wordt het uitgesteld tot den anderen. De reden tot dat uitstel schijnt in de eerste plaats te zijn, dat het verslag nog niet tot in alle onderdeelen gereed is. In de tweede plaats dat de Italiaansche gedelegeerden nog niet zijn teruggekomen. Het eerste be zwaar is natuurlijk niet zoo erg. Maar het tweede dat is leelijker. 'Maar zie, de Raad van Drie heeft een uitnoodiging aan Italië gezonden om zijn plaats weder in de con ferentie in te nemen. Reuter zegt er van De uitnoodiging is van dien aard, dat men algemeen gelooft, dat Italië dien zal aan vaarden. Hoe zal dat telegram geluid heb ben, dat als olie op de kokende baren van den stormenden Italiaanschen volksgeest heeft gewerkt Zeker zoo iets als»Kom terug, alles in orde. Gij krijgt uw be geerde havenstad Fiume®. 't Is anders een vreemde manier van doen. Eerst zegt Wilson gij krijgt Fiume niet. Nijdig loopt Italië weg, balt de vuisten, schreeuwt en scheldt tegen den boozen aanrander van zijn vermeende rechten. En [als het dan lang gepoeg opgespeelde heeft komt diezelfde Wilson soebatten Keer toch alsjeblieft terug. Dat schijnt nu de methode ter vredesconferen tie te zijn geworden. Eerst dreigde Wilson krijg ik myn zin niet, dan vertrek ik. Daarna Italië, toen Japan. Ze hebben alle drie gekregen wat ze wenschten. Welnu, heeft België gedacht, dat is een aardig spelletje. Dat zullen wij ook maar eens probeeren. Dus België zei ook verleden Vrijdag of Zaterdag: Ik loop ér van door als ik mijn zin niet krijg de Schelde en Luxemburg enz. moet ik hebben. Maar 't is kwaad kersen eten met groote heeren. 't Kleine België krijgt de pitten, m. a. w. ze hebben onzen zuidelijken nabuur duide lijk gemaakt dat hij het verdrag moet teekenen of anders krijgt hy niets. In den loop van de volgende twee jaren krijgt België dus twee en een half milliard (twee en een half maal 1000 millioen) van Duitschland. Eerst na de teekening zal er gesproken worden over de Schelde- kwestie. Dat de Belgen pruttelen en klagen is te begrijpen. Te Brussel, Antwerpen en Gent werden betoogingen gehouden tegen den Raad van Vier. Het gaat de bolsjewikie niet voor den wind. In Beieren hebben zij het onderspit moeten delven. München is voor het mee- rendeel in handen van de regeeringstroe- pen. Er vinden talrijke straatgevechten plaats in de huizen wordt een onderzoek ingesteld naar wapenen. Het station is, na een gevecht, veroverd. Een aantal gijzelaars uit de kringen der Bourgeoisie is door de roode garde doodgeschoten. Verscheiden raddraaiers zijn in hechtenis. Ook met de Hongaarsche Radenregeering loopt het blijkbaar op een eind. De vijand rukt vooruit. Heele troepenafdeelingen loopen over naar de aanvallers. Zelfs heet het, dat de Fransche militaire missie te Boedapest de onmiddellijke capitulatie van de radenregeering zou hebben geëischt en de bezetting van Boedapest door de En tentetroepen en dat de raden-regeering deze eischen zou hebben aangenomen. Dit laatste kan echter niet juist zijn, want volgens de jongste berichten wordt de algeheele mobilisatie van het proletariaat tot redding der proletariërspolitiek gelast. Dat 'bewijst echter wèl, dat de toestand zeer hachelijk is voor de radenregeering. Wat Duitsch-Oostenrijk betreft, de vre desconferentie schijnt voornemens van Oos tenrijk een neutraie staat te maken onder- de auspiciën van den volkenbond om de aansluiting bij Duitschland te beletten. Tegen de volgende week zijn ook de Oostenrijk-Hongaarsche afgevaardigden ter- vredesconferentie uitgenoodigd. Ze zullen er niet blij gestemd heengaan. Wilson toch zal, naar verluidt, Duitsch Tyrol aan Italië afstaan. De regeering en heel het volk is in hartstochtelijke woede ontstoken bij deze tijding. Het bericht dat de re geering "bereid zou zijn af te zien van aansluiting van Duitsch-Oostenrijk bij Duitschland, voor het geval dat zuid-Tyrol door de entente aan Oostenrijk wordt ge laten, heeft sensatie gewekt. BUITENLAND. De strfjd tegen de Bolsjewiki. Stockholm, 4 Mei. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat volgens het blad »Ruskaja Jizn«, de Bolsjewistische legers over het heele Siberische front verslagen zijn en in wanorde terugtrekken, Duitsch Meuw-Guinea. Petroleumbronnen. Londen, 3 Mei. Uit Sydney wordt aan de Daily Mail gemeld De reeds besproken ontdekking van eenige soldaten, die van het front terugkeerden, van waardevolle petroleumbronnen in Duitsch Nieuw-Guinea bevestigt den uitslag der on derzoekingen van een aantal Amerikaansche experts, die dit terrein onmiddellijk, vóór het uitbreken van den oorlog onderzochten. De oliebronnen zijn gevonden op 50 mijl afstand van den oever der Pacific-rivier. Een andere groep teruggekeerde soldaten onderzoekt verder terreinen in Duitsch- Nieuw-Guinea. Het oerdeel van burgemeester Max. Brussel, 4 Mei. Burgemeester Max, mi nister van Staat, had hedenmorgen een onderhoud met Hymans, die uit Parijs is teruggekeerd. Bij het in ontvangst nemen van 'n adres van afgevaardigden van vaderlandslievende veroenigingen verklaarde Max, dat de in het adres uitgedrukte gevoelens, volkomen de bezorgdheid, welke heerscht vertolken. Wij strekken de hand niet uit om een aalmoes. Wij vragen, dat de vrede de beginselen zal heiligen, voor welker ver dediging de oorlog gevoerd is, en dat aan het gemartelde België algeheel en spoe dig herstel verzekerd worde. Laten wij ons wel in acht nemen voor ondoordachtheid en opwinding. Indien geen voldoening kan worden geschonken aan al onze wenschen, dan zijn ons toch belang rijke concessies verzekerd. Laten wij ons buigen voor den geest van vaderlandsliefde, welke de door den ministerraad te nemen besluiten zal ingeven. Een betooging te Dent. Zondagmiddag is te Gent een groote nationale betooging gehouden voor aanmoe diging der Belgische eischen ter vredescon ferentie. Een stoet trok langs het gemeen tehuis liberalen, socialisten en katholieken benevens tien muziekkorpsen namen er aan deel. Het gemeentebestuur had verschil lende ovaties in ontvangst? te nemen. Den grootsten indruk maakte het voorbijtrek ken der oorlogsinvaliden en weduwen. Den burgemeester werd een adres ter hand gesteld, oriderteekend door vertegen woordigers van alle groepen. Het adresse dat bestemd is om te .worden toegezonden aan de Belgische vredes-gedelegeerden, be vat de formeele wenschen der bevolking. Eei^ nieuw crediet van Amerika aan Italië. Versailles, 4 Mei. Telegram voor de Tel. UnionUit Washington wordt aan de »Temp.s" gemeld, dat de Ver. Staten aan Italië een nieuw crediet van 450 mil lioen dollar hebben verleend, om Italië in staat te stellen de vervallende wissels te betalen, waardoor de sch,uld van Italië aan de Ver. Staten in 't geheel tot 1751 mil lioen dollar en het door Amerika aan de Entente verleende crediet totaal is geste gen tot 9.'238,829,000 dollars. De ver leening van bovenstaand crediet, dat reeds sinds Februari was toegezegd, heeft een politieke zijde in zoover namelijk daaruit besloten kan worden, dat een compromis tusschen Wilson en Orlando is tot stand gekomen. De Hongaarsclie regeering capituleert. Parijs, 4 Mei. Volgens een telegram heeft de regeering van Boedapest de voor waarden der geallieerden aangenomen. Deze behelsden o.a. onmiddellijke capitulatie der regeerifTg algeheele uitlevering van wapens en munitie alsmede bezetting van Boedapest door de geallieerden. De burgeroorlog in Beieren. Het opperbevel deelt mee, dat München nu haast volkomen in de macht der regee- ringstroepen is. Op drie plaatsen waren nog gedeeltelijke gevechten aan den gang. Een Wolfftelegram uit Neurenberg meldt De straatgevechten te München, die ook 's nachts onverzwakt voortduurden, zijn Zaterdagochtend vroeg weer opgevlamd. Onze troepen dringen vooruit, onze verlie zen zijn gering. Op zichzelf staande roode gardemannen schieten uit hinderlagen. Zelfs bewapende vrouwen vochten mee' De Spartaciërs bieden op vele plaatsen vinnig verzet. De regeering zal met de gevangengenomen Engelhofer en Landauer te werk gaan als zij met onze gijzelaars hebben gedaan, welke ze Woensdag èn Donderdag in het Leopold-gymnasium doodschoten en afschuwelijk verminkten, hetgeen nu officieel bevestigd wordtfc De namen konden wegens den toestand ten gevolge der verminking niet worden vast gesteld. De bewoners zijn ten uiterste verbitterd. Later wordt gemeldEngelhofer is doodgeschoten in de buurt der kazernes en ten Z. van het centrale station wordt nog gevochten. De verliezen zijn matig. Een voorgenomen aanslag op Ciemenceau.g Parijs, 4 Mei. Een 19-jarig persoon, Cornillon genaamd, werd nabij de woning van Clemenceau gearresteerd. Hij was in het bezit van een dolk, een zwarte vlag en anarchistische brochures, en bekende het voornemen te hebben gehad een aan slag op Clemeuceau te plegen. Weer-onderioek. In de xKölnische Volksz.t vinden wij een bespreking over een nieuwe methode van weer-onderzoek van den Berlijnschen geleerde Andreas Voss. Deze hecht aan de waarneming van zon en maan veel meer waarde dan aan de gebruikelijke waarne ming van den luchtdruk. Volgens Voss zou de aanstaande zomer warm zijn en zeer droog, de herfst daarentegen koel en regenachtig. Een uitnoodiging aan de Italiaansche delegatie. Parijs, 4 Mei. De Raad van Drie heeft een uitnoodiging aan Italië gezonden, om zijn plaats in de conferentie weer in te nemen. De uitnoodiging is van dien aard, dat men gelooft, dat Italië haar zal aanvaar den. Nierkwalen schuilend in een kóu. ITet is niet algemeen bekend? dat een gewone kou zoo dikwyls het begin is van ernstige nierkwalen. Dit geschiedt als volgtEen kou verstopt de huidporiën, luchtkanaler, en ingewanden, zoodat fyet deel van het werk dezer organen in het rein houden van het bloed, gevoegd wordt bij de reeds zware taak van de nieren om het bloed te zuiveren. Rugpijn en unnestoornissen waarschuwen voor overspanning der nieren, en als geen acht wordt geslagen op deze waarschuwingen bestaat gevaar voor rheumatiek, niergruis, nier-waterzucht, ontsteking der nieren of blaas, en zelfs ongeneeslijke ziekten. Een kou kan niet altijd vermeden worden, doch ongetwijfeld kunt gy aan de nieren de kracht bijbrengen om kwade gevolgen van een gevatte kou te weerstaan. Verkiein de hoeveelheid urinezuur in het bloed. Gebruik daartoe minder vleesch en opwekkende middelen, wat de taak der nieren verlicht en hun kracht bewaart. Gij kunt verder succes verzekeren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij herstellen en versterken zwakke nieren, hernieuwen de werkzaamheid van de urine- organen en verzachten de blaas. Foster's Pillen helpen bij iedere geneeslijke graad van nieraandoening. Zij dienen uitsluitend voor dit soort ziekten en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Wacht u voor namaak onder gelijksoor tige namen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten fl.75 p. doos of f10.p. zes doozen. BINNENLAND. Gasrerstikkingvier slachtoffers. Zondagochtend troffen te Bergen-op-Zoom buren het gezin van Jan Nuyten, bestaande uit 7 personen, won én de in de Van De- demstraat, geheel bewusteloos in hun wo ning aan. Bij onderzoek bleek, dat een zware gaslucht in de woning hing, die voortkwam uit een balanslamp in de woon- tevens slaapkamer, welke defect bleek te zijn. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp baatte slechts in zooverre, dat de vrouw en twee; kinderen, hoewel bewus teloos, nog gered konden worden. De man en drie kinderen, resp. 16, 6 en 4 jaren, bleken overleden te zijn. De kinderen, die boven sliepen, waarvan het oudste nog naar beneden was gekomen, daar het onder aan de trap lag, zijn blijkbaar het eerst door de gasverstikking aangegrepen. Allen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel de toestand der overlevenden ernstig is, hoopt men hen in het leven te behouden. Wtyziging ran de personeele belasting. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer nopens het wetsontwerp tot wijziging van de personeele belasting. De Minister van Financiën stelt alsnog voor, de haard steden en rijwielen uit de belasting te verwijderen, doch daartegenover de belasting der huurwaarde te verhoogen van 8 tot 10 ten honderd. Voorts stelt de minister o.a. voor eenige meerdere verlichting betreffende kinderaftrek en verder aanvaardt hij als maatstaf van belasting voor motorrijtuigen de waarde in plaats van het aantal P.K. Tabaksuitroer. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ^thans den ongelimiteerden uitvoer van sigaren naar geallieerde landen toegestaan. Voor de centrale Rijken geldt nog steeds de beperkende bepaling van 500 millioen stuks. Tevens zal de uitvoer van ruwe tabak door de fabrikanten, mits N. O. T.-vrij naar de geallieerde landen veroorloofd zijn, echter niet naar de centralen. Tragische deed. Men meldt uit Oisterwijk Zondagnacht heeft zich A. v. d. M. al hier door een schot van het leven beroofd. Na den dood zijner vrouw leed hij sinds eenigen tijd aan zwaarmoedigheid. Brood en meel. Naaf wij vernemen zal met ingang van 16 Mei a. s. een belangrijke wijziging worden gebracht in de tot dusver bestaande regeling betreffende de verstrekking van brood en meel en wel in dien zin, dat in den vervolge de distributie van brood van rijks wege zal vervallen maar uitsluitend de grondstoffen voor de broodbpreiding aan de bakkers zullen worden gedistribueerd, met dien verstande, dat het bakken van brood uit de verstrekte grondstoffen aan de bakkers wordt vrijgelaten en de brood prijzen dus niet meer aan regeling van rijkswege zullen onderworpen zyn. De rantsoeneering der hoeveelheden blijft echter gedurende afzienbaren tijd gehandhaafd op den bestaanden voet. Bij de nieuwe regeling zullen de meel- prijzen intusschen niet onbelangrijk worden verhoogd. Men heeft hier te onderscheiden tusschen regeeringsbloem, de grondstof voor wittebrood, regeeringsmeel, de grondstof voor bruinbrood en roggemeel, de grondstof voor roggebrood. Wat de bloem betrefc hiervan bedraagt de kostprijs aan de re- geering op het oogenblik f44,70 per 100 K.G. Zij wordt echter op het oogenblik aan de bakkers verstrekt tegen f 30 per 400 K,G. De bedoeling is nu dien prijs op f 40 te brengen. Bij een verstrekking aan de bakkers van de bloem tegen dien prijs zal derhalve voorloopig nog belangrijk op de bloem door de regeering moeten worden toegelegd. Maar aangezien de prijzen van de bloem voortdurend dalen naarmate de aanvoer uit bet buitenland grooter wordt, wordt er op gerekend, dat in den nazomer op dezen prijs door de regeering wat zal ver diend worden, zoodat zij met den gestelden prijs van f 40.precies hoopt te komen, Ten opzichte van het regeeringsmeel, de grondstof voor het bruinbrood heerscht thans een vrij zonderlingen toestand. Oor spronkelijk was de prijs van dit meel voor alle gemeenten van ons land even hoog, maar sedert werd het aan de bakkers ver strekt tegen verschillende prijzen door de verschillende gemeenten, varieereride tus schen f4.50 en f13.Intusschen zijn de werkelijke kosten voor de Regeering van dit meel op het oogenblik f 39.30, terwijl wanneer op deze wijze met verlaging van den meelprijs moet worden doorgegaan, naarmate nieuwe looneischen moeten wor den ingewilligd, er een oogenblik zou kun nen komen, waarop de Regeering het meel voor bruinbrood aan de bakkers gratis zou moeten verstrekken of hun misschien daarbij nog geld zou moeten toegeven. De bedoeling is nu, met ingang van 46 dezer dit meel aan de bakkers in rekening te brengen voor een minimumprijs van f 10.per 100 K.G. In die gemeenten derhalve waar de prijs thans hooger is dan f 10, blijft die prijs gehandhaafd, maar in de gemeenten, waar hij lager is, wordt hij tot f 10. opgevoerd. o Groenten-uitroer kerrat. Binnenkort zal het groentenvervoer uit het Westland naar Duitschland per spoor her vat worden. o De nieuwe dienstregeling. Naar we vernemen zal de nieuwe (zo- mer)dienstregeling niet vóór 1 Juli inge voerd worden. Het treinenveikeer zal daar bij uitgebreid worden echter beschikken de spoorwegmaatschappijen niet over vol doende steenkool om het buurtverkeer weer in te stellen. o De spoorverbinding met Parfjs. Er is alle reden, om aan te nemen, dat de spoorverbinding AmsterdamParijs spoe dig tot stand komtechter nog niet met 15 Mei,- zooals aanvankelijk gehoopt werd, daar men nog op bericht uit Brussel wacht aangaande de getroffen regeling. De reis zal 18 uur duren. De bedoeling is, dat :s morgens een trein van hier zou vertrek ken, welke 's nachts te Parijs aankomt. Dg terugkeerende trein vertrekt 's nachts uit Parijs. o Steenkolen uit België. België heeft meldt de aMsb.« met Nederland een overeenkomst aangegaan voor einde Juni 280.000 ton steenkolen te zullen leveren" zonder dat Nederland daar voor eenig product heeft uit te wisselen. De Belgische regeering heeft toestemming gegeven tot dezea uitvoer om den wissel koers te verbeteren. De geschiedenis van een jongen Beig. Men meldt on3 uit Ierseke Zaterdagavond meldde zich hier bij de politie een jonge Belg aan. Hij vertelde dat hij 2 jaar geleden beproefd had een brief over de Belgische grens naar Neder land te smokkelen, doch zijn toeleg mis lukte. Hij werd gevat en voor de Kom- mandantur gebracht. Hij zou doodgescho ten zijn als hij niet zoo jong (16 jaar) was geweest. Nu werd hij gevankelijk naar Duitschland gevoerd en heeft 23 maan den in de gevangenis te Dusseldorf geze ten. Drie weken geleden wist hij te ont snappen en kwam, na al dien tijd rondge zworven te hebben, eindelijk hier aan. Hij kreeg reisgeld tot Roosendaal, van waar hij zijn ouders, dia te Belgisch Put ten wonen, gemakkelijk kan bereiken. Moest rijden I De volgende waarschuwing is aan auto mobilisten -en motorwielrijders gericht door de Kon. .Ned. Automobiel-club, de Alg. Ned. Wielrijdersbond en de Kon. Ned. Motor wielrijders vereen iging. »Van verschillende zyden bereiken ons klachten, dat automibilisten en motorvviel- rijders door te snel en roekeloos rijden de veiligheid van het verkeer in gevaar bren gen. Niet alleen wordt daardoor het eigen leven en dat van anderen bedreigd, doch het brengt ook het automobilisme en mo torisme in miscrediet. Daarbij komt nog, dat door verschillende gemeentebesturen hot vaststellen van een maximum-snelheid in uitzicht wordt ge steld, indien aan roekeloos rijden géén einde komt. De besturen van bovengenoemde vereeni- gingen wenden zich derhalve nogmaals tot automobilisten en motorwielrijders, met het zéér dringend verzoek, steeds zóó te rijden, dat zij de veiligheid op den openbaren weg niet in gevaar brengen. Mocht hieraan géén gevolg worden ge geven, dan zullen de besturen niet schro men maatregelen te treffen, opdat de na men der overtreders kunnen worden be kend gemaakt, met al de gevolgen daaraan verbonden.® i Inbraken. In den nacht van Zaterdag op Zondag bemerkte een schildwacht aan de voorma lige kogelgieterij te Delft, dat iemand poogde in te breken in het bureau van den com mandant van den Motordienst. Hij loste een schot, waardoor de dief vermoedelijk werd getroffen hij wist echter te ont komen. Bij de textielfirma M. van Delden Co. te Cror.au werden 45 stukken katoenen goederen gestolen. De stedelijke burger wacht wist er 6 op te sporen, doch de andere zijn nog zoek. De firma heeft 500 Mark uitgeloofd voor het terugleveren der goederen. Diefstallen zijn ook daar aan de orde van den dag. Koeien steelt men er uit de weiden, paarden en rijtuigen uit de stallen, lenzen uit een pas geopende bios coop, kortom, alles wat men maar grijpen en vangen kan. Te Winschoten zijn gearresteerd de sjou wers T. S.. vader en zoon, die een rijwiel handelaar een portefeuille met circa f 1500 hebben ontstolen. De prys van boter en melk. Naar men van welingelichte zijde aan het »Tielsche Nwsbl.« mededeelt, zal ver dere daling van boter- en melkprijzen niet kunnen uitblijven. Doordat Duitschland tengevolge van den lagen markenkoers geen boter betrekken kan men moet daar onze boter afnemen tegen 16 mark per pond is er in ons land overproductie. De voorraad van de maand Aprii is nog iang niet opgeruimd. Tengevolge daarvan is daling van den boterprijs ingetreden. Verdere daling zal moeilijk kunnen uit blijven en noodzakelijkerwijs zal de melk moeten volgen. Burgerwacht en vrtywiliige landstorm. Men schrijft uit Nijmegen aan de Msb. In het rijk van Nijmegen, Maas en Waal en langs den Maaskant nemen de laatste dagen de burgerwachten in aantal en in omvang geweldig toe. De actie op het platteland voor de burgerwacht en voor vrijwillige landstorm heeft een buitenge woon succes. In Heumen, een dorpje van 800 inwoners, zijn niet minder dan 130 mannen en jongelingen tot de burgerwacht toegetreden. In Reek bedroeg de toetreding eveneens 16 precent der bevolking te Oyen dito; te Wijchen gaven zich 120 leden der Boerenleenbank tegelijk op. Op tal van plaatsen behoort meer dan 40 percent der bevolking tot burgerwacht of vrijwil- ligen landstorm. Te Bergharen tellen bur gerwacht en landstorm samen 300 leden j o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2