Yoor kt Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de BEHOORENDE BIJ HET i* Openbare vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN op Dinsdag 2 September 1919, des voorm. ten 9 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter heet den nienwen Raad hartelijk welkom en spreekt de hoop uit dat dezelfde aangename toon die in de vergaderingen van het afgetreden college heerschte ook die in de toekomst zal ken merken Vervolgens komt aan de orde le. Beëediging der Raadsleden. 2e. Benoeming Wethouders. De heeren Jac. de Haan aftr. en J. A. van der Schans (beiden anti-rev.) worden benoemd met 4 stemmen, tegen telkens 3 stemmen op den heer Nieuwkoop (Vrijzinnig.) 3e. De voorzitter leest een rapport van de Raadscommissie belast met het onder zoek der rekening van het levensmiddelen- bedrijf, der Gemeente rekening en der re kening van het Burgerlijk armbestuur over 1918. Het lag in de bedoeling zegt spre ker, deze rekeningen door den ouden Raad te doen afwerken, maar aangezien de ver leden week belegde vergadering niet kon doorgaan wegens onvoldoende opkomst heeft spreker aan de commissie een schriftelijk rapport gevraagd. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen beslotende re kening van Levensmiddelen bedrijf over 1918 vast te stellen met een ontvang van f 11582,16s en uitgaaf van f 11581,74 en a'zoo een batig slot van f 0,426 4e. De gemeente rekening over het dienstjaar 1918 vootloopig vast te stellen met een ontvang van f 24966.58 een uitgaaf van f 24719.21 en een goed slot van f 247.37. 5e. De rekening van het Burgl. Arm bestuur over 1918 goed te keuren met een ontvang van f 3753.85 een uitgaaf van f2472.87 en een goed slot van f 1280.98 De Heer Nieuwkoop vraagt of het is geregeld op welke wijze het overtollig kas geld van het Burgl. Armbestuur moet wor den belegd. Nu is er een goed slot van ongeveer f1200 doch dit kan wel eens f 12000 zijn. Spreker acht daarom voor ziening noodig. De voorz. wijst op de bepalingen der Armenwet. Medegedeeld wordt dat de Administreerend Armmeester op 't oogenblik ongeveer f 600 in voor schot is zoodat voorals nog geen zorg om trent deze zaak behoeft te bestaan. 6e. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente ontvanger op 't oogenblik ten behoeve der gemeente een aanmerkelijk bedrag heeft verschoten, met een paar kleine bedragen die nog dadelijk moeten worden, bedraagt dit ongeveer f 800, terwijl bovendien door den Secretaris-Ont vanger over 1919 nog geen cent jaarwedde is genoten. Spreker stelt daarom voor f 1500 te leenen ter voorziening van kasgeld. De Heer Nieuwkoop vindt deze toestand ook allerminst gewenscht, en vraagt waaruit die is ontsaan. De voor zitter zegt, dat gen. gebrek in de gemeente kas in dit gedeelte van het jaar een zeer gewoon verschijnsel is, doch dat het ge brek thans is verhoogd, omdat het gemeente bestuur heeft meenen te moeten wachten met de vaststelling van het Kohier van den Hoofdelijken omslag, tot dat de nieuwe Raad in functie zou zijn getreden. Omdat de afwikkeling van deze vaststelling nog eenige tijd zou vorderen, zou spreker het gewenscht achten nog met f 500 te ver- hoogen. De Héér Nieuwkoop zegt dat als er gevaar voor bestaat, dat over 3 maan den weer moet worden geleend het door hem beter word gevonden thans tot het aangaan van een leening van f 2000 te besluiten. Met algemeene stemmen wordt alzoo besloten. 7e. De voorzitter legt een begrooting over voor de te plaatsen spreekcel. De Heer Nieuwkoop is bevreesd dat het Dag. werden de Heeren Adr. Straver Wz. en Bestuur te vlug met deze zaak zal wezen. Naar zijne meening staat het nog aller minst vast, dat Bouman tot brievengaarder zal worden aangesteld, en vind het daarom bedenkelijk voor die aanstelling vast staat, dat de gemeente in zijn huis gaat ver bouwen. De voorzitter kan de heer N. in dit opzicht gerust stellen. De Heer Nieuwkoop vraagt verder of het niet wen- schelijker ware, dat de gemeente een hoo- ger bezoldiging aan den telefoonhouder toekend en hem zelf voor de cel laat zorgen. De heer Van der Schans acht het op den duur voordeeliger als de ge meente de cel plaatst. De Heer de Haan vindt dat de gemeente dan ook meer te zeggen houdt. De Voorzitter is het met deze sprekers eens. De Heer van Canopen vindt het toch wenschelijker, dat door de telefoonhouder een cel wordt geplaatst en acht het niet verstandig in eens anders huis te gaan verbouwen. Wordt met 6 tegen 1 stem besloten de spreekcel op kosten van de Gemeente te plaatsen. Tegen stemde de Heer van Campen. De Heer Nieuwkoop wil nog even me- moreeren, dat het oude Gemeentebestuur zijn plicht heeft verzuimd. Had het dade lijk bij het bouwen van het hulppostkantoor een cel geplaatst dan zou dit voordeelig zijn geweest. De Voorzitter vreest dat ook de thans in functie getreden colleges over vier jaar wel in sommige opzichten zullen zijn te kort gekomen. De Heer Vos merkt op dat de heer Nieuwkoop zooeven bang was dat B. en W. te vlug zouden zijn met het plaatsen der cel en thans het afge treden college laksheid in dit opzicht ver wijt. Daarna sluit de Voorz. de vergadering. Verslag van de vergadering van den Raad der Gem. Meeuwen gehouden op 2 Sept. 1.1. 11 uur vm. Aanwezig alle leden. Voorzitter D. F. Brune. Secretaris P. W. Sprong. 1. Aan de orde beëediging nieuwe le den. Na beëedigd te zijn worden deze door den voorzitter met een toespraak verwelkomd. 2. Benoeming Wethouders. Gekozen D. van Buren. Beiden verklaarden deze benoeming aan te nemen. 3. Voorlezing van de Notulen der vo rige vergadering. Het lid Van Dis vraagt of de genoemde f 100.een jaarlijksche bijdrage is, waarop de voorz. antwoordt, dat deze vraag bij de rondvraag zal be handeld worden, waarna de Notulen worden goedgekeurd. 4. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring H. O. en vaststelling percentage op 3Vio Pct- b. Aanbieding Gemeenterekening 1918. Ontvangsten f19.208,285 Uitgaven - 20.909,035 Nadeelig saldo f 1.700,75 5. Benoeming Commissie tot het nazien der rekening. De voorzitter stelt voor de Heeren Vos, De Graaf en Lankhaar, welk voorstel zonder hoofdei, stemming wordt goedgekeurd. 6. Ingekomen Rekening Burgerlijk Arm bestuur 1918. Inkomsten fl.786,735 Uitgaven -1.240,06 Batig saldof 546,675 De Voorzitter stelt voor deze rekening door vorengen. commissie te doen nazien, waarop het lid Straver verzoekt in plaats van de Heeren Vos en Lankhaar twee andere leden te benoemen, aangezien zij beiden lid van het Armbestuur zijn. De Voorz. wijst hierop de Heeren v. d. Beek en Van Dis aan. Bij de rondvraag komt de Heer v. Dis terug op zijn vraag, waarop de voorzitter antwoordt dat genoemde f 100 uitsluitend zijn voor de eventueele uitgaven der Bur gerwacht. Welke kosten de voorz, acht door de gem. moeten gedekt worden. De Voorz. betreurt dat in B.-Broek nog geen Burgerwacht is opgericht, en acht een vergadering alsnog dringend noodza kelijk. Het lid Van Dis zegt, bedoelt te hebben de f100.als bijdrage in de verplegings- kosten van Pruisen, of dit een jaarlijksche bijdrage is. De Voorz. zegt dat deze bijdrage evenals de andere, bedoeld is voor een jaar. Het lid De Graaf vraagt hoeveel kosten de gemeente dan heeft te dragen. De Voorz. zegt dit niet precies te kunnen zeggen, aangezien het Rijk en de Prov. in deze ook bijdragen. Wel deelt de Voorz. mede dat de geheele verplegingskosten f 500.bedragen. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand het woord meer vragende, sluit de voorz. de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK op Dinsdag 2 September 's na middags 2 uur. Voorz.de heer K. Punt, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering waarna het gebruikelijke gebed wordt voorgelezen. Na beëediging van de leden wordt over gegaan tot stemming voor de twee Wet houders. Uitgebracht werden 11 stemmen waarvan op A. Verschoor 4 A.R. Aftr. P. Walraven 4 A.R. Aftr. J. C. Ottevanger 7 A.R. A. Z. Snoek 6 C.H. A. de Jong. 1 A.R. Gekozen alzoo de heeren J. C. Ottevan ger en A. Z. Snoek. Bij monde van den Voorz. wordt dank gebracht aan de oude Wethouders en Raads leden voor hetgeen zij voor de gemeente gedaan hebben. De notulen der vorige vergadering wor den daarna gelezen en onveranderd vast gesteld. Aanbieding gemeente rekening en reke ning distributiebedrijf. In de commissie voor het nazien dezer rekeningen worden benoemd de beide wethouders en de heer v. d. Meijden. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen Raadslid A. van Herwijnen, gekozen ver klaard in de plaats van A. H. Donker, worden nagezien en in orde bevonden. Bij de rondvraag vraagd het lid de Jong om het schoolgeld geregelder te innen, daar sommige menschen bezwaar maken wanneer soms van 3 maanden gelijk be taald moet worden. Bij bespreking blijkt dat verbetering hierin alleen te krijgen is door het kohier vroeger in orde te maken voor Gedeputeerde Staten waartoe wordt besloten. Ook zijn er bij het lid de Jong klachten ingekomen dat de Machinist Elect, bedrijf BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5