breken, worden uitgemaakt. Dit xou dan opnieuw den oorlogstoestand te voorschijn roepen. Onder de socialisten wordt er over ge sproken een volksstemming over het al of met aanvaarden van de vredesvoorwaarden te laten beslissen. Men verwacht dat 90 op de 100 6temmen «tegen* zouden uit vallen en dit resultaat wellicht op de vij anden en de rest van de wereld vael in druk zou maken. Maar al viel de stem ming in dien geest uit' dan bleef het altijd nog de vraag of de regeering en de Na tionale Vergadering de verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen de onderteeke- ning te weigeren. Want wijzigingen van belang zullen volgens Lord Curzon in het verdrag niet worden toegelaten en nemen de Duitschers dezen vrede niet aan, dan trekt Foch met zijn troepen het geslagen land binnen, terwijl de hongerblokkade wordt gehandhaafd.' Een verschrikkelijke toestand dus waarin de regeering zich bevindt Wij begrijpen dat de bladen van alle kleur aan raden niet te onderteekenen. Want zeggen ze, teekenen de Duitschers zulk een ver drag, dan zullen zij de bepalingen niet ten uitvoer kunnen brengen. En dan wordt Duitschland toch bezet. En als dat moet, dan is het maar het beste dat dit ge schiedt omdat de Duitschers niet teekenen zij hebben zich dan ook tot niets gebonden. Thans worden in Berlijn de eindcijfers bekend gemaakt van het verlies aan dooden, gewonden en gevangenen tot 30 April 1919 toe. Als dooden zijn opgegeven 1.676.696 het aantal vermisten bedraagt 373 776. Van hen moet men echter 90 pet. als dood beschouwen, zoodat het heele verlies aan dooden meer dan twee millioen is. Als gewond zijn opgegeven 4.207.023. Thans zijn nog in vijandelijke gevangenschap 615.922 man, de burgergevangenen nipt inbegrepen. Het heele verlies in den oor log bedraagt 6.873 416 man. En reken daarbij nu nog de duizenden die sterven tengevolge van de ondervoeding. Eén bericht spreekt van 600 kinderen per dag die sterven van den honger. Hoe on noemlijk zwaar wordt Duitschland getrof fen. Laten toch degenen, die daartoe in de gelegenheid zijn, iets doen om het leed van dit volk te verzachten. Op het platte land moet iedere boerderij minstens één Duitsch kind opnemen om het flink te doen aansterken en aldus te bewaren voor den dood of levenslange lichaamszwakte. Nog enkele korte berichten. Oostenrijk zal een schadevergoeding van vijf milliard in goud te betalen hebben. De vrede met Turkije zal spoedig volgen op die met Bul garije. Het schijnt dat Konstantinopel in het bezit, van den volkerenbond zal komen, om bestuurd te worden door Amerika, Frankrijk en Engeland. Vermoedelijk zal er .niet veel van het Ottomaansche rijk overblijven. Griekenland heeft reeds Smyrna bezet. Dat is al vast binnen. Ten slotte zij nog meegedeeld, dat het lot van Fiume jnog altijd niet beslist is. Ital.ë en de Zuid-Slaven kunnen maar niet tot overeenstemming komen. BUITENLAND. lie Moderne Blauwbaard. Het uitgebreid onderzoek in de zaak-Lan- dru wordt door de Franscbe rechercheurs voortgezet. Men heeft in den tuin nog vele menschelijke beenderen en tanden gevonden, die aan velschillende personen moeten heb ben toebehoord Een goudsmid, Lohire, verklaarde, dat Landru hem bij een toevallige ontmoeting in liet begin van het vorig jaar een hand vol sieraden had laten zien, die ozwart wa ren en er uit zagen alsof ze in liet vuur gelegen hadden. Hij vroeg wat die waard zouden zijn. Daar Lahire niet koopen wilde, kwam Blauwbaard later nog eens bij hem terug met blijkbaar zelf gegoterT gouden staven, vervaardigd natuurlijk uit de over blijfselen van zijn laten we maar zeggen «verdwenen* verloofden. Een onderzoek in Landru's villa heeft uitgemaakt, dat hoogstwaarschijnlijk de in stukken gesneden lijken der vrouwen in het keukenfornuis en in drie kachels verbrand zijn. Op de tegels van den schoorsteen zijn nog bloedvlekken te zien. Een afschuwelijke bijzonderheid is nog dat Landru aan één zijner vriendinnen, juffrouw Marchadier, die even .naar Parijs ging, gevraagd had of zij wat brandhout in de auto naar Gambais wilde r.neebiengen. Drie dagen later ge bruikte het monster dat, om het lijk van zijn nieuwe slachtoffer te verbranden, j Men is nu bezig om den vijver.van Bi u vères drooj.< te leggen en zal daarmede spoedig gereed zijn. Wellicht dat ook hier door weer .afschuwelyke dingen aan het licht komen. Uit een nader onderzoek van het beruchte opschrijfboekje van den sinistere» vrouwen slachter Landru, blijkt thans, dat er daarin aanwijzingen staan, betreffende niet min der dan nog 94 vrouwen buiten en behal ve de tien reeds geidentifleeerde. o Spartacisten. Het gist en kookt en brandt in Duitsch land. Dan slaan de vlammen hier, dan ginder uit. Het bewijst alweer, dat, al schijnt het anders, de toestand nog verre van rustig is. Zoo wordt men nu'weer opgeschrikt door de mededeeling, dat er Spartacistische onlusten in Stettin zijn uitgebroken. Er heeft een botsing plaats gehad tus- schen de militaire macht aan de haven, welke de gedeeltelijk geplunderde haring trawlers bewaakte, en een volksmenigte. Deze wist zich van de wapenen der soldaten meester te maken. Donderdagmiddag werden vele huizen geplunderd. De gevangenis in de Elizabeth- strasse werd bestormd. De gevangenen uit de hoofdwacht, welke door de regee- ringstroepen in straatgevechten waren ge vangen genomen, werden eveneens bevrijd. Tegen den avond werd het station bezet, daar het gerucht zich verspreidde, dat de overheid regeeringstroepen liet aanrukken. Ook des nachts duurden de onlusten voort. Verscheidene personen zijn gewond. De regeeringstroepen. welke in de kazerne werden belegerd, verdedigen zich hardnek kig. Naar men zegt, zijn de landwegen, welke naar de stad voeren, door Sparta cisten bezet om het aanrukken van regee ringstroepen te verhinderen. Ook uit Hongarije komen zeer alarm- eerende berichten. o De Biiifsche verliezen 2 millioen dooden. De Duitsche bladen melden, dat het totaal aantal dooden, gewondpn en gevan genen van Duitschland tot 30 April thans is vastgesteld. Er werden geteld aan dooden 1.676.696 rpan en aan vermisten, waarvan negen tienden eveneens onder de dooden kan worden gerakend, 373.778 man, zoodat het totaal aantal verliezen aan dooden op circa 2 millioen geschat kan worden. Gewond werden 4.207.028 man terwijl nog 617.922 man zonder de burgerkrijgs- gevangenen in de vijandelijke landen ver toeven. De stad Parijs brengt een groote leening aan' de markt. De Stad Parijs heeft machtiging bekomen een leening van 1.500 milfioen francs uit te geven, ter definitieve consolideering dei- tijdens den oorlog aangegane vlottende schuld. Ernstig Tram ongeluk te Braste!. Brussel. 18 Mei.. (Havas.) Als gevolg van stroqmvei breking is een sproeiwagen van de electrische tram in duizelingwek kende vaart een helling afgereden en op een met reizigers gevulde tram gebotst waarvan er 22 vrij ernstig gewond werden. Onder dezen bevinden zich 7 Amerikaansche sol daten en 1 Engelsche. o Het Duitsche tegenontwerp. Berlijn, 19 Mei (Part.) Het Duitsche tegenontwerp voor den vrede, dat de uiterste grens der toegevendheid van Duitschland bevat, doch ook het minimum der eischeq, is Zaterdag in de kabinetszitting gereed gekomen. Het ontwerp gaat heden naar Versailles om zonder uitstel aan de Entente te worden voorgelegd. o Pogroms. Afschuwlijkheden worden aan het Jood- sche correspondentiebureau gemeld, betref fende de pogroms te Wihia. Tot nu toe zijn de lijken van 2200 vermoorde Joden herkend. Alle Joodsche huizen werden geplunderd de materieele schade is ontzaglijk groot. Daarna werden tienduizend Joden, de heele mannelijke bevolking, in staat de wapens te dragen, gedwongen naar Lida te. ver trekken en van daar naar een tot nu toe onbekende plaats getransporteerd. Opper rabbijn Rubinstein werd mishandeld en gearresteerd. Een' bericht, dat evenzeer ontzetting zal teweegbrengen, meldt dat bij Loerach in Wüi temberg een troep Russen in Beierschen uniform gevangen is genomen. Zij stonden voor een krijgsraad terecht en zijn ten getale van 72 man standrechtelijk dood geschoten. De Paus en de vredesvoorwaarden Breslau, 10 Mei (W. B,) Naar de Schlesische Volkszeitung verneemt, heeft de bisschop van Breslau op zijn verzoek aan den Paus om interventie tot verzach ting van de vredesvoorwaarden door middel van den nuntius te Munchen de officieele mededeelingen ontvangen, dat de paus reeds in deze richting werkzaam is. Versailles, 19 Mei. (Wolff) Graaf Broukdorff Rantzau en de andere leden der delegatie, die Zaterdag naar Spa waren gegaan, zijn vanmiddag te Versailles terug gekeerd. BINNENLAND. Broodkaarten gestolen. De politie heeft twee personen aange houden, die verdacht worden uit het dis tributiekantoor te Berghem 14 000 brood kaarten te hebben gestolen. o Lijk op de iyn. Langs de spoorlijn SchiedamVlaardin- gen, is na het vertrek van den laatsten trein Maandagnacht het lijk gevonden van een onbekend manspersoon. o Brand in een vliegkamp. In den afgeloopen nacht zijn m het vlieg kamp te Ede door kortsluiting afgebrand twee hangars en een vliegtoestel. Koffie vr(j. De minister van Landbonw heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat de verwach ting, dat de aanvoeren van koffie de op heffing der distributie nog in "den loop van de maand zouden mogelijk maken, niet is "teleurgesteld. Op 25 Mei a.s. zullen de detaillisten voldoende koffie in voorraad hebben, dat de verkoop aan het publiek geheel vrij kan worden gelaten. Een paar kommies-soldaten te Beifeld zagen aan de grens vier personen naderen. Bij hun aanhouding bleken het twee Duit sche jongens te zijn, die een zak met pak jes sigaretten droegen, terwijl twee Bel gische militairen van het bezettingsleger in Duitschland als voorloopers fungeerden. De Belgische militairen waren met geweren gewapend en dreigden op brutalen toon de Hollandsehe soldaten te zullen neerschieten. Onze jongens hielden echter de Belgen met hun revolvers in bedwang en arresteerden alle vier. De sigaretten werden in beslag genomen en de smokkelaars naar Roermond overgebracht. Geheimziuuig voorval. Op een zoldei kamer in de woning van den heer Deligne, kapper, wonende op de markt te Eindhoven, werd een brandende lont gevonden, die met eenig kruit was verbonden. De lont kon nog bijtijds wor den gebluscht, zoodat groot onheil werd voorkomen. De heer Mutsaers, de eigenaar der wo ning, die kort te voren in het huis was geweest en inmiddels verdwenen was, is kort daarna in zijn woning door de politie gevangen genomen. Eenigen tijd geleden brandde een groote loods die achter de woning van den heer Delinge was gelegen, midden in den nacht af. Hbld. Uitvoer van paarden. Deze week vertrekt wederom een extra- trein met ongeveer 200 paarden van Rot terdam D. P. naar Noord Frankrijk. fluïde aan de Burger nacht. Heil dir, gij burgerwacht, Kerels je bent 'n pracht In het kwardraat. Als ik je goed bekijk Denk ik aan wijlen Van Speijk, 'n Man van de daad. Mannen van tachtig jaar Staan nog als knapen klaar, Pink op de naad. Jongens van Jan de Witt, Aritfst voor geen sikkepit, Toon je paraat. T. ct. o De Belgische steenkolen. Havas-Reuter seint uit Brussel Blijkens ingewonnen inlichtingen betieffende de op» heffing van de uitvoervergunning van kolen naar Nederland vernemen wij, uit vertrouw bare bron, dat de uitvoervergunning slechts tijdelijk is opgeheven, omdat men Nederland op 't oogenblik voldoende van kolen voorzien achtte en bovendien omdat het aantal aan vragen voor uitvoervergunning zoo groot is, dat de transportmiddelen voor steenkolen onvoldoende zijn. Op 't oogenblik worden de onderhande lingen met Nederland betreffende desteen- kooluitvoer wedeiom voortgezet en er is al reden om aan te nemen, dat ze met gun stig resultaat zullen worden bekroond. - o Zomrrdienstregeling spoorwegen. Met 1 Juli zal een nieuwe dienstregeling op de spoorwegen worden ingevoerd. Naar de «Tel.c meldt, zal het aantal treinkilo- meters dan met ongeveer 25 °/0 worden uit gebreid. Een noodlottige aardigheid. Op 6 November hadden eenige soidaten op het fort Velzen het plan opgevat om den knop van de deur van een der fortkamers te eiectriceeren. Zij hadden daartoe een koperen draad van een der lampen, waar op een stroom van 220 volt stond, via den schakelaar aan den deurknop bevestigd. T<»en nu de soldaat Dagloorier de kamer wilde binnentreden en daartoe den deur knop vastgreep, werd hij geïnfluenceerd door de stroomlading, waardoor hij in elkaar zakte en eenige oogenblikken later aan hart verlamming overleed. Te 'sGravenhage hebben deswege voor den Krijgsraad terecht gestaan de milicien- soldaten E Sj. T. en J. P. W. M. de B., beiden van Depót X te Velzen, van wie de B. niet was verschenen waardoor de Krijs- raad zijn aanhouding en overbrenging ge lastte. Beklaagde Sj, bekende dén electrischen draad aan den deurknop te hebben bevestigd. Hij verklaarde niet te hebben geweten, dat een lading van 220vvolt doodelijk was. De behandeling werd hierna geschorst tot 27 Mei a.s. Kijwieldiefstalbeteugeliug. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provin ciën uitgenoodigd, den gemeentebesturen te verzoeken maatregelen té treffen tegen het stelen van rijwielen, b.v. in dien zin, dat tegen de eigenaars van onbeheerd be vonden rijwielen proces verbaal krachtens verordening zal worden opgemaakt. De Minister wijst er in die circulaire' op, dat die maatregel in Den Helder reeds wordt toegepast en aldaar goede resultaten oplevert. Een laffe aanrauding. Een brutale en laffe aanranding heeft Zondag op klaarlichten dag, des namiddags te ongeveer 3 uur, in de Witte de With- straat te 's-Gravenhage plaats gehad. Zij werd gepleegd op een 82-jarige dame. klein en tenger van persoon. Deze dame kocht in een winkel aan de Assendelftstraat eieren en nadat zij dezen winkel had verlaten trof het haar, dat een manspersoon zich iu haar nabijheid bewoog, die een ongunstiger) in druk op haar maakte. Zij vervolgde haar weg door de Vleerstraat en Breedstraat, liet zich daarna van den Noordwal met het Schuitje naar de Veenkado ovoraotton en ging door een der zijstraten van die kade naar de Witte de Withstraat, waar dezelfde persoon, die in de Assendelftstraat bij haar liep en haar dus blijkbaar had achtervolgd, weer door haar werd opgemerkt Deze persoon kwam toen vlak naast haar loopen, zeggende, dat zij voorzichtig moest zijn voor haar taschje, dat zij bij zich droeg. Op hetzelfde oogenblik ontrukte hij haar dit taschje, waarin zich o.a. geld bevond. Vermoedelijk na het losgesneden of geknipt te hebben. De oude dame viel toen op de straat, hetzij) door den schrik of ten gevolge van een duw van haar aanrander. Door schrik zeer ontsteld, werd zij in een nabyzijnden winkel binnengedragen; waar men haar hulp verleende. ïntusschen had de aanrander het op een loopen gezet. Een chauffeur, in een into gezeten, had het geval gezien en reed den man na, maar verloor, hem uit het oog toen hij in de Elandstraat tusschen een groot aantal per sonen uit de kerk aldaar komende verdween. Even later evenwel zag hij hem weer op de Veenkade Toerr verliet hij zijn auto, om hem te grijpen, wat hem ook gelukte, maar de man wist uit zijn handen te ont snappen eri liep over de trapjesbrug bij de Helinerstraat naar den Noordwal. Op het geroep van den chauffeur«Houdt den diefwerd de man daar nog weer gegre pen door een paar personen, die hem even wel weer loslieten na zijn beweren, dat hij onschuldig was. Van het gebeurde is kennis gegeVen aan de politie die nu tracht den bewusten per soon op te sporen. Zoet roggebrood. De minister van Landbouw heeft be paald 4e, Aan bakkers, die geen grondstof fen voor de bereiding van grof roggebrood ontvangen, kan van 25 Mei af rogge voor de bereiding van zoet roggebrood worden verstrekt door den regeeringscommissaris in de provincie, waarin de belanghebbenden woonachtig zijn, zulks op daartoe door die belanghebbenden aan het bestuur der ge meente hunner inwoning gedane aanvraag. 2e. In afwijking van hejr bepaalde „in de distributieregeling voor brood, bloem, meel en rogge mag van 25 Mei aanstaande af de levering van zoet roggebrood geschie den zonder inname van bons. t)e rogge zal worden geleverd tegen den prijs van f 35 per 100 K.G. af opslagplaats. o Op de vlucht. Te Geldrop bij Eindhoven reed een man per rijwiel in razende vaart de tram ach terop. Toen deze in het dorp op de ge wone plaats stopte, sneld^ de wielrijder toe, en haalde eene vrouw met geweld uit de tram. Het bleek dat deze zijnecht- genoote er stil met een Belg van door was gegaan. De man wist te verkrijgen dat de tramchef verder reizen van de vrouw per tram weigerde. De echtgenoot wist hierna zijne dierbare wederhelft te dwingen hem naar hunrie woonpiaats Helmond te volgen. De geheel van streek zijnde Belg reisde naar Eindhoven door. Het in cident ^verwekte heel wat opschudding —o Verboden nadruk. De gemeente-poiitie te Maastricht heeft twee jongelui aangehouden die een duizend tal kaartjes, toegang gevende tot kermis- inriehtingen; aldaar als redelbaan en stoom- caroussel, hadden laten 'nadrukken. Een drukfout en de soort papier gaven aanleiding tot de arrestatie. -jr-0 Een verkeerd schot. Een agent van politie, die op den Goud- schen Singel te Rotterdam een vluchteling op een rijwiel gezeten een schot achterna zond, miste daarbij deerlijk. De kogel kwam terecht in de kcrte Frankenstraat no. 1 en trof het 19 jarige meisje C. M. in het bo venbeen. De patiënte is naar het ziekenhuis vervoerd. Een misdaad Vrijdagavond is naar het bureau War moesstraat te Amsterdam overgebracht het lijkje van den 13 jarigen Dirk v. Leeuwen. De knaap was reeds enkele tnqlen door de politie als vermist gesignaleerd, alle na sporingen waren echter tevergeefs. Vrijdag avond is het aan het einde van den Noor delijken IJpolder in het z. g. Oostzanergat opgehaald en gerechtelijk geschouwd op vermoeden, dat hier een uiisdaad in 't spel is. Dirk van Leeuwen was het, die eenige dagen geleden aan de Amsterdamsche Han delsbank een kwitantie van f700 aanbood, hem ook uitbetaald, die later bleek valsch te zijn. Op de.kwitantie stond, in Indiarubber- stempelopdruk «Betaalbaar gesteld bij de Amsterdamsche Handelsbank,dan geschre ven met onleesbare hand «Mei 1919,en dtnarondjOi' oen rdot to anioij(o**or tian-^" teekening. Het onderzoek naar dit geval brécht aan het licht, dat Dirk van Leeuwen de kwi tantie had aangeboden op verzoek van twee heeren. Sedert dien dag was de knaap spoorloos verdwenen. Op zijn iykje werd n vier guldensbons en twee kwartjes gevonden. Later wordt gemeld,dat de 19-jarige kantoorbediende is gearresseerd, die sinds eenigèn tijd zonder betrekking was en op den middag, dat het knaapje verdween, by de Oostzanervaart had geroeid. Wij kunnen aan het medegedeelde om trent de arrestatie van een verdachte nog toevoegen, dat deze is een ontsla oen kan toorbediende van de opgelichte firma. Hjj was sedert eem week of vijf buiten be trekking. 't Was aan den scherpen blik van com missaris Heeroma niet ontgaan, dat de ver- vStschte quitantie moest vervaardigd zijn door iemand, die met de g ruiken- op het kantoor van de firma Rechnitz op de hoog te was. Om den gebezigden stempel te kunnen dopn namaken had de vervaardiger öf dien stempel zeif moeten bezitten öf een afdruk daarvan in zijn bezit moeten hebben. De stempel was niet van het kantoor verwij derd geweest; alzoo heeft de falsaris zich van een afdruk moeten bedienen. Dit bracht de gedachte aan iemand, die vroeger in dienst van de firma moest zijn gqweast en vóór zijn vertrek den stempelafdruk heeft kunnen medenemen en zoo viel de verden king op S. Bij vergelijking van zijn handschrift met dat waarmede de quitantie geschreven was, werd een opvallende gelijkenis geconstateerd en hoewel S. alle schuld aan de valschheid en aan de verdwijning van'Dirk van Leeu wen ontkende was er nu voor de politie aanleiding genoeg om hem in verhoor en en daarna in hechtenis te nemen. Brood. Naar het «Hbld.« verneemt,-zal van45 Juli af de bloem voor de broodbereiding niet meer met aardappelpoedèr worden ver- vermengd. De gewezen Duitsche keizer. Volgens qen mededeeling, welke den correspondent der N. R Ctf te Brussel is verstrekt, zou art. 227 van het vredes verdrag met betrekking tot den gewezen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2