SIGARENMAGAZIJN. vreemde legermacht van het gezag heeft meester gemaakt. Deze regeering heeft tot hoofd een lid van het Habsburgsche Huis, dat door zijn heerschzuchtige politiek grootendeels ver antwoordelijk is voor de rampen, die de wereld hebben getroffen, en waaronder de wereld nog langen tijd zal lijden. Een vrede, die met een dergelijke re geering zou zijn gesloten, zou niet een duurzame vrede kunnen zijn en de geal lieerde en geassocieerde regeeringen kun nen haar niet den economischen steun ver- leenen, waaraan Hongarije zoozeer behoefte heeft. In Amerika wordt de strijd tegen de duurte voortgezet. Het eerste gedeelte van de aan de stad New-York toegewezen overgebleven inten dancegoederen, is gisteren voor de bevol king verkrijgbaar gesteld in vijftig, daar voor ingerichte, schoollokalen, verdeeld over vijf wijken der stad. Deze verkoop is een groot succes geworden. Er werd voor 60.000 dollars pl.m. 1 millioen pond wa ren verkocht. Meer dan 2000 personen werden den eersten dag door dezen maat regel gebaat. Zij kochten voedsel tegen 2/3 van den in den kleinhandel geldenden marktprijs. Te Dinant, een der^plaatsen in België alwaar 5 jaren geleden op zoo grooteschaal de burgermoord plaats vond, heeft een droeve plechtigheid plaats gehad. Thans, nu het land bevrijd is, hebben de bewoners van de rampzalige stad dit afschuwelijke drama uit de eerste dagen van den oorlog herdacht in de onmiddel lijke nabijheid van den muur, waar 645 burgers, mannen, vrouwen en kinderen, door de Duitschers werden neergeschoten. Door bloedverwanten of vrienden werden bloemen op de droeve plek neergelegd. Om 10 uren werd op de Grand' Place een plechtige mis gezongen, waarbij kar dinaal Mercier en de bisschop van Namen den dienst verrichtten. De koning, de koningin en de koninklijke telgen, warm toegejuicht door de menigte, woonden den dienst bij. De Spartacisten blijven nog steeds in Beieren zorg baren. Zij wachten slechts op het gunstige oogenblik, wanneer de oogst geheel binnengehaald is, om hun roekelooze plannen te verwezenlijken. Mocht de al- gemeene werkstaking geproclameerd wor den, dan zal het geheele proletariaat in twee uur op de straat komen. Goed ge organiseerde stormtroepen, uit matrozen bestaande, moeten de voornaamste punten, zooals stations, post- en telegraafkantoren, bezetten. Als er rijkstroepen mochten komen, zal gewapende tegenstand worden geboden. Op vergaderingen werd er op gewezen, dat men zijn slag moet slaan, voordat de Entente-commissies komen. Om het nieuwe communistisch regime zoo lang mogelijk te handhaven, zal in de eerste plaats een groote uitgestrektheid rondom München in de macht der rooden worden gebracht, opdat de levensmiddelentoevoer voor het proletariaat verzekerd is. Nu men echter zoo geheel met het streven der (zich liefst noemende) Onaf- hankelijken bekend is, kan men tijdig op weermiddelen uitzien. Laat ons hopen dat alles nog ten goede geleid kan worden. BUITENLAND. De steenkoolcrisis, Loucheur en von Lersner, chef der Duit- sche delegatie te Versailles, zijn Zaterdag bij Hoover te Paiijs samengekomen, ten einde over het vraagstuk der steenkool voorziening in Europa te beraadslagen. Wat het bekken van Opper-Silezië be treft, gaf von Lersner de verzekering, dat de Duitsche regeering, ten einde de rust te herstellen, alle mogelijke concessies doet. Van haar kant doet de Poolsche regeering alles wat zij kan om tot een verzoening te geraken. De jongste telegrammen ma ken melding van een geleidelijk herstel der orde. In de meeste mijnen is de helft der arbeiders reeds weder aan 't werk gegaan. Carnegie laat 50 millioen dollar na. jje boedelberedderaar van Andrew Car negie heeft verklaard, dat de beroemde Staalkoning slechts 50 millioen dollar na laat, veel minder dan algemeen verwacht werd. o Brussel. Te St. Josse zijn 4 arbeiders die in een gashouder waren afgedaald, door verstikking omgekomen. Vijf andere arbei ders, die hen gingen zoeken, moesten we gens gasbedweJming naar het hospitaal worden gebracht. Te Sinay (België) is Zaterdagavond de landbouwer Alfons Paswels met zijn jongsten zoon in zijn afgelegen woning door gemas kerde bandieten vermoord. De overige leden van het gezin werden in den kelder opgesloten. Alles wat waarde had, is gestolen. De daders zijn onbekend. Berlijn. Op de vergadering te Turijn besloten de Italiaansche vakvereenigings- besturen tot onmiddellijke hervatting van de vakvereenigingsbetrekkingen met de Duitsche collega's. 100 milliard in goud. Zooals men weet, moet het Duitsche Rijk aan de Entente 100 milliard in goud uitbetalen. Heeft men wel een voorstelling van deze som gelds De Tagl. Rundschau tracht daaraan tegemoet te komen door de volgende berekeningen. Gesteld het bedrag zal in 10-markstukken uitbetaald worden, dan zouden 4000 wagens of 100 goede rentreinen elk van 40 wagens noodig zijn om het goud, dat 40 millioen K.G. weegt, te vervoeren. Mocht iemand het in zijn hoofd krijgen, de sona te tellen, dan zou hij gesteld hij was op zijn 10e jaar begonnen en zich strict gedragen had naar den 8-urendag om zijn taak te volbren gen 1062 jaar en IV2 maand oud moeten worden. Ook zou hij 16 menschen voor dien arbeid in zijn dienst kunnefi nemen, die dan 55 jaar noodig zouden hebben, gesteld dat zij er geen enkelen vacantiedag van afnamen. Naast elkaar gelegd, zouden de 10-markstukken een afstand van 10.000 K.M. bedekken en drievierden van gansch Duitschland omspannen. Zocht men er een bergplaats voor, dan zou het Leipziger Centraalstation met al zijn nevengebouwen ternauwernood den oorlogsschat kunnen bergen. De Fransche Blauwbaard. De brutaliteit van het onmensch gaat alle perken te buiten. Ziehier een gedeelte uit het laatste verhoor Eigenlijk, mijnheer de rechter, vind ik, dat die geheele instructie zonderling in zijn werk gaat, u wilt maar steeds, dat ik mijn onschuld bewijs. Maar de wet legt u den plicht op mijn schuld te bewijzen. Waar hebt u het recht bestudeerd De rechter stoof op. Jij houdt mij voor den gek I Landru bleef doodkalm. Kom, kom, mijnheer de rechter, wind u niet op. Ge duldigheid is een deugd des rechters. Gij zult mij nog mijn laatste il'usiën omtrent de magistratuur benemen. Toen liet de rechter hem de deur uit zetten. Maar weldra moest hij weer bin nen komen, om geconfronteerd te worden met een getuige, Madame Talou. Deze verklaarde, bij het zien van Ladru Ik heb dezen meneer eens gezien in gezelschap van een jonge vrouw van buitengewone schoonheid. U moet niet overdrijven, zei Landru, en pas op, ik heb werkelijk genoeg aan het dozijn vrouwen, dat ik al zoogenaamd zou hebben doen verdwijnen. Ze zullen nu ook nog zeggen dat ik een dertiende gedood heb en het cijfer 13 brengt ongeluk. Geweren-diefstal l Berlijn, De »Berl. Zeitung am Mittag» verneemt uit Minden Door een Berlijusch politie commissaris werden in een hotel alhier eenige personen gearresteerd die naar beweerd wordt, het plan hadden 60.000 legergeweren aan lastgevers van de Poolsche regeering te verkoopen. De betrokkenen zijn een feldwebel van het Mindensche artilleriedepot en twee kooplieden. Het ging om een winst van over de 2 millioen mark voor de deelne mers. De gearresteerden werden naar Berlijn overgebracht. 25 Augustus te Leuren. Brussel, 25 Aug. Vandaag is het sedert de bevrijding van het land de eerste verjaar dag van de bezetting van Leuven. Alle vereenigingen te Leuven begaven zich met de militaire muziek voorop, die een dooden- marsch speelde, naar het kerkhof, waar zij kransen neerlegden op de graven van de slachtoffers der Duitschers. Wethouder Claes hield een rede, waarin hij aan de misdaden der Duitschers herinnerde. Ver volgens werd de Braban^onne gespeeld. (Tel.) 0 De gestolen Belgische klokken. Brussel, 25 Aug. Zooals men weet, hebben de Duitschers een aantal klokken uit West-Vlaanderen weggehaald en deze naar Hamburg vervoerd. Thans is beslist, dat deze klokken naar den commandant van het bezettingsleger te Aken moeten worden gezonden, die ze aan de kerken zal doen toekomen, aan welke ze toebehoorden. 0 Het gevaar in Opper-Silezië geweken. Berlijn 24 Aug. De ^Deutsche Allg. Ztg.€ zegt, dat het gevaar in Opper-Silezië geweken is. De »Vossische Zeitingc schrijftDe Duit sche militairen bleken volkomen opgewassen te zijn tegen de taak om de rust in Op per-Silezië te herstellen. De arbeid is op zoo groote schaal hervat, dat men er wel op rekenen kan, dat vandaag met volledige ploegen wordt gewerkt. Het lot der familie van den Ciaar. Het lijk van groothertog Sergius, van de groothertogin Elisabeth en van de andere leden van de familie Romanof, die in het vorige jaar bij Perm vermoord zijn, zijn opgegraven en opgezonden. Het lijk van den czaar en de lijken van de leden van zijn gezin zijn in stukken gehakt en on middellijk na de misdaad verbrand. BINNENLAND. De onschuldig veroordeelde. Er is twijfel gerezen aan de schuld van den machinist Wessels, die tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld was, wegens de inbraak met geweldpleging, gepleegd in Mei j.l. ten huize van mevr. De Vriendt, Nieuwe Achtergracht, te Amsterdam. 't Is inderdaad waar, dat er zich thans een man in arrest bevindt, die de ware schuldige moet zijn en deze heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Op last van het Gerechtshof is Wessels, die al ruim vier maanden gezeten heeft, thans op vrije voeten gesteld. Hij zal als getuige in de zaak van den eigenlijken da der gehoord worden. Staking van loodgieters eu fitters. De loodgieters- en fittersgezellen te Go- rinchem hebben Maandag het werk ge staakt e n onder leiding van den Algem. en den Christelijken Metaalwerkersbond besloten, het werk niet te hervatten alvo rens aan hun eischen om loonsverhooging, verkorte arbeidsduar, vrije Zaterdagmiddag en feestdagen met behoud van loon is voldaan. De loodgieters- en fitterspatroons hebben in eene Zaterdagavond gehouden vergade ring besloten, die eischen niet in te wil ligen. Troeistra en de revolutie. Dat mr. P. J. Troelstra nog altijd met zijn beruchte plannen omloopt, is, schrijft de Tijd, weer gisteren gebleken bij de viering van het 25-jarig bestaan der S.D. A.P. Daar zeide hij o.m.: Het is de bourgeoisie niet gelukt ons er onder te houden. Den jongeren werisch ik te vragen Zijt gij bezield met dat gevoel van totale toewijding voor die heerlijke groote zaak, waarvan wij hier een klein stukje uitmaken Als deze vraag bevestigend is beantwoord, eerst dan kunnen we spreken over re volutie (donderend applaus). Den feestredenaar is te kennen gegeven, dat het gevoel van totale toewijding niet ontbreekt en mr. Troelstra kan dus voort gaan te spreken over revolutie. Men blijve hem met het scherpe wan trouwen,, dat hij verdient op de vingers zien. - 0 Goedkooper eieren. Uit vrees, dat de eieren die in kalk gezet worden, om ze gedurende den winter met woekerprijzeh van de hand te doen, in beslag genomen zullen worden, is de prijs geducht gedaald en zijn ze op de markt te Groningen verkocht voor 10 ets. per stuk. Haagscho Typografen. Na eene conferentie met het bestuur van de Haagsche afdeeling van den Alg. Ned. Typ. Bond heeft het personeel van de drukkerij »Luctor et Emergo«, te 's-Graven- hage, het werk hervat. De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Grafischen Bond heeft in haar gister ge houden ledenvergadering een motie aange nomen, waarin de vergadering protesteert tegen de werkstakingen hetgeen men in strijd acht met de naleving van het col lectieve arbeidscontract. 0 De uitroer ran fruit. De minister van Landbouw heeft, met betrekking tot de beschikking, dat fruit alleen dan voor uitvoer in aanmerking kan komen, indien het is geveild op een bij het Rijkskantoor voor groenten en fruit ingeschreven veiling bepaald, dat onder het in die beschikking bedoelde fruit tot nadere aankondiging alleen zullen worden verstaan appelen en peren. (St.-Ct.) Yermogensaanwasbelasting, Ingekomen is een wetsontwerp tot hef fing van eene belasting op den aanwas van vermogens gedurende de jongste drie jaren. Voor de eerste heffing wordt voorgesteld een percentage van 30 pet., voor de volgende heffingen een percentage van 10 pet. De heffingen. Volgens het ontwerp zal bij de eerste heffing geen belasting verschuldigd zijn, indien de aanwas minder bedraagt dan tien ten honderd van het vroegere vermogen en tevens minder dan f 15.000 wordt, indien wel belasting verschuldigd is, in elk geval een bedrag gelijk aan tien ten honderd van dat vermogen, tot een maximum van f15.000, onbelast gelaten. Voor volgende heffingen is, in verband met het lager percentage de grens der vrijstelling op f 5000 gesteld. Waar de belasting telkens over een tijd vak van 3 jaren wordt geheven, zal dan een aanwas van een kleine f 2000 per jaar steeds zijn vrijgesteld. Het roet deze belasting beoogde doel, het verkrijgen van eene aanzienlijke bijdrage voor de aflossing van de crisisschuld, is alleen bereikbaar, indien het percentage van heffing niet te laag wordt gesteld. Naar het oordeel van den Minister moet voor deze belasting, evenals voor de oorlogs winstbelasting, de voorkeur worden gegeven aan een vast tarief, Wel is er echter voldoende reden om een bijzonder tarief vast te stellen voor de eerste heffing der belasting in 4919. Deze heffing zal geschieden wegens den aanwas van vermogen in het tijdvak van 1 Mei 1916 tot 1 Mei 1919. Moordaanslag tc Borne, f De vermoedelijke dader gearresteerd Hengelo, 25 Aug. Zondagnacht is de gemeente-veldwachter Dijkslag, te Borne, bij het sluiten van een café levensgevaarlijk verwond door zes lange diepe sneden in hoofd, gezicht en hals en een in den rug. De vermoedelijke dader S. uit Hengelo, is aangehouden. De staking der typo's. opgeheven. De arbitrage aanvaard. Amsterdam, 25 Aug. Hedenmiddag heeft als gevolg van de gevoerde briefwisseling een conferentie plaats gehad tusschen het bestuur der patroonsorganisatie en het hoofd bestuur van den A. N. T. B. Besloten werd het geschil door de te benoemen arbitrage-commissie te laten be slissen, zonder dat hierbij door een der partijen van te voren voorwaarden worden gesteld. De stakingen worden dadelijk opgeheven onder de bepaling, dat uiterlijk Woensdag het werk overal zal worden hervat. Morgen (Dinsdag-)ochtend vergadert de door de patroons en den Typografenbond benoemde commissie tot het kiezen van het zevende lid. Yerspreide berichten. Te Rotterdom zijn 170.000 kippeneieren in beslag genomen, die in strijd met de voorschriften waren ingekalkt. Ycrmogensaanwas. Het Hbld. vestigt de aandacht op een tweetal punten Het eerste is, dat aan de nieuwe be lasting alleen natuurlijke personen zullen zijn onderworpen, dus niet de naamlooze vennoootschappen. Een tweede punt van belang is, dat ter voldoening van de heffing, althans de eerste maal dat zij wordt gevorderd, schuldbe kentenissen ten laste van het rijk in be taling zullen worden aangenomen, en wel op de volgende basis4 pet, obligatiën 1916 tegen een koers van 87 pet., 4Va pet. obligatiën 1916 tegen een koers van 95 pet., 41/» pet. obligatiën 1917 tegen een koers van 92 pet. en 5 pet. obligatiën 4918 tegen den koers van 99 pet. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend: dat op Woensdag 27 Aug. a,s. van des voorm, 912 tot des nam. 16 uur in het distributielokaal alhier zitting wordt gehouden door ambtenaren van den Raad van Arbeid te Tilburg, teneinde belang hebbenden behulpzaam te zijn bij het in vullen der formulieren voor de Invaliditeits wet. De aandacht der ingezetenen wordt gevestigd op de aan het stadhuis aange plakte publikatie, volgens welke alle in loondienst arbeidende personen, die onder deze wet vallen, verplicht zijn, zich door middel van een formulier bij den Raad van Arbeid aan te melden. Heusden, 25 Aug. '49. De Burgemeester voornoemd H. J. VAN EGEELEN. WAARSCHUWING De aandacht van het publiek wordt ge vestigd op een persoon genaamd Schade s den Oudsten, 44 jaar, granietwerker, wo- I nende Knopstraat 17 te Utrecht, omtrent wien den laatsten tijd voortdurend klachten omtrent bedriegelijke praktijken (koopen en niet betalen) inkwamen. Hij handelt in kaas, glas, verfwaren, I borstelwerken en schoonmaakartikelen. Om het vertrouwen op te wekken, be dient hij zich van brief- en en prentkaart formulieren, waarop met groote in 't oog loopende letters de handel die hij drijft en zijn kantoor Bellamystraat, is gedrukt. Heusden, 23 Aug. 1919. De Opperwachtmeester Brigade-Commandant HOEKSTRA. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Een brand des nachts ten f 2 ure in het bed van de dienstbode van den Heer H. Bedoelde persoon had het nachtlicht laten branden en schijnt daarmede in haren slaap in aanraking te zijn gekomen. Groote ontsteltenis, hulp- geroep en krachtdadig en doeltreffend op- treden van den Heer H., waardoor de vlammen tijdig werden gedoofd. Heden ontving onze vroegere plaats genoot de Heer G, van Rijswijk, thans kommies 3e klasse te Hoogeveen, het be- richt dat hij het examen voor kommies 1 2e klasse der Directe Belastingen enz. te 1 Groningen met goed gevolg heeft afgelegd. I Op de Maandagavond gehouden vergadering der Oranje-Vereeniging werd ter beoordeeling van het bloemencorso de volgende jury officieel benoemd Mejuffrouw J. M. S. Kramer. L. de Mol. J. G. Reas. de Heer A. J. v. d. Kolk. C. J. M. Verhoeven. A. B. de Moor. P. Engelen. De prijzen voor de volksspelen en ver sierde fietsen, zullen Woensdagavond wor den geëxposeerd bij de fa. H. Wuijster, die hiertoe hare étalage gaarne beschik baar stelde. Bij loting voor de voetbalclubs welke op 31 Aug. een gezaamlijke match zullen spelen vielen de nummers als volgt No. 1. Excelsiorno. 2. Julianas, no. 3. ®Hercules«, no. 4. H. V. V.«. In het veld zullen tegen elkaar uitkomen ExcelsiorHercules en JulianaH, V. V. 2 Zilveren en 2 bronzen medailles wor den uitgeloofd. Moge alle nummers van het feestpro gramma schitterend slagen en Heusden een flink Vredesfeest vieren, waaraan ieder in gezetene deelneme. Voor verdere bijzonderheden raadplegen men het feestprogramma, dat Woensdag avond verschijnt. A XT. METSELAAR Wijksche poort No. 4 HEUSDEN. Groote keuze in SIGARENPIJPEN, Steenen en Houten TABAKSPIJPEN. Almkerk. Op het j.l. Donderdag ge houden concours te Schalkwijk behaalde het fanfarecorps aNooit gedacht« alhier, de eerste prijs in de vierde afdeeling. Beneden-Langstraat. Met den oogst der aardappelen staat het niet ongunstig, vooral op de zandgronden en ook de kwali teit is goed te noemen. Over zieke knollen wordt gelukkig ook niet geklaagd Men besteedt voor zandsoorten f 4 a f 4.50 en kleisoorten f5 a f6 per H.L, Jonge biggen blijven verbazend hoog in prijs, zelfs tot f50 per stuk, wanneer men daarbij rekent het nog dure voer, dan kan er vooreerst van goedkoop spek geen sprake zijn. Geldermalsen, 22 Aug. Ter paarden markt waren aangevoerd 825 stuks. Men besteedde voorLuxe paarden f700 tot f1000; werkpaarden f400 tot f 600 2V3 jarige paarden f 500 tot f 800 l1^ jarige paarden f400 tot f600; veu lens f 200 tot 500 hitten f 250 tot f 500, Handel traag. 's Gravenmoer, Na vier en een haff jaar onder ons vertoefd te hebben, nam Zondagmorgen de Weleerwaarde heer E. van Meer, die de beroeping naar Noord- gouwe aannam, afscheid van zijne gemeente met eene rede naar aanleiding van Matth. 11 2830, bij welke gelegenheid de belangstellenden van hier en elders in groo- ten getale waren opgekomen. Het ga den geachten en scheidenden leeraar ook goed op zijne nieuwe standplaats. Kaatshenvel. Er blijft hier woning nood ondanks de 50 nieuwe die gebouwd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2