SIGARENMAGAZIJN. onderteekening van het desbetreffende ver slag te weigeren. Daar is nog een andere beslissing der vredesconferentie die de verbolgenheid en dat niet alleen der 's jechen heeft opgewekt. Het vredesverdrag dat gisteren (Dinsdag) aan de Oostenrijksche delegatie is overhan digd, bepaalt n.l. dat alle staten, die uit de oude monarchie zijn ontstaan een even redig deel van de oorlog schulden te dragen krijgen. De Praagsche pers is hierover niet te spreken. Zoo schrijft de Vecer, het orgaan van de AgrariërsDe Parijsche conferentie, bewogen door de krokodille- tranen van Renner, zal ons een deel van de Oostenrijksche oorlogsschuld opleggen. Wij kunnen haar dat niet verbieden, maar wenschen op te merken, dat niet het voor schrift der conferentie, doch onze aanneming daarvan den doodslag geeft. Wij behoeven geen verplichtingen op ons te nemen, die ons te nemen, die ons van rechtswege niet toekomen en die boven onze krachten gaan. De beslissing zal onze Nationale Vergadering nemen. De vredesconferentie heeft dus door haar beslissingen de noodige rust nog niet weten aan te brengen. Daar was nog een zeer lastig vraagstuk voor de Parijsche conferentie Fiume I Is dit tot oplossing gekomen Een eigen aardige oplossing is bedacht, die alleen nog door Amerika schijnt te moeten worden goedgekeurdFiume zelf en het omrin gende land zullen volgens die oplossing aan Italië komen, doch dit land zal de haven, behoudens eenige havenkommen, die voor Italië blijven gereserveerd, aan den Volken bond verpachten, die ze dan zal beschikbaar stellen voor den handel met het Zuid- Slavische achterland. Deze tegemoetkoming moet er Italië toe gebracht hebben zich neer te leggen by de vredesregeling, zooals die te Parij3 is ontworpen. De Temps verklaart echter, na de ge ruchten over deze oplossing van het Fiume- vraagstuk te hebben geanalyseerd, dat alles wat men op het oogenblik weet, niet meer is, dan dat de besprekingen zijn hervat op initiatief van Tittoni. De Temps gelooft niet dat Tittoni in staat zal zijn een dui delijke verklaring af te leggen bij zijn terugkeer in de Italiaansche Kamer. Met het uitroepen van een vrije Palts republiek is net den voorstanders van af scheiding van Duitschland niet naar den zin gegaan. Een ernstige afscheidingsbe weging schijnt het ook niet geweest te zijn. Wel waren er relletjes in Ludwigshaven, waar het postkantoor door oproerlingen, met behulp van Fransche officieren en sol daten bezet werd. Maar, zoo lezen wij, de arbeidende bevolking is vast besloten om zich niet door een handjevol karakter- looze lieden op genade en ongenade aan de Franschen te laten uitleveren. Het is niet onmogelijk dat de Franschen, die op alle mogelijke wijzen het toch al gehavende Duitschland willen verzwakken, het hunne gedaan hebben om deze revolutionaire be weging te steunen. Gelukkig voor Duitsch land wil de meerderheid der bevolking niet van afscheiding weten. De geallieerden hebben besloten de terug zending der Duitsche krijgsgevangenen te vervroegen en daarmee niet te wachten tot het vredesverdrag van kracht is geworden. Dat zal eerst het geval zijn als drie groote Entente-mogendheden den vrede hebben geratificeerd en tot dusver heeft alleen Engeland dat gedaan. Frankrijk zal wel spoedig volgen en dan misschien Italië, maar of Italië er veel haast mee zal ma ken, zoolang het nog geen zekerheid heeft over Fiume, is de vraag. Ofschoon 15 Sept. is genoemd als de vermoedelijke datum der ratificatie, kan het dus wel later worden. Uit de Londensche bladen blijkt, dat vooral Engeland heeft aangedrongen op haast. Het aantal Duitsche gevangenen, dat voor Engelsche rekening komt, bedraagt 300 000 en de kosten van hun onderhoud per dag 90.000 p.st. «Voor die menschen, schreef dezer dagen de Daily News, hebben wij niets te doen en wij wenschen hen ook uit menschlievende redenen niet langer te houden, dan strikt noodzakelijk is.c Nog zij meegedeeld, dat de vorige week twee bekende persoonlijkheden overleden zijn. En wel Generaal Botha en Carnegie, de Amerikaansche weldoeners. Blijkens zijn testament heeft Carnegie 10,000.000 dollar vermaakt aan vrienden en aan filan- thropische instellingen. Hetgeen hij bij zijn leven in totaal heeft weggegeven wordt geschat op 371.000.000 dollar. Botha's dood wordt betreurd vooral door de Engelschen. Hij is het geweest die in Zuid-Afrika de macht van Engeland heeft doen toenemen. Paul Krüger wist niet van plooien en buigen onder Engelsche over- heersching. Maar Botha wel. Hij heeft het Afrikaansche volk stoffelijk vooruit ge holpen, maar voor het Hollandsche element in zyn nationalen strijd heeft hij niets ge daan. Zijn dood is zeker een stap nader in de richting van een samenwerking van de tot nu verdeelde Hollandsche elementen. BUITENLAND. Hindenburg gehuldigd. Vrijdag hebben 20.000 schoolkinderen te Hannover Hindenburg gehuldigd op den jaardag van den slag bij Tannenberg. Hin denburg hield een toespraakje, waarin hij o. a. zeide, dat de Duitschers in dezen treurigen tijd den moed niet moeten laten zakken en zich niet tot paria's van de maatschappij en zeloten van hun vijanden moeten laten maken. Zij moeten weer worden, wat zij waren toen in het paleis te Versailles het Duitsche keizerrijk is uit geroepen. Hindenburg was toen onder hen, die het eerste Hoezee voor den keizer uit brachten. De Duitsche jeugd moet zorgen, dat de geest van dien tijd wederkeert. De terugkeer der krijgsgevangenen. De eerste duizend Duitsche krijgsgevan genen, die de Engelschen in Frankrijk vrij hebben gelaten, zijn Zondag naar huis teruggekeerd. Het ligt in het voornemen om dagelijks 3000 man weg te zenden, mits de Duitschers het noodige spoorweg- materieel beschikbaar stellen. Met het vervoer der gevangenen uit Engeland wordt een begin gemaakt, zoo dra als de Duitschers de noodige scheeps- ruimte beschikbaar hebben gesteld. Rassen-onlusten in de Ver. Staten. Reuter seint uit Knoxville, in den staat Tennessee In hoop van rassen-onlusten hier ter plaatse, heeft een uit Blanken bestaande volksmenigte de gevangenis bestormd om een neger te lynchen, die er van werd beschuldigd een blanke vrouw te hebben vermoord. In den loop der onlusten werden twee blanken en drie negers gedood en tientallen personen gewond. Uit de gevangenis ontsnapten zestien gevangenen, o.w. de moordenaar uit de gevangenis. Ten slotte joegen militairen de menigte uiteen. BINNENLAND. De windhoos. Men meldt uit Barneveld Het onder deze gemeente gelegen dorp Voorthuizen heeft Vrijdagavond geweldig van een windhoos te lijden gehad. Tegen 10 uur ongeveer kwam, tijdens hevig weer lichten, uit zuid-westelijke richting een windhoos, die alles vernielde, wat zij op haar weg ontmoette. Honderden, soms zeer dikke, boomen zijn als lucifershoutjes af geknapt of stukgedraaid. Onder meer was de straatweg tusschen Hollandsche Spoor en Voorthuizen door afgebroken boo men totaal versperd. Vooral op de hof stede »De Holzenbosch® is de schade ont zaglijk. Een groote schuur is daar geheel tegen den grond gedrukt. Acht veulens moesten worden uitgezaagd, doch een stier redde zich zelf, door uit het dak te klim men. Verder is daar de kap van den rog- geberg gerukt, terwijl de bekapping van den haverberg over hooge boomen is heen- geworpen. Een kleiner schuurtje is zelfs geheel verdwenen. Op ongeveer 20 mi nuten afstand is later een deur hiervan teruggevonden. Verwonderlijk genoeg is de oude huisgevel van 1716 intact gebleven. De schade op deze hofstede is zeer belang rijk. Vervolgens heeft de hoos haar weg naar het dorp Voorthuizen genomen, dat er uitziet, alsof het een bombardement heeft ondergaan. Meer dan de helft der daken mist daar een groot aantal pannen. De kap van een huis is door een omge vallen linde in elkaar gedrukt. Van de Geref. kerk zijn zóóveel pannen afgerukt, dat men van buitenaf dwars door het dak kan zien. Iets verderop heeft ook een hof stede veel geleden. Hier is een bergkap afgerukt en boven op de schuur geworpen. Ook de verschillende boomgaarden hebben verschrikkelijk geleden. Op enkele plaatsen is zoo goed als geen vruchtboom blijven staan. De wervelwind, die een breedte had van ongeveer 500 meter, kwam volgens verklaringen van verschillende personen met een geweldig lawaai aansnellen. Een der bewoners vertelde vooraf een sterke triliing, als bij een aardbeving, te hebben gevoeld. Het natuurverschijnsel, dat slechts een paar minuten duurde, heeft gelukkig geen persoonlijke ongevallen veroorzaakt. O— Een messensteker. Uit Vlissingen seint men dat in de Paul Krugerstraat en de Scheldestraat te Vlis singen, twee meisjes door een onbekend gebleven individu, met een mes in den buik zyn gestoken. Een der meisjes werd zoo ernstig verwond dat zij onmiddellijk naar het gasthuis moest worden vervoerd. Kindermoord. Te St. Pieter, nabij Maastricht, is uit het kanaal opgehaald een zak, waarin een kinderlijkje met een steen aan den hals gebonden. De raarechaussée doet onderzoek. o Ernstig vliegongeluk. Men meldt uit Winschoten De Engelsche vliegenier Hinchliffe heeft Vrijdagmiddag bij een vliegdemonstratie alhier het publiek geraakt. Een vrouw en een jongen werden gedood, terwijl ver scheidene toeschouwers werden gewond. De vliegenier bleef ongedeerd, maar zijn machine werd ernstig beschadigd. Tot vier uur gingen de vliegdemonstra- ties ongestoord, maar de vlncht die toen volgde, werd noodlottig doordat de monteur misgreep op den vleugel waarmee hij, na het dalen, de machine stuurde. De ma chine kwam tusschen he$j)ubiiek en de schroef trof vrouw De Ruiter uit Winschoten. Zij was onmiddellijk dood. Een jongetje Molema, ook uit Winschoten, werd zwaar gewond en overleed kort daarop. Een derde werd niet ernstig aan hoofd en pols gewond. De machine is zoodanig gehavend dat niet meer gevlogen kon worden. De lan ding had plaats op een vrij veld, niet op het vliegterrein. De inzittenden kregen geen letsel. o Inkrimping van den treinenloop. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, zal ingaande 16 September de treinenloop op de Nederlandsche Spoorwegen weer ingekrompen worden. Hoefyzers uan den ex-kroonprins. In Vraag en aanbod komt een adver tentie voor, waarin een smid te Oosterland (Wieringeri) velerlei te koop aanbiedt, o.a. enkele prima hoefijzers, gemaakt door den ex-kroonprins van Duitschland. Nederlandsche gouden tientjes. Dertig duizend Nederlandsche gouden tientjes, die de Duitsche politie aan smok kelaars afhandig had gemaakt, zijn dezer dagen door de rechtbank te Thorn aan de Duitsche schatkist toegewezen. Ongeveer een jaar geleden probeerde een Berhjnsche koopman het goud naar Warschau te smokkelen, maar hij werd aan de grens bij Alexandrowo gesnapt. Hij had het goud van een Nederlandsch bankiershuis ontvangen om door te zenden aan een bank te Warschau, De windhoos van Yrijdagavond. Ten circa half negen ontlastte zich op het onverwachts een windhoos boven deze gemeente, komende uit het Noordwesten en trekkende naar het Zuidoosten. De streek, waarover zij heentrok, moest de kracht er van gevoelen. Op den stadswal, Maaszijde, brak zij op verschillende plaat sen zware takken van de boomen, terwijl een boom een meter boven den stam voor de helft werd afgerukt, om iets verder als het ware in den grond te worden geplant over den geheelen wal een ruwage nala tende, met wegversperring. Gelukkig zon der persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Wij vernamen van een persoon, die on der Aalburg in dat weder vertoefde, dat de^wind in een, cirkelgang ging, alles op nemende wat in den weg stond. Een tweetal jonge dames, die nabij de groote brug zich op de fiets* bevonden, zochten eene schuilplaats onder de brug en wachtten geduldig af wat verder zou gebeuren, terwijl ze van onder tot boven met opzwiepend zand werden bedekt. Twee visschers, die in de Maas aan het peuren waren, weiden uit hun bootje ge worpen en konden met veel moeite den oever al zwemmende bereiken. Een vaartuig vóór de stad verkeerde een oogenblik in nood Terwijl vrouw en kinderen een angstgeschreeuw aanhieven, wist de schipper op de Nederhemertsche Waard aan te sturen, om later met veel moeite weêr vlot te komen. Zoo spoedig als zij was opgekomen, be daarde de storm weder, alleen stof tot allerlei beschouwingen bij het publiek ach terlatende. Het Yredes- en Koninginnefeest op 30 Augustus. Het feestvieren behoort alweder tot de geschiedenis en we kunnen nog genieten van de herinnering. Alles heeft een or delijk verloop gehad en het verbod om des avonds, nó. zes uur geen sterken drank te tappen, heeft gunstig gewerkt. Dronken schap trad nergens storend op. Jammer, dat het Zaterdagmorgen begon te regenen, toen de optocht in elkander gezet moest worden, en het bleef regenen, en toch moest alles doorgaan, want elk uur van den dag was bezet. Wat zagen zrj, die als Stedemaagd, Vredesengel enz. moesten fungeeren, er keurig uit, maar ook alle andere jonge dames, die in groepen en op fietsen aan den optocht deelnamen, hadden veel werk van toilet gemaakt en kregen nu op heur luchtige kleeding enkele stortbuien: zoodat een ieder met medegevoel bezield was voor de verschillende exposanten. Op allerlei gebied was men werkzaam geweest. Goed begrepen was een fiets, waarop een kanon, waarboven eene vre desduif, ter grootte van een zwaan, welk geheel zich sierlijk bewoog. Een vlieg machine^ met zijn luchtige vleugels, had het ook zwaar te verantwoorden, en toch kon het de vroolijke stemming niet uit sluiten, waartoe de beide muziekkorpsen dapper medewerkten. De verdere dag werd aan volksspelen gewijd en alles had een opgewekt goed verloop. Verschillende winkels hadden extra ge ëtaleerd en met portretten, bloemen en planten een goed geheel verkregen. De Feestcommissie, die een zeer moeilijke taak had, heeft alle eer met haar werk ingelegd en komt een woord van dank ten volle toe. Des avonds was alle aandacht gewijd aan den Schouwburg van de Directie Vink. Reeds vroegtijdig was de zaal uitverkocht en wij vernamen van personen, tot oordee- len bevoegd, dat het spel uitstekend was. Ook de volgende avonden bieef de schouw burg steeds druk bezetzoodat het te verwachten is, dat het tooneelgezelschap nog meermalen Heusden zal bezoeken. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Aug. 1919 ingelegd f5370,36, terugbetaald f6218,58. De schouwburg van de familie Vink uit Amsterdam, zal hedenavond nog een extra en tevens afscheidsvoorsteliing geven. Opgevoerd zal worden de Voddenraper van Parijs. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar achterstaande advertentie. - De uitslag van de verschillende wed strijden Zaterdag j.l. op het Vredes- en Koninginnefeest gehouden, was als volgt Bloemencorso. Praalwagensle pr. Stedemaagd, 2e pr. Raad van Vier met Vredesengel, 3e pr. Schuttersgild St. Blasius, 4e pr. Voetbalv. ïJuliana«. Costuumwedstrijd le. pr. Mej. G. Hoekstra. Kleine wagens en fietsen le prijs Groep van 8 fietsen, voorstellende Vredesengel, 2e pr. Fiets waarop Kanon met Vredes duif, 3e prijs versierde Bokkenwagen. Volksspelen. Zakloopen le pr. Jo Kuypers, 2e pr. H. Brouns, 3e pr. D. Cox, 4e pr. C. v. Kuijk, 5e pr. J. Brouns, 6e pr. B. Over boek. Ringsteken. le pr. B, Baaijens, 2e pr. S. Merkx, 3e pr. J. Timmermans, 4e pr. Fr. Nou- wens, 5e pr. E. Hilwig. Hardloopen jongens 1216 jaar. le pr. M. v. d. Pol, 2e pr. K. de Graag, 3e pr. A. Verhoeven, 4e pr. A. Podde- wijn, 5e pr. K. Sens. Hardloopen jongens boven 16 jaar. le pr. M. Pols, 2e pr. Looman, 3e pr. T. Brouns. Mastklimmen. le pr. L. v. d. Wetering, 2e pr. A. v. d. Ende, 3e pr. T. Brouns. Baldragen. le pr. Dina Schreuders, 2e pr. A. van Mersbergen. 3e pr. Josien Schreuders, 4e pr. M. v. Overbeek, 5e pr. P. v. Beijnen, 6e pr. Jaantje Bax. Voetbalwedstrijden van 31 Aug. Onder begunstiging van mooi weder en bijgewoond door een talrijk publiek ving de eerste wedstrijd aan. De wedstrijd tusschen Excelsior en Hercules eindigde met een stand 10 voor Excelsior. De wedstrijd tusschen Juliana en H. V. V. eindigde met een stand 00, waarna de eerste prijs bij loting ten deel viel aan H. V. V. Bij den strijd tusschen H. V. V. en Excelsior, de twee winnende partijen, was de stand bij het einde 00, doch door verlenging kwam deze op 20 voor H. V. V. te staan, en deze dus de 1ste prijs wint. Door de verliezende partijen werd geloot met voordeel voor Juliana. De prijsver- deeling is dus als volgt le pr. H. V. V., 2e pr. Excelsior, 3e pr. Juliana, 4e pr. Hercules. De eereprijs, bestaande in een fraaie lauwerkrans, werd toegekend aan Juliana, waarop hij aan den doelman werd aangeboden. AXT. METSELAAR Wijksche poort No. 4 HEUSDEN. Neemt proef met de geurige en smakelijke koffie en thee. Aalburg, Door den hevigen storm welke alhier Vrijdagavond woedde, is er veel fruit afgewaaid, terwijl ook verschei dene vruchtboomen geheel of gedeeltelijk neergeveld werden. Het mond- en klauwzeer, dat al een tijdje geweken was, begint zich thans weer onder het vee te vertoonen. Aalst. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Otterloo de E. V. J. Japchen alhier. Beneden-Langstraat. De hooihandel is thans zeer stil en gaat er alzoo weinig om. Toch blijven de prijzen vast en kan prima hooi worden genoteerd op f 55 a f 60, afwijkende soorten op f 45 f 50 en schraal pershooi f 30 f 35, alles per 500 K.G. Men is thans druk bezig met het maaien der toemaat. De boonen geven over het geheel een slechten pluk en de prijzen zijn naar hunne soort zeer varrieerend. In hoofdzaak worden princesseboontjes duur betaald. Men besteedt voor snijboonen 13 15 ct. en voor suikerboontjes 20 25 ct. p. K.G. Capelle. Dezer dagen had de schipper M. K. alhier het ongeluk met zijn voet tusschen de tros van een sleepboot bekneld te geraken met het noodlottig gevolg, dat zijn voet geheel afgekneid werd. Benoemd tot onderwijzeres aan de school m/d Bijbel a/d Loonschendijk mej. Bilderman uit Zutphen. Hedenmorgen brak bij den heer V. aan den Loonschendijk brand uit in het zoogenaamde bakhuisje. Door het flink optreden werd erger voorkomen. De ont stane materieele schade wordt door assu rantie gedekt. De landbouwer C. V. aan den Loonschendijk vermist sedert eenige dagen een koe. Ondanks de ijverige nasporingen heeft men tot nog toe het beest niet kun nen vinden. Men denkt met diefstal te doen te hebben. Drongelen. Als een zeldzaamheid mag zeker wel gemeld worden, dat alhier bij den landbouwer W. v. G. voor de tweede maal rijpe aardbezieën zijn geplukt, dank zij het gunstige weder. 's-Gravenmoer. De storm heeft groote schade aan het fruit gebracht. Niet alleen dat er veel onrijp fruit is afgeslagen, maar Vrijdagavond zijn zelfs heele boomen uit gewaaid of zwaar beladen takken afgerukt. Alhoewel er van feestelijkheden ter herdenking van den geboortedag van H.M. de Koningin hier volstrekt geen sprake was, is dit feit hier toch niet ongemerkt voorbijgegaan. De schoolkinderen organi seerden op eigen houtje optochtjes en zoo kwam men er toe om Maandagmiddag nog in allerijl de fanfare op te roepen, ten einde des avonds een rondgang door het dorp te maken. Onvoorbereid heerschte des avonds laat nog eene gezellige drukte. Herpt. Ten nadeele van den landbou wer Ant. F. zijn een aantal garven tarwe van het land ontvreemd. Van den dader heeft men nog geen spoor kunnen ontdek ken. Vrijdagavond ongeveer half negen woedde hier voor ongeveer vijf minuten een hevige storm, welke als 't ware tot een orkaan aangroeide. Verschillende schoor- steenen woeien af, vele boomen werden ontworteld, terwijl een schip, dat aan het veer voor anker lag, werd losgerukt en tegen den kant geslingerd. Gelukkig echter hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, Raamsdonksveer. Aan de schippers- beurs werden ingeschreven 83 schepen. Hiervan werden 60 bevracht, terwijl er 2 ledig vertrokken, zcodat er nog 21 be- schikbaar zyn. Door den raad der gemeente is be sloten een leening van f 600.000.aan te gaan voer openbare werken. De wedstrijden om den zilveren lauwertak eindigden als volgt Eerewedstrijd Victoria (R'dorp) tegen Olympia (R'veer 0—0 Na loting gewon nen door Olympia. Excelsior (G'berg) tegen Olympia (Don gen) 13 Olympia (R'veer) tegen Quick (Waal wijk) 12 Eindstrijd Quick tegen Olympia (Don gen) 1—1 Na loting verwierf Quick den lanwertak terwijl Olympia (Dongen) een verguld zilveren medaille kreeg.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2