voor bet Land van Heusden gö Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 3011 Zaterdag B Septeier KEUKEN-EMAILLE EN -BLIKWERK H. M. BOODÉE, Ph. VAM WIJK Het beste adres voor Feest-artikelen en Versierin gen is bij ii: Staat ter dekking: „CERES", Hinthamerstraat 10. Vertrouwd adres voor Uurwerken. MARKT 160 WAALWIJK. Speciale prijzen voor Vereenig. en Buurtcommisiën Hoeden- en Pettenmagazijn /i0 M u v Auto mobiel en. Iedere uitgeputte vrouw 'S BOSCH. Wat is dat? Neten in het haar COltliVCHEiU. Wie bij de keuze van speciaal iet op K WA Li l EU en BIL LIJKE PRIJZEN doet zijn inkoopen bij Hoek Kelenstraat, GORINCHEM. i i Horlogemaker HOOGSTRAAT, Tel. 162 GORINGHEM. Itlle reparaties vlug en solied met 1 jaar garantie- Ruime sorteering jfelGge$, jKlol(l(eïï £1 We^er^. Alle uurwerken leveren wij met 2 jaar garantie. BEHOORENDE BIJ HET diende dit te weten. Zorgen en overwerking veroorzaken de meeste zenuwachtigheid en nierkwalen bij vrouwen. Uitgeput voor de dag begint en te ver moeid om de noodige rust te genieten na afloop van het werk dat is wat zich iederen dag voordoet, als de nieren aan gedaan zijn, Hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn, urine- kwalen, bloedarmoede en vreemde pijnen, die komen en gaan, zijn de eerste aanwij zingen van onzuiver bloed en vatbaarheid voor urinezuur, te wijten aan nierzwakte. Om gezond te worden en de gevaren van rheumathiek, blaassteen, waterzucht, ontstoken nieren en urinezuurvergiftiging te vermijden, dient gij onmiddelijk te be ginnen met een eenvoudige, goed geregel de voeding, frissche lucht en rust, en uw zorgen en overwerking ter zijde te zetten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen uw herstel bevorderen, want zij werken zacht doch rechtstreeks op de nieren en blaas, alle nier-organen verzachtend en ver sterkend. Zelfs in gevorderde gevallen van nierziekte hadden Foster's Pillen opmerke lijk succes. Vrouwen zullen haar behulp zaam vinden op alle tijden van nier- of urinestoornissen. Men dient te onthouden, dat Foster's Pillen hoegenaamd niet op de ingewanden werken, doch uitsluitend op de nier-organen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle goede drogisten f 1.75 p. doos of flO.p. zes doozen. BUITENLAND. De liefde aan deu Rüu. Uit Keulen wordt gemeld Dat de vrede eindelijk gekomen is, be merkt men het beste in het bezette ge bied. Niet dat er tusschen de bezettings troepen en de burgers vriendschapsbanden zijn geknoopt, militaire orders verbieden den omgang, maar er bestaan steeds men- schen, die zich daaraan niet storen, en dat zijn minnende paartjes. In de distric ten Keulen en Coblenz zyn in korten tijd meer dan 12.000 aanvragen van Ameri kanen ingekomen, die met Duitsche meis jes willen trouwen. Voor de Amerikanen is de oorlog voorbij en de haat heeft plaats gemaakt voor liefde, die zich niet aan militaire verordeningen stoort. Wel zal menige familie in Amerika verrast zijn, wanneer de soldaat, die uit den oorlog tegen Duitschland thuiskomt, een Duitsche vrouw meebrengt. Maar niet slechts de Amerikanen hebben hun hart aan Duitsche meisjes verloren, ook Franschen en En- gelschen, en vooral de officieren hebben bewezen, dat liefde geen nationaliteit en geen grenzen kent. De hartetaal is beter te verstaan dan die der diplomaten. De Belgische soldaten worden, voor zoover het gaat, van de Duitsche meisjes afgehouden. Onlangs werd de stad Crefeld tot 10.000 Mark boete veroordeeld, omdat men de namen der meisjes aangeplakt had, die met Belgische soldaten in relatie stonden. o Het millioeu boete. Naar de Belgische bladen melden, is het millioen in goud, dat aan Frankrijk betaald is als boete van de stad Berlijn voor den moord op sergeant Manheim van particuliere zijde aan de Duitsche regeering geschonken. Deze nam het bedrag aan en overhandigde het aan de Fransche regeering, maar heeft daarbij gezegd, dat zij op het door haar ingenomen rechtsstandpunt blijft staan en dat zij het bedrag uitdrukkelijk ten bate van het Roode Kruis heeft ontvangen. De Duitsche jeugd. De Belgische luitenant Berger, die ver scheidene maanden met een zending te Berlijn vertoefd heeft, schrijft in de Petit Parisien, dat de jeugd in Duitschland in het bijzonder door den oorlog beproefd is. Gedurende de vier blokkadejaren is de kindersterfte schrikwekkend geweest, het aantal geboorten vier millioen beneden dat van een zelfde periode in tijd van vrede. De bacterioloog Wassermann heeft dan ook tegen luitenant Berger gezegdBinnen zes jaar zal het halve aantal banken van onze scholen leeg zijn. o De vernielde Duitsche luchtschepen. Naar aanleiding van een Engelsch bericht over de vernieling van de 12 uit te leveren luchtschepen vernemen de »Politisch-Parle- mentarische Nachrichtena Van de ver nielde luchtschepen waren enkele reeds gedurende deu oorlog gedemonteerd, omdat zij onbruikbaar waren geworden. Deze luchtschepen zijn door de manschappen in aansluiting aan de gebeurtenissen in Scapa Flow vernield. - Zeemanstronw. De »Daily Heraldc meldt, dat de Duit sche zeelieden, die meegeholpen hebben om de Duitsche vloot bij Scapa Flow tot zinken te brengen, de Engelsche regeering hebben verzocht, elk hunner dezelfde straf op te leggen, die den Duitschen admiraal von Reuter wegens zijn optreden toegedacht is. o Engeland. De zorg voorde invaliden. De »Globe<t meldt, dat in den loop van deze week een koninklijke proclamatie zal worden geplubliceerd, die een groot schema zal bevatten voor de werkverschaffing aan gedeeltelijk invalide soldaten en matrozen. Aan iedere Britsche firma, die minstens tien d twintig personen in dienst heeft, zal verzocht worden minstens één in dienst te nemen, die voor het land geleden heeft. Aan grootere firma's zal verzocht worden er minstens vijf procent in dienst te nemen. Alle firma's die aan dit verzoek gevolg ge ven, krijgen het recht op haar briefpa pier en in haar advertenties een eere-téé- ken af te drukken. Zij die gerechtigd zijn dit eere-teeken te voeren, zullen in aanmerking komen voor regeeringsleveran- ties. o In Engeland waren op 27 Augustus se dert de onderteekening van den wapen stilstand 133,272 officieren en 3,033,571 man gedemobiliseerd. BINNENLAND. Patiënt uit het Wilhclmina-Gasthuis te Amsterdam ontroerd. Zondagavond is een vrouwelijke patiënt op zonderlinge wijze uit een der zalen van het Willielmina-Gasthuis te Amsterdam ontvoerd. Het was een vrouw, die gerui- men tijd in de inrichting verpleegd werd en binnenkort aan de justitie moest worden uitgeleverd, daar zij nog drie jaar gevan genisstraf moest ondergaan. Volgens verklaringen van andere patiën ten kwamen des avonds, toen de lichten gedeeltelijk uitgedraaid waren, twee mannen in de kleedij van ziekenverpleger de zaal op. Zij tilden de vrouw van de krib, droegen baar door de zaal en vervolgens de trappen af. Toen later door een der verpleegsters bij haar ronde gemerkt werd dat de krib ledig was, maakte zij alarm. Overal werd gezocht. De politie zette de uitgangen af, doorzocht de huizen en stelde een onderzoek in op de terreinen van het Tehuis voor Onbehuisden. Te vergeefsch. De patiënte was spoorloos verdwenen. Men tast omtrent haar verklijf volkomen in 't duister. Evenmin heeft men eenige aan wijzing, wie dé beide »broeders« kunnen zijn. Ontvluchtte krijgsgevangenen. In de week van 25 tot en met 31 Augustus zijn te Oostburg 129 ontsnapte Duitsche krijgsgevangenen aangebracht. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c. a. op Dinsdag 2 September, des nam. 6 uur. Voorzitter R. J. v. Doveren. SecretarisE. Sluijmers. Aanwezig de ledenBoenders, Bouman, v. Kuijk, v. d. Pol, Roza, v. d. Velden en Vos. Nadat de vergadering met gebed is ge opend worden de notulen der vorige ver gadering door den Secretaris voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De Raadsleden worden door den Voor zitter geïnstalleerd, nadat zij in zijne banden de gebruikelijke eeden hebben afgelegd. Hierop gaat men over tot benoeming van twee wethouders. Bij eerste stemming verkreeg de heer Bouman 4, de heer Boen ders 2 en de heer v. d. Velden 1 stem; zoodat de heer G. P. L. Bouman is gekozen. Bij de tweede stemming verkreeg de heer Boenders 4 en de heer v, d. Velden 3 stemmen. Alzoo gekozen de heer J. Boenders. De beide heeren verklaren hunna benoeming aan te nemen, waarop de Voor zitter hen geluk wenscht. Het verzoek van B. Lubberdink om eer vol ontslag als waagmeester tegen 1 October wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Eerstdaags zal een oproeping plaats heb ben voor een nieuwen waagmeester. Het lid v. d. Velden vraagt waarom het vorig jaar niet is voldaan aan het verzoek van den waagmeester Millenaar, die toen aanbood de waag te willen blijven bedienen tegen vergoeding van f 100.'s jaars. Volgens genoemd lid zou met het aanstellen van een tijdelijk waagmeester, die f 4 per dag moest hebben, vorig jaar f 112.voor de waag bestaald zijn. De Voorzitter zegt dat de waagmeester Millenaar alleen ontslag en geen verhooging heeft gevraagd. Hij geeft de nieuwe leden den raad zich niet aan praatjes te storen doch eerst de zaak te onderzoeken, ter secretarie liggen alle bescheiden voor hen disponibel. Ingekomen is een schrijven van den heer L, v. Raamsdonk thans verblijf houdende te Wijk waarin hij den Raad verzoekt om de verordening op de heffing van den Hoofdelyken Omslag te wijzigen, zoodanig dat de heffing progressief zal geschieden en het bedrag voor aftrek noodzakelijk levens onderhoud - van f 300.op f 500.zal worden gebracht. Tevens verzoekt hij den Raad om het salaris voor' den gemeente veldwachter te brengen op f 1200.'s jaars, met terugwerkende kracht zoodat dit salaris reeds zou ingaan vanaf 1 Januari 1919. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor deze vergadering heeft vraagt het lid van Kuijk of het gemeente bestuur ook contróle kan uitoefenen op het gewicht en de kwaliteit van het regeerins- brood, aangezien zoowel gewicht als kwa liteit dikwijls veel te wenschen overlaten en de bakkers volgens zijn meening niet datgene gebruiken wat door de regeering is voorgeschreven. Het lid Boenders ondersteunt het gezegde van het lid van Kuijk en veronderstelt dat de bakkers te veel water door het deeg mengen. De Voorzitter zegt dat door de distributie de gemeente geen contróle op gewicht kan uitoefenen, doch dat voor onderzoek der kwaliteit bij een willekeurigen bakker een monster zal worden genomen en zal opge zonden worden naar Wageningen. Het lid v.d. Velden vraagt hierop het woord en nadat dit verkregen is begint hij aldus sMijnheer de Voorzitter geachte medeleden, het is voor ons heden een gewichtigen dag, nu wij zijn geinstalleerd als raadsleden. Laten wij blijk geven, dat wij het ver trouwen van de kiezers in ons gesteld waardig zijn en laat ons werkzaam zijn in liet belang van de gemeente Wijk eri Aal burg. Jaren van ontevredenheid zijn voor bijgegaan, laat ons trachten die ontevreden heid zooveel mogelijk weg te nemen en den druk die op de mindergegoeden rust, leggen op de schouders van hen, die hem beter kunnen dragen. Moge de Burgemeester werkzaam zijn voor het belang der gemeente en de nieuw benoemde wethouders in alles recht han delen. De Secretaris sta in zijne hoedanig heid, den raad met woord en daad ter zijde. Het lid Boenders vraagt den Voorzitter waarom de vergadering wel met gebed wordt geopend, doch niet met dankzegging gesloten. Wordt een vergadering of bijeen komst met gebed geopend, dan volgt daar uit van zelf, dat deze met dankzegging moet worden gesloten en zou hij willen voorstellen de vergaderingen dan ook met dankzegging te sluiten. De Voorzitter verklaart niet te weten waarom niet met dankzegging wordt ge sloten. Volgens hem opende reeds zijn vader en misschien ook reeds burgemeester Pullen, de vergadering met hetzelfde gebed. Het lid Bouman merkt op dat in den gemeenteraad verschillende partijen zijn vertegenwoordigd en het wel gewenscht en ook te hopen is, dat steeds de beste harmonie heerscht, doch dat het mogelijk is, dat door verschillende meeningen woorden vallen en de leden in drift geraken. Volgens genoemd lid hebben onze voor ouders misschien op dezen grond de verga dering niet met dankzegging willen sluiten. De Voorzitter deelt de veronderstelling van het lid Bouman en zal dit punt in de volgende vergadering ter tafel brengen. Het lid Roza zegt dat in de gemeente twee groote partijen zijn en het volgens hem billijk was geweest, dat van iedere partij een wethouder was benoemd. De benoe ming van wethouders kon nu in de eerste vergadering reeds een punt van twist vormen, doch de minderheid heeft zich naar de meerderheid te schikken. Aangezien niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. ADVERTENTIEN. bij GEBR. OERLEMANS VAN DER SCHANS op den Assem te Drongelen, de 1%-jarige Stamboekstier N. R. S. No. 3952 S, afstamming tot in 17 geslachten bekend. V. »GERLOF« 6285 F. R. S., 14 maal bekroond, waarvan meermalen op de Cen trale keuring te Leeuwarden, met den lste prijs. V. van »Gerlof« éJANc F. R. S. 1643 4 maal bekroond M. van »Gerlof« ïGER- LANDJEc F. R. S. 17541, 3 maal be kroond, gaf 4984 K.G. melk met 3.27% vet. M. dSIJKE III« N. R. S. 22900 S., gaf als 3 jarige 4218 K.G. melk met 3.56% vet in 289 dagen. V. van »Sijke I1I« de beroemde Friesche Fokstier »CERES« F. R. S. 4497, gedu rende 15 jaar hoogst bekroond M. van »Sijke IIIa »SIJKE« F. R. S. 19799, gaf als 2-jarige 3790 K.G. melk met 3.47% vet in 303 dagen. Ook van de Overgrootmoeders zijn de productiecijfers zeer goed. DEKGELD f2.50. Wasch dadelijk uw haar met den haarverzorger LAX. LAX doodt levend onrein en verwijdert neten, roos en stof. LAX bevordert den haargroei geeft glans en golving. Onmisbaar voor schoolgaande kinderen. Prijs per doos 25 cent, vol doende voor liter hygië nisch hoofd water. Bij alle drogisten. L. I. AKKER, Rotterdam. Eischt afsluitband met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste Drogisten. Te ANDEL J. G. Schouten. DUSSEN J. J. Paes. NIEUWENDIJK: De Bok. RAAMSDONK: Fa. P. P. van Dongen. VEEN Wed. J. Vos. WERKENDAM P. Cornet; Joh. de Weerd J. S. Frederiks. U J XCe/a""-- 'son. BIJVOEGSEL ffienwsblaii Fin Jan W. Lippits

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5