voor liet Land van fieusdea en Ata, de Langstraat en de Bommelerwaard. iiö 3903. Zaterdag 9 Augustus. CniUanme dc leeuw „De Meianen en foselenzig." Jt.K. Wielrijders!! RIJWIELBANDEN T. Jonker, KUNSTTANDEN A. C. VAN DER IUEULEN k ZONEN Complete Woning-inrichtingen. Huismoeders het kost u niets KEUKEN-EMAILLE EN BL1KWERK. H. M. BOODÉE, prima kwaliteit en lage prijzen E. BRINCKMAN Draineerbuizenfabrieken HALSTEREN (N Br.). Vierkleur, Burgers, Astra, Perfecta enz. Imaillssrei en. Bieten Ameublementen voor Salons, Eetkamers, Slaapkamers, Kantoren en Veranda's. TAPIJTEN, LINOLEUMS GORDIJNSTOF FEN, BEDDEN, MATRASSEN, DEKENS. Behangerij, StofFeerderij, Bcddcnfabrick. Hoek Kelenstraat. gcdipl, Pédicure. Vughterstraat 101 's-Bosch. Ga dan naar onderstaand adres. Dunlop, Michelin, Vredestein, Hevea, Warwich, enz. Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, Pensmarkt 22 24 's-HERTOGENBOSCH, Telef. 571 GORINCHEM. BEHOORENDE BIJ HET Voorkoming en genezing van aambeien. De gewone oorzaken van aambeien zijn een verkeerde voeding, gebrek aan lichaams beweging, verstopping en leverkwalen, en de zekerste maatregel tot voorkoming er van bestaat in het zorgvuldig vermijden van deze oorzaken. Aambeien zijn in werkelijkheid opgezette aderen, in- of uitwendig. De aderen en de haar omgevende weefsels worden ont stoken, en hevige jeuk en pijn treden op, terwijl in vele gevallen bloedverlies plaats vindt. De lijder dient niet op koude steenen, natte plekken of stoelen met zachte kus sens te gaan zitten, terwijl plaatselijke af koeling en te veel inspanning van de be treffende spieren de kwaal verergert. De omgevende deelen moeten zorgvuldig gereinigd worden met een spons en lauw water en door een weinig drukken met een zachte doek gedroogd worden, Foster's Zalf zal bijzonder geschikt be vonden worden voor het genezen van alle vormen van aambeien. Zij maakt een einde aan den jeuk en het bloeden, en gaat de ontsteking tegen zoowel bij in- als uitwen dige aambeien. In enkele der ergste ge vallen was één doos Foster's Zalf voldoende om volkomen genezing te bewerkstelligen. De jeuk hield bijna dadelijk op, en het bloedverlies en de opzwelling der aderen verdwenen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is verkrijgbaar bij alle goede drogisten 4 fl.75 per doos. ÜüitbnlandT" llocmecusche troepen in Boedapest. Boedapest, 5 Aug. Hedenmiddag zyn Roemeensche troepen de hoofdstad binnen getrokken. De bezettingstroepen trokken door de hoofdstraten der stad en verza melden zich op de belangrijkste verkeers- centra. Na den intocht gaf de bevelvoe rende generaal bevel tot het bezetten der telefoon-centrales en spoorwegstations, wat nog voor den avond geschiedde. Na acht uur heeft de bevelhebber der bezettings troepen een conferentie met den minister van oorlog, Hanbrich gehouden. Morgen zal aan de bevolking bekend gemaakt worden, wat overeengekomen is. In den afgeloopen nacht werd in den wachtdienst reeds door Roemeensche troepen voorzien. Na half tien mocht niemand meer op straat zijn en trokken Roemeensche patrouilles door de straten. De troepen staan onder bevel van de generaals Mardarescu en Holban. De ontwapening vau het Roode Leger. Boedapest, 6 Aug. De commandeerende Roemeensche generaal is zijn werkzaam heden met de ontwapening van de geheele gewapende macht, ook van de roode vei ligheidswacht begonnen. Op 't oogenblik wordt de openbare orde alleen door Roe meensche patrouilles gehandhaafd. Wie zich 's avonds zonder legitimatie bewijs nog op straat bevindt, na het uur, waarop de inwoners binnenshuis moeten blijven, zal gearresteerd worden. Voor een beperkt aantal nachtarbeiders wordt een uitzondering gemaakt. De »Oberstadthauptm.an« is tegenwoor dig met de reorganisatie van de politie bezig. Hij hoopt binnen eenige dagen weer een politiemacht te hebben, die voor de orde zal kunnen zorg dragen, Weenen, 6 Aug. Naar de bladen uit Boedapest vernemen, heerscht daar vol komen rust. Hedenmorgen werd bij trom melslag bekendgemaakt, dat alle wapens binnen twee uur moesten zijn ingeleverd. Voor de bezetting der stad worden voor- loopig drie divisies gebruikt. Dc communiseerlug ongedaan gemaakt. Boedapest, 6 Aug. De regeering heeft de teruggeving aan de eigenaars gelast van alle in algemeen bezit overgegane banken, fabrieken en magazijnen en de desbetref fende verordeningen der raden-regeering buiten werking gesteld. Het Eeizer-proces. Londen blijft zetel van het tribunaal. Londen, 6 Aug. Op een vraag in het Lagerhuis antwoordde Bonar Law dat de geallieerden hun besluit om het keizer- proces te Londen te doen plaats hebben niet hadden gewijzigd. Er konden echter geen stappen worden gedaaan vóór de ra tificatie van het vredesverdrag. (Reuter.) o Munster. De Rheinisch Westfalische Zeiting* verneemt, dat het aantal in den oorlog gesneuvelde Duitsche onderwijzers 23.084 bedraagt. o De toestauü. Op 7 Augustus was voor Duitsch-Oosten- rijk de termijn verstreken, waarbinnen dit land op het vredesverdrag moest antwoorden. Nu heeft de Oostenrijksche vredesdele- gatie een nota aan Clernenceau overhandigd, waarin ernstig tegen het vredesverdrag, zooals de Entente dit heeft opgesteld, ge protesteerd wordt. Allereerst protesteert Oostenrijk tegen het vaststellen der grenzen van het land, waarbij geen rekening is gehouden met het zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Duitsche kunst te Parijs. Het Parijsche blad »Bonsoir« bericht, dat verleden Zaterdag in het park der Tuileriën, voor het eerst sinds den oorlog, weer een der opera's van Waagner is op gevoerd. Het was een groot succes. De ontzaglijke menigte, toonde zich bij de uitvoering der ouverture van de Meister- singern zeer enthousiast. o Omtrent het rapport door Barthou, namens de vredescommissie, aan de Fran- sche Kamer uitgebracht en dat met op twee na algemeene stemmen aangenomen is, meldt de correspondent der N. R. Ct, te Parijs nog, dat Barthou ook met klem een betoog leverde voor de verantwoorde lijkheid van den Duitschen keizer voorden oorlog en dat het rapport op strenge be straffing van de schuldigen aandringt. o De toestand te Petrograd. Op grond van berichten uit Stockholm tracht de »Temp3« een beeld te geven van den toestand te Petrograd. De Bolsjewiki schijnen het vooral op vreemdelingen ge munt te hebben op grond van huiszoekin gen in de legaties en consulaten werden in Juni niet minder dan 500 vreemdelin gen gearresteerd en naar Moskou gezonden. De liefdadigheidsinstellingen, die door vreem delingen opgericht waren, werden geplun derd. De Sovjet heeft de inschrijving gelast van alle personen tusschen de 18 en 50 jaar. De aldus ingeschrevenen moeten bewij zen, dat zij in dienst van de Sovjet-regee ring zijn of als arbeider werkzaam zijn. Kunnen zij dat niet, dan worden zij ge dwongen ten bate van de Sovjet te werken. De arbeiders en regeeringsambten hebben recht op een portie soep en 50 gram brood per dag. Overigens tracht een ieder zich zoo goed en zoo kwaau het gaat door mid del van den smokkelhandel te voeden. In de arbeiderskringen groeit de onte vredenheid over de Sovjet dan ook steeds en den 15en Juli hebben er stakingen en betoogingen plaats gehad, maar de Bolsje- witische leiders verklaren, dat zij over vol doende geweren en mitrailleurs beschikken, zoodat zij niets behoeven te vreezen. Volgens de opgave van een Amerikaan- sche missie zou het aantal sterfgevallen te Petrograd dagelijks 2000 bedragen, waarbij men bedenken moet, dat de bevolking in de stad in zielenaantal aanmerkelijk is ver minderd. Üeeu aanroer uit Amerika. Parijs, 6 Aug. Het vraagstuk van den kolennood, die op het oogenblik alle landen in Europa bedreigt, is gisteren door den Oppersten Raad besproken. Ook Hoover, die de zitting by woonde, werd genoemd in verband met de onvol doende kolenproductie in Europa. Op de vraag of men op invoer van kolen uit Ame rika zou kunnen rekenen, antwoordde de Hoover ontkennend. Hij wees er op, dat niet alleen het gebrek aan scheepsruimte, een omvangrijken uitvoer onmogelijk maakt, doch dat ook de productie in de Vereenigde Staten sedert eenigen tijd is gedaald, zoo dat men niet meer op overproductie van steenkolen kan rekenen. Daarom kan Ame rika zich niet met de kolenvoorziening van Europa belasten. BINNENLAND. Nederlandsche ingenieurs in verwoest Frankrijk. De beide ingenieurs van de Rijkswater staat, welke zich in opdracht van den mi nister van Waterstaat naar Frankrijk heb ben begeven om mede te werken tot het herstel der verwoeste streken hebben van den Eranschen minister van Openbare Wer ken en van Vervoer tot standplaats ge kregen Rijssel. floord. Maandagochtend werd de 50-jarige sur veilleerde jachtopziener en onbezoldigd rijks veldwachter W. V. te Doornspijk door een schot in den rug getroffen en gedood. De vermoorde laat een vrouw met 2 kinderen achter en was zeer bemind, zoo dat aan wraak nauwelijks te denken is. De jeugdige moordenaar. De vacantiekamer der rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 45 jarigen A. V., die op 9 April j.l. te 's Gra- veland zijn 9 jarig broertje opzettelijk van het leven beroofd had en beval dat be klaagde ter beschikking van de regeering zal worden gesteld zonder toepassing van eenige straf en gelastte zijn invrijheidsstel- ling. De eisch was ter beschikking stelling van de regeering tot zijn meerderjarigheid en daarna een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden. Haas. In verband met de vele aanvragen om vergunning tot uitvoer van kaas wordt, thans officieel, nogmaals uitdrukkelijk onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat er in de eerste tijden van uitvoer van kaas geen sprake kan zijn. Suiker. Naar ons ter oore kwam, zal de prijs der suiker met 1 October 38 cent per pond worden, wat precies het midden zou houden tusschen den prijs der huishoud- suiker en dien der industrie-suiker van thans. Enfin, die 8 centen per pond kunnen er nog wel bij, waar brood en aardappelen en rijst (als ze er is) en brandstoffen en schor- nen en kleeren, kortom alles, even duur is. We zullen een prettigen winter hebben, als de minister niet stevig ingrijpt. (Huisg.) Eeu kunstzijdefabriek. Naar de »Tilb. Crt. verneemt is er sprake dat te Tilburg een kunstzijdefabriek gevestigd zal worden, welke aan ruim 2000 arbeiders en arbeidsters werk verschaft. Het gemeentebestuur heeft de zekerheid, dat deze fabriek geen schadelijke gevolgen zal hebben voor de algemeene hygiene en besloot derhalve gezien het groote stads belang, dat kan gediend worden met de vestiging van een zoo uitgebreide industrie om aan de stichters der fabriek een per ceel grond te verkoopen gelegen aan het kanaal in de Enschotsche baan. Dc moordeu tc Dereuter eu tc Doornspijk. Omtrent de arrestatie van den Russischen sergeant Zottow, die van de moordaansla gen te Deventer en Doornspijk wordt ver dacht, vernemen wij nog, dat hij Dinsdag avond om half twaalf in het kamp te Oldebroek werd gesignaleerd. De wacht commandant maakte dit bekend aan den kampcommandant, kolonel Van Alphen, en aan den commandant van de bewakings- afdeeling, die aanstonds het geheele kamp deed afzetten. Het kostte echter nog veel moeite om Zottow te vinden, daar het kamp slecht verlicht was. Eerst 's morgens om 5 uur werd hij bij een laatste poging tot ontvluchting gegrepen. Het is des te meer bevreemdend, dat Zottow de misdaden heeft gepleegd, om dat hij tot dusverre gunstig bekend stond en zelfs deel uitmaakte van de commissie van geïnterneerden, die in het kamp bestaat. Het ligt nog in het duister, hoe Zot tow is binnengekomen. Hy moet Dinsdag in de keuken van het kamp met Russische koks gekaart hebben en zijn revolver heb ben geladen. Toen hij merkte, dat men op zijn hoede was, vluchtte hij naar bui ten, tot hij eindelijk werd gegrepen. Ecu lading tabak. Het Japansche stoomschip Tamatsu Maru is met een volle lading tabak van Singa pore te Amsterdam aangekomen. RECHTZAKEN. De moordaanslag op den ouden water en vuurbaas. In den Jordaan liep het praatje, dat een oude water- en vuurbaas in de Palmstraat een aardig duitje verdient had. Hij moest eenige duizenden guldens opgespaard hebben. Twee jongens, 19 en 21 jaar oud, E. A. E. Richter en W. Meijer geheeten, maakten tegen Hemelvaartsdag het misdadige plan den 76-jarigen man te berooven, om hem eerst bewusteloos te slaan, namen zij een breekijzer mede. In het winkeltje van den ouden baas gekomen, kochten ze sigaretten en gaven een rijksdaalderbon in betaling. Terwijl de man bezig was, geld te wisselen, sloeg een hunner hem met het breekijzer op het hoofd. Door den schok verdoofd en hevig bloedend, strompelde hij naar de deur. De beide daders werden gepakt. De gewonde, het type van een echten, ouderwetschen Amsterdamschen porder, had een snede van acht c. M. over het hoofd. Gistermorgen stonden de jongens terecht. Richter beweerde, dat het alleen de be doeling was, den water- en vuurbaas be wusteloos te slaan, waarvoor z. i. een breekijzer ïgeschikt was.« Toen de president hem vroeg, of hij het niet vreeselijk vond, een man zoo op het hoofd te slaan, dat zulks wel den dood ten gevolge had kunnen hebben, antwoordde de beklaagde, dat hij »acht maanden aan het front was geweest en daar zooveel had meegemaakt. Het O. M. mr. Van Thiel noemde de daad zeer ernstig. Wegens poging tot doodslag eischte hij 31/3 jaar gevangenisstraf. Een beroering. Alkmaar, 5 Aug. Voor de arrondisse mentsrechtbank diende heden de zaak van de berooving van den landman C. K. op 23 Maart ten huize van minder goede reputatie. De officier had een viertal beklaagden gedagvaard, die sinds 29 Maart in voorarrest zitten, te weten M. G., echtgenoote S. J. H. A.,tkoopman, te Alkmaar; C. R., koopman, te Schermerhorn. en C. R., koopman, te Alkmaar. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij te zamen in vereeniging te Alkmaar op 29 Maart 1919 hebben weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, bankbiljetten tot een bedrag van f1225, toebehoorende aan C. K. Wat betreft be klaagde R. daarenboven dat hij op plaats en tijd voornoemd zich opzettelijk een bankbiljet van f 200, toebehoorende aan C. K. voornoemd, wederrechtelijk heeft toegeëigend. Het O. M. achtte de zaak zeer ernstig en naar zijne meening waren alle beklaagden schuldig. Eisch voor ieder 4 jaar. ADVERTENTIEN. Speciaal in het pijnloos behan delen van Exsteroogen, Eelt- snijden, Nagelingroeiïngen en Masage. TEL. INT. No. 4 HoofdvertegenwoordigerJ. DE VRIJ, Veeverloskundige te Zevenbergen. Zoekt ge naar een goed rijwiel Wenscht ge uw rijwiel te verruilen als vanaf f8,50 met 12 maanden garantie BINNENBANDEN vanaf f 4,50. (inbegrepen Demonteeren en Monteeren) kost f 7,50 per rijwiel. Minzaam aanbevelend, VEEN (bij Hensden). Rijwielhandel, Emailleeren en Reparatie-Inrichting. N. B. Laat uw rijwiel verzekeren tegen diefstal en beschadigen. Vraagt prospectus. Ook verkrijgbaar de bekende KLOKSLOTEN. Eind 114, b/d Waterpoort, Billjjke pry zen. behalve ZONDAGS. een bezoek te brengen aan ons magazijn om U te overtuigen van de van ons ILIfOEGSEL jtieiiwsblaii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5