Inmaakglazen in alle maten tegen concurreerende prijzen. I Vreeselijke Hoofdpijn Bij. bloedarmoede zorge In één nacht genezen Thermo-tabletten men er voor het lichaam gezond, van rijkelijk te voorzien krachtig bloed. Met MIJNHARDT's Staal tabletten bereikt men in zeer korten tijd de gewenschte resultaten, want hier mede wordt het staalgehalte van het bloed-, verhoogd. Ontbreekt op de doos de naam A. Mijnhardt, dan koopt u namaak en benadeeld daardoor uw gezondheid. Eischt daarom uitdrukkelijk een doos MIJNHARDT's Staal tabletten. In doözen vanaf 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Ver hees, Orthenstraat B. 89 en Vachterstraat 30 en Apoth. Dr. Lamers en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BUITENLAND. Anarchistisch complot te Rome, Een bericht uit Rome meldtEen anar chistisch complot, dat een aanval betoogde op het centraal gedeelte van Rome met handgranaten en andere ontploffingsmidde len, is thans ontdekt. Zestien deelnemers aan het complot zijn gearresteerd vier uur vóór den tijd, die vastgesteld was voor de uitvoering van het plan. Ook waren een 30-tal anarchisten per auto naar het fort Pratalata gereden, 4 mijlen van Rome, om te pogen het gar nizoen over te halen tot deelneming aan een aanval op de Romeinsche marktpleinen. De soldaten vuurden op de anarchisten en namen er verscheidene gevangen. An deren sloegen op de vlucht. Wilson is te New York aangekomen. De ^George Washingtonwerd door tientallen oorlogsschepen geëscorteerd. Tal van autoriteiten ontvingen den president. Wilson en zijn gevolg begaven zich naar de Carnegie-Hall, waar het gemeentebe stuur den president ontving. Overal waar hij langs kwam, werd Wilson luide toe gejuicht. Na de rede in de Carnegie-Hall zal Wilson heden naar Washington vertrekken. Op den 15en dezer zal hij in den Senaat een rede over het vredesverdrag en den Volkenbond houden. Duitschland. De vierde zoon van den Keizer, prins August Wilhelm, is bij een Berlijnsche bankfirma in dienst getreden. De prins, die 32 jaar oud is, is de eenige van de 6 broe ders, die niet de militaire loopbaan be wandelde. Hij is meester in de rechten. Rusland. De gruwelen der bolsjewiki Uit Helsingfors wordt aan de »Times« gemeld, dat volgens aldaar ontvangen be trouwbare berichten de bolsjewiki tusschen 10 en 21 Juni aan het front van Petrograd 740 arbeiders hebben gefusilleerd. Een oproer in de Putilolfabrieken leidde tot 212 doodvonnissen. De bolsjewistische frontlinie is samengeststeld uit arbeiders achter wie Letten en Chineezen gereedstaan om van de mitrailleurs gebruik te maken als de arbeiders recalcitrant mochten blijken. De Petrograder bladen van 29 Juni be helzen een decreet, waarbij de mobilisatie van 10.000 kinderen onder de 17 jaar gelast wordt, om loopgraven te delven. ai uw verkoudheid, heeschheid en keel pijn. Zij zuiveren de mondholte, lossen het slijm op en genezen uw hoest. In doozen van 50 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ter plaatse bij de adressen ge noemd in de advertentie Mijnhardt's Staal-tabletten, welke in ditzelfde nummer voorkomt. Italië. Onlusten. Stefani seint nog uit Rome. d.d. 9 Juli. Sinds eenige dagen hebben in tal van Italiaansche steden werkstakingen en on lusten plaats naar aanleiding van de le- vensraiddelenduurte. Het komt daarbij tot bloedige botsingen met de politie en er zijn vele gewonden, w.o. sommige doodelijk. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft het wets- ontwerp-Marchant tot invoering van het Vronwenkiesrecht met 34 tegen 5 stemmen aangenomen. DE VERDEDIGERS VAN DEN EX-KEIZER. Zijn broeder stelt zich ter be schikking. De broeder van den Duitschen keizer, prins Hendrik van Pruisen, heeft het vol gende telegram gericht aan den koning van Engeland. »In naam der rechtvaardigheid verzoek ik Uwe Majesteit te willen afzien van de uitlevering van Z. M. keizer Wilhelm II. Na het onderhoud dat ik op den 26en Juli 1914 met Uwe Majesteit gehad heb, ben ik naar Duitschland teruggekeerd om daar tot de mobilisatie aan de zijde van onzen keizer te vertoeven. Ik ben er getuige van geweest, hoe de keizer en zijne raadslieden alle mogelijke moeite hebben gedaan om den oorlog, als een onheil voor de menschheid, af te wen den. Om alle, de waarheid tartende, laste ringen, die in de laatste jaren over den Duitschen keizer zijn rondgestrooid, te weer leggen, ben ik bereid om mij uit vrijen wil ter beschikking van Uwe Majesteit te stellen om Uwe Majesteit behulpzaam te zijn de waarheid over de oorzaken van den oorlog en de gevplgen daarvan, aan het licht te brengen. De Ex-Keizerin doet een beroep op de Koningin. Naar de «Westphalischer Anzeiger« meldt, heeft de ex-keizerin van Duitschland een verzoek aan koningin Wilhelmina gericht om bij de Engelsche koningin en bij de Engelsche regeering hare interventie te willen verleenen, opdat van het voorge nomen verzoek tot uitlevering des keizers zal worden afgezien. o Dc uitlevering van den ex-Heiser. Uit Stockholm vernemen wij, dat het liberale Zweedsche blad »Svenska Morgon- bladet® den wensch tot het [nog verder vernederen van het Duitsche volk als de reden aangeeft, die Lloyd George tot het aangekondigde proces tegen den ex-Keizer drijft: De uitlevering en veroordeeling van den keizer zal echter een zaaien van dra- ketanden zijn, waaruit vroeg of laat een vreesehjke oogst zal opgroeien. Het jong-socialistisch blad »Folkets Dag bladen spreekt van een vergiftigde inqui sitie. Een geweldsoordeel moet den ge- voelsvrede voltooien. De cv-Keizer. Te Londen is de openbare meening ten opzichte van den Keizer in kentering. Ter wijl de Northelife bladen zelf zwijgen, plaatst de »Times« drie ingezonden stuk ken over de quaestie, een van zijn vroege- ren hoofdredacteur-buitenland sir Valentine Chirrol, met een krachtig betoog dat het berechtingsplan onverstandig en dwaas is. Voorts protesteert de »Star«. Geen Vol kenbond, zegt hij, zou een begin kunnen maken met de meest drastische inbreuk op de onafhankelijkheid van de kleine naties, welke maar mogelijk is door de Koningin van Nederland te dwingen den Keizer uit te leveren. Een correspondent van de »Daily News« heeft Zaterdag te Bern Prins Hendrik geïnterviewd Ik legde hem, zoo zegt de correspon dent een verslag voor van de rede van Lloyd George, gehouden op Donderdag en waarin sprake was van het terechtstaan van den voormaligen keizer te Londen. Hij zag er natuurlijk tegenop, zich daarover uit te laten. Zijn schouders ophalend en de lippen toeknijpend, schudde hij het hoofd. j>Ik kan over deze dingen niet spreken, 2eide hij. »Wij verkeeren in dezelfde po sitie als Zwitserland, ons niet mee bemoeien.® ïNaar® wierp ik op »stel, dat 23 of 24 mogendheden een nota onder teekenen, waarin zij de uitlevering van den voormaligen keizer vragen, wat zal Neder land dan doen Na opnieuw een blik te hebben geslagen in het verslag van de rede, zeide hij»Ik weet niet wat Lloyd George bedoelt. Duitschland heeft een belofte onderteekend dat het den ex-keizer zal uitleveren om terecht te staanen indien Duitschland hem opeischt, zullen wij verplicht zijn, zijn verzoeken in te willigen. Ik vroeg den Prins, of hij den ex-Keizer of den Kroonprins in Nederland had ont moet. »Neen®, antwoordde hij. *Erwas,« zoo hield ik aan »een bericht, dat U. K. H. den Kroonprins had ontmoet, toen deze op het punt stond het land te verlaten, en dat U hem gesmeekt had te blijven.® »Dat weet ik«, antwoordde de Prins, en hij noemde met een niet weer te geven uitdrukking, het Londensche blad, waarin het gestaan had. »Mag ik dat bericht dan tegenspreken vroeg ik. »Dat moogt u ik heb hem niet ont moet. Het is onzin (dumme Sache). Ten slotte vroeg ik, of de tegenwoor digheid van den Prins te Bern, de hoofd stad van den Zwitserschen Bond, eenige politieke beteekenis hadof het b.v. in eenig verband stond met den Volkenbond. »Niet in het minst« antwoordde hij ïik ben hier als particulier en incog nito.® Ook in Duitschland behandelt de pers de kwestie der uitlevering. Theodoor Wolff schrijft in een hoofdartikel in het Berliner Tageblatt, dat de Entente thans door het procesgedoe het rechts- en betamelijkheids- gevoel aantast, de hartstochten opwekt, de moreele gezondheid nog meer af breuk doet en Duitschland ontheft van den plicht om klaarheid in eigen kring te scheppen. De Vorwarts wijst er op, dat het von nissen van een enkeling, die bovendien weerloos is, het beste middel is om pro paganda voor hem te maken. Naar aanleiding van de zeer tegenstrij dige geruchten, welke vooral in de buiten- landsche pers de ronde doen in verband met de uitleveringskwestie nopens den gewezen Duitschen keizer en waarbij zelfs gelijktijdig met evenveel zekerheid wordt aangenomen, dat de Nederlandsche regeering eventueel zal besluiten tot uitlevering als dat zij zulks niet zal doen, heeft het Ne derlandsche Correspondentiebureau uit in lichtingen te bevoegder plaatse de over- tuigiug gekregen, dat het standpunt der regeering tegenover een te verwachten verzoek om uitlevering op dit oogenblik niet anders is dan het tot dusver was en indertyd door den tijdelijken voorzitter van den ministerraad in de Tweede Kamer is uiteengezet, n.l. dat het verzoek tot uitle vering zal behooren te worden getoetst aan recht en wet. Een verzoek tot uitle veringlis, in tegenspraak met ook daaromtrent verspreide geruchten tot op heden bij de regeering niet ingekomen. o België weigert de Licenses te vernieuwen. Door de Rijks-kolendistributie zijn, naar wij vernemdn, de contracten met de im porteurs betreffende den nvoer van steen kolen uit België, welke na prolongatie, op 30 Juni j.l. afliep, opnieuw verlengd. De Belgische regeering heeft zich echter niet bereid verklaard, de uitvoervergunnin gen (licenses), welke op 4 dezer afliepen, te vernieuwen. De moeiie waard. De douane te Roozendaal heeft een partij platina in beslag genomen ter waarde van ongevear f250.000. t Dc droogmaking van de Zuiderzee. Te Wilp werden Maandag de eerste steenen voor de werken ter droogmaking van de Zuiderzee ingescheept met bestem ming naar Wieringen. o Geeft dc Staat een voorbeeld van zuinigheid 1 Het Departement van Financiën besloot onlangs een paar perceelen aan den Raam- weg te 's Gravenhage in publieke veiling te brengen, daar zij voor f 80.000 als Rijkspanden te duur uitkwamen. Een ver standig besluit. De Raad voor den Arbeid ziet echter naar een goed onderkomen uit en koopt op denzelfden Raamweg een paar andere perceelen voor f 165.000, fraaie heeren huizen, die overal geschikt voor zijn, be halve voor kantoorlocaliteit. Een firma te IJmuiden heeft in het vorig jaar ongeveer 2000 vaten augurken inge zouten met de bedoeling wanneer de uit voer naar het buitenland wederom werd toegestaan, die te exporteeren. Thans kwam de firma tot de ontdekking, dat de geheele partij totaal bedorven was, zoodat er niets anders op zat dan alles in zee te werpen. Zooals beweerd wordt, lijdt de firma een schadepost van niet minder dan f75.000. o De vergiftigheid van napthaline. Algemeen is het gebruik om in het voor jaar de winterkleeren en het bontwerk te gen de mot te beschermen door ze op te bergen met naphthaline. Minder algemeen is bekend dat, hieraan veel nadeelen ver bonden zijn. Niet alleen, dat dikwijls de scherpe reuk uit de kleeren niet meer weg te krijgen is, al stelt men het goed geruimen tijd aan de lucht bloot, maar het grootste nadeel is, dat de naphthaline een ernstig vergif is. Bij de fabricage van deze stof wordt hiermede ook rekening ge houden en ruime ventilage der lokalen voor geschreven. Maar in het particuliere huis houden komen weieens gevallen voor van vergiftiging, waarbij de slachtoffers klagen over hevige hoofdpijn en brakingen, zoo als van een jongeman, die geslapen heeft op een divan, waarvan de kussens met napthaline behandeld waren. Volgens de scheikundige Berthelot heeft naphthaline ook volstrekt geen antiseptische werking hoogstens houdt het wat insecten op een afstand, doch de larven blijven leven en worden later niet verhinderd hun vernie lingswerk te volvoeren. Het gebruik van naphthaline in het huishouden is volgens dezen geleerde niets dan een huishoudelijke dwaling. (Vox Medic.). kan u zoo kwellen, dat gij geen raad meer weet. Een paar Mijnhardt's Hoofdpijn-tabletten in zoo'n geval genomen, bedaren terstond uw hoofdpijn. In kokers van 45 en 80 ct. Eisch vooral merk „Mijnhardt" Bij Apoth. en Drogisten. Ter plaatse bij de adressen ge noemd in de advertentie Mjjnhardt's Staal-tabielten, welke in ditzelfde nummer voorkomt. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is onze plaatsge noot de Technisch-ambtenaar le klasse van den Rijkswaterstaat J. A. Steinz met in gang van 1 September a.s. overgeplaatst naar Deventer. Als opvolger komt alhier de heer Oly Azn. te Terneuzen. Op het drietal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Breda (vac. wijien ds. A. v. d. Water)komen voor W. B. A. ten Kate te Kolderveen G. P. A. Ruijsch van Dugteren alhier en J. J. v. d. Wall te Spijkenisse. Naar wij vernemen zijn door het gemeentebestuur bij de bevoegde autoriteit pogingen in 't werk gesteld om den trein, die 4,20 u. nam. uit Zwaluwe vertrekt, en ten 5.32 in 's Hertogenbosch aankomt, ook te doen stoppen aan het station DrunenHeusden. Aan de besturen van de omliggende gemeenten is verzocht dit verzoek te steu nen, aan welke uitnoodiging bereids door verschillende gemeentebesturen is gevolg gegeven. Met het oog op de belangen van het reizend publiek, dat door de thans be staande dienstregeling in hooge mate is teleurgesteld, hopen wij, dat alsnog spoedig de gewenschte verandering wordt aan gebracht. Voor het toelatings-examen der Rijks Hoogere Burgerschool te 's-Bosch slaagde de jongeheer Frits Hilwig leer ling der M. U. L. O. school te Heusden. Werkendam. Bevorderd op de H. B. S. te Gorinchemvan de 1ste naar de 2de klasse J. Duijnevan de 2de naar de 3de klasse P. de Klerk en D. Bogers. Bevorderd op het Gymnasium van de 1ste naar de 2de klasse C. Andrée van de 4de naar de 5de klasse S. Meijer. Andel. Dinsdagavond werd aan de Sluis uit de rivier het lijkje van een naar gissing 5-jarig meisje opgehaald tot heden ontbreken nog alle gegevens omtrent de herkomst der drenkelinge. Tot tijdelijk wethouder, in plaat.': van wijlen den heer H. v. Wijgerden, werd benoemd den heer G. Millenaar. Op het hulptelegraaf kantoor wer den gedurende de maand Juni 103 tele grammen en 70 gesprekken behandeld. Naar wij vernemen hoopt de Chr Zangvereeniging»Heb dan de waarheit en den vrede lief,« alhier, op 27 Augustu a.s* deel te nemen aan den Grooten Zan gersdag met concours te Leerdam, onde leiding van haren directeur den heer A W. Havelaar uit Woudrichem. Capelle. Op de veiling van j.l. Dins dagmorgen 9 uur alhier werden de eerst' aalbessen aangevoerd. Besteed werd voo zwarte aalbessen 74 ct. per K.G. voo roode 48 ct. per K.G. Het mond- en klauwzeer, dat onde de koeien bij enkele landbouwers gecon stateerd werd, begint zich uit te breiden Bij sommige landbouwers zijn ook schape aangetast door deze ziekte. De jonge heer A. M. te Vrijhoeve Capelle legde deze week met gunstig gevol, zyn eindexamen aan de R. K. middelbar Handelsdagschool te Waalwijk af, P. de B. te Vrijhoeve-Capelle wer door de Bossche rechtbank wegens mishan deling Veroordeeld tot 4 mnd. gevange nisstraf. Op de Donderdagmorgen 9 uu alhier gehouden veiling van groenten e fruit werden de volgende prijzen besteed Groene komkommers I. 97210 ct. p. stuk Groene komkommers 11597a ct p. stuk Witte komkommers I 1415 ct. p. stuk Witte komkommers II 5—77a ct. p. stul Bloemkool I 1022 ct p. stuk. Bloemkool II 410 ct. p. stuk. Spitskool 17*27a ct. p. K.G. Dorperwten 2325 c. p. K.G, Peulerwten 28 ct. p. K.G. Wortelen 567a ct. p. bosje. Aardappelen 67a—8 ct. p. K.G. Poters 5 ct p. K.G. Tuinboonen 7—8 ct. p. K.G. Meloenen fl.10fl.40 Aalbessen (roode) 42 ct. p. K.G. Aalbessen (witte) 41 ct. p. K.G. De eerstvolgende veiling wordt gehoude op Dinsdag 15 Juli a.s. des voormiddag 9 uur. Dranen. Veilingbericht van 10 Ju Zwarte bessen per K.G. fl.101.15 Roode bessen 0.390.43 Frambozen v 0.961.02 Aardbeien 0.44 Doperwten I 17621 ct. II 66—426 Krombekken 20 t> Peulen 23 Savoyekool 4 Sla 2 Spitskool 3 Tuinboonen 7 Bloemkool stuk 23 Aardappelen K.G. 79 Pooters v 4 Genderen. Onze voormalige predikan Ds. J. R. B. Feykes, die het beroep aar nam naar de Herv. Gem. te Deurne c.a is Zondagmorgen jl. aldaar bevestigd dor den consulent ds. J. Pelinck Ter Hasebor van Helenaveen met eene schoone leerrec naar aanleiding van Joh. 1 12. Reeds toe waren ook vele belangstellenden uit de onj liggende plaatsen opgekomen en met aar dacht luisterde men naar de heerlijke, volS Christusprediking. Na de bevestiging wer den nieuwen herder en leeraar staancj Ps. 134 3 toegezongen. Des namiddags had ds. Feykes tot teks' gekozen Joh. 1 40 en ontwikkelde achtej eenvolgens deze 3 punten a. het komé tot Jezus b. het zien van zijne heerlijk heid c. het blijven 'bij Hem. Na de gebruikelijke toespraken werd h door den consulent namens kerkeraad e gemeente op zeer hartelyke wijze verwe komd in zijne nieuwe standplaats, terwi hem ten slotte werd toegezongen Ps. 121 waarmede de plechtigheid geëindigd wa RECTIFICATIE. Van bevoegde zijde melde men oq het navolgendeBij het afscheid van Dij J. R. B. Feykes heeft de consulent, DJ Bakker van Aalburg c.a., den vertrekkend herder en leeraar aan het einde der gods dienstoefening toe laten zingen niet Pn 124* zooals in een vorig nummer vai ons blad abusievelijk vermeld staat, maal Ps. 121*. Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCliJ 1 S

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2