In 't vreemde land. Magazijn St. Jozef. BERKS. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3921, Zaterdag 11 October1919. SIGAREN, TABAK. R. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. Bij lit or. beiioort een isegsel JtAllI.HVM's Heeren- en liiiiricrkleeiliiig Gorincheiu. Und van altena GROOTHANDEL IN DRAAGT -^Jfc £V*:-3fg Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhocging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur ingewacht. :k?[ lp-jgy*®:' Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss üaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog- Lieden prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BÜITENLAMDSCH OVERZICHT Wat heeft de spoorwegstaking in Enge land, die gelukkig bijgelegd is, ons geleerd Een man, die in de moeilijke dagen zijn opgewektheid niet verloren heeft, zegt daarvan Dat er niets boven je eigen huis gaat. Dat sommige plaatsen een heel eind ver lijken. Dat geld goedkoop is. Dat er nog altijd saccharine bestaat. Dat mooi weer iets kostelijks is. Dat wij graag betoogen. Dat een fiets tot je onafhankelijkheid bijdraagt. Dat wandelen een waardige beweging is. Dat de wegen aangelegd werden voor de spoorwegen en naar meer plaatsen toe gaan. Dat wij weinig afweten van de groote wegen en zijwegen van Engeland. Dat er meer manieren zijn om een plaats te bereiken dan door er heen te vliegen. Dat wij van gezelschap houden. Dat hoogere loonen betaald moeten worden door ons. Dat een gewoon mensch eenigszins conservatief is. Dat weinig menschen wisten waar al die herrie om ging. Hoe goed wij het eigenlijk gehad hebben, sedert de oorlog gedaan is. Dat, ofschoon een leger op zijn leege maag kan marcheeren, wij dat niet kunnen. Dat tuffen er niet alleen is voor de rijken en ook niet altijd aangenaam is. Dat wij niet heel gemakkelijk overstuur raken. Dat de sporen nog iets anders deden dan ons voor vacantiereizen te vervoeren. 1. Ver van zijn dorp alleen gestorven In 't gasthuis van een vreemde stad, En onbeweend naar 'tgrafgedragen, Terwijl men ginds zoo lief hem had 1 Met 'n ingehouden vloek smeet Naas de Volder de huisdeur achter zich dicht en kloste op zijn beslikte kloeven de rood- geplavuisde woonkamer in van t witte boerderijtje in den Godsakker. Van den haard kwam nader een ineengekrompen boerenmoedertje met 'n 2warten halsdoek om en een wit kapje op de spierwitte haren, die gescheiden er onder uitkwamen aan 't voorhoofd. »Ze zijn in 't land, moeder, ze zijn d'r en we moeten,toornde Naas d'r tegen shier, hij liet haar het op roepingsbevel zien hier, moeder, nou is l 't met me gedaan.Door zijn gevoel I overmeesterd viel-ie op een stoel neer bij 't lage raam, dat versierd was met gera niums en fuchsia's, waarachter een kanten gordijn hing. sHaal m'n pak maar uit de kist,cc zeurde-ie, met zijn groote, roode handen voor de oogen, die nat werden. Het vrouwtje kwam, buigend d'r oude lijf, naar hem toe en stond verbaasd te kijken naar d'r lange jongen, die daar zoo vreemd vooroverge- Dat wij toch nog eenige reden hebben om trotsch op onszelf te zijn. Hij had er nog meer bij kunnen voegen, o. a. dat staken duur is. Zoo heeft de Daillv Mail uitgerekend, dat het verlies, dat de korte staking over het land heeft gebracht, op 50 millioen pond of C00 millioen Hollandsche guldens geschat moet worden. Met wat meer toeschietelijkheid en goeden zin van beide kanten had dit verlies voorkomen kunnen worden. Maar zoo gaat het in de wereld, wan neer de menschen niet weten van toege ven en de minste te willen zijn. We denken hier aan d' Annunzio, die nog altijd te Fiume zit. Welke vertoogen de regeering ook tegen hem richt, hij blijft rustig in de sveroverde veste« zitten. Dat begint klaarblijkelijk de Engelsche regeering te verdrieten, tenminste wij hebben een bericht voor ons liggen, volgens het welk de Engelsche regeering in een nota aan Italië zyn verwondering te kennen heeft gegeven, dat het Fiume-incident nog voortduurt. Het merkwaardige van de nota is, dat de Engelsche regeering daarin de vredesconferentie niet heeft gekend men ziet in deze nota het teeken dat de Engelschen beginnen te beseffen, dat de toestand te Fiurne een ernstiger vraagstuk voor Engeland dan voor Amerika is. Üt deze nota nu iets uitwerken zal Het komt ons voor, dat de regeering te Rome de zaak sleepende wil houden tot na de verkiezingen, waartoe thans de toebereid selen aan den gang zijn en waaromtrent het heet dat het geheele platteland niets bogen op 'n stoel zat. »En wat is 't«, zei ze, alsof ze niet gehoord had, »Naas, wat is ,U. Toen stond-ie op, rekte zich uit in z'n volle lengte, keek 't vrouwtje aan met zijn goeie, blauwe jongensoogen en herhaalde langzaam, dat ie weg moest, morgen vroeg dat ze d'r waren en dat ie nu vechten ging. Een oogenbiik scheen het, of de oude nog niet begreep. »De Duitschers,« zei hij langzaam. »Jezus, Ma rie, Joseph,ze sloeg de handen in elkaar en 't water stond haar in de oogen. »Naaske,« mummelde ze en ze hinkte weg naar de pronkkamer, waar ze 't pak halen ging, 't mooie gedoe met de blinkende knoopen. Zonder gedachte was ze in eens en werktuigelijk haalde ze onder d'r eigen beste spul eerst de jas uit, toen de broek de sjako't Staat hem goed, verle vendigde 't plots in haar brein, ze zeien 't allemaal op 't dorp een mooie soldaat 1 Daar hoorde ze voetstappen achter zich Naas in zijn hemdsmouwen kuste d'r ineens op de oude rinpelige wang, een, twee, tien keeren. Ze weerde hem af. »'t Staatje goed,* zei ze harop i>de Duits Nu werd 't haar pas duidelijk en een be klemming viel op haar stem. Met d'r schort voor de oogen bleef ze bij de geopende kleerenkist staan, terwijl Naas z'n soldatenpak aantrok, vertellend van kanonnen, de vesting gevallen Visé duizenden dood op 't veld. ïDood,* ze keerde zich om naar d'r jongen, die de i houding aannam en neuriede *Ze zullen wil weten van de politiek der nationalisten, die alleen kans op een meerderheid in de provinciën Vinetië en Lombardije zouden hebben. Zal het dan uit zijn met het rijk van d'Annunzio Men weet nooit waar zulk een hartstechtelijk man toe kan komen. Maar als hij zich niet onderwerpen wil aan de bevelen zijner superieuren kari zijn actie niets dan onheil te weeg brengen. Dat geldt ook de Duitsche troepen die zich in het Oostzeegebied bevinden. De Entente heeft geëischt dat deze de Oost zeelanden willen ontruimen. De Duitschers hebben geantwoord dat dit zal geschieden. Maar een deel der krijgsbende alsdan weigert terug te trekken. Zoo heeft majoor Bischof een oproep ver spreid waarin o.a. gezegd wordt Wij zullen het land, dat wij en wij alleen veroverd hebben, onder de Rus sische vlag plaatsen. Wij zullen de Russen helpen om hun land te bevrijden van den geesel der menschheid, Gij weet, dat ik Duitscher ben en Duitscher blyven zal tot aan mijn laatste ademtocht. Aan de zijde van het korp3 van graaf Peller zulien wij strijden voor ons recht en dat zoo noodig nog eens bevechten. Als de Entente ons ook daarin nog zal tegenwerken, toont zij maar al te zeer haar ware bedoelingen. De tot ons gerichte bedreiging is slechts een voorwendsel om het Duitsche volk opnieuw te kunnen treffen. Uit dit telegram zou men opmaken, dat het met de ontruiming Ier Oostzeeprovin- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstelien. Oud-Rollandsch tinwerh- Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GFKtfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver voorheen 7 JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. hem niet temmen.Toen kwam een groot verdriet over haar Naaske zou weggaan en ze zou alleen blijven met de koe in 't huis en niemand op den akker. D'r oude hand zocht die van d'r jongen en beefde, haar heel oud lichaampje beefde en in de rimpels van d'r tanige wangen liepen de tranen groot stonden d'r oude, lichtelooze oogen. Zoo bleven ze geruimen tijd, ter wijl de duisternis neerviel over de velden en ook 't huis indrong. »Heb je geen honger,* zei 't oudje en hij »Jac(. De ketel zong hoorbaar boven 't houtvuur in den belendenden seerd*. Met een houtje, dat ie in den haard liet aanbranden, stak ie de petroleumlamp aan, die aan een spijker hing, geslagen in een der balken van 't houten plafond, boven een witgeschuurde tafel, waarop 'n groot rond brood, 'n blinkend mes en twee pur- pergebloemde tassen verspreid waren. Naas ging zitten op een stoei bij de tafel en moeder schonk het bruinemail kofuepotje vol uit den kokenden waterketel. Tegen over hem nam ze plaats en schonk de kommetjes in, zegende het brood en begon te snijden, groote dikke plakken, die ze naar Naas toeschoof zonder hem aan te zien. Dan sloegen ze beiden een kruis en baden, 't Eten vlotte niet. Een stuk spek haalde ze uit de lade, sneed er van en schoof de reepjes naar Naas toe. Zwij gend zaten ze te kauwen op de harde brooddeelen, toen de deur openging en een meisje binnentrad met hoog roode kleur en ciën niet zoo vlot zal loopen als men te Berlijn verwachtten minste als majoor Bischof over eenigen aanhang beschikt. De Entente is daarover in het geheel niet te spreken. De Opperste Raad heeft Foch opdracht gegeven een nieuwe noia op te stellen, waarin te verstaan zal worden gegeven dat, wanneer Duitschland niet ter stond voldoet aan de eischen der geallieerden de uithongerings-blokkade weer een aan vang zal nemen. Het gerucht, als zou Italië het vredes verdrag geratificeerd hebben, blijkt waar te zijn. De koning heeft de besluiten ondertee kend, welke de verdragen van Versailles en St. Germain bekrachtigen. De besluiten zullen aan het parlement worden voorge legd om in een wet te worden omgezet. Een derde besluit zal den dag bepalen, waarop de oorlogstoestand als geëindigd beschouwd zal worden. Zoo krijgen we nu het eigenaardig ver schijnsel, dat het vredestractaat van kracht wordt vóór de beslissing van den Ameri- kaanschen Senaat en de volkenbond tot stand komt, zonder de zekerheid dat de Vereenigde Staten er aan deel zullen nemen. Dit kan dus een wonderlijke geschiedenis worden. Trouwens de heele nationale geschiedenis blijft verward en al wordt het vredestrac taat van kracht, de geallieerden hebben nog zoo veel middeltjes om de overwonnen volken te knijpen en te dwarsboomen dat er van een waren vrede in 't geheel geen sprake zal zijn. Berchtold, die als de eigenlijke aanstoker van den wereldoorlog aan de kaak is ge steld, zoekt zich te verdedigen door de schuld te schuiven op een ander die zich niet meer verweren kan tegen de aan tijgingen en wel op Tschirsky, de overleden vroegeren gezant te Weenen. Deze zou uit naam van zijn regeering gezegd moeten hebben dat Duitschland een actie van de monarchie tegen Servië ver wachtte en als die uitbleef, dit als een teeken van zwakheid van Oostenrijk zou beschouwen Wie gelooft echter Graat Berchtold, den knoeier, nog Woensdagmiddag is Hugo Haase, de leider der Duitsche onafhankelijke socia listen, hel slachtoffer geworden van een aanslag. Op weg naar 't gebouw van den rijksdag werden 5 revolverschoten op hem gelost, waarvan 3 hem troffen, één in zijn arm, één in den buik, éen in het been. zenuwachtig bewogen stem ïDag vrouw de Volder, dag Naas,moet de ook weg Onze Driek en Franske Middelaar en Pierke Eerdmans hebben be vel gekregen van middag. Ze zeggen, dat ze al verder komen naar de Kempen toe.« Beiden keken haar aan, als een vreemde verschijning, die plots hun eenzaamheid verbreken kwam. Het lamplicht wierp zijn karige stralen op haar en een wondere lief talligheid lag in haar blanke trekken, om lijst door blonde haren, die achteloos in een wrong op haar achterhoofd waren vastge bonden. Haar mooie lichaamsvormen ver toonden zich door het katoenen kleed, dat tamelijk nauw sloot om haar middel en borst. »Dag, Betje,zei Naas en een glimp van welgevallen overtoog zijn gelaat. »Kom nabij en zet je en drink een tas,* zei de vrouw. 't Meisje aarzelde, maar moeder drong aan. Met z'n drieën zaten ze daar nu, en Betje blies over de koffie, die dampte in den kop, terwyl ze naar Naas keek van onder d'r lange, blonde wimpers, naar Naas, d'r uitverkoren, d'r jongen, met wien ze stikum al jaren ging, als 't kermis of feest was op 't dorp. De oude vrouw mocht d'r wel, al had ze 't ook tegen vrijen, bang als ze was, dat Naas met trouwplan non rondliep. »Hé, hé,« zuchtte het meisje telkens en dan zwoegde d'r ronde-boezem met angstig beweeg. »Morgen vroeg al,* barste Naas uit en met z'n dikke vuist, krampachtig toegenepen, sloeg-ie op de ta fel, dat de koppen dansten. De vrouwen Hugo Voss, de dader was op Haase toe gesneld en had hem toegevoegd »zoo kan het niet langer blijven.Daarop had hij de schoten gelost. Uit het voorloopig on derzoek bleek, dat Voss Haase uit den weg wilde ruimen, omdat de afgevaardigde, die advocaat is, hem wegens afpersing heeft vervolgd. Van een anderen kant wordt meegedeeld, dat de dader geestelijk niet geheel normaal moet zijn. De toestand van den gekwetste is naar omstandigheden zeer goed. De dader liet zich zonder tegenstand te bieden grijpen. Het is een ledermaker uit Weenen, Johann Voss genaamd, 51 jaar oud. Bij zijn ver hoor, waarbij hij niet het minste berouw toonde, verklaarde hij, dat hij Haase een lesje had willen geven, omdat deze hem had laten vervolgen wegens afpersing. Wij laten nog twee telegrammen van belangrijke inhoud volgen. Een uit Londen Spoedig nadat het par lement weer bijeen zal zijn gekomen, wat over veertien dagen het geval zal zijn, zal Lloyd George een nieuwe Ho me Rulewet voor Ierland in- d i e n e n, die door een commissie uit het kabinet wordt ontworpen. Mogedeze wet de langbegeerde rust aan het verdrukte land weer geven. En een uit Kopenhagen De bladen hier vernemen uit Kristiania, dat de volkstem ming hen aanzienlijke meerderheid van de invoering van het alcoholverbod in Noor wegen opgeleverd heeft. Tot vannacht éèn uur toe waren 424.000 stemmen voor bogen angstig het hoofd en hun gevoel uitte zich in luid geschrei, de oude met schorre snikken, 't meisje in 'n wilde los barsting. Toen werd het den stoeren kloever te machtig eri hij pakte 't meisje en kuste haar met hartstochtelijke kracht alsof ze alleen waren. »Betje, Betje* zei-ie, »huil niet, m'n beestje, ik heb je zoo lief, ik heb je zoo lief. ik kan niet van je weg.« Korte zenuwsnikjes klonken door de stille kamer, waar slechts 't regel matig getik der oude klok scherp hoorbaar was. Moeder ging naar den deel en liet ze samen, ze voelde plotseling, dat ze die twee alleen moest laten, dat hun smart de hare nog overtrof. Diepte van 't menschelijk gevoel, die zich openbaart in oogenblikken, waarin het zij volle kracht ontwikkeld heeft, en over alle hinderpalen heen verdragen kan wat het vroeger door moraal en conventie ver boden waandeLang bleven ze, elkaar omar mend, samen en fluisterende woorden ver vingen de sckokkende snikken, tot ze geheel kalm hand in hand weer neerzaten en zwe gen. Moeder kwam terug in de kamer en zag ze en geen woord wilde over hare lippen totdat het meisje naar haar toekwam, d'r oude hand vatte en opnieuw door haar tra nen heen te snikken begon. Het oudje kuste d'r op de roode wangen en kuste Naas, die 't meisje naar huis bracht en met 'n onbestemd smartgevoel met moeder den rozenkrans bad, toen-ie weer thuis was, een vurig gebed voor 'n behouden terugkeer bij Betje. Wordt verv, -, J?-' voor liet Lanii van Heusil Laoostraat en do orwaar IBEfl.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1