f 300 per hectare. Toch wordt algemeen verwacht, dat de markt nu wel aan het hoogste punt gekomen is. Niettegenstaande de weiden nog dor en kaal liggen, ziet men hier en daar reeds jong vee buiten. Capelle. J,i. Donderdag 27 Maart hield de onlangs opgerichte bond van pa troon# een vergadering ter verkiezing van eeh definitief bestuur en vaststellen der uurioonen. Tot voorzitter werd gekozen de lieer J. Michaël en tot bestuursleden de heeren Fl. Michaël, F. den Holiabder, M. in 't Veld en A. Dekkers. Da uur- loonei werden i volgt geregeld schilders 35 ct. per uur, timmerlieden en metselaars 38 ct. en koperslage» s 40 ct. Onze dorpsgetibcta mej. Alida Kom mens, leerlinge der R N.L. te Waalwijk, slaagde, dezer dagen te Breda voor de akte Nuttige Handwerken. J.l. Zaterdag 29 Maart werd in het café van den heer Quirgns alhier een vergadering gehouden r»n knechts in het timmer-, metselaars- en schildersbedrijf. In beginsel werd besloten tot oprichting eener afdeeling van gezellen en aan te sluiten bij den Cjuistelijken Bond. Een voorloopig bestuur bestaande uit de heeren G Paans, P. Faro en B, Vissers zal zich belasten met de voorloopige werkzaamheden. Een 16-tal leden traden tot de afdeeling toe. Ten nadoele van J. T. op de Hooge- v.'ai t werden in den nacht van Zondag op Maandag «en 11-tal kippen ontvreemd. Van de(n) dader(s) natuurlijk geen spoor. Drougelen. Tot ons genoegen dead j.l. Vrijdag met goed gevolg examen in de Nuttige Handwerken te Breda, mej, IJda Millenaar alhier. noodig zyn om de uitvoering van den nieuwen eicch te regelen. De Duitsehe regeering heeft dezen sisch afgewezen. Zij herinnerde er aan, dat sedert de bekende gebeurtenissen in Posen, door het landen van Poolsche troepen in Dantzig, de orde in West-Pruisen het grootste gevaar xou loopen. Niemand kan er de verantwoordelijkheid voor op zich nemen, dat de Poolsche minderheid in West-Pruisen rustig blijft, ais het leger van Halier in Dantzig landt, en volgens berichten uit dis streek, zou de Duitsehe meerderheid naar alle w&araciiijniykheid gewapende» tegenstand bieden tegen aan vallen van Polën. In 'dit verband wijst da Duitsehe regeering nog op iets anders Op het oogenblik heerscht in dit gebied rust en veiligheid, maar als de geëischte lan ding bij den tegen woord igen stand van zaken tot sen bloediger) strijd zou leiden, dan loopt ook het Duitsch-Oostolijké front tegen het Russische bo)?jew:3me gevaar. Daar toch houdt het "Duitsehe leger de sovjettroepen tegen, maar dat leger zou dan in den rug eveneens een vijand krij gen en tuischen twee vuren geraken. Het bolsjewisme komt dan den weg naar West-Pruisen en Polen op. De Duitsehe regeering kon dan ook na ernstige over weging geen maatregel verantwoorden, die zonder dat men voldoende waarborgen ziet, den burgeroorlog in het land moet ver oorzaken. De Duitsehe nota schijnt wel indruk ge maakt te hebben op de heeren te Parijs. Maarschalk Foch hcflft tenminste aange kondigd dat hij zich naar Spa zal begeven om nader over de landing te onderhandelen. Deze zaak kan nog wel in der minne worden geschikt. Wat het gewapenderhand ingrypen in de Russische toestanden betreft heeft men besloten zich te onthouden van een militair optreden tegen da Russische boljewikie. In Ij^nkrijk waren er velen voor een leger van een half millioen man, onder de op- perleiding van generaal Foch er heen te zenden. Maar de Fransche regeering heeft nu bakzeil gehaald. Er zal geen expeditie naar Rusland gezonden worden. In Hongarije heeft de revolutie een merk waardig kalm verloop. Het gaat er echt gemoedelijk toe. Maar toch er heerscht allerwege een gedrukte stemming. De over- groote meerderheid is van een Sowjet republiek niet gediend, 't Gaat in zoo'n republiek dan ook vreemd toe. Alle woningen worden er b.v. onteigend. Die tot nu toe een eigen huis bewoonde moet aan de Staat er huur van betalen. Wie in gebreke blyft zyn huur te voldoen kan met vijf jaar tuchthuis worden gestraft. Het proletariaat heeft er de macht in handen en aan allo andere leden der sa menleving wordt alle zeggenschap ontno men, Alles moet gemeengoed worden. Niemand mag iets het zijne noemen. Dit zijn de leuzen die gereedan ingang vinden bij de uit haar evenwicht geslagen menigte. Doch het behoeft ons nist te verwonderen, dat by toepassing van zulke 'beginselen dé maatschappij hopeloos ontredderd wordt. De ziekenhuizen van Boedapest heeft men onder directie van een geestelijken en lichamelijker) arbeider geplaatst en die heeren. zijn al begonnen da geestelijken daaruit te jagen, en niet al'een daaruit, maar ook uit de huizen, die s\j krachtens hun ambt bewoonden. En nonnen ver pleegsters mogen nog wel blijven, maar dan moeten zij eerst uit hun yorde treden, een maatregel, die dus zoo agressief mo gelijk tegen den godsdienst is gericht. BUITENLAND. Oiregeldiieden in Buitschland, Dortmund, 31 Maart. In het station Dortmunderfelde verschenen hedenmorgen vroeg twee mannen, één in matrozen-uni form en één in het veldgrijs, mat revol vers in de hand «n knevelden de beide aanwezige beambten. Daarop maakten zij zich meester van de ongeveer 500.000 mark irr de brandkast, die voor het uit betalen der salarissen bestemd waren, en ontsnapten zonder dat men ze herkend heeft. Berlijn, 31 Maart. De tweede-voorzitter 1 van den Groot-Berlijnsehen Hootdraad, de Onafhandalijke Daumig, is volgens de bla den gisterochend in zijn woning gearres teerd en naar de gevangenis in Moabit overgebracht. Hij etaat onder verdenking •amen met Ledebour als leider te hebben deelgenomen aan da onlusten in Januari. o Berlijn. Op de antwoordnota der Duitsehe regeering betreffende de landing van Poolsche troepen in Dantzig heeft maarschalk Foch geantwoord, dat hij persoonlijk op den 3en April in Spa alle verlangde waarborgen en inlichiBigsn zal geven aan den Duitschen gevolmachtigde, die met de noodige vol machten voorzien is, om in 48 uren lot een beslissing te komen. Hierop heeft de Duitsehe regeering be sloten, den rijksminister Erzberger als ge volmachtigde naar Spa te zenden. Be ««ordenaar va» Jauréa vrijgesproken, Berlijn. Villain is vrijgesproken. o De Heed in Duitsehland. Berlijn. De levensmiddelennood is thans ten top gestegen door het gebrek aan aardappelen, vet en vleesch, waardoor de instandhouding der laatste levensbehoeften der uitgeputte bevolking gevaar loopt. Met beleg van Antwerpen. Brussel. De bladen melden dat luite nant-generaal Deguise, die in October 1914 de vesting Antwerpen heeft overgegeven, op het punt staat krachtens de wet voor een commissie van onderzoek of een krijgs raad te verschijnen. De generaal, die naar aanleiding daarvan is geïntervieuwd, heeft verklaard Ik ben mij bewust mijn plicht te hebben gedaan en zoo lang als de omstandigheden het toelieten den val van Antwerpen te hebben uitgesteld, ten einde het mij ter beschikking staand materiaal zoo goed mogelijk te ge bruiken. Ik wensch vurig dat er volledig licht zal worden geworpen op de tragische dagen van de verdediging van Antwerpen. Sprekend over den stap, dien burge meester De Vos, Louis Franck en Rijckmans toentertijd bij het Duitsehe hoofdkwartier hebben ondernomen ten einde het bombar demei,t der stad Je doen staken, zeide generaal Deguise deze bemiddeling heeft slechts eon menschlievend doel gehad om een nutteloos geworden beschieting te doen ophouden. Bovendien heeft de door de burgerlijke autoriteiten ondernomen slap en de door hen onderteekende overeenkomst den val van Antwerpen geenszins verhaast. Ik zou er aan willen toevoegen dat voor degene, dis de gebeurtenissen kent, deze stap een dergerlijk resultaat niet kon heb ben, evenmin als hij van invloed is geweest op het wegtrekken van een deel der ves- tingtroepen naar Nederland. De generaal zeide nog dat de Duitschers den ontzaglijken invloed hebben erkend, welke Antwerpen'» tegenstand op het ge heel der krijgsverrichtingen in 1914 heeft uitgeoefend. Neem geen proeven. Met een nierkwaal moogl gij niets wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zijt gij onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door urine- stoornissen, zenuwpijnen en rugpijn, neem dan geen proeven. Er bestaat maar al te zeer reden om verstandig en onmiddellijk to handelen. Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieiaandoening aan, die als zij verkeerd behandeld wordt of verergert door ver- waarloozing of verkeerde gewoonten, met tertijd tot niergruis, blaasontsteking, rhéu- matiek, ischias, niersteen, nier-waterzucht en urinezuurvergiftiging leidt. Laat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen wijdt spoedig aan dacht aan de nieren. Laat overworking, te iaat naar b«d gaan, een verkeerd dieet of onnoqdige prikkels na en neem in tegendeel een eenvoudige, goed vei'zorgde leefwijze aan. Dit zal da in het lichaam gevormde vergiffen verminderen, die de teere nierfilters overspannen hebben. Neem om de verzwakte nieren te her steilen een speciaal niergeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig eikend. Zij genezen niet alles, maar worden aanbevolen als succesvol ge neesmiddel voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen zijn uitsluitend voor dit soort ziekten zy werken niet op de maag, leier of ingewanden. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen komt voor op «!ka echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn verkrygbaar bij alle goede drogisten f 1 75 per doos of f10.per zes doozan. BINNENLAND. Be inbraak in pastorie te Amersfoort. Omtrent deze inbraak meldt het U. D. Terstond na de inbraak in de pastorie van de R.-K. kerk op den Berg vermoedde de poiitie reeds, dat men de inbrekers onder de militairen hier7 ter stede diende te zoeken. In verband hiermede verschafte zij aan de militairen politie uitvoerige inlichtingen. Deze is het dan ook mogen gelukken, de hand te leggen op «en drietal soldaten, die than# gearresteerd zyn. Twee van de daders hadden het geld verdeeld na eerst aan den derde, die d# inlichtingen omtrent ligging enz. had ver schaft, f25 te hebben gegeven. Daarna verkochten de heeren de gestolen sigaret ten en tabak aanEnschedésche werklieden, die op het bouwterrein aan den Woest- ijgerweg werkzaam waren. Aan een in woner van Amersfoort werd de kelk ver kocht voor oud zilver, die haar in Rotter dam van de hand deed. De recherche is naar Rotterdam, teneinde de kelk op te sporen. Van het geld is weinig meer over. o Belletjes te Amsterdam. Zondag is het te Amsterdam een woelige dag geweest door den rondtocht der gede- mobiliseerden en werkloozen, waarbij zich allerlei ongure elementen plegen aan te sluiten. Op de Keizersgracht, in de Kal ver straat, het Rokin, den Dam, de Mozes- en Aaron- straat, den Nieuwendijk emt. was het een tooneel van herrie en verwarring. Eensklaps klonk het gerinkel van een ruit in de Beurspassage. Het bleek, dat eonige personen de spiegelruit van den coiffeur en handelaar in galanteriewaren P. J. Janse hadden verbrijzeld, zonder echter gelegenheid te vinden iets weg te nemen, Want een maréchaussée, die daar toevallig aan 't wandelen was, trok zijn sabel en joeg de menigte op den loop. Geruime» tyd bleef deze flinke kerel in z'n eentje de situatie meester, want poiitie was niet te zien. De beide bereden agenten waren ergens op den Dam aan 't iyden, terwijl detachementen agenten te voet van het posthuis Nassaukada en het hoofdbureau onderweg waren. Eindelyk kwamen de beide ruiters in galop het Damrak over en dreven hun paarden in snelle vaart door de Beurspassage, die in wolken van .stof gehuld was. De Tel. dringt er op san, dat de bur- gerneaster da optochten van gedemobili- seerden zal verbieden. Een beschuldiging tegen den burgemeester van Leerdam. De heer Kleerekoper heeft da volgende vraag tot den minister van Justitie gericht. Wil de minister van Justitie onderzoe ken of het juist is, dat de heer Mees, burgemeester van Leerdam, in zijn hoeda nigheid vari hulpofficier van justitie, een arrestant uit Heukelum, verdacht aan me deplichtigheid aan inbraak in een glasfa briek door middel van folteringen, als langdurig vasten, met eten en drinken in de onmiddellijke nabijheid, terwijl een in specteur van politie daarvan nuttigde tot een bekentenis heeft* willen brengen, ter wijl d@ arrestant ook in «Ie boeien werd geklonken met do handen gekruist over de borst en verhinderd werd naar het privaat te gaan Is de minister bereid, wanneer deze dwang, om een buitengerechtelijke beken tenis gedurende het vooronderzoek af te persen inderdaad geoefend blijkt, hiertegen gestreng op te treden, opdat aan dit veel besproken euvel paal en perk gesteld worde o Verlagiag koffieprijs. Weltevreden, 29 Maart, (N, I. P. A.) De koffieprijs heeft een aanzienlijke verla ging ondergaan. «Da hausse was veroorzaakt doordat de Chineesche speculanten meenden, dat zij groote hoeveelheden koffie aan Frankrijk zouden kunnen verboopen. Frank rijk heeft echter Santos gekocht. Krenten- en sucadebreod, De minister van landbouw heeft met wijziging voor zooveel noodig van de be staande voorschriften, bepaald 4o. dat krenten en/of sukadebrood, bereid van regeeringsbloem, zal mogen worden verkocht uitsluitend tot een gewicht van 60 gram, *250 gram en 500 gram 2o. dat dit krenten-en/of sukadebrood slechts kan worden verkocht tegen inlevering van Wittebroodbons, vertogenwoordigende een gewicht van respectievelijk 50, 200 400 gram 3o, dat voor krenten- en/of sukadebrood geen maximumprijs zal gelde». —o - Blijft de ex-Keizer in ens land 1 Te Beekbergen loopt het hardnekkig ge rucht, dat de ex-keizer onderhandelingen voert om aan te koópeu het landgoed «SpeldenholU aldaar, eigendom van den heer jhr. L. I. Teixeira de Mattos, wet houder van openbare werken te Apeldoorn. Engelsche bladen vernamen uit Ameron- gen, dat de ex-Keizer twee dreigbrieven ontving uit Amsterdam en België. De brie ven werden gevolgd door een telegram van een persoonlijken vriend van den ex-Kei zer, waarin gewaarschuwd werd, dat zijn leven gevaar liep. De gemeente politie bleef daaiom gedu rende den geheelen nacht dienst doen en kreeg versterking uit naburige plaatsen. De rechtbank te Wezel heeft drie koop lieden uit Amsterdam, die by het smok- r kelen van 500.000 mark banknoten waren aangehouden, veroordeeld tot 8000 mark boete elk en verbeurdverklaring van de 500.000 mark. Be taoerd in Tilburg. Inzake den moord te Tilburg meldt de '6 Hert. Ct., dat P. V. (bijgenaamd de Kwak), dezelfde die een paar weken te voren een politieagent levensgevaarlijk tui schen de ribben stak, thans bekend heeft jl. Zondag den doodelijken steek aan Hsrtogh te hebben toegebracht. o Nederlander ter deod veroordeeld Men seint uit Brussel De krijgsraad van het groote hoofdkwar tier heeft den Hollander Gilles Timmerman, oud 52 jaar, ter dood veroordeeld. Tim merman had viy geruirnen tijd róór den oorlog in België gewoond, was 29 April 1918 gearresteerd ondei beschuldiging van spionnage ten gunste van Duitechiand: Sedert 1916 had hy tal van Belgen op zijn aanwyzingen doen doodschieten anderen werden uit kracht van zijn verklaringen veroordeeld tot dwangarbeid. lly bekende da ten laste gelegde feiten an beweerde als onzijdige zich in dienst van Duitschland te mogen station. De auditeur militaire antwoordde, dat hij als inwoner van België misbruik had gemaakt van de gastvrijheid van dit land. De verdediger pleitte verzachtende om standigheden, maar de krijgsraad heeft hem, de feiten bewasen achtende, ter dood ver oordeeld. Levensmiddeleiirooriioning va* BiiUschland. Berlijn, 30 Maart. Het vervoer r.aar Duitschland der levensmiddelen, die uit de geallieerde landen komen en in Rotterdam zijn opgeslagen, is Zaterdag begonnen. Reeds zijn verzonden 250.000 kisten gecon denseerde melk en 6000 a 7000 ton spek o Be socialisten en het Ncderlaudsch-Belgisclie vraagstuk. De Nederlandsche socialistische gedele geerden, Wibaut, Vliegen, De Roode en mevrouw Suze Groene weg, hébben gisteren te Brussel een gedachten wisseling over de Nederlamlsch-Belgische vraagstukken gehad met de afgevaardigden der Belgische 'Ar beiders partij. Onder de Belgische afge vaardigden waar o.a. minister Van der Velde en senator Coppieters. Deze laatste gaf eene uitvoerige uiteenzetting van het standpunt der Belgische socialisten, die tegen annexaties zijn, maar straveri naar een be vredigende oplossing van de Schelde-kwestie en de waterverbinding van Antwerpen en Gent. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is ds Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerd® en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressortef rende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Maart 4919. Ingelegd f 48988.15. Terugbetaald f27179.48. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bat nummer 6497. Dinsdagmorgen circa 10.35 pas seerde alhier, zeer hoog, een drietai vlieg tuigen, die in zuidelijke richting ver dwenen. Door den Min. v. Waterst. is Kare) Bax, than3 brugknecht aan de Draaibrug Heusdsnsch kanaal, benoemd tot stoker op de stoompont ie Keizersveer onder de ge meente Dussen. Werkendam. Donderdag j.l. gaf de gemengde Zangvereeniging Uitspanning door Inspanning® baar derde uitvoering in de Nutzaal alhier. Het was een druk bezochte en goed geslaagde uitvoering. Verschillende liederen en Toneelstukjes wordenden beste gegeven, zoodat alien voldaan huiswaarts keerden. Andal Hedenmorgen had eene aai - varing plaats van het schip Petronella, schipper B de Haan, met een der sluis deuren. Naar we vernemen wordt de schade geschat aan sluisdeur en schip op f 200 geschat. Door den raad dor Gemeente werd aan den nachtwacht een toeslag van f 100 toegekend. Aalst. Dhr. T. Jonker te V ?en is be noemd tot directeur van het muziekkorps Prins Hendrik alhier. Beneden Langstraat. Bij de ver pachtingen van weilanden wer rin dooreen nog hoogere prjjzen geboden dan het vorige jaar. Men besteed tfian3 van f 250 tot Op het vet zoek van den kerkeraad der Ned. Her-v, Gemeente, alhier om het predikents tractomenfc met f 200 t« ver- hoogen, werd door het kerkbestuur afwij zend beschikt. 's-örravenmosr. De weleerw. heer E. van Meer, predikant der Ned. Herv. Gem. alhier heeft een beroep ontvangen naar Noordgouwè in Zeeland. Herpt. Bij den Landbouwer L. van H. alhier is onder den veestapel (45 stuks) mond- en klauwzeer gsconstateerd. De noodige maatregelen ter voorkoming van uitbreiding van de ziekte zijn genomen. Kaatsheuvel, 31 Maart. Op de heden gehouden voorjaarsmarkt was nog al vee aangevoerd. Koeien golden van f 400f800, vaarzen van f'200f450, weideschapen van f 40f 55. jonge varkens van f'24f35. Meeuwen. Naar wij vernemen zijn Zaterdag j.l. door de Anti-revolutionairs kiesvereniging alhier 9 candidaten gesteld vcor de a.s. raadsverkiszing «n wel de hesren 1 G. Bom 2 C. de Graaf, 3 A. Vos Cz., 4 J. de Raad, 5 W. Lankhaar, 6 J. A. v. Dis, 7 T. v. Rijsbergen, 8 P. Scheiiï en 9 M. Koekoek. Nederhemert In da j.l. gehouden raadsvergadering wérd met ingang van '1 Mei a.s. uan dhr. W. A. Leenhouts op zijn daartoe gedane verzoek eervol ontslag als hoofd der opgnbara lagere school N.z. verleend. Bij de alhier gehouden verpachting van bouw- en weilanden van den dorps polder Nedftohemert, werd van do in dez« gemeente gelegen landerijen in totaal 2000 gulden meer gemaakt dan het vorig jaar. Op de heden alhier gehouden stieren keuring waren 9 stieren aangeveerd, waar van er twee van éen goedkeuringsmerk werden voorzien. Door den Officier van Justitie ts Tics! is tegen een tweetal personen uit deze gemeente, die in den avond vgn 13 Jan. 1.1 nabij het mastbosch een dochter van ien landbouwer K, uit Aalst aanrandden, f 50 boete sub. 100 dagen gevangenisstraf geëischt. Raamsdonksve ir. Door de Chr. iii:-t, ki.es>«reeriiging zijn candidaat gesteld voor der- gemeenteraad <ia heeren A. J. Lïnkbuijzen (Bftr.) L P. van Dongen-Tor- (aftr.) P. Avan Dongen (aftr.) H. Natte», A. Redeit or Joh. Ruijtenbarg, De wt.-krnan <r, T. geraakte met rijn duim tui- cben tw-s ijzeren platen, waardoor dit licli ia» si verbrijzeld ward. Onz« dorpsget jot de heer II. Kie- boom is benoemd tot buitengewoon opzicli- ter bij den Rijks-Waterstaat. Tot hoofd der O. L. school in het dorp is l*enoemd «Ie hear. L. Klijn. Sprang. On e dorpsgtnoote mej. A. Kieijn heeft n <i goed ge idg te Breda,-h«t enmen Nuttige Handwerken afgelegd. j.l. Zaterdag kwam de Afd. iPatr.® alhiar in vergadering bijeen, Nadat ver schillende zaken waren afgehandeld werd .i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2