Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 3901, Zaterdag 2 Augustus. 1919. SIGAREN, SSSABlïïlEs, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. FKÊILLKTON. HM liïïWIS zmuwi IMHLMANN's Heeren- en Kiiiderkleediiig. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. GROOTHANDEL IN Meieka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog heden pryscourant. MAGAZIJN L24 Hintham er straat 24 c BUITENLANDS CH OVERZICHT 't Is te begrijpen, dat als het den men- schen niet voor den wind gaat, ze korzelig en gemelijk worden en den oorzaak gaan zoeken voor het ongeluk dat hen achter volgt. Nu is iedereen blij als hij zichzelf vrij kan pleiten van schuld en die op een ander kan werpen. Zoo is de toestand op het oogenblik in Duitschland. Het Duitsche volk zit in het ongeluk en wil de oorzaak weten van hun ellende. Sinds den aanvang van den oorlog heeft de Entente gezegd de schuld van het uitbreken van den oorlog ligt bij Duitsch land. Dit werd natuurlijk van Duitsche zijde tegengesproken. En nu In Duitschland is een Staatsgerechtshof opge richt, dat de waarheid aan het licht wil brengen' wie niet alleen van de buiten- i a n d s c h e leidslieden, maar wie ook van de Duitsche machthebbers schuldig is aan het uitbreken van den oorlog. In ons vorig overzicht schreven we over de onthullingen van Erzberger in de natio nale vergadering waarin hij de oude regeering aanklaagt. Deze, met name Michaëls, Lu- dendorff en Hindenburg zouden het oogen blik om een gunstigen vrede te sluiten voorbij hebben laten gaan en Duitschland in het ongeluk hebben gestort. Een zekere Gerlach in de »Welt am Montag« maakt Duitschlands schuld nog grooter. Hij schrijftWij alleen hebben voor het grootste gedeelte schuld aan het 52. »Vraag gerust, vader, vraag alles wat u wilt, ik weet wel, dat het uw bedoeling niet is om mij iets onaangenaams te zeg gen,was het goedhartig antwoord. nEdgar je hebt je hebt toch geen andere inclinatie klonk het ant woord. »Neen, vader, wees daarop gerustik geef u mijn woord van eer, dat dit niet zoo is.« ïlk dacht het ook niet, Edgar, hoor zeide de oude man haastig, x>je moet niet denken, dat ik het geloofde, maar het is mij zoo vreemd, wat je zegt en daarom kwam dat in mij op. Goddank 1 dat het niet zoo is want dat zou haar dood zijn,« voegde hij er op doffen toon bij. Vader, mag ik u nu ook een een vraag doen d Zeker, Edgar. Herinnert u u nog den eersten tijd van uw huwelijk Als den dag van gisteren het was de gelukkigste tijd van mijn leven, een tijd van ongestoord, onverdeeld genotmaar je weet hoe kort die geduurd heeftElise heeft haar moeder nooit gekend. Ravening zweeg. uitbreken van den oorlog. Wij alleen heb ben voor het grootste gedeelte schuld ge had aan het voortduren van den oorlog. Wij alleen hebben den oorlog een bijzonder wreed karakter gegeven. Gerlach vertelt, dat hij in den laatsten tijd het heele oorlogsmateriaal nogmaals doorgewerkt heeft en met mannen als graaf Montgelas en Hans Delbrück alle vraag stukken besproken heeft. Hij kwam tot de conclusie, dat Duitschland de volle ver antwoordelijkheid draagt vopr wat geschied is. Het oorlogsgevaar dreigde niet alleen in 4944, maar bijna voortdurend sinds 4871. Dat de oorlog uitbrak, is de schuld van de militair georienteerde, of beter gezegd, van de aan de militaire opvatting onderworpen regeering van Benthmann Heilweg. De 5de Juli 4914 is de dag van onzen zondeval. Toen kwam de Oostenrijksche afgevaardigde naar Potsdam en daar werd de eerste stap gedaan, die ons in het ver derf storten moest. Oostenrijk-Hongarije, dat zonder Duitschland in militair en po litiek opzicht niets was, kreeg van Duitsch land toestemming om Servië af te straffen. Het ultimatum, dat de wereldoorlog ten gevolg had, werd in Potsdam geboren. De Duitsche regeering wist, dat het later ont stane voorstel om het Oostenrijksch-Ser- vische conflict te localiseeren, humbug was. In het witboek staat uitdrukkelijk te lezen Wij waren er ons wel van bewust, dat een eventueel militair optreden van Oostenrijk-Hongarije tegen Servië Rusland in den oorlog betrekken zou en ons, door onze verplichtingen als bondgenoot in een oorlog storten kon. Nadien heeft men nog- »Wat wou je vragen, jongen »Ik heb niets meer te vragen u heeft mij al geantwoord. Zestiende Hoofdstuk. In het midden van Borneo, bijna lood recht onder de linie, ligt op het punt waar het riviertje de Teweh zich uitstort in de Barito, de Nederlandsche versterking, naar hare ligging »Moearah-Teweh« (mond van de Teweh) genaamd. Geheel van de be schaafde wereld afgezonderd in rechte lijn minstens 80 uur van de zuidkust verwij derd, had Albert reeds meer dan vier maanden op dit punt doorgebracht, te mid den van een land bewoond door Dajakkers, wier geliefkoosde bezigheid het koppensnel len is, en wier grootste glorie in het be zit eener uitgebreide collectie van zulke ge snelde koppen bestaat. Nadat Vanissa ruim één jaar in Atjeh was geweest, had hij eenigen tijd in de bovenlanden doorgebracht om zich geheel te herstellen van de ver moeienissen en de ontberingen, en was daarna naar Bandjermassing overgeplaatst, alwaar hij al spoedig was aangewezen als commandant van den bovengenoemden post, waarvan het doel hoofdzakelijk daarin be stond, bij de Dajaksche bevolking in herinne ring te houden, dat de Compagnie (zoo wordt het Nederlandsche gouvernement in Indië nog steeds genoemd) een wakend oog op haar hield. Was hier de toestand in het algemeen eens getracht te wijzen op het feit, dat de Weensche regeering er niet aan dacht het grondgebied van Servië te schenden. Dat ook dit huichelarij was, bleek uit een brief van Frans Jozef, die op 5 Juli aan den Duitschen keizer was gericht en waarin o.m. gezegd wordtHet streven mijner regeering moet in de toekomst op de iso- leering en op de verkleining van Servië gericht zjjn. Wilhelm II verzekerde daarop zijn trouwen vriend, dat hij en zijn rijk in het ernstige oogenblik trouw aan de zijde van den Habsburger staan zouden. Het ultimatum ging de wereld in. De Duitsche staatslieden vonden het zelf te scherp, maar de Duitsche gezanten noem den het officieel billijk en matig en ver dedigden het door dik en dun. Na deze eerste zonde komt de tweede in de dagen van 23 tot 28 Juli toen Grey al wat mogelijk was, deed cm tot over eenstemming te komen. De derde zonde bestond daarin, dat men de Russische mobilisatie niet met de Duitsche mobilisatie, maar met de Duitsche oorlogs verklaring beantwoordde. De Duitsche re geering heeft den brand gesticht en het blusschen onmogelijk gemaakt. De schuld van de verlenging van den oorlog is haast zoo groot als de schuld aan het ontstaan van het conflict. Erzberger heeft door zijn onthullingen gewezen, dat het slechts Duitschland's schuld geweest kan zijn, dat de mogelijk heid tot vrede sluiten niet waargenomen werd." GROGTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Wasehstellen. Oud-Hollandsch tinwerJc Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter- j en Kaasmesjes. 1GERO ZILVER - ALPACCA! Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBQLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. van vreedzamer aard dan in Atjeh, omdat men hier in vrede heete te verkeeren, de waakzaamheid mocht niet minder groot zijn, want de bevolking was geenszins te vertrouwen. Officieren en minderen wa ren er geheel van doordrongen, dat zij in dit land zich niet ver van hunne benting mochten verwijderen, want zij konden er zeker van zijn, dat, voorzoover de nabijheid der Nederlandsche versterking aan de Da- jakkers geen genoegzaam gezag inboezem de, de verzoeking voor de koppensnellers te groot zou zijn. Wanneer hier ook door de gewoonte de waakzaamheid dreigde te verflauwen, men had, indien het water op de Barito niet al te hoog stond, dan slechts één blik over den wal der benting heen te slaan, om da delijk aan de noodzakelijkheid van een voortdurend wachthouden herinnerd te wor den, want men zag dan het wrak van »De Onrust,het Nederlandsche oorlogs stoomschip, dat in December van het jaar 1859 door de Dajaksche bevolking op het verraderlijkst was aangevallen en geheel uitgemoord. Intusschen was thans de verhouding oogenschijnlijk van den meest vriendschap- pelijken aard. Patrouilles bezochten som tijds de omgelegen bewoonde plaatsen, en deden aldaar inkoopenook kwamen de Dajakkers bij de benting om hunne waren aan te biedensoms ook om een bezoek af te leggen. Niet zelden gebeurde het, dat een Dajakker, trotsch op het door hem Dit is wel zorg scherp gezegd als zelfs Duitschlands vijanden het ooit hebben kun nen beweren. Het Staatsgerechtshof echter hoopt niet alleen aan het licht te brengen wie er in Duitschland schuldig zijn maar ook daar buiten. De democraat Gotheine zei o.a. gisteren in de nationale vergadering dat de gewezen keizer inderdaad een deel draagt van de schuld aan Duitschlands ongeluk. Het herstel der monarchie zou zoowel ten opzichte van het binnen- als van het bui tenland het grootste gevaar zijn, dat Duitschland in dezen tijd treflen kon de republikeinsche staatsvorm moet met de grootste kracht verdedigd worden. Het staatsgerechtshof zal, volgens de meedeelingen van de ministers Müller en Baucr, voornamelijk vast moeten stellen in hoeverre Duitschland's vroegere macht hebbers schuldig zijn aan de noodlottige verlenging van den duur van den oorlog. Naar zich laat aanzien, zal dit lijden tot een algeheele oplossing van de schuldkwestie. Hiermee hoopt men een tegenwicht te scheppen tegen de rechtbanken der Entente en te bewijzen, dat Duitschland niet alleen schuldig is, waaraan ook de huidige regee ring, al klaagt zij dan de lieden van het oude systeem aan, vasthoudt. Velen zijn er die dezen tijd een grootsche tijd noemen. En er is stellig veel van aan. Vooral voor hen die na ons komen en die dezen tijd wel den wijden blik der geschiedenis bekijken zal dezen tijd groot zijn. Maar voor ons die er midden in leven en al dat gebarwar gadeslaan [en eiken dag weer ervaren dat er niets meer vast staat, voor ons lijkt het zoo dikwijls nietig menschengewiemel, een botvieren van zelfzucht. Zoo is bijv. in Elberfeld en Barmen de werktijd der mijnarbeiders aanzienlijk verkort. Heerlijk zouden we zeggen, zulk zwaar werk. Maar welk bericht lees ik daar nu over In arbeiderskringen schijnt de nieuwig heid merkwaardige uitwassen te toonen. Mijnwerkers b.v. gébruiken hun vrijen tijd niet voor de zoo noodige geestesontwikke ling, maar probeeren dezen in klinkende munt (d.w.z. in papiergeld) om te zetten door schoenen te lappen enz. In de buurt van Bochum worden nieuwe tramwegen aangelegd en daaraan werken vele mijn werkers in hun vrijen tijd. Iets, wat de grondwerkers natuurlijk niet erg bevalt. En de coucurrentie, die dezelfde mijn- verrichte feit, bij den commannt der ben ting kwam pralen met één of meer be bloede koppen, die hij bij een naburige stam had afgeslagen. Hoewel zulk een sprekend voorbeeld van de neiging der woeste bevolking met afgrijzen werd in oogenschouw genomen, en daarbij onbe wimpeld een afkeurend woord werd gespro ken, de bezetting was niet sterk genoeg om den commandant gelegenheid te geven, dergelijke bedrijven te verbiedenwant waren zij verboden, dan zou de overtre ding ook gestraft moeten worden, en hier toe was men niet zeker de macht te hebben. Toch oefende de aanwezigheid der Neder landsche bezetting eenigen zij het ook geringen invloed ten goede uit. Hoe afgelegen de plaats lag, bleek wel uit de omstandigheid, dat de eenige weg om vandaar naar de Nederlandsche bezit tingen te komen, de rivier de Barito was langs die rivier had dan ook de aanvoer plaats van levensmiddelen, munitie en aan vulling van manschappen. Daartoe ging van tijd tot tijd een oorlogsschip of een gouvernementsstoomer den stroom op. Maar gedurende maanden was hij niet voor stoom schepen bevaarbaar dan was de geheele communicatie atgesneden, of zij moest door prauwen, met behulp van gehuurde inboor lingen, plaats hebben. De morgen-excercitie van de kleine be zetting was afgeloopen. Albert zat met den officier van gezondheid, die met een DRAAGT Goriiicliem. werkers aan hun kameraden in de bouw vakken aandoen, is zoo groot, dat de werk lieden in de bouwvakken den volgenden noodkreet in een Sociaal-Demokratisch dag blad slaken »Wij werklieden uit de bouw vakken, doen een beroep op uw eergevoel Kunt gijlieden, die dag in, dag uit, uw werk in de mijnen verricht nog bovendien 7 tot 8 uur in ons bouwvak arbeiden Is uw ambacht, dat ook de regeering als »sehwerstarbeit« betitelt, zoo weinig in spannend, dat ge dagelijks tweeërlei werk kunt doen Wij als lichtere arbeiders kun nen dat niet. Tijdens de laatste werksta king hebt ge ons bedrijf laten stilliggen, omdat ge niet meer dan 6 uur kon wer ken en nu duldt ge, dat mijnwerkers den arbeid van metselaars en grondwerkers verrichten, terwijl duizenden werkloos zijn. Zijt gij mijnwerkers, nog menschen Ont waak en wordt solidair!" Te Werl in Duitschland zijn 42 poli tieke gevangenen in vrijheid gesteld, nadat zij een hongerstaking op het touw hadden gezet. In zes dagen tijds hadden zij niet gegeten. De nationale vergadering heeft een zeer stormachtige bespreking hierover gevoerd met hierboven vermelde gevolg. Hongarije zal wellicht binnenkort weer een nieuwe regeering krijgen. Tengevolge van de nederlaag van het Roode leger is de positie van de Hongaarsche Radenre- geering zeer geschokt. Gisteren kwam een der Hongaarsche volkscommissarissen bij den vertegenwoordiger der Entente te Weenen met het voorstel onderhandelingen tweeden luitenant het geheele officiersper- soneel uitmaakte, dat hij onder zijn bevel had, onder de veranda vóór zijne woning niet veel meer dan een houten loods toen een soldaat van de wacht kwam mel« den, dat er twee Dajakkers waren, die den dokter hulp wilden vragen, daar zij een ernstige zieke hadden medegebracht. Dit was niet de eerste keer dat dit gebeurde, en daar reeds een paar maal de pogingen van den officier van gezondheid een buiten gewoon gunstig succes hadden gehad, had de dokter een ongemeenen naam onder de bevolking gekregen. Hij was bereid zich naar de prouw te begeven, waarin zij hun zieke hadden medegevoerd Albert verge zelde hem, omdat hij op dat oogenblik niets beters te doen had. Naderbij gekomen zagen zij een kleine prauw, waarin iets onder een vrij groot zwart zeil lag. De Dajakkers trokken het zeil weg, en nu zagen de officieren het lijk van een Dajakker, waarvan de kop gesneld was en naast het lijk lag. Een der mannen nam den kop op, legde dien tegen den hals, en zag den dokter vragend aan, als om hem uit te noodigen zijne kunst uit te oefenen. Met veel moeite trachtte deze hun aan het verstand te brengen, dat dit boven zijn macht ging zij konden het niet gelooven en gingen ontevreden heen, omdat zij meen den dat de wonderdokter hun zijn hulp weigerde. Glimlachende, over hunne naïeve- teit zagen Albert en de dokter hen na. Wordt vervolgd.) II USBI.UI voor lit Land vin Heisiti ti Altoia, do Langstraat n lie Bommeliimari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1