den, opdat hun vader den onteerenden gang naar de rechtbank niet zal behoeven te maken. Prins Eitel Frederik heeft aan den koning van Engeland een telegram gezonden, waarin hij zich met zijn vier broeders stelt in de plaats van ïzijn kei zerlijken heer en vader. De verkeerstaking houdt in Duitschland nog immer aan. De Freiheit meldt, dat de staking in het geheele rijk zich steeds meer uitbreidt. Van gisteren af treden de spoorwegarbeiders in de volgende directies in staking: Han nover, Eiberfeld, Essen, Mainz, Magdeburg, Dortmund, Bielefeld, Darmstadt en Klamme. Dat is 6 pCt. en waarschijnlijk volgt ook nog Kassei. Daardoor is het treinverkeer in bijna geheel West-Duitschland stop gezet. Ook op de kustplaatsen is de staking over geslagen. In Hamburg en Dantzig staakt een groot aantal koopvaardijmatrozen en sehippers. En in Leipzig en Hannover gaat 't reeds stormachtig toe, in tal van andere plaatsen dreigt de staking. Als men daarbij in rekening brengt de geruchten over een dreigende regeerings- crisis, waardoor het voor de rijksregeering steeds moeilijker wordt te zijn een verte genwoordiger van het geheele volk, dan is de toestand in Duitschland vreeselijk te noemen. Deze crisis het is niet alleen een crisis in de rijksregeering, doch ook in de Pruisische moet in verband staan met de quaestie van de stichting van een republiek Rijnland en de afscheiding der provincie Hannover ten gunste van een eigen staat. Ook op afscheiding van Slees- wijk en op autonomie van Silezie zou ge rekend moeten worden. Nu zou Woensdag de nieuwe zitting van de Duitsche Nationale regeering beginnen, waarin dan de retificatie van het vredes verdrag onderhanden genomen zal worden. Maar de sociaaldemocraten en katholieken staan nog lijnrecht tegenover elkaar met betrekking tot de scheiding van kerk en staat en daardoor zou het niet zoo vreemd zijn als het verbond tusschen de beide groepen uiteen spatte. Wij zyn benieuwd hoe deze crisis zich afwikkelt. Wat de oorlog van Frankrijk heeft gekost blijkt uit het rapport. Woensdag aan de afgevaardigden in de Fransche Kamer uit gereikt, waarin nauwkeurige gegevens zijn meegedeeld omtrent de verliezen van het Fransche leger tot '11 November 1918, n.l. 1.089.700 dooden aan officieren en en manschappen, 265.300 vermisten. Het totaal aantal gemobiliseerden bedraagt 8.410.000. Bij de marine is het aantal dooden aan officieren 292, aan minderen 5239. Het aantal vermisten bedraagt hier 197 aan officieren en 5017 aan minderen, terwijl voor de marine 2.15000 man waren gemo biliseerd. Het totaal der verliezen is voor leger en vloot samen 1.365.735. In procenten bedragen de verliezen 16.2 voor het leger en 4.9 voor de vloot. BUITENLAND. Amerika verkoopt zijn overschotten. Het Am. departement van oorlog bericht dat alle levensmiddelenvoorraden van het leger, die overcompleet zijn, zullen worden verkocht 20 pet. beneden kostprijs en wel door bemiddeling der gemeenten, die zich daartoe bereid verklaren. De enorme hoe veelheid dwingt er toe, dat geen mindere hoeveelheid dan een gansche wagonlading kan worden afgeleverd. o Massa-executie te St. Petersburg, Een telegram uit St. Petersburg meldt, dat de bolsjewistische commandant Peters 800 personen, die getracht hadden St. Petersburg te verlaten, liet doodschieten. Eveneens werden 65 officieren gefusilleerd. Niemand mag thans Petersburg verlaten zonder toestemming van genoemden com mandant. Verschillende berichten. Volgens de Petit Parisien* is een am nestie ontwerp in Frankrijk in bewerking. De amnestie strekt zich uit over 150.000 veroordeelden. In het Saargebied en den W. Palts zijn 8000 Duitsche krijgsgevangenen aangeko men. De terugzending duurt voort. Heden zullen de geallieerden te Versail les met de Duitschers voor het eerst mon deling onderhandelen over het Rijnstatuut. Den 30sten Juni heeft in Italië een nieuwe aardbeving plaats gehad en wel in de Romagna. Te Civitella zijn 1000 per sonen dakloos en te Santa Sofia 2000. Cordana en San Pietro zyn zoo goed als geheel met den grond gelijk gemaakt. Honderdduizend franct voor ecu balkon. Te Parijs ontzien de huiseigenaren of huurders langs den weg, welke op 14 Juli gevolgd zal worden door de zegevierende terugkeerende troepen, zich niet, 6000 francs voor één raam en 100.000 francs voor een balkon over de gansche gevelbreedte te vragen. Zij lichten zulks toe met de verzekering dat er 250 menschen op zulk een balkon plaats kunnen vinden, zoodat de gelukkige huurder een winst kan ma ken van 150.000 francs als hij hetbalcon weer tegen 1000 francs per persoon on der-verhuurt. De hooge prijzen in Duitschland. Bestaat er een middel om de hooge prijzen, inzonderheid die der levensmiddelen omlaag te brengen De vraag is herhaal delijk gesteld en verschillende antwoorden zijn er op gegeven. De Duitsche regeering beproeft thans een middel tot daling der prijzen. Zij gaat thans levensmiddelen be neden inkoopsprijs leveren. De spoorweg arbeiders verlangden loonsverhooging, om dat de prijzen der levensmiddelen voort durend de hoogte ingaan. De Regeering wilde van loonsverhooging niets weten, doch beloofde den stakers en het geheele volk levensmiddelen tegen verlaagde prijzen. Ge lukt dit dan heeft de bevolking bereikt wat zij bereiken wil. Want haar Js het er niet om te doen meer papiergeld in handen te krijgen, waarvoor zij steeds minder koopen kan, doch fatsoenlijk rond te komen met wat zjj verdient. De Regeering heeft door dezen ingrij penden maatregel niet alleen de arbeiders en de kleine ambtenaren, die het stakings middel tot hun verweer bij de hand heb ben en daarvan een rijkelijk gebruik maken, maar ook de middenstand de kleine rente niers, de weduwen, de pensioen-trekken- den, die het erg hard hebben en geen acties kunnen ondernemen tot lotsverbete ring, getoond ter wille te zijn. BINNENLAND. DE UITLEVERING VAN DEN EX KEIZER. De zoans voor den vader. Berlijn, 5 Juli. Prins Eitel Friedrich van Pruisen heeft aan den koning van Engeland het volgende telegram gezonden Aan Z. M. den Koning van Groot-Bri« tanië en Ierland. Om te voldoen aan den vanzelf sprekenden plicht als zoon en officier, stel ik mij met mijn vier jongere broeders in plaats van mijn keizerlijken heer en vader voor het geval van zijn uitlevering, ter beschikking van Uwe Majesteit, om hem door ons offer den onteerenden gang te besparen. Namens de prinsen Adelbert, August Wilhelm, Oscar en Joachim van Pruisen. (Get. Eitel Friedrich.) Hindenburg voor den Keizer. Berlijn, 4 Juli. Generaal veldmaarschalk von Hindenburg heeft in verband met zijn aftreden het volgende schrijven aan den rijkspresident gericht ïDe onderteekening van het vredesver drag geeft mij aanleiding tot de volgende verklaring Voor alle orders en daden van het op perste legerbestuur sedert 29 Augustus 1916 draag ik alleen de verantwoordelijk heid. Ook zijn alle met de oorlogvoering verband houdende besluiten van zijne ma jesteit den keizer en koning sedert dien dag op mijn uitdrukkelijk advies en op mijn volle verantwoordelijkheid genomen en uitgevaardigd. Ik verzoek u deze verklaring ter kennis van het Duitsche volk en geallieerde regee ringen te brengen. w. g. HINDENBURG, Generaal-veldmaarschalk De uitlevering ran den ex-keiier. Naar Reuter d.d. 7 uit Londen seint, heeft bij een bespreking van de keizer- kwestie in het Lagerhuis Bon ar Law medegedeeld, dat nog geen formeele voor stellen aan de Nederlandsche Regeering zijn gedaan met betrekking tot be uitleve ring van den voormaligen Duitschen keizer. Echter, zoo voegde de minister aan deze mededeeling toe, zijn de noodige stappen in deze aangelegenheid wel gedaan. Dalziel vroeg of er dan reeds eenige officieuse ondergandelingen gevoerd waren. Bonar Law's antwoorn op deza vraag luiddeIk kan hierop nog niets zeggen. Murray stelde toen de vraag, of de minister zich bewust was, dat eigenlijk niemand in het bijzonder wenscht, dat de ex-keizer naar Engeland overgebracht wordt. (Toejuichingen). Hierop volgde geen antwoord. Dc ex-keiier. In de Nieuwe Ct. slaat de heer H. Dun- lop voor, dat de Nederlandsche regeering, voor zoover zij de beschikking heeft over het Vredespaleis, aanbiede, den ex-keizer in Den Haag voor die internationale recht bank te dagen en de zittingen Jn het Vre despaleis te doen plaats hebben. Hier mee zou zij een blijk hebben gegeven, mee te leven met de beschaafde wereld en bereid te zijn, alles, behalve het offeren der nationale eer in het werk te stellen, opdat het recht zijn loop hebbe. Daar de dood straf in ons land niet bestaat, zou het le ven van den ex-keizer geenerlei gevaar loo- pen. De ex-keizer zou misschien te bewe gen zijn, een enkele maal voor het hof te verschijnen, en overigens zou de behande ling der zaak, zooals getuigenverhoor, plei dooien enz., buiten zijn tegenwoordigheid kunnen plaats hebben. Vrijdag-middag, op klaarlichten dag, ver schenen vóór een pakhuis in de Rusten burgerstraat te Amsterdam waar een Duit sche firma een partij knoopen heeft opge slagen, eenige mannen met paard en wa gen. De mannen haalden uit het pakhuis een hoeveelheid knoopen en laadden deze op den wagen. Daar alles zoo kalm in zijn werk ging, vermoedde niemand in de omgeving eenig kwaad, zoodat de wagen rustig kon vertrekken. Later bleek echter dat de mannen niet het minste recht op de knoopen hadden. Men had hier te doen met een uiterst brutalen diefstal. Er wordt een waarde van f 20.000 aan knoopen ver mist. De daders zyn nog niet gevonden. Pror. Staten van Noord-Brabant. Naar de Msb. verneemt is door de drie A.-R. en twee C.-H. Statenleden in Noord- Brabant een Statenclub gevormd, waarvan de heer K. Timmers als voorzitter en de heer H. W. Knol als secretaris optreden. o Een goede daad. De directie van de Holland-Amerika-lyn en die van de firma Van Nievelt, Goudri- aan Co., te Rotterdam, hebben ieder f500 geschonken aan het comité ter hul diging van de nagedachtenis der tydens den wereldoorlog verongelukte Schevening- sche visschers. De gelden, die thans bij het comité binnenkomen, zullen uitsluitend bestemd worden voor de ondersteuning van de 197 achtergelaten weduwen. Dc verplaatsing van Leopoldsdorp. In de haven te Harderwijk zijn drie groote Rijnaken aangekomen om het hon derdtal uitneembare woningen, die indertijd tot huisvesting der Belgische gezinnen heb ben gediend en tesamen het z.g. Leopolds dorp uitmaakten, naar België te vervoeren. Ook de Belgische kerk, die in Ermelo gesticht was, zal met het geheele meubi lair geëxpediëerd worden. o Zou het toch waar zijn De ïMünst. Anzeiger« verneemt uit Essen, dat de firma Krupp in Nederland, dicht bij de Duitsche grens, groote terrei nen aangekocht heeft. Het zou de bedoe ling zijn, dat de firma een groot deel van haar producten in Nederland gaat ver vaardigen. o Het uitleveringsverzoek. Mr. Louis Israëls schrijft in de Tel. als zijn meening, dat onze regeering het uit leveringsverzoek niet van den juridischen kant zal bekijken en dus niet het advies der Utrechtsche rechtbank zal vragen. Het antwoord onzer regeering zal een zuiver politieke daad zijn. o Door ccu hond gesnapt. Een net gekleed heer, vertelt de Rsb., klom de trap op van een étagewoning aan de Charlotte de Bourbonstraat te 's Hage, en nam na de deur, die niet gesloten was, geopend te hebben, uit de portiek een fiets weg, waarop een nieuwe cape lag, die hij ook medenam. De bewoners merk ten den roof en zetten den dief na. Deze wierp de cape weg en ging er snel met het gestolen rijwiel vandoor. Nog sneller was de keeshond, dien de bewoner den rijwieldief had nagezonden. Hij haalde spoedig den dief in en beet in den band van het achterwiel, dien hij ondanks alle pogingen van den dief niet losliet. De dief was genoodzaakt, zijn gestolen fiets in den steek te laten en te voet te vluchten. Het baatte hem echter weinigop den Schenk- weg werd hij gegrepen en ingerekend. Indisehe lecning. Volgens mededeeling van het ministerie van koloniën, hebben de inschrijvingen hier te lande op de 6 pets. Nederl.-Indische leening 1919 totaal beloopen ruim f69 miliioen en in Indië rond f172 millioen. De leening van f180 millioen is dus met een globaal bedrag van f 61 millioen over- teekend. Actie tegen de hooge pachten. Er wordt geen grasverkooping meer in Maaswaal gehouden, of de boeren verbin den zich slechts tegen een vooraf bepaal den prijs te koopen, gemiddeld een derde lager dan in den eersten tyd werd besteed. De boerenbonden verzoeken den grondei genaren de vroeger besteedde prijzen te verlagen. De gevoerde actie is algemeen. Broedermoord. Te Doesburg heeft Zondagavond een noodlottige broedertwist plaats gehad tus schen den 24jarigen militair Visser en diens broeder, die 21 jaar oud is. Nabij- wonenden zagen de twee in opgewonden gesprek voorbijgaan. Plotseling zagen zij den soldaat hard wegloopen en hoorden zij den ander roepen »Help mij Hij heeft me gestoken I Haal het mes er uit I* De voorbijgangers, die kwamen toege sneld om den getroffene, die in zijn bloed baadde, te helpen, vonden echter van een steekwapen niets. Naar zijn woning over gebracht, bleek hy bij aankomst reeds in stervenden toestand te zyn. Spoedig daarop overleed hij. De dader is in de kazerne gearresteerd. (Tel.) o Een malaria-epidemie. Weltevreden, 25 Juni. In Kertosono, waar een malaria-epidemie heerscht, zijn thans 8000 personen door de ziekte aan getast. Nieuwe broodkaarten. De minister van Landbouw heeft bepaald dat, behalve de in art. 2 van zijne beschik king betreffende de distributie van brood- bloem, meel en rogge van 25 Nov. 1918, sedert gewijzigd, bedoelde B. en R. kaarten, in omloop zullen worden gebracht brood kaarten van verschillende kleuren, voorzien van een aantal afscheurbare bons, vermel dende het gewicht van het brood, hetwelk daarop kan worden ontvangen, zonder aanduiding van de soort van brood en van het tijdvak. Nader zal worden bekend gemaakt voor welke broodsoort en voor welk tijdvak deze kaarten zullen gelden. (St. Ct.) o lilt het huis van bewaring ontvlucht. Rotterdam, 5 Juli. In den afgeloopen nacht zijn twee bekende misdadigers, de 28-jarige L. v. D. en de 25-jarige F. v. D. er in geslaagd uit het huis van bewaring op den Noord-Singel te ontsnappen. De autoriteiten weigeren tot dusverre nadere inlichtingen te verschaffen omtrent de wijze, waarop deze ontsnapping in haar werk is gegaan. L. v. D. was gedetineerd wegens heling en wegens afpersing van een Belgische vrouw. Omtrent de ontvluchting van twee ar restanten uit het huis van bewaring heden morgen vernemen wij nog de volgende bij zonderheden In het vertrek, waarin de twee arrestanten zich bevonden, was nog een derde zekere T. aanwezig. De deur van de kamer was een oogenblik openge laten en alle drie maakten zij hiervan ge bruik om te ontsnappen. Ze wisten in de zittingszaal door te dringen, waar zich op dat oogenblik nog niemand bevond en be reikte over de publieke tribune een gang, waarna zij uit een raam in den tuin spron gen. T. brak hierbij echter een been en bleef onder het raam liggen. Toen men hem daar vond, ontdekte men ook de ont vluchting der beide anderen. Berooring 1 Amsterdam, 5 Juli. Een tweetal agen ten, die in den afgeloopen nacht door de Plantage Middenlaan surveilleerden, troffen een 34-jarigen man in bewusteloozen toe stand en op den grond liggende, aan. Zy brachten hem naar het politiebureau, waar hij spoedig bij kwam. Hij verklaarde door één of meer personen te zijn aangevallen, die hem bewusteloos sloegen, na hem be roofd te hebben van zijn portefeuille inhou dende een bedrag van f20.000. o Overgang naar de landweer. Op 1 Augustus gaan naar de landweer over de dienstplichtingen der militie, he- hoorende tot de infanterie de wielrij ders hieronder begrepen de vesting-ar tillerie, de pontonniers, de genietroepen, de hospitaalsoldaten en de administratietroepen van de lichting 1913 en oudere lichtingen, die ook in normale tijdsomstandigheden op 1 Augustus 1919 naar de landweer zullen overgaan. De dienstplichtingen, werkzaam bij den motordienst moeten, voor wat de onder- werpelijke aangelegenheid betreft, worden beschouwd als bij den motordienst gede tacheerd. Bevinden zich onder hen per sonen, die vóór of op 31 Juli 1919 den voor hen in Dormalen tijdsomstandigheden geldenden militiediensttyd hebben volbracht, dan gaan derhalve ook dezen op 1 Augus tus a.s. naar de landweer over, voor zoover zij in verband met het vorenstaande moe ten geacht worden te behooren tot een der in de laatste alinea genoemde wapens of dienstvakken. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden, 9 Juli. Op heden treedt een nieuwe dienst in werking, zoowel voor de tram Heusden Drunen—'s-Bosch en Waalwijk, als voor de Spoorwegen. d W c 3 CO 3 ifc- I-* w w co www 3 CD D V •-s O O to to o >-*■ 05 to bi -4 00 rH ï->» S O <-* o O toP O 2. o' 05 J <35 CR s I s a f <D O- 2 - c 3 - 3 lO 5' to g to - CJQ C? SO 3 O. CR C Olc O) 05 UI UI ö- P P O 3 ifx W to to br ut ffi Q- (D CD "■J «-»■ (D Cu CD sp 2. 5= 3 ê- S O - y w w w w w y y 3 3 w to g' co O sr oo bi ui 3 O CR CO b- co 1 r— K 3 h* at 4*. M» 'co b- Ul M- to 00 to O. CO CR CO 3 ~4 CO Voor verdere reizen raadplege men den Reisgids. Evenals telken jare, hebben de airtjes van het stadscarrilon een wijziging ondergaan en wordt nu het geheel uur voorafgegaan door »Kent gij het land,« enz. en hef halfuur door «wij willen Holland houden*, terwijl de kwartieren vóór en na, door fantaisie worden aangeduid. Verbetering. In het jongste verslag van den ge meenteraad is eene onjuistheid ingeslopen, die we ons haasten te herstellen en wel in de opklimmende prijzen der schoolgelden voor de M.U.L.O. Dit moet worden: Bij een geschat inkomen van minder dan f 1000 per kwartaal f 2,50 -1000—1500 - 4,— -1500—2000 - 6.— -2000—2500 - 8.— -.2500—3000 - 10.— -3000—4500 - 13.— 4500—6000 - 18.— boven f 6000 - 25. Almkerk. Dezer dagen was de 74 jarige arbeider P. C. alhier uitgegaan om gras te snjjden. Toen hij des avonds wat lang wegbleef ging men naar hem zoeken, en vond men hem in het gras zitten, al waar men tot de ontdekking kwam dat hij al reeds gestorven was. Ook alhier hebben zich bij sommige landbouwers enkele gevallen van mond en klauwzeer onder het vee voorgedaan. Het is te hopen dat deze zoo gevreesde ziekte zich niet verder zal uitbreiden. Aalburg, De heer C. Zoon, thans onderwijzer te Rossum, is benoemd tot onderwijzer aan de M.U.L.O te Vlaardingen. Ammerzoden. Heden werd in het R. K. bondsgebouw door den architect J. F. Goesten namens de »Woningbouw- vereeniging Ammerzoden* aanbesteed het bouwen van 7 dubbele werkmanswoningen aan de Hooge Steeg te Ammerzoden. Ingeschreven werd door de heeren A. v. Hezik Zn, 's Bosch f 69.000. A. J. Aegenendt, 's Bosch - 68.880. G. E. v. Diggelen, Herpt - 66.700. P. Kreté Zn., 's Bosch - 66.607. W. v. Kralingen, 's Bosch - 66.500. A. Wouters, Vught - 65.826. Jos. de Koning, Lieshout - 65.400. Gebr. Vervaart, Oss - 64.900. A. C. Brandwijk. Tiel - 63.600. J. F. Struijken, Leerdam -52.127. Gunning wordt 8 dagen aangehouden. Brakel. In het gemeentehuis is inge broken en zijn 8000 broodkaarten der nieuwe periode ontvreemd. Alhier doet zich het eigenaardige geval voor, dat al de gekozen raadsleden van een lijst en de reserven bedankt heb ben, zoodat de groep kiezers, die op de candidaten van die lijst gestemd hebben, geen vertegenwoordigers in den nieuwen Raad zullen krijgen. Beneden-Langstraat. Ging de hooi bouw aanvankelijk vlug van de hand, daarna werd het sukkelen en schoot het werk niet op, al ging er nog weinig verloren. De regen heeft toch aan de weiden en de reeds afgemaaide hooilanden veel goed gedaan. 00 b© Ut lO Ut to to O 00' - 00 00 00 Ci) zr co Ui 00 ft>' 3 3 a 3 co e CO SO co to co co so N (0 UI b* to co O O s so 3 UI co n O. CO t-». b- 00 *4 a> co a> et- 00 Ut co 3 (->» -4 t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2