Geregelde Stoouibootdiensten te Nieuwendijk niet altijd aanwezig is, en dat ook daar slecht licht gegeven wordt. Het lid Ottevanger merkt op dat dit zeer overdreven is, het licht is vrij goed en de machinist is altijd aanwezig, of er is een plaatsvervanger. Ook het lid Walraven heeft van deze klachten nooit gehoord. Het lid Snoek vraagt of de motor Elect, bedrijf Almkerk reeds geheel betaald is. Uit het antwoord blijkt van niet. Hij geeft B. en W. in overweging den motor niet te spoedig geheel te betalen daar wederom een scheur in den vttotermantel is ontstaan en hij zonder gebreken moet afgeleverd worden. Het lid Ouwerkerk vraagt verbetering der gemeente waterstap te Nieuwendijk En wanneer het licht 's morgens gegeven wordt. Hij zou willen dat 's morgens licht werd verschaft vanaf 5 uur. Het lid v. d. Meijden zou willen dat het net doorgetrokken word naarUppelschendijk. 25 Gezinnen hebben zich reeds voor aan sluiting opgegeven. Wordt in handen ge geven van B. en W. Het lid Bruin zou een deskundige wil len benoemen voor het Electrischlicht, liefst uit den omtrek, om alles na te zien, daar er nu nog wel eens wat aan hapert, en zou het licht 's avonds tot 11 uur en 's morgens 5 uur willen hebben. Nidts meer aan de orde sluit de Voorz. de vergadering. In de Dinsdagavond gehouden openbare vergadering van den Raad der gemeente 's GRAVEMOER, werden de raadsleden be- eedigd en geïnstalleerd, waarna de heeren G. Verhagen en W. Versteeg als Wethou ders werden herkozen. Aan den heer J. Kerst werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als havenmees ter en als zoodanig benoemd de heer A. Mouthaan. De gemeenterekening over 1918 werd voorloopig vastgesteld en die van het levens- middelenbedrijf over 1918 vastgesteld. Aangeboden werden de begrootingen der Gemeente en die van het Levensmiddelen- bedrijf over 1920. De ingekomen reclames tegen den Hoof- delijken Omslag werden behandeld en daarna vastgesteld het suppletoir kohier van dien omslag. Met algemeene stemmen wordt aan de gemeente Dongen toestemming verleend tot wederopbouw van het electrische net binnen deze gemeente. Goedgekeurd worden eenige voorgestelde wijzigingen der gemeentebegrooting over 1919 en die van het Burgerlijk Armbestuur over 1918. Ingevolge een verzoek van het hoofd der openbare school wordt in beginsel besloten tot het aanstellen eener derde leerkracht. Eene bespreking over een gevaarlijke bocht in den provincialen weg leidt er toe, dat men zich in verbinding zal stellen met de Nederlandsche Automobielclub. Nog wordt aan de Tuin- en Landbouw- vereeniging een verwarmd en verlicht school lokaal toegestaan voor het houden van een wintercursus. Vergadering van den Raad der gemeente CAPELLE gehouden op Dinsdag, 2 Sep tember 1919, des namiddags te 2% uur. Tegenwoordig de Burgemeester C. H. L. V' Valter, Voorzitter en de leden A. J. de Roon, H. Kerst, A. L. Sneep, J. Michael, P. L. F. Treffers en J. van der Hoeven. Afwezig de heer R. Middelkoop. Secretaris de heer Jac. van der Lely. De voorzitter opent de vergadering en zegt dat de vorige raad ontbonden is en deelt mede dat de vorige raad de geloofs brieven van den nieuwen Raad heeft onder zocht en vraagt den leden of zij daarmede genoegen nemen, hetgeen blijkt het geval te zijn. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde de beëediging der gekozen Raadsleden. Voornoemde heeren zich daartoe bereid verklarende leggen in handen van den Voor zitter af de eeden voorgeschreven bij art. 39 der Gemeentewet. Daarna wenscht de voorzitter de gekozenen geluk, wijst hen op hun verantwoordelijke taak, die zij als zoodanig hebben te vervullen in verband met de nog steeds ongunstige tijdomstan digheden en spreekt tevens de hoop uit, dat in onderlinge goede harmonie al het geen gedaan zal worden om de gemeente steeds tot verderen bloei te verheffen, waar na de Secretaris de notulen der vorige ver gadering voorleest, die onveranderd worden vastgesteld en geteekend Alsnu wordt overgegaan tot benoeming van twee wet houders. Tot stemopnemers wijst de Voor zitter aan, de heeren Michael en Sneep. Ingeleverd werden zes briefjes, waarvan na opening blijken te zijn uitgebracht vijf stem men op den heer A. L. Sneep en een op den heer H. Kerst. Op de vraag van den Voorzitter of de heer Sneep de benoeming aanneemt, antwoordt deze bevestigend, waarna hij door den Voorzitter en de andere heeren wordt gelukgewenscht. De heer Sneep dankt den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt zijn beste krachten in het belang der gemeente te besteden daarbij de medewerking verzoe kende van den Voorzitter, den nog te be noemen wethouder en de overige raads leden. Spreker zegt door het aannemen van deze benoeming een groote verantwoor delijkheid op zich te nemen. Was de heer Middelkoop niet door ziekte afwezig dan had hij deze benoeming niet aangenomen. Hij hoopt vriendschappelijk met den Raad samen te werken, Verschil van meening zal wel eens voorkomen, doch hij spreekt den wensch uit, dat zulke kwesties in goede harmonie opgelost zullen worden. Daarna wordt overgegaan tot benoeming van een tweeden wethouder, Ingeleverd werden zes briefjes, waarvan zijn uitgebracht op den heer J. v. d. Hoeven 3 stemmen, op den heer Kerst 2 stemmen en op den heer Michael 1 stem. Bij tweede stemming worden uitgebracht op den heer J. v. d. Hoeven 3 stemmen, op den heer J. Michael 2 stemmen en op den heer Kerst 1 stem. Wordt overgegaan tot herstemming tus- schen de heeren J. v. d. Hoeven en J. Michael, waarby ieder twee stemmen ver krijgen. Daarna werd de heer J. Michael bij het lot tot wethouder benoemd. Op de vraag van den Voorzitter of hij de benoe ming aanneemt, antwoordt hij bevestigend, waarna hij door den Voorzitter en de andere leden wordt gelukgewenscht. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Berichten van den PHytopatholo- gischen dienst. Bestrijding van brandziekten in Tarwe en Gerst. Aangezien de brandziekten der granen bestreden moeten worden door ontsmetting van het zaaizaad, wordt hierbij, nu de zaaitijd weldra weer daar is, de aandacht van alle landbouwers op deze ontsmetting gevestigd. Uitvoerig wordt dit onderwerp behandeld in Mededeelingen van den Phytopathologischen Dienst No 4 Steen- en stuifbrand van tarwe en gerst, prijs f 0.25. Steenbrand in tarwe en gerst wordt hei gemakkelijkst en met zeer goede resultaten bestreden, door het zaaigraan om te scheppen met een oplossing van kopervitriool in water (2 ons kopervitriool opgelost in 2J/9 L. water voor 1 H.L. graan.) De oplossing wordt onder voort durend omscheppen over het graan ge sprenkeld. Het omscheppen moet zoolang plaats hebben, tot men er van verzekerd kan zijn, dat alle korrels bevochtigd zijn, (ongeveer een kwartier lang). Na de be handeling wordt het graan ter droging uitgespreid. Het oplossen van het kopervitriool moet in houten, glazen of steenen vaatwerk ge beuren. Stuifbrand in tarwe en gerst. Deze ziekte kan niet door omscheppen van het zaaigraan met kopervitriool bestreden wor den. De zwam, die deze ziekte veroorzaakt, bevindt zich n.l. in het inwendige van den korrel en bij bet dooden van de schimmel met een scheikundige oplossing zou tege lijk ook de kiem gedood worden. Ter bestrijding kan echter gebruik worden gemaakt van warmte, waaraan het zaai graan, na voorat geweekt te zijn, gedu rende eenigen tijd wordt blootgesteld. Het graan wordt gedurende 1% uur in water geweekt en daarna laat men het nog 472 uur buiten water na weken. Hierna wordt het gedurende 10 minuten ondergedompeld in warm water. Dit water moet voor tarwe een temperatuur van 53° Celsius, hebben en voor gerst 5152° Celsius. Na de be handeling wordt het graan zoo spoedig mogelijk dun uitgespreid om te voorkomen, dat de hooge temperatuur te lang behou den blijft. De behandeling moet zeer zorg vuldig geschieden. Wil men het gewas tegen steen- en stuifbrand beide beschermen, dan moet eerst de behandeling mët kopervitriool en daarna die met heet water plaats hebben. Wanneer het graan ontsmet is, moet er voor gezorgd worden, dat niet opnieuw besmetting kan plaats hebben. Dit kan o. a. gebeuren, als het behandelde graan op de dorschvloer wordt uitgespreid, waarop het eerst gedorscht was. Evenzoo wanneer het zaaizaad weer in dezelfde zakken wordt gedaan, waaruit het gekomen is. Ook de zaaimachine kan een bron van herinfectie zijn. Men zorge er dus voor, dat het be handelde graan niet op plaatsen komt, waar zich opnieuw sporen van steenbrand aan de korrels kunnen hechten. Het kopervitriool, dat gebruikt wordt, moet aan de eischen voldoen, dat het 25°/o bevat en een zuiverheid heeft van 9798%- Hoor verschillende handelaren worden pakjes in den handel gebracht in houdende 2 ons kopervitriool, dus juist vol doende ter ontsmetting van'l H.L. graan. Men koope echter alleen die pakjes, welke 'onder garantie van 25% koper, voldoende zuiverheid en A H V condities worden verkocht, want telkens blijkt ons nog, dat waardeloozeontsmettingsmiddelen, als ijzervitriool en dergelijken in den han del worden gebracht. Nadere inlichtingen en zoo rioodig hulp bij de uitvoering der heetwaterbehandeling worden door den Phytopathologischen Dienst verstrekt. ADVERTENTIEN. van Hensden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Dinsdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur. Aankomst aan beide plaatsen den daarop volgenden dag, voorm. Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alfen, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haariem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Van Zaandam Dinsdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Verschure 's-Bosch. Geregelde dienst op Delft, Schiedam, Den Haag, Gouda, Leiden, Maastricht en tusschen gelegen plaatsen, Informatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minapleiti te Heusden, waar ook pakken en adressen bezorgd kunnen worden. -j- Deze diensten zijn vrij van veergeld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 6