de lucht. Afscheidingsbewegingen in den Paltz en in Rijnland doch wat anders zien dan innerlijke rust. In Opper-Silezië be roering dag aan dag. Dan Rusland. Laten we maar zeggen dat het er spookt. De oorlog golft er heen en weer tusschen de Sovjettroepen en de troepen der tegenregeeringen. Er is nu weer een officieel telegram van admiraal Koltsjak uit Omsk te Londen ont vangen, gedagteekend van 3 dezer, met het bericht dat zijn troepen, na een langduri- gen terugtocht zonder strijd, hun operaties tegen de bolsjewiki op 1 September hervat hebben. Er zijn verwoede gevechten gaande in de richting van Jaloetorofsk en Koergan, maar Koltsjak's troepen hebben, volgens hem, al een reeks van overwinningen be vochten en gevangenen en buit genomen. De bolsjewiki trekken voor hem terug. In West-Siberië schijnt dus de toestand voor de tegen regeering veel gunstiger te zijn dan eerst werd aangenomen. Trotzki is nog vol goeden moed op de toekomst van de Russische sovjet-republiek. Zoo stelt hij het ten minste zelf voor in de redevoeringen die hij houdt. In Moskou heeft hij onlangs in de sovjet het volgende verteld Wel was de toestand zeer ernstig maar er behoefde nog niet te worden ge wanhoopt. »Acht maanden geleden" voer Trotzki voort hadden wij geen schoe nen, geen overjassen, geen patronen, geen geweren. Thans hebben wij het Oeral- gebied, met al zijn fabrieken, heroverd, terwijl Siberië met al zijn voedingsmidde len, ons zal waarborgen tegen uithongering.ee Voorts beloofde Trotzki, dat hij de arbeiders »die in Hongarije worden geworgd* zal te hulp komen. Ook zou hij alle volken van Azië redden. Hoe dit zij vrede is iets anders. Dat de Donaumonarchie. Hongarije ligt met Oostenrijk overhoop en met Tsjecho- Slowakije, en wel ter oorzake van het feit, dat het aan die landen gebieden moest af staan. En hetzelfde Hongarije, dat blij mag zijn uit de handen der communisten te zijn verlost, begint over die kwesties, die op het oogenblik veel minder levenskwes ties zijn dan de vraag, hoe zoo gauw mo gelijk de vredestoestand kan worden her steld, ruzie te maken met zijn buren, wat het echter allicht wel niet veel helpen zal, daar de Entente het aldus goedgevonden heeft. En zoo konden wij doorgaan overal blijft het rommelen. Ook in de Ententelanden. Denk slechts aan Roemenië. De regeering is dus afgetreden. Ze wilde het vredes traktaat met Oostenrijk niet onderteekenen. De termijn die de Entente haar gesteld heeft is al verstreken en het zal nu nog wel een poosje duren voor een nieuw mi nisterie er is dat accoord gaat met de bepalingen der Entente. De Roemeniërs blijven een onverzoenlijk standpunt innemen tegenover het hun op gelegde buitenlandsche toezicht in het be lang van de minderheden binnen hun gren zen, en nu moet nog blijken, hoe de ge allieerden de vraagstukken van Bessarabië, Zevenbergen en het Banaat zullen regelen. Heel licht kunnen ook de regelingen, die daarvoor tot stand komen, voor Roemenië een angel achterlaten. En zijn de Roe meniërs, b.v. ten aanzien van het Banaat, weer voldaan, dan kan men erop rekenen dat de Serviërs weer op hun achterste bee- nen zullen gaan staan. Wrok, nijd en ontevredenheid zullen achterblijven bij elke regeling, die de opperste raad te Parijs in zijn hooge wijsheid voor de kleine staten in oostelijk en zuidoostelijk Europa ont werpt. En Italië is ook nog altijd aan het mokken, 't Gaat nog altijd over de haven plaats Fiume, die dit rijk zoo graag had ingepalmd, maar voorhands onder inter- nationeel bestuur is gesteld. Doch ziet wat is er gebeurd Daar is de dichter d'An- nunzio met eenige stormtroepen per auto mobiel naar Fiume getrokken en heeft de stad eenvoudig militair bezet. De Italiaansche regeering is door dit voorval in hooge mate ontsticht en neemt maatregelen om te voor komen dat er groote internationale moei lijkheden uit zullen voortkomen. Anders zou dit muisje wel eens een heel lange staart kunnen hebben. Ten slotte, wijzen we, om nu maar van de anderen te zwijgen, op onze vriendelijke zuidelijke buren de Belgen. Wat een hommeien ook daar 1 Eerst door de immer- durende veete tusschen Walen en Vlamin gen. En daardoor het heilloos gekonkel van minister Hijmans met zijn politieke bende, die ons zoo maar eventjes Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen afhandig willen maken. Het is voor onze Regeering bijna onmogelijk om nog te blijven onderhandelen met een goevernement dat zich door be ginselen als die van den heer Hijmans laat leiden. Het is zeker omdat onze Regeering er van overtuigd is dat het volk van België de praktijken van zijn regeering niet is oegedaan, anders zou zij genoodzaakt zijn te zeggen, met u kan ik niet meer onder handelen. Wij besluiten ons overzicht met den wensch dat de lezer een anderen vrede moge kennen dan dien de wereld geeft. BUITENLAND. Een groote veefokker in Montana be dient zich tegenwoordig van een vliegtuig om vee, dat in de uitgestrekte boschrijke weiden verdwaald mocht zijn op te sporen. Met dat opsporingswerk waren vroeger ruiters soms dagen lang belastnu doet een vlieger hetzelfde werk in enkele uren. Overal waar hij afgedwaalde dieren van de kudde ontdekt, laat hij een rookbom vallen, zoodat de herders, die te paard de uitge strekte vlakten doorkruisen, slechts op die rookkolommen behoeven af te gaan om het verdwaalde vee te vinden. Een andere moderne toepassing van het vliegtuig geschiedde bij een spoedeischend geval, waarbij geneeskundige hulp noodig was. Dat was aan boord van den Ame- rikaanschen kruiser xSouth Dakota«, die op zee was, toen de commandant plotseling werd overvallen door een hevigen aanval van buikvliesontsteking. De chirugijn was met verlof en dus niet aan boord en zijn helper constateerde, dat een chirurgisch in grijpen, waartoe hij zich niet bekwaam achtte, noodig was. Er werd draadloos om hulp geseind en anderhalf uur later streken er twee watervliegtuigen naast den kruiser neer, elk met een chirurg, die da delijk aan boord kwamen en binnen het uur de operatie met goed gevolg hadden verricht. o Naar de aTimes* uit Warschau verneemt, is op 6 September tusschen de Fransche en de Poolsche regeering een overeenkomst gesloten, volgens welke 100.000 Poolsche arbeiders naar Frankrijk worden gezonden. Hierdoor wordt een drievoudig doel be reikt, nl. ten eerste een vermindering van de werkloosheid in Polen, ten tweede de oplossing van het Arbeidsvraagstuk in Fran krijk en ten derde de mogelijkheid voor de Poolsche regeering om een crediet in Fransch geld te krijgen. President Poincaré heeft aan de steden Douai en Kamerijk het kruis van het Legioen van Eer uitgereikt ter erkenning van de bewijzen van vaderlandsliefde, die deze steden tijdens de bezetting door de Duitschers gegeven hebben. Engclsche successen in Rusland. Het ministerie van Oorlog meldtDe rechtervleugel van het vrijwilligersleger onder generaal Wrengel heeft met succes Tsaritsen verdedigd tegen herhaalde .aan vallen van bolsjewistische troepen. De roode legers vielen van drie zijden, het Noorden, Oosten en Zuiden te gelijk aan De voornaamste aanval was die uit het Noorden. Hierbij werden zij geholpen door een gewapende Wolga-flottille. De gevech ten duurden drie dagen en eindigden met een nederlaag der rooden, die in Wren gel's handen 9000 gevangenen, 11 kanon nen en meer dan 100 machinegeweren achterlieten. Drie bolsjewistische regimenten gaven zich over, twee werden geheel vernietigd. o De »Times«-correspondent te New-York meldt De taxi-bandieten zijn na een korte pe riode van werkeloosheid weer opgedaagd. Vrijdagmorgen vroeg deden zij een overval op vier bekende hóteis in het hartje van de City. Zij reden in een groote auto van het eene hotel naar het andere, zonder maskers en alleen met de pet diep over de oogen getrokken. Zij hielden de be dienden met pistolen op een afstand en namen al het geld weg dat in de kas was. In het Sherman Square Hotel namen de roovers een piccolo een gouden horloge en een dollar af, maar de leider van de bende liet ze teruggeven, zeggende neem niets van een arm man, wij moeten de rijken hebben. De politie heeft tot dusver drie verdach te individuen gearresteerd. Parijs. De bolsjewistische bladen melden, dat te Kief mevr. Poplovsky ter dood is gebracht, omdat zij de Fransche regeering in kennis heeft gesteld van het vertrek eener geheime communistische missie naar Frankrijk. o Berlijn. De Pruisische regeering heeft beslist, dat zij niet bevoegd is, het vonnis in het proces wegens den moord op Lieb- knecht en Rosa Luxemburg te bekrachti gen. Engelands deel rau den buit. De New-York »Times« zegt dat Groot- Brittannië van plan is om 2y3 millioen ton scheepsruimte te eischen van de 3 millioen ton Duitsche scheepsruimte die onder de geallieerden door de commissie van herstel moet worden verdeeld na de ratificatie van het verdrag. o Uit Tanger wordt gemeld, dat een bende van den beruchten rooverhoofdman Raisoeli een heel dorp heeft uitgemoord. De mannen werden gedood en de vrouwen en kinderen meegevoerd. Raisoeli had te voren de be volking voor de keus gesteld, haar verbond met de Spanjaarden te breken, maar zij had zulks geweigerd. BINNENLAND. Opening der Staten-Generaal. Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin in persoon de nieuwe zitting der Staten- Generaal geopend. Met den gebruikelijken schitterenden en luisterrijken hofstaat begaf de Koningin zich van het koninklijk paleis naar de Ridderzaal, waar H. M. bij aankomst door een commissie uit de beide Kamers werd ontvangen en naar den troon geleid, Hier las de Koningin de Troonrede. Treurig ongeval. Twee broers gingen Zaterdagnamiddag omslreeks zes uur nabij de Militaire Bat terij te «Scheveningen een bad nemen in zee, waarbij de een zich te ver in zee waagde en daardoor aeer waarschijnlijk in een der gevaarlijke onderstroomen raakte, waardoor het hem onmogelijk werd het strand weer te bereiken. Op zijn hulp geroep kwam zijn broer naar hem toe, met het gevolg, dat ook deze in den moor denden stroom geraakte, beiden naar de diepte gingen en verdronken. Een vriend van hen, een militair, die aan de kust het tooneel aanschouwde, was machteloos hen te helpen. De slachtoffers zijnde gebroe ders Bazelier uit Steenbergen en waren tijdelijk bij familie in de Assendelftstraat te 's-Gravenhage gelogeerd. Verdiend loon. Wegens het verkoopen van brood boven den maximumprijs is tegen veertig Rot- terdamsche bakkers proces-verbaal opge maakt. De ex-Keizer en zijn inboedel. Naar het Rott. Nbl. meldt is vorige week op de Rotterdamsche Beurs door be middeling van de makelaars J. en j. M. Voorhoeve, een brandassurantiepost onder gebracht van 40 millioen gulden. Het te verzekeren object was de inboe del van den voormaligen Duitschen keizer in zijn nieuwe verblijfplaats te Doorn. Een slachtoffer der warmte. Te Heerenveen is Zaterdagmorgen de arbeider V., uit Jubbega, door de warmte bevangen en overleden. o De warme zomer. (Mededeeling van het Koninklijk Ned. Met. lust. te De Bildt.) Op 11 en 12 Sept. steeg de temperatuur op de meeste plaatsen in ons land boven 30 graden C., 12 Sept. te Vlissingen en Maastricht tot 33 graden, wat voor Vlis singen 3 graden hooger is dan vroeger in Sept. is waargenomen. Alleen in Maastricht is vroeger nog hoo ger temperatuur in Sept. genoteerd nl. 34 graden in 1906. De zomertijd. In den nacht van .Zondag 28 op Maan dag 29 dezer vervalt de zomertijd. De Elta gesloten. De Elta is gesloten na in zes weken een millioen bezoekers te hebben getrok ken 2000 vliegtuigen hebben gevlogen 60 vliegtuigen van diversen bouw werden geëxposeerd 50 vreemde aviateurs hebben onze landgenooten doen verbazen door hun luchtacrobatiek enz. De Elta is een succes geweest. Te be treuren viel één ongeluk, waarbij sergeant Kroeger den dood vond. Onze graanprijzen. Uit eene officieele A merikaansche statis tiek blijkt, dat na Frankrijk, Italië en Spanje de graanprijzen thans nergens ter wereld zoo hoog zijn als in Nederland. In Duitschland bedroegen die 210 dollar, in Oostenrijk 221 dollar, in de Vereenigde Staten 239 72 dollar, in Nederland 323 dollar per bushel. ftederlaudsck onschendbaarheid, Zaterdagmiddag is in den Dierentuin in Den Haag de groote nationale betooging gehouden vóór Nederlandsch onschendbaar heid en tegen het annexionisme. Voorzitter was de oud-minister Treub. Sprekers waren het Kamerlid v. d. Bilt (een Zeeuw van geboorte), prof. De Blok, de veldprediker dr. H. Jansen, luitenant- generaal Van Terwisga en het oud Kamer lid mr. F. Janssen uit Maastricht. Alle redevoeringen werden herhaaldelijk door daverende toejuichingen onderbroken. Op uitbundige wijze toonden de aanwezigen instemming met de reeds bekende motie, die ten slotte werd aangenomen. Minister-resident Van Vollenhoven. De scheidende minister-resident Van Vol lenhoven te Brussel is Zaterdagmiddag door de Nederlandsche kolonie aldaar gehuldigd. De heer Hugo Andriesse, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging van Weldadig heid te Brussel, voerde het woord, her dacht de werkzaamheid van den heer Van Vollenhoven ten behoeve der Nederlanders gedurende de oorlogsjaren en bood een huldeblijk aan met een album, waarin de namen der deelnemers. Zaterdagavond had een maaltijd plaats, waaraan bijna alle Nederlandsche consuls in België deelnamen. Jhr. E. J. de Stuers, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging te Brussel, huldigde den heer Van Vol lenhoven. De nieuwe gezant van België. Naar wij vernemen, is thans aan jhr. mr. H. van Weede eervol ontslag verleend als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de koningin te Brus sel, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, en is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brus sel jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, thans Nederlandsch gezant te Stockholm. Een hooiwagen in brand gestoken. Te Utrecht heeft de straatjeugd Zaterdag kans gezien om in de Amaliastraat een hooiwagen in brand te steken. De vlam men sloegen er aan alle kanten uitom erger te voorkomen reed men den wagen naar den Vaartschen Rijn, om hem te wa ter te doen gaan. Het ongeluk wilde evenwel, dat de wagen te breed was om tusschen de boomen door te kunnen gaan, zoodat het voertuig tusschen de boomen bekneld raakte en ook die boomen in brand kwamen te staan. De brandweer rukte uit met de auto en heeft dit spel van ver regaande baldadigheid gebluschL Meermalen is ditzelfde spelletje aldaar voorgekomen. Roekeloos. Toen trein 7.15, die te 5.45 uit Sit,tard naar Heerlen vertrekt, even voor Geleeri een goederentrein passeerde, kwamen vier personen uit trein 7,15 die met hun armen buiten de groote ramen der locaalrijtuigen zaten, in aanraking met een openstaande deur van een goederenwagen van den pas- seerenden trein, met het gevolg, dat van C. M. Slagmolen uit Heerlen, J. Kersten uit Kerkrade en P. Fossutti uit Spekhol- zerheide de arm werd gebroken. De vierde, A. Wetly uit Heerlen, brak beide armen. Te Zandvoort kwam een passagier van de electrische tram met zijn hoofd in aan raking met een paal. Hij overleed aan de bekomen wonden. Een minister op den kausel. Minister de Visser heeft Zondagmorgen een predikbeurt vervuld in de Ned. Herv. Kerk te Almelo. Zijne Excellentie is vroe ger eenige jaren predikant geweest bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. De ex-keizer. De ex-keizer heeft te Doorn reeds eenige villa's gekocht voor zijn personeel. Hij is voornemens ongeveer twintig villa's te koopen. Indien hem dit niet gelukt zal hij ze zelf laten bouwen, In den nacht van Zaterdag op Zondag sloeg de bliksem in de boerderij van de wed. Braakman te Almen, eigenaar de heer Mark voort te Geldermalsen. Drie stal len en een schuur werden in de asch ge legd, en eenig vee is in de vlammen om gekomen. BEKEN DM AKINGr. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN brengen ter openbare kennis, dat het kohier van den Hoofdelij- ken Omslag over het dienstjaar 1919, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant bij besluit van 9 September 1919 G. no. 231 aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is toe gezonden en een afschrift daarvan vanaf heden gedurende 5 maanden ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is gelegd; dat ieder aangeslagene binnen drie maanden na de dagteekening der uitreiking van het aanslagbiljet bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier bij den Ge meenteraad kan indienen, van wiens be slissing binnen dertig dagen na de mede- deeling daarvan in beroep kan worden ge komen bij Gedeputeerde Staten. Heusden, 15 September 1919. Burgemeester en Wethouders van Heusden, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, v. EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. BEKRONINGEN LANDBOUWTENTOON STELLING GORINCHEM, Individueels beoordeeling der paarden inge zonden door de Nationale Vereeniging tot bevordering van de Paarden fokkerij in Nederland. Hengsten. Cicero, van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, Hengsten, van 3 jaar en ouder. 2e prijs Adolf Oranje, P. A. Vermeu len, Nieuwendijk. Hengsten, van 3 jaar en ouder, (type landbouw-tuigpaard). Eervolle vermeldingCaladijn, Coöp. Vereeniging van het paardenras, Meeuwen. Hengstveulens. 3e prijs: Bruin, A. de Jong, Almkerk. Handelspaarden. 2e prijsCelina, G. J. W, Brander horst, Eethen. Eerv. verm. Dora, E, van der Beek, Genderen. Merriën. 5e prijsBadiria, J. van Bergeijk te Wijk bij Heusden. Eerv. verm. Nelly, J. van Bergeijk Az. Wijk. Merriën van 4 jaar en ouder. 3e prijs Simmie, O. Walraven Nieuwen dijk. Veulens van Caladijn. Ie prijs: Bruin (hengst), A.de Jong, Almkerk 2e 2e dezelfde. J. W. Branderhorst, Merrie, G Eethen. 3e Bruin (hengst), G. v. Everdi Heusden. 3e Vos (hengst), J. de Haan, Drongel 3e Zwart merrie, J. de Waal, Wijk. 3e Bruin merrie, W. Straver, B.-Broek Runderen. c Runderen, minstens 7 maanden drachtig met 2 breede tanden. Ie prijs een zwartbonte vaars van den heer E. van der Beek te Genderen. Schapen. 2e prijs Een ram. Inz. eig. W. Snoek Azn. te Almkerk. 3e prijs Een ram. Inz. eig. IJ. M. Spoor te Woudrichem. 2e prijs 2 Ooien. Inz. eig. W. Snoek Az. te Almkerk. 3e prijs: 2 Ooien, geb. 1918. Inz. eig. D. van Buuren te Meeuwen. 2e prijs2 Ooien. Inz. eig. IJ. M. Spoor te Woudrichem. Geiten. 3e prijs: Bok, blauwbont geh. geb. 1918. Inz. eig. C. Ouwerkerk, Sleeuwijk. Pluimvee en Konijnen. 2e prijs Patrijs Leghorns. Inz. eig. Mej. Crezee te Nieuwendijk. Zeer eervolle vermelding Patrijs Leghorns, broed 1919. Inz. eig. H. Crezee te Nieuwendijk. Ie prijsWit Leghorns. Inz. eig. J. B Bax te Nieuwendijk. 2e prijsWit Leghorns, broed 1919. Inz. eig. W. H, v. d. Stelt te Nieuwendijk. Ie prijs: Witte Peking Eenden 12, Inz. eig. C. de Bok te Nieuwendijk. Inzendingen ter opluistering Broedmachines, enz. Eere-prijsEen kunstmoeder met kuikens. Inz. eig. H. Crezee, Nieuwendijk. Voedstar met minstens 4 jongen (alle rassen). Ie prijsVoedster met 4 jongen (allen wit met blauwe oogen). Inz. eig. Jonkvr. C. G. Ed. van Wasse naar te Nederhemert. Zuivelproducten. Goudsche Kazen met tenminste 20 pet. vet in de droge stof, 3 stuks. 2e prijs Coöp. Stoomzuiveifabriek »Al-< tena* Nieuwendijk. Goudsche Kazen met tenminste 30 pet. vet in de droge stof, 3 stuks. 2e prijs Coöp/Stoomzuivelfabr »Altena« Nieuwendijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2