r Magazijn St. Jozef L. DfcRKS, Opening voorjaar-seizoen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3865, Zaterdag 29 Maart. 1919 "8 fw 's-BOSCH, Tel. Int. 492. Bi li or. betont een ijoepel Fim F, 1. VAl POPPEL. It til LM ANN's Heeren- en Kiiiderkleedhig SIGAREN, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN FEUILLETON. ïames- en Heerenkleeding naar maat, LAND VAN alten^ P Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. GROOTHANDEL IN Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog heden prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BUITENLANDSCH OVERZICHT. »De groote mogendheden zullen alle zeilen bijzetten,® zoo meldt Reuter uit Parijs, ïorn het voorloopig vredesverdrag binnen £en week gereed te hebben.® Dat hebben we al meer gehoord. Of het er nu van komen zal Dat de heeren ter vredesconferentie de schrik om het hart geslagen is, laat zich begrijpen. Nu Hon garije is overgeloopen tot het Russische bolsjewisme, al is het in rustiger tempo, en nu de revolutiebrand al verder orn zich heen gaat grijpen, moeten die kalme af- Tafel- eB Dessertmessenjin Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. TafelcouvertsZwaar verzilverd Theelepeltjes en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- en Ontbijt serviezen enz. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. 48. Toen Elise aan Henriette vroeg, of zij het niet goed zou vinden te vertrekken, antwoordde deze met een zucht van ver lichting »0 ja dat zou heerlijk zijn.® "Van de gastvrouw werd slechts een koel afscheid genomen. Elise deelde haar op zoo vriendelijken toon ais haar mogelijk was mede, dat, nu hare logée aan de gast vrouw minder aangenaam scheen te wezen, zij het beter vond om haar niet langer tot last te strekken. Mevrouw Van Noorden maakte eerst uit beleefdheid nog wel eenige tegenwerpingen, maag; in haar hart vond zij de schikking nog zoo kwaad niet met eene betuiging van leedwezen over het ge beurde en een handdrukje scheidde zij van Elise voor Henriette had zij slechts een stijve buiging over. Van Dormen, die als vriend van de Vanissa's was genoodigd, achtte het beter ook met hen te vertrekkendit kwam overigens geheel met zijn wenschen overeen. De heer Van Noorden, die de hande lingen van zyne vrouw volstrekt niet goed keurde, maar daartegen niets durfde in brengen, deed de familie tot aan haar rij tuig uitgeleide. By het instijgen drukte hij gevaardigden toch eindelijk wel gaan inzien dat er iets meer van hen verwacht wordt dan woorden en nog eens woorden. Ze hebben daar ter vredesconferentie gedacht dat de uitgehongerde en tot wanhoop ge brachte volken wel geduldig hun ondrage- lyken toestand verduren zouden, tot het den gedelegeerden gelieven sou een einde te maken aan den nood, die door hun dralen al feller begon te nijpen. Maar dat is leelijk tegengevallen. Hon garije heeft gezegd Liever vrijwillig ons geworpen in de armen van de revolutie dan langzaam doodgemarteld door onzp overwinnaars. En zoo redeneeren steeds meerderen. Grappig doet het bericht uit Parijs aan dat de heeren ter conferentie eens op een kaart van Europa zijn gaan nakyken welk gedeelte van Europa nu al tot het bols jewisme bekeerd is en dat zij tot hun hevige ontsteltenis bemerkt hebben, dat al de helft van ons werelddeel er door in beslag is genomen, 't Is wel wat laat, dunkt ons, om nu pas tot die overtuiging te zijn gekomen. Maar begrijpelijk is het dat nu een zeer groote spoed achter het werk wordt gezet. Binnen een week zullen we klaar zijn Daartoe heeft men nu de wijze van be raadslagen vereenvoudigd. Niet meer de Raad van Tienen wordt over alle kwesties gehoord, maar 't is een Raad van Vieren geworden. De vertegenwoordigers van de 4 groote mogendheden bedisselen nu de belangrijke zaken onder elkander, en hopen zoo eerder mat het eindresultaat gereed te komen. allen, ook de dames, de hand en zeidetot Henrietta »U hadt gelijk juffrouw, Dor- val.® Daarop, als ware hij bevreesd voor zijri eigen stoutmoedigheid, spoedde hij zich haas tig naar het gezelschap terug, na nog diep zijn hoed voor de vertrekkeriden te hebben afgenomen. Zesde Hoofdstuk. In het rijtuig werd het gebeurde breedvoerig besproken. Albert voerde het hoogste woord. Hij had, behalve om Hen riette, over de zaak weinig spijtten eerste had hij Van Bralen eens op zyn plaats ge zet, terwijl hem niet onduidelyk was ge bleken, dat die snoever bang voor hem was, en ten tweede was er nu een geldige re den om den omgang met de VanNoordens, zoo niet geheel af te breken, dan toch op zeer koelen voet voort te zetten. Mevrouw met hare beleefdheden had hem reeds lang verveeld; en nu jyist heden avond, had hij nog meer tegen haar gekregen, omdat zij zoo kennelijk gestreeld was door het bout de cour, dat Van Bralen haar maakta, ter wijl, naar men hem wel eens mededeelde, dit alleen zijn oorzaak vond in het belang, dat Van Bralen had om met haar op een goedan voet ta blijven, daar hij, naar men zeide, nu en dan vrij belangrijke geldsom men van haar leende. Henriette nam geen deel aan het ge sprek zy was de Vanissa's hoogst dank Tot nog toe benoemde men voor iedere kwestie, die aan de orde was, een bizon- dere commissie. Het bezwaar van deze methode is dit, dat de loop van de gebeur tenissen niet wacht tot commissies met hun beraadslagingen gereed zijn, maar voortdurend nieuwe problemen opwerpt, waarvoor dan weer nieuwe commissies noo- dig worden, en zoo kan het tot in het oneindige doorduren, zonder dat er iets wordt beslist. Deze methode schijnt nu verlaten. Al thans van een commissie tot onderzoek van de gebeartenissen iri Hongarije is nog niets bekend. De haeren zullen nu volledige concepten aan elkaar voorleggen, waarin zij dan zich van de commissierapporten niets meer schijnen aan te trekken. Maar of men nu binnen de week gereed zal zijn b.v met het probleem over de schadevergoeding Een bericht uit Parijs zegt Omtrent de kwestie om te weten of Duitschland betalen moet,® zoo leest men daarin, sis men het ook eens. Duitschland moet betalen, zoo is de opvatting, en wel tot de laatste cent, wat het kan. Men is echter niet verder gekomen omtrent de wijze van betaling. Men draait inderdaad binnen een vicieuzen cirkel rond. Of wel men zal Duitschland, wil het kunnen be talen, in commercieelen zin moeten helpen en dan benadeelt dit handel en industrie van de bondgenooten, of wel men moet die welvaart beperken en dan zal Duitsch land niet veel bijzonders kunnen betalen. En wanneer men het eens geworden zal zijn over de wijze van betaling, dan zal men zich nog moeten verstaan over de verdeeling van het betaalde onder de bondgenooten. En dat is het lastigste punt.® met 8n zonder bijlevering van staf. Vughterstr. 87, Tel. No- 657, 's-HERTOGENBOSCH. baar, dat deze om haar naar huis waren gegaan, maar toch gaf het haar een on aangenaam gevoel, de oorzaak te zijn, dat de familie in Arnhem besproken zou wor den, en waarschijnlijk niet altijd in een welwillenden geest. Zij overwoog thans, of zij ook verkeerd had gedaan, door Van Bralen zoo pertinent af te wijzen. Dat haar gedrag algemeen zou worden afge keurd, daarop kon zy wel rekenen, want geene der andere dames had er bezwaar in gevonden met Van Bralen te dansen zij gevoelde dan ook, en dit hinderde haar zeer, dat de reden, die zy daarvoor had opgegeven, niet de ware was. Had zij van Van Bralen hetzelfde vernomen wat zij nu van hem wist, zonder den naam van zijn tegenstander in het duel te heb ben geweten, dan zou zij misschien, hoe wel ongaarne, hem niet zoo bepaald afge wezen hebben maar nu, nu zij wist wie zijn tegenstander geweest was, nu was het haar onmogelijk geweest anders te hande len dan zij gedaan had. Hoe, zou zij aan Van Bralen hebben ver gund zijn arm om haar midden te slaan, denzelfden arm, die voor slechts-enkele da gen den man had verwond, die haar hart geheel vervulde den man, die haar voor kwam het ideaal van mannelijke deugden in zich te vereenigen den man, die haar eens niet ondubbelzinnig had doen blijken, wat ook hij voor haar gevoelde Maar daaraan was niets te veranderen. Zij kon aan niemand, zelfs niet aan hare Met andere woorden gezegd, zoo merkt de N. R. Ct. op, het probleem is, hoe van een kikker veeren te plukken. Men zou het zoo kunnen oplossen, dat men eerst veeren aan dien kikker - bevestigde, maar daar is weer tegen, dat men dan zich zelf benadeelt. En dan zou men zich nog moeten verstaan over de verdeeling van de veeren onder de plukkers. Dat is het lastigste punt.® 't Is wel curieus in dit verband even te wij zen op de uitvinding van Daniël Bloernenthal, ex-afgevaardigde van den Elzes, naar den Duitschen Rijksdag, thans te Parijs ver toevend. Deze oolijkerd raadt aan, om. nu Duitschland toch zoo kaal als een kikker is, het met da -onzijdigen te probeeren. Dat zijn' kippen, meent hij, waar heel wat van te halen is. Wij moeten onderzoeken, zoo betoogt Blumenthal, in de Journal, of' wij niet in staat zijn een gedeelte onzer lasten op de onzijdigen te laten neerkomen. Hij heeft het vooral over de onzijdigen in Europa en noemt Nederland vooraan onder hen, die zouden moeten betalen. Als grond voor deze regeling geeft hij in de eerste plaats op, dat die onzijdigen ontzaglijke, bijna onberekenbare winsten behaald hebben, daarbij profiteerend van de gedwongen kosten, die de geailieerden moesten maken. Die onzijdigen hebben, volgens Blumenthal, maar rustig in hun kamerjapon millioenen zitten stapelen. Oudei tusschen verdedigden en beschermden de geallieerden hen (volgens Blumenthal). Zoo zijn die onzijdigen in zekeren zin schul denaren van hun verdedigers en beschermers geworden. De geallieerden hebben in het algemeen belang de internationale politie waargenomen. De onzijdigen hebben daar van geprofiteerd en moeten nu hun aandeel in de politiekosten betalen. Voor ieder der onzijdigen moet, al naar hetgeen ze verdiend hebben, een te betalen aandeel vastgesteld. De betaling daarvan moet geëischt worden, alvorens ze toegelaten zullen worden in den volkerenbond. Men zal misschien zeggen, merkt Blu menthal ten slotte op, dat hun dan maar liever buiten dien bond zullen blijven. Maar dat zou onverstandig van ze zijn. Die bond is toch immers een soort groote ver- zekei i»gsmaatschappij en de neutralen zullen wel inzien, dat ze er belang bij hebben de verzekeringspremie te betalen. Men vraagt zich af hoe zulk een dwaze gedachte in een verstandig hoofd kan op- beste vriendin meedeelen, waarom het haar onmogelijk was geweest anders te hande len, en zij moest nu maar den schijn blij ven volhouden alsof zij het gedaan had, omdat op het gedrag van Van Bralen in het algemeen zooveel aan te merken was ja zij zegende zelfs deze omstandigheid, omdat zij nu althans eene reden kon voor wenden. Henriette kwam door een gesprek, dal zij den volgenden morgen met Elise hield, geheel op de hoogte van wat mevrouw Van Noorden had gezegd. Hoewel Elise dit geheim had wiilen houden, was er den vorigen avond toch te dikwijls op gezin speeld, dan dat Henriette niet had moeten begrijpen, dat er zoo iets gebeurd was. Het verhaal schokte haar diep, meer nog dan zij tegenover Elise toonde. uZie je wel, Elise, hoever ik in het oog der menschen van je af sta. Men neemt het je zelfs kwalijk, dat je mij als logée vraagt,zeide zij op treurigen toon. »Trek je dat toch niet aan, lieve het is alleen maar in het oog der menschen als Van Bralen en mevrouw Van Noorden. Voridt je het niet aardig van Van Noorden, dat hij zoo duidelyk toonde dat hij de houding van zijne vrouw afkeurde Als je eens wist, hoe cordaat hij voor zijn doen handelde, dan zou je dat zeker op hoogen prijs stellen.® »Ik geloof, dat hij het goed meende, maar ik houd niet van mannen, die nullen zijn, lk kan ze niet uitstaan.® DRAAGT Gorincheiii. komen Wij zijn dan ook van oordeel dat liet met Meneer Blumenthal niet heel zuiver m zijn bovenkamer is, anders zou hij min der dwaze praat doen hooren. Doch om tot de vredesconferentie terug te keeren. In een week tijd komt men zeker niet klaar. De menschen zijn het er niet eens. Er is telkens botsing van belangen en in zichten. Clemenceau en Wilson moeten telkens overhoop liggen. De geruchten gingen zelfs, dat Clemenceau wilde aftre den. Terwijl de wereld oezig is naar aen afgrond te hollen, zijn de verantwoordelijke personen, die het voor een groot deel in handen hebben den gang naar beneden te stuiten, bezig met het opstellen van een verdrag, dat, als het eenmaal gereed is, toch met een krachtig xmeen® door de Duitschers zal beantwoord worden. Hoe de heeren te Parijs hun politiek ten opzichte van Hongarije, welks bolsjewisme Tfjecho-Slowakije, Joege Slavië, Rumenië en Servië bedreigt in sommige van die landen, inzonderheid Rumenië, is men al zéér dicht bij het bolsjewisme en de heeren te Parijs zullen ze wel gerekend hebben bij de helft van hat Europeesch gebied, dat er door aangetast is zullen inrich ten, is dus op het oogenblik nog niet uit te maken. De Hongaarsche bolsjewisten bekommeren zich daar natuurlijk thans toch minder om en gaan voort in tal van maat regelen, hun gouvernementeel dilettantisme te botvieren. Ongetwijfeld zullen zy daarbij »Zou je niet denken, dat, als die man eene andere vrouw had gekregen, hij geen nul was geworden Ik voor mij geloof dat mannen met een vreedzamen aard, die met eene heersehzuchtige vrouw getrouwd zijn, zich aan haar onderwerpen om niet altijddurend in onaangenaamheden te leven en daardoor wennen zij er langzamerhand zóó aan, zich alt yd naar den wil van hunne vrouw te schikken, dat zij op het laatst werkelijk niets meer durven zeggen. Had Van Noorden eene zachte vrouw gekregen, die hem waarlijk liefhad, dan geloof ik, dat hij een geheel ander man en volstrekt geen nul zou zijn. Naar mijn idéé is de invloed van de vrouw op den man ontzag lijk groot. »Grooter dan die van den man op de vrouw vroeg Henriette, glimlachende over de wijsgeerige bespiegelingen van hare jeug dige vriendin. »Die invloed zal, dunkt my, wel we- derkeerig wezen toch geloof ik, dat, als de man zijne vrouw werkelijk lief heeft, de invloed van de vrouw zeker niet klei ner is.® »En zou jij dan naar zulk een invloed verlangen Je spreekt er over, alsof je het heerschzuchtigste mensch ter wereld bent.® lei Lebq van Neusden en Altena, Ie Langstraat en de Bsmmeierwaard. i fl/ S Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1