Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH. Inmaakglazen in alle maten tegen eoneurreerende prijzen. genees krachtige Purolzeep. Maagpijnen, SIGARENMAGAZIJN. werken voor den oorlog bevorderde de regeering daarom tegelijk den vrede. Visschen in troebel water, dat schynen de Roemeniërs te willen toepassen. Volgens een bericht uit Lyon toch ma ken de Roemeniërs, nu zy van de Honga ren niets meer re duchten hebben, zich op voor een veldtocht tegen de bolsjewiki, om, tesamen met Denikin, de Oekraine te helpen bevrijdenAls dat slaagt, zal er ook buiten Bessarabië wel een brokje Oekraine voor Roemenië afvallen, welk land met de andere Balkanstaten den trek gemeen heeft, naar een grootheid te haken die meer in omvang, dan in innerlijke deugdelijkheid en kracht gelegen is. Met de bolsjewiki gaat het met den dag terug trouwens die communale beginselen zijn, dat weet ieder, op den duur niet in toepassing te brengen. Kon Rusland nu ook maar van dat gespuis verlost worden, dan zou het eene verademing geven aan de houders van Russische papierenmaar dat zal zoo vlug niet gaan, al achten wij het ook op den duur toch onvermijdelijk. Een zuivere zeep, die huiduitslag verdrijft, bij haarziekten genezing brengt en bij roode of ontstoken huid der kinderen onschatbare diensten bewijst is Prijs per stuk 90 cent. Verkrijgb. bij alle Drogisten. BUITENLAND. Een lock-out te Barcelona. Dat het met het loonopdiijven en staken tot een utterste moest komen, werd alge meen verwacht. In Spanje is het tot daden gekomen en is er een lock-out (eene werk staking onder de werkgevers) uitgebroken, waardoor 480.000 arbeidersgezinnen zonder werk zijn gebracht. Op andere plaatsen staken weer barbiers en sigarettenmaak- sters. De Spaar.sche griep-bacil tiert er welig. o Bet Amerikaansch-Fransch verdrag. Parijs, 20 Aug, Uit Washington wordt gemeld, dat de juridische sub-commissie uit den Senaat heeft verklaard, dat het verdrag, waardooor de Vereenigde Staten zich verplichten Frankrijk te hulp te komen, wanneer het wordt aangevallen niet in strijd is met de grondwet. o De Amerikanen trekken Mexico binnen. Washington, 20 Aug. De Amerikaansche troepen zijn de Mexicaansche grens over getrokken, teneinde de roovers die de Amerikaansche vliegers gevangen namen, te achtervolgen. o Amerika's demobilisatie. Parijs, 20 Aug. De Amerikaansche expeditie-macht zal den 31sten Augustus a.s. om middernacht ophouden te bestaan. o De Duitsche onthullingen. Berlijn, 20 Aug. In de «Deutsche Allg. Ztg.« wordt vastgesteld, dat de Keizer bereid was onmiddellijk wapenstilstand te sluiten zonder door onderhandelingen ver zachting van de voorwaarden trachteD te verkrijgen. In de onderhandelingen onder Erzberger werd tot op het laatste oogen- blik getracht betere voorwaarden te ver krijgen. Wellicht zullen de politieke tegen standers van Erzberger nu althans ten op zichte van den wapenstilstand hun onbe kookte aanvallen staken. BINNENLAND. Steenkolenuood. 's Gravenhage. Naar bet Corr. Bureau verneemt blijven de Geassocieerden van Duitschland de levering eischen van het volle quantum steenkolen, waartoe dat land zich tegenover deze verbonden heeft. Deze levering stuit intusschen af op transport moeilijkheden welke echter niet gelden voor de levering van steenkolen aan Nederland, aangezien deze door Nederlandsch spoor wegmateriaal worden gehaald. Hierdoor is thans nog de levering van een kleine hoeveelheid steenkolen aan Nederland mo- gelyk. Susschenplaag. De afdeeling Haarlemmermeer der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw heeft het bestuur der afdeeling tot eene commissie gevormd om maatregelen te onderzoeken tegen de groote musschenplaag in de graan velden, waar dit jaar, meer dan lot dusver groote verwoestingen worden aangericht, waarom de afdeeling meent dat het zoo niet langer kan voortduren. llitkeering aan ex-keixer Wilhelm. Berlijn, 20 Aug. In de laatste verga dering van het Pruisische ministerie heeft de minister van financiën, Dr. Südekum een voorstel ingediend, strekkende om aan den voormaligen koning van Pruisen als ver goeding voor de, na vrijwillige troonsafstand verloren inkomsten der civiele lijst een kapitaal van 170 millioen mark uit te keeren. Alle ministers gingen met het voorstel accoord. Slechts door de oppisitie van minister Braun (landbouw) werd het on mogelijk gemaakt een definitieve beslissing te nemen. Het droevig ongeval op de Westpias. Aalsmeer. Niettegenstaande den sterken wind hadden de heer C. Koudijs en de familie Mur, ril. mevr. Mur, haar dochter, zoon, schoonzoon, bevens nog een logeetje uit Haarlem, zich met een motorbootje van eerstgenoemde op de groote Westpias ge waagd. Bij een zwaren rukwind sloeg een groote golf achterin de boot en sloeg deze om. De jongeheer Mur en de heer Robert van Haarlem, genoemde schoonzoon, beiden uitstekende zwemmers, slaagden er in, behalve zich zelf nog twee personen op de omgeslagen boot te houden, totdat er hulp kwam. De heer Koudijs en mevr. Mur zijn verdronken. Naar het lijk van de laatste wordt nog gezocht. Het geheele dorp is onder den indruk van het droevig ongeval. (Tel.) o DE INVALIDITEITSWET. Opmerkingen der Mem. van Antwoord. 's-Gravenhage, 20 Aug By de Tweede Kamer is ingekomen de Memorie van Ant woord betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet. Ten aanzien van de in het Voorloopig Verslag gemaakte opmerkingen betreffende het voorstel om DE PREM1EN voor de invaliditeitsverzekering geheel voor rekening van de werkgevers te bren gen, mei kt de minister op, dat dit geheel past in den gedachtengang van de huidige tijdsomstandigheden. Wij leven in een tijd van duurte en stijgende loonen en zou nu iemand meerien, dat de werkgever een deel van de premie van het loon zou kunnen afhouden Het zich doen inleven in de wet zonder groote schokken en strijd is thans daarom alleen mogelijk, wanneer de geheele premie komt voor rekening van de werkgevers. Dat dit principieel hetzelfde zou zijn als een gratis ouderdomsrente uit de staatskas, vermag de regeering niet in te zien. De arbeider krijgt niet zijn rente om niet, maar heeft haar door zijn arbeid ver diend. De minister van Arbeid meent dan ook, dat dit ontwerp geheel ligt in de lijn van het steeds door hem verdedigde beginsel. o Teruggeiondeu arbeiders. Enkele maanden geleden vertrokken van Tiel een 30-tal personen naar Noord-Frank rijk. Ze waren door een Haagsche firma aangenomen en werkten aan haven- en grondwerk te Haifltur. Dezer dagen zijn ze door bedoelde firma weder naar huis gezonden. De arbeiders, die hiermede geen genoegen nemen, zullen de Haagsche firma in rechten aanspreken om haar te nopen, de contractueele bepalingen na te komen. Nederland en België. Men seint uit Brussel, dd. 20 Aug. Betreffende de herziening aan het ver drag van 4839 verklaarde minister Hijmans in den Senaat, dat het beginsel van her» ziening in het vredesverdrag is neergelegd. De Schelde moet vrij worden. Wij moeten ons kunnen verdedigen langs Schelde en Maas. Wij zijn geen imperialisten. Wij steunen op het recht. België verwacht een billijke oplossing en werischt een goede ver standhouding met Holland te bewaren. Door do verschillende Limburgsche bon den, die een telegram aan onze delegatie te Parijs gezonden hebben, en waarin zij verklaren, dat zij tegen eenige annexatie waren, is een telegram ontvangen van den Nederlandschen afgevaardigde Struycken aldaar, dat van eenig afstaan van Neder landsch gebied geen sprake is en men hiervoor geen vrees behoeft te koesteren. Vooral moet, adviseert Staatsraad Struycken, geen acht gegeven worden op de opwindende berichten in de pers. Kermis-Techtparty. Op de kermis te Hees bij Nijmegen is bij een vechtpaitij zekere van Rosmalen te Nijmegen, door een messteek in het hart gedood, zekere Brinkhof, te Nijmegen, en Creemers, te Ubbergen, werden ernstig gewond naar het R.K, Ziekenhuis overge bracht. De veislagene was 29 jaar oud en stond ongunstig bekend. o Onveiligheid op 'i platteland. Zevenaar. In de omliggende dorpen is deze week op vijf plaatseri ingebroken. Te Groessem werden bij landbouwers kleding stukken vermist, te Didam werd bij een boer f 3000 gestolen. Van de inbrekers geen spoor. Te duur voor den .pluk. Veel tuinders te Noord wijkerhout laten de boomen hangen in plaats van ze te plukken, daar zij Riet meer opbrengen dan het plukloon. llijkslandbeuvnvinterschool te Dordrecht. Volgens achterstaand advertentie kunnen leerlingen zich aangeven voor een te volgen cursus en wij achten het niet ondienstig voor belanghebbenden aan te stippen over welke vakken aldaar ondermeer wordt onderwezen a. Kennis van den grond, b. Grondbewer king, c. Grondverbetering, d. Bemestings leer, e. Plantenteelt, f. Groententeelt. g. Vruchtenteelt, h Zuivelbereiding, i Vee voeding, k. Veeteelt, I. Beoordeelingsleer, m. Gezondsheidsleer, n. Bedrijfsleer en Boekhouden, o. Scheikunde, p. Natuurkunde, q. Plantkunde, r. Dierkunde, s. Neder- landsche taal, t. Rekenen, Wie er meer van weten wil, vrage een programma aan bij den Directeur. maagzuur, oprisping, geen eetlust. Mijnhardt's Maag-tabletten. Koker 60 ets, 3 kokers f 1.65. Verkrijgb. bij alle goede Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij Kon besl. is benoemd tot burgemeester van Baardwijk de heer M. G. Goeij. De 79-jarige Wed. L. had het on geluk over een gevulden emmer te vallen, met het noodlottig gevolg, dat zij haar arm brak. Donderdagavond vergaderde het Best. der Oranje-Vereeniging in Hotel Central, in tegenwoordigheid van het Eere-comité, wien het programma der a.s. feesten otfi- ciëel werd voorgelegd. In de voorloopige aankondiging werd eene wijziging gebracht, en werd in de plaats van sprietloopen mastklimmen gezet, terwijl aan het pro gramma zal worden toegevoegd zakloopen voor jongens van 842 jaar. Het offieiëele program zal Woensdag a.s. worden uitgegeven. A XT. METSELAAR Wtjksche poort No. 4 HEUSDEN. Minstens 30 soorten ROOK- en PRUIM TABAK. Herpt. Als onderwijzeres in nuttige handwerken aan de openbare school alhier is benoemd Mej. van Dissel uit Heusden. Kaatsheuvel, 24 Aug. De koopman H. N. alhier, bracht een bezoek aan Rot terdam, om de kennis te hernieuwen met de zuster van den stoelenmatter A. D., die met zijn woonwagen in Crooswijk al daar staat. Gisternamiddig ging hij haar in Crooswijk bezoeken, doch kreeg weldra twist met den stoelenmatter, die van een hernieuwde liefdesbetrekking met zijn zuster niets wilde weten. De koopman uit Kaats heuvel, die van de bewoners der woon wagens klappen kreeg, haalde een scheermes voor den dag, zoo hij zegt om zich te ver dedigen, doch de stoelenmatter kreeg er een snede mede in de linkerzijde, van dien aard, dat hij in het ziekenhuis moest op genomen worden. De man uit Kaatsheuvel is gearresteerd, nadat de bewoners van de woonwagens hem tevoren reeds ont wapend hadden. Nienwendijk. Heden Zaterdagavond houdt de Kolenbond in het Instituut haar jaarvergadering. Er zal dan ook gelegen heid bestaan om turf te bestellen. Sprang. L. v. d. A. kreeg bij het voetballen een onbeduidend wondje aan z'n hand. Hier geen acht opslaand zwol eenigen tijd later de hand op. Den ontboden ge neesheer coustateerde in hevige mate bloed vergiftiging. Aan de Gasfabriek te waalwijk ge raakte onzen dorpsgenoot M v. d. K. zoo danig bekneld dat hij aan borst en arm ernstige kneuzingen opliep, per brandcard werd hij naar zijn woning vervoerd. Heden is zijn toestand vooruitgaande. Wijk. Het fanfarecorps «Oefening en Uitspanning® is voornemens om op Woens dag 3 September een concert te geven. De loting voor de lichting 1920 voor deze gemeente zal plaats hebben op 15 September a.s. te Heusden. Zaltbommel. 19 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 64 biggen, prijs 36 tot 50 gld. 41000 eieren, prijs 11 tot 14 cent per stuk; 350 KG boter, prijs boerenboter fl.40 f 1.60, roomboter fl.60 per !/2 K.G. Vergadering van den Raad der ge meente Heusden op Donderdag 21 Augustus des nm. half drie. Voorzitter H. J. van Eggelen. Met uitzondering van den Heer de Haan zijn alle leden aanwezig. De Notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen, onveranderd vastgesteld en goedgekeurd. Ingekomen is het procesverbaal van kas- opneming bij den Gemeente-Ontvanger op 22 Juli, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. Een brief van Gedep. Staten inhoudende goedkeuring vastgestelde politieverordening op het sluitingsuur en goedkeuring kohier Hoofdei. Omslag. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van den heer R. Braams om eervol ontslag als onderwijzer aan de M. U. L. O. school, wordt met aigemeene stemmen toegestaan. De Voorzitter deelt mede dat op de op roeping voor een nieuw onderwijzer een 7 tal onderwijzeressen en 1 onderwijzer zijn komen opdagen. Aangezien men liever een onderwijzer wil benoemen is een her baalde oproeping gedaan, doch zonder resul taat. In het uiterste geval zou men echter een plaatsvervanger kunnen aanstellen, die reeds gevonden is, in den Heer Lagendijk te Drongelen. Nu komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot bestrijding van drankmisbruik bij ge legenheid van het vredesfeest. De Voorzitter deelt mee, dat de regeering bij dergelijke gelegenheden het drankmis bruik zooveel mogelijk wil zien tegengegaan. Daarom stellen B. en W. voor een ver ordening vast te stellen, waarbij den verkoop van sterken drank na 6 uur wordt verboden en de overtreding van dit verbod wordt strafbaar gesteld met 6 dagen hechtenis of 25 gulden boete. Daar het feest volgende week Zaterdag reeds plaats heeft, zou de Voorzitter de verordening reeds dadelijk willen afkondigen en hiermede niet willen wachten tot de goedkeuring van Gedep. Staten hierop verkregen is. Op de vraag van den Heer Veerman of onder sterken drank ook bier wordt ver staan, antwoord de Voorzitter dat hier onder alleen Jenever, Brandewijn en dergelijke wordt verstaan, dus geen bier. De heer Vos vraagt of ook des Zondags- feest zal worden gevierd. De Voorzitter zegt dat de eigenlijke feestdag Zaterdag 30 Augustus is, dat H. M. de Koningin zelf op Zondag den 31sten geen feestelijkheden wenscht en dat deze dus hier ook niet worden gehouden op dien dag. Alleen is aan de schouwburg van de familie Vink toegestaan om op Zondag een voorstelling te geven. De verordening wordt hierop met aige meene stemmen goedgekeurd. Daar de Gemeentekas slecht voorzien is, stellen B. en W. voor een tijdelijke leening aan te gaan van f 2000,aflosbaar op 31 December, en aangezien volgens bereke ning van den tegen woordigen ambtenaar belast met de Distributie voor dit jaar nog f1000.voor dit bedrijf zullen benoodigd zijn, ook hiervoor een leening aan te gaan en deze in 5 jaar aflosbaar te stellen. Ook dit voorstel wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Van de Oranje-Vereeniging is een verzoek om subsidie ingekomen. Indien de gemeente niet zoo schraal bij kas was geweest zou B. en W. een subsidie van f 100,hebben willen toestaan, doch nu dit het gevai wel is, zou genoemd college om de vereeniging niet geheel te leur te stellen deze willen bepalen op f50Dit laatste voorstel wordt met aigemeene stemmen aangenomen. Aan het verzoek van Gedep. Staten om in de verordening op de heffing voor school geld nog twee artikelen n.l. 5a en 6a in te lasschen, wordt hoewel de Voorzitter deze artikelen overbodig acht, met aige meene stemmen voldaan. Verder is van eenige ingezetenen een verzoekschrift ingekomen tot instelling van een huurcommissie in deze gemeente. Door B. en W. zijn reeds eenige ingezetenen voor een dergelijke commissie aangezocht, zoodat deze binnenkort in functie kan treden. De vereeniging «het Groene Kruis® ver zoekt aan haar gratis te willen afstaan het bovengedeelte van het perceel naast het stadhuis tot opberging van haar verple- gingsmateriaal. Aangezien het hier een zaak van algemeen belang betreft/ wordt het voorstel van B. en W. om hierop goed gunstig te beschikken met aigemeene stemmen aangenomen. Op het verzoek van de Directie van de Heusdensche Conservenfabriek om restitutie van de pachtsom groot f 75 voor het ter rein nabij hare fabriek, aangezien dit ter rein dit jaar voor een groot gedeelte door haar niet in gebruik is genomen, wordt afwijzend beschikt. Verder is nog ingekomen een circulaire van het Hoofdbestuur der Aigemeene R K. Ambtenaarsvereeniging om bij het toestaan van duurte toeslagen aan ambtenaren, ook kindertoeslagen, te verleenen voor groote gezinnen. Aangenomen voor kennisgeving. Brief van de Spoorweg-Maatschappij Noordbrabant, inhoudende verzoek om reeds nu 50°/0 te willen storten op het aandeel, door deze gemeente in deze maatschappij genomen. De Voorzitter deelt mede, dat hij voor eenigen tijd de vergadering heeft bijgewoond van de Spoorweg-Maatschappij Midden- Noordbrabant en dat de notulen dezer vergadering voor de leden ter inzage zyn. Uit deze notulen blijkt, dat de drie be staande maatschappijen, n.l. Oost-, Midden- en West-Noordbr. zich hebben vereeriigd, om door samenwerking meer tot stand te klinnen brengen. Aangezien de uitvoering dezer wenschen op 60 millioen komen te staan, zal de uitvoering voorloopig nog wel toekomstmuziek blijven. Alvorens over te gaan tot de vaststelling van het Kohier voor den Hoofdei. Omslag, verzoekt de Voorzitter de leden niet te willen schrikken, aangezien B. en W. het cijfer voor 1919 zouden willen vaststellen op f20 000.in plaats van f12.500. voor het vorig jaar. De duurtetoeslagen voor de ambtenaren eischen veel geld, dan zal een verhooging der tractementen voor de veldwachters en gemeentewerklieden niet uitkunnen blijven. Volgens onderzoek door een deskundige eischt het carillon een noodige herstelling, die de gemeente op f 450.zal komen, en die men niet kan versloffen, wil men de zaak nog niet erger maken. Dan moet binnenkort overgegaan worden tot den bouw van een nieuwe school voor L. O. Met 1 Sept. kunnen de nieuwe leerlingen reeds geen plaats vinden, en is met goedvinden van den Heer Schoolop ziener besloten de laagste klasse tijdelijk onder te brengen in het locaal van de botermijn. Daarvoor zijn noodig een 30tal schoolbanken, die op 't oogenblik minstens tweemaal zoo duur zijn als vroeger. De aanlegplaats der stoombooten eischt een noodzakelijke herstelling, die volgens raming van den Heer Schermers f 3000. zal kosten. Dit zijn alle noodzakelijke uitgaven die niet uitgesteld kunnen worden. De Hoof delijke Omslag voor 1919 wordt hierop vastgesteld op f20.000. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering om over te gaan in geheim comité tot vast stelling van het kohier Hoofd. Omslag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2