voor het Land van Heusden au Altena, de Langstraat en de Boinmelerwaard. Ko 3885. Zaterdag 29 Maart Vreest geen examen, 8. SPIERO S, Harmoüica's, fiolen enz. STAAT TER DEKKING de zwaar en elegant Siaiioek- en Premie vosttengst J. H. WELTERS, Kruisstraat C 311 GORINCHEM. Je adres II Uurwerken. W. LI Muziekhande A. C. VAN DER WOLFF, PRIJS-AFSLAG 9 Speciaal adres voor le kwal Snaren en onderdeelen. KOOPT nu II Rijwielen en pnderdeelen. HORLOGEMAKER, Goedkoop - Solied - Snel. voorh DE SWART BEHOORENDE l'BIJ HET BUITENLAND. Meuwe communistische woelingen. Berlijn, 26 Maart, In enkele kleine havensteden komen weer Spartacistische woelingen voor in verband met het her vatten van de visscheiij. De oproerlingen verhinderen de treiters, die gereed lagen om in het voor de visschery opengestelde gebied te gaan visschen, uit te varen. De eischen der Spartaciden zijn, dat de vis schery onmid elyk gesocialiseerd wordt en het beheer hierover in. handen wordt ge steld van de zeelieden en arbeidersraden. o Een particulier telegram uit Parijs aan de N. R. Ct. meldt De raad van vier heeft heden ten nieuwe bijeenkomst ge houden en men geeft te verstaan dat er gewichtige besluiten zijn genomen. Men sou reeds in beginsel ten opzichte van drie vraagstukken tot overeenstemming zijn gekomen de schadevergoeding, de Rijn en de Adriatische Zee. Zoo zou dus de voor spelling van Lloyd George en kolonel House, dat de voorloopige vredesvoorwaarden tegen het einde der week zouden zijn vastgesteld, wel kunnen worden verwezenlijkt. Deze spoed is noodzakelijk. Men moet tot eiken prijs tot een einde komen. o De omwenteling iu Hengarye. Weenen, 26 Maart (W. B De- Rus sische Sovjet-regeering verspreidt uit Moskou liet volgende draadlooze bericht Galicië bevindt zich in volle revolutionaire beweging. De opstand brak het eerste uit in het petroleutn-gebied van Brohobyez waar door urbeidersaf'gevaardigden een Sovjet-regee ring gevormd werd. De arbeiders uit de naburige mijnen vrrfl Kaluez sloten zich bij de beweging aan. De regeering bevat liet ontbinden der sovjets en de arrestatie der belhamels, doch de troepen sloten zich bij de opstandelingen aan. Op veie plaatsen hebben de socia)i?ten der linkerzijde zich georganiseerd ën in vergaderingen de heele macht voor de sovjets opgeëischt. De beweging breidt zich ook uit tot de dqor Poolsche troepen bezetter gebieden. Te Lemberg heeft de in het geheim ge vormde sovjet der arbeidersafgevaardigden de algemeeue staking afgekondigd. In dit district Stanislouw verklaarden de door Kolpebowitsj uitgezonden troepen zich tot fifedesti ijders der opstandelingen tegen de nationale garde. Daarna rukten zij met de opstandelingen naar Sauislau op en arresteerden Koloebowitsj. De opstandelingen hebben tot ïle Gealli eerden, die zich onder de troepen van het Directorium bevonden, een beroep gedaan om dadelyk naar Galicië terug te keeren en den strijd tegen de macht der sovjets te staken. De omwenteling iu Hongarye. Boedapest, 26 Maart. (Korr. Bur.). De Russische commissie voor de krijgsgevan genen, die indertijd in Hongarije was gear resteerd, orndat zij feitelijk een propaganda- commissie voor het Bol.-jewisine was en die in de gevangenis te Szegedin door de Franschen werd bewaakt, is door de arbei ders met geweld van wapenen bevrijd. De leden der commissie zijn te Boedapest aangekomen. BINNENLAND. Slachtverbod aanstaande. De Veehandel meldt, dat, in verband met het feit, dat ongeveer half April de gemeenten, die zulks wenschten, bevroren vieesch in de consumptie zullen brengen, de burgemeesters de bevoegdheid hebben tijdens de distributie daarvan de slachtver- ganningen te beperken, an, zoo noodig, geheel in te trekken. Zoo noemt het blad zeker, dat in groote steden, zooals Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, een tij delijk slachtverbod zal worden uitgevaardigd. Wanneer iedere bewoner van ons land per week Vs pond bevroren vieesch ver bruikt, i« de geheeie voorraad ongeveer in 6 weken verbruikt. Het blad veronderstelt dus, dat de distribulieperiode van het be vroren vieesch ongeveer 10 a 12 weken zal zijn. o kunstmest Het Rijkskaiitoor voor kunstmeststoffen (Kunstrneet-commissie) maakt bekend dat een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van de aan de bestel lers bij den kleinverkoop (gebruikers van minder dan 2 H.A. land) toegewezen hoe veelheden stiksiofmest en fosforzuurmesl en wel tot 100 pet. der besteids hoeveel heden stikstofmest in den vorm van super fosfaat dat de aflevering za! geschieden door denzelfden verkooper als vorig jaar dat de prijzen, door bestellers te be talen, zijn vastgesteld op f 39 voor chi- lisaipeter, f 15 voor superfosfaat, alles per 160 K.G. rSetto, zonder bijlevering van zak, a contant, afgehaald aan het pakhuis van den verkooper dat in deze prijzen alle provisiën, vrach ten en vergoedingen zijn begrepen, zoodat aan de bestellers geenerlei "xm kosten, be halve zakken, in tekening mogen worden gebracht dat bestellers verplicht zijn de toegewe zen -hoeveelheden in ontvangst te nemen, waartoe zij zich hebben verbonden door onderteekening der beatelkaart. a want er bestaat een middel, dat U Ij geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, H een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mijuhardt's Zeimwtablëtten, wetenschappelijk* samengesteld eri heslist onschadelijk, genezen U van zenuwachtigheid. Per. koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. Let bij koop op dan naam van den fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. Fabriek Zeist. p Bij Apoth. en Drogisten ■BBM—1 DllllII I lllll'l Zee-efficier door een ongeluk gedood. Aan boord van Hr. Ms. Schorpioent is een treurig ongeluk voorgevallen. Een zee officier wilde aan eeti collega de werking van een revolver verklaren toen door een noodlottig toeval het schot afging en de officier onmiddellyk doodelijk werd getroffen. Het stoffelijk overschot van den zeeoffi cier zal morgen naar den Haag worden overgebracht. Aardappelen. De minister van Landbouw heeft met 25 Maart 1919 den volgenden inkoopprijs voor aardappelen voor de gemeenten vast gesteld voor aardappelen, zoowel van zand en veen- als van kleigrond, bestemd voor de periodes 25 Maart21 April en 22 April19Mei, of verzonden na 24 Maart 1919, f920 per 10.000 K.G. o Belgische steenkool. Naar wij vernemen, zullen ons door België 100.000 ton steenkool geleverd worden, zonder compensatie onzerzijds. De steen kolen zullen in Neder'andsche schepen wor den gehaald en kunnen einde April of be gin Möi hier te land® worden verwacht. o Rijwielbanden De minister van Landbouw heeft met 1 April de maximumprijzen voor oude en nieuwe rywielbanden, benevens vohr losse bruikbare staaldraden voor rijwielbanden en oude, nog bruikbare ventiels ingtrokken. Smokkelaar doodgeschoten. Men schrijft uit Maastricht Een drietal Belgische smokkelaars, welke onder de gemeente Oud-Vroenhoven de grens wilden passeeren met eene hoeveel heid spiritualiën, weiden door een soldaat kommies en een rijksambtenaar aangehou den. Nadat de smokkelwaar was afgegeven, zetten zij het alle drie plotseling op een loopen. Eenige schoten werden hun nage zonden, waardoor één der smokkelaars iemand uit Lanacken (B.) doodelijk weid getroffen. Het lijk werd door de maré chaussees in beslag genomen en naar het gesticht Calvariënberg vervoerd, o Een vreemd geval. Dezer dagen deed een als heer gekleed persoon den schipper van een in de vis- schershaven van IJ muiden liggend visschers- vaartuig het voorstel, hem naar een En- gelsche haven te doen overbrengen. Voor dezen overtocht had hij niet minder dan vijfduizend gulden over. De schipper ging echter op het aanbod niet in, daar hij het zaakje niet al te best vertrouwde, aangezien de persoon, die zeer zenuwachtig was, in het bezit bleek te zijn van een groot bedrag in contanten. On- waarschijnelijk is het niet, dat dit geld van diefstal afkomstig is en hij zich daar mee op deze wyze uit de voeten wilde maken. Weer een logger vermist. De stalen zeil logger Sch. 100, vrouw Maria van de rêederij Erven P. den Duik te Scheveningan, is na ruisn vier weken nog niet teruggekeerd en moet met man en muis als verloren worden beschouwd. Gisteren kwam de zeillogger M A. 46 Landbouw en Zeevaart te IJmuiden binnen, met de aan den verminsten logger toebe- hoorende scheepsboot aan boord. Deze was drijvende gevonden zonder ernstig bescha digd te zijn, zoodat mag worden aange nomen dat geen mijnontpluffmg de oorzaak van liet verongelukken is. o Inbraak. Iu het kantoor van de sigarenfabriek van Ypes Posthumus, aan de Oude Gracht te Utrecht is ingebroken Met een valschen sleutel hebben ze de achterdeur geopend. Een der brandkasten is door de inbrekers voorover geworpen en aan de achterzyde met een kapbeitel opengehakt. De buit bedroeg slechts 500 gulden. De andere brandkasten heeft men blijkbaar niet kun nen openen. Door de recherche werd een onderzeek ingesteld, doch van de daders heeft msn nog geen spoor kunnen ontdekken. o (Hoed afgeleopen. Op het IJ had een ongeval plaats dat bijzonder goed is afgeloopen. E«n roeiboot, waarin zich acht personen bevonden waar onder eenige kinderen, sloeg om tegenover het N. Hollandsch kanaal. Alle inzittenden geraakten te water. Eenige voorbijgangers sprongen hen na en het gelukte om tnet behulp van eenige toegeschoten roeibooten allen te redden. Nog een slachtoffer ran dew kazernebraad. Zaterdagochtend is ook overleden de be kends hoofdbrandwacht Kersbergen, die zich bij den brand vati de Oranjekazerne zeer verdienstelijk heeft gemaakt Volgens do verklaring van een geneesheer van den Gemeentelyken Geneeskundigen Dienst, is zijn overlijden een gevolg van een grooten aandrang van bloed naar do hersenen we gens de vermooiens en uitputting, waaraan hij bij het blusschingswerk heeft blootge staan. UIT DE TWEEDE KAMER. Heffing in ééua van de vermogens, tot delging der Staatschnld. Met beschikking tot dit belangrijke onderwerp, lezen we in de N. R. Crt. »Ten opzichte van de heffing in ééns bestaat hierover geen onderzekerheid mi nister De Vries wijst haar onvoorwaardelijk af. Slechts tracht hij hen, die in de toe komst gaarne een matige kapitaalheffing in toepassing zagen gebracht, die dus in tegenstelling met de hoeren J. ter Laan en Marchant niet reeds nu willen toegrijpen, te paaien door de volgende verklaring «Een voorstal betreffende eene heffing in eens is van my niet te verwachten, maar ik ben en blijf bereid om ieder concreet voorstel ernstig te overwegen, hetzy dat gedaan wordt bij de eindafrekening, bij de behandeling van de belasting op den vermogensaanwas of op een tijdstip, als wij in beteren doen zijn.« Met dit sinnetje hoopt de minister de heeren Kolkman, De Geer, De Wiikerslooth en Treub af te poeieren. Heeft hij dezen tot rust gebracht, dan zijn immers de kansen op invoering van een heffing in eens voorshands tot nul gereduceerd. Dan blijft alleen de moge lijkheid, dat de zaak mettertijd in een initiatief voorstel wordt geregeld, waarte genover (om maar ééri piactisch bezwaar te nemen) de Eerste Kamer al licht nog veel strijdlustiger 'zou staan dan tegenover een eventueel regeeringsvoorsUl. Zou het gunstige moment dan trouwens niet voor goed zijn vervlogen Als een der meest bedenkelijke gevolgen van de heffing eenér kapitaalbelasting, heeft minister De Vries de vermindering van tal van andere belastingen inkomstenbe lasting, vermogensbelasting, verdedigings- belastingen, opcenten en successierechten genoemd. Daarbij zou het volgens hem niet- blijven de belasting op den vermo gensaanwas zou in dat geval weinig op brengen en da bezuinigingen, waartoe de heffing in eens Zou leiden (diezelfde bezui nigingen, welke de heer De Wijkerslooth zoozeer toejuicht, zouden de opbrengst van personeele belasting, invoerrechten ^n accijnzen drukken. o Bllkbrstd. Naar men meldt, zal het verbod tot het bakken van zoogenaamd blikbrood, in verband met da ruimere vetvooriiening, zeer spoedig worden opgeheven. o Spartaciërs op bezeek. De »Lokalanzeiger« meldt Dr. Lauffenberg, de gewezen voorzitter van den Hamburgschen Arbeidersraad en aanvoeder van de Hamburgsche Spartaciërs, heeft, naar verluidt, in gezelschap van den Spartaciër dr. Herz sedert eenige dagen Hamburg verlaten om zich naar Nederland te begeven. o Wat oas overkomen kau. Een Duitsch blad meldt, dat twee kop stukken der Spartaciërs zich in ons land ophouden. Deze heeren komen blijkbaar overleg plegen met de Nederlandsche partijgenooten en het hunne bjjdragen om de gewelddadige revolutie, ook bier voor te bereiden.' Het Huisg. voegt hieraan toe Over de kans op een omwenteling oordeele men niet te optimistisch. Het is hier op het oogenblik nog rustig en het lijkt nóg rustiger. Terwijl Midden-Europa op zijn grond vesten schudt en davert, gaan^ wij kalm onzen gang of niets ons deren kon. Natuurlyk zijn zenuwachtigheid en over spanning van geen nut, integendeel, maar rekenen wij met den ernst van het oogen blik en houden wij het ergste niet voor uitgesloten. Doordringen wij ons er van, dat van ons vastberadenheid en moed kan worden gevraagd en vertoonen wij in het uur van nationaal gevaar niet het beeld der jam merlijke lafheid, dat men elders heeft waargenomen. Van onze regeering hoeven wij geen waakzaamheid te vragen zij is waakzaam schieten wij dan ook in het uur der be proeving in onzen plicht van vaderlander en Nederlander niet te kort. -~o Een gunstig ooftjaar Terwijl door velen geklaagd en gemop perd wordt over het slecht# weer van de laatste weken, is men in de Betuwe zeer in zijn nopjes met da koude, droge Oosten winden, omdat die de te vroege uitbotting van het fruit tegenhoudt. Men verwacht nu een beslist gunstig ooftjaar. o Be Statenverkiezingen. Wij herinneren er aan, dat de stemming voor de Provincialen Staten in Noord-Bra bant plaats heeft op Donderdag 3 April. Men denke er aan, dat ook voor de Statenverkiezingen stemplicht bestaat. o De vergiftigingszaak te 'tZand. Antje S., uit het Zand (N.-H.), die in de gevangenis te Alkmaar ie opgesloten geweest wegens het bekende vergiftigings- geval, is naar een rijkskrankzinnigengesticht overgebracht en zal nu niet terechtstaan. De rechtbank heeft zich vereenigd met het rapport van den deskundige dr. Noor- duyn te Alkmaar, strekkende tot ontoe- rekenbaarverklaring van bek 1die, naar men zich herinnert, drie harer familieleden (een broer en twee zusters) vergiftigde met rattenkruid, om zich met hunne gelden te verryken. Een reevend drietal. Te Bussum zijn Dinsdag 3 personen uit Amsterdam aangehouden, een man en twee jonge vrouwen. Zij bezochten verschil lende winkels en terwijl een op den uit- kyk stond, namen de anderen er weg wat van hun gading was, schoenen, lijfgoed, enz. De buit werd op 't laatst zoo groot, dat het de aandacht der politie trok, die hen mee nam naar het bureau en daarna ter beschikking van de justitie stelde. ADVERTENTIEN. Kerkstr. 19 's Bosch. Tel. 708. Wederom ontvangen aan de biliykste prijzen. op alle werkdagen bij ADR. STRAVER Wz. te B-BROEK No. 132 N.Stg. Vader Wodan N<». 38 N.Stg. Moeder Vos IX No. 201 N Stg. DEKGELD: f20 havergeld en flO bij gebleken drachtigheid. Merriën, die verkocht worden, volle geld. Deze hengst zal ook twee dagen in de wpek, en wel op Dinsdag en Vrijdag, ter dekking staan bij L G. VAN DER BEEK te Genderen, te beginnen op 15 April en eindigende 27 Juni a.s, Te betalen bij eerste toelating. voor het leveren en repareeren van Uwe Langendijk 132, GORINCHEM. Je adres voor het repareeren van Rijwielen. Ruime keuze in onderdeelen als Lantaarns, Pedalen, Kettingen, Sturen enz. GrOOte opruiming van alle huishoude lijke artikelen, Schilderijen, Spiegels, Portret- lijsten, Houtsnijwerk enz. Groote sorteering Ijzerwaren. Minzaam aanbevelend, als boven. OP Lage prijzen voor Moffelen en Biezen enz. HEVEA- en VREDESTEIN-BANDEN. BIJVOEGSEL Kicnwsblad F

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5