Lay van Hsusden gR Aiteia. de Lansstraat gn fie Boffiielerwoir r li dit or. üeisort een ioepi, EST 11VW1I IlllWI Magazijn St, Jozef, L. DERKS, Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden, No, 3899. Zaterdag 26 Juli1919. SIGAREN, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. FEUILLETON. RAIIIAlANVs Heereu- en IliiMlerkleediiig. Und van altena GROOTHANDEL IN De nieuwste Vazen EETSERVIEZEN Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 1-6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. SOK Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog- lieden prpcourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 31 Rjj BÜITENLAKDSCH OVERZICHT »Ik zal dat stuk niet onderteekenen «c. Zoo heeft Renner, de voorzitter van de Oosten rij ksche vredesdelegatie verklaard, betreffende het door den Raad van Vijf definitief vastgestelde vredesverdrag. »Het is de vernietiging van Oostenrijk. Nu al zal Renner niet teekenen, allicht wordt een ander gevonden, die het voor hem doen zal. Bovendien, de geallieerden hebben tien dagen gelaten voor het indie nen van schriftelijke opmerkingen. Dan zullen er nog wel eenige wijzigingen in het huidige verdrag worden aangebracht. Maar gelijk een Tsjechisch blad opmerkt, de wij zigingen zullen niet gering moeten zijn om het verdrag op iets- te doen lijken, dat half aannemelijk is. Om te doen zien, dat deze uitspraak niet overdreven is, stippen wij maar even aan, dat Duitsch-Oostenrijk gedoemd wordt tot het dekken van een oorlogsschuld, die per hoofd der bevolking 8000 kro nen bedraagt. Het is te begrijpen, dat de moedeloos heid in Duitsch-Oostenrijk groot is. Frie- drich Adler, de bekende socialist, noemde het verdrag het doodvonnis van Duitsch- Oostenrijk, geen vredesverdrag, maar een onderclrukkingsverdrag. En ook hij meende dat de financieele voorwaarden tot een staatsbankroet zouden leiden, En zoo pes simistisch als deze politici zich uitlaten, oordeelt ook de pers. De grootste vrees 50. Nu en dan wierp zij de pen moedeloos neder en liet het hoofd op beide handen rusten. Nogmaals de pen opgevat maar niet lang duurde het of andermaal had de moedeloosheid de overhand en nu blonken er tranen in hare oogen. Hoe gaarne zou zij in zulke gevallen raad gevraagd hebben aan haar vader, #of aan Van Dormen, maar zelfs al waren deze bij haar geweest, dan had zij het toch niet kunnen doen. Na lang peinzen en overwegen was ein delijk de brief voltooid. Toen zij dien ge sloten had wilde zij hem op de plaats leggen, vanwaar de oppasser ze gewoonlijk meenam om naar de post te brengen. Maar hoe verschrikte zij, toen zij zag dat haar vorigen brief verdwenen was. Nu had de oppasser dien toeh medege nomen, toen zij een oogenblik de kamer had verlaten. Zij belde Anna om haar te vragen, of dit het geval kon wezen, en deze antwoordde, dat zij het niet wi3t, maar dat hij altijd gewoon was, daar de brieven te vinden, die naar de post moeten. Elise was diep ongelukkig nu was datgene toch gebeurd, waarvoor zij zooveel moeite had gegeven om het te voorkomen. Zij zou, en hiermede trooste zij zich toch, aan haar werd nog overtroffen, zoo schrijven de bladen, en wat de aanwinst betreft van het stukje Duitsch gebied in West-Hongarije, dit weegt niet op tegen het verlies van Zuid-Tirol, Zuia-Moravië en andere streken. Dezen vrede, zoo zeggen zij, is een »kerk- hofvrede«. Voorts moeten voorloopig 6000 melk koeien, 2000 jonge runderen, 1000 stieren, 3000 kalveren, 2000 trekossen, 2000 trek paarden, 1000 schapen en 1000 varkens worden geleverd, welke tusschen Italië, Servië en Rumenië worden verdeeld. Verder een nog vast te stellen gedeelte der. in het land voor den handel gereed staande meubelen. Gedurende vijf jaren hebben de geallieerden het recht van optie op hout en ijzer tegen den binnenlandschen prijs. De hoeveelheden zullen worden vastgesteld door de commissie voor het herstel. Wanneer Renner niet onderteekent zal het wel gaan als in den tijd in Duilschland toen Brockdorff-Rantzau weigerde. Een ander zal er zijn naam onder zetten. Of Oostenrijk dan ook denzelfden weg zal gaan als zijn broeder in den nood en zich zal neerleggen bij hét ontwijkbare Dat is nog niet zoo heel zeker. Immers Oos tenrijk heeft nog minder te verliezen dan Duitschland. Komt du3 de entente met een ultimatum, dan kon de regeering wel eens antwoorden»D«Je wat gij niet laten kunt. Ellendiger' dan de toestand nu is kan hij toch niet worden. Bela Kun, de Hongaarsche volkscommis saris van buitenlandsche zaken, heeft zich weer eens een interview laten afnemen, waarin hij onder meer heeft verklaard, man kunnen laten zien, dat zij den brief niet had willen verzenden. Toen hij tehuis kwam, vloog zij naar hem toe, sloeg de armen om zijn hals en riep uit|: Lieveling, lieveling, ik had besloten den brief niet te verzenden, ik had al een an deren geschreven en nu is hij bij vergissing toch naar de post gebracht. »Niet bij vergissing, Elise, want ik heb hem medegenomen. »Heb jij hem medegenomen riep Elise met blijdschap uit. »Ja is het niet goed Het hart van Elise vloeide over van zoo veel liefde. ZÜ had een oogenblik van on verdeeld geluk. Toen Elise haar voorstel had gedaan om naar Zwitserland te gaan, was Ravening daar bepaald tegen geweest, omdat hij vreesde, dat in een intiem gesprek met haar vriendin, Henriette niet geheel zou kunnen verbergen, hoe zij eens over hem had gedacht en misschien nog dacht, of schoon en hiervoor was hij haar ten hoogste dankbaar zij in haar brieven daarop nooit gezinspeeld had, Neen, als Elise het ooit moest hooren, dan wilde hij, dat het uit zijn mond zou zijn en niet uit dien van Henriette dat hij althans bij haar zou wezen. Ook bij het tweede voorstel van Elise had hij niet onduidelijk doen blijken, dat dit hem minder aangenaam zou zou wezen, maar bij nader inzien kwam hem dat toch zeer hard voor. Henriette scheen haast geen vriendinnen te hebben, nooit een ultimatum te hebben ontvangen. Naar men zich herinnert, heeft men inder tijd de bekende nota van Clemenceau, naar het schijnt ten onrechte, aldus genoemd. Kun verklaarde voorts, dat de positie van zijn regeering zeer sterk was, een opmer king, die wel juist zal wezen. De jongste poging tot contra-revolutie blijkt wel een falikante mislukking te zijn geweest, die het tegenovergestelde heeft teweeggebracht van de bedoeling. De tegenregeering te Szegedin is een niet, eens door de Entente erkende misgeboorte. Een gevaar voor de Hongaarsche Soviet- regeering blijven de Roemeensche troepen, die zich niet uit Hongarije hebben terug getrokken, hoewel Clemenceau dit aan Bela Kun had beloofd. De Hongaarsche Soviet-republiek heeft nu onverwachts het krijgsbedrijf tegen Roemenië hervat. De Hongaarsche troepen zitten de indringers overal op de hielen. Een groote hoeveelheid oorlogstuig en tal van kanonnen en machinegeweren werden buitgemaakt. Ook in Rusland staan de bolsjewiki er niet slecht voor. Immers de Britsche troe pen worden uit Noord-Rusland terugge trokken. Hierdoor verliezen de Russische legers die tegen de bolsjewiki strijden een machtigen steun. Tot overmaat van ramp zijn deze legers nog aan het muiten ge slagen en hebben het front aan de roode troepen overgegeven. Ironside (dat is de Engelsche generaal) is meester van den toestand dat wil in dit geval zeggen Hij heeft goede gelegenheid Tafel- en Desserimessen i in Hertshoorn Fruitmesjes en Vleeschvorkjes Ebbenhout. Tafelcouverts Zwaar verzilverd Theelepeltjes i en Alpacca Hong-Kong en Marie Antoinette. Koffie-, Thee- ea Ontbijt serviezen enz. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. iüSi en mocht hij nu de eenige ware vriendin die zij had, op dit oogenblik van haar ver vreemden Bovendien, zou hij dit op den duur kunnen doen? Zou Henriette, nude reden van haar verblijf in den vreemde door het overlijden harer moeder geheel was opgeheven, niet naar Nederland terug komen, en zou hij dan in de onmogelijk heid zijn, haar van Elise blijvend geschei den te houden Daarom had hij zich niet langer tegen den wensch zijner vrouw ver zet. Het was daarbij zijn voornemen, om, wanneer Henriette schreef dat zij zou ko men, Elise te zeggen dat hij haar vroeger wel gekend had of misschien zou het be ter zijn den schijn aan te nemen, alsof hij haar bij het wederzien herkend had, maar dit was van later zorg. Toen daarop van Henriette het antwoord kwam, dat zij hoewel zeer erkentelijk voor den lieven brief harer vriendin, het vrien delijke aanbod niet kon aannemen, omdat zij een plaatsing te Genève had gekregen, en dus niet in Holland zou komen, stelde dit Elise zeer teleurzij had er zoo vast op gerekend Henriette tenminste eenigen tijd bij zich te zien zij vermoedde wel, dat de hoofdreden in de hooge reiskosten zou gelegen zijn, maar deze was zoo moei lijk te verwijderen, omdat zij Henriette, met haar fier karakter, niet eens zou dur ven aanbieden haar daarin te gemoet te komen. Zij trooste zich echter eenigszins met de gedachte, dat terwijl zij en haar man toch al het mogelijke hadden gedaan heelhuids weg te komen. Nog wordt verder gemeld dat ook iu het zuiden uit de Kas pische Zee de Britsche strijdkrachten terug getrokken zullen worden. Voordat de havens dichtvriezen zullen er nagenoeg geen Britsche soldaten meer op Russische bodem staan. De Russische bolsjewiki krijgen dus gelegenheid al hun kracht te ontplooien. In de Fransche kamer heeft het een oogenblik gespannen. De vorige maal wesien wij en opdat er een sterke oppositie was tegen het beleid van de regeering. Het ieven bleef te duur. Maar minister Loucheur kwam betoogen, dat het leven in Engeland en België al niets goedkooper was. En het zou wel duur blijven omdat de steenkool, die aan alle productie ten grondslag ligt, zoo duur is. - Tot zoo ver verliep de zaak kalm. Maar ziet toen trad een links republikein Chau- ment op. Hij deed een feilen aanval op Clemenceau, aan wien hij verweet, dat hij, door te veel hooi op zijn vork te nemen als voorzitter van de vredesconferentie en voorzitter van den ministeraad, noch Frank rijk op de conferentie vertegenwoordigd heeft noch geregeerd in het binnenland. Deze aanval bracht Clemencau op de tribune, waar hij verbazing afdwong door zijn jeugdige kracht, zijn bijtende ironie, bijwijlen zijn ontroering. Hij toonde, dat geen enkele van de handigheden, waarmede men een regeering ten val brengt, hem onbekend is en dat zijn ministerie er niet minder handig is om er het hoofd aan te bieden en de manoeuvre met een tegen- manoeuvre te beantwoorden. De oude »Tijger« was onweerstaanbaar in zijn aanval. Het gevolg was dut met een meerderheid van 113 stemmen de kamer Vertrouwen in de Regeering uitsprak. Ook Lloyd George heeft scherpe Critiek te verduren gehad en wel over de kwestie der schadevergoeding, maar hij heeft even eens zijn tegenstanders van antwoord weten te dienen. Bottomley had verklaard, dat Engeland niets vergoed kreeg behalve de gebreken vensteruiteri, maar inderdaad was de scha devergoeding zeer aanmerkelijk. Er zou vergoeding betaald worden voor de in den grond geboorde schepen en voor de beman ningen, die er het slachtoffer van waren geweest. Er zou vergoeding betaald wor den voor de schade bij aanvallen uit de lucht, wat een belangrijken post vormde, voorts vergoeding voor pensioenen en toe lagen. Deze alle bij elkaar zouden den om naar elkanders genoegen te handelen, zij ook vriendelijk jegens haar vriendin was geweest, en daarbij toch aan den wensch van haar man voldaan werd, die, dit had hij niet kunnen verbergen, in zijn hart blij was dat Henriette niet zou komen. Intusschen kreeg Ravening hoe langer hoe meer te doen, zoodat Elise slechts zeer vluchtige oogeriblikken van zijn bijzijn kon genieten. Alleen de Zondagen maakten hier op eenigszins eene uitzondering, maar bij zijne groote drukten bleven er zooveel za ken van allerlei aard, zooals corresponden- tiën, huiselijke aangelegenheden enz. tot den Zondag liggen, dat hij ook dezen slechts ten deele aan zijne vrouw wijdde. Dit speet Elise zeer, want haar man was het licht in haar leven maar zij begreep dat hij niet anders kon handelen, en zij wilde in geenendeele voor hem een beletsel zijn om naam te maken. Daarbij kwam nog iets, dat haar dikwijls treurig stemde. Hoe goed Ravening ook voor haar was, hoe lief hij haar ook behandelde, duidelijk was het haar gebleken, dat reeds één jaar na hun huwelijk, zij niet meer dezelfde voor haar man was als tijdens haar engagement zocht hij toen uit natuurlijken drang steeds haar bijzijn, waar hem dit maar eenigs zins mogelijk was, thans gevoelde zij dui delijk dat zij niet meer de eerste plaats in zijn gedachten innam. Hij, met zijn vurigen geest had iets noodig om er zich aan te kunnen wijdennu zijne vrouw, DRAAGT (xorinclieni. belastingdruk sterk verlichten. Men had vervolgens gezegd, dat de ge allieerden geen betaling voor de oorlogskosten hadden verkregen. Maar zei Lloyd George De kwestie van de oorlogskosten werd onderzocht door het bekwaamste corps van deskundigen, dat de geallieerden bijeen konden brengen. Het was in het belang van de vertegenwoordigers van de verschil lende landen om den laatsten penning uit Duitschland te halen, maar zij waren niet van plan voorstellen te doen, die niet te verwezenlijken waren. Bottomley had gezegd gij moet de re kening aanbieden, maar deze afgevaardigde hechtte meer belang aan het aanbieden van de rekening dan aan de betaling erven. (Gelach en gejuich). Men had een reke ning aan Duirschland aangeboden. Men had gezegd dat het die moest honoreeren, maar men was op raad van de beste des kundigen van Europa tot de conclusie ge komen, dat de categoriën van schade die men in het tractaat had opgenomen, de grens waren van Duitschland's vermogen om te betalen. De mijnwerkstaking breidt zich in Enge land nog uit. Dit heeft een nadeeügen invloed op de nijverheid. Drie machinefa brieken moesten reeds stop worden gezet. Andere fabrieken hebben nog voor een paar dagert kolen. De arbeiders eischen hooger loon en korter werktijd. Gevolg van dit allesjHet leven nog al duurder. hoezeer hij haar ook liefhad, hem niet ge heel kon bevredigen, had hij zich met hart en ziel in zijne zaken geworpen deze na men de eerste plaats in zijne gedachten in. En Elise dacht er niet aan, hem dit te verwijten dit deed zij zelfs niet in haar hart, want zij begreep of meende althans te* begrijpen, wat daarvan de reden was. Toch gaf haar die toestand veel smart zij, die haar leven zou hebben willen ge ven. om Edgar gelukkig te maken, moest juist ondervinden, dat zij zoo weinig tot zijn geluk kon bijdragen ja, nu en dan kwam zelfs de vreeselijke gedachte bij haar op, of zij niet eigenlijk het groote strui kelblok was voor haar man om ooit geluk kig te worden. Want hoewel Ravening voor het uiterlijke vrij gelukkig scheen, gevoelde zij toch zeer goed, dat de over dreven ijver, waarmee hij zijn werk deed, hoofdzakelijk daaraan was toe te schrijven, dat hij wilde vergeten, wat hem vroeger het ideaal van geluk had toegeschenen. Hij liet zich daar niet over uitmaar bij het bespreken van een of anderen ro man of sommige gedichten, kwam zijn ware natuur menigmaal boven. Daar Elise er op gesteld was zooveel mogelijk op de hoogte te blijven van wat er in hem om ging, zocht zij dikwijls eene aanleiding om die onderwerpen ter sprake te brengen, die het meest geschikt waren om hem zijne gevoelens te doen uiteD. NIEUWSBLAD CUBA Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1