voor let Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3907. Zaterdag 23 Augustus. PLATEN, FOTO'S, ETSEN, enz,, JOZ. DE JONG, waterpoort, gorinchem, voor Hinthamerstraat 10. F. SCUItF.I DEK ZONEN, HEUSDEN. Fabriek van Bedden en Matrassen. Staat tei* dekking: „CERES", Hoeden- en Pettenmagazijn 's BOSCH. C. BOUMAN, Gouden of Zilveren slootjes. PAtiflDAliA" is het toonaangevende weekblad van „f A fs U n A In A de geïllustreerde nederlandsche pers. Neem geen proeven. GROOTE KEUZE. SCHILDERIJEN BEHOORENDE BIJ HET let een nierkwaal moogt gij niets wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zijt gij onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door urine- stoornissen, zenuwpijnen en rugpijn, neem dan geen proeven. Er bestaat maar al te zeer reden om verstandig en onmiddellijk te handelen. Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieraandoening aan, die als zij verkeerd behandeld wordt of verergert door ver- waarloozing of verkeerde gewoonten, met tertijd tot niergruis, blaasontsteking, rheu- matiek, ischias, niersteen, nier-waterzucht en urinezuurvergiftiging leidt. Daat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen wijdt spoedig aan dacht aan de nieren. Laat overwerking, te laat naar bed gaan, een verkeerd dieet of onnoodige prikkels na en neem in tegendeel een eenvoudige, goed verzorgde leefwijze aan. Dit zal de in het lichaam gevormde vergiften verminderen, die de teere nierfilters overspannen hebben. Neem om de verzwakte nieren te her stellen een speciaal niergeneesmiddel. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig erkend. Zij genezen niet alles, maar wor den aanbevolen als succesvol geneesmiddel voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen zijn uitsluitend voor dit soort ziekten zij werken niet op de maag, lever of in gewand. Het gedepoieerde handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten 4 fl.75 p. doos of flO. p. zes doozen. BUITENLAND. De Prins-Regent van Hongarije. Hongarije blijft verrassingen baren. De Parijsche editie van de New-York-Herald had al eerder verzekerd, dat de Raad van Vijf niet zou antwoorden op de nota van aartshertog Jozef en zijn regeering niet zou erkennen. De vriendelijke wenk werd er bijgevoegd, dat men hoopte, dat hij uit eigen beweging zou heengaan. En nu komt uit Weenen een bericht, dat het aftreden van Jozef van Habsburg nog maar een kwestie van korten tijd is en dat er te Boedapest een nota van de Entente wordt verwacht, waarin het aftreden van den aartshertog en zijn ministerie geëischt wordt, omdat de regeering niet den volkswil tot uitdrukking brengt. Dit laatste is ongetwijfeld waar de ar beiders hebben in dit kabinet geen ver tegenwoordiger, volgens de regeering, om dat zij overdreven eischen stellen, maar tot dusver meende men, dat de regeerders die in Hongarije op de wankele regeeringszetels zitten, daar door de Entente op geplaatst waren en daarom zal men er goed aan doen de berichten over deze nieuwe hou ding der Geallieerden met voorbehoud te aanvaarden. De prins-regent, of hoe men hem noe men wil, heeft onlangs verklaard, dat hij niet van plan was te blijven zitten, dat hij geen monarchistische aspiraties had en zou heengaan, zoodra de Nationale Vergadering saamgekomen om definitief over Hongarije's lot te beslissen. Als 't waar is wat nu uit Parijs en Weenen wordt bericht, maar dat met officieel bevestigd is, dan zou zijn heengaan nog spoediger te verwachten zijn dan hij zelf gedacht had. De strijd tegen de Bolsjewiki wordt voortgezet. De Britsche strijdmacht in het Moerman- gebied moge dan al teruggetrokken worden, de Britsche scheepsmacht doet zich duchtig gelden. Er is een aanval op Kroonstad gedaan en de Bolsjewistische vloot in de Finsche golf heeft daarbij een gevoelige nederlaag geleden. Ze verloor twee slag schepen, de aAndrei-Perwoswanni®, een reeds verouderd schip van 17,700 ton en ^de nieuwere »Petropavlofsk«, een groot slagschip van ruim 23,000 ton, benevens een transport- en een wacqtschip. De Britsche verliezen bedroegen slechts drie motorbooten. De aanval, die met een motorboot flottiele geschiedde, werd ge steund door vliegers, die bommen op Kroon stad wieruen en is blijkbaar een onver- hoedsche overval geweest, die succes gehad heeft en de Bolsjewiki een duchtig verlies heeft opgeleverd. o Een bende ralsche munters gearresteerd. Duitschland wordt in de laatste tijden met valsch bankpapier overstroomd. Geen wonder dus, dat de politie al haar krach ten inspant om de valsche munters on schadelijk te maken. De Berlijnsche politie heeft dezer dagen een mooien slag gesla gen, door een heele bende van deze heeren tegelijk te arresteeren. Hun werkplaats bevond zich in de woning van een dames kleermaakster in de Prenslauer Promenade, waar reeds een groot aantal valsche 50 mark-biljetten voorhanden was. Hoewel de achterkant nog met zwart afgestempeld moest worden, waren toch reeds een aan tal biljetten aan de leden uitgereikt en hadden dezen ze bij wijze van proef uit gegeven. Doch deze proefneming mislukte jammerlijk, want ze bracht de politie op het spoor der bende. Toen de politie de noodige maatregelen genomen had, deed zij een inval in ge noemde woning, waar zij 't heele gezelschap bij een drinkgelag verraste. Aan tegen stand konden de heeren des te minder denken, daar hun leider, Georg Hahn, een Hun van gestalte, reeds zoo beschonken was, dat hij zich ternauwernood op de been kon houden. Een der andere was een beruchte inbreker, Kurt Binder, de inbrekerkoning bijgenaamd. Dezen over kwam een eigenaardig incident, toen hij naar den commissaris van politie werd ge bracht om verhoord te worden. Toen hij geen kans meer zag om zich er uit te redden, sprong hij in groote opgewonden heid op het bureau van den commissaris om via dit meubel door het venster te ont snappen. Maar daar hij per ongeluk zijn lorgnet ln de cel had laten liggen, bemerkte hij eerst, dat dit venster van tralies voor zien was, toen hij er met zijn hoofd tegen op vloog. In zijn woede daarover, stiet hij nu met zijn hoofd alle ruiten stuk en rende vervolgens als een bezetene tegen de wanden op. Slechts met groote moeite konnen eindelijk vier agenten hem over meesteren. 20 firieksche padvinders vermoord. De Temps® verneemt uit AtheneDe heer Nicolaas Augeridis, de leider van de Grieksche padvinders te Aidin, is met twin tig van de hein toevertrouwde kinderen vermoord. Voor hun dood hadden zij de wreedste folteringen te verduren. Den heer Augeridis werden de oogen uitgestoken. De leider had met de kinderen kunnen vluehten, toen de slachting begon, doch zij weigerden de christelijke bevolking in den steek te laten. Amcrikaansche vliegers door Ulexicaansche bandieten gevangen genomen. De luitenant Davis en Peterson, militaire vliegers, sedert 10 Augustus vermist, heb ben het hoofdkwartier te Maria (Texas) bericht dat Mexikaansche bandieten hen gevangen houden tot voor hen een losprijs van 15.000 dollars in goud wordt uitbe taald. Zoo het bedrag op 18 Augustus niet toegekomen is, zullen zij ter dood gebracht worden. De som werd toegezonden om de vliegers te bevrijden. o Frankrijk» veestapel. Amerika heeft op zich genomen om Frankrijks veestapel te herstellen door het zenden 11.000 stuks vee. Het eerste transport van 760 koeien is met het stoomschip »West Arvow® te La Rochelle aangekomen. De beesten zullen zoo spoedig mogelijk naar het noorden gestuurd worden. GEMENGD NIEUWS. Overreden. Te Maastricht is in de Kleine Staat een 16-jongen door de auto van den Belg F. overreden. Met een kameraad was hij aan het fietsen, hij viel en werd door de auto over het hoofd gereden. Eenige uren daarna is de knaap in het hospitaal Calvariënberg bezweken. Te lang gedoken. Bij de buiten Leeuwarden in de aGroote Wielen® gehouden reddings-demonstratiën, is een der beste duikers van het zwem bad, de heer S. A. D., te lang ongeveer 180 sec. onder water gebleven. Ofschoon hij, na te zijn gered, nog kalm over het ongeval sprak en alle levensgevaar geweken scheen, is hij des avonds, ver moedelijk ten gevolge van inwendige ver bloeding, overleden. De oogst. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld Dank zij het mooie weer der laatste dagen loopt het prachtig met den oogst. Men is in den Haarlemmermeerpolder druk bezig met het maaien der tarwe en rogge, die, als het weer zich nog een paar weken goed houdt, dit jaar van uitstekende kwa liteit beloofd te zijn. De opbrengst van de tarwe schijnt beter te zullen zijn dan die van de roggede laatste schijnt niet mee te vallen. Zoo hier en daar is men reeds bezig met het stoomdorschen van rogge en zelfs van tarweop enkele boerderijen hoort men den ganschen dag door het gezoem der stoommachine. Er is nu volop werk in dezen polder en er worden momentaneel hooge dagloonen verdienddaggelden van f6 en f7 zijn geen zeldzaamheid. Parijs. De »New York Herald® publi ceert geruchten uit Duitsche bron, betref fende de aankoop van de Oostenrijksche Skoda-fabrieken door een Amerikaansch syndicaat, dat ook de Böhler-staalfabriek te Weenen en Düsseldorp zou hebben ge kocht. Londen. De admiraliteit bevestigt officieel het Reuter-bericht over den zeeslag in de Finsche golf, waarbij drie Russische krui sers in den grond geboord werden, Boven dien zonk nog een torpedojager, terwijl een vierde kruiser zeer zwaar beschadigd werd. De Engelschen verloren 3 motorbooten. Londen. De Finsche strijdkrachten zijn, na versterkingen te hebben ontvangen, overgegaan tot het offensief aan het Ka- relische front. Een heftige beschieting der bolsjewistische stelling leidt de gevechten in. BINNENLAND. De vjje Zaterdagmiddag. Het blijkt uit verschillende informaties, dat het Koninklijk Besluit van 17 Juli 4919 (Stbl. 479), waarvan wij onlangs melding maakten nog al eens wordt mis verstaan. Toch is de zaak niet zoo ingewikkeld. Het zal wel eenige tijd duren voor de wet Aalberse tot uitvoering komt. Het ontwerp is de eerste kamer nog niet ge passeerd, tal van algemeene maatregelen van bestuur, die de bepalingen van de wet uitwerken, moeten nog worden samenge steld en over den inhoud van die maatre gelen moet vaak ook de Hooge Raad van Arbeid worden gehoord, die nog moet worden opgericht. De vrije Zaterdagmiddag volgens de wet Aalberse komt er dus voorloopig niet. Daarom is, ten einde al vast aan som mige categoriën van werknemers den vrijen Zaterdagmiddag te verschaffen, bovenbe doeld Koninklijk Besluit uitgevaardigd, dat natuurlijk niet een uitwerking van de wet Aalberse deze bestaat nog niet maar van de bestaande Arbetdswet 1911 en wel van artikel 6 dier wet, lid 2 en 3. Art. 6, lid 2. Een vrouwelijke persoon, die gehuwd is, of die ongehuwd zijnde, een huishouding te verzorgen heeft en van dit laatste aan het hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennis gegeven, mag des Zaterdags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid verrichten na 1 uur des na middags behoudens in de gevallen bij al- gemeenen maatregel van bestuur genoemd. Lid 3. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan voor alle of voor sommige bedrijven worden bepaald dat een jeugdig persoon en een vrouw des Zaterdags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mo gen verrichten na des namiddags 1 uur. Ter uitvoering van lid 2 was een Kon. besluit van 2 December 1912 uitgevaar digd. Dit is thans ingetrokken. Daarvoor in de plaats is echter het K. B. van 17 Juli j.l. gekomen. Het eerste artikel van dit K. B. bepaalt nu »Jeugdige personen en vrouwen mogen des Zaterdags na 4 uur des namiddags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid ver richten® terwijl het tweede artikel verschillende uitzonderingen op het eerste bevat, als b.v. schoonmaaksters-, winkeljuffrouwen in win kels, die tevens fabriek of werkplaats zijn, garnalenpellerijen, bloemenbinderijen etc. Uitzonderingen daargelaten wordt dus, en wel met ingang van 1 September a.s., de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd voor jeugdige personen (dat zijn personen be neden 47 jaar) en vrouwen, die arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen. Woensdagmiddag is op het vliegveld E.L.T.A. aangekomen een Caproni-twee- dekker met drie motoren, elk van 150 P.K. (Isotta Fraschini). Het toestel kwam uit Parijs en had 3 uur over den tocht gedaan. Overvallen. Maandagmorgen vond een alleenwonende 60-jarige dame, mej. v. G., te Breda, bij haar thuiskomst een man op haar kamer. Er is toen vermoedelijk tusschen hen bei den een hevige woordenwisseling ontstaan. Toen zij vervolgens beiden naar beneden kwamen, loste de man in het portaal een schot op mej. Van G,, dat haar in den rug trof. De juffrouw vloog op straat en ontdeed zich van haar brandende blouse Hierop heeft de man nog eens op haar geschoten, Ernstig gewond is zij bij de buren binnengedragen en vervolgens naar het gasthuis vervoerd. De dader ontvluchtte per fiets, werd door de politie nagezet en heeft bij de Mauritsbrug getracht zich van het leven te berooven. Gewond is hij in een politiepost binnengedragen. o De moord te Breda. Breda, 19 Aug. Mej. v. Gol, op wie gisteren een moordaanslag is pepleegd, is gisterenavond overleden.. De dader heeft bij zijn arrestatie op de politie willen schieten, doch doordat deze zijn hand vast hield, ging het schot af in zijn eigen hoofd? Zijn toestand is niet gevaarlijk. Hij ontkent den moordaanslag te hebben gepleegd. o De dubbele moord en zelfmoord. De arbeider Nijziel, die Maandagmorgen zijn vrouw en zoontje vermoord heeft en daarna zich zelf van het leven heeft willen berooven, is in den nacht van Maandag op Dinsdag, ten gevolge van de verwon dingen die hij zich aan den hals heeft toe gebracht, in het Wilhelmina-Gasthuis over leden. o Een redder schadeloos gesteld. In het groente-veilingsgebouw te Haarlem werd gistermiddag de heer F. C. Kolderie, die op 27 Juli j.l. met levensgevaar den 17-jarigen W. Bos uit het Spaarne redden, gehuldigd en schadeloos gesteld door zijn kameraden. Zooals men weet was bij die gelegen heid ten nadeele van den redder een por- temonnaie met f175 ontvreemd. Thans ontving hij weer een portemonnaie met f 175 terug. ADYERTENTIENL Heeft U nog laat ze dan encadreeren bij en U zal overtuigd zijn van de nette af werking en billijke prijzen. Zeer groote sorteering LIJSTEN in alle maten en modellen. I bij GEBR. OERLEMANS VAN DER SCHANS op den Assem te Drongelen, de 1%-jarige Stamboekstier N. R. S. No. 3952 S, afstamming tot in 17 geslachten bekend. V. dGERLOF® 6285 F. R. S.. 14 maal bekroond, waarvan meermalen op de Cen trale keuring te Leeuwarden, met den 4ste prijs. V. van ïGerlof® ïJAN® F. R. S. 1643 4 maal bekroond M. van «Gerlof® »GER- LANDJE® F. R. S. 17541, 3 maal be kroond, gaf 4984 K.G. melk met 3 27% vet. M. ïSIJKE III® N. R. S. 22900 S., gaf als 3-jarige 4218 K.G. melk met 3.56% vet in 289 dagen. V. van »Sijke III® de beroemde Friesche Fokstier »CERES« F. R. S. 4497, gedu rende 15 jaar hoogst bekroond M. van »Sijke III® »SIJKE« F. R. S. 19799, gaf als 2-jarige 3790 K.G. melk met 3.47% vet in 303 dagen. Ook van de Overgrootmoeders zijn de productiecijfers zeer goed. DEEGELD f2.50. VERKRIJGBAAR BIJ DRIE TROMPETTERSTR. HEUSDEN, a 80 cent per pond. A 90 cent per pond. MINZAAM AANBEVELEND. f MET EN ZONDER GEZANGEN, EN MET BOEKHANDEL Xe JaVSllU Het mooiste, best geredigeerde en meest uitgebreide geïllustreerde Nederlandsche weekblad; geheel uitgevoerd in koperdiepdruk. Degelijke en boeiende lectuur van vaste medewerkers. Fraaie, artis tiek uitgevoerde afbeeldingen op elk gebied. Talrijke aantrekkelijke ru brieken waaronder die van novellen- én fotowedstrijden, waaraan verbonden fraaie prijzen. Kinderafdeeling met de bekende prijsraadsels. -:- PANORAMA® ligt onder ieders bereik, want de prijs is slechts ets. per week; per 3 maanden f 1.90 per week in ets. Panoramais het weekblad dat het minst in prijs verhoogd is. Abonnementen op Panorama® worden aangenomen door den Boekhandel, de Agenten en door A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschappij te Leiden. Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf 12.70 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F. SCHREUDER EN ZONEN. BIJVOEGSEL Kienwsblad Fin Jan W. Lippits 15

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5