gadering heeft het vredesverdrag toch goed gekeurd. Wat kan een weerloos volk ook anders doen, dan zich buigen onder het juk dat de overwinnaars hen gelieven op te leggen. De afgevaardigden van de repu bliek Oostenrijk (niet meer Duitsch-Oosten- rijk) zuilen het verdrag heden (Woensdag morgen) onderteekenen. Roemenië heeft weinig lust het mede te onderteekenen en wel omdat de geallieerden controle wen- schen uit te oefenen over de wettelijke maatregelen die de Roemeensche regeering moet nemen ten aanzien van de onder danen, die van afkomst vreemdelingen zijn (Joden, Bulgaren en Duitschers uit Zeven bergen). De Roemeensche regeering acht die controle in strijd met haar souvereine rechten en oppert nog andere bezwaren. Nu, de geallieerden zullen Roemenië wel zooveel mogelijk te gemoet komen. Men heeft dit land te veel noodig. De vorige maal schreven wij wel over een nota, die zoowat op een ultimatum leek, waarbij geëischt werd dat Roemenië terug zou geven wat het in Hongarije gerequireerd had, maar de geallieerden zijn nu poeslief geworden jegens den kleinen bondgenoot. Want deze had geantwoord, dat de Roe meensche troepen uit Boedapest terugge trokken zouden worden achter de linie van de Theiss, en dat natuurlijk met de be doeling de Entente eens flink te laten voelen, dat het Roemeensche leger de eenige strijdmacht is, waarover zij op het oogenblik in het oosten van Europa be schikt, in de hoop natuurlijk dat de En tente dan op haar beurt wat inbinden zal. En inderdaad, dat is den kleinen bondge noot naar allen schijn gelukt, het »Holl. Nwsb.cc verneemt althans uit Londen, dat sir George Clarck, de bijzondere afgezant van Roemenië, een nota van Balfour heeft medegenomen, waarin verklaard wordt, dat de vredesconferentie altijd blijde is geweest Roemenië als een oprechte vriend te be schouwen en de hoop wordt uitgedrukt, dat de Roemeensche regeering zich niet zal losmaken van het blok der Geallieer den en uitlegging zal geven betreffende de geschilpunten die zijn gerezen. De nota vraagt Roemenië ook nog met de gealieerden saam te werken voor het herstel van de orde in Hongarije. Dus 't is op 't oogenblik weer botertje tot den boóm. BUITENLAND. De vcroordeeling van Quien. Op verzoek van den ter dood veroor deelden Quien, den verrader van miss Cavell, hebben zes der zeven juryleden een verzoek om gratie onderteekend. Ecu incident in liet bezette gebied. Duitschers hebben te Euskichen een aanval op Britsche soldaten gedaan. Een soldaat werd ernstig gewond. De stad is met 100.000 mark beboet. De voornaamste oproerkraaier, een arbeider, Kupfer genaamd, is ter dood veroordeeld en zal worden doodgeschoten. (Reuter.) Het vredesverdrag voor Bulgarije. De territoriale, politieke, economische en financieele clausules van het vredesverdrag voor Bulgarije werden gepreciseerdvan enkele ervan moet nog de tekst worden vastgesteld. De definitieve regeling van de Thracische kwestie blijft echter voorbehouden. Het verdrag zal een desbetreffende bepaling bevatten, waarbij aan Bulgarije wordt ver zekerd, dat het door later te bepalen schikkingen een vrijen economischen uitweg naar de Engeïsche Zee zal krijgen. De »Nation Beige,meldt, dat de Arae- rikaansche reliefcommissie belangrijke schen kingen zal doen ten behoeve der intellec- tueele restauratie van België. Twintig mil- lioen zullen ter beschikking der Belgische regeering worden gesteld tot vergemakke lijking van de studies van niet-gefortumeerde jonge menschen. o Vrouwenkiesrecht in Italië. Het ontwerp betreffende de toekenning van het kiesrecht aan de vrouwen werd bij geheime stemming met 175 tegen 55 stemmen aangenomen. o Nog steeds ltaisoeli. Raisoeli is nog steeds werkzaam. Een telegram uit Tanger, van 30 Aug. aan de ïTimes« meldt, dat het geheele overland- verkeer tusschen Tanger en het Fransche protectoraat opgehouden heeft wegens de onveilgheid van de route door de spaansche zóne. De Groot-Vizier en andere Moor- sclie autoriteiten, die eenige dagen geleden uit Parijs naar Tanger waren teruggekeerd moesten zoodoende over zee naar het Fransche protectoraat verder reizen. In de buurt van Teloean zijn in de af- geloopen week vele Spaansche soldaten in hinderlaag gedood, evenals dichter bij Tanger een Spaansch officier met 7 man. Raisoeli heeft uit En-Rif nieuwe versterkingen ont vangen, onder bevel van den invloedrijken jsherift Seyd Ramidoe el Wazani, o De koning van Italië, die al eenigen tijd geleden zes van zijn mooiste paleizen, villa's en parken blijvend beschikbaar gesteld heeft voor invalide soldaten en matrozen en wee zen van gesneuvelden, heeft een nieuw be wijs van zijn democratischen zin gegeven door den eerste-minister Nitti uiede te deelen, dat hij afstand doet van al de uit gestrekte kroondomeinen in heel het land ten bate van de boeren en de strijders voor de Italiaansche eenheid. Op dezelfde wijze ontdoet hij zich van alle gebouwen, die erbij behooren, ten be hoeve van instellingen en organisaties voor de verlichting van het Jijden dat een ge volg van den oorlog is. Verder heeft de Koning besloten, om voortaan als ieder ander burger belasting te betalen. Niettemin zal hij, gelijk tot nogtoe, voortgaan om door bemiddeling van het ministererie van het koninklijke huis elk jaar twee millioen lire voor particulate liefdadigheid te besteden. De Romeinsche correspondent van de Daily Chronicle stelt in het licht, dat het grootmoedig voorbeeld van den Koning een prikkel zal zijn voor de offervaardigheid onder alle standen, nu er een gedwongen leening voor de deur staat. Hij gelooft dat de invloed van dit koninklijke voor beeld zich ook in het buitenland zal laten gelden en dat andere rijke vorsten en vorstinnen zich dus van een gedeelte van hun hezitingen zullen ontdoen. De actie in Albanië. De actie voor de onafhankelijkheid neemt bedenkelijke vormen aan. Bij het over vallen der Italiaansche bezettingstroepen zijn de 300 Italianen van zeker kamp bijna allen vermoord. Sterke Italiaansche troe- penafdeelingen zijn uit Walona vertrokken naar de bedreigde streken. De Albaneezen zouden voornemens zijn om aan de vre desconferentie een boodschap te zenden, waarin zij gewag maken van het verdrij ven der Italiaansche troepen en de erken ning van volledige onafhankelijkheid voor Albanië eischen. Een sensationeeie ontdekking. De »Vossische Zeitung« verneemt uit Weenen De »Neuse Freie Piesse verneemt uit Boedapest, dat 'n huiszoeking in de woning van den door zelfmoord om het leven gekomen communistischen terrorist Szamely een sensationeel resultaat heeft opgeleverd. Men vond drie groote, met ijzer beslagen kisten, van welke de eene geheel gevuld was met verschillende kost baarheden, zooals diademen, gouden hor loges en kettingen, briljanten ringen, bril janten, oorknoppen enz., welker waarde door deskundigen op acht tot tien millioen kronen wordt geschat. De kostbaarheden vormen een deel van de bij het begin der radenheerschappij door de communisten in beslag genomen juweelen en zijn grootendeels uit aristocratisch bezit afkomstig. De vaststelling van de recht matige eigenaars zal, daar de voorwerpen bijna allen van kronen en wapens zijn voorzien, niet moeilijk zfjn. De beide andere kisten bevatten voor een millioen kronen in baar geld van de Oostenrijksch-Hon- gaarsche bank. Tel. De bosbranden in Zuid-Ernukryk. Uit Toulon wordt gemeldDe groote bosbranden in de omstreken van Toulon duren onverminderd voort. De schade wordt reeds op 10 millioen francs geschat. Men vermoedt dat de branden ontstaan zijn door brandstichting. Wanneer de on gunstige wind nog langer aanhoudt, nadert het vuur op bedenkelijke wijze de stad Toulon. Eenige forten van Toulon worden reeds onmiddellijk bedreigd. Er is een groote troepenmacht gezon den om het vuur te bestrijden. Eeu gift van 120 millioen francs. Hoover heeft medegedeeld, dat alle win sten van de Commission for Relief in Belgium, in de oorlogsjaren gemaakt, aan België zullen geschonken worden, voor het herstel van het Hooger Onderwijs. De winsten bedragen 420 millioen francs. Deze zullen naar den wil der schenkers moeten worden besteed voor het Hooger Onderwijs in België. Een aanslag op den Egyptischen Premier. De >Times<r verneemt uit Alexandrië Donderdagmorgen werd een bomaanslag op den Egyptiscben Premier gepleegd. De student Elseyid Ali, die de bom in een mandje met druiven verborgen had en dit naar de auto van den Premier wierp, werd gearrestesrd. De revolutionaire geest groeit in Egypte. Borms ter dood veroordeeld. Naar Havas uit Brussel meldt heeft het Hof van gezworenen te Brussel Zaterdag Borms, gedelegeerde van den Raad van Vlaanderen voor de nationale verdediging gedurende de Duitsche bezetting, ter dood veroordeeld. Toen het vonnis buiten het gerechtshof bekend werd, hadden betoogingen der Vla mingen plaats. De Vlamingen zongen hun liederen, terwijl de Franskiljons tegenbe- toogingen hielden. De gendarmen joegen de menigte uiteen. In een hoofdartikel zegt het Hbld. van Antw. naar aanleiding van de terdoodver oordeling van Borms o. a. »Het vonnis der gezworenen is verpletterend voor het activisme, want van lieverlede is 't proces Borms het proces van het activisme ge worden. Wij hebben ons geen andere uitspraak kunnen indenken en alles bewijst dat Borms ook geen andere verwacht heeft, Ook de advocaten waren het daarover eensofwel is Borms een landverrader, en dan was hij der dood schuldig ofwel was hij het niet, en dan moest hij vrijge sproken worden. De gezworenen hebben geoordeeld dat Borms een landverrader was en met die uitspraak hebben zij de meening ver tolkt van al wie onder de bezetting de smadelijke, grievende, onteerende Duitsch- activistische ploerterij heeft moeten be leven." BINNENLAND. Koningin Wilhclniina naar Indië. Reuter seint uit Batavia het volgende Uit de voornaamste personen is hier een commissie gevormd, waarin ook zitting heb ben alle inlandsche vorsten, met het doel er op aan te dringen, dat de Koningin van Nederland zoo spoedig mogelijk een bezoek brengt aan Indië, om de banden tusschen moederland en koloniën nauwer aan te halen. —o— Pier Pander. Te Rome is in den ouderdom van 55 jaar de beroemde Nederlandsche beeld houwer Pier Pander overleden. Deze Fries genoot zijn opleiding aan de Quellinusschool een aan de school voor Kunstnijverheid te Amsterdam en zette zijn studiën voort aan de Ecole des beaux arts te Parijs. Sedert 4890 woonde hij te Rome. De ex-kroonprins en ex-kroonprinses. Zaterdagmiddag is de ex-kroonprinses Cecilie, vergezeld van haar zoontjes IJuber- tus en Friedrich, op Wieringen aangekomen. De beide prinsjes zijn de gasten van den burgemeester. Het verblijf van de kroonprinses zal zeer waarschijnlijk slechts een dag of vijf duren. Verwacht wordt, dat zij Vrijdag of Zaterdag zal vertrekken. Het eigenaardige is, zegt de »Tel.,« dat men op Wieringen zelf nog niet kan zeggen wanneer, want de hofmaarschalk van den ex-keizer te Amerongen heeft de geheele leiding van het uitstapje. Hij bepaalt den duur van het verblijf. Vast staat intusschen wel, dat de kroon prinses met haar kinderen eerst nog een bezoek aan haar schoonouders te Amerongen brengt, vóór zij vertrekt. Naar hetzelfde blad verneemt, heeft de kroonprins het verlangen te kennen gegeven, tegen den winter Wieringen te verlaten. Het is hem daar 's winters te koud. Men moet in onderhandeling zijn om den prins in Baarn onder dak te brengen. Vrijdagnacht is te Goirle de auto van den heer Fr. Mutsaers van Waesberghe uit de garage gestolen. Tengevolge van het stoken van een vuur tje aan de achterzijde van een pakhuis van geperst hooi, aan de Rechter Boomsloot te Amsterdam, geraakte het pakhuis in brand en brandde geheel uit. Niet minder dan vijf brandweerlieden moesten bewusteloos uit het brandend perceel gehaald worden. De schade is zeer aanzienlijk. o Te Gorinchem is de kooizagerij »De drie provinciëntoebehoorende aan de firma Dahmen en Zonen, te Den Bosch met ge heel den voorraad gezaagd en ongezaagd hout afgebrand. ïEykeshoeve», op eenigen afstand gelegen over den straatweg had aan het rieten dak vuur gevat, doch dit is gebluscht. Heffing ineens. Naar de x>Tel.« verneemt, zal de vrij zinnig-democratische Kamerfractie binnen enkele dagen een initiatief-ontwerp betref fende een heffing-in-eens indienen. Het ontwerp is reeds geruimen tijd in bewerking en zoo goed als gereed. o Nederland en België. Het Schelde-incident opgehelderd. Havas-Reuter seint uit Brussel Betreffende het geval van het Italiaan sche opleidingsschip op de Schelde, ver nemen wij van goed ingelichte Italiaansche zijde, dat het incident sterk is vergroot. Daar de officier de gewone vergunning niet had, bood de commandant van de Neder landsche torpedoboot aan hem die te ver schaffen zoo hij er om vroeg. Alles ge beurde met de grootste hoffelijkheid. Aan de N. R. Ct. werd uit Parijs ge seind Van bevoegde zijde verneem ik, dat de groote mogendheden tot overeenstemming gekomen zijn ten opzichte van de kwestie van de herziening der tractaten van 4839. Zij hebben het Fransche standpunt aan vaard en zullen voorstellen doen aan de commissie van veertien wanneer deze met Nederlandsche en Belgische afgevaardigden vergadert. De groote mogendheden hand haven de schikking van 4 Juni, die eiken afstand van Nederlandsch gebied verwierp. Zij verlangen vrijheid voor de ontwikkeling van de haven van Antwerpen en afdoende waarborgen voor de veiligheid van België en indirect van Frankrijk. De groote mogendheden verwachten van de Neder landsche afgevaardigden een oplossing van deze kwesties en van de kwestie der ka nalen, die de wenschen der Belgen voldoet zonder de souvereiniteit van Nederland aan te randen. Bij den annexionist Hustinx te Valken burg zijn de ruiten ingeslagen. Hij gaat naar België verhuizen. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft tot 2 Augustus j.l. in totaal f 5.048.645 ontvangen. Een bedreiging. De volgende, per post gezonden, bedrukte briefkaart, naar Het Volk meldt, wethou der Wioaut te Amsterdam ontvangen Aan Wibaut, Wethouder te Amsterdam. Volksverdommer, Daar justitie in gebreke blijft om jou gemeene opruier naar behooren te straffen, heeft de arbeidersvereniging Algemeen Belang besloten jou, op jou manier, naar de andere wereld te zenden. Door het lot is een lid aangewezen om dien sluipmoord te volbrengen. Honderden heb jij broodeloos en ongelukkig gemaakt, niet in het belang der arbeiders, maar om ten hunnen koste de groote heer te spelen en een lekker, lui leven te leiden. Al de zoogenaamde ongelukken op schepen en elders zijn voor jou rekening. Het moet uit zijn met jouw speculeeren op de domheid der arbeiders. Het Komitee der zelfbewuste arbeiders. Niet alledaagsch. Te Nieuwstadt (L.) deed zich het niet- alledaagsch geval voor, dat Dinsdag de beëediging en installatie van den nieuwen gemeenteraad alsook de verkiezing der Wethouders plaats vond in de slaapkamer van den burgemeester, die met een lichte ongesteldheid te bed lag. E. L.T. A. Uitslag van de rondvlucht. De winnaar van den eersten prijs, lui tenant Damelincourt, kreeg, behalve den Van Berkel-prijs (f 3000), nog den prijs voor het best geplaatste verkeerstoestel (f 4000), alsmede den grooten zilveren beker met inschrift, uitgeloofd door de Konink lijke Vereeniging voor Luchtvaart. De tweede prijs voor verkeerstoestellen (f 500) werd gewonnen door kapitein Coc- kerill met de Vickers Vimy. De door de gemeente Rotterdam aan geboden gouden medaille, die bestemd was voor het vliegtuig met de meeste passa giers, was voor kapitein Woolley met de Kangaroo (Blackburn). Deze ontving ook den consolatieprijs, een gouden horloge, aangeboden door Elka Watch Co. De prijs voor het snelste eenpersoons toestel (f 500) was voor kapitein Fonck, die voor het snelste tweepersoons (f 500) voor kapitein Saint. Voor de deelnemende Spijker toestel len (twee-zitters) waren eenige kunstvoor werpen en medailles uitgeloofd. o Te Vessem had een droevig ongeval plaats. Een dochtertje van den smid van Hoof was met het hoeden der koe langs den weg. Meerdere kinderen waren in de buurt aan het spelen, waardoor de koe op een gegeven oogenblik schrok, en het meisje dat de onvoorzichtigheid had begaan om het touw om haar middel te binden, mee sleurde. De koe nam haar vlucht over een gerooid dennenbosch aan 't einde waarvan het kind bleef liggen. De ouders, door de andere kinderen gewaarschuwd, zijn op zoek gegaan en vonden haar in deei niswekkenden j toestand en geheel bebioed. De dokter constateerde hersenschudding. I De toestand is zorgwekkend. De schietpartij te Rotterdam. In den trein van Amersfoort naar Utrecht bevond zich een Pool, die blijkbaar met eenige medepassagiers twist had gekregen, f Te Utrecht op het station ontstond tus-j sc'nen den Pool en eenige andere personen eene woordenwisseling, waarna de Pool met den trein naar Rotterdam vertrok. Bij aankomst aldaar heeft vermoedelijk een der passagiers de aandacht van den bij het station dienstdoenden agent, de Vries, op den verdachten vreemdeling gevestigd.;; Deze is hem toen gevolgd, en heeft hem op korten afstand van het station van achteren besprongen. Er ontstond een, worsteling, waarbij beiden over den grond rolden. De Vries kwam onder. De Pool trok toen een revolver en loste op den agent twee schoten die hem in buik en schouder troffen. De Vries bleef liggen enj de dader sloeg op de vlucht, achtervolgd door eenige militairen. Twee agenten van de rijwiel-brigade der nabijgelegen politiepost op de Oostkade snelden op het hooren der schoten toe. Een van deze wist den Pool bijtijds te ontwijken. Op den an deren agent van Schaïk loste de Pool twee schoten met het ongelukkig gevolg, dat deze in de lies werd getroffen. Hij viel neer, doch loste nog op den vluchtenden Pool een aantal schoten. Eén daar van trof hem in den rug, een ander in de dij. Ondanks deze verwondingen vluchtte de Pool voort en liep het Haringvliet op ge volgd door drie militairen. Hij verdween door de geopende poort van pand 92, waar het consulaat van Ni caragua is gevestigd. Toen de vluchteling binnen was, sloot de bediende van het consulaat de poort en weigerde, ondanks de sommatie, deze voor de vervolgers te openen. De Pool wist langs de achter zijde te ontkomen en kwam weer op de Oosterkade. Daarop namen verscheidene agenten en burgers aan de vervolging deel. Op de Spaansche kade gekomen vluchtte de Pool den sigarenwinkel van de Gebr. Schilte binnen. Hy liep deze zaak door, sprong door een glazen deur en verborg zich in een kast bij de werkplaats. Een vaandrig en enkele politie-agenten volgden hem. Zij sommeerden hem om uit de kast te komen, waarop hij antwoordde, dat hij zich zou overgeven, omdat zijne kogels op waren. Hij verzocht echter, hem niet dood te schieten. De agent Erkelens opende daarop de kastdeur op een kier, doch dadelijk daarop loste de Pool een schot uit zijn. browning, dat een agent in de keel trof. Nog 6 7 schoten werden uit de kast gelost, Het winkelpersoneel en de vervol gers zochten achter de toonbank een goed heenkomen. Van deze gelegenheid maakte de Pool gebruik om uit de kast te komen. Hij liep de winkel-door en de straat op. De vaandrig zond hem een schot na, dat hem in het hoofd trof. Buiten gekomen loste de Pool een schot op een zich daar bevindenden militair, vermoedelijk den ka nonnier 2de klasse Groeneweg. Deze werd in het hart geraakt en was terstond dood. De agent A. J. Verbruggen schoot toe en gaf den Pool drie slagen met zijn hartsvanger, waarop hij tegen den grond- sioeg. Hij werd toen overmand en naar- de politiepost op de Oosterkade gebracht. Het publiek was woedend. De politie had de grootste moeite om het op een afstand te houden, want men wilde den woesteling lynchen. Onder politiegeleide is hij naar het ziekenhuis gebracht. Zyn toestand is levensgevaarlijk. In zijn bezit werd gevonden een doek met 26 patronen, die hij om het middel gebonden had, ver der een exemplaar van de uTribune®, kaar ten van de Belgische grensstrook en van Centraal Europa, adressen van communis tische partijgenooten in het buitenland en Poolsche brieven. Vermoedelijk is zijn naam Iwan Pedro. De agenten Erkelens en de Vries zijn levensgevaarlijk gewondeenige anderen min of meer ernstig. De Pool is Zondagavond gehoord. Een zijner landgenooten diende daarbij als tolk. Hij heeft nog bekend in den nacht van 24 op 22 Juli met zekeren Sottof uit 01- debroek gevlucht te zijn. Op 3 Augustus vermoordde hij te Doornspijk een jachtop ziener en later heeft hij te Deventer 2 maréchaussees zwaar gewond. Na deze bekentenis afgelegd te hebben werd de man bewusteloos en Maandagnacht om halfvijf overleed hij.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2