voor bet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 3883. Zaterdag 31M CICERO, DANCRED, J. Kruissiraai cjuöü; El Je adres lie Mils iir n Tapijten - Vloerzeilen - Vitrage's W. A. V AN DER DONK, Hotel Lunchroom - Restaurant Abonneert u op dit Blad. W egens Opheffing Staan ter dekking fl UurwsrKcn. P. G. WILHELM, HOUDT OEM DIEF l P-uche desdjes en Schoorsteenkleedjes. GOItCUM. VULKANEN. stamboek- en premiehengst J. IDE/ WIT. Oorzaken en behandeling VRIJE KOFFIE C ca u P* Goedkoop - Solied - Snel. A. DE GRAAFF, T HET EMU 25oo juist ontvingen wij uit Engeland fl nke voorraad van deze artikelen, en maken IJ at tent dat deze goederen fn solide qualiteit en lage prijs te leveren zijn ZIE ÉTALAGE* MEUBELEN, TAPIJTEN, BEDDEN, Eind Langendijk, GORCDf. Teief. 141, BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. iiussisch huwelijk. Bij Iwan Iwanowitsch in Moskou dient een keukenmeid. Ze heet Sonja en ontvangt, zooals dat tegenwoordig in Rusland de ge woonte is, een maandloon van driehonderd en vijftig roebel. Sonja kookt miserabel en heeft ook altijd het hoofd vol grillen. Haar den dienst opzeggen mag Iwan Iwanowitsch niet, of eerder gezegd, hij mag wel, maar dan móet hij haar nog twee maanden loon ten volle uitbetalen en bovendien vergoe ding vyor kost e# logies. Zoo schrijft het de bolsjewistische wet voor. Volgens die zelfde wet kost tegenwoordig in Rusland een echtscheiding* vijf roebel en een echt verbintenis evenveel. Toen Iwan Iwano witsch het onder de nukken en plagerijen van zijn keukenfee niet langer kon uithou den, zegt hij haar eindelijk dui dienst op, waarop zij dadelijk een rekening ten bedrage van twee duizend roebel indiende. Wat doet nu Iwan Iwanowitsch 9 Hij laat zich voor vijf roebel van zijn vrouw scheiden, trouwt voor vijf roebel Sonja, geeft haar den eersterr^keer dat zij het eten weer verknoeit een duchtig pak slaag en smijt haar vervolgens de deur uit. En zoo is hij dan voor tien roebel van haar af. Hbld, Aanvallen Belgische leger. In de Belgische Kamer verdedigde de minister van oorlog het leger tegen da daarop gerichte aanvallen. Hij zeide, düt de interpelianten geen feiten konden aan wijzen. De minister las een brochure voor, die op militair bevel in beslag genomen is, waarin Frankrijk en Wallonië worden aan gevallen. Ue linkerzijde, de socialisten en vele andere leden i;iepen»Leve Frank rijk De minister betreurde het, dat de inter pelianten tweedracht zaaien, op een oogen- blik, dat de goede wil van allen zoo noodig is. Hij richtte verwijten tot de kranten, die viaamsche propaganda voeren. Hij las rapporten voor, die een schandvlek op het officierskorps werpen en verklaart, dat het onmogelijk is de dappere Viaamsche en Waaische soldaten te scheiden. De regee ring overweegt niet het herstel vaa de Viaamsche hooge school te Gent. Daardoor zou de herinnering aan de Duitsche heer schappij worden opgerakeld. Er is wel een Vkaamsche hooge school noodig maar niet te Gent. De minister van kunsten en wetenschap pen verklaarde, dat de taalkwestie in het lager onderwijs zou worden opgelost tot ieders bevrediging. m Een naspel der verdediging van Luik. Een particulier telegram uit Brussel aan de »N. R. Ct.« meldt: Kapitein Leon Cuisinier van de artillerie, commandant van het fort Holiogne, is van daag veroordeeld tot vijf jaar vestingstraf en ontslag uit den dienst. Hij stond voor den krijgsraad te Luik terecht, op beschuldi ging de aari zijn zorgen toevertrouwde plaats te hebben overgegeven zonder ^ile verdedi gingsmiddelen ten volle .te hebben aange wend. Het rapport der militaire commis sie, waarop de aanklacht steunt, zegt dat het fort Holiogne 16 Augustus 1914 on beschadigd en zonder gevecht overgeleverd werd. Kapitein Cuisinier heeft uiteengezet, hoe de overgave in haar werk ging. Het fort heeft 6 Augustus -vuur gegeven om den aftocht van het leger te dekken en ver volgens om vijandelijke patroeljes uiteen te jagen. Wegens zijn ligging kon het fort Holiogne niet van veel beteekenis ingrijpen, daar de Duitsche aanval op de andere punten was gericht. Na overgave van de andere forten en toen Holiogne geheel door vijanden was omringd, kon zij een parle mentair naar Boncin sturen om zich van de uitwerking der stukken belegeringsge schut rekenschap te geven benevens van de nutteloosheid der verdediging. Wat het aopblazena van het fort aangaat, meent kapitein Cuisinier, dat het leven der be zetting meer waarde had dan een dergelijk besluit zonder eenige uitwerking, dewijl het Belgische leger al vóór tien dagen den terugtocht was begonnen. Het verhoor liep over die verschillende punten. Luitenant-kolonel Tournaix, de president, verweet den in hechtenis zittende scherp, niet alles in het werk te hebben gesteld alvorens zich over te geven en ten laatste niet zyn inrichtingen in de lucht te hebben laten vliegen, zij het dan ten koste van menschenslevens. Da veroordeelde heeft appel aangetee- kend. BINNENLAND. C Er is een verhaal van een wijsgeer, die uit wanhoop, dat hij de werking dei- vulkanen uiet kon verklaren, zich in den Etna wierp.' De vulkaan hield de filosoof bij zich, maar gaf zijn sandalen terug om aan stervelingen het nuttelooze van zulk een zelfmoord te toonen. De geleerden van onzen tijd gaan min der hartstochtelijk te werk eri ze ko men verder. Op den top van dienzelfden Etna bevindt zich thans een observatorium, dat al veel wetenschappelijke gegevens bij eenbracht. In vroegere eeuwen gaven vulkanische verschijnselen aanleiding tot breedvoerige theologische disputen. In Voltaire's tijd vormde zij liet onderwerp van tallooze preeken en brochures. De Jansenist Rondet, die welhaast razend was van geleerdheid, riep al de profeten van hat Oude Testa ment tot getuige, om lessen te putten uit de aardbeving die in 1753 Lissabon teis terde Dat was een waarschuwing, zoo be toogd© h\j, die den Hemel tot heel Europa richtte daar de stad aan de Taag een zeer belangrijke handelsplaats was en alle vol ken van Europa den tegenslag van haar ondergang ondervonden. Nog steeds uiten zich in de vuicanische werkingen in' allerlei vormen dezelfde krach tan, die in vroegere geologische perioden de eruptieve gesteenten hebben doen ont staan en waarvan de uitbarstingen der vul kanen- de ontzagwekkends!.© zijn. Toch is een vulkaan of vuurspuwende berg 'slechts het uitwendige resultaat van inwendige werkingen. Onzen wijsgeer had dus op zijn overijlden onderzoekingstocht in den Etna-krater de oplossing van het raadsel nooit kunnen vinden, dat de aan hangers der vuurhypothese en der water theorie zoo veie jarèn heeft beziggehouden en nog bezighoudt. Het kenmerkende vulkanische product is de lava, het gloeiend vloeiende gesteente, dat uit de vulkaan opwelt of met kracht wordt uitgeblazen. Het wordt daarbij ais water dat uit' een geweer wordt geschoten fijn- verdeeld in de zooveel koudere atmos feer en daalt in grooter of kleiner stuk ken, zelfs als fijn zand neder. Ook de uit tredende lava-stroom koelt af en wordt steen. Maar soms nog 40 jaren lang na die afkoeling blyft het inwendige vloeibaar en beweegt zich voorwaarts, zoo verhaalt A. D. Hagedoorn in »In den Ban der Vplka- neri«, een boekje waarin veel wetenswaar digs over dit machtige natuurverschijnsel wordt medegedeeld. O.a. wordt daarin verhaald, hoa nog in 1866 een vulkaan bij het Grieksche dubbel-eiland Sansorini ontstond, die de belangstelling wekte van heel Europa. De bewoners van een dier eilandjes za gen den grond langzaam wegzinken, ter wijl de bodem scheurde, het water steeg in temperatuur en raakto in beweging, werd met damp en steen omhoog geslingerd, vlammen stegen op uit'de zee en onder geweldige erupties steeg uit de wateren «en vulkaan op, die, ter eera van den toen regeerenden Koning van Griekenland, de George-vulkaan werd genoemd. Het zeldzame schouwspel lokte uit alle landen onderzoekers. Oostenrijk zond er een oorlogsschip mst een commissie van geleerden heen. De George maakte een oorverdoovend geraas. Het was niet slechts een vreeselpk donderen, maar het steeg tot een schrik wekkend hevig fluiten. Toen dit geraas zijn hoogtepunt bereikt had, ontstond er een ontploffing damp en asdb werden we! 3000 meter omhpog gqblazen en lïaar alle kanten vlogen de gloeiende lava bjokken. Alle woningen werden vernield en «en steen blok van ongeveer 9 kub, meters sloeg de kerk te pletter. En van de treffendste en zeldzaamste verschijnselen bij die uitbarsting vormden -groote blauwwitte vlammen, met vuurroode randen, die naar buiten sloegen. Tot 1872 bleef deze vulkaan bijna on afgebroken in werking en de gesteenten, die hij uitwierp bereikten een hoogte van 118 M. Van vulkanische uitbarstingen, zeebevin gen en soortgelijke verschijnselen kan de bevolking van onzen Oost meepraten. De heer L. C. H. Fraenkel, die als assistent resident te Blitar die uitbarsting van de Kloet in 1901 heeft meegemaakt, heeft aan het Maandagochtendblad s het een en ander van zijn ervaringen medegedeeld. Hij bezocht vier dagen na dat onheil de geteisterde onderneming Wonoredjo en Red- josari, welke aan de oevers van de Koii Idjes het dichtst bij den krater gelegen waren. De aanblik, dien de verwoesting bood, was hier ontzettend. De grond was reeds voldoende afgekoeld, om de plek ten-aderden, waar voor een paar dagen nog de welva rende kampong Promasan gestaan had, welke in een hel van vuur, zwavel en steenen met alle bewoners volkomen was vernietigd. Hier en daar staken slechts geblakerde bamboesteilen van huizen trbos- teloos boven de asch uit, waaronder de lijken lageii. Een zwavelnevel hing nog bo ven het gemeenschappelijk graf. In de droge rivierbedding onder den hoogen druk was het water blijkbaar in explosie volkomen verdampt smeulden nog houl- massa's. Hier was geen spoor van plan tengroei meer te bekennen. De Europeesche opzichtfer Persijn, die met zijn werkvolk langs een bocht van het ravijn der Kali Idejr vluchtte, werden door een luchtvuurstroorn bevangen, die hun de huid bij lappen van het lichaam schroeide Het merkwaardige was echter, dat hun kleeren niet verbrandden, doch vochtig ble ven. De ongeiukkigen vielen ten slotte bedwelmd neer en stierven, inwendig ver brand. Van minder grooten omvang waren de verwoestingen in het meer zuidelijk gelegen Gandoesari, terwijl het landschap van Wlin- gi, dat grootendeels op de zuidwestelijke hellingen van den berg Kawi is gelegen, met lichtere asch- en steenenregens vrij kwam. Globaal kan men de-oppervlakte van gecuitiveerden grond, welke vernield werd, op een duizend bouws schatten, ter wijl 126 menschen het leven verloren, waar van 123 inlanders. Indien het thans genoemde cijfer van 16.000 slachtoffers bevestigd wordt, moet, naar de heer Fraenkel zeide de nieuwe ramp een verbijsterende omvang zijn. Het feit dat in de plaats Biitar, waar in 1901 niemand omkwam, thans reeds 157 lijken zouden zijn gevonden, doet het ergste vreezen. vaa eczeem. Eczeem is dikwijls te. wijten aan bloed armoede, lichamelijke of geestelijke inspan ning. Ook kan het een gevolg zijn van besmetting, het voortdurend omgaan met natte of droge waren in winkel of werk plaats, of overgevoeligheid voor buitenge wone warmte of kou. De behandeling eischt veel zorg en zin delijkheid. De lijder dient eenvoudige voed zame spijzen te gebruiken en vooral zwaar voedsel en alkohol te vermijden. Geregelde stoelgang is noodzakelijk verstopping ver ergert de kwaal. Tot beteugeling der ontsteking en om de last van eczeem te doen verdwijnen, be- bestaat niets beters dan Foster's Zalf. Deze verdrijft de prikkeling gn de geneigdheid om de aangedane plaatsen te krabben. Foster's Zalf heeft een antiseptische ver zachtende en heelende werking, droogt niet te spoedig op, laat zich niet te gemakke lijk afvegen en dringt tot op iedere aan gedane plek door. Deze zalf is zeer succesvol bij alle jeu kende huidkwalen en heeft tal van hard nekkige en langdurige gevallen genezen. Zij is ook een uitstekend geneesmiddel voor aambeien. Foster's Zalf (let ojS den juisten naam) is verkrijgbaar bij alle goede drogisten 4 f 1.75 per doos. ADVERTENTIEN. der distributie weder leverbaar alle soorten Kruidenierswaren enz. ais VERKADE'S NACHT- en THEELICHTEN, KOEK en BESÖUIT. Svinlichtzeep, Boterolie. Jurgcus Solo, Planta en Pionier niet cadeanx. Fijnste Melange en Roomboter. Thee in verschillende prijzen. f 1.10 en f 120 per pond. Alles prima kwaliteit en lage prijzen. Aanbevelend, A. BAAIJENS. Botermarkt 88, HEUSDEN. bij Gebr. OERLEMANS VAN DER SCHANS, op den Assem te Drongelen, op alle werkdagen, de preferent ver klaarde zwart met kol, sneb en witte voeten N. S. Tg. 32, ^der Diamant III, N. P. S. 645. Moeder: Emma II, N. P. S. 1055, Reeds meer dan 30 maal, zoowel aan de hand als aangespannen, met hoogste onderscheidingen bekroond Van alle in het N, S. Tg. ingeschreven hengsten werden van CICERO het grootste aantal afstammelingen in de stamboeken opgeno men de driejarige donkerbruine stam boekhengst N. S. Tg. 33h. Vader: Tancred N. S. Tg 46. Moeder Emmy 1, N. S. Tg. 443h, Vader v/d moeder Mylord, N. S, Tg. 25 preferent. (Alle drie in N.-Holland jaren achtereen bekroond.) »Dancred« murit uit door buitengewoon solide en zwaar beenwerk eb extra gangen. de vierjarige donkerbruine witVoethengst 9 Vader Utz, N. S. Tg. 69. (In Z.-Holland en Drenthe herhaaldelijk bekroond.) Moeder Nelleke, van stamboekouders. DE&CHBLD: voor.»CICEROen »DAN- CRED« f 20.hij eerste toelating en 110 na gebleken drachtigheid voor »CUSTOS« f 16.bij eerste toelating en f 10. na gebleken drachtigheid. Verkoop naar elders wordt met drachtighèid gelijk gesteld. (■fiij H O z O O H aC Zï C/D CN CN CM S3 C G QJ CU HORLOGEMAKER, voor het leveren en repareeren van Uwe Café-Restaurant (wal) bij het Teer te WOUDRICHEM. (BERGPLAATS VRIJ). zal niet meer gehoord wor den wanneer men z'n fiets voorziet van dit KLOKjslot zonder sleutel. Informatie bij Rijwielhandel Babiloniënbr eekD assen. Levering van DINERS, ook aan huis. Zalen disponibel voor het houders Van PARTiJTJES enz. De eigenaar, IIJVOEC Nieuwsblad f 4- C/5

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5