t Land van Heusiigi on Alteiia, öe L2n|straat ei iiB Büiiiiiielerwaard r L J Bij dit nr. netissrt een lospl, est mmm Magazijn St, Jozef. L. DERKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3903, Zaterdag 9 Augustus, 1919. SIGAREN, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. FEUILLETON. It.tlILHAWs Heereii- en Kiaderkleeding. (ftorinclieiii GROOTHANDEL IN P Und VAN altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. '^i Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog heden prijscourant MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 raaiczMS: BUITENLANDSCH OVERZICHT »Konden we maar zien, of althans ge* looven, dat uit al de ellende, die doorstaan is gedurende, en nog geleden wordt ten gevolge van de oorlogsjaren, iets goeds geboren wordt dan zouden we stil zijn en geduldig dragen.® Zoo zeide iemand dezer dagen. Ja, konden we dat maar gelooven. Wat we zien is, dat de wereld or niet beter op geworden is. Het lijden, dat nooit de mensch en ook niet de mensch- heid laat gelijk ze zijn, heeft wel veel verbittering en ontwrichting gebracht, maar dat volken en rnenschen er door geheiligd zijn we zien het niet. De zelfzucht treedt grover op dan ooit te voren bedrog, kwade trouw, onzedelijkheid, farizeïsme enz. enz. vieren hoogtij. We willen niet als zedepreeker fungeeren, maar ieder zal het toegeven gelouterd is de menschheid niet uit de smeltkroes te voorschijn gekomen, 't Is mogelijk, dat de wereld versuft is door het razend rumoer, dat in al die oorlogsjaren over haar heen gedonderd is; dat het nog onmogelijk is tot bezinning en ordelijke rust te komen. Dat na 25 of 50 jaren het lijden vruchten zal dragen. Dat we nu nog pas staan aan het begin der harens weeën, waaruit een nieuwe tijd geboren zal worden. Maar de indruk, die het wereldgebeuren op ons maakt is, dat zoowat alles aan het wankelen is en er nog heel wat omver zal tuimelen dat eeu- 54. »Dat het mij niet meer onverschillig is om te blyven leven ik heb toen bespeurd, dat ik weer degelijk waarde hechte aan mijn leven men mag dat natuur lijk instinct noemen, ik beweer, dat ik dat instinct in Atjeh niet had en nu weldus ben ik vooruit gegaan. »Ben je dan in zoo groot gevaar ge weest »Dat zou ik meenen ik heb menigmaal gedacht, dat het in ontvangst nemen der decoratie mij aan heel wat meer gevaar blootstelde, dan het feit waarvoor zij gege ven werd.® ïlk begrijp daar niet veel van.® »Neen dat geloof ik wel. Je moet dan weten, dat ik het bericht kreeg van den militairen commandant te Bandjermassing, dat Z. M. de Koning mij de Militaire Wil lemsorde 4de klasse had verleend, en dat ik zoodra de juist aangekomen luitenant onder mijne orders geacht kon worden op de hoogte te zijn der zaken, zoodat ik hem zonder bezwaar het commando kon over dragen naar Bandjermassing moest komen, waar mij die decoratie op plechtige wijze zou worden uitgereikt. Daarbij was een datum opgegeven, waarop ik my zou moe wen en eeuwen rotsvast heeft gestaan. Een geest van opstand en verbreking van het bestaande waart over de aarde. Ten deele het gevolg van wrok jegens degenen die tot nu toe het heft in handen hadden en willens ot onwillens de volkeren hebben misleid. Ook door het gebrek dat er wordt geleden. Wij zien daarom met vreeze de toekomst tegen. Een vorig maal wezen wij er reeds op dat de steenkoolproductie verre bij de behoefte ten achter bleef. En hoe meer wij daar van vernemen, te meer wordt het duidelijk dat wij een bangen winter tegen gaan. Zoo schreef een medewerker van de N. R. C. De voorziening van Europa met brand stof zal in den a.s. winter moeilijk zijn. De bezorgdheid over het kolen vraagstuk beheerscht reeds thans alle volken. De toestand der Fransche en Belgische kolen mijnen, de verwarde politieke en nationale toestanden in de groote kolendistricten aan de Tsjechisch-Poolsch-Duitsche grens, als mede de onwil om te werken, die zich met name in de West-Duitsche kolenmijnen, zoomede in Engeland, doet gevoelen, bren gen mede, dat de kolenvoorziening van het Europeesche vasteland in het komende jaar met de grootste moeilijkheden gepaard zal gaan. Terwijl dit verschijnsel als een gevaar lijke ekonomische factor voor de Weste lijke landen van Europa kan worden be schouwd, heeft het voor de landen van Midden-Europa niet alleen een zoodanige beteekenis, doch ligt er bovendien de mo gelijkheid van allerernstigste sociale gevaren ten aanmelden. Nu begon juist het water te vallen, zoodat ik geen kans had in den eersten tijd een stoomschip bij ons te zien en dus kon ik niet anders doen dan per prauw gaan. Nu zul je wel weten, dat in het geheele Rijk van Bandjermassing, waardoor de Barito loopt, in naam het Nederlandsche gezag gevestigd is, maar in derdaad hebben wij er zeer weinig te ver tellen. Wel is er een contract gemaakt voor het te leveren aantal roeiers, wanneer de communicatie met prauwen moet plaats hébben en de som, die daarvoor betaald moet worden maar overigens is er niets, waaruit maar in 't minst het bestaan van ons gezag blijkt. Verbeeld je nu mij alleen in een prauw met de roeiers, die eiken avond verwisseld werden. Ik had niets dan een groot zeilvoor het overige was ik dag en nacht in de open lucht. Ik kan je zeggen, dat ik mij die dagen en nachten recht eenzaam heb gevoeld. Ik heb de prauw nooit verlaten, omdat ik het niet raadzaam achtte een woning binnen te gaan. Daarbij kwam dat het water zoo laag was, dat de roeiers en ik er soms allen uit moesten en over enkele plaatsen de prauw letterlijk moesten voortslepen. Omdat het stroomaf ging, duurde de reis maar vijf dagen. Maar de ellende, dien ik op mijn terugreis had, vergeet ik nooit. Toen heb ik volle veertien dagen in de prauw door gebracht en had daarbij een kist met geld bij mij, bestemd voor de uitbetalingen hier op de versterking daar men geen stoom- in opgesloten. Het laat zich niet overzien welke uitwerking een kolenkatastrophe na zoovele jaren van honger en ondervoeding op de volken van Midden-Europa zon heb ben. Men mag hopen, dat de West-Duit sche kolenmijnen in staat zullen zijn de Westelijke helft van Midden-Europa althans eenigermate te voorzien, zoodat dan hoofd zakelijk de Oostelijke helft van Midden- Europa, inzonderheid de Donau-gebieden en Italië, als door de kolenkrisis bedreigde landen kunnen worden beschouwd. De Matin maakt een memorandum van Hoover aan den oppersten economischen raad inzake de sleenkolenproductie openbaar, waarin o.m. deze uitspraak voorkomtVan een productie van ongeveer 679,500,000 ton per jaar in de voornaamste gebieden van Europa, met uitzondering van Rusland, is de productie op 443,000,000 ton ge vallen. Hoover heeft tegen een vertegen woordiger van de Matin gezegd Ik vrees, dat Europa en de wereld thans het ernstig ste gevaar te gemoet gaan, dat zij nog geloopen hebben. Ook de Berlijnsche bladen wijzen op het internationale karakter van de kolencrisis. Waar moet het heen als het verant woordelijkheidsbesef bij de arbeiders niet meer spreekt en zij blijven weigeren den arbeid onvermoeid aan te pakken Maar niet alleen de mijnwerkers zoeken het hunne, doch er is schier geen enkel bedrijf, waarin men niet ter wille van loonsver- hooging hst werk bij tijden neerlegt. In Engeland zijn het de bakkers, bijna 20.000 GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. schip kon zenden, moest ik het wel mede- nemen. Daar ik die geldkist niet verber gen kon, dacht ik menigmaal dat de nacht, dien ik inging, mijn laatste zou zijn. Ik sliep zittende vlak bij de geldkist met een geladen revolver om zoo te zeggen in de hand. Hoe ik er nog heelhuids afgekomen ben,^ begrijp ik zelf niet, als ik aan de begeerige blikken denk, die de lui op het geld sloegen des avonds bij het afbetalen. Eens kwam ik aan een plaats, waar ik nachtkwartier zou houden. Bij de scheme ring zag ik een aantal mannen aan den kant staan, van top tot teen gewapend. Hunne woeste blikken voorspelden mij wei nig goeds. Maar toen de prauw aan land kwam, meldde zich het hoofd bij mij en deelde mij mede, dat hij, omdat de bevol king in de streek niet best te vertrouwen was, een wacht voor mij had gecomman deerd die zou voor mijne prauw zorgen, terwijl hij mij dringend, naar mijn zin te dringend, uitnoodigde den nacht in zijne woning door te brengen. Ik bleef mijn stelsel trouw en weigerde, maar trachtte daarbij vooral voorwendselen te zoeken. Ik vertrouwde den kerel zoo weinig, dat ik bijna zeker weet, dat die nacht mijn laatste zou geweest zijn, als ik zijn zin gedaan had. Hoe sterk hij ook bleef aan dringen, ik bleef beleefd weigeren, waarop hij eindelijk blijkbaar ontevreden wegging. »En zoo bracht ik den nacht door, in de onmiddelijke nabijheid van die wacht, die my even ontrouw baar toescheen als de bij elkaar, die geen brood meer willen leveren. Verder gaan de politie-agenten voort met hun onvergeeflijk plichtsverzuim. Dan hebben de spoorwegarbeiders het werk neergelegd. En zoo gaat het maar voort. Gebrek aan alles en de rnenschen vermeer deren opzettelijk den nijpenden nood. Waar het vooral spant, dat is in Boe dapest. Nu de radenregeering zjch terug getrokken heeft en het leger geweigerd heeft langer tegen de aanrukkende Roe- meensche troepen te strijden is er de toestand nog ellendiger geworden dan hij al was. Voedsel uit het door de Roemenen bezette gebied waaruit Boedapest altijd zijn voorraden betrekt, blijft uit en zoo wordt de stad met uithongering bedreigd. Het is te hopen, dat het den geallieerden geluk ken mag, daarin spoedig verandering te brengen en van de Roemenen gedaan te krijgen, dat zij de stad van de noodige levensmiddelen voorzien. Er is wel kans op dat de geallieerden er zich zullen laten gelden. De Roemenen toch hebben op hun eigen houtje het machtelooze Hongarije een wapenstilstand opgelegd, waardoor dit land totaal afhan kelijk van Roemenië wordt. En dat laat de Entente maar niet langs haar kant gaan. Ze heeft al geprotesteerd tegen het eigen machtig optreden van het veroveringszuchtig volkje. Ook Duitsch-Oostenrijk zit in de knel. Het heeft in tegenvoorstellen, een wanhopig beroep gedaan op de goedgunstigheid der Parijsche vredesconferentie en verklaart onmachiig te zijn aan de gestelde eischen te voldoen. Ook in Duitschland blijft het hommeles. Gelijk we vroeger meedeelden, was er een streven de Rijnprovincie tot een afzonder lijke Republiek te maken, wat den Fran- schen alles behalve onaangenaam was. De stryd voor de Rijn-Republiek is nu opnieuw fel losgebroken. De voorstanders van zulk een republiek eischen een volks stemming. De beweging is goed georga niseerd. Zij gaat van Wiesbaden, Koblenz, Aken, Keulen op het platte land over. Het tot nu toe rustige Neder-Rijn ge bied schijnt ook geneigd er zich bij aan te sluiten. Men moet niet over het hoofd zien, dat buiten het centrum de neiging tot stichting van een Rijnlandschen vrijstaat zeer groot is. Ten slotte nog enkele korte berichten. De Times zegt, dat de klachten over de schrikbarende duurte van de kleeding en vooral van wollen stoffen steeds luider geheele bevolking, waarvoor het hoofd mij gewaarschuwd had. Ik dacht dat aan dien nacht geen eind zou komen maar toen ge voelde ik, dat ik wel aan het leven hechtte, dat verzeker ik je. De laatste dagen vari die reis heb ik ook nog gebrek geleden, want ik had onmogelijk kunnen voorzien, dat de tocht veertien dagen zou duren mijn provisie was op en ik moest mij be helpen met wat rijst, die ik soms aan den oever kon koopen.« »Een merkwaardige reis,® zeide Van Dor men i>het doet mij waarachtig pleizier, dat je er zoo goed bent afgekomen maar mij dunkt, men had je die decoratie toch wel op een andere manier kunnen geven. »Ja, maar dan had zij niet op plechtige wijze uitgereikt kunnen worden,® antwoord de Albert glimlachend amen dacht zeker, dat men mij daarmee genoegen zou doen. En toch, ik had het gevoel dat verscheiden of ficieren by die plechtigheid tegenwoordig, die slechts een eervolle vermelding hadden gekregen, mijn decoratie veel meer hadden verdiend, omdat zij gewaagd hadden het geen voor hen de hoogste waarde haden ik iets waar ik niets om gaf.® j»Maar nu heeft gelukkig het leven weer waarde voor je, Albert, en daarom hoop ik van harte, dat je goed en gaaf in Holland terugkomt. Wat zal Elise blij zijn als ze je ziet 1 Heb je binnenkort nog van haar gehoord »Ze schrijft mij trouw en haar brieven zijn een ware verkwikking voor me. Zij DRAAGT worden en voorspelt dat de verwachting, dat de prijzen weldra zullen dalen, ijdel zal blijken. Waarschijnlijk zullen ze nog geruimen tijd oploopen. De Engelsche voedselcontroleur Roberts bepleit gemeentelijke markten om behoor lijke prijzen te verkrijgen. Regeering en congres der Ver. Staten worden door het publiek gelaakt naar aan leiding van de hooge prijzen. De Duitschers hebben in den tijd alleen bij Lens (een Fransche stad van 50,000 inwoners waar nu geen huis meer overeind staat) 22 kolenmijnen opgeblazen. Jaarlijks werd daar 500.000 ton kolen gewonnen. Nu zijn ze voor jaren onbruikbaar. Het heet dat de vredesconferentie 15 Augustus met vacantie gaat. Wij wen- schen haar een welverdiende rust en tevens dat zij tot in lengte van dagen vacantie zal blijven houden. BUITENLAND. Het dure leren in Frankrijk, Parijs, 5 Aug. De eerste georganiseerde, niet officieele campagne ter bestrijding van het dure leven is heden begonnen roet de oprichting van verschillende verbruikers- vereerngingen te Parijs. Een patrouille commissie® marcheert door de straten, inspecteert alle spijskaarten, enz. en helpt de politie bij het toepassen van de wet, door de winkeliers te dwingen, de prijzen hunner goederen te verlagen. De palrouiile noteert den laagsten prijs van elk artikel in den sector, welke haar is opgedragen zegt, dat ze het goed maakt, maar mijn vader heeft me geschreven, dat hij niet geheel tevreden is over haar gezondheid. Zij heeft geen kwaal, maar haar schijnt toch iets te mankeeren, zegt hij. Misschien een jonge-vrouwtjeskwaal, waarover de meesten niet rouwig zijn.® Heeft je vader dat dan niet er bij ge schreven ïNeen.® »Dan zal het dat wel niet zijn. Neen, Albert, ik wil eens vertrouwelijk met je praten je zuster is niet gelukkig in haar huwelijk.® aWatroept Albert heftig uit, »wat zeg je en hoe weet je dat?« »Hoe ik dat weet, komt er nu voor het oogenblik niet op aan, maar ik verzeker je dat het de treurigste waarheid is.® vMaar dit moet je dan toch geschreven zijn, want vóór haar huwelijk was je al naar zee.« Natuur lijk. »Zij heeft het toch niet gedaan »Waar denk je aan Zij zou zich liever ik weet niet wat laten doen, dan iets te zeggen waaruit in de verste verte een na- deelige gevolgtrekking voor haar man ge maakt zou kunnen worden. Zij vergoodt hem bijna.® »En is zij dan ongelukkig Frits, je kent. hem, het is toch geen slechte kerel ïNeen zeker niet.® NIEUWSBLAD zwMiom: m>' Oud-Rollandsch tinwerk. Tafel- Dessertniessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCAj Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1