BUITENLAND. Te Saochen. Berlijn, 7 Mei. In München werden ver scheidene communistische leiders gearres teerd. Dr. Lewien is nog steeds niet ge vonden hoewel men gelooft op zijn spoor te zijn. De Russische bolsjewist Levine Nissin werd gearresteerd. De weduwe van Kurt Eisner is onder bewaking gesteld. Tijdens de gevechten om de stationswijk moesten de mannelijke en vrouwelijke be ambten van telegraaf- en telefoonkantoren, die aanvankelijk door Roode Gardisten be zet waren, twee dagen lang in een kelder zonder voedsel doorbrengen. Eerst de regeeringstroepen brachten hun levensmid delen. De levensmiddelenvoorziening in de stad was ellendig. De inwoners kregen behalve brood nagenoeg niets. Duizenden onschuldigen moesten het communistische avontuur met ontbering en honger, ziekte en dood door ondervoeding betalen. De schade te München, die veroorzaakt is bij de jongste troebelen, bedraagt onge veer een kwart milliard mark. Het aantal dooden bij deze strubbelingen komt onge veer overeen met het aantal van hen die gedurende den revolutietijd te Berlijn zijn gevallen. München, 7 Mei. Het zakenleven te München heeft "Sfich sedert gisteren weer op normale wyze ontwikkeld. Het tram verkeer staat nog stilde dienst der pos terijen is hervat. In den afgeloopen nacht is hier en daar weer geschoten er werden tal van huiszoekingen en arrestaties gedaan. De stedelijke commandant Herrgott heeft tot nader order het verschijnen van de links-radicale bladen verboden. Van de revolutionaire rechtbank zijn al eenige leden gearresteerd. De president zal -wegens hoogverraad worden vervolgd. De communistische regeering heeft val- sche bankbiljetten laten drukken en in omloop gebracht tot een bedrag van meer dan een millioen mark. Op het stedelijk kerkhof liggen meer dan 460 dooden. Het vredesverdrag. Berlijn, 8 Mei. De »Tagliche Rund schau® zegt aan het slot van zijn artikel over het vredesverdragïOnze vijanden willen den oorlog eeuwig laten voortduren. Hun eischen zijn onvervulbaar en onmoge lijk.® Het vBerliner TageblatU zet boveii zijn artikel»Neen en de »Lokalanzeier«1® ïFinis Germaniae® (Het einde van Duitsch- land). Het blad zegt dat geen enkel van Wilsons punten ongeschonden is. Uit Brussel wordt bericht, dat de em ployés van banken en verzekeringmaatschap- pijen besloten hebben tot een staking van 24 uur om kracht bij te zetten aan hun eisch tot lotsverbetering. Een optocht van stakers doorkruiste de voornaamste straten der stad. Alle groote banken zijn gesloten. Er vielen geen incidenten voor. Een bericht aan Wolff's bureau maakt melding van bloedige Joden-vervolgingen door de Polen, na hun intocht in Wilna. Er zouden 54 Joden zijn gedood en 8000 gevankelijk zijn weggevoerd. Met den ttyd mee. Een hotel te Atlantic City heeft zich twee vliegtuigen aangeschaft, om de gasten, die meerendeels uit Philadelphia komen, af te halen en voor de deur neer te zetten. De Duitsche steen kool product ie, Berlijn, 8 Mei, De toestand in de kolen mijnen is de laatste weken, nadat de sta kingen zyn geëindigd, aanmerkelijk ver beterd. De laatste dagen werd dagelijks ongeveer 200.000 ton kolen gedolven. De toeneming der kolenproductie begint ook een gunstigen invloed te oefenên op den treinenloop. De belangrijke treinverbindin gen worden zooveel mogelijk weer hervat. Toch zijn de vooruitzichten voor het per sonenvervoer in den a. s. zomer nog slecht. o Uit Hongarije komt belangrijk nieuws. De Radenregeering heeft de onmogelijkheid van verder verzet tegen de oprukkende Roemenen ingezien en voorstellen gedaan tot het sluiten van een wapenstilstand. De voorwaarden, door de Roemenen gesteld, zijn echter van dien aard zij komen neer op een algeheels capitulatie dat de Hongaarsche regeering aan het voort zetten van den strijd toch nog de voorkeur geeft. De capitulatie is dus laat ons maar zeggen uitgesteld. o Beieren. München, 7 Mei. De verbittering over den moord op de gijzelaars en den verra derlijken tegenstand van de Spartacusaan- hangers heeft geleid tot een misdadig op treden. In den avond van 6 Mei kwam het in het noorden van de stad. In strijd met het verbod van samenscholingen tot een vergadering van een dertigtal personen. De bijeenkomst werd door een gewapende patrouille .uiteengedreven en degenen die wapenen droegen, werden gearresteerd en in de gevangenis op de Karolirierplatz gezet. Tegen negen uur des avonds drong een troep gewapende Beiersche soldaten de ge vangenis binnen, waarop het tot een schiet partij kwam. In de meening Spartacisten voor zich te hebben, doodden de Beieren 21 personen. De schuldigen zijn gevangen genomen een onderzoek door den krijgs raad in ingesteld. De beide commandee- rende generaals betreuren ten zeerste deze uitbarsting der volkshartstochten, zij heb ben bevelen gegeven dat iedere soldaat, die idmand onrechtmatig doodschiet, als moor denaar behandeld en gefusilleerd zal worden. Aan den anderen kant is dit vergrijp een nieuw bewijs, aldus het W. B., dat voor de moeilijke en verantwoordelijke taak, welke hier verricht moet worden, slechts troepen gebruikt kunnen worden, die zich door een ijzeren discipline stevig in de hand hunner officieren bevinden. BINNENLAND. Overreden. Maandagavond is door de electrische tram tusschen Sloterdijk en Halfweg een man overreden, die zich van de, in volle vaart zijnde tram gestort had. De ongelukkige werd vermorzeld. De afgetreden Nederlandsche gezant te Peking, 'jhr. mr. Beaerts van Blokland, is .1. Zondag hier te lande aangekomen. Hij verblijft te Hintham, bij den Bosch, en is door een lichte ongesteldheid verhinderd, naar 's Gravenhage te komen. De verantwoordelijkheid. De uitlevering van den ex-Keizer zal aan Nederland worden gevraagd. Hij zal voor een bijzondere rechtbank terecht staan we gens een zware inbreuk op de intern, mo raliteit en de heiligheid van verdragen. Militaire rechtbanken moeten door de ge allieerden worden ingesteld tot het doen terechtstaan van personen, beschuldigd van daden yan schending der wetten en ge bruiken van den oorlog. Duitschland moet beschuldigde personen uitleveren en alle noodige documenten en inlichtingen ver schaffen. De beschuldigden mogen hun eigen verdedigers benoemen. o De staking bty de Rotterdamsche tram. Nog steeds is er niet het minste uitzicht op een spoedige beëindiging vau het con flict, gerezen tusschen de directie en het R.E.T.M.-personeel. Tot nu toe heeft er tusschen de Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel en den heer v. d. Vegt geen enkel onderhoud plaats gehad, waardoor de mogelijkheid zou kunnen ontstaan, dat de rails in Rotterdam's straten niet langer be hoeven te roesten. 6 Behoudens een onbeteekend relletje, dat zich gisteravond in het Noordelijk stadsge deelte voltrok, verloopt de staking bij uit stek zeer kalm en rustig. De posten voor de woningen der luttele werkwilligen zijn thans geheel ingetrokken, daar er niet de minste rede bestaat te meene, dat er vol doende personeel zou zijn om eventueel uit te rijden. De directie denkt ér dan pok niet aan volgens verklaring. Zoo blijven we dus rustig afwachten wat het einde dezer vermoedelijk langdurige sta king zal zijn. o Bevroren vleesch. Naar wij vernemen zal van Regeerings- wege een belangrijke hoeveelheid bevroren vleesch (7000 ton) naar Duitschland wor den uitgevoerd. De levering gaat van Re geering tot Regeering en de Duitsche au toriteiten hebben de verplichting op zich genomen het vleesch zoo dicht mogelijk bij de grenzen te distribueeren en ook te zor gen dat het kolendistrict ervan voorzien wordt, zoodat op deze wijze de stakingen welke hoofdzakelijk uit den hongertoestand voortsproten, zooveel mogelijk zullen wor den voorkomen en er weder kans zal ont staan op een meer geregelde kolenvoorzie- ning van ons land. Moderne jeugd. In bewaring zijn gesteld twee jongens van 44 en 48 jaar, die zich schuldig maak ten aan diefstal van een paar schoenen in een winkel aan de Hoofdsteeg te Rotter dam. De politie vermoedt, dat deze beu gels in den loop der laatste maanden tal van diefstallen bedreven hebben. De oudste pleegt bij dergelijke gelegenheid een winkel binnen te stappen om een of andere snuis terij te koopeh terwijl dan de jongste voor zien van een groote cape ongemerkt aller lei voorwerpen daaronder laat verdwynen. De rervalsehte kiezerslijst te Heensbreek. De rechter-coramissaris te Maastricht heeft een tweede onderzoek gehouden in zake de vervalsching van de kiezerslijst en het be volkingsregister te Hoensbroek. Wethouder Vincken, die in voorloopig arrest was ge houden, is thans op vrije voeten gesteld. o Ernstig vliegongeluk. Aan het vliegkamp De Kooi bij den Hel der heeft opnieuw een ongeluk plaats ge- bad. Bij de oefeningen is een vliegtuig van een hoogte van 30 M. gevallen. De be stuurder, de sergeant-constabel J. van der Steeg en de passagier, de korporaal-vlieg tuigmaker W. Th. Kokelaar werden ern stig gewond in het Marine Hospitaal opge nomen. o Oude klare als smokkelwaar. De douanebeambten te Hansweert heb ben onder de buikdelling van de Yerseksche hoogaarts van schipper De Rooy 350 krui ken oude klare ontdekt, bestemd voor frau- duleuzen uitvoer naar Antwerpen. De schip per isgèvankelijk naar Middelburg gebracht. Het briefport. Het Kamerlid de Zeeuw c.s. hebben een amendement ingediend om het tegenwoor dige port voor briefkaarten (3 cent) en en kelvoudige brieven (5 cent) te handhaven en het dus niet te brengen, zooals de re geering voorstelt, op resp. 5 en 7*/, cent. Vreemdelingen iu ons laud. Op het oogenblik zijn er 55.000 mannen en 53.000 vrouwen en kinderen van vreem de nationaliteit in ons land geregistreerd en op kaart gebracht. Men weet dus hun burgerlijken stand, verblijfplaats, gaan en komen en men houdt hen voor een deel onder nauwgezet toezicht. Het aantal aan de waakzaamheid ontsnapten schat men op een 40.000, zoodat we op het oogen blik ongeveer 420.000 vreemdelingen in het land hebben. De staking vau landarbeiders. De afdeelingen Scheemda, Westerlee, Meenen, Oostwold, Midwolde en Nieuw- wolda van den Christelijker» Landarbeiders- bond hebben het aanbod van den Christe- lijken Werkgeversbond aanvaard 40 maan den 5 cent, twee maanden 71/,, cent ver- hooging van het uurloon; oogstwerk 45 pet. loon meer, vrouwen 3/5 van het man- nenloon. o Kaartspel in den trein. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in. hooger beroep de zaak behandeld van D. V., uit Amsterdam. Deze had in den trein tusschen Haarlem en Amsterdam het spel van een, twee, drie schoppenboer, gespeeld. De Rotterdamsche Rechtbank beschouwde dit als hazardspel en veroor deelde bekl. tot 4 jaar gevangenisstraf. Bekl. gaf toe het bewuste spel gespeeld te hebben. Het was echter een behen digheidsspel, geen hazardspel. Bekl. wees één van de drie kaarten aan. De tegenspeler moest die kaart dan in het oog houden. Dit was een zaak van behendigheid. Gaarne zou bekl. een spel letje aan het Hof demonstreeren. De pres. achtte dit onnoodig. De Advocaat-Generaal meende, dat er wel degelijk sprake was van een hazard spel. Voor bekl. en zijn kornuiten was het wellicht een behendigheidsspel, om zoo behendig en vlug te spelen, dat de tegen speler de aangewezen kaart niet kan vol gen, de tegenspeler kan niet anders doen dan raden, welke de bepaalde kaart was. Voor bekl., een der bekendste kwartjes vinders, reeds 42maal veroordeeld, was de straf niet te zwaar. Spr7 vorderde beves tiging van het vonnis. De verdediger, W. Oskam, uit Rotter dam, betwistte, dat het spel een hazard spel was. Het was een strijd tusschen de behendigheid van bekl. in snel de kaar ten bewegen en de bekwaamheid van den tegenspeler, bij die beweging de bepaalde kaart met de oogen te volgen. Bovendien was het niet de bedoeling der wet een straf van 4 jaar op bekl. toe te passen. Het maximum was bedoeld voor groote inrichtingen, waar de spelers ongelukkig werden gemaakt. Pleiter vroeg een lich tere straf. o De Rotterdamsche Veiling. Op de heden in het Veilingslokaal, te Rotterdam Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren 142.25 f45.55 Eeudeieren f44.55 f44.85 Ganseieren f26 Middenprijs f43.22 Aanvoer 95000 stuks. Fraude met een kieiersltyst. Wethouder V., te Hoensbroek. is wegens fraude met de kiezerslijst gearresteerd. Een staking ran landbouwers. In Oostelijk Groningen staken thans 2427 -landarbeiders, verdeeld over 20 dorpen. Drie landbouwers te Schildwolde en vier te Wagenborgen, die ongeorganiseerd zijn, hebben de eischen ingewiljigd. Staking meubelmakers. Te Tilburg is, dank zij de aanneming van het voorstel der patroons, Woensdag de staking der meubelmakers opgeheven. Valsche broodkaarten. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren den 50 jarigen letterzetter G. v. D. en den 25-jarigen drukker G., uit Haar lem, wegens valschheid in geschrifte (het maken van valsche wittebroodkaarten) en wegens diefstal van papier, resp. tot drie maanden gevangenisstraf. De letterzetters D. H. en P. K. R. werden ieder wegens het uitgeven van valsche kaarten en papierdiefstal tot drie maanden veroordeeld. Tegen de beide eerste beklaagden was 41/% en tegen de anderen 4 jaar geëischt. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van HEUSDEN, brengt hiermede ter kennis van de ver bouwers van Tarwe, Spelt, Rogge, Gerst, Boekweit, Koolzaad, (raapzaad, boterzaad, dederzaad), Aardappelen, (bestemd en geschikt voor de comsumptie) dat zij, die deze producten van den oogst 4949 op nader bekend te maken voorwaar den tegen de vastgestelde garantieprijzen aan de Regeering wenschen te leveren, op hiervoor bestemde formulieren moeten op geven, welke oppervlakte zy met elk der bovengenoemde gewassen bebouwd hebben dat deze formulieren vanaf den 45den Mei e.k. ten Raadhuize kosteloos verkrijg baar zijn dat de ingevulde formulieren zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk den 34sten Mei a.s. ten Raadhuize moeten worden ingeleverd dat formulieren, waarop eene te groote oppervlakte is of die op eenigerlei andere wijze foutief zyn ingevuld, of welke na den 34sten Mei a.s. zijn ingeleverd, al# waar deloos worden terzijde gelegd dat vorenbedoelde opgave niet verplich tend is, doch dat alleen diegenen een for mulier moeten invullen, die hunne produc ten, waarvoor garantieprijzen zijn vastge steld, aan de Regeering wenschen in te leveren. Afgekondigd in do gemeente Hêusden, den 8sten Mei 4919. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende liet seizoen ook des Zondags ge opend van 40—1 uur. Heusden. Men verzocht ons mede te deelen dat Zondag n.m. de Herv. Kerk ten 6 ure zal aanvangen doch dat in den ver volge, weder als altijd, de aanvang ten 5 ure plaats heeft. De alhier gehouden collecte voor het Vredefonds heeft opgebraóht f 108.98. Door activiteit van den stoomboot conducteur der Heusdensche boot werden 2 dieven aan de politie overgeleverd, die met een gestolen koe zich per boot lieten vervoeren naar Rotterdam. Hun geheele wijze van doen wekte arg waan bij de kooplieden aan boord, waarvan de conducteur de politie te Dordrecht waar schuwde, die koe en dieven in beslag namen. Zij gaven zich uit als van Udenhout ko mende, doch kwamen in werkelijkheid van Alrnkerk en 's Bosch. Resultaatde dieven hebben de vracht betaald van de koe en de laatste is aan den eigenaar K. te Besoijen afgeleverd. De arbeider P. de G. werkzaam op de Scheepswerf alhier geraakte zooda nig beklemd met zijn rechterhand, dat hem zijn halve duim werd afgerukt en hij ge neeskundige hulp moest inroepen, welke door Dr. Otto werd verleend. Werkendam. Daar de burgerwacht en politie nu 's nachts een oogje in 't zeil houden in deze gemeente, schijnen de die ven nu hun operatieterrein in den Biesbosch te zoeken, want in de afgeloopen week is op den Bandijk, ten nadeele van het Rijk, circa 1000 Meter telefoondraad van de telefoonpalen doorgeknipt en ontvreemd, en bij den landbouwer H. een geheel stel paardentuig gestolen. De politie doet on derzoek. Capelle. j.l. Maandagavond werd al hier door woonwagenbewoners bij A. L. S. een bontstel ontvreemd. De gemeenteveld wachter, hiermede in kennis gesteld zijnde, begaf zich ter onderzoek naar de woon wagen, staande op de Veerpad en ontdekte daar, dat het bontstel in het bezit was van een meisje van circa 17 jaar. Bij een grondiger onderzoek bleek, dat zij bovendien nog in 'het bezit was van een tafellaken. Op grond hiervan werd de schuldige direct in arrest gesteld. Op last van den Offi cier van Justitie is zij gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht. Dassen. Zondag a.s. hoopt voor de Chr. Jongl. Ver. »Emanuël« 's avonds 7 uur z .t. in de Ned. Herv. kerk als Spreker op te treden den Heer C. Tabak agent van het Nedl. Jongl. verbond. Drnnen. Door het onvoorzichtig weg werpen van een brandende lucifer, ontstond deze week brand in de heide nabij Fellen- oord. Rnim 4 H.A, dennenbosch en heide werd vernield. Aan het krachtig optreden der bewoners van Fellenoord is het te danken dat de brand gebluscht en geen grootere schade werd aangericht. Herpt. De boter aan de fabriek is thans van f2.20 op fl.50 per pond ge bracht en de karnemelk van 7l[% cent op 5 cent per liter. Loon-op-Zand. Woensdag werd het nieuwe postkantoor in gebruik genomen het is een mooie aanwinst voor de plaats; het staat op den besten stand en is, zoo het geheel gereed zal zijn geriefelijk inge richt. Moge de heer v. Veldhoven, onze sympathieke brievengaarder nog jaren lang met genoegen er door brengen. Nieuwendijk.- Na een rust van 5 jaren is de muziekvereeniging sCresendo® door eenige oud-leden weer in 't leven ge roepen. Op de vergadering van j.l. Woensdag gaven zich 20 personen op als lid. Tot Directeur is benoemd de Heer O. Walraven. Oudhensden. Van de bakker V. uit Aalburg liep een wiel van het rijtuig juist toen hem de tram naderde. De machinist wist nog tijdig te remmen, waardoor een groot onheil voorkomen werd. De bakker had aanzienlijk schade aan kar en tuig. Raatnsdonksveer. Op de scheeps werf der fa. D. P. v. Suilekom is Woens dagmiddag in een der loodsen brand ont staan. Het vuur, aangewakkerd door een feilen Oostenwind, greep spoedig om zich heen en vond voldoende voedsel aan de houten wanden. In een oogenblik stond heel de houten loods in lichte laaie. Het was dadelijk te zien dat aan blusschen niet te denken viel. Zoo gingen vijf groote loodsen, benevens een hoepelmakerij en een woonhuis bewoond door de B. in de vlam men op. De brandspuit kon niets anders doen, dan de huizen van 't Fort onder water te houden. Ook de spuit der mili tairen uit Geertruidenberg was aanwezig. De loodsen met inboedel (machineriën enz.) zijn laag verzekerd. Bij W. Z. is een rijwiel uit de woning gestolen. Van den dader geen spoor. Te Geertruidenberg is ingebroken bij een kapitein der Vesting-artillerie en voor f500.gestolen. Sprang. Tot op heden wordt door verschillende landbouwers alhier, de melk 20 cent per liter verkocht. Enkele hebben de prijs op 49 cent gebracht. De melk- slijter S. verkocht ze 48 cent per liter dus varieerer.de prijzen. Veen. De heer J. Snyders, onderwijzer aan de openbare school alhier, is benoemd als zoodanig te Sliedrecht. Tengevolge de daling der prijzen bij de fabrieken wordt de zoete melk door de landbouwers thans afgeleverd voor 42 cent per liter en de boter k f 4.50 p. pond. Een inwoner, die zich nogal had toegelegd om Morgensterren® in zyn boom gaard aan te kweeken, had het buiten kansje om aan een koopman uit Sassenheim, zijn heelen voorraad te verkoopen voor niet minder dan f 450. Wijk. Het teenschillen aan N.V. »de Vlijt® is thans in vollen gang. Honderden handen kunnen daar, behalve het vaste personeel een goed daggeld verdienen. De heer L. d. Kok, ambtenaar ter secretarie, slaagde voor het schriftelijk ge deelte Cand. gemeente-ambtenaar. Zaltbommel. Op de Dinsdag gehou den weekmarkt waren aangevoerd 452 biggen, naar ouderdom kwaliteit verkocht voor f32 tot f55; 4400 eieren, 42 d43 ct. per stuk 290 K.G. boter, verkocht f 1.60 per V# K.G.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2