voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 3077. Zaterdag 10 Mei AREND VERSCHOOR It Mirt, Rlnaltto j Jupiter de Rotteleitr Staan ter dekking CICERO, DANCRED, CUSTOS, H. A. BONSEL, de bettende Stamboek en premiehengst en stamboek- 'en premiehengst Accountantskantoor van DE PROVINCIALE WET BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Blauwbaard en de recherche. Het uitgebreid onderzoek in de zaak Landru wordt door de Fransche recher cheurs voortgezet. Men heeft in den tuin nog vele menschelijke beenderen en tanden gevonden, die aan verschillende personen moeten hebben toebehoord. Verder wijzen andere bijzonderheden erop dat de lijken der verdwenen vrouwen waarschijnlijk ver brand zijn. In de eerste plaats bracht Blauwbaard in zijn auto altijd uit Parijs veel hout en steenkool mee en dan heeft men een emmer ontdekt, waarin teer ge zeten heeft, hetgeen gediend zou hebben om den warmtegraad van het vuur op .te voe ren. Twee [getuigen, de dames David en Hochei, hebben verklaard, dat zij op een avond in Oct. of Nov. 1917 den meerge- noemden dikken en kwalijk riekenden rook uit den schoorsteen der villa hebben zien kornen, waarbij de één tegen de andere zei, dat het net rook of er vleesch verbrand werd. Daarmee is de lijst van afgrijselijke bij zonderheden nog niet ten einde. Een andere getuige, een kippenfokker, is komen ver klaren, dat Landru in 1917 had voorge steld, hem geprepareerd vleesch als kippen voer te leveren. Hij had namelijk veel vrienden in de Parijsehe abattoirs, waar door hij gemakkelijk- aan vleeschafval kon komen. Den 27sten October 1916 ten slotte haalde de visscher Barreau uit de Seine, dicht bij den ouden vijver van Vernon, een rechterbeen van een mensch op, waarvan werd uitgemaakt, dat het een vrouwenbeen was, dat dicht bij het bekken was afgezet. Aan het heen waren de sporen der tanden van het instrument waarmee dit gebeurd was nog te zien. Het eenige kenteeken was een moedervlek op de dij. Enkele dagen later, den 5en Nov., vond men tus- schen Vernon Courcelles nog een been, dit maal een linker, dat op dezelfde wijze af gezet was. Beide beenen, die afzonderlijk ter aarde besteld waren, zijn nu weer op gegraven. Dr. Paul zal een onderzoek instellen. Beslissende gebeurtenissen in Rusland. De aan de geallieerde delegaties voor de vredesconferentie toegevoegde deskundigen betreffende Rusland, verwachten in de eerstvolgende weken, beslissende gebeurte nissen in Rusland. De nationale operaties van Finland, welke zich tegen Petro^rad richten, doch eenige weken geleden nog zeer onregelmatig wa ren, verloopen nu volgens een vast plan. Generaal Udenich, met een leger van 4000 Russen, ondersteunt de Finsche troe pen, terwijl de boeren, moe van de requi- t sities der bolsjowjki, eveneens gerecruteerd zullen worden. Udenich heeft Petroz, Advodski, Olonetz en Lodelnoje Pole bezet. Hierdoor heeft hy de controle over het Zuidelijk gedeelte van den Kolaspoorweg en wordt den bols- jewiki, die tegen Kola opereeren, onmoge lijk gemaakt, te ontsnappen. De verbinding tusschen de regeeriug te Moskou en de Moerman-kust is hierdoor verbroken. Indien Udenitch Petrogad zou bezetten, zou de voedselvoorziening door de geal lieerden gemakkelijker worden, welke voed selvoorziening zou geschieden door middel van een neutrale commissie. o De entente verwacht, dat de bolsjewiki spoe dig gedwongen zouden zijn, uaar Moskou te rug te trekken. De troepen van Koltehack zetten hun beweging in Westelijke richting naar de Wolga, Viatka en Samara voort, welker val spoedig te wachten is. De bolsjewistische strijdkrachten schijnen niet in staat te zijn de oprukkende troepen te weerstaan, daar alle organisatie ontbreekt. o Levensmiddelen voor Duitschiaud. Uit Versailles wordt bericht, dat Duitsch- land in Argentinië een aanzienlijke hoeveel heid levensmiddelen gekocht heeft, o a. 135,000 ton tarwe en 35,000 ton lijn zaad. Van deze transactie, waartoe Duitsch- land volgens het verdrag van Brussel ge rechtigd was, is de Entente-vertegenwoor digers te Versailles mededeeling gedaan. Het Ameiikaansche schip Lancelindo en het Engelsche stoomschip Greenbadd zijn te Hamburg met levensmiddelen aangeko men. Het Amerikaansche stoomschip Vo lunteer met 10500 ton levensmiddelen aan boord, met bestemming naar Hamburg, is ten gevolge van den grooten diepgang van het schip in de Elbe aan den grond ge- loopen. Dure postzegels. Voor zeldzame postzegels worden thans naar het Berliner Tageblatt schrijft, fabel achtige prijzen betaald. Zoo werd een mis druk van Saksen voor 9000 mark verkocht. Een brief met drie zeldzame Oldenburgsche zegels bracht 14000 mark op. Maar niet alleen oud-Duitsche zegels, ook nieuwere gaan voor merkwaardig hooge prijzen. Bijzonder opzien verwekte een paar postzegels van het Duitsche rijk van 1871, 2 Groschen blauw, omdat zij in het midden niet in plaats van wel geperforeerd waren. Zij brachten 2200 mark op, ter wijl zij anders een paar pfennig waard zijn. Zelfs een stel van de tegenwoordige rijks postzegels van 280 pfennig bracht het tot 1000 mark, omdat de zegels niet ge karteld waren. Ook een Fransche strafportzegel bracht 1800 mark op, een Aethiopische zegel 1000 mark. Uit Boedapest wordt gemeld, dat daar de postzegelverzamelingen, die meer dan 2000 kronen waard zijn, in beslag worden genomen. Troebelen in Britsch-Indië. Bij de jongste troebelen in Britsch-Indië is volgeus een voorloopige schatting, voor 100.000 pond sterling schade den Noord- Westelijken Spoorweg aangericht. Een boete, die aan het dorp Wogha was opgelegd, wegens het in brand steken van het station is geïnd. In Lahore en Amritsar was het einde April rustig, maar in Bombay was de stem ming van de bevolking wel verbeterd, maar nog altijd onzeker. Elf Indiërs, die deel hadden genomen aan de onlusten te Kasur (Punjab) zijn ter dood veroordeeld en vier anderen tot gevange nisstraf. In Punjab duren de inhechtenisnemingen voort. Te Amritsar zijn er nn 350 men- schen gevangen gezet en te Patti, ten Z. van Amritsar, heeft een vliegende kolonne 50 personen gevat. o Versailles, 7 Mei. Clemencëau heeft de procedure blootgelegd, waarop de geasso cieerden het eens zijn goworden. Hij zei de opmerkingen der Duitsche delegatie moe ten schriftelijk binnen 14 dagen worden bekend gemaakt. Na die te hebben nagegaan zal de op perste raad het antwoord inzenden en den termjjn aangeven, waarin de Duitschers definitief moeten antwoorden. Ontroering ran kunstschatten door Franschcn. Berlijn, 7 Mei. De Duitsche Commissie te Spa heeft op 5 Mei er tegen geprotes teerd, dat de Franschen te Saarlouis kunst voorwerpen, o. a. kostbare gobelinstoelen, door Lodewijk XIV aan de stad ten ge schenke gegeven, hebben weggevoerd. Uit Malta wordt aan de »Times« bericht, dat de gewezen Keizerin-Weduwe van Rus land, Grootvorstin Xenia, tien prinsen, een even groot aantal prinsessen, met een talrijk gevolg aan boord ran het Engelsche oorlogschip Marl borough® uit Konstanti- nopel 'in de,haven van Malta zijn aange komen. Zij zijn tijdelijk de gasten van den Engelschen gouverneur en zullen eerst daags naar Engeland doorreizen. Tegen een Nieuweu Duitseken aanval. Parijs, 7 Mei. Behalve de waarborgen, die in het vredesverdrag zijn opgenomen, hebben de president van de Vereen. Staten en de premier van Engeland de verplichting op zich genomen, resp. aan den Amerikaan- schen Senaat en het Engelsche parlement voor te stellen met goedkeuring van den Volkerenbond, een verbintenis aan te gaan om Frankrijk onmiddellijk te hulp te komen, wanneer- Duitschland zonder eenige provocatie tot een aanval mocht overgaan. lubrekers eu moordenaars. De Fransche politie was al meer dan een half jaar -aan het zoeken naar de drie gebroeders Baudissart, die reeds eerder in Italië ter dood veroordeeld waren. In Frankrijk had men hen ook ter dood ver oordeeld wegens den moord, gepleegd op den pastoor van Largentière. Geruimen tijd maakten zij het land onveilig en pleeg- aller wegen inbraken. Twee maanden ge leden slaagde de politie er in den jongste te arresteeren, poaar de beide oudere broers wisten zich steeds schuil te houden. Zon dag-nacht heeft men het geluk gehad hen op heeterdaad te betrappen. Ze waren juist bezig in te breken. Twee veldwach ters jagen hen en vuurden hun revolvers op hen af, met het gevolg, dat de oudste ter plaatse doodgeschoten en de ander waarschijnlijk gewond werd. Deze slaagde er evenwel in te ontsnappen. o Het nieuwste concert. Uit New-York wordt gemeld, dat aan boord van een luchtschip, de C 4, muziek gemaakt werd. Dit concert werd vervol gens langs draadloozen weg per telefoon naar de aarde overgebracht. Door hon derden megafoons versterkt, kon de muziek door duizenden personen, die zich in de Victory Avenue bevonden, gehoord worden. Wel iets echt Amerikaansch I BINNENLAND. Burgerwachten ea landstorm. De centrale leiding van de burgerwach ten zal worden opgedragen aan een hoofd officier, bijgestaan door eenige officieren in alle deelen van ons land, De taak van deze officieren zal in hoofdzaak bestaan in het verzamelen van gegevens betreffende sterkte aantal, mate van geoefendheid, het verschaffen van voorlichting en steun, het uitoefenen van contróie op de naleving van de voorwaarden en het treffen van voor bereidingen tot samenwerking. Het vrijwillige landstormkorps »de Meij- erytelt thans 40 compagniëri, waarvan in Maas en Waal, waaronder ook Nijme gen ressorteert, 15. Steenkolen uit Duitschland. Men meldt uit Duitschland aan het Hbld., dat de verzending van steenkolen uit het Roergebied in bescheiden mate is hervat. Eerst in de volgende week zal het tnoge- lijk zyn den aanvoer te vermeerderen. Ome cierhandel. Momenteel wordt onze eierhandel met Engeland bedreigd, want Spanje heeft nu de eieren zoo duur blijven de gelegenheid benut, om op groote schaal zijn handel in dit artikel met Engeland te openen. Maar men gelooft niet, dat Spanje in staat zal zijn om zich bij de zonen van Albion te handhaven, want de verschheid der eieren lijdt onder de veel te langzame inzameling in Spanje en natuurlijk ook onder hét lan ger transport. o Finautieeie nood. De Raad van Velsen zal trachten een leening geplaatst te krijgen van f 600.000 51/, aflosbaar in 40 jaar. De Voorzitter van den Raad deelde mede dat hij te vergeefs getracht heeft bij bank instellingen crediet voor de gemeente te verkrijgen. Ook de regeering was niet bereid de gemeente finantieel te steunen, evenmin als ze dat de gemeente Zaandam heeft willen doen. Mocht deze leening niet geplaatst kunnen worden, dan wordt de gemeente met een faillissement bedreigd, en zullen de jaarwedden van ambtenaren en beambten tijdelijk niet uitbetaald kun nen worden. o Ze wist er raad op, In het dorpje Acht werd de R.-K. Kerk gesloten, zonder dat men bemerkte dat er nog een oud' vrouwtje zat te bidden. Toen zij haar gebed bad beëindigd en bemerkte dat ze op gesloten was zocht het oudje toegang tot het klokhuis en begon ze de klok te luiden. Ze was nu spoedig bevrijd. o Wonderlijk veevoer. Bij het slachten van een koe te Arnhem zijn in maag en ingewanden gevonden een vijftal steenen, een scherf, een loodje, een gesp, een stukje tin, een blikje, een schroef, een speld, twee naalden, een spijker, een ijzeren ringetje, een stuk van een fiets spaak van bijna 1 d.M. lengte en een stuk je ijzer De koe was ziekelijk. Geen wonder Vermoedelijk had zij al deze onver teerbare voorwerpen naar binnen gekregen bij het eten van afval of schillen. Beweren eu revolvers in beslag genomen. De Am8terdamsche recherche heeft een inval gedaan in het pakhuis van een zekeren Essen, in de Kleine Kattenburgerstraat. Daar werden gevonden 6 zeer groote rijks revolvers, twee dienstgeweren, benevens wat munitie. Essen werd gearresteerd en in. ver zekerde bewaring gesteld. o De hals gebroken. De tuinman P.C, Oosteriand te Gorinchem, die bij het boomsnoeien van een ladder viel en zijn hals brak, i3 twee dagen daarna overleden. o Nieuwe aardappelen. Dezerdagen zijn aan de veiling te Monster de ffieuwe aardappelen reeds aangevoerd. Ze werden verkochtjvoor f 5.50 per mandje van 2jf kg. of i 2,20 per kg. o Suikerbieten. De minister van landbouw heeft inge trokken de ministerieele beschikkingen vanj: 1°. 28 Augustus 1918. 2°. 30 Sept. 1918 en 3°. 21 Januari 1919, houdende verbod var» vervoer en aflevering van suikerbieten en suikerbietenpulp, zoomede vaststelling eener distributie-regeling voor suikerbieten pulp der campagne 1919/20. Van 7-11 September a.s. zal te s'Her togenbosch een groote land en tuinbouw tentoonstelling worden gehouden* Naar zijn meester terug. Dezer dagen kocht een landbouwer onder Zaandam op de markt te Haarlem een paard van iemand, wonende te Huizen. Thuis gekomen werd het paard in de wei gedaan, doch den volgenden morgen bleek het spoorloos verdwenen. Natuurlijk werd direct aan diefstal ge dacht en bij de politie van de vermissing kennis gegeven. Vóór echter het onder hoek naar den vermeenden diefstal was aangevangen, kwam uit Huizen het bericht, dat het paard bij zijn ouden meester was teruggekeerd. Men schrijft uit Oss De directeur der Ossche Ambachtsschool de heer 13. CL Bonsel, heeft eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd daar hij is benoemd als docent aan de R.K. Leer gangen te Tilburg. o De bloeiende Betuwe. Indien het weer niet veranderd mag verwacht worden dat de Betuwe nog deze week in vollen bloei zal staan. Waarschijnlijk heeft de koude periode er weinig schade aangericht, misschien heeft de bloesem van een enkele peren- of pruimensoort geleden, doch het gróótste deel van de fruitboomen hielden den bloesem in knop en men verwacht een goed ooft- jaar. v o Nederland en België. De Parijsehe correspondent van de »Daily Chronicle® meldt »Met betrekking .-tot de eischen van België, die afhankelijk zijn van onderhan deling met Nederland, geloof ik dat het plan is, om, na de onderteekening van de voorloopige vredesvoorwaarden, een confe rentie te houden, waaraan Nederland en de andere onderteekenaars van het verdrag van 1839, met de Vereenigde Staten en Italië zullen deelnemen, waarin de vroegere onzijdige status van België opgeheven en zijn nieuwe, positie erkend zal worden. De kwestie van de waterwegen en ander pun ten, waarbij Holland betrokken is, kan dan ter hand genomen worden. Prof. Van Cauwelaert pleit in de ïStandaard« voor een economisch en mi litair verbond tusschen Nederland en België, minstens voor een tolverhond. »Onze inlichtingen en wij waarbor gen haar echtheid laten ons (boven dien toe te verklaren, dat men ook in de Hollandsche leidende kringen, tot zelfs in de regeeringskringen er veel voor gevoelt om in inniger economisch verbond met België te treden. Wij ontvingen, in ver band daarmede, van Hollandsche Kamer leden een verzoek om mede te werken tot de herinrichting van de Hollandsch- Belgische commissie® o Doodgeschoten. In Oud-Vroenhoveu (L.) werd-door den veldwachter een verdacht persoon aange houden, die in het bezit van vuurwapenen was en bolsjevistische lectuur trachtte te verspreiden. Ir» de nabijheid der_grens, ontvluchtte de man, doch daar hij op het geroep der Bel gische posten niet antwoordde en maar steeds doorliep, werden eenige schoten op hem gelost, met het gevolg dat hij doode- lijk werd getroffen. o Noodlanding. Te Breda is op het exercitieterrein van de Kloosterkazerne, een Engelsche vlieg machine, wegens defect, geland. Er waren drie inzittenden. De machine was belast met het overbrengen van de post van Lon den naar Keulen. Het herstel van de ma chine zal eenigen tijd vorderen. ADVERTENTIEN. BIJ op alle werkdagen Kleur: Zwart, N. s. t. g. 33. Vader: Diamant, N. P. S. 645. Moeder: Hendrika, N. P. S. 3066. Ras Trekpaard. Vos met druipkol. Stamboek B. 391. Vader: Condé, B. S. 61878. Moeder: Caline de Rotteleur, B. S. 81687. Dekgeld van beide Hengsten: f 16 bij de eerste toelating en flO bij gebleken drachtigheid. Paarden die verkocht worden volle geld. bij Gebr. OERLEMANS VAN DER SCHANS, op den Assem te Drongelen, op alle werkdagen, de preferent ver klaarde zwart met kol, sneb en witte voeten N. S. Tg. 32, Vader Diamant III, N. P. S. 645. Moeder Emma II, N. P. S. 1055. Reeds meer dan 30 maal, zoowel aan de hand als aangespannen, met hoogste onderscheidingen bekroond. Van alle in het N. S. Tg. ingeschreven hengsten werden van CICERO het grootste aantal afstammelingen in de stamboeken opgeno men de driejarige donkerbruine stamboekhengst N. S. Tg. 33h. Vader: Tancred N. S. Tg 16. Moeder Emmy I, N. S. Tg. 443h. Vader v/d moeder Mylord, N. S. Tg. 25 preferent. (Alle drie in N.-Holland jaren achtereen bekroond.) aDancred® munt uit door buitengewoon solide en zwaar beenwerk en extra gangen. de vierjarige donkerbruine witvoethengst Vader Utz, N. S. Tg. 69. (In Z.,-Holland en Drenthe herhaaldejijk bekroond.) Moeder Nelleke, van stamboekouders. DEKGELD voor »CICERO« en »DAN- CRED® f20.bij eerste toelating en flO.— na gebleken drachtigheid voor dCUSTOS® f16.bij eerste toelating en f 10.na gebleken drachtigheid. Verkoop naar elders wordt met drachtigheid gelijk gesteld. Hertogstraat 3 en 5 Telefoon 441 S-H ERTOGEN BOSCH, belast zich met alle accountants werkzaamheden. Verschenen bij L. J. VEERMAN te Heusden door Mr. H. J. YAN LEEUWEN. Raadsheer in het Gerechtshof te's-Eertogenbosch. Prys f3.50. Keflrlg geboaden f4.15. Verhoogd met 5 pCt. Crisistoeslag. aJÖjT Bovenstaand werk, dat een syste matisch overzicht geeft van de Prov. Wet, is niet alleen bestemd voor Leden v. d. Prov. Staten en Studenten a/d Universi teiten, maar vooral voor hen, die zich voor het examen van GEMEENTE-SECRETARIS bekwamen. BIJVOEGSEL ]tieflw$blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5