en in samenwerking met de geallieerde volken leéren de groote les van den oor log in praktijk te brengen, dat niet in af zonderlijke ambities maar in den gemeen- schappelijken dienst voor de groote zaak der menschheid de ware weg van den nationalen vooruitgang te vinden. Hij besloot met de opmerkingOnze geallieerde volken moeten bedenken dat God hun deze verpletterende overwinning niet voor kleine zelfzuchtige doeleinden heeft geschonken, niet voor financieele of economische voordeelen, maar ter bereiking van de groote menschelijke idealen, waar voor onze helden hun leven gegeven hebben. Clemenceau onderteekende te 3 uur 23. Te 3 uur 50 was de plechtigheid geëin digd, Clemenceau zeideDe voorwaarden van den vrede zijn nu een voldongen feit. Wij stonden zoo lang stil bij de woorden van den Z,-Afr. staatsman Smuts, omdat zij een toon doen hooren die allerwegen begint op te klinken. Mocht waarlijk de geest die er uit spreekt machtig worden over de regeeringen der overwinnende vol ken, dan, ja dan zou het kunnen, dat onze kinderen nog eens hooren van een zegen van dezen oorlog. Nu moet het verdrag nog geratificeerd worden, d. w. z. de verschillende regeeringen moeten het bezegelen, Als dat geschied is, zal de blokkade opgeheven worden. Wanneer daar wat haast mee gemaakt wordt, kan binnen een paar dagen de on gehinderde toevoer naar Duitschland be ginnen. Wilson en Lloyd George zijn reeds naar hun land vertrokken. Nog moet er wel veel afgehandeld worden. Doch dat zullen de anderen nu maar klaar spelen. In Hongarije is een contra-revolutie aan den gang. Te Boedapest is hevig gevochten. Bele Kun en zijn medebewindslieden zijn echter nog niet uit het zadel gelicht. De spoorwegstaking in Duitschland is zoo goed als geëindigd. Toch is het er nog niet rustig. Overal onlusten en plun deringen van levensmiddelenwinkels. Komt er weer voedsel binnen dan zullen die op stootjes ook wel eindigen. Tot slot zij meegedeeld dat tusschen Amerika en Frankrijk een verbond is ge sloten, waarbij de V. S. Frankrijk hulp beloven in geval het wordt aangevallen zon der uitdaging. Lloyd George ondërteekende eenzelfde tekst. BUITENLAND. China heeft geweigerd het verdrag te tcekenen. Parijs, 30 Juni. Aan Reuter wordt of- ficiëele mededeeling gedaan van de weige ring der Chineesche delegatie om het vre desverdrag te teekenen. In de drukte, die het teekenen enz. te Versailles medebracht was het aan de algerneene aandacht ont snapt. Von Bethmann biedt zich aan voor den Ëx-keizer. De vroegere rijkskanselier Von Bethmanp Hollweg heeft een brief gericht aan Cle menceau waarin hij de geallieerde en ge associeerde regeeringen verzocht de beraam de procedure niet tegen den ex-keizer doch tegen hem te openen, voor welk doel hij zich ter beschikking van die regeeringen stelt. Hij betoogt, dat hij volgens de Duitsche grondwet de uitsluitende verantwoordelijk heid draagt voor de politieke handelingen des keizers en hij dus alleen rekenschap kan geven. Inbeslagname van vermogens in Duitschland 1 Berlijn, 28 Juni. De >Berl. Börsenztg.« meldt dat er een inbeslagname van ver mogens op groote schaal in voorbereiding is tot een bedrag van ongeveer 70 tot 90 milliard marken. Hoogverraad. Berlijn, 28 Juni. Uit Kolberg wordt gemeld dat een aanklacht wegens hoog verraad zal worden ingediend tegen die officieren, die gelijk generaal Hoffmann aan het oostfront tegenstand bieden tegen het sluiten van den vrede. De blokkade. De blokkade van Duitschland blijft ge handhaafd tot na de ratificatie. De honger zal dus onder het Duitsche volk nog ge- ruimen tijd vrij spel hebben. Uit niets blijkt waartoe een dergelijke wreede maat regel noodig is, want dat Duitschland nog tot gewapend verzet zou overgaan, is na het toegeven der regeerirtg en de verkla ring van de legeraanvoering immers uit gesloten. In ieder geval heeft Duitschland zich thans, door het onderteekenen van dit verdrag, overgegeven, en het zal wel nooit in de moderne geschiedenis voorgekomen zijn, dat aan een onderworpen en ontwa penden vijand levensmiddelen onthouden blijven terwille van een formaliteit, welker vervulling bovendien enkel af hangt van den wil der overwinnaars. o De Duitsche vrede. Parijs, 29 Juni. Clemenceau zond een schrijven aan de Duitsche delegatie, waarin hij haar meedeelt, dat het wapenstilstands verdrag wel voorschrijft, dat de blokkade moet gehandhaafd blijven tot de vredes voorwaarden door allen zijn geratificeerd, doch dat de geallieerde en geassocieerde regeeringen bereid zijn de blokkade op te heffen, zoodra hun officiëel is meegedeeld, dat de Duitsche republiek (lees het Duit sche Rijk) in allen vorm het verdrag heeft geratificeerd. Dnitschland blijft kalm. Berlijn, 29 Juni. Volgens ingekomen berichten is het overal te Berlijn en te Hamburg rustig. Versailles, 28 Juni. De afgevaardigden der geallieerden en geassocieerden bleven na de plechtigheid der onderteekening zit ten tot de Duit8chers de zaal verlaten hadden. Deze verlieten 't gebouw langs denzelfden weg waarlangs zij binnengeko men waren en begaven zich, begeleid door de militaire missie, oogenblikkehjk naar het Hótel des Reservoirs. Bolsjewistische gruwelen. De ïTimese-corrspondent te Helsingfors verneemt uit betrouwbare bron dat de jongste gruweldaad der Bolsjewiki, een drijfjacht op officieren, geëindigd is met den moord op 800 personen. Op één dag werden 3000 gijzelaars uit Moskou weg gevoerd. De taetiek der Bolsjewiki, de vrouwen van officieren dood te schieten, heeft ten gevolge gehad, dat velen zich laten scheiden om het leven te redden. BINNENLAND. Dc ex-Keizer. Men seint uit Amerongen aan het »Hbl.« Er gaan geruchten in Amerongen, dat de Keizer zal vertrekken. Er is een on gewone stemming op het kasteel. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis heeft Bothomley ge vraagd of er stappen zijn gedaan, zoodat de Nederlandsche regeering het ontsnappen van den ex-Keizer zal beletten. Hamsworth antwoordde dat de geallieerde mogendheden door hunne vertegenwoordi gers in Den Haag de Nederlandsche re geering op de wenschelijkheid hebben ge wezen van maatregelen, om het vertrekken van den ex-Keizer uit Nederland te ver hinderen (toejuichingen). Hamsworth erkende bovendien dat er over de uitlevering van den ex-Keizer geen onderhandelingen waren gevoerd met de Nederlandsche regeering. Een bezoek aan den kroonprins. Uit Enkhuizen schrijft onze correspon dent, d.d. Zondag Te Enkhuizen arriveerde gisteravond het van Amsterdam komende motorjacht »Dia- na«, met 8 Duitsche dames en heeren, die vergezeld waren van den heer Cremer, Duitsch consul te Amsterdam. Heden (Zondag)ochtend vertrok het vaar tuig, na een loods aan boord genomen te hebben, naar Wieringen, waar men van het voorgenomen bezoek op de hoogte scheen en aan de haven een auto gereed stond. Nadat het gezelschap den Kroon prins had bezocht, ging deze mede naar het jacht en vertoefde tot ongeveer 4 uur aan boord. Vervolgens stoomde het jacht naar Enkhuizen terug, waar het vaartuig tegen 8 uur met de Duitsche vlag achter op, binnenliep. Keizer en Kroonprins. Er gaan over den ex-keizer en ex-kroon prins van Duitschland vele en velerlei ge ruchten. Het bericht omtrent de ontsnapping van den ex-kroonprins is beslist onjuist. De Echo de Paris vindt, dat men zich over een mogelijken terugkeer van Wil helm II en den kroonprins maar niet al te bezorgd moet maken. Deze zou in ieder geval voor de Entente dit gewin opleveren, dat men tegen Duitschland een hoogeren toon kan aanslaan als overwinnaars dan tegenover Nederland. Het Journal wees er op, dat het vredes verdrag niet voorziet in een uitlevering van den kroonprins door Nederland. Keert hij echter in Duitschland terug, dan kan men hem plaatsen op de lijst van hen, die door Duitschland uitgeleverd moeten worden, om voor een internationale rechtbank te ver schijnen. De Daily Telegraph ontving uit Parijs een bericht omtrent toebereidselen tot den terugkeer van den gewezen keizer naar Duitschland. Van betrouwbare zijde wordt echter verklaard, dat noch Nederland noch de Duitsche regeering kennis draagt van zulke voorbereidingen. Het bericht wordt be schouwd als een verzinsel van de Entente pers. De corr. van de Tel. te Parijs weet te melden, dat de geassocieerden de uitleve ring van den keizer niet aan Nederland zullen vragen. o— Drie uieuscheu In zee verdronken. Aan het strand te Scheveningen heeft een zeer droevig ongeval plaats gehad, waarbij drie menschen het leven hebben verloren. Een der zwemmers in het gemeentelijk volkszeebad had zich te ver in zee gewaagd waarbij hij toen zeer waarschijnlijk het slachtoffer is geworden van den trek in het water, welke zich daar ter plaatse dikwijls voordoet. In plaats van zich toen naar de kust te laten drijven ging hij tegen den onder stroom opzwommen, waardoor hij nog ver der afdreef en in levensgevaar kwam te verkeeren. Toen dit aan het strand bemerkt werd gaf het badpersoneel teekenen, dat hij on middellijk terug moest keeren waaraan echter door den zwemmer geen gevolg werd gegeven. Onmiddellijk werd daarop een boot uitgezet en met een drietal man schappen van het badpersoneel bemand om den steeds meer en meer in levensgevaar verkeerenden zwemmer te redden. Midden in de vry sterke branding sloeg helaas echter de boot om met het gevolg dat de manschappen te water raakten. Slechts een hunner gelukte het zich aan het omgeslagen vaartuig vast te klampen en wist er boven op te kruipen, waardoor hij zijn leven reddede twee anderen dreven echter af en werden door de zee verzwolgen. Althans noch van hen noch van den zwemmer werd iets teruggezien, alle drie vonden hun dood in de golven. De lyken zijn nog niet gevonden. De stoomreddingsboot Rutgers van Ro zenburg* was ook onmiddellijk uit de haven vertrokken om assistentie te verleenen, maar mocht er ook niet in slagen eender slachtoffers dood of levend op te pikken en moest dan ook onverrichterzake terug- keeren. De zwemmer is een tot nu toe onbekend gebleven manspersoonde twee andere omgekomen personen behoorden tot het hadhuispersoneel van het volkzeebad en waren te Scheveningen woonachtig, Beperkiug van arbeidsduur. De Nederlandsche Vereeniging van Elec- trotechnische Werkgevers heeft den minister van arbeid verzocht in het ontwerp voor den 48 urigen werkweek, een maatregel op te nemen, waarbij het den werknemers verboden wordt in hun vrijen tijd loon arbeid voor derden te verrichten en waar bij de opdrachtgever straf baar wordt gesteld, o Zilverbons van een gulden. De zilverbons van één gulden worden zooveel mogelijk aan de circulatie onttrokken, de Nederlandsche Bank g6eft ze niet meer uit. De bedoeling van dezen maatregel is het aan de circulatie onttrokken zilvergeld weer te doen uitgeven. Hbld, Korte berichten. De Raad van Veenendaal heeft 'n ver ordening vastgesteld, waarbij het vloeken strafbaar wordt gesteld, evenals het bezigen van onzedelijke taal in het openbaar. Te Terwolde (Geld.) is bij een kind van den arbeider K. vlektyphus vastgesteld. De bemanning van den in IJmuiden aangekomen zeilharinglogger >Pluto« rap porteert aan een groot gevaar te zijn ont komen. Op de visscherij zijnde, sprong een mijn op ongeveer tien M. afstand van het schip, waardoor de stukken op het dek van den logger terecht kwamen. Een deel van de vleet ging verloren doch de bemanning bleef, wonderlyk genoeg on gedeerd. De Burgemeester van Den Haag heeft in een gesprek medegedeeld, dat de plan nen in bewerking zijn voor een vredesfeest aldaar. Het volk voegde hij er aan toe heeft behoefte aan zoo'n feest. De directie van de N. U. M. heeft een aanklacht ingediend tegen den vroe- geren ambtenaar D. J. S., ter zake van verduistering van ongeveer f 2200, ge pleegd in Februari van dit jaar. Dit is dezelfde persoon tegen wien Donderdag een jaar gevangenisstraf werd geëischt in verband met de consenten knoeierijen, waar mede een bedrag van 9 millioen gemoeid was. —o Baatiehappty rau NQrerkeld. In de vergadering van de maatschappij van Nijverheid, te Arnhem, werd de vol gende motie aangenomen Belasting op vermogensaanwas. De 142ste algerneene vergadering mach- tigd het hoofdbestuur den Minister van Financiën te berichten, dat mededeelingen in de dagbladen omtrent een voorgenomen belasting op vermogensaanwas der algerneene vergadering nopen te verklaren, dat zij elke belasting die verlammerd werkt op de spaarzaamheid en op het initiatief verwer pelijk acht, en dat naar haar oordeel bij de voorstellen tot invoering van nieuwe belastingen en naar gestreefd moet worden deze dienstbaar te maken aan de bevorde ring van spaarzaamheid. Daarna komt aan de orde de 8-u r i g e arbeidsdag. De afdeeling Dordrecht heeft een motie ingediend, waarin wordt gezegd, dat bij het nemen van maatregelen de pro ductie betreffende, naast ideëele eischen bestaan en dat de totstandkoming van het ontwerp-arbeidswet een sterken achteruit gang van de productie in menig bedrijf zou beteekenen, zoodat de wekelijksche werktijd van 48 uur moet worden ingevoerd, mits de regeering de krachtigste maatregelen noemt tot het besnoeien van onnutte pro ductie en handel en het bevorderen van spaarzaamheid, zoomede van de nuttigste productie. De„ afdeeling bestrijdt ten sterkste de 45-urige werkweek, die voor de contenue- bedrijven groote moeilijkheden zal mee brengen. o Belasting op de rermogensrermeerderlug. Het Volk meent te weten, dat Minister De Vries het plan heeft laten varen van een, op gezette tijden te herhalen, belasting van 30 pet, van de vermogens vermeerde ring van de laatste jaren. Volgens het blad schynt de Minister thans de meening te deelen van hen, die de heffing-in-eens voorstaan. Ëen jeugdige braudbrlefsehrtyrer. Vrijdag ontving de heer Heuff te Zoelen een brief, waarin hem werd aangezegd, den volgenden morgen een bedrag van f 3000 te deponeeren bij de pomp in het Zoelensche bosch deed hy dit niet, dan zou zijn boerderij in brand gestoken wor den. De onderteekening luidde de pen ningmeester van de Roode Bende. De poli tie, met dezen brief in kennis gesteld, zette, versterkt met rijkspolitie uit Tiel, Kerk- Avezaath en Buren, het bosch af. Zater dagmorgen sloop de 15-jarige Th. J. te Zoelen, leerling van de H. B. S. te Tiel, nader. Een kwartier later volgde de heer H,, die een enveloppe bij de pomp legde. Pas was de heer II. vertrokken, of J. nam den brief op en opende dien. De politie arresteerde hem en stelde hem ter be schikking van de justitie te Tiel. Boer eigeu schuld. Zondagnacht is een schipper in een ver dacht huis op het Spiwater te Rotterdam van f 1800 beroofd. Als verdacht hier meer van te weten is vrouw M. L. in be waring gesteld. Een zijner collega's stapte in dezelfde straat een ander kamertje binnen, wat hij bekoopen moest met 1100 francs. o Een houten standaardschip. De »Fulvia« een stoomschip van circa 3000 ton laadvermogen is in de haven van A'dam met een volle lading pitch pinebal- ken uit Mobili (N.-Amerika) aangekomen. Dit stoomschip, varende onder Britsche vlag, is op een Amerikaansche werf geheel van hout gebouwd volgens een standaard type. Het model is niet bepaald mooi te noe men de afwerking is niet van dien aard, zooals bij stoomschepen van staal of ijzer gebouwd. Dit is het eerste houten stoomschip van dergelijke afmetingen, dat in de Amster- damsche haven arriveerde. Nederland en België. De Parhsche correspondent van de Mor- ningpost meldt omtrent de Nederlandsch- België quaestie, dat naar hij verneemt, de Nederlandsche regeering op het standpunt staat, dat de commissie door de vredes conferentie ter behandeling van deze quaes tie aangewezen, zich behoort te beperken tot de vraagstukken, waarover België en Nederland het van te voren eens zijn ge worden. Dat is in overeenstemming met jhr. Van Karnebeek's politiek om de zaak aan België en Nederland over te laten en de bemoeienissen van de groote mogend heden zooveel mogelijk te beperken. De Raad van Vijf heeft Nederlaud te kennen gegeven, dat hij hiermee wel instemt. o PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Door de firma de Haan en Oerlemans (Scheepebouwers) zijn 4 wonin gen aangekocht in het verlengde van het Wilhelmina-plein, toebehoorende aan den Heer Michaël te Aalburg. Tevens wordt door dezelfde firma het vroegere »Bethesda« gerestaureerd en ingericht voor het gezin van een der hoogere beambten. De Heer Stassen is gisteren als Hoofd der M.U.L.O. School in functie ge treden. Naar wij vernemen heeft zich een aantal nieuwe leerlingen voor de a.s. cursus op gegeven. Werkendam. In de gehouden Raads vergadering deelde de burgemeester mede telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat de rechtbank te 's Hertogenbosch in de procedure der gemeente tegen de gasfa briek alhier ten gunste van de gemeente heeft beschikt. De vergrooting der alg. begraafplaats is thans geheel voltooid en aan het ge meentebestuur opgeleverd. Andel. Door den heer P. van Mosseveld, Sluismeester alhier, is tegen October als zoodanig ontslag aangevraagd. Bij de verpachting van het hooigras in Andelerbroek, behoorend aan de Gemeente,, was de opbrengst V«j hooger dan het vorige jaar. Cappelle. Aan Mej. J. Verheijden, ambtenaresse by het Levensmiddelenbedrijf alhier, is wegens vermindering van werk* zaamheden tegen 15 Juli e.k. ontslag ver leend. De heer J. v. Tilborg onderwijzer alhier is benoemd tot onderwyzer aan de O.L. School te Zuilichem. Reeds zijn bij enkele landbouwers onder het vee gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd. Het is te hopen dat deze ziekte zich niet verder uitbreidt. De heer M. Ramsteijn alhier slaag de bij het te Arnhem gehouden examen voor kommies bij de Ryks Directe belas tingen en Accijnsen. De emiritus predikant Ds. Ruijs, die meer dan 20 jaren herder en leeraar der Ned. Ilerv. Gemeente te dezer plaatse is geweest, is te Eist bij Amerongen op ruim 85-jarigen leeftijd overleden. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Paddenburg te Waarder bij Woerden. In een bijeenkomst van verschillende personen uit deze gemeente en Vrijhoeve--* Cappelle is besloten tot wederoprichting van het muziekgezelschap »Sirenev, dat ge durende de mobilisatie geheel stil heeft ge legen. Dranen. Van den voortvluchtigen no tarisklerk is nog niets bekend. In de garage van hotel »De Twee Kolommen* te Waal wijk heeft hij volgens de »E. v. li. Z.« zijn fiets achtergelaten en is vandaar per trein in de richting Zwaluwe vertrokken. Genderen. Onze predikant Ds. J. R. B. Feijkes, die het beroep naar de Herv. Gemeente te Deurne aangenomen heeft, nam Zondagmiddag j.l. afscheid met eene leerrede naar aanleiding van 2 Cor. 5:21. Na de gebruikelijke toespraken werd hij toegesproken door den consulent Ds. Bakker van Aalburg, die ten slotte de aanwezigen uitnoodigde om den scheidenden herder en leeraar toe te zingen Ps. 121 4. Het kerkgebouw was zoo vol, dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellenuit de omliggende plaatsen was ook een zeer groot aantal belangstellenden opgekomen. Van de ringpredikanten waren aanwezig Ds. Gobius du Sart van Wijk, Dr. Tjalma van Veen, Ds. Ruijsch van Dugteren van Heusden, Ds. van Steijn van Callenfels van Dussen, Ds. v. d. Pol van Meeuwen en Ds. Nauta van Doeveren. Bovendien waren nog tegenwoordig Ds. Louwe Kooijmans van Baardwijk en Ds. Kluin van Nederhemert. 's-Gravenmoer. De heer E. Bokma, candidaat te Nunspeet heeft voor het be roep der Geref. Kerk alhier bedankt en dat naar Helmond aangenomen. In eene daartoe Maandagavond op geroepen vergadering, waarin de burge meester, de predikant en een officier het woord voerden, melden zich 10 personen aan voor de vrijwillige landstorm, terwijl zich nog 13 personen opgaven voor de burgerwacht. Herpt. Niet alleen runderen, doch ook geiten worden door het mond- en klauw zeer aangetastal reeds een met doode- lijken afloop. Daar het schoolgebouw de openb. 1, school alhier sedert langen tyd te klein is,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2