voor het Land van fleusden eo Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3883. Zaterdag TL Maart MODES." Communie en AanneemiioedeQ Gezusters ZONNEVELD, S. SPIERO, Harmonica's, fiolen enz. STAAT TER DEKKING de zwaar en elegant stamboek- en Premie voshengst "Ingezonden. HENRI QUAADVLIET, Muziekhandel Speciaal adres voor Ie kwal Snaren en onderdeelen. Hoogstraat, Heusden. van ENVELOPPEN, met en zonder firma be drukt, in den boekhandel van L. J. Veerman. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Uit Hamburg wordt aan de Lokai An- zeiger geseind In een groote vergadering van zeelieden in het circus Buèch is het het volgende besluit aangenomen De ver gadering van zeelieden van alle takken weigert de door de Entente geëischte uitlevering der Duitsche handelsvloot en legt allen Duitschen zeelieden en arbeiders de verplichting op het werk op deze schepen te weigeren. Dit besluit werd gemotiveerd met de opmerking dat Duitschland, behalve de door de entente gewaarborgde eerste le verantie van 350.000 ton levensmiddelen/ na het uitleveren van de handelsvloot geen waarborgen bezit ook nog vrije levens middelen te krijgen. In al de Belgische Katholieke parochiën zal ieder jaar op 2 Augustus bij het vallen van den avond, als de Angelus gebeden wordt, de noodklok kleppen ter herinnering aan den overgetelijken dag, toen Duitsch land het land binnenviel. In de eerste helft van November zal er ieder jaar een dag gewijd worden aan de nagedachtenis van al diegenen, die in den oorlog, in de gevangenis en in de verza- melkampen hun leven lieten voor het vaderland. In de kerken zullen steeneri en marmeren platen aangebracht worden met de namen der voor het vaderland gevallen priesters, seminaristen, leden dei- geestelijke orden en parochianen. Aan het Handelsblad van Antwerpen wordt uit Namen bericht, dat de veekoop man Haloy en zijn drie zonen, die ^een millioen frank met leveringen jian de Duitschers verdiend hebben, thans veroor deeld zijn. Een der Haloys is ter dood veroordeeld, twee zijn tot levenslange ge vangenisstraf en de vierde is tot 45 jaar veroordeeld. o Herstel ran betrekkingen met de rraegere vijanden. Parijs, 49 Maart. De Petit Parisien meldt, dat de Fransche regeering hare aandacht wijdt aan het herstel van althans officieuze betrekkingen met Oostenrijk en Duitschland. Allizé, de Haagsche gezant, die voor den oorlog te Munchen, gezant was, zou te Weenen benoemd worden. o He positie der arbeidersraden in Duitschland. Berlijn, 49 Maart. De besluiten van de rijksregeering over het opnemen van de arbeidersraden in de grondwet zijn in zoover gereed, dat zij binnenkort aan de grondwetscommilsie kunnen toegezonden worden. o He ex-Keizer. De Parijsche correspondent van het»Hbl.« bevestigt, dat de commissie voor de ver antwoordelijkheid voor den oorlog volstrekt niet neigt tot het eischen van de uitleve ring van ex-Keizer Wilhelm. Terwijl de de Engelsche leden er op gesteld schijnen te zijn, dat hij gestraft wordt, achten de Amerikanen het thans niet gewenscht een dergelyken weg in te slaan. Men kan zeggen, dat de kwestie van zijn strafrechtelijke verantwoordelijkheid voor politieke misdrijven voor goed van de baan is. Het schijnt niet onmogelijk, dat de geallieerden aan Nederland zullen ver zoeke» de verplichting op zich te nemen tot het treffen der noodige maatregelen ter voorkoming van een eventueele vlucht van den ex-Keizer, o Lloyd George blijft te Par^s. Londen, 20 Maart. Reuter verneemt dat in de Woensdag gehouden vergadering van het oorlogskabinet werd besloten, dat, hoe wenschelijk ook juist thans de aanwezig heid te Londen van- deri premier mocht wezen, het gebiedend noodzakelijk is dat hij te Parijs blijft, zooals werd verzocht door de vertegenwoordigers der geallieerde en geassocieerde regeeringen. Lloyd George ging er slechts aarzelend toe over hetzelfde inzicht te aanvaarden. Hy blijft waar schijnlijk te Parijs tot na de vaststelling van de voorloopige vredesvoorwaarden. o Onderhandelingen afgebraken. Berlijn, 49 Maart. De onderhandelingen van de subcommissie der Duitsche wapen- stilstandscommissie te Posen met de ge allieerden over de demarcatielijn zijn af gebroken daar men niet tot overeenstemming kon komen aangaande de samenstelling van een commissie uit beide partyen. Re handel in spiritualiën. Londen, 20 Maart. De Engelsche regee ring verbood den invoer van alle geestrijke dranken in de Britsche koloniën in West- Afrika, tenzij met concent, dat evenwel niet zal worden verleend voor den invoer van z.g. trade spirit. Dit besluit is ge nomen a's voorloopigen maatregel, hangende de beslissing omtrent een permanent ver bod van den handel in spiritualiën in West- Afrika. o Crediet voor België. Washington, 20 Maart. Aan België is een nieuw crediet verleend van 2.400.000 dollar. o Wilson naar België. Brjissel 20 Maart. »La Libre Belgique® meldt, dat president Wilson ook Leuven zal bezoeken. De Koning zal hem verge zellen. De stad Leuven laat ter aanbieding aan den President een prachtige voorstelling in gedreven koper van een der hoeken van verwoest Leuven maken. Wilson zal officieel en plechtig door de Kamers worden ontvangen in het Palais de la Nation, zooals dit geschiedde in het Palais Bourbon. Het Russische raadsel. Dit is Hoe komt 't, dat de Sovjet-re publiek blijft bestaan, hoewel de toestand in Rusland nu toch verschrikkelijker moet zijn dan ergens ter wereld Hoe kan een zoo wonderlijke organisatie levensvatbaar heid vertoonen, en zich zoo lang handha ven Waarom stort ze niet ineen, of wordt door een nieuwe revolutie weggevaagd? Een ontwikkeld Engelsch werkman, Keeling genaamd, heeft dezer dagen, toen hij uit Rusland teruggekeerd was, waar hij een paar jaren lang met werklieden had omgegaan, deze vraag trachten te beantwoorden in een gesprek met een me dewerker van de Westminster Gazette. Van 't verslag in dat blad (van 26 Febr,) hebben wij destyds reeds een uittreksel gegeven, maar 't loont de moeite er wat meer uit meê te deelen. Het geheim van het bolsjewisme en van zijn greep op de menigte is volgens Kee ling niets dan de tyrannic van den hon ger. Het Russische volk is bezig uit te hongeren, en als iemand honger lijdt, be kommert bij er zich rriet om, of de boe! in de war loopt en er erge dingen gebeu ren. Men denkt slechts aan één ding zooveel voedsel bijeen te schrapen dat men in 't leven blijft en zijn gezin te eten kan geven. »Ik heb nu, zeide Keeling, al weken geleden Rusland verlaten, maar zelfs nu kan ik mij nog niet afwennen, bij eiken maaltijd my af te vragen, hoe en waar ik de volgende maal zal eten.c N.v.d.D. He strijd tegen de belsjewiki. Londen, 4 9 Maart. Een Britsch bericht over het front in Noord-Rusland bij Ar changel den 45den hebben de boisjewiki Morsjegorskaja aan de Dwina 430 mijl be zuiden Archangel aangevallen, maar ze wer den teruggeslagen en lieten vijf niet ge wonde gevangenen benevens 57 dooden, vele gewonden en zes machinegeweren in handen der Britten. In een brief uit Brussel aan de (Ant- werpsche) Nieuwe Gazet lezen wij te Brussel bestaat reeds het gevaar van bols jewisme. Het is wel nog niet erg, maar het beestje kan groeien. De bolsjewisten zijn meestal jonge lui. Zij vergaderen vooral in zekere herbergen van Molenbeek, de voorstad der fabrieken. Onder hen ziet men zwartgebaarde Russen en Polen, die over fondsen beschikken Men zegt zelfs dat het geld via Holland overkomt en dat mannen, die tusschen Nederland en België reizen, dit geld overbrengen. Ben ik goed ingelicht, dan zou men bezig zijn in zekere Brusselsche burgerdagbladen pogen binnen te dringen, waar men kameraden of ge makkelijk te beïnvloeden journalisten zou kunnen vinden. o He schadeloosstelling. Washington, 49 Maart. Het departe ment van buitenlandsche zaken heeft aan gekondigd dat de Amerikaansche eischen tegen Duitschland tot een totaal van 800 millioen dollar thans gereed zijn om aan de Vredesconferentie te worden aangebo den, daarbij inbegrepen de vergoeding voor het verloren gaan van Amerikaansche levens en eigendom bij het tot zinken brengen van de Lusitania*. waarbij meer dan 100 Amerikaansche mannen, vrouwen en kin deren het leven hebben verloren. De commissie moet besloten hebben dat een bepaald bedrag voor ieder verloren gegaan leven zal worden betaald. o Vredes onderhandeling». De tekst van den brief, dien president Wilson, Clemenceau en Orlando aan Lloyd George in de vergadering van den opper sten oorlogsraad te Parijs hebben doen overhandigen, luidtHet komt ons als een gebiedende noodzakelijkheid voor, op dat de wereld niet langer op vrede zal wachten dan op 't oogenblik onvermijde lijk is, dat ge in Parys blijft totdat de voornaamste vraagstukken zullen zijn op gelost, en wij verzoeken u ernstig zulks te doen. Indien ge het kunt schikken nog twee weken hier te blijven, gelooven en hopen wij dat dit gewichtig resultaat kan worden bereikt. JWjj schrijven dit met volkomen begrip voor de zeer dringende aangelegenheden, die u naar Engeland roe pen en met bet volstrekte bewustzijn van de opoffering, welke wij van u vragen. BINNENLAND. Een delle stier. Te Rotterdam was Dinsdag uit Oud- Beijerland een stier aangevoerd. Het beest werd dol en rende over het terrein van de bierbrouwerij d'Oranjeboom. Een brou wersknecht kreeg een stoot en brak het sleutelbeen. Voorthollende kwam de stier in een mestvaalt terecht en werd daar op verzoek van den eigenaar door de politie doodgeschoten. o Brandstichting en diefstal. Te Alkmaar ontstond Dinsdagavond brand op den zoMer van het Diaconiehuis op de Nieuwe8loot. De vlammen werden door den Vader met behulp van anderen ge- bluscht. In verband hiermede werd des nachts de dienstbode gearresteerd, die ten slotte bekende den brand te hebben ge sticht. Een kistje met f 3000 en eenige sie raden, door den Vader geborgen in de kamer, waar de brand uitbrak, waren ver dwenen. Op aanwijzing van het meisje werd het kistje teruggevonden. Het schijnt dat zij het geld voor haar huwelijk hoopte machtig te worden. Het mooie wijkgebouw telt 70 bewoners. Yerhttogiiig rail rantsoenen. De intergeallieerde commissie te 's Gra- venhage heeft de N.O.T. kennis gegeven van de volgende verhoogingen van rant soenen van artikelen, welke door bemid deling van de N.O.T. hier te lande worden aangevoerd het jaarrantsoen van graan voor broodbereiding is verhoogd tot 4.050.000 ton dat van rijst (met inbegrip van mout, sago, capioca, arronzout, manioca en stijfsel) tot 200.000 ton dat van koffie tot 45.000 ton en dat van honig tot 2750 ton. Bovendien is de rantsoeneering opgeheven van gedroogde vruchten, zoodat de aanvoer daarvan kan geschieden tot zoodanige hoe veelheid, dat hierdoor aan de behoefte vopr binnenlandsch gebruik kan worden tege moet gekomen. Dinsdagavond hebben te Amsterdam werkloozen en gedemobiliseerden na afloop van een vergadering in de Beurs voor den Diamanthandel, een optocht door de stad gehouden. In de Hoogstraat heeft de politie ^hen uiteengejaagd. Juist toen de brug over den Oudezijds Achterburgwal schoongeveegd was, klonk van deze gracht het gerinkel van glas, onmiddellijk gevolgd door geschreeuw om hulp. De politie dacht dat een agent in het nauw was geraakt, en snelde met getrokken sabel te hulp. Het bleek toen echter, dat juist op dat oogenblik in een verdacht huis een bezoe ker van zijn" portefeuille beroofd werd hij had een raam ingeslagen en naar buiten om hulp geroepen. De politie heeft de betrokken vrouw naar het nabijzijnde bu reau gebracht. De belangstelling was door dit voorval zóózeer afgeleid, ,dat niemand meer dacht aan revolutie maken. o Donderdag is aangevangen met den uitvoer naar de geallieerde landen van ruinen, in het bezit van alle veulentanden en van hengsten, niet ingeschreven in een openbaar stamboek. De uitvoer zal kunnen geschieden via Roosendaal en Maastricht, De dieren moeten door den districtvee- arts worden onderzocht en vergunning tot uitvoer zijn verkregen van de N. U. M. Een vijftal beschonken Etyitscherrf (ver- kleede soldaten) verlieten een café te Lan- geveen en zouden aan de grens den Hol- landscben schildwacht aanvallen en afmaken, aldus was hun snood voornemen. De ze schildwacht, de soldaat-kommies O., werd door hen overvallen, doch het ge lukte hem al worstelende zijn geweer te bemachtigen, waarop hij den gevaarlijksten aanvaller neerschoot en een ander in het been trof. Twee, die hem met een dolk trachtten aan te vallen, namen de vlucht, terwijl de beide anderen gearresteerd werden. o He Rijksmiddelen. Het vorige jaar begon mooi en eindigde somber moge het met 4949 juist anders om zijn Tegenover de zoo buitengewoon gunstige eerste twee maanden van 4948 maken Januari en Februari geen schitterend figuur, maar de tweede maand is al wat minder ongunstig dan de eerste. Toen een achter uitgang van ruim negen ton, thans van ruim twee ton. Toen twee millioen minder dan het 4/12 der raming, thans nog geen zeven ton minder. Goede voorteekenen zijn de stijging der Invoerrechten van f 624.983 op 4.344.934 en der Loodsgelden van f20.945 op 56.374. De suikeraccijns weerspiegelt met ruim 31/2 millioen tegen ruim 3 millioen in Febr. 4948 580.000) het stijgende verbruik. De zegelrechten en de registratierechten verraden met een accrès van onderschei denlijk één ton en drie ton, toenemende levendigheid in zaken. Bleef gedistilleerd opnieuw een kleine ton achter, wijn haalde aanmerkelijk op. •Van de directe belastingen waren de vermogensbelasting en het personeel beter. Dat de maand over het geheel tegenviel, moet vooral aan de Inkomstenbelasting worden toegeschreven, die slechts 2.784.000 opleverde, tegen 4,136.000 in 4918. De grondbelasting verloor meer dan een ton. Verrassend staan daartegenover de crisis belastingen met een plus van ruim 2 millioen. Vergeleken met Januari, hebben ze ruim 7 millioen meer opgeleverd. Ziehier de cijfers die het meest treffen (in millioenen guldens) Febr.'19 Febr. '48 Jan.'19. Oor logs winstbei46.4 43 9.5 Verdedigingsbel. II 4.6 2.4 4.3 Het totaal dezer inkomsten over de eerste 2 maanden (32 millioen) blijft bij dat van 1918 (40 millioen) niet zoo ver achter als men had moeten vreezen. (N.v.d.D Van het groote plan, hier »op touw ge zet, n.l. aankoop van pi, m. 50 Hectaren grond, voor aanleg van Industrieterreinen, hoort men al lang niets meer. Iemand die het goed weten kan, deelde dezer dagen mede, dat de afdoening dezer zaak niet of zeer langzaam vordert, wijl het Kroondomein niet de verlangde mede werking schijnt te willen verleenen. Door den onwil van het Kroondomein om aan de gemeente gronden te verkoo- pen of met de gemeente gronden te rui len, ie de gemeente gedwongen geworden om te trachten door onteigening bedoelde industrieterreinen in bezit te krijgen. Het is een te betreuren verschynsel dat ook nog in deze tijden door een admi nistratie van het Kroondomein werken van zoo .groot plaatselijk en streekbelang kunnen worden tegengehouden. En dat dit in de gemeente Raamsdonk is gebeurd, is een feit, want alle particuliere eigenaren wa ren geneigd aan de gemeente hun gronden te verkoopen alleen het Kroondomein meende, ondanks alle mogelijke aanbiedin gen van het gemeentebestuur, niet geroe pen te zijn mede te werken om een zoo groot belang voor de gemeente en voor de geheele streek te helpen bevorderen. Laat de regeering nu maar aansporen om zooveel mogelijk werk te verschaffen f Iaat de Minister van Arbeid maar verkla ren in de Kamer dat al het mogelijke wordt gedaan om werkverschaffing te be vorderen laat alle mogelijke commissiën voor werkverschaffing en werkloosheid bemiddeling nu naar arbeidsgelegenheid zoeken, iaat gemeentebesturen nu plannen maken om werklooze arbeiders te helpen, de administratie van het Kroondomein schijnt overal maling aan te hebben. Had het gemeentebestuur van Raams donk de bewuste gronden in eigendom kunnen krijgen, dan zouden den geheelen winter geen honderden arbeiders langs de straten hebben geloopen en zou de ge meente geen duizenden en nog eens dui zenden guldens aan steun hebben behoeven uit te geven. Wij zijn benieuwd of onze Regeering in deze zaak de zijde zal kiezen van het Kroondomein en het zuiver eigenbelang zal stellen boven een algemeen plaatselijk en streekbelang. Het is wel jammer voor het zoo voort varende gemeentebestuur, welk geen kos ten ontziet en niets onbeproefd laat om de soo bloeiende gemeente hooger op te voeren, dat het bij dit streven, door een administratie, wanvan in deze tijdsom standigheden toch zeker geen tegenwerking zou kunnen worden verwacht, toch die tegenwerking moet ondervinden. Raamsdonk. P, BROERS. Correspondentie. Wij merken H.H. Correspondenten op, dat we enkele berichten hebben moeten inkorten, om plaatsruimte te winnen. Be knoptheid wordt aanbevolen. Verder kregen we enkele berichten met verwijzing naar plaats en uur van bijeen komst. Deze kunnen alleen als advertentie worden opgenomen, De Red. "advertÉntien. Nog eenige uren beschik baar voor Heusden, Vuchterstr. 34 's-BOSCH. Ontvangen een nieuwe collectie in verschillende modellen en prijzen. Kerkstr. 19 's Bosch. Tel. 708. Wederom ontvangen aan de billykste prijzen. op alle werkdagen bij ADR. STRAVER Wz. te B.-BROEK No. 132 N.Stg. Vader Wodan No. 38 N.Stg. Moeder Vos IX No. 201 N.Stg. DEKGELD f 20 ha vergeld en f 10 bij gebleken drachtigheid. Merriën, die verkocht worden, volle geld. Deze hengst zal ook twee dagen in de week, en wel op Dinsdag en Vrijdag, ter dekking staan bij L. G. VAN DER BEEK te Genderen, te beginnen op 15 April en eindigende 27 Juni a.s. Te betalen bij eerste toelating. BIJVOEGSEL jtictiwslilaii Viool- en Pianolessen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5