekeurd door Ged. Staten. B. en W. stelden nn voor in de nieuwe verordening e^ne bepaling op te nemen, om de heffing zoo hoog op te voeren als bij dè begrooting zal blijken ncodig te zijn. De aftrek voor noodzakelijk levensonder houd willen B. en W. vaststellen op f400,voor ongehuwden, f500.voor gehuwden, en voor kinderaftrek f 50. per kind. De commissie vond deze getallen te laag en stelde voor ze te brengen op f500. voor ongehuwden, f600.voor gehuwden en f 75.voor kinderaftrek voor kinderen beneden de 46 jaar. B. en W. meenden zich bij dit eenige verschil met de com missie te moeten neerleggen, niettegen staande zij de bedragen hoog vond. De levensstandaard is echter de laatste jaren zoodanig gestegen, dat genoemd college meende zich tegen de door de commissie voorgestelde wijziging niet te mogen ver zetten, als de Gemeentewet zulks toelaat. Voorts werd een tabel overlegd waarop de getallen stonden vermeld betreffende een progressieve heffing. De heer Veerman vraagt hierop of het den voorz. niet mogelijk is eenige getallen te noemen, hoe hoog de belasting b.v. zou zijn bij een belastbaar inkomen van f 600., f1200.—, f1800.— enz. De voorzitter antwoordt hierop dat dit niet zoo gemakkelijk is te zeggen. De theorie van de verordening is deze, dat van het bedrag, waarmede telkens een inkomen toeneemt, een hooger percentage geheven wordt. Bijv. indien van de eerste f75 belastbaar inkomen wordt geheven 4 pet., dan wordt volgens het ontworpen tarief van de f 50, waarmede dat inkomen toeneemt geheven 1.02 pet., van daarop volgende toeneming weer 1.04 pet. en zoo verder van de volgende toenemingen tel kens 0.02 pet. meer, totdat het hoogste percentage van de toenemingen bereikt is, zijnde 2.24 pet., terwijl deze belasting nog tevens afhankelijk is van het bedrag dat de gemeente noodig heeft. Veerman. Is de hoofdsom niet vastgesteld. Voorzitter. Deze wordt niet afzonderlijk, doch bij de gemeente begrooting vastge steld. Voor dit jaar is dit bedrag 12.500, waarmede wij naar ik vrees niet zullen kunnen Toekomen. Het vorig jaar was hét f 8500.— Hierop wordt de verordening met alge- meene stemmen vastgesteld. Tot leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting worden herkozen de heeren v. Everdingen, de Jongh, Veer man en L. Verhoeven. De heer v. Andel verkreeg 1 stem. Nu komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldlee- ning groot f 10.000 rentende hoogstens 5%, ten bestrijding der distributiekosten 1919 en voor een gedeelte voor den dienst 4918 toen f 6000 was geleend, die niet toereikend blijken te zijn. Bij de discussie over dit voorstel deelde de Voorzitter mede dat de melkverstrek- king van October tot 1 Maart j 1. de ge- meeute op f 2500.is komen te staan, terwijl ter bestrijding van de heerschende besmettelijke-ziekten, zooals onder anderen het aanschaffen van bedden, ledikanten, ont smettingen enz. door de gemeente f 4500 is uitgegeven. Vos. Kan de melkrantsoeneering niet worden opgeheven Voorzitter. Daarover zal ik dadelijk een nadere voorstel doen. De Haan. In hoeveel tijd moet deze leening worden afgelost. Voorzitter. In 5 jaren. Ged. Staten wil len dit zoo. De Haan. Ik vind dit goed, ieder ge slacht moet zijn eigen lasten dragen. Voorzitter. Ik vind de tijd toch te kort. In den beginne dacht niemand dat deze oorlog zoo lang zou duren, doch nu vind ik dat ze dezen termijn wel wat langer mochten stellen, maar wij moeten er ons bij neerleggen. Hierop wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat verschil lende posten van de gemeente begrooting zijn overschreden, die nu verhoogd dienen te worden. Voor de ontsmetting van verschillende perceelen is o.a. f 3200.besteed, waar van de helft door het Rijk wordt terugbe taald, daarom moeten wij onze toevlucht nemen tot eene leening ter goedmaking van het nadeelig slot. De heer Veerman zou den post van den Omroeper, die van f 30.op f 35.is gebracht nog gaarne verhoogd zien, dooi de distributie heeft hij het vorig jaar wel dubbelen dienst gedaan. De Voorzitter^kan zich met het idéé van den vorigen spreker wel vereenigen en zou hem voor 1918 een gratificatie willen toe staan van f 20. De wijziging der begrooting 4918, met dit voorstel worden met algemeene stem men goedgekeurd. Nog is ingekomen een circulaire van de gemeente Nieuwe-Niedorp waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan hunne motie aan de Tweede Kamer, om da salaris regeling in het Wetsontwerp, L O. to wijzigen, aangezien deze salarisregeling zooals zij thans is voor het platteland het nadeeligst is. Besloten wordt de gevraagde adhaësie te betuigen. Nu komt de Voorzitter met het voorstel om met het pasteuriseereri der melk op te houden. Tot 1 Maart was door den Minister van Landbouw ontheffing verleend van het voorschrift der melkrantsoeneering, op het advies van den Hoofd-Inspectear der Volks gezondheid. Op de vraag aan genoemden Hoofdin specteur of hij het noodzakelijk achtte, met het pasteuriseeren na 1 Maart voort te gaan, berichtte hij het alleszins aanbeve lenswaardig was. Op een nadere vraag of het noodzake lijk was, daar het zelfs in gewonen tijd aanbevelenswaardig is de melk te pasteu riseeren, is geen antwoord ingekomen, zelfs niet op een telegrafisch verzoek. Op grond hiervan zou de voorzitter willen voorstellen, om met ingang van Zaterdag 22 Maart met het pasteuriseeren op te houden en de melkverkoop weder vry te laten, dit aan de ingezetenen per circulaire mede te deelen en hun op het hart te drukken de melk goed door te koken, Ook dit voorstel wordt aangenomen. Nog wordt mededeeling gedaan, dat tot tijdelijk onderwijzeres aan de M.U.L.O. is aangesteld mej. M. Halewijn uit Dordt, een uitstekende leerkracht, die in het be zit is van de acte Fransch, Duitsch en Engelsch. Niets meer aan de orde zijnde en nie- i mand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de openb. vergadering, om over te gaan in geheim comité, ter vaststelling Kohier Hoofd. Omslag. M.V. GABA-BAZEL FILIAAL HILVERSUM. RECTIFICATIE. In ons vorig nummer is door eene ver gissing ongecorrigeerd vermeld eene voor gestelde, verhooging van jaarwedden in Zuid-Holland. We herhalen hierbij, zooals de werke lijke text is Klasse 1, ben. 600 zielen, burgtm. Wjfoerf S020B.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2